21ste Jaargang DINSDAG 29 APRIL 1930 No. 6579 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De groote sluiswerken te IJmuiden SCHOONMAAK 3)e £eicbeli& (Boti/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummer» 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 Zij vinden hun weerga niet in de geheele wereld Cijfers die spreken en deuren op rolletjes (Van onzen eigen redacteur). "Welke Franschman was het toch, die eens gezegd heeft: „God schiep de geheele wereld, behalve Holland. Dat is door de Hollanders zelf gemaakt". Wie het gezegd heeft, doet er ook niet toe. Het is een feit, dat Holland „ontwoe kerd is aan de baren" en dat in den strijd met het water Hollandsche ingenieurs hun grootste triomfen hebben behaald. De droogmaking van de Zuiderzee is één van die triomfale werken, welke de bewondering afdwingen van de geheele wereld Het winnen van een totaal nieuwe provincie is iets dat spreekt tot de men- schelijke verbeelding. In mindere mate is dat het geval met den bouw van de nieuwe sluis te IJmui den. En toch is dat een werk, dat z'n weerga niet vindt in binnen- of buiten land. In verband met de plechtige opening dezer nieuwe sluis op heden door H. M. de Koningin aan boord van de nieuwe boot van de Mij. „Nederland", de majes tueuze „Johan van Oldenbarnevelt", heb ben wij dezer dagen IJmuidens sluiswer ken bezocht. Als visschershaven is IJmui den bij ons bekend genoeg door de groote kwantums versche visch, welke vandaar worden aangevoerd. En het eerste wat wij bij aankomst aldaar zagen, was het uit varen van oen trawler uit de visscherBha- ven. Dat is altijd een schouwspel dat ons doodgewone „landrotten" weer aangrijpt. Getrokken door een krachtig hakkepoffer- tje van een sleepboot komt de trawler de binnenhaven uit. Drie zware en lang uit gehaalde stooten op de fluit en de sleep boot zwaait rechtsaf, de schroef van de trawler begint te malen en op eigen kracht gaat het de pieren uit, de wijde zee in. Nogmaals loeit de stoomfluit ten afscheidsgroet aan allen die achterblijven en de klank echoot door IJmuiden na van huis tot huis, beantwoord door het terug- stoomend sleepbootje. Adieu, de zee is kalm. Goede reis en behouden terugkeer! Dat is IJmuiden als visschershaven. Maar bovendien is IJmuiden de voor haven van Amsterdam, daarmee verbon den door het Noordzeekanaal. Toen dit kanaal in 1876 werd geopend, was het voorzien van een sluis, welke berekend was op het toenmalige scheepvaartver keer. Het duurde echter niet lang of bij het al grooter worden der drijvende zeekastee- len, welke de visschershaven trotsch voor bijvaren, bleek deze oude sluis te klein en werd besloten tot den bouw van een nieuwe sluis, welke de „groote sluis" werd genoemd. Zij werd in 1896 in dienst ge steld en had een lengte van 225 M., een breedte van 25 M. en een diepte van 10 M. Een bouwsel van respectabele afme tingen dus. Nauwelijks was deze „groote" sluis echter klaar, of het was reeds te voorzien, dat zij de grootste toen in aan bouw zijnde schepen niet zou kunnen be vatten. Men begon te vreezen voor de ontwikkeling van Amsterdam als haven stad en achtte bovendien een tweede re- serve-sluis noodzakelijk voor het geval de „groote" sluis bij beschadiging defect zou raken, waardoor de geheele scheepvaart op Amsterdam, althans voor de grootere schepen, zou worden stilgelegd. Daarom werd in 1909 een commissie be noemd, om het vraagstuk van een nieuwe sluis te bestudeeren, welke commissie in 1911 rapport uitbracht en daarbij voor stelde een sluis te bouwen van 360 M. lengte, 40 M. breedte en 14 M. diepte. Voornamelijk tengevolge van den oor log duurde het nog 6 jaren voordat de wet, waarbij tot den bouw van de sluis werd besloten, aangenomen werd. Ondertusschen werden voorzichtigheids halve de afmetingen nog wat vergroot, zoodat thans de nieuwe sluis 400 M. lang, 50 M. breed en 15 M. diep is. Met deze afmetingen overtreft zij de sluizen van het Panama-kanaal (305 X 33.50 X 13) en die van het Kaiser Wilhelmkanaal (330 X 45 X 13.77 M.), welke tot nu toe de grootste ter wereld waren. Ook het Noord zeekanaal zelf is uit ge diept tot 12.50 M. en wanneer de verbree- dingsplannen zullen zijn uitgevoerd zal het kanaal belangrijk grooter zijn dan het Suez-kanaal en ongeveer even groot als het Panamakanaal. Hoe groot de afmetingen der sluizen zijn, ziet men eerst wanneer een zeekas teel als de „Johan v. Oldenbarnevelt" erin geschut wordt. Vier van zulke drij vende kolossen kunnen er tegelijk in! Dat het werk bij zulke enorme afmetin gen groote moeilijkheden meebracht, spreekt vanzelf. Men had twee mogelijkheden. Ofwel bet werk „in den droge" uit te voeren, ofwel „in den natte". Dit heeft niets te maken met drooglegging of dronken grondwer kers, maar beteekent eenvoudig, dat men het werk kan uitvoeren nadat men eerst het water heeft weggepompt, ofwel de van te voren klaargemaakte sluis laat zak ken in een uitgebaggerd gat, dat men met baggermolens heeft uitgediept. Na gron dige overweging verkoos men het. werk uit te voeren in den droge. Om den on- gunstigen invloed van de diepe bemaling op den grondwaterstand in de omgeving te voorkomen, heeft men den bouwput om ringd met een ijzeren damwand, welke tot aan een op 33 M. beneden N.A.P. gelegen waterdichte kleilaag reikt. Het geheele bouwwerk is dus bijna 40 M. diep. De eigenlijke sluis is van gewapend be ton, welks samenstelling nauwkeurig is beproefd, in verband met de inwerking van het zeewater. Het interessantste van het geheele bouwwerk voor den leek vormen de ge weldige sluisdeuren, drie in getal, n.l. een binnendeur en twee buitendeuren (één er van is reserve). Het bijzondere er van is, dat zij niet open-wieken, zoóals andere sluisdeuren, maar dat zij weggeschoven worden. Elke deur rust met vier rollen op twee wagentjes, welke op rails loopen, zoodat het met deze deuren in letterlijken zin „op rolletjes" gaat. Het gewicht van zoo'n deurtje van ongeveer 4 M. breedte bedraagt niet meer of minder dan 1184 ton, doch door met. lucht gevulde kamers er in aan te brengen en zoo het drijvend vermogen van de deur te verhoogen, heeft men het gewicht der deuren in het water teruggebracht tot omstreeks 120 ton. Wan neer men alle compartimenten in de deu ren leeg pompt, kunnen zij drijven met een diepgang van 12 M. Zooals men zich misschien nog herin nert, zijn deze deuren gebouwd te Rotter dam en over zee naar IJmuiden gesleept, wat opzichzelf reeds een kras staaltje van transportwerk is geweest. Men liet de deuren toen in horizontalen stand drij ven, wat bij de Maasbruggen nogal moei lijkheden veroorzaakte. Zooals begrijpelijk, bestaat „de" groote werkzaamheid van een sluis in het over brengen van een schip van het eene wa ter in het andere, met verschillend niveau, het z.g. schutten. De vulling en lediging van de schutkolk geschiedt door riolen, welke een doorsnee hebben van 25.50 M2. tot 60 M2. bij de monding. Bij den hoog- sten zeestand, waarbij het verval van de sluis 4 M. bedraagt en voor de kolkvulling 80.000 M3. water noodig is, kan deze hoe veelheid water in rond 12 minuten door de riolen worden toegelaten. Onder normale omstandigheden vordert de vulling niet meer dan 7 minuten. De riolen worden afgesloten door vlakke schuiven, welke evenals do deuren elec- trisch worden bewogen en bediend uit één centrale bedieningsruimte. Met de voor den sluisbouw benoodigde grondwerken werd in 1919 een aanvang ge maakt onder leiding van ir. J. A. Ringers, thans directeur-generaal van Waterstaat, terwijl in 1923 werd begonnen met de be tonwerken. In 1927 werd de leiding van het werk overgenomen door ir. van Heij- ningen, die thans het genoegen heeft het werk te kunnen opleveren. Alles bij elkaar heeft deze sluis de ronde som van 19V2 millioen gekost. Zooal6 gezegd, ziet men het reusachtige van het geheele bouwwerk pas, wanneer men een schip als de „Oldenbarnevelt" er in ziet liggen. Vanuit den trein kan men ©ven vóór aankomst aan het station de waterwerken zien liggen. Men ziet dan eenige betonnen bouwsels, die veel weg hebben van fortificaties in kubusstijl (het architectonisch gedeelte is verzorgd door ir. Emmen), maar imponeeren doet dit alles nauwelijks. Men heeft er geen overzicht van. De cijfers echter spreken. Wanneer men zich iaat voorlichten, blijkt ook al spoedig hoe practisch en degelijk alles is uitgevoerd. Er is o.a. een soort uitkijktoren aan de zeezijde van de sluis, Geweldig I» ons suci collectie KAPPEN en I :- GEBRANDE 6LA! Lage prijzen Bezoekt ODze kamer en U bent AALMARKT 12 met onze fraaie nieuwste mAnten ifia Kwaliteiten il /en Toon- liént. TELEF. 1782 welke wij niet onaardig hoorden typereen als een „bolsjewistische nachtmerrie", waaruit blijkt, dat het een hoogst modern maaksel is. Niettemin is het practisch genoeg. De ambtenaren, die er zitten, hebben een overzicht over de geheele sluiswerken. Vandaag wordt de sluis officieel open gesteld en vaart de „Oldenbarnevelt" er statig doorheen. Het millioenenwerk is gereed. Holland blijve onovertroffen, het blijve overwinnaar in den strijd met de golven. DE OFFICIEELE OPENING VAN DE N00RDERSLUIS. De aankomst te IJmuiden. Nog nimmer bad de aankomst van een zeeschip in de haven van IJmuiden zulk een duizendvoudige belangstelling en zulk een enthousiasme ondervonden als thans het geval was met de „Johan van Olden barnevelt"! Toen het schip de nieuwe sluis naderde, klonk uit de dichte menigte op den wal herhaaldelijk gejuich en hoerageroep op! Langzaam passeerde het gevaarte de ge opende binnensluisdeur en het was in deze oogenblikken, dat een koor van ongeveer duizend schoolkinderen, dat op het stecnen gedeelte aan den Zuidkant van de sluis was opgesteld, het „Wilhelmus" aanhief. Helder en zuiver klonken de stemmen, be geleid door de muzioi van het Christelijk Fanfarecorps „Wilbelmina". Aan boord van de „Johan. v. Oldenbarne velt" bevonden zich H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg. Vervolgens de minis ters van Staat H. Colijn, A. W. F. Idenburg D. Fock en Mgr. Dr. W. H. Nolens, ver schillende ministers, de oud-ministers Mr. H. van der Vcgte en E. P. Wester veld, do Commissaris van de Koningin in Noord- Holland Jhr. Mr. Dr. A. Böell; talrijke Ka merleden, de Burgemeesters van Amster dam en Rotterdam, de heeren W. de Vlugt en Mr. Droogleever Fortuyn, de Burgemees ter van Antwerpen Van Cauwelaert en tal van anderen. Onmiddellijk nadat de „Johan van Olden barnevelt" aan de Noordzijde van de sluis was gemeerd, werd de binnensluisdeur ge sloten en werd het water in de schutkolk op hetzelfde peil gebracht als het water aan de zeezijde van de sluis. De opening van de sluis. Het plechtige moment van de opening was hiermede genaderd; een ceremonieel van historische beteekenis, hetwelk zich voltrok op de brug van het schip. Het was op deze plaats, waar de Koninklijke Gasten waren bijeengekomen, dat de Minister van Waterstaat een rede uitsprak, die, dank zij bet aanbrengen van luidsprekersinstal laties door Pliilips te Eindhoven, zoowel voor de gasten op het schip als voor het DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 publiek op het »luisterrein verstaanbaar was. Hot feit, dat ook de A.VJLO. de rede uitzond, maakte het mogelijk dat duizenden in den lande dit deel der plechtigheid kon den aanhooren. De minister herinnerde aan de opening van het Noorderkanaal met de oude slui zen op 1 Nov. 1876 door koning Willem III en ging de geschiedenis na. Thans heeft de hoofdstad des lands een toegangsverrui ming verkregen, welke haar volledig ef fect zal verkrijgen wanneer ook de verbe tering van het Noordzeekanaal zal zijn voltooid. De geschiedenis leert, dat elke verruiming van den toegang tot haar haven gevolgd is door een nieuwe opleving van handel en scheepvaart der hoofdstad. Wij mogen ons verzekerd houden, dat de eer en de bloei van de hoofdstad en haar goede naam in de wereld van deze nieuwe ver betering rijke vruchten zal mogen plukken. Vervolgens wijst spr. op het inderdaad nationale-karakter van het grootsche werk, dat hier is tot stand gebracht. De sluis, waarin wij ons thans bevinden en die den naam draagt van Noordersluis, is de grootste ter wereld. Door hare zeer groote afmotingen heeft dit werk reeds thans de belangstelling en de bewondering van bin nen- en buitenland bij voortduring ge wekt. Het werk is uitgevoerd met alle mid delen van de moderne wetenschap. Dit werk mag worden genoemd een monument van onze nationale kracht. Het is met begrijpelijke trots, aldus spr., wanneer ik er hier aan moge herinneren, dat dit geheele work is ontworpen en tot stand gekomen door en onder leiding van ingenieurs van den Rijkswaterstaat. Boven dien in het uitgevoerd door Nedorland- sche aannemers en Nedorlandsche werklie den en ook zij hebben aanspraak op onze erkentelijkheid voor wat hier is tot stand- gekomen. Uwe Majesteit die steeds zooveel be lang stelt in de ontwikkeling van ons land en ons volk heeft zich tot onze groote vreugde bereid verklaard, om in gezel schap van Hare Koninklijke Hooghoid Prinses Juliana en Zijn Koninklijke Hoog heid, den Prin9 der Nederlanden, de ope ning van deze sluis persoonlijk te verrich ten, waardoor deze openstelling wordt ge wijd tot een nationale gebeurtenis in den besten zin des woords, tot een feestdag voor ons volk. Voor Hare bereidwilligheid moge ik Uwen Majesteit eerbiedig dank betuigen. Met moge Uwe Majesteit thans beha gen de daad te verrichten welke deze sluis aan hare bestemming zal doen beantwoor den. Open de poort! Nadat de Minister zijn toespraak ge ëindigd had, kwam het lang verbeide mo ment, dat Z.Exc. aan de Koningin verzocht om door het overhalen van een handle Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Britsch-lndië' is de censuur ingesteld. Bandieten richten weer oen bloedbad aan in een Chineeschs stad. Elders moesten de missionarissen vluchten. Bij een scheepsramp in Bengalen zouden bijna 300 personen verdronken zijn. (Bui toni. Berichten, 2e blad). BINNENLANO. Opening van de nieuwe schutsluis te IJmuiden door H. M. de Koningin (1ste blad). het sein te geven tot het openen van de deur van het buitensluishoofd. Hare Maje steit gaf, na een enkel woord, aan dit ver zoek gehoor en onmiddellijk daarop zagen duizenden paren oogen, dat de geweldige deur zijdelings in de dourkas wegrolde. De plechtige opening wae geschied, de door vaart naar de Noordzee was vrijgegoven. Terwijl allerwegen gejuich opklonk was de verbinding van de „Johan van Olden barnevelt" met den wal losgemaakt eu voer hot mailschip langzaam de sluis uit. Vooraf voer de gepavoiseerdo motorboot „Insulinde" van do Noord- en Zuid-Hol landsche Redding Mij. en toen het mail schip de buitenhaven beroikte, daverden, ala militair saluut aan do Koningin, 35 schoten van den mijnenlegger „Medusa" over hot water 1 Buitengaats word do „Jo han van Oldenbarnevelt" opgowacht door de torpodobooten Z. 5 en Z. 7; de tocht strokto zich uit tot drie mijlen uit do kust, waar, nadat het mailschip godraaid was, de terugtocht werd aanvaard. Het was reeds namiddag, toen de „Johan van Ol denbarnevelt" bij den Toeristeteiger meer de. Het officieelo gedeelte van de plechtig heid wae geëindigd. Na een kort oponthoud op den steiger begaven de Vorstelijke personen zich naar de wachtende auto's, die vervolgens in ma tig tempo door de Visseringstraat, de Ka naalstraat en de Oranjestraat reden. Een zeer talrijk publiek juichte het Koninklijk Gozin van achter do afzettingen enthou siast toe. Bij de pont nam de Koningin af scheid van den burgemeester van Velsen— IJmuiden, dien Zij dankte voor de groot sche hulde, welke haar in deze gemeento was gebracht. Spoedig daarna waren de auto's uit het gezicht verdwenen en behoorde do geheclo plechtigheid, waarvan de herinnering in de harten van duizenden bewaard zal blijven, tot het verleden. DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN, de grootste ter wereld, welke heden door H.M. de Koningin officieel geopend is

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1