3)c £^idóobe(5oii^cmt 21ste Jaargang ZATERDAG 26 APRIL 1930 No. 6577 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Zilveren Priesterfeest Pastoor J. A. Heiling O. F. M. BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentie,, 30 cent per regel Voor Ingezonden Medodeelingon wordt het dubbel© van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop cn verkoop f 0.50 Morgen is er in de parochie van O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen te Leiden feest! De Pastoor viert zijn vijf-en-twin tig-jarig priesterschap. En met den Jubilaris danken en jubelen morgen mee de parochianen, die meeleven met hun priesters, die waardeering, hoog achting en eerbied gevoelen voor het werk, door den jubileerenden pastoor Heiling in hun midden verricht. De parochianen, die meestal ter kerke gaan in de kloosterkerk aan den Haagweg, kennen pastoor Heiling uit de jaren 1924 en 1925, toen hij daar het rectoraat over de kerk had en met groote toewijding aan dat pas gestichte rectoraat al de zorgen schonk van zijn bestuursgaven. Een be stuurder is pastoor Heiling. Reeds zeventien jaren van zijn 25-jarig priesterleven is de jubilaris door zijn Overheid in overheids functie geroepen; als hij volgen» voorschrift in het eene klooster als overste moest af treden, werd hem elders de leidende zorg va-n een communiteit opgedragen. Nog slechts twee en half jaar is de zeereerw. Jubilaris pastoor van de Harte- brug-parochie, waar hij zooals men weet de opvolger is geworden van den aller- besten pastoor Crombag z.g. En de parochie is pastoor Heiling dank baar voor zijn voorbeeld van ijver voor het godsdienstig leven; voor de waardigheid, waarmede hij de godsdienstige plech tigheden in de kerk leidt; voor <Ie nauw keurigheid en stiptheid, welke bij zijn be heer der parochie telkens opvallen. Pastoor Heiling is niet iemand, die de gunst der menschen, de populariteit zoekt. Hij doet zijn plicht; hij staat altijd klaar voor wie hem noodig hebben; hij is voor allen dezelfde, zonder voorkeur of achter stelling, in waarheid en oprechtheid. Pastoor Heiling heeft ook de feestvie ring van morgen, rondom zijn persoon, niet gewild, maar ten slotte aanvaard. Doch nu zal 't morgen voor den zilve ren Jubilaris zijn een blijde dag een dag, waarop velen hem zullen schenken de gave van hun gebed en ook nog op andere wijze uiting zullen geven aan de gevoelens, die hen bezielen jegens den Herder, den ijver vollen en toegewijden Herder der parochie. Ook buiten de parochie zullen velen het feest meevieren. En De Leidsche Courant richt een spe ciaal woord van eerbiedigen gelukwensch tot den Jubilaris als haren door den Bis schop benoemden Censor. Moge de werkdadige priesterlijke ijver van den eerbiedwaardigen Jubilaris uog zéér vele jaren de rijkste vruchten afwer pen, tot zegen der zielen, tot eigen geluk. Dat smeeken wij God. Van een der ordebroeders van den Ju bilaris mochten wij een volgend artikel ont vangen: De parochianen van de Hartebrugkerk zijn in feeststemming. Hun beminde herder, de zeereerw. heer Pastoor J. A. Heiling O.F.M., viert morgen zijn zilvoren priester feest. Op 2 April IJ. was het 25 jaar gele den sinds de jubilaris de H. Priesterwijding ontving, maar met het oog op den vasten tijd is de plechtige viering tot morgen uit gesteld. Een priesterfeest is altijd iets groots, om dat een priester een van die heel bevoor rechte uitverkorenen van Christus is, die men zoo veelbeteekenend den naam van „andere Christus" gegeven heeft. Maar een zilveren priesterfeest stelt ons den pries ter voor oogen met een stralende aureool van zegenrijke priesterdaden om de sla pen. Aan geen mensch is het gegeven, de waarde van een priesterleven naar ver dienste te beoordeelen, omdat het meest verscholene voor het oog der menschen dikwijls het meest in het oog loopende voor God is, maar dit neemt niet weg, dat een lange rij van zegenrijke priesterlijke da den zonder twijfel het bewijs leveren voor een rijk priesterleven. Dit is het geval bij den huidigen jubilaris. Pater Heiling geb. te Amsterdam 6 Mei 1880, geprofest als Minderbroeder 1 Oct. 1898, priester gewijd 2 April 1905 was na zijn priesterwijding gedurende «eni ge jaren assistentiepater en kon toen boven zijn cel wel een bordje hangen met het op schrift: Wij hebben hier geen vaste woon plaats. Van de eene plaats reisde hij naar de andere, altijd inspringend, waar hulp noodig was. De assistenties, welke de ju bilaris heeft verleend, de triduums en veer tigurengebeden, welke hij heeft geleid, ma ken een aardig lijstje uit en volgden elkaar dikwijls onafgebroken op. Hiervan getuigt wel het feit, dat hij met een van zijn te genwoordige kapelaans gedurende drie maanden in hetzelfde klooster gewoond heeft, zonder dat hij zich dit kan herinne ren. Het duurde niet lang, of pater Heiling werd door zijn oversten tot hoogere dingen geroepen. Na acht jaar assistentiepater te zijn ge weest, werd hij gardiaan te Megen (1913 1916), te Venray (19161919), te Woerden (1919—1922), vicarius te Wychen (1922— 5 Jan. 1924). Toen het klooster op den Haagweg te Leiden gesticht werd in Jan. 1924 werd pa ter Heiling benoemd als eerste overste. Kort was slechts zijn verblijf aldaar. In Sept. 1925 werd hij door het provinciaal kapittel weder gekozen tot gardiaan, thans te Maastricht. Daar zou hij echter niet lang vertoeven. Bij den dood van den zeereerw. Pastoor Crombag werd hij benoemd als diens op volger, 31 October 1927. Gelijk bij dergelijke benoemingen pleegt te geschieden waren de beoordeelingen over zijn persoon eerder ter plaatse dan de be noemde functionaris. De karakteristiek van iemand, die onzen jubilaris goed kende, luidde als volgt: Ik feliciteer u en de Hartebrug van hart© met den nieuwen pastoor dien u krijgt. Het is een gelukkige keuze, waar ge u over zult verheugen, wanneer ge hem goed zult lee- ren kennen. Dit teekent den jubilaris ten voeten uit. Eerst moet men hem wat meer van nabij leeren kennen, om al het zilver en goud, dat in zijn hart verborgen ligt, te ontdek ken. We wenschen den zilveren jubilaris van harte geluk met zijn zilveren priesterfeest en hopen, dat hij nog gedurende tal van jaren veel tot heil van zijn kudde mag tot stand brengen. DUITSCHLAND KLOPPARTIJ TUSSCHEN COMMUNISTEN EN NATIONAAL- SOCIAL1STEN 50 gewonden In aansluiting aan een gisteravond te Artern (Kring Langerhausen) ge houden vergadering van de Nationaal- Socialisten kwam het tusschen dezen en de communisten tot een ernstige kloppartij met bierglazen, stokken en stoelen als wapens/ Het getal der gewonden bedraagt ongeveer 50. Een nationaal-socialist liep zware verwondingen op en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Daar de in de zaal aanwezige stadspolitie niet toereikend was, moesten de mare chaussees van Langerhausen te hulp worden geroepen. Het lokaal werd te gen 12 uur 's nachts door de politie gesloten. Eerst tegen drie uur in den morgen was de rust hersteld. DE NIEUWE PAUSELIJKE NUNTIUS TE BERLIJN AANGEKOMEN. Gistermorgen 8.50 uur arriveerde aan het Potsdammer Bahnhof met den trein uit Bazel de nieuwe Pauselijke. Nuntius bij de Duitsche Rijksregeering Z. Exc. Mgr. Orsenigo. Bij Eet verlaten van den trein werd hij verwelkomd door den Pauselijken zaakwaarnemer, den Prelaat Centoz, en door den Bis schop van Berlijn, Dr. Schreiber, die in bisschopsornaat verschenen was. Ver volgens heetten de chef van het Pro tocol van het Ministerie van Buitenl. Zaken en de referendaris voor het Va- ticaan van dit Ministerie, Graaf Tat- tenbach en Gezantschapsraad Dr. Klee den Nuntius welkom. Daarna werd Mgr. Orsenigo nog voorgesteld aan verschillende andere hooge departe mentsambtenaren en aan een aantal aanwezige bestuursleden van de Ber- lijnsche Katholieke Actie. ENGELAND DE PRINS VAN WALES TERUG Per vliegtuig over Frankrijk De Prins van Wales is gisteren van zijn Afrikaansche jachtreis in Enge land teruggekeerd. Het laatste gedeelte van de reis heeft hij per vliegtuig gemaakt. Toen het passagiersschip „Rawal pindi" waarmee hij uit Egypte kwam, gisterochtend te Marseille binnenge vallen was, begaf hij zich aan boord van een van de drie vliegtuigen van de Britsche Koninklijke luchtmacht, die daar uit Northolt heen gevlogen waren om hem op te wachten. In het toestel, dat bestuurd werd door den eskader-commandant Don, een vlieger met wien de prins vele vliegtochten heeft gedaan, deed hij met den wind mee een snelle reis over het Rhone-dal en kwam hij even over ne genen op het vliegveld van Bron bij Lyon aan, nog vóór hij daar verwacht werd. Verscheiden vliegtuigen van het 35e Fransche vlieger-regiment, waren op gestegen om hem te begroeten en ge leidden hem naar het vliegveld, waar hij uitstekend landde.De prins ging naar de officierscantine van het regiment, waar hij met verscheidene Fransche officieren een praatje maakte en hand drukken wisselde, alvorens zijn tocht te hervatten. Zijn toestel vloog in een kring om het vliegveld en de prins wuifde een groote menigte op den beganen grond toe vóór hij zich naar Le Bourget bij Parijs begaf. Hier kwam hij vóór twaal ven nog goed en wel aan. Onder anderen wachtte hem daar Lord Tyrrell, de Engelsche gezant op. Te 13.44 uur steeg de prins weer van Le Bourget op met een escorte van Fransche vliegers en landde in den loop van den middag te Windsor, waar hij verwelkomd werd door zijn broe ders, den hertog van York en prins George en later door den Koning en de Koningin. Het is vier maanden geleden sedert hij Engeland verliet en hij heeft ont zaggelijk genoten van zijn reis in Afri ka. Hij heeft vele honderden mijlen door de dichtste Afrikaansche wildernis af gelegd, is door de dwergnegerstammen met Koninklijke eerbewijzen ontvan gen, heeft boven het Kilimandzjaro ge vlogen, buffels en veel ander grof wild geschoten en is van Chartoem naar Kaïro gevlogen. Van den aanval van malaria heeft hij zich snel hersteld en hij is nu vol komen fit. RUSLAND Oekraïnische mijnwerkers verkiezen Paschen boven 1 Mei Volgens een particulier bericht, heb ben de arbeiders van een mijn in de Oekraïne besloten, om op Palm-Zon- dag en de beide Paaschdagen van het orthodox kerkelijk jaar niet te werken. (Deze feestdagen vallen in Rusland, waar men de Juliaansche kalender nog heeft, later Red. L. Crt.). Van den anderen kant zullen zij evenwel den 1 Mei-dag niet vieren. Verscheidene Rus- siche bladen nemen op zeer scherpe wijze stelling tegen dit besluit. BRITSCH-1NDIE ROND DE VRIJHEIDS-ACTIE In een brief aan den onderkoning, waarin Patel bedankt als voorzitter en lid van de Wetgevende Vergadering, zegt hij, dat de jongste gebeurtenissen hem de hoop op een vriendschappelijke wijziging in het Britsch bewind en een verandering van geestesgezindheid in het dagelijksch bestuur hebben ontno men. Hij was dan ook besloten om het contact met de regeering van Indië te verbreken en zijn plaats in te nemen in het leven, den dood en den strijd, welken het volk voor zijn vrijheid voert Naar uit Calcutta wordt gemeld, waren 2000 dorpelingen gisteren bij eengekomen in een dorp bij Diamond Harbour, waar men zout bereidt. De politie verklaarde de bijeenkomst on wettig en gaf aan de menigte bevel uit een te gaan. De menigte nam een uit dagende houding aan en begon met steenen te werpen. De politie schoot met schroot en wondde 3 personen. Uit Navsari wordt gemeld, dat de districts-houtvester te Surat onlangs tweemaal een veiling heeft willen hou den van boschhout, doch de koopers weigerden te bieden, omdat zij geen hout van de regeering wilden koopen, zoolang Vallabhai Patel in de gevange nis gehouden werd en de actie voor Swaraj duurde. JAPAN De tramstaking te Tokio geëindigd Naar uit Tokio gemeld wordt, is de staking van het trampersoneel geëin digd. Alle betrokkenen zijn weer aan het werk gegaan. UIT DE OMGEVING RIJNSBURG. Bloemenhandel. Het is zeer begrijpe lijk, dat met zulk weer als we dezer dagen hebben, de bloemen vlug uitkomen en do aanvoer nogal groot is. De prijzen daar entegen aan den lagen kant. William Cop land gaat voor 3.305.10. Bouton d'Or 5.105.50, Couleur de Cardinal 4.10 •1.60, Dncheuo de Parma 4.105.30, Wa pen van Leiden 3.S01.90, Murillo 2.30 3.30, Prins van Oostenrijk 3.73 -1.10, Cramoisie Brillant 2.20—-2.00, La Reine 2.302.70, Ingishcombo Yellow 55.70, Bartigon 3.705.10, Anemonen ƒ1.40— 1.70, Narcissen van den gouden grond in diverse variëteiten 030—0.43, idem extra en lang 0.90—1.20. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De prins van Wales In Engeland terug gekeerd. BINNENLAND. Overleden is de zeereerw. heer Th. J. C. Engering, Pastoor te Castricum (Kerkn. 3de blad). Nog vier personen door den bliksem ge dood. (Qem. Ber., 3de blad). Zware brand in de kaliloodsen der firma Eggink te Doesbtrg (Gem. Ber., 3de blad). Een ontsporing bij Rotterdam veroor zaakt groote vertraging in het verkeer. (Gem. Ber., 3de blad). RIJNSATERWOUDE. Ziekenhuisverpleging. Op Woensdag avond ten half acht ure hield do voreeniging „Eendracht maakt Macht" tot ziekenhuis verpleging hare jaarvergadering in het café van J. W. de Boe» alhier. Voorzitter do heer W. Compeer, secretaris de heor P. J. Jansen. Do voorzitter opent do vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezige leden. Do notulon dor vorige vergadering worden voorgelezen en' onder dankzegging aan den secretaris goedge keurd en onveranderd vastgesteld. Hierna volgt een keurig jaarverslag van den se cretaris waaruit do groei en bloei dezer be langrijke voreeniging blijkt. Do voreeniging bestaat thans uit 338 loden. Hierna volgt rekoning en verantwoording van den pen ningmeester de heer W. Dorrcpaal, waaruit blijkt, dat er een batig saldo is over het afgelnopen jaar van 73.74. Het boekjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. Vor der is er nog ©en spaarbankboekje mot 2-18.90 zoodat het gohccle saldo bedraagt 322.54. Do ontvangsten hadden bedragen ƒ615.19. De uitgaven ƒ531.35. Er was gc- durendo 200 dagen verplecggeld betaald. Hierna volgt verkiezing van twee bo- j stuursleden. Aftr. de heeren N. Disseldorp en J. van Ioperen. Beidon werden met i groote meerderheid van stemmen herko zen. Do heer Disseldorp, ter vergadering aanwezig, nam zijn herbenoeming aan. De j heer J. van Iepcrcn zal schriftelijk in kon nis worden gesteld. Hierna word de be- grooting voer het dienstjaar 1930 vastge steld tot oen bedrag aan ontvangsten van ƒ580.74, aan uitgavon tot een bedrag van 48, blijft over voor verpleging een bedrag van ƒ533.14. Daarna do rondvraag, waar van door geen der leden gebruik werd ge maakt. Hierna sloot do voorzitter met een woord van dank aan do aanwezigen voor hun opkomst deze vergadering. Keuringsdienst. Uit hot Rapport van den Directeur van den Kouringsdicnst van Waren district Leiden blijkt, dat in deze gemeente >ver het tijdvak 1 Januari 1930— 31 Maart 1930 in het laboratorium werden onderzocht 18 en ter plaatse 306 monsters. Wegens ondeugdelijkheid werden afge keurd vijf monster». In totaal werden 6 winkels geïnspecteerd. R0EL0FARENDSVEEN. Aanbesteding. Bij de gister gehouden aanbesteding voor den bouw van 12 arbei derswoningen voor do Woningbouw-ver- oeniging „Alkemade" werd ingeschrevon als volgt: A. J. Langeveld, Leiden 32.995, Chr. Overdovest te Rijnzaterwou- de ƒ32.460; A. H. Volleborg te Zoeter- woudo ƒ34.124; W. van Beek Leiden ƒ34.600; C. J. van Borkel Leimuiden ƒ32.550; K. Wouda te Krommenie ƒ32.890; H. A. J. Rooycrs Noordwijk 33.950; Gebrs. Ransdorp Haarlemmermeer ƒ32.609; G. Metselaar en Zoon Haarlem ƒ31.985. Do gunning is in afwachting van do Ministe- rieele goedkeuring, aangehouden. Bollendiefstal. Ten nadeclo van den heer J. S. is alhier oen partij bloembollen ontvreemd. Do bollen zijn terwijl deze nog in bloei stonden gestolen, zoodat men niet langer wacht zooals voorheen op den rooi tijd. Do politie stelt oen uitgebreid onder zoek in. Propaganda-avond Vrijwillige landstorm. Vrijdagavond had in do Pancratiuszaal een propaganda-avond plaats uitgaande van den Bijzondere!» Vrijwilligen Landstorm onder leiding van den heer L. Verleun, re serve-eersten luitenant te Alphen aan den Rijn. De belangstelling was niet bijzon der groot, want de grooto zaal wa* nog niet tot op dc helft gevuld. Toch was de bij woning van dezen avond wol de moeite waard, want or worden zcor mocio films vertoond, zoodat deze avond als geslaagd mag hccton. Tot bestrijding van de onkos ten werd er nog ©en kleine verloting ge houden, waarvoor aardige prijzen ter be schikking waren gesteld.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1