De nieuwe Groote Havenbrug te Leiden WOENSDAG 30 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S Hoever het werk reeds gevorderd is Een onderhoud met den aannemer vaart omhoog is gehaald. Tegen de beton nen wanden zijn, zooals op de foto duide lijk is waar te nemen, ijzeren ladders ge plaatst, die naar beneden leiden, voor het nazien der motoren, eventueele herstellin gen enz. Om eenigszins een idee to vor men van de geweldige grootte en sterkto van deze betonnen kelder, deelde de heer Verhagen ons de afmetingen mede en cenige verdere bijzonderheden. Deze kelder is 6 M. diep, 18l/3 M. lang en 11.20 M. breed, terwijl bovendien voor deze kelder 50.000 K.G. bewapeningsijzer is gebruikt. Op onze vraag hoe deze kelder was ge bouwd deelde de heer Verhagen ons mede, dat eerst een houten hulpdam was ge maakt met een damwand van 15 c.M. dikte, waarna het water was uitgopompt. Daar na kon aan het grondwerk worden be gonnen. De grond werd tot op de nood zakelijke diepte uitgegraven, waarna een houten vloer werd gelegd. Op deze houten vloer werd vervolgens een betonnen vloer gelegd van een halve meter dikte, waar op vervolgens de wanden konden worden geconstrueerd. Daarvóór was echter eerst nog het heien geschied. In de beperkte ruimte van deze kelder werden 450 palen, elk ongeveer 13 Meter lang den grond ingedreven om dio enorme betonnen last en vooral later de zware ijzeren bovenbouw van de brug te kunnen schragen. Daarvoor worden ook in de kelder zelf nog zware betonnen palen aangebracht, dio nog gestort moeten worden en waarvan het ijzerwerk eveneens duidelijk op do foto waarneembaar is. Aan weerszijden van de IS'/ï M. lange betonnen kelder wand vormen zich reeds sierlijk dc ronde gemetselde fundeeringen en muren van de sluitstukken der brug. Aan de rechterzijde waar het transformatorhuisje komt to staan, verheft zich dit gedeelte reeds ver boven den beganen grond. De linkerzijde wordt afgesloten door een politiebureau en een brugwachtersposthuis. Ook hiervan is de onderbouw reeds gereed. Daar vooral het rechter afsluitgedeelte reeds een goed eind is gevorderd, is de kleine Havenbrug, die de Kalvermarkt met het Havenplein verbindt weer open gesteld en langs het water aan de rechter zijde van de Haven een smal pad voor het publiek gemaakt, zoodat men daarlangs over de kleine Havenbrug de Kalvermarkt weer kan bereiken. Ook deelde de aannnemer ons nog mede, dat voor de groote betonnen kolder 850 M2. gewapend beton was gebruikt. En wanneer denkt u hot werk te kunnen opleveren. Over een maand of vijf was het ant woord. Onzo blik ging naar dc overzijde, naar den kant van de Oiidc Heerengracht, waar alles nog in zeer primitieve staat van wording verkeerde. Dan zal er toch hard gewerkt moeten worden, meenden wij. Nee, dat zal wel gaan, zei de keer Verhagen en hij voegde er aan toe: Het werk aan de overkant is eigenlijk niet de moeite waard. Daar behoeft alleen een stevige walmuur te worden gemaakt, die de klap van dc brug zal dragen en hier aan dezen kant is het moeste werk gedaan. Maar als u uw werk oplevert, dan is de brug toch nog niet klaar 1 Voor het publiek is dc brug het bovenstuk, dat nun in staat stelt van den cenen kant naar den anderen kant te gaan. Ja, Incende onze gids, het publiek ziet nu eenmaal niet wat er gedaan moet wor den voordat de brug kan worden gelegd. Het weet niet, dat al het werk, dat hier is gedaan veel zwaarder en misschien ook veel belangrijker is, dan het leggen van de brug zelf. Het publick ziet dc brug, als zij klaar is en dan zit ons werk onder den grond. Wel, juist cm dkfc de menschen eens duidelijk te maken en zoo mogelijk ook uw werk eens te laten zien, zijn we, nu het werk zoo ver gevorderd is eens met u komen praten. Wij zagen nog eens rond, links en rechts en overal lagen de planken, die dienst gedaan hadden bij de bekisting van de betonnen onderbouw. De betonmolen stond er nog voor de rest der werkzaam, heden, de hardsteenen sluitstukken, die de mooi gebogen stcenen leuningen zullen versieren, lagen reeds klaar. Dus over vijf maanden de boven bouw? vroegen wij nog. Ja, maar die wordt nu reeds klaar gemaakt in de fabrieken van de Neder- landsche Staalindustrio te Rotterdam, dus het leggen van die brug zal wel niet zoo lang duren als do onderbouw. Wij dankten den heer Verhagen daar op voor zijn inlichtingen en vertrokken verheugd, onze lezers te kunnen berichten, dat hun geduld spoedig met een mooie nieuwe brug, die aan alle eischen van mo dern verkeer voldoet zal worden beloond. SPORT VOETBAL DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE MONTEVIDEO. Het K. N. V. B.-besluit niet deel te nemen. Het bestuur van den K. N. V. B. luidt: Het bondsbestuur heeft jl. Maandag een gemeenschappelijke vergadering gehouden met de financieele commissie om haar oordeel in te winnen over het eventueel deelnemen aan de wedstrijden om het door de F. I. F. A. uitgeschreven wereld-kam pioenschap te Montevideo. De gezant van Uruguya de heer Buero werd op zijn ver zoek in de gelegenheid gesteld in deze ver gadering de door het deelnemen aan deze wedstrijden getroffen financieele regeling loe te lichten, waarbij deze deed uitkomen, dat het deelnemen van Nederland door de rogeering en het volk in Uruguay zeer zal worden gewaardeerd. Na 't vertrek van den heer Buero heeft het bondsbestuur met dc financieele com missie de zaak overlegd, waarna de com missie afzonderlijk vergaderd heeft. De financieele commissie heeft daarna het bondsbestuur geadviseerd niet aan dc wed strijden deel te nemen en het bestuur heeft dienovereenkomstig besloten. Na afloop van de vergadering heeft de heer Buero telefonisch geinformeerd wel ke beslissing genomen was. Na mededeeling daarvan heeft hij eeu nader voorstel in uitzicht gesteld. In ver band hiermede heeft het bondsbestuur be sloten op korten termijn een buitergewo ne algemeene vergadering te houden om deze gelegenheid te geven zich in verband met deze nadere voorstellen over het even tueel deelnemen aan het tournooi uit te spreken. Deze vergadering is vastgesteld op a.«. Zaterdag te Amsterdam. De geweldige betonnen kelder, met betonnen steunstukken, die de bovenbouw van de nieuwe brug zal dragen Kimt u mij ook zeggen, waar ik den aanemer kan vinden, was onze vraag aan den eersten, den besten, dien wij op het werk van de nieuwe Havenbrug tegen het- lijf liepen. Ja zeker, meneer, die zit in de put. De flinke blozende jongeman, die na een paar schreeuwen van onzen geleider om de aandacht op ons te vestigen naar boven kwam geklauterd, bleek geenszins in de put te zitten. Hij was integendeel zeer verheugd, dat zijn werk reeds zoover ge vorderd was. Ën meneer Wij zeiden hem, dat wij ten gerieve van onze lezers wel eens gaarne zouden weten hoever de bouw van de nieuwe Havenbrug nu gevorderd was. Het publiek kijkt immers reeds zoolang tegen de mooie(schuttingen op het Ha- venplein aan. De Leidenaars raken intusschen wel aan schuttingen gewend, zooals men aan alles, al is het ook nog zoo leelijk en smaakbe- dervend, gewend raakt, wat menjaar in, jaar uit ziet. Maar ook, men ondervindt reeds zoo lang de last van dit bouwwerk, dat men nu langzamerhand wel eens weten mag hoe het met het werk achter die schuttin gen gesteld is. Wij werden dan in de gelegenheid ge steld het groote werk te bezichtigen, waar bij de heer Verhagen, de aannemer uit Made (N.-Br.) ons bereidwillig alle ge- wenschte inlichtingen verstrekte. Met het oog op dit geweldige werk, dat zoo langen tijd van harden arbeid vergt en om eerlijk te zijn ook met bet oog op den nog jeugdigen leeftijd van den heer Verhagen, vroegen wij hem of hij reeds meer dergelijke werken had uitgevoerd en hij vertelde ons, dat hij en zijn broer nu samen de zaak dreven, die door hun va der was begonnen bij wien zij een goede leerschool hadden gehad. Een jaar of vijf geleden hebben wij ook den Rijnsburgerweg gemaakt, vertelde hij en op het oogenbük hebben we voor 935.000 werk onderhanden. Intusschen bezagen wij wat er reeds tot stand was gebracht. Een groote diepe betonnen kelder, zwaar versterkt en verzwaard met groote betonnen stukken, waarin de groote mo toren komen te staan, die de zware brug zullen opheffen en weer doen dalen; te vens ruimte voor het groote zware tegen- gewicht der brug als deze voor de door- DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging „0. V. V." Heden is do officicelo uitslag van de protestcommissie bekenw gemaakt en na ruim 3 maanden overdenking is zij tot het besluit gekomen het protest (O. V. V. S. J. C. II) af te wijzen. Zondag a.s. zal een beslissingswedstrijd gespeeld worden op het V. V. L.-terrein te Voorschoten tegen V. V. B. (Hazers- woude) onder leiding van scheidsrechter J. J. van Riel. Als grensrechters zijn aan gewezen do scheidsrechters G. Niersman en A. Wiilfingshoff. De competitiestand van beide clubs is: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. gem. V. V. 15. 12 2 6 11 18 18 LBO O. V. V. 12 8 f 2 41 19 18 1.50 Wiih. 2 12 7 1 4 37—20 13* 1.38 Leiden 2 12 6 1.5 30—38 13 1.08 S. J. C. 2 12 2 3 7 22—28 7 0.58 BL Zw. 2 12 3 1 8 18—42 7 0.58 S. N. A. 1 12 2 2 8 30—55 4* 0.33 2 punten in mindering wegens n. o. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE MONTREAL. Van Kempen—Laporte winnen. De zesdaagsche wielerwedstrijd te Mon- tral is geëindigd en gewonnen door P. van Kempen en Laporte dio 3694 K.M. 260 M. aflegden. Do uitslag luidt: 1. P. van Kempen—La- porto 1266 pnt., 2. ElderPen 598 pnt., 3. Crossly—Fielding 594 pnt., 4. Bcllo—Beno- zatto 497 pnt., 5. De Slercq—Blondet 471 pnt.. 6. GastmanCostellu 466 pnt., op twee ronden: 7. Taylor— Bartell 147 pnt., op 5 ronden: 8. TitzBaggis 167 pnt. Piot van Kempen heeft hiermede zijn 18dcn zesJaagschen wedstrijd en den zes den in dit seizoen gewonnen. Het record stond op naam van Mac Namara met 13 overwinningen in totaal. HOLLAND'S ROEM Bij de opening van de nieuwe t/ui. te IJ muiden. Nederland, de dag van gister,' Is er een naar ouden trant, Toen Piet Hein, Tromp en De Ruyter Roem verwierven voor ons land. Toen zij over zeeën voeren Juar aan jaar én dag aan dag, En zij fierder deden wapp'ron Onze Nedorlandscho vlug. (fist'ren is de naam van Holland Weer de wereld doorgegaan, Eu heeft Holland weer in 't toeken Van bewondering gestaan. Wéér heeft Holland zich doen gelden Als do meester van de zee. Weer bleek waar, do oude leuze: Nederland Je maintiondrai! TROUBADOUR. DE OPENING DER SLUIS TE IJMUIDEN De „Johan van Oldcnbarncvclt". aan boord waarvan de Koninklijke familie, stoomt de sluis binnen DE OPENING DER SLUIS TE IJMUIDEN Een kijkje op het voor dc Konin klijke familie gereserveerde dek tijdens de openingsplechtigheid. Minister Rey mer verzoekt H.M. dc opening te willen verrichten DE OPENING DER SLUIS TE IJMUIDEN. Na afloop der plechtigheid verlaat de Koninklijke familie het schip

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5