Bruids/f ato's NIEUWE m ZATERDAG 3 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURAN1 EERSTE BLAD PAG. 2 LANDBOUWTELLING. Van 20 Mei tot 20 Juni a.s. Dat het verkrijgen van gegeven», welke voor het vormen van een zuiver beeld van den landbouw, alsmede voor de behartiging der landbouwbelangen ten cenenmale on misbaar zijn, van zeer groot belang ia, be hoeft geen betoog. Daarom heeft de regee ring besloten, om evenals in 1912 en 1921 tusschen 20 Mei en 20 Juni a.s. we derom een landbouwtelling te houden. Z. H. de Paus over den strijd tegen het Neo-Malthusianisme. De Bondsvoorzitter van don Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen in particuliere audiëntie. Z. ff. de Paus ontving dezer dagen in particuilere audiëntie den heer J. VV. F. van Meegeren uit Venlo en zijn echtge noot». De H. Vader betreurde den boozen lijd, welke wo thans op het gebied «van de huwelijksmoraal beleven. Jammer dat het noodig is strijd te moeten voeren, maar ieder goede Christen is verplicht den strijd, wolken de Bond voor groot e gezin non voert, mede le helpen strijden. Aan Z. H. word een Verslagboek van het Congres tegen het Nco-Malth., dat het vorig jaar te Nijmegen is gehouden, aan geboden. Daarop zegende de Paus het werk van den Bond en diens bestuur en leden. Het notarlsvraagstuk. Een rapport. Het Kon. Nederl. Landbouw-comïté heeft omtrent het z.g. notarisvrangstuk een rai>- port samengesteld. De slotconclusies daar van luiden: Bij de regeering er op aan te dringen, vast to stellen, dat alle kosten, vallende op oen openbare verkooping, komen ten lasto van den verkooper. Bij de regeering aan te dringen op het vaststellen van een maximum strijkgeld van 1 pet. van den inzet, onder verwijzing naar de sedert de wet van 1924 opgekomen mis standen, welke in strijd zijn met den geest van die wet. Bij de regeering aan te dringen op een wettelijk geregelde voortdurende finan- cieole controle on regeling van de golde- lij'ke waarborgen van den notaris. Bij de Broederschap van notarissen er op aan te dringen te bevorderen, dat de no- taristarieven worden verlaagd. Voor het geval de notariswn hun tarie ven niet vrijwillig wenschen te herzien, zal voor do betrokken landbouw-organisnties de aangewezen weg zijn, deskundige arable- naren aan te stellen of in verbinding te tre. den met bonafide zaakwaarnemers», die be reid zijn zich onder coutrole van de provin ciale landbouw maatschappij te stellen. Koffie en thee met cadeau. Een waarschuwing. Dezer dagen vond ik in mijn brieven bus oen catalogus van boekwerken, die cadeau gegeven worden door zekeren O. de Wiljes (nader adres, zelfs plaatsnaam ont- breekt), wanneer men zekere hoeveelheden koffie on thee bij hem koopt. Ik wil over de kwaliteit van de koff-.e en de thee van O. Wiljes niets zoggen, maar ik hoop dat zo beter is dan die van vele R. K. Middenstandsbeweging. Dezer dagen hebben te Utrecht het hoofdbestuur en het vakbestuur van den Nederl. R. K. Middenstandsbond vergaderd. De heer H. G. J. van de Sand te Am- hein werd aangewezen om namens den bond als adviseerend lid in het hoofdbe stuur der A. K nationale federatie Het Wit-Gele Kruis zitting te nemen; de heer J. O. M. Erftemeyer te Amsterdam zal namens den bond zitting nemen in de com missie voor werkgevers en werknemers der vereeniging A. V. O. Meodeeling werd gedaan van de vorde ringen gemaakt bij de organisatie van de wagenmakers en kapperspatroons en de handelaren in heeren modeartikelen. Als leden van den Middenvtandsraad werden wederom aangewezen de heeren tnr. J. A. G. M. van Hellen berg Hubar, Jos. E. A. M. Meijring, H. G. J. van de Sand en O. J. G. Struycken. Te 's-Gravenhage hoeft eergisteren het vakbestuur van den Nederl. It. K. Midden standsbond het rapport der commissie stands- en vakorganisaties behandeld, dat aan de orde zal worden gestold in een alge- mcene vergadering van de besturen der nationale vakbonden en der diocesane standsorganieatics op 2 Juni te Utrecht. Geluk tele grammen. In de maand Februari 1930 werden ver zonden 11713 Gcluktelegramuien bestemJ voor het binnenland394 bestemd voor het buitonland en 1 voor een Nederl. Scheeps- station via de Nederlandsche ku«i station». Amsterdam verzoud er 2525; Rotterdam 1177; s Gravenhage 1116; Alkmaar 80; Arn hem 243; Breda 94; Deventer 88; Dord recht 78; Eindhoven 207; Groningen 251; Haarlem 317; Vllertogenboscb 225; Hil versum 213; Leeuwarden 112; Leiden 95; Maastricht 88; Nijmegen 188; Tilburg 138; Utrecht 334; Zutphen 64; Zwolle 85; overige kantoren in totaal 4490. Dc opbrengst der Geluktelegranimen over de uiaaud Februari 11)29 valt du9 weer een stijging van 463.25 te coiistatecren. Van de opbrengst werd een boJrag van 30.20 beschikbaar gesteld voor het Kin derfonds van het i'oyt- en Telegraafperso- neeL STADSNIEUWS EEN MAQUETTE VAN HET OUDE NIEUW-AMSTERDAM. Dc diiectie van het Stedelijk Museum van de stad New York heeft besloten een maquette te doen maken naar den oudsten platiegrund, die van New York bekend is. Zooals men weet weid deze plattegrond voor ecnige jaren door een samenwerking van verschillende bcstuurs eden van het Kon. Nederlandsch Aardrijkskundig Ge nootschap ontdekt, en langs dezen weg ter kennis gebracht van den heer I N. Phelps Stoke te New-York die een reproductie er van uitgaf in zijn groote werk over de ge schiedenis van New-York, verschenen in zes zware doc'en onder den titel van The Iconography of Manhattan Island. De plat tegrond behoorde aan den koning van Ita- lië en wordt bewaard in zijn villa Castello buiten Florence. Toen bij de zege van het fascisme de koning al zijn villa's aan de natie schonk, ging deze plattegrond in het bezit van het Italiaansche volk over. Het dor boeken, die hij in zijn catalogus als is wel een der merkwaardigste documenten cadeau verkrijgbaar stelt. Ik geef geen opsomming van do voor Katholieken verkeerde lectuur, in dezen ratalogus opgenomen om er geen reclame voor te maken. Allo Katholieken, die dezen catalogus in hun bu« gevonden hebben of nog zullen vinden, zullen goed doen hot prul direct te vernietigen. Of ze verstandig doen koff-c en thoo te koopon, die door zulke cadeau* smakelijk gemaakt moet worden, laat ik gaarno aan hun gezond oordeel over. J. BEMELMANS, Directeur Centraal Bureau Voor Eer en Deugd. Een onsympathieke interpellatie. Inden gemeenteraad van Oasfcricum. Men schrijft aan do ,,Msb. De burgemeester van Castricum had de fijngevoeligheid om in zijne gemeente ge durende de dagen, dat het stoffelijk over schot van den Zeereerw. heer Paatoor Th. J. C. Engering, die ruim 21 jaar zijn zegon- rijken arbeid tor plaatse uitoefende, boven aarde stond, do verleende vergunningen tot het geven van uitvoeringen mot dans muziek in te trekken. In de Donderdagavond gehouden raads vergadering is de burgemeester hierover door de leden der socinal-democratischc- on het lid ,cer vrijzinnig-democratische raadsfractie geïnterpelleerd en is zijne hou ding als ontoelaatbaar gelaakt. De vertegenwoordiger» der 9. D. A. P. zagen kans deze zaak zoo hoog op to schroeven, dat zij liefst een vijftal vragen aan den burgemeester stolden, waarvan de laatst* wel zeer merkwaardig is, n.l. of de burgemeester, indien hel stoffelijk over schot van den pastoor op 1 Mei boven aar de zou hebben gestaan, hij dan ook de feestviering van de S. D. A. P. zou hebben verboden? Dc burgemeester beantwoordde onver plicht ook deze vraag, met do modedeeling, dat indien op 1 Mei het stoffelijk overschot van do pastoor boven aarde zou hebben gestaan, en de 9. D. A. P. haar feestavond zou vieren mot dansmuziek, waarvan de tonen verre zouden klinken buiten do zaal en waaraan oen gToot dool der bevolking onder die omstandigheden aanstoot zou nemen, dat hij ook dan niet geaarzeld zou ;:n de geschiedenis van New York. plattegrond werd op last van het Hol- landsch bestuur opgenomen enkele jaren vóór Nieuw Nederland aan Engeland moest worden afgestaan en het stadje Nieuw- Am8terdam verwisselde zijn Hollandschen doopnaam voor den vrij willekeurig geko zen naam van New-York. Toen begon al spoedig het stadje zich uit te breiden en na een fiOtal jaren had het reeds eenig aanzien verkregen. De Hol- landsche plattegrond vertoont het stadje neg in zijn primitieven toestand, aange legd als de in later tijd zoo bekende town ships met een geraamte van straten waar langs dan hier en daar de hutzen beginnen te verrijzen. Er was toen zelfs nog wat te zien van den oorspronkeliiken aanleg van 1625 door den Hollandschen ingenieur Crijn Frederiks. Het voornemen is nu van het stadje een model in opstand te maken op een grootte van 12 bij 9 voet. De mogelijkheid bestaat dit met volle nauwkeurigheid te doen, om dat op het Castcllo-plan alle huizen »u op stand zijn afgebeeld, wel heel kleint na tuurlijk, maar toch voldoende om elk huis te herkennen. Er zijn op last van den heer Stoke onder zoekingen verricht in de archieven van New York onder leiding van prof. Y. H. Palt- sits, conservator der handschriften aan de Stadsbibliotheek v. New-York, door Miss J. F. Ma earthy, verbonden aan de Title Gua rantee Trust Company. Zij is er in geslaagd van elk huis een vermelding te vinden, van den nnam van den eigenaar, of het van hout of van steen was. en allerlei andere merkwaardige bijzonderheden. \Ytl een zeer bijzonder succes! Opdracht tot het maken van het model werd pegeven aan den heer Charles S. Capehart, architect, verbonden aan het Stedelijk Museum van New-York. Zijn eerste werk was uit de documenten vast te stellen hoe het relief van den bo dem was toen het Ca6telli plan werd opge nomen. Ook dot vond hij in de archieven van New-York, zoo bijzonder rijk aan do cumenten uit de Hollandsche periode. Bij het maken van den opstand der hui zon. den juisten vorm van de fortificaties, dc kerk en de molen, en de indeeling der tui nen, stuitte hij echter op moeilükheden. Hier waren hem do archieven te New York niet langer tot gids, en de oude werken hebben de vergunning voor dien feestavond over architectuur verschaften hom we! ge fa weigeren of in te trekken. Do vraag zou voor hem niet zijn wie er feest vierde, maar onder welke omstandigheden cn op welke wijze feest werd gevierd. gerens voor paleizen en groote patriciëie huizen, maar niet voor de nederige urger- woningen, waaruit Nieuw Amsterdam toen nog bijna geheel bestond. De heer Capehart kreeg daarom de op dracht naar Holland te gaan om deze kwes ties te bestudeeren de hier nog aanwe zige burger architect our uit de XVII de eeuw. De heer Capehart werd door den hper Stoke geintroduceerd bij de Univeis.iteits bibliotheek te Leiden, en daar werd hem den raad gegeven zioh in de eersie j laats tot de Vcreenicing „Hendrick de Krvzer" te wenden welker werkkring 7.00 dicht rijn onderzoekingen T--hij kwam. Zoo kwam hij in kennis met jjéir hoef A. A. Kok, archi tect, lid van het z)af;e üksch Bes. uur dier Verceniging, te Amsterdam, vond daar een gunstig onthaal en voorgelicht door diens kennis vnn de oud-Hollandsche architec tuur en door zün rijke verzameling is de heer Capehart thans met veel sureet bezin de -egevens te verkrijgen die hij noodig heeft. Het is bedeeling van deze onderneming d-t het model niet allen getrouw het Cas teil0-plan zal weergeven, maar dat he: ook zooveel mogelijk den totalen indruk zal wekken van zulk een klein oud-Hol- landsch stadje. Het zijn vooral zulke plaatsjes als Wecsp, Breukelen, Rijnsburg, Valkenburg, die hem moeten insoireeren, vooral de plaatsjes waar nog zulke typi sche smalle grachtjes zijn waarlangs rijen van kleine huis:es staan. De heer Capehart blijft eenige weken voor dit doel in ons land en verwacht, ge holpen door veler belangstelling, een goed resultaat te bereiken. VIJF EN VEERTIG JAAR ONDERWIJZER. Donderdag werd in intiemen kring het zeldzame feit herdacht, dat de heer J. J. R. Pommée 45 jaar onafgebroken als onder wijzer werkzaam was aan de R. K. Jon gensschool, Haarlemmerstraat 240 alhier Deze school was oorspronkelijk de eenige R. K. jongensschool te dezer stede, zoodat de heer Pommée van de thans levende ka tholieke Leid sche bevolking, waarvan ve len een eervolle maatschappelijke positie bekleeden, bijna allen onder zijn leerlingen mag tellen. Met het oog op de verwachting, dat de heer Pommée het volgend jaar het onder wijs met pensioen zal gaan verlaten, werd dezo dag niet officieel gevierd. Het hoofd en het personeel wilden éch ter dit zeldzame jubileum niet onopge merkt laten voorbij gaan, en hebben den jubilaris, die nog steeds met volle ambitie zijn taak verricht., een blijvend souvenir aangeboden, en den dag in collegiaal sar- men zijn doorgebracht. We vertrouwen, dat Leiden'» Katholie ken het volgend jaar bij het heengaan van den heer Pommée'zullen toonen, dat zij het werk der katholieke onderwijzers in de moeilijke jaren verricht, waardeeren. DE LUSTRUMFEESTEN. Commissie Haarlemmerstraat Do lustrumcommissie, die zich heeft ge vormd voor de Haarlemmerstraat vanaf Hartebrug tot Havenplein is als volgt sa mengesteld: R Lovie, voorzitter; J. Wel ling, secretaris; W. Zaalberg, penningmees ter; C. M. Smittenaar, T. Nolet, G. Elshof, P. Demmenie, J. v. d. Stok en C. Oppe- laar. Hoofdassistent Tropische Hygiëne. Tot hoofdassistent van het Instituut voor Tropische Hygiëne is benoemd de heer B. J. Emanuels, arts, thans assistent. Gemeentelijke Aankondigingen Antwoorden op prijsvragen der Leidsche universiteit Den eersten dezer is de datum afgeloo- pen, waarop antwoorden konJen worden in gezonden op de prijsvraag, die de Leidsche Universiteit op 1 Mei 1929 heeft uitgeschre ven. Op de door de theologische faculteit uit geschreven prijsvraag zijn twee antwoor den binnengekomen, beide met de gevraag de verhandeling over de Verlossingsidee in de Synoptische Evangeliën. Voor de faculteit der geneeskunde zijn drie antwoorden binnengekomen; twee ant woorden zijn ingezonden op de vraag naar een nauwkeurig onderzoek van de reactie op optische prikkels, die vogels zonder groote hersenen nog zonden vertoonen en een critische bespreking van de vraag of op grond der eventueel waargenomen reac ties mag geconcludeerd worden dat de die- r eninderdaad het gezichtsvermogen hebben behouden. Een antwoord is binnengeko men op de vraag naar een onderzoek naar de beteekenis der verhoudingen van albu- mine en globuline in het bloed voor het ontslaan der oedemen. De naam der eventueele prijswinnaars zal bekend worden gemaakt op den derden Maandag van September. Conservator Phys. Laboratorium. Tot conservator aan het Physiologisch Laboratorium ia benoemd de heer dr. S. Hoogerwerf, thans hoofdassistent. Indonesische avond. Gis-teravond werd in de Stadsgehoorzaal een Indonesische kunstavond gegeven ten bate van de noodlijdende Bulgaarsche stu denten cn de overstroomde Indische ge bieden. Een programma van muziek, zang en dans werd afgewerkt. Vele Indonesiërs woonden deze liefdadigheidsvoorstelling bij, terwijl verder o.m. aanwezig waren dc rector magnificus der universiteit, prof. dr. N. van Wijk, verschillende hoogleeraren en afgevaardigden van studentencorpora ties. Pijnloos Sche/eiii Doos 30 en 60, Tnhn SO (Reel.) Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Lei den, gezien het verzoek van J. C. Oud om vergunning tot het oprichfce^van een in richting voor het bev4rke:^n rooken van vleeschwaren in het ferca^ Oude Heeren gracht No. 17, geve» kqfcnV aan het pu bliek, dat genoemd lvqfzoek\met bij lagen op de Secrctaye Cdez^Jlenmfiite ter visie gelegd is; alsmede dat a^^aterdag. den 17en Mei e.k. dLA voorarfodags te half elf uren in het perceel D^festraat 125 (Bu reau van Gemeentereen) gelegenheid zal worden gegeven oga^ez waren tegen dit ver zoek in te brengen. Geen pijn en geen atukgajfn meer en ook geen nasclirijneïi/ler huid, als men vóór he| in/eipen de huid inwrijft meteen "weinigje FUROL De Zondagsdienst dor huisartsen wordt waargenomen door de doktoren De Jager, Janssens, Muyzert en Veldhuyzen. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. Dc avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. ALLééN HE SLEGTENHORST'i 1T0WERKEN (Reel.) R. K. Volksbond. De afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond houdt een zeer belangrijke be stuursvergadering op Dinsdag 11 Februari a.s., 's avonds te 8 uur precies. De agenda bevat o.a. financieel rapport, buffet en concierge, de candidaten voor het bestuur voor de a.s. bestuursverkiezing enz. enz. Voor de uitzending naar Ned.-Indië is bestemd de heer G. W. Overdijkink, al hier, adspirant ambtenaar voor Chincesche Zaken. Wij verwijzen belangstellenden naar de annonce der fa. Burgers-dijk en Niermans in dit nummer, waarin zij een boekverkoo- ping van 1219 Mei aankondigt. Voor het examen Machineschrijven, af genomen door de Ver. Dir. van Pontscho- len slaagden: de dames J. A. Ba velaar, S. W. L. Hannaart, M. Lr.man, E. M. Plu, A. Sipma, J. Snoek. J. M. Vuyk en de heer J. A. M. van Heeringen, allen alhier (Leerlingen van de Pontschool, Steen- schuur 14). Voor het examen van.apothekers-assis tent, zijn te Leiden geslaagd: de heer P. van Goinga (Stad Almelo) en de dames T. A. Hamstra (S'.ad Almelo), G. E. Brink (Den Haag) cn G. M. A. Kohschulte Brockhous (Leiden). Opgeroepen 4 can didates BIOSCOPEN. De directie van het Luxor Theater stelt er prijs op haar bezoekers in alles tegemoet te komen. Zoo mogen we ook beschouwen de uit gave van de Luxor Revue", weekblad gewijd aan film en bioscoop onder redactie van Pier Westerbaan. In deze Revue is het wekelijksch programma opgenomen, doch daarnaast bevat het veel nieuws over alles, wat met de film en haar productie in verband staat Het programma van deze week biedt weer veel interessants. In het journaal krijgen we een nieuw kiekje van de Samoa-eilanden in de Stille Zuidzee naast veel ander wetenswaar digs. De eerste hoofdfilm luistert naar den titel .Duivelskapiteinen geeft een beeld van het ruwe zeemansleven uit den tijd v^in den sla venhandel. Die duivelskapitein is een vrouw met een verwoest leven. Avonturen zijn haar thans niet vreemd meer, maar bij haar laatste avontuur sterft zij door een verraderlijken dolksteek. Een ruw spel, dat alleen voor vol wassenen toelaatbaar is. Als hoofdfilm na de pauze gaat ,,De onster felijke vagebond", waarin Liane Haid als doch ter van den brievenbesteller en Gustav Frölich als dorpsonderwijzer op voortreffelijke wijze de hoofdrollen vervullen. Hans Ritten is be halve onderwijzer ook componist en zijn groot opera „Alpenglühen", opgedragen aan zijn meisje Annerl Reisleitner, wordt door dc Staalsopera te Weenen aanvaard. Hij trekt naar Weenen, doch in dien tijd noodzaakt An- nerl's vader haar te trouwen met een rijken boer uit het dorp. Hans komt terug, verheugd over zijn succes, doch bij zijn thuiskomst vindt hij allen op het bruiloftsfeest Dan volgt een zwerversleven en doordat een zijner makkers, die zijn jas gestolen heeft, verdrinkt denkt men, dat Hans Ritter verdronken is. Deze laat het zoo. maar als in zijn geboorteplaats een standbeeld voor hem wordt opgericht, komt hij terug. Hij wordt door Annerl, inmiddels weduwe geworden, herkend en.... de rest laat zich begrijpen. Die Nacht gehort uns is een titel die mis schien heel aanlokkelijk schijnt voor menschen van een zeker genre, maar als deze om den titel alleen deze week,een bezoek zouden bren gen aan het Trianon Theater, zouden zij gelukkig bedrogen uitkomen. De film vertelt een heel gewoon alledaagsch verhaaltje, zooals iemand zelfs zonder fanta sie er wel tien verzinnen kan, en dat verhaal wordt zeer precieus en zeer uitvoerig uitge beeld. Het mooie en goede in deze film is, dat het het een Duitsche klankfilm is, die nog altijd in ons land dit op de Engelschc klankfilm voor heeft, dat het gesprokene beter te ver staan is. Verder zijn er enkele goede scènes- op-zich, zooals de motorrenncn, de paarden rennen en het verlovingsfeest Er zit o.i. te weinig tempo in deze film, die intusschen van een apart genre is. Wat dem ping van het geluid zal deze film zeker nog meer ten goede komen. Deze neemt bijna heel den avond in beslag, zoodat een voorprogramma daarbij als aanvul ling dient. Hierin komt voor een zeer mooie zang- cn dans-revue io kleuren, waarvan oprecht geno ten werd. Met een binnen- en buitenlandsch journaal is dit een programma voor volwassenen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2