LUCHTVAART UÏT DE OMGEVING LAND- EN TUINBOUW DONDERDAG 1 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 MOTORRIJDEN Vertconing der K. N. M. V.-film. X* een zegetocht door Nederland zal de bekende motorfilm der K. N. >1. V. thans ook in Den Haag vertoond worden en wel op Vrijdagavond 2 Mei a.n. te 8.15 uur in gebouw „Excelsior", Zeestraat Den Haag. liet belooft een motorsportavond van eerste grootte te worden, want behalve de K. N. M .V.-film wordt, dank zij het initia tief van de Motorclub „Zuid-Holland", te ven» vertoond de beroemde Engelsche Motorcyde-fjlm 1920, vervaardigd door het groote Engelsche Motorblad „The Motor Cycle". De toegang is geheel gratis voor be langstellenden die daartoe introductiokaar- ten kunnen verkrijgen op het K. N. M. V.« Secretariaat, 2e v. d. Boschslraat 38. De K. N. M. V.-film werd reeds door meer dan 6000 personen bezocht en ook nu zal het wol weer storm loopon, want <lezo film geniet, speciaal in ihotorkringen, een groote reputatie. PANDER-VLIEGTUIG VERLIEST ZIJN SCHROEF. Vliegtuig gehavend. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond om zes uur heeft ©cn Pan dervliegtuig. dat op een nieter of twintig hoogte boven het vliegveld Waalhaven zich bevond, bezig met dalen, plotseling zijn propeller verloren. De piloot, de heer A. G. v. Tol uit Den Haag, oud-leerling van de Nationale Luchtvaart school, kon, nadat de schroef van zijn toestel was weggesla gen, niet meer in den wind draaien ©n raakte met den vleugel den grond. Het toestel sloeg over den kop en is leelijk ge havend; vleugel en voorronip zijn zwaar beschadigd. Noch de heer Van Tol, noch zijn passagier, de heer Koot uit Den Haag, heeft letsel bekomen. Nader meldt men nog: Qmstreewf vier uur steeg <lc heer G. A. van Tol op met het oadlte P*sdtr«ftpotfr- vliegtuig van de Rotterdamschc Aero- Club, de PH-ADV. De heer Van Tol werd vergezeld door den Haagschcn journalist M. Koot. Na ongeveer een kwartier lang boven het vliegveld te hebben rondgecirkeld be gon de machine plotseling hevig te tril len, waarom de piloot den motor afzette. De heer Van Tol wilde nu gaan landen; hij gaf nog eens gas om te zien of de mo tor niet in orde was, maar op dat moment vloog de schroef van het toestel, dat zich toen op "c.a. 80 M. hoogte met. den wind in den rug bevond. De piloot behield zijn koelbloedigheid en trachtte do machine met den neus in den wind te draaien. Dit mocht niet hee- iemaal gelukken; het toestel kwam met den neus op den grond. Door don hevigen schok w erd* de ma chine vrijwel geheel vernield. Gelukkig kwamen de beide inzittenden er nagenoeg zonder eenig letsel af. Do heer Van Tol bekwam slechts enkele kleine schramme tjes aan do hand en do passagier liep een viertal onbeteekenende achaafwondjes aan de knieën op. Naar het oordeel der deskundigen ble ven de inzittenden slechts gespaard voor ernstiger gevolgen door den buitengewoon solide stalen rompconstructie van het Pan dervliegtuig en door de bewonderens waardige koelbloedigheid cn handigheid van den heer Van Tol. DE LUCHTVRACHT-VAARTDIENST OP LONDEN. Heden in werking. Het toenemend aanbod van vrachtgoe deren naar en van Londen maakt hot de K. L. M. onmogelijk deze met haar gewone ochtend- en middagdiensten te verwerken. Daarom is besloten van 1 Mei den voor- loopig aangekondigden vrachtdienst defi nitief in werking te stellen. Het vrachtvliegtuig vertrekt dagelijks, bohalve des Zondags, om circa 13 uur uit Amsterdam en circa 13.45 uit Rotterdam. De aankomst te Londen heeft om 15.55 (na 15 Mei één uur later) plaats. In omgekeerde richting verlaat, het vliegtuig gedurende de eerstvolgende da gen Londen des ochtends om 8, daarna m 6 uur en landt te Rotterdam om 7.35 (na 15 Mei één uur later) en te Amsterdam om 8.20 (na 15 Mei één uur later). Zonderling vliegongeluk in Finland. In de nabijheid van Wiborg heeft een zonderling vliegtuigongeval plaats gevon den. Een militair vliegtuig, waarin de be stuurde! met een mecanicien, die ©en pa rachute bij zich had, gezeten waren maak te een vlucht boven de zee. Plotseling opende zich op onverklaarbaro wijze do parachute, de mecanicien werd uit het vliegtuig getrokken en kroeg een slag van den staart van het vliegtuig, waardoor de mecanicien gedood werd. De vliegmachine geraakte door een ©n ander uit haar even wicht en stortte in zee, waarbij de piloot verdronk. De parachute met den gedooden mecanicien daalde langzaam en kwam ten slotte op den grond terecht. Nieuw wereld-duurrecord zeilvliegen. Naar uit San Diego in Californië gemeld wordt heeft de vlieger Jack Barstow een nieuw wereldduurrecord zeilvliegen geves tigd. Hij b'leef met zijn zeil vliegt nig 15 uur en 12 min. in de lucht. KATWIJK AAN OEN RIJN. Personalia. Tot directeur der N.V. „Hertenkamp", Bloewbollenbedrijf te Was- senaar is benoemd de heer A. de Mooy, firmant der firma de Mooy en Braun ah hier. KATWIJK AAN ZEE. Nieuwe school. Naar we vernemen is het de bedoeling het Groot Badhotel, thans in liquidatie, te bestemmen voor Centrale chool voor het 7e leerjaar. USSE. Bloemententoonstellingen. Van 26 tot 28 April werd de 3e bloemententoonstelling gehouden in hot gebouw van den Neet. R. K. Volksbond, welke in alle opzichten al» goed geslaagd mag heelen. Voor de prijsvraag van eoortenkennie bestond we derom veel aitimo. De commissie mocht thans eenige prijzen in ontvangst nemen van hecren bloemisten voor aeze prijs vraag. Moge dit voorbeeld door velen wor den nagevolgd. Zaterdag a.s. om 6 uur wordt de 4o tentoonstelling geopend. De commissie verzocht ons te vermelden, dat het publiek niet eerder zal worden toege laten, dan op het aangegeven uur, daar het tentoonstellingswerk, dat toch geheel be langloos wordt gedaan, zeer belemmerd wordt. Als vanzelf sprekend wordt deze 4e tentoonstelling met flinke inzendingen vereerd en wij verwachten een groot pu bliek. LEIDSCHENDAM. Volksbord. Dinsdagavond hield de R. K. Volksbond hare maandelijksehe le denvergadering in het Patronaat. De Har monie .,St. Cecilia" zette den avond in mot. een vroolijk stukjo muziek, terwijl zij ver der de vergadering met keurige muziek nummers opluisterde. De voorz. opende de vergadering met het voorgeschreven gebed en heette allen, in het bijzonder ook de Harmonie, harte lijk welkom. Het verheugt hein ten zeerste, dat do vergadering thans zoo goed is be zocht. Hij inerkt op, dat het de laatste vergadering van dit seizoen is en memo reert in het kort, wat dezen winter is ge daan. liij hoopt, dat ook in het volgende seizoen de vergaderingen even goed zullen bezet zijn als thans, wat ook ve heugend is voor het bestuur en wat zeer zeker de vereeniging zal ten goede komen on znl strekken tot. groei en bloei van den Volks bond. Onder begeleiding der Harmonie wordt door allen staande hel Strijdlied gezongen. De notulen worden gelezen en onveranderd onder dank goedgekeurd. De voorz. doet eenige mededeelingen inzake den bouw van een 'eigen Sanato rium. Het comité is reeds druk in actie en een tiental dames te Leidschendam heb ben zich beschikbaar gesteld voor den verkoop van z.g. steenen, planken en bal ken. Hij vertrouwt op de offervaardigheid der leden, de bedoeling is, dat elke afdee- ling voor iede rlid 1.afdraagt en hij hoopt, dat Leidschendam de kroon zal spannen en dnt den dames, die gaarne be reid zijn zoo noodig meerdere malen te komen, een goed onthaal zal ten deel val- len. Vervolgons had eeu gratis verloting plaats, welke een prettig verloop had en waarbij aan een ieder een groote of kleine prijs ton deel viel. Bij monde van den heer de Korte brengt de comm. tot nazien der boeken van den penningmeester verslag uit en verklaart alles in de boste orde bevonden te hebben. De voerz. dankt, den penningm. voor zijn accuraat beheer. Door den geestelijk adviseur, kap. Pronk wordt een interessante lezing gehouden over de „Symboliek". Op zeer duidelijke en gloedvolle wijze zette zijneerw. de be- teekenis der Symboliek uiteen. Vol aan dacht werd zijneerw. gevolgd, terwijl hij aan het slot een warm applaus en dank van den voorz. had te accepteeren. Van de rondvraag werd slochts door één lid gebruik gemaakt; de vragen werden naar genoegen beantwoord. Hierna sloot de voorz. onder Jank voor de opkomst, in het bijzonder ook aan de Harmonie, on met een opwekkend woord de vergadering met het gebruikelijke ge bed. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Allesbehalve gunstig weer voor de verzending van bloemen deed de prijzen naar beneden gaan. En van den kouden grond is or van alles volop zoodat een prijsstijging de markt direct zou over voeren. Dc volgende prijzen werden ge maakt: Duchesse de Parma f 4.'J 1.20, Mutflo ƒ1.501.60, Prins van Oostenrijk 2.50—2.70. Cramoisie Brillant 1.60—2.—, Cou'eur de Cardinal 4.90—5.—, La Reine 3.30—3.50, Narcissen in diverse soorten f 0.20—0.00 per 100, Anemonen 0.60—1.—, Late tuinen Bouton dor f 3.50—5., Sng'ish Combe Yellow ƒ2.60 ƒ4, Darwinnen per 100 2.50—5.50. VOORHOUT. Woningbouwvcreeniging „Herman Boer- haave". Gisteravond vergaderde de wo ningbouwvereniging „Herman Boerhaa- vein het café van dienze'fden naam. De voerr., dc heer J. H. van der Voet, opende de vergadering waarin hij de ge- noodigjen en leden welkom heette. Hierop werden de notulen van de vorige vergadeiing ge'ezen door don secretaris administrateur, den heer Ir. G. J. Heij- meijer, welke onveranderd werden gear resteerd. Het jaarverslag werd eveneens onveran derd vastgesteld. Hieraan ont'eenen wij da! de vereeniging CO le;!o:i ic't, dnt ver- schillende veranderingen in het bestuur SpPOfitcnjkomen vroeg in hst voorjaar, kcjoyfijtjig een pot SpPutol. SU al/ Drogisten S3& (Racl.) hebben plaats gehad en dat da finanoioele toestand van de vereeniging goed is. De heer C. van der Meij bracht namens de controle-commissie voor het jaar 1028 verslag uit ©n deelde med dat alles in d® beste orde was aangetroffen en stelde voor om den betrokkene te dechargeeren, waar toe werd besloten. Onveranderd werd voorloopie vastge steld de rekening en verantwoording over het jaar 1029. De balans sluit roet een be drag aan inkomsten en uitgaven van 133.278.60 1 /2- In het jaar 1920 is oen be drag van ƒ865.32 als winst te boeken. De winst over het jaar 1928 werd met alge- mceno stemmen van de vergadering in het reservefonds gestort, terwijl tevens werd be aioten geen dividend uit te keeren over hel jaar 1029. Bij stemming werden de heeren P. van Kampen, N. van Schaik en G. Witte man benoemd als leden voor de controle-com missie over het jaar 1929. De begrooting voor het jaar 1930, welke aan ontvangsten en uitgaven een bedrag vermeld van 9.102.40, werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur voornemens was om wederom 32 wo- nigen te stichten, t.w. 30 arbeiderswonin gen cn 2 winkelhuizen, en vroeg hiervoor de goedkeuring der vergadering. De heer C. v. d. Meij vroeg of de huur prijs dezer woningen gehandhaafd bleef op 4.50. De voorz. zegt, dat deze prijs zooveel mogelijk zal werden gehandhaafd, ofschoon er niets met zekerheid valt te zeggen, om dat dit zal afhangen van de aannemings- soni der woningen. Heiroa werd de gevraagde goedkeuring verleend. Met algemeene stemmen werdén de hee ren B. van der Lubbe en J. van Kampen als boet uursleden herkozen. Bij de rondvraag vroeg de heer van der Meij of de pompen in de oude huizen wer den weggebroken en oï het geoorloofd was dat 2 gezinnen in eeu woning waren gehuisvest, hetgeen verboden is in de sta tuten. De heer Van Schaik vroeg o£ leden der vereeniging voorkeur hebben bij het hu ren der woningen, ook a] staan zij onder op de lijst van huurders. De heer Heijmeijer acht het gewenscht dat de bescheiden van den administrateur behulvo do uitgevoerde controle ook nog wordt uitgeoefend door een accountant, omdat dit voor. clevi administrateur prak tisch beter is, in verband met de wijze van boekhouding, Do voorz. zegt, dat de pompen in den oudsten bauw zulletf worden Opgeruimd. Het is niet geoorloofd dat twee gozinnen oen huis hewonen en het bestuur zal hier tegen optreden. Leden der vereeniging hebben den voorkeur bij het huren der wo ningen, mits zij even goed worden bevon den dan niet leden-bewoners inzake het betalen van hun huurpenningen. Betreffende de opmerking v. d. heer Heij meijer zegt spreker eveneens van gevoelen te zijn, dat het goed is om een accountant aan te stellen, omdat dit tevens meer ze kerheid geeft aan het bestuur, dat de ver- eeniging goed wordt beherd. Spreker zou dit willen overlaten aan de bevoegdheid van het bestuur om naar omstandigheden te handelen. Na eenige discussie wordt dienovereen komstig beelden. Na deze zake'ijke agenda wordt overge gaan tot de viering van het eerste dustrum der vereeniging. Dc voorzitter spreekt de volgende rede uit Reeds in de groote wereldoorlog, doch vooral direct daarna, werd het tekort aan goede woningen en wel voornamelijk goede arbeiderswoningen zeer sterk gevoe'd. Dorr dc hooge bouwkosten, was het initia tief der particuliere bouwondernemers of particu'iere huizenverbuurders, huizen te bouwen en te verhuren gedood. Er kon in massa vrijwel .alleen nog gebouwd worden met ove'heidssteun. In hoofdzaak verkre gen woningbouwverenigingen, voor het bouwen van vo'bswoningen subsidie, zoo dat, hoewel reeds voor den oorlog derge lijke vereeni"inven bestonden, het aantal woningbouwverenigingen' hand over hand toenamen. In tal van plaatsen in ons land, ook op het platteland verschenen a's ge volg van het werken dier verenigingen gehee'e nieuwe wijken. Ook hier in de b'oembollenstreek, we'ke men toch bezwaarlijk onder het platte land kan rangschikken, was zulks het ge val. Vooral deze streek, welke onder een van de welvarendste van ons l»nd gerang schikt kan worden, die a's gevolg daarvan, in den loop der laatste 20 jaren, zooveel vreemde'intren tot zich trok, deed de wo ningnood zich niet minder ernstig gevoelen dan el:'er». Ook in onze plaats was wo ningnood merkbaar, al was de nood mis schien niet zoo hoog, als op andere plaat sen oDzor omgeving. Eigenaardic was liet echter, dat hoewel men bier niet vreemd was aan bet organi- satirlcven, over het oprichten van een woningbouwvereniging wel gedacht werd, doch schijnbaar niet een het Htintief daar toe durfde te nemer, totd«t in 1924 zich hier ves icde de heer J. W. J. van Steke lei*, burg, secretaris der pemeen'e. Als ik hier de mam van den heer v. Ste' e'enburg noem. wil ik daarmede geenszins betoogen, dat zij, die voor Jen heer van Stekelen burg hier in colijkc functie wc! :.nm wa ren hun socialen rlmkt verzuim zouden hebben, zuM"s is absoluut niet het geval, on)*!at zij hier werkzaam waren in geheel an leve rijden cn omstandigheden. De heer v. S ekc'enburg was in zyn vo- ri e standplaats. Voorburg, met het werk der woningbouwverenigingen vertrouwd geraakt en teen men hem dan ook polste of hij misschien den moed bezat, da oprich ting eener woningbouwvereniging vcor te bereiden, was hij hiertoe direct bereid. In Maart 1025 kwamen ten gemeentehuize de navolgende heeren bijeen t.w. J. W. J. van Stekelenburg. B. van der Lubbe, C. Paar- dekooper, C. van der Meij en J. H. van der Voet. De heer v. S'ckelenburq had reed» statuten en huishoudelijk reglement ont worpen. Besloten weid U trachten leden te werven en aandeelen te plaatsen. Op 9 April d^.v. waren 30 aandee'en k 5 geplaatst ©n werd de vereeniging definitief o^ee- richt met als voorzitter de heer Van Ste- ke'enburg en als secretaris de heer Paar- dekooper, Statuten en huishoudelijk re glement werden vastgesteld. Het bleek spoedig, dat het niet in de bedoeling lag alleen maar een ve-eeni'in-,» op te richten, dooh dat men daden wilde stellen, want reeds terstond daarna werd bes'otqn tot den bouw van 34 arbeiders woningen. Gelukkig was het zoeken naar geschikten en niet tc duren grond niet noodig, daar reeds in 1U21 door de gemeen te Voorhout op voordeeli«*e wijze beslag was gelegd en een gedeelte van de terrei nen van de Everlasting Flower Cie. Aan den gemeenteraad werd een verzoek tot grondaankoop gericht en tevens verzocht om garantie der gemeente voor rente en afWsing van bet benoodigde kapitaal. Dit verzoek gaf blijkbaar euke'n raadsle den heel wat stof tot critiek. Ook B. en W. stonden niet geheel en al avninotbiek tegenover het werk der jonge vereeniging. Besloten werd desniettegenstaande tot grondverkoop en tot garantiestelling van afjosine en rente van het kapitaal. De raad verleende ovenwei zijne toestemming tot bouwen van 16 woningen in plaats van 24 woningen. Hierbij overwoog de raad, dat bet hier gold een proef cn men 2t woningen voor zulk een proef tc veel vond. Reeds 22 Februari 1926 waren deze huizen twee blokken van 8 wonineen verhuurd en betrokken. Het was wel een prestatie om binnen één jaar na de oprichting der ver- eeni"ine, reeds 16 woningen in exploitatie te hebben. Voprhout's publiek scheen echter daze prestatie niet zoo hoog aan te slaan. Was de onrjehting der vereeniging reeds met geen bijzondere warmte ontvaneen toen de huizen gereed waven, was de critiek op het werk der vereeni^insr gewoon overb'uffend, «laar was letterü'k niets goed aan. Laat ik 17 zerken, dat ook wij van meeding waren, det wij het met dien nroef niet zoo Roed hebben getroffen. De indeeling en afwer king der huizen hadden beter kunnen »iin, dooh «L wij rekening houden, dai alle be rin moeilük is en aan elk -rae"6chenwerk fouten k'even, wa6 zoo'n bftleedigendo cri tic1.- -/.per zeker, misplaatst. Met medewerking van het gemeentebe stuur werden in het jaar 19-)8 reeds we derom woningen gebouwd en wel 12 arbei derswoningen en 6 middenstandswoningen. tevwül 'in de?e vfirsraclcintr besloten werd tnf. den bouw van 30 arbeiderswoningen en 2 winkels. (Wordt, vervolgd). W0UBRUGGE. Te water, Het dochtertje van den heer van V. alhier geraakte al soe'ende te wa ter. Dc oude heer Muggo dit bemerkende, sprong te water en kon de kleine nog juist bijtijds bii haar kleeren grijpen, daar zij al zinkende was. WASSENAAR. Aanbesteding. Door het Gemeentebestuur alhier werd gistermorgen aanbesteed het bouwen van 27 arbeiderswoningen op een terrein, ge legen nabij de Haven, alhier. De. uitslag is ale volgt: A Voordouw, Zwamroe-rdam, S2800; J. C. Eijgendaal', Wassenaar 84750; F. L. Smit, Wassenaar f 81030; H. A. Clarija, Den Haag S5S50; P. -T. Reinhard en J. J- Limburg, Den Haag 87100; Gebr. Meijs, Den Haag 8S320; J. Sluijs, Boskoop 88300; P. Kort Jzn. en O. van der Wiel Gzu., Rijnsburg-Noordwijk f 83810; H. W. van Wijk,* Den Haag 90C00; J. en A. C. Jcele, Den Haag 91700; X. V. van der Wel van Bax, schilder- en timmerbedrijf, Wassenaar 07900; L. van der Knaap, Den Haag 97320; Fa. Dubebldam en Holswilder, Schevcningen 98000; K. Wou- da, Krommenie 100.C00; N. V. Aann. Mij. Gcbr. v, d. Luitgaar 'en, R'dam 102200; J. J. Remmerswaal, Wassenaar f 106730; X.V. v.h. W. Visser en Zonen, Wassenaar 111411. Dc gunning werd aangehouden. Kalkoenhok opengebroken. In den af- geloopen nacht heeft men gepoogd ka'koe nen te ontvreemden, welke waren opge sloten in eeu hok op het erf van mr. van G. aan den Rijksstraatweg. Hedenmorgen althans bevond men, dat hot hok van bo ven was losgemaakt en dat vier ruiten waren vernield, De kalkoenen, die de vrij heid hadden herkregen, waren de bosschen ingegaan en konden met moeile weer wor den opgevangen. Een der beesten had een geblesseerde poot. Botsing. Woensdagmiddag zijn op het kruispunt van Zuylen van Nijeveltstraat Ocstdorpe; weg twee auto's "tegen elkaar gebotst. Beide wagens werden ernstig be schadigd. De politie maakte van het geval proces-ve: baal op. Een gevaarlijk projectiel. Op het strand dezer gemeente is een ongespron- gen granaat gevonden. Het gevaarlijk pro jectiel is bij de politie gedeponeerd. 1 MEI Ik denk, dat heel de wereld blij is, Omdat het nu de eerste Mei i». Omdat de winkels ujtverkoopen En alle boomen uit gaan loopen. Omdat het weer niet meer zoo guur is, Omdat het feest in de natuur is, De kleeren nu van dun katoen zijn En alle boomen spoedig groen zijnvr Omdat de winter op den loop is En alle groente zoo goedkoop .is. Omdat het nu de eerste Mei is En dus de schoonmaak weer voorbij is. Omdat de kachel is vertrokken En lucht en zon naar buiten lokken. Omdat we ons vol welbehagen Nu zonder jas naar buiten wagen. Omdat vacantie weer zal komen, Waarvan wij luchtkasteelen drooroen. Omdat, naar kippenhoudere zeggen, De kippen nu meer eiers leggen. Omdat nu menig hart verpand wordt, Nu het weer lente in het land wordt. Waarom, nu heel de wereld blij is, Omdat het nu het lentetij is, Juist op l Mei dc desillusie Van revolutionnaire ruzie? TROUBADOUR. VAN M'N BOEKENTAFEL Boekzaal der geheele wereld, 1 April 1930. Het Neder» landsch Boekhuis, Tilburg. 't Eerste deel is versehenen over Marie de 1'Incarnation, een Theresla d©r nieuwe wereld, hoog begenadigd door God. Dom. J. Huyben O.S.B. ontleedt dat werk. Alles is bewonderenswaardig in de geschriften van deze H. Ursuline. 'n Kosmisch noem'u P. v. cl. M, d W. het nieuwe drama van Paul Claude] Le soulier de Satin, 'n drama, dat heel de schepping omvat: 't is de tragedie van 't menschenharU dat van uit de nacht der zonde 't gelaat van God zoekt. Ed. A. Serrarens bespreekt 'n nieuw boek van Kloos Letterkundige Inzichten ©n Vergezichten. „Kloos is volledig gepon- srionneerd", zegt Serrarens, „Hij boeit ni©t meer" etc. G. Slootmans bespreekt 'fc hoogst wetenschappelijk boek van Graf Pol- zer Hoditz over Kaiser Karl Een zeer uit gebreide studie volgt dan over Russische Emigranten-Literatuur met. mooie il lustraties. Een vacantierei» van 23000 Kilo meter per Hudson door Europa door Ellen Forest wordt ontleed; verder nog veel uit Boek en Blad en veel mooie ilUustratie*. Tijdschrift vcor R. K. Ouders en Opvoeders, 5 April. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Na de roman „Uit bet land der Sovjets 'n beeld gevend van Rusland, krijgen we 'n paedagogische beschouwing over gemak zucht der ouders, die hun kinderen zonder eenige reden aan de zorg van anderen overlaten, 'n .Sympathiek stukje predikt vol geloof „Eerbied voor het groote gezin". Zou men armoe lijden om 'n mondje meer? 'n Vervolg over muzikale opvoeding in 't huisgezin zet uiteen, hoe 't rhythmisch ge voel moet bevorderd worden bij 't kind. 'n Klein verhaaltje vertelt over paedagogiek in de werkplaats. Een flinke uiteenzetting legt de gronden bloot, waarom er samen werking moet zijn tusschen school en huis gezin; onderwijzers en ouders moeten één van gevoel zijn. 't Begin van 3n studie over 't probleem der Bijbelsche geschiedenis legt. in 't algemeen uiteen, hoe deze moet behandeld worden. Nog 'n keurig verhaal tje van Anny Huiemans, en een overzicht, van verschillende tijdschriften. L. T. B- „Onderlingen Brandverzekering". Woensdag hield deze Verzekeringsinstel ling hare jaarvergadering in hotel „Het Grilden Vlies', te Alkmaar. De pres.-ecmm., de heer J. G. Beuke boom, te Wcesperkarspel, opende om cir ca 2 uur de vergadering, waarna de secre taris, rle heer S. P. Kapteyn, te Alkmaar, de notulen las der vorige jaarvergadeiing, welke onveranderd werden vastgesteld- Na afdoening van eenige mededeelingen en ingekomen stukken, kreeg 'de directeur, de heer Nico van Ommep, te Leiden, het woord ter toelichting van het jaarverslag, dat reeds in druk was verschenen. Hieruit bleek o.a. dat bet verzekerd ka pitaal vooruit was gegaan met bijna 3 1/2 mi'licen. Aan biandschade werd bet afgeloopen boekjaar betaald 64.379.95. Het rapport der Financieele Commissie was vol lof over het geveerde beheer. On der appiau» der vergadering werd de reke ning goedgekeurd. Herkozen werd tot lid van het College van Commissarissen, de heer W. H. de Wildt te Uitgeest, die onder dankzegging deze benoeming weder aannam. Aan dc Financieele Commissie werd een nienw lid toegevoegd. Eer causerie werd gehouden over het 'orandb'uschapparaat „Saval". Door de bui tengewone bluschkracht van dit apparaat, werd met deze Maatschappij een overeen komst aangegaan, waardoor het voor de verzekerden op zeer voordeelige wijze is te bekomen. Daarvoor zal éen krachtige actie worden beconnen. Na de rondvraag sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6