f 21ste Jaargang VRIJDAG 2 MEI 193G No. 6582 S)e Steidóohz Gou/tant VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad herschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 11 Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 V Wat des kinds is. Er is melding gemaakt van een moeder moord te Soest een vreeselijk drama. Een 15-jarige jongen heeft daar zijn moe der vermoord, zonder eenig motief. Van den dader lezen we in een der bladen: „Na het verlaten van de school bleef hij thuis en dwaalde soms lieelc dagen langs den weg en door den polder. Verder doodde hij den tijd met het lezen van allerlei boe ken". Ook ging hij om met personen te Soest, die er „zeer vooruitstrevende ideeën" op na houden. In deze droeve, geschiedenis treedt wel in een heel hel licht, wat er 't gevolg van is, als men een kind niet geeft wat des kinds is, de gevolgen van voor dat kind ongeschikte lectuur en niet^ passenden omgang. Men moet het kind geven wat des kinds is. Het moeilijke, veel toewijding vergende, werk in de opvoeding is, om dat in alles te begrijpen en toe te passen. Het kind moet leeren in onzen tijd zeker niet te weinig, maartoch ook weer niet te veel. Men bedenke, dat bij het kind alle vermogens moeten uitgroeien en dat daarvoor een zekere rust in den kinderlijken geest gewenscht is. Het kind moet bidden. Van jongs af aan moet het leeren inzien, dat een dag zon der gebed een onbehoorlijkheid is tegen over God nog véél onbehoorlijker dan het bijv. zou zijn, om op straat een liefde vollen weldoener zonder groeten voorbij te loopen. Het kind moet, naar de mate van zijn leeftijd, bidden niet te weinig en niet te veel, opdat het zin voor en smaak in het gebed krijge en niet ver- lieze. Men moet het kind geven wat des kinds is. En daarom voorzichtig zijn met lectuur en nauwlettend toezien op omgang. En niet genoeg kan worden gewaarschuwd voor het bioscoop-gevaar! In het kind de wilskracht te doen groeien in de sterkende atmosfeer van een rein hart en een zuiveren geest dat is het heerlijke hoofddoel van de opvoeding. En dat kan worden bereikt, als men het kind geeft, wat des kinds is. In den optocht van de S. D. A. P., waarvan wij gisteren een gedeelte zagen langs trekken, liep ook de jeugd mee. En ze liep mee met borden: waarop werd ge- eischt: Wij eiscben.... Dat is ook niet wat des kinds is! Een kind moet niet worden voorgehouden: zuur te kijken, boos en somber. Blijheid is de grootste gave voor de jeugd zooals ze dat ook voor volwassenen is. Als die blijheid wordt gemist, dan is dat te betreu ren; een boosheid is 't, da^ gemis aan blij heid op te wekken! Deze korte opmerkingen, in onvolledig heid, om in onzen tijd, waarin maar al te veel wordt vergeten, dat het kind kind is, te herinneren aan de zegenrijke paeda- gogie, om een kind te geven, wat des kinds is, niet minder en niet meer! BUITENLAND SPANJE. De onrust in Spanje. De Spaansche regeering heeft den socia listen-leider Pietro, die de vorige week in een redevoering den koning en de regeering scherp heeft aangevallen, verboden, van daag de redevoeringen te houden, die voor verschillende vergaderingen aangekondigd waren. De regeering heeft aangekondigd, dat zij scherp zal optreden tegen allen, die de re geering belasteren. BIJNA OVERAL RUSTIG VERLOOPEN. Ongeregeldheden te Berlijn. Op eenigo plaatsen van Berlijn is het gistermorgen tot incidenten gekomen, waarbij de politie handelend moest optre den. In een radio-zaak weigerden de meeste arbeiders aan de Mei-viering deel to ne men en het werk neer te leggen. Daarop verscheen een troèp van ongeveer 30 coia- munisten, die de zaak binnendrongen cn de werkwilligen molesteeerden. Toen de politie ingreep, hadden de communisten reeds een goed heenkomen gezocht. In een ander gedeelte van Berlijn werd een optocht der communisten door de po litie aangehouden, omdat een zestal deel nemers het uniform van den verboden roodfrontstrijdersbond droegen. Do gearresteerden werden naar het poli- tielpresidium overgebracht. De president van politie deelt in een communiqué over het verloop van den eer sten Meidag mede, dat de politie geen ge bruik van haar wapenen heeft behoeven te maken. Slechts in één geval moest in de buurt van Bülowplatz van den gummnistok gebruik worden gemaakt. In andere Duitsche steden is de 1 Mei viering overal rustig verloopen. Te Leipzig trachtten in den vroegen ochtend, in weerwil van het desbetreffend verbod, kleine troepjes communisten sa men te 6cholen. Zij werden onmiddellijk door de politie uiteengedreven, waarna do rust niet verder verstoord werd. Te Halle heeft de politie verscheidene borden, welke in optochten werden meege dragen, in beslag genomen, daar zij tegen den staat gericht waren. Anti-godsdiensti ge plakkaten, die op, vrachtauto's beves tigd waren, werden verwijderd. Te Dresden liep de minister-president, van Anhalt, Dois, persoonlijk in den stoet mede. In het Opper Silezisch industriegebied hebben geen incidenten plaats gehad. Van algemeene staking in de bedrijven was nergens sprake. 1 Mei parade te Moskou Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft daar ter gelegenheid van den eersten Mei een parade plaats gehad. Hieraan namen afdeelingen van het roode leger, delega ties van de Oostzee marine, afdeelingen der Gepeoe en militaire vrijwilligers deel. De commissaris van Oorlog, Woroschi- low, die de riarade bijwoonde, hield een re devoering. Een vliegeskader cirkelde bo ven de stad. Op de tribunes hadden plaats genomen o.a. vertegenwoordigers der sovjet-regee- ring, met Rykow en Stalin. Na de parade der militairen, volgden do 1 Mei-manifestaties der arbeidersbon den. In de overige landen. In den loop van den morgen werden te Parijs 223 personen gearresteerd wegens het dragen van wapenen, poving om rel letjes te verwekken, verspreiden van strooi biljetten, of omdat zij weigerden door te loopen. De afgevaardigde Doriot 'werd gearres teerd. Tegen den middag trachte men ditmaal op straat een betooging te houden, een- baal te Parijs en tweemaal te Puteanx Bagneus. Overal werden de betoogers dadelijk uit eengedreven. De prefect der politie inspec teerde den geheelen morgen verschillende punten van de stad en de voorstedn.e De eerste Meidag is ook in België over het algemeen kalm verloopen. Alleen te Luik zijn talrijke communisten gearres teerd, toen zij voor de gevangenis samen kwamen om voor de bevrijding van een partij genoot tc betoogen. Uit Tokio wordt geme'dt, dat de eerste Meidag daar en in »annere steden van Japan rustig verloopen is. Dc politie had 150 vertrouwensmannen der arbeiders ge arresteerd. Ook te Sjanghai zijn de betoogingen kalm verloopen. Wat de demonstraties te Londen be treft wordt gemeld, dat de deelnemers aan den „hongermarsch", van wie er velen tc voet uit verschillende deelen van het land naar Londen waren gekemen, door de po litie te voet en te paard begeleid, een op tocht hielden door de straten van de stad van den oever van de Theems naar Hvde Park. Daar werden redevoeringen gehouden en moties aangenomen, waarin het kanitalis ine van de arbeiderspartij en van de re -cering wordt veroordeeld en de arbei ders tot den strijd tegen het kapitalisme worden opgeroenen. Incidenten hebben zich niet voorgedaan, ook niet in de andere steden van Enge land. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentie n 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingcn wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogite 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden 'of gevraagd, huur cn verhuur, koop n verkoop f 0.50 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De 1 Mei-vieriig is overal betrekkelijk kalm vorloopen. Alleen te Port Darwin in Australië kwam het tot ornstige ongeregeld heden. Klachten uit de overstroomde gebieden in Zuid-Frankrijk. BINNENLAND. Nadere bijzorderheden omtrent het ongeluk in de chemische fabriek te Hel mond. (Gcm. Berichten, 2do blad). DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM brengt een bezoek aan Londen. Hierboven: De Lord Mayor van Londen met burgemeester De Vlugt en den heer Hymans in Mansion House De 1 Mei-vieringTs in Zwitserland even eens rustig verloopen. Terwijl de sociaal democraten te Bern met een stoet van on geveer 3000 personen verschenen konden de communisten bet blijkbaar niet verder brengen dan een 25-tal betoogers. In an dere steden bestonden de stoeten uit resp. 7000 en 1000 deelnr.-rfrs. De bondsraad ht'cït de speciale 1 Mei editie van het Bazelsche communistische blad „Hammer und Sichel" in beslag geno men. In Weenen trokken de socialisten in ver scheidene optochten uit de buitenwijken naar het stadhuis, waar te 1 uur in den middag de laatste stoet arriveerde. Bij het verlaten van den sleet der so ciaal-democraten van den Scbwarenberg- platz maakte een groe" communisten aan- stalte om het een afdeding gymnasten las tig te maken. Toen de politie ingreep, bo den de communisten verzet, zoodat zij met gummistokken uiteengejaagd moesten wor den. In totaal werden hierbij 25 personen gearresteerd. In Polen is de Meiviering over het al gemeen rustig verloopen. De Poolsche ar beiderspartijen hielden afzonderlijke op tochten. Communistische optochten waren verboden. Het was verboden, alcohol te schenken, welk verbod tot des avonds 8 u. gold. Te Warschau zijn verscheidene inspec teurs van politie door communisten, die verzet boden, gewond. Ook in de Vereen. Staten is de 1 Mei-dag rustig verloopen. Slechts te Oakland in Californië, waar de communisten ondanks het politieverbod toch 'n demonstratie wilden houden, kwam het tot botsingen, waarbij vier communis ten werden gewond. Te New-York werden 50 communisten gearresteeerd, doch overi gens verliep ook daar de dag rustig. Ongeregeldheden in Australië. Uit. Port-Darwin wordt aan het „Hbld." gemeld, dat er op den 1-Mei-dag onder de werkloozen ernstige ongeregeldheden zijn voorgekomen. De oproerlingen drongen de residentie van den reeeeringsadministra teur, ko'onel Weddell, binnen, en thans wappert de roode vlag in Liberty Square. De poli'ie-autoriteiten hebben alle ambte naren opgeroepen om hulp te verlecnen. FRANKRIJK. IN DE OVERSTROOMDE GEBIEDEN. Ernstige klachten en ontevredenheid. Marcel Héraut, onderstaatssecretaris van het minister-presidentschap, maakt op bet oogenblik een reis door de Zuid-Fransche gebieden, die onlangs door de overstroo mingen zijn geteisterd. Men is druk met den wederopbouw bezig, doch men staat voor zulke groote moeilijkheden, dat er nog weinig schot in het werk zit. Tiet is eigenaardig de vers' igen te lezen, welke de bladen van verschillende politie ke richting over den tocht van den heer Héraut geven. De gematigde, rechtschc bladen zijn vol lof over hetgeen er reeds is verricht en over de toezeggingen van den I onderstaatssecretaris. De radicale pers daarentegen, de „Oeuvre" vooraan, verze keren dat het eenjanboel is en de gc- I teisterden steen en been klagen dat er niets wordt gedaan. Nu schijnen er inder daad, gelijk het geval i» na elke ramp van groote omvang, hier en daar wantoestanden te heerscben. Tal van visschers in troebel water trachten bun slag te slaan en buiten sporige winsten to maken. Vooral in den veehandel geschiedt dit Do bewoners, die meerendeela al hun vee hebben verloren, kunnen nieuw koopon als zij maar goneigd zijn de dwaze prijzen te betalen, welke dc plaatselijke veehandelaren vragen, b.v. 11.000 franos voor twee ossen, terwijl de normale prijs 7500 france bedraagt. Do vee handelaren dreigen hen de ossen nooit te rug te zullen koopen indien zij bij andere veokoopers mochten gaan. Eveneens wordt gemeld, dat tal van mai- res van geteisterde dorpen zich tot don heer Héraut hebben gewend om zich erover le beklagen dat do tijdelijke barakken, welke zouden worden opgericht, hetzij nog steeds niet zijn aangekomen, of een onvoldoende beschutting bieden. Dc dakloozen moeten er echter wel in, daar zij anders geen scha deloosstelling en voorschotten kunnen krij gen. Ten slotte werd de onderstaatssecretaris getroffen door den aanblik van tal van com munistische affiches, die in Moisaac op de muren zijn geplakt cn waurin tot verzot tegen de regeeringsmaatregelen wordt aan gespoord. RUSLAND Sovjet-lintjes met emolumenten. Uit Moskou wordt officieel gomeld, dat de Centrale Executieve Commissie, in over leg met den Raad van Volkscommissarissen een nieuwe wet op de Orden heeft uitgo- vaardigd. Volgens deze wet worden behalve de reeds bestaande „Orde van de Roode Ba nier" en die van do „Roode Banier van den Arbeid" ingesteld een Lenin-orde en een „ürde van de Roode Ster". Deze eerbewij zen zullen verleend worden voor bepaalde verrichtingen en verdiensten. Iedere drager van een Sovjet-orde ont vangst voor de hoogste categorie 30 roebel per maand, voor iedere volgende 25 roebel, boven de gewone inkomsten uit loon of sa laris. Daarenboven ontvangt bij bij het ver lecnen automatisch het recht op vrij vervoer por spoorweg, vrijstelling van de inkomsten belasting, vermindering van huishuur e.d. CHINA Nog steeds de Oosterspoorweg. De Cbincescho delegatie heeft Charbin verlaten met bestemming voor Moskou voor de conferentie van 15 dezer. De godclcgcer- den verklaren dat dc onderhandelingen zich uitsluitend zullen beperken tot dc kwestie der Chinectchc Oosterspoorweg. Men tuoent te weten, dat do delegatie van China om de Sovjet-belangen in den spoorweg af te koopen teneinde nieuwe conflicten te voorkomen, doch het is zeer twijfelachtig of de Sovjet» dit aanbod zul len aanvaarden om politieke redenen van Sovjet-expansie. Dc Cbineezen geven niet toe aan den aandrang der Russen om politieke cn diplo matieke kwesties aan tc raken. Te 's-Gravcnhage Is een brandstichter aan 't werk. (Gem. Berichten, 2de bind). Do inwijding der scholen aan dc Beek brug te Lisso (3do blad). De staking te Alphen aan den Rijn. (2de blad). BINNENLAND INTERNATIONALE BAKKERIJ- TENTOONSTELLING. Te Utrecht. Woensdag is in de restaurantzaal van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht de U. B. 1. A., do internationale tentoonstelling van Banketbakkerij, kokerij cn aanverwan te vakken geopend, welke tot 8 Mei in het Jaarbeursgebouw te zien zal zijn. De tentoonstellingen van den Ncderl. Banketbukkersbond, om de twee of drie jaren georganiseerd, hebben een tweeledig doel. Zij zijn zoowel om de vakgenoot en met do nieuwste snufjes in het bedrijf be kend te maken als om het publick een kijk te geven in dc banketbakkerscuisine, waar in, naar dc volksoverleveringen zoggen, zoo voel ongerechtigheden plaats grijpen. De talrijke inzendingen van fabrikan ten van machineriën noodig in het banket bakkers- en koksbedrijf, de verschillende soorten van ovens, elcctrische- cn lucht- ovens, do groote variatie in fornuizen, dat alles wijst er op dat de vakman hier gaarne zal rondwandelen en kennis nemen van de nieuwste hulpmiddelen die hij in zijn bedrijf gebruiken kan. Ook de verschil lende demonstraties door leeraren van de vakschool tc Amsterdam cn andere sier kunstenaars to geven b.v. in raarcopain- werk, het kleuren van vruchten, suiker- trekwerk enz. zullen in hoofdzaak wol de belangstelling trekken van de vnkgenoo- ten der organisatoren van de tentoonstel ling. Is dus de U.B.T.A. oenerzijds een ten toonstelling waar beoefenaren van de zoete kunst, de banketbakkers, de koks en de gene die een z.g. gemend bedrijf (brood en banketbakkerij) houden, veel zullen kunnen opdoen wat hun voor do riehtige uitoefening van hun bedrijf van nut i- anderzijds is er ook veel. dnt dezo tentoon stelling zal plaatsen midden in de^ alge meenc, do publieke bclangsi ol'ing. En hir» bedoelen we niet alleen, zelfs niet in hoof zaak, de keur van zoetigheden, die in dc stands der verschillende chocolade fabric ken ten toon gesnreid zullen zijn en mi- schien den snoeplustigen toeschouwer zul len worden aangeboden, maar meer nog de blik die den bozneker gepund znl wor den in de volledige banketbakkerij die ve- heel in bedrijf te zien zal zijn en niet het minst de tentoonstelling van de werkstuk ken door dc gecombineerde bakkers uit dc verschillende afdeelingen van den bond, de rcsu'taten van de weditrijden in werkstuk ken door individueele bakkers georgani seerd, de proeven van bekwaamheid die de leerlingen van de vakschool geven en -te meesterstukken door de leeraren dier school vorvaardigd. Een groot aantal dier werkstukken wa gisteren toen we onze rondwandeling door do tentoonstcling in aanbouw deden, recd- aangekomen. Men staat versteld hoever men het in dc suiker en marcepain imita tiekunst gebracht heeft. En ten slotte is daar een zeer interev sante historische tentoonstelling. 'Jie hei- innerinven wakker roent aan den „goeden ouden tijd" toen het brood en koekbak kersbedrijf werd uitgeoefend op een wijze die heel wat verschil met do hygiënische wijze von werken in onze dagen en die bo vendien een ketircolleetie menus uit vro« ger dagen bevnt. De U. B. T. A. hoe interes» mt ze ooi belooft tc worden is geon Nenijto, geen Pressa, geen Antwerpen of Luik en ran- sa's mensehen van verre zal zij niet trek kon, doch anders wordt het voor degen- die wel bij het bakkeresvak geïnteresseerd zijn. Was drie jaar geleden de bakken

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1