DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND De meester der lucht ZATERDAG 26 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Vlammende kerkers. De Paasch- week zette Dinsdag wel goed in. Wie de krant dien avond open sloeg en de berichten uit het buitenland las, kon de dooden bij honderdtallen tegelijk tellen. In China overvielen communisten een stad: 200 dooden. Boven de Philippijnen woedde 'n wervelstorm: 500 dooden. De laatste berichten omtrent den kerkbrand in Roemenië gaven op- 136 slacht offers. En tenslotte een geweldige brand in een gevangenis te Columbus (Ohio), waarbij naar later bleek, meer dan 300 gevangenen het leven hebben gelaten. Men meent dat deze brand door de gevan genen zelf is aangestoken, met het doel om een gelegenheid te scheppen tot ontvluchting. Indien dat juist is, hebben zij zich wel deer lijk vergist, want het was slechts de dood in ?en afschuwelijke vlammengedaante, die meer dan 300 gevangenen van hun ketenen bevrijd de, maar niet om hen weer te geven aan het rrije leven. Volgens de berichten zouden er niet zooveel slachtoffers zijn geweest, indien de bewakers terstond de deuren der cellen hadden geopend, doch er waren bewakers, die weigerden de deuren te openen zonder bevel van hooger band. Toen dat bevel werd gegeven, ontstond er vertraging, doordat eenige sleutels zich niet op hun plaats bevonden en andere reeds door gevangenen waren weggenomen, om de cellen te openen, waarin hun kameraden zaten op gesloten. Door de ontzaglijke hitte waren sommige deuren roodgloeiend geworden en waren de sloten onklaar geraakt, zoodat de sleutels on bruikbaar waren. Vele der slachtoffers werden gevonden, ter wijl hun verkoolde vingers de stalen staven der deuren omklemden. Slechts één der gevangenen is erin geslaagd buiten de gevangenis te geraken en de vrij heid te herkrijgen. Hij wist zich tijdens de al- gemecne verwarring in burgerkleeding te ste ken en zoo ongemerkt rustig uit de gevangenis te wandelen, toen de opwindig haar hoogte- put bereikt had. De overlevende gevangenen werden tenslot te in een hoek van de gevangenisbinncnplaats opgedreven, terwijl de inmiddels ontboden troepen geweren en mitrailleuses op hen richtten. In de gevangenis van Columbus waren 4950 menschen opgepakt, terwijl het gebouw vooc hoogstens 2000 was ingericht. Welk een toestand! En welk een ontstel lende toename blijkbaar der criminaliteit in den staat Ohio! Bloedige b o 11 e n-d a g. Terwijl in Holland alles wat reizen kon naar de bloem- bollenvelden trok om den bloembollendag te vieren, trok in Duitschland de communistische jeugd naar Leipzig, waar het een dag werd van bloedige bollen. Want in een botsing met de politie hebben zij elkaar flink op d'r bol geslagen. Twee politie-agenten werden gedood en één der oproermakers, terwijl verscheidene anderen ernstig gewond werden. Ook te Praag hebben tijdens de Paasch- dagen verschillende botsingen tusschen com munisten en gendarmerie plaats gehad, waarbij natuurlijk lustig met steenen is gegooid en met revolvers geknald is. Aldus moet de menschheid worden over tuigd van de zegeningen van het communisme. Waarvan wij straks op 1 Mei nog sterker over tuigd zullen worden, indien het althans niet gelukt tijdig paal en perk te stellen aan den min of meer harden en wonderlijken betoog trant der Russisch-getinte heeren. Actief lijdelijk verzet. Teneinde in de lijn te blijven van oproer en verzet, doen wij het beste even na te gaan, hoe Gandhi's verzet-actie in Britsch-Indië zich gaandeweg uitbreidt en een gevaarlijker karakter aan neemt. Te Chittagong, in Bengalen, is voor het eerst iets gebeurd, dat men met den naam van oproer zou kunnen bestempelen. Een bende terroristische „insurgenten" heeft een aanval cp wapenopslagplaatsen van de politie en den spoorweg gedaan, een aantal bewakers ervan FEUILLETON door MARC GOUVIEUX II) -t Zijn stem liad een mooien klank. Hij sprak mooie zinnen, zonder onnoodige woorden. Op mijn beurt gaf ik me moeite kort en secuur te zijn. Dat is zoo mijnheer. Ik ben oud-leer ling van de Centrale School. Ik ken de Sfu- hara. in al haar bijzonderheden tusschen den 20sten en 32sten paralel. Ik was vlie genier in den oorlog, maar ik heb er sinds 10 jaar niets meer aan gedaan. Dat komt er niet op aan. De kennis van de aviatiek zult ge spoedig opgedaan hebben, zij is tamelijk eenvoudig. De ken nis van een land is moeilijker en zeldza mer. Danloux zal u wel gezegd hebben wat ik van u verwacht Gedeeltelijk mijnheer, daar bij dacht dat u me op de hoogte wenschte te bren gen van de kwestie. Daniel Brux vestigde zijn oogen op de pendule om te zien hoeveel tijd hij nog te zijner beschikking had, maakte toen een halven draai op zijn beweegbaren fauteuil en toonde mij een der muren, bedekt, met marmeren platen, waarop de luchtlijnen van de vijf deelen der aarde op groote schaal aangegeven waren. Mijnheer Harismendy, ik heb vijf en twintig minuten te uwer beschikking. Ik zal u op de hoogte brengen van wat ik van gedood en gewond en wapens en schietvoor raad buitgemaakt. Daarna zijn de oproerlin gen de bergen in gevlucht, waar men hen nu op tracht tc sporen. Het geval staat, gelukkig, op zichzelf, dc groote massa in de buurt had er niets mee uitstaande en men mag er de Na tionalistische beweging van Gandhi niet aan sprakelijk voor stellen. Gandhi zelf heeft over dezen aanslag zijn afkeuring uitgesproken. Maar het gaat hier weer precies als elders met verzet-acties; men begint met haat en tweedracht te zaaien en het duurt niet lang of men heeft de beweging niet meer in z'n macht. In verschillende plaatsen in Indië is het trouwens reeds tot bloedige botsingen geko men. waarvan vooral die te Pesjawar een ern stig karakter vertoonden. De toestand kan een nog ernstiger aanzien krijgen, wanneer Hindoes en Muzelmannen op elkaar gaan botsen. Een pas gehouden al-In- disch Muzelmansch congres heeft Gandhi's be weging scherp veroordeeld. Men dreef er den spot met Gandhi's denkbeeld dat Swaraj (zelf- regeering) zonder de medewerking der Mos lims te verkrijgen zou zijn en verklaarde zich bereid, de uitnoodiging van de Britsche regee ring voor een ronde-tafel-conferentie aan te nemen. Bij Gandhi's vroegere actie in 1921/22 had hij nog de medewerking der Muzelman nen, De samenwerking bleek echter niet be stendig, want spoedjg barstten dc oude veeten uit en daarna is de verstandhouding niet meer goed geworden. Zoodra de Hindoes werkelijk in beroering komen, zullen ook nieuwe bot singen niet uitblijven, want de Hindoesche volgelingen van den Mahatma moeten, afge scheiden van de godsdienstige tegenstellingen, in de Mohammedanen politieke medestanders van de regeering en tegenstanders van hun staatkundige idealen zien. De Muzelmansche winkeliers voelen zich van hun kant benadeeld door de hartals (rouwdagen) die voortdurend afgekondigd worden en hun zaken schaden, en door het boycotten van de vreemde koopwaren in hun winkels. Zij roepen telkens bescherming van de politie in, en toen dit dezer dagen te Madras gebeurde, wierp het Hindoesche volk met steenen. Zoo ziet men Gandhi's leer van zelf ontaarden. De gladde Brian d. Dinsdag j.l. is de vlootconferentie te Londen gesloten met cfficieele speeches en de onderteekening van het tot stand gekomen verdrag. Als men het gesprokene op deze slotzitting hoort, zou men haast den indruk krijgen, dat er heel wat bereikt is, terwijl het eenige hoop volle in de heele ontwapeningsmisère toch slechts deze overweging is, dat men ten slotte het einddoel bereiken moet langs een geheele reeks van mislukkingen en dat deze Londen- sche mislukking in ieder geval behoort tot de meest succesvolle mislukkingen. Als verre geslachten eens alle vruchten der contemporaire vredesbeweging plukken, zul len zij deze conferentie waarschijnlijk juister waardeeren dan tijdgenooten het kunnen doen. meent de Maasbode. Onder den titel „Briand als zegevierend ad miraal" wijdt het Vaderland eenige aandacht aan den Franschen minister van buitenland- sche Zaken. Briand had te Londen een moei lijke taak: hij had een Europeesche positie op te houden. Hij is het troetelkind der paci fisten. Hoewel hij nooit iets anders dan Fran- sche politiek heeft gevoerd, is hij voor hen een man, die de belangen van Europa behar tigt. Zijn weergaloos talent om met menschen om te gaan, zijn fijn gevoel voor wat mogelijk en bereikbaar is, zijn vleiend warme stem, ge paard met het specifiek Fransche vermogen nationale eischen een internationaal juridisch manteltje om te hangen, hebben dit succes weten te bereiken. Ditntaal echter stond hij voor een moeilijker vraagstuk. Hij moest met bij uitstek „milita ristische" eischen voor den dag komen, zijn land wilde op zee behoorlijk sterk zijn en het was Briands taak de noodzakelijkheid daarvan in Londen te bepleiten. Terwijl ieder een wil ontwapenen, versterken de Franschen hun vloot. Welk staatsman zou niet, in dien hoek gedreven, al zijn Europeesche prestige verloren hebben? u verwacht, door u in 't algemeen mijn plannen uit te leggen met betrekking tot de organisatie van een luchtlijn. En door op een electrisch knopje te druk ken verlichte hij bet marmer, waarop rood, wit en groen verlicht, de lijnen stonden aangegeven die het vasteland doorsneden en over de meren en oceanen voerden. Vervolgens ging Brux, op een toon, als sprak hij over de eenvoudigste zaak ter we reld, door: De verlichte lijnen stellen de lucht lijnen over de geheele aarde voor. D$ groe ne geven die van vreemde maatschappijen aan, dc witte, ,de lijnen, die in voorberei ding zijn, de roode met de driehoeken van hun landingsplaatsen stellen de lijnen voor van de Wereld-Luchtvaart-Maatschappij. Zooals ge kunt constateeren, blijven er weinig groene over. De roode zijn het grootst in aantal, zc vormen een net, dat_ haast alle doelen der wereld omspant. Mijn plan, dat ik n bij het begin van ons onder houd gezegd heb: „De luchtvaart moet zich over alle zeeën en landen uitstrekken" is dus werkelijkheid geworden. Dat is mijn werk 1 Ik ben er trotsch op. Hij hield een oogenblik stil. Ziehier de eerste lijn, die ik aange legd heb, mijn oudste exploitatie: Frank rijkEgypte over Marseille, Tunis. Tripo lis, Syrië en Mesopotamië naar Indië, Indo China tot Peking, :ien landingsplaatsen, vijftig tusschenstations, een dozijn groote plaatsen voor de passagiers, twee en dertig meteorologische stations en telegraafsta tions vormen één keten Deze lijn naar het verre Oosten is mijn langste in tegenstelling met die welke er onmiddellijk onder aangegeven is: dit is Maar, opnieuw, komt Briaiyl zegevierend uit Londen. Hij heeft den Italiaan weten voor te stellen als den bedreiger van den vrede. Hij heeft het Fransche verlangen naar steun tegen Ita lië weten te kleedcn in de oude formule der bedreigde veiligheid -Hij heeft dat zoo handig weten te doen, zoo goed weten te spelen met zijn stgrke positie binnenslands en zijn faam als beproefden vredesvriend, dat hij het ge- Yegadering van den raad dezer gemeen- 'e op Donderdagmorgen 10 uur. Voorzitter is de burgemeester, de heer J. v. d. Me uien. Afwezig met kennisgeving de heer L. Noor- dam. De voorzitter opent de vegadering met ambtsgebed. De secretaris, de heer B. den Braver, leest de notulen, die worden goed gekeurd en vastgesteld. Do voorzitter doet mededgecling van in gekomen stukken. Vervolgens is ingekomen een adres van den heer P. J. Kooman alhier, met verzoek om schadeloosstelling voor een koe, die werd afgekeurd voor de consumptie, in welke zaak hij naar zijn meening in zijn rechten is verkort. De voorzitter licht deze zaak toe. cn wijst er op, dat deze zaak in een vorige vergadering in den breede is behandeld, waarbij toen is gebleken, dat in alles correct naar voorschriften is ge handeld, en stelt voor het adres voor ken nisgeving aan tc nemen, waartoe wordt be sloten. De belastingen. Hierop stelt de voorz. aan de orde: Vast stelling van het. vermenigviildigingsgetal der gemeentelijke inkomstenbelasting 1930 1931. De voorz. deelt mede, dat in 1931 de wet in werking zal treden tot regeling van de financieole verhouding van Rijk en gemeente, maar du6 voor 1930 nog noodig is het cijfer vast te stellen. Aangezien het belastbaar inkomen voor deze gemeente wordt geschat op 55.740, stellen B. en W. voorfhet cijfer te stellen op 1. Aldus beslo ten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een overeenkomst aan te gaan met dc Vereeniging voor Gereformeerd schoolon derwijs, tot. het gebruik maken van het gymnastieklokaal der Chr. school voor leer lingen van de openbare school, en de rege ling voor wat de kosten betreft te stellen in handen van B. en W. Daar de bestaande verordening op het openbaar lager onder wijs dateert van oude datum, en sedert dien veel in de toestanden is gewijzigd, is een nieuwe verordening gemaakt, bestaande uit 50 artikelen, die door den voorzitter wordt voorgelezen. Na bespreking wordt met al- gemeene stemmen besloten tot vaststelling der verordening. De tol aan den Gemeeneweg. Bij punt 5 der agendatoekenning aan de provincie van een bijdrage over een ge deelte van den weg ZegwaartBoskoop, waartoe voor een strekkende lengte van 150 Meter van den weg in onze gemeente zal moeten gebruik gemaakt, deelt de voor- ziter mede, dat van Ged. Staten schrijven is ontvangen dat afkoop van den tol op den Gemeeneweg een punt, is dat. voojloopig zal blijven rusten en de overname, door de Provincie van den weg in West- en Oost einde niet zal plaats hebben uitgezonderd een gedeelte van 150 Meter aan de Roe mer, waarvoor door de gemeente een be drag vaji 90 per jaar zal moeten worden bijgedragen. Na breede bespreking wordt op voorstel van B. en W. besloten hiertoe over te gaan. Uitbreiding school Gaoenendijk^ Inzake aanvrage om golden voor een nieuw geschat lokaal en voor de verbou wing daarvan van de R.-K. school aan den Groenendijk, deelt de voorzitter mede, dat wegens het invoeren van het 7e leerjaar uitbreiding moest plaats hebben, en veran dering noodig was van de bestaande loka len. Een terrein daarvoor noodig van 150 M.2 werd door een schattingscommissie ge schat op een waarde van 10875, en de de verbinding over land tusschen Parijs cn Tokio over Centraal Azië. Door deze lijn kan men in drie dagen Japan bereiken, in plaats van in 45 dagen per schip den af stand LondenYokahama. En loodrecht op deze lijn, EuropaHet Verre Oosten ziehier de lijn EuropaZuid- Amerika, die de verbinding vormt tusschen Frankrijk en Argentine en Chili. Ze is juist dit jaar in exploitatie genomen. Beschouw eens haar eigenaardig karakter. Alle pun ten van Parijs tot Buenos-Aires liggen op dezelfde rechte lijn. Ze snijdt op eenige graden na wiskundig zuiver, Bordeaux.. Madrid, Tanger, Casablanca, Da har, Per- nambuco, Buenos-Aires. Vandaar buigt ze ongeveer 45 gr. naar het Westen om ver volgens de Andes te snijden on Valparaiso te bereiken in den Stillen Oceaan. Kijk! op het punt waar Zuid-Amerika vooruitspringt, om West-Afrika te naderen, als twee reusachtige havenhoofden, strekt zich de Atlantische Oceaan uit. over de lengte van 3500 kilometerDe gunstige gesteldheid der natuur had het maritiem traject oorspronkelijk over het eiland San Paulo gevoerd. (Die roode driehoek op het eiland geeft een luchthaven aan). In den Oceaan, op den 17den breedtegraad is een drijvend dok geplaatst, een kunstmatig eiland voor dc proviandeering van mijn luchtpaketbooten. Dank aan die verbete ring, kon deze transatlantische lijn prao tiscb verwezenlijkt worden, vooral met on ze nieuwe amphibie-watervliegtuigen, die zioh met een snelheid van tien knoopen op het water bewegen door een schroef. Van welken afstand is deze Zuid-Ameri kaans che lijn, mijnheer? Dertienduizend kilometer, twee en een vaar, dat Frankrijk moreel in dc engte werd gedreven, heeft bezworen. Hij heeft zelfs be reikt, dat het Fransche verlangen naar sancties hulp tegen mogelijke vijanden) opnitow in het centrum der internationale gedachtewisse ling staat. En de vloot heeft niets verloren. „De Fransche marine (aldus admiraal Vio lette in het hotel Carlton) is ongerept uit den grootsten zeeslag van den modernen tijd ge komen. Lang leve admiraal Briand!" verbouwingskoeten der lokalen met biblio theek geraamd op 2614.65. Door den in specteur van het L.O. werden omtrent plan nen en cijfers geen opmerkingen gemaakt, zoodat B. en iW. den raad voorstellen hier toe te besluiten, wat. wordt, goedgevonden. Eveneens wordt, op voorstel van B. en W. gunstig beschikt op een verzoek om aan vrage om gelden voor aanschaffing van leermiddelen voor het U. L. onderwijs aan de chr. school op het dorp, tot een bedrag van f 789.05. Op voorstel wan B. en W. wordt beslo ten tot een bijdrage van 150 per jaar, op verzoek voor de opneming voor een tweede kind in het gesticht „Effatha" te Voor burg. De voorzitter deelt mede, dat van den heer D. van Vliet, die de bediening van de brug op de Gemeeneweg op zich heeft ge nomen, een schrijven is ingekomen om ver hooging van loon, wegens de vele werk zaamheden daaraan verbonden. Na gehou den bespreking wordt besloten dc beloo- nig voor de bediening voor één jaar op 2.50 per week tc brengen. Hierop heeft vaststelling plaats van de voorschotten op de vergoeding krachtens art, 101 L.O.-wot aan de bijzondere lagere scholen over 1930. Volgens de rekening 1927 per leerling be rekend tegen 14.41 zal aan de R.-K. school aan den Groenendijk een voorschot worden verleend van 1232chr. sohool op het dorp ƒ1472, chr. school aan den Rijndijk 1804.14, R.-K. school op het dorp 1472 cn de R.-K. school aan het Zwaantje ƒ1176. Het voorschot op de vergoeding aan dc Chr. School voor TJ.L.O. aan het dorp, waarvan 26 leerlingen gebruik maken, be rekend tegen 20.35 per leerling, werd vastgesteld op 240, zijnde 80 piet. van het bedrag. Vastgesteld werd vervolgens de vergoeding bedoeld in art. 101 der L.O^-wet aan de bijzondere scholen voor gewoon la ger onderwijs over 1927. en gemeenschap pelijke regeling wordt getroffen met. Bent huizen,' omtrent de toelating van kinderen uit onze gemeente, die de openbare lagere school aldaar bezoeken. Het tekort van „Werk. verschaffing". De rekening van dc vereeniging „Werk- verschaffinge zijnde 1720.98, met een na- deelig slot van 580,73 komt in behande ling, waarbij besloten wordt hot tekort te dele ken uit de gemeentekas. Naar aanlei ding van een voorstel van Koudekerk tot afbraak van de bij de brug behoorende oude gebouwen en de bouw van een schuur tje tot berging van de noodige materialen, stellen B. en W. voor hierop in te gaan. Hierbij deeldt de voorzitter mede, dat nadere voorstellen aan den raad sullen worden gedaan omtrent, de bestemming van het opengekomen terrein. Hierop heeft vaststelling plaats van het primitief kohieT hondenbelasting tot een bedrag van ƒ583. De benoeming van een onder wijzer. Besloten wordt aan den heer F. van der Mast, onderwijzer aan de openbare school, met ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek, eervol ontslag te vcrloenen. Ter vervnlling van deze vacature is door B. en W. in over leg met den inspecteur en het hoofd der school een voordracht opgemaakt bestaan de uit de heeren: J. Brouwer te Goes, J. M. v. d. Harst te Gouda en G. Heymenbcrg Jr. te Gouda. De voorzitter doolt mede dat de heer Heyrocnberg zich inmiddels hooft teruggetrokken wegens het aanvaar den van een benoeming, en dat van den heer J. Brouwer hedenmorgen een schrij ven was ingekomen, dat hij een benoeming halven dag door de lucht inplaats van vijf en dertig dagen op de boot van Bagellan of Panama. En heeft uw Maatschappij nog geen lijn opgericht tusschen Noord-Amcrika en Europa? Neen oogenblikkelijk is er slochta een groene lijn, dat wil zeggen een vreem de Engclsch-Amerikaansche, oen lange, ge vaarlijke, kostbare overtocht, over de Azo- ren en Bermuden, over een serie drijvende landingsplaatsen, dikwijls mecgoslingord door woeste stormen. Ik wacht op de gelegenheid, die mis schien dichtbij is om een eigen lijn op tc richten van mij, een directe, zekere, snelle van New-York naar Parijs, zonder tusschen landingen, dank zij de „Ramses". Hij wees een glazen ka&t aan, waarin een nieuw soort vliegmachine stond, één vijftigste der natuurlijke grootte mot krach tige opvouwbare, vleugcis, een metalen romp als die van een schip met zijn ge weldige, landingsstaart, met zijn verticale en horizontale luohtachroeven van een he licopter©-vliegtuig. Daarin lig: de toekomst als ik met dat type-er practisch in geslaagd ben dc opening tc vullen in den noordelijk Atlan- fischen Oceaan en later die van den Stillen Oceaan tusschen Japan en Canada dan heb ik mijn taak volbracht. De roode lijnen der Wereld Luchtvaart. Maatschappij zullen de wereldkaart ge vuld hebben. Hij betastte onder het spreken met zijn breede handen de leuning van zijn draaien de fauteuilmen kon voelen, dat zijn ge dachten en zijn wil zich vaak naar dezen wand moeeten richten, naar die tobitjbe- had aangenomen. Aangezien nu van de voorgestelde voordracht geen keus over bleef, werd besloten opnieuw sollicitanten op te roepen en tot de aanstelling van een tijdelijke leerkracht over te gaan. Naar aanleiding van een bemerking van Ged. Staten inzake het. beheer van het waterleidingbedrijf, stellen B. en W. voor overeenkomstig de voorschriften Aan Ged. Staten het onnoodige kasgeld te deponec ren bij den gemeente-ontvanger »»u niet meer bij de Boeren- Spaar- en Leenbank, zoo als fot heden werd gedaan. De heer P. F. Veclenturf acht ook deze regeling uit een economisch oogpunt in het belang der gemeente. Aldus besloten. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd in de vacature A. P. Heijkcr, benoemd de heer J. T. Timmer man*. Verbetering van verschillende wegen. Hierop stelt de voorz. aan de orde ©011 voorstel van B. en W. inzake de verbete ring der wogen en doet omtrent deze zaak uitvoerige mededoclingen. Na bekomen inlichtingen en grondig on derzoek van verschillende systemen tot wegbedekking, stellen B. en W. voor de Voorweg te doen verbeteren door de N.V. „De geruischlooze Wegen" te Heemstede door ©en wegbedekking van 6 c.M. dikte met twee kant lagen met ha<zaltsteen aan te brengen, waarvan de kosten zullen be dragen ƒ34.200, met 3 jaar garantie. Bij de behandeling bestaat, geen stremming in het verkeer, en wat do deugdelijkheid betreft, hebben B. en W. de wegen door genoemde maatschappij behandeld, in oogensohouw genomen. Wat het westelijk gedeelte be treft tot een strekkende lengte van 100 M. stellen B. en W. voor dit werk in eigen beheer te doen uitvoeren, en de Gemeene weg met toer te doen behandelen, waarvan een gedeelte vanaf den tol twee M. zal worden verbreed. Na breedvoerige beapre- king, waaraan verschillende leden deelna men, wordt na hoofdelijk© stemming be sloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. De heer O. Patijn informeert, of vóór den a.s. winter de Voorweg in orde ral zijn gebracht, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. Zoodra door Boskoop de 2o pers buis zal zijn gelegd, zal met het werk wor den aangevangen. Een weg naar het Rietveld. In verband met de aanhangige plannen tot het maken van een weg naar en door het Rietveld, wordt een commissie voor on derzoek benoemd, waarvoor worden aanga wezen de leden vand en Raad, de heeren D. Buitenhuis, L. Noordam en N. P. Kap tein, waaraan zijn toegevoegd mot de. op zichters der gemeente de heer J. Dekker, do heeren G. van Dorp, J. Pel», J. J. van Mours, A. Rijkaart en C. v. d. Bosoli. Goedgevonden wordt wijziging der be grootingen dienst 19201—1930. De voorzitter doelt hierbij me«le, dat aan den heer J. W. Jochom, die voor arbeidsbemiddeling op het dorp was aangewezen, een bedrag van 26.voor vergoeding was verstrekt. Aan gezien dit bedrag, in verband met do vele werkzaamheden daaraan verbonden, te ge ring is, stellen B. en iW. voor een bedrag van 50 daarvoor toe te kennen, mot tc rugwerkende kracht ook voor 1920, wat wordt goedgevonden. Noodslachtplaats aan Groenen dijk. De voorzitter deelt mede, dat naar aan leiding van een vraag van den heer O. A. van Dam op de vorige vergadering, in den Groenendijk ccn gelegenheid is verkregen tot verkoop van uit nood geslacht vce: waarvoor de heer Straver zich bereid ver klaarde. Aangezien het echter wenscholijk was moer in het centrum van den Rijndijk oen gelegenheid ie hebben daarvoor, zal dit. <loor B. en W. worden overwogen. Bij de rondvraag vestigt de hoer C. A. van Dam de aandacht van B. cn W. op de wensehelijkheid tot spoed met de aanleg van eleetrieiteit aan den Rijndijk. Niemand der leden meer hot woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. rende lijnen, die over het vasteland en de oceanen liepen. Spoedig verdween weer die korte opge wondenheid cn op gedompten toon ging hij voort: Zooals u hebt. kunnen opmerken wordt Afrika dooi' twee lijnen omgeven: in het. Oostende lijn Tanger,!Dahar en in het Westen de lijn Le CaireDe Kaap, een vreemde Engclsche lijn en doorgaan» duur en dan in een land vol afwisseling. Tn het. centrum van Afrika is <r ccn leemte, een zwart gat. ik zou het willen verlichten. De lijn in Centraal Afrika zal Madagcas- car en de Kaap op een afstand van drie »-n een halve dag van Londen brengen, den Congo op twee dagen van Parijs. Dat i» du« een ev.entieele lijn voor het Fran-'he im perialisme. Het wordt een handels- en verkeersweg van den eersten rang. zooals alle lijnon, die langr de lengtegraad gaan. Maar daar i» de Sahara.... En dat geheimzinnige .ondnordringba ir land, vormt een hinderpaal voor mijn wil. Hij dacht eenigen tijd na. Vervolgens richtte hij zich op. - Om een luchtlijn te verwezenlijken zijn geld en verbonden noodig. Dat gel 4 fa eb ik, maar de verbonden heb ik niet kunnen klaar trijgen voor mijn plannen voor de luchtlijn door de Sahara of door Afrika. Zal ik die verbonden kunnen bewer ken 1 En hij wandelde op en neer, zijn handen op den rug gekruist, het lichaam een woi nig voorovergebogen, terwijl hij strak voor zich uit op den grond keek. Ik dacht na, om ijn woorden goed te kiezen. (Wordt vervolgd). GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13