RECHTZAKEN STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 24 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 ROTALA'S PAASCHREIS NAAR ROME. Men schrijft uit Ilomo aan do „Ros.": Er wordt wol ocns gezegd: „hoe dich ter bij Rome, hoe slechter Roomsch", maar zulks geldt dan toch zeker niet voor de Goodo Week, waat het is treffend om te zien, met hoeveel ijver en devotie ook de Romeinen zelf de schatten van devotie en godsdienst vereeren in deze genade volle dagen. Des avonds op Witten Donderdag kwam hot gezelschap Hollanders, dat onder Ro tala's leiding Rome in dc Paaschdagcn be zocht, in Rome aan. Juist het bezoek aan do Eeuwige Stad in zulke dagen is vanzelf er op aangewezen zich schier uitsluitend lot het godsdienstig element te bepalen. Dc ruïnen van 't oude vergane heidendom spreken hun taal thans in het voorbijgaan ook des te zwakker.het grootc brio waar mee het moderne leven zich manifesteert kan onmogelijk den natuurlijken drang naar innerlijke concentratie van den Katholiek die dan Rome bezoekt, versmoren. Den Goeden Vrijdag kregen de pelgrims reeds ccft overweldigenden indruk van het Rome der Christenheid; het bezoek aan San Maria Maggioro, aan dc kerk van den H. Praxedes, waar dc gecselkolom wordt bewaard, aan die van het H. Kruis in Je- mzaleru, waar de Hollandsche Kardinaal 'W. van Rossum officiant was en vooral ook heb aangrijpend bezoek aan de Scala Santa, de heilige trap, waarlangs Christus op zijn lijdensdag het rechthuis van Pilatus bin nenging; heb was alles van een niet te ver gelijken ontroerende indruk. In den namid dag gold het o.nn do Mamertijnschc gevan genis, do Ara Coeli-kerk en Sint Jan van Lateranen, waar het koor vau Mgr. R. Ca- simiri de donkere Metten zong. Paaschzaterdagmorgen was bestemd voor liet bezoek aan den Sint Pieter en om twaalf uur konden do pelgrims het grandiose con cert hooren van allo klokken, die over Rome den eersten Paaschjubel zongen. Was het weer op Goeden Vrijdag erg dubieus, de autotocht op Zaterdagmiddag werd beter begunstigd en men genoot van de mooie vergezichten die de Monte Pincio on de Janiculus te zien geven. Op Paaschmorgen droeg Dr. Ruiten die de pelgrims in Rome rondleidde, dc H. Mis op bij het graf van Sint Pieter,, waar allen ter H. Tafel naderden en daarna de plechtigo Hoogmis in den Sint Pieter bij woonden, welke door Kardinaal Pacelli, 's Pausen Staatssecretaris-, werd op gedra gen. Indrukwekkend was de vortooning van de kostbare relikwieën als de lans, de doek van Veronica, enz. Des middags werd in auto's een bezoek gebracht aan do kerk van Sint Petrus Ban den, het Colosseum en de de Catacomben van Sint Sebastiaan. Geen wonder dat dc pelgrims verrukt waren over de reeks heerlijke indrukken die zij ontvingen. Er was onder hen een werkelijk zeer tevreden en voldane stem ming, waartoe het vlot verloop der be zichtiging en dc goede organisatie het hun ne bijdroegen. Maandag werden do pelgrims door Z. H. den Paus in een speciale audiëntie ontvan gen. De Paus hield een korte toesprdak tot deze Nederlandsche pelgrims en schonk aan alle 55 pelgrims een herinneringsmc- claille. R. K. Bond van Overheidspersoneel. Gisteren en vandaag hield de R, K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" zijn algemeeue vergadering in het gebouw Unitas te Nijmegen. Als conclusie der onder leiding van den heei' Vulink gehouden huishoudelijke be sprekingen werd meegedeeld, dat de ver gadering als conclusie had gesteld, dat het tijdsbestek gedurende hetwelk de hoer Guit Kamerlid is, nog te kort moet wor den geacht om gefundeerd te kunnen oor- deelen over het al of niet vereenigbaar zijn van dc functie van bondsvoorzitter en lid der Tweede Kamer. De heer Guit blijft dus bondsvoorzitter. Gistermorgen kwart voor achten werd tot intentie van den bond een H. Mis op gedragen door den bondsadviseur pastoor Jansen in de parochiekerk van den H. Au- gustinus, waaronder de hoofdbestuursle den en afgevaardigdenter H. Tafel na derden. Om half tien verzamelden zich allen op het R. K. Kerkhof, waar een gedenkteeken werd onthuld op het graf van den gesa- larieerden bestuurder wijlen den heer Hof huizen. Op het kerkhof werd aan het graf van Hofhuizen liet woord gevoerd door den bondsadviseur pastoor Jansen. Landdag Mariabond. De jaarlijkschc Landdag van den Dioce- sanen Mariabond en het Diocesaan Kruis- verbond in het bisdom Haarlem zal dit maal te Alkmaar worden gehouden op Zon dag IS Mei. De belasting te 's-Gravenhage. B. en W. te 's-Gravenhage stellen den Raad voor het verhoudingscijfer der ge meentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 193U1931 terug te brengen van 1.3 op 1.2. Doodslag. De Rotterdamsche Rechtbank ^eeft lie den uitspraak gedaan in do zaaK tegen H. v. d. Z., die in den nacht van 17 op IS Dec. jl. na een twist in de Westewagen- sfcraat den 55-jarigen D. W. Timmermans met een mes gestoken heeft, tengevolge waarvan T. is doodgebloed. De rechtbank hoeft v. d. Z. tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch luidde 12 jaar. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland op Woensdag 30 April, des namiddags 2.30 uur in dc ver gaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda vermeldt o.ra.: Schrijven aan het bestuur der gemeente Leiden, in zake bestrating. Bosprelring opheffing hal te Staatsspoor te Zoeterwoude. Schrijven aan B. en W. van Leiden, inzake ondiep ten in hot vaarwater te Leiden. Goedkeu ring rekening en verantwoording. Bestrating binnenstad Leiden. Het bureau der K. v. K. heeft het vol gend concept-adres ontworpen aan het col lege van B. en W. dezer gemeente: Herhaalde malen is in de vergaderingen van het Bureau der Kamer en in de ver schillende commissie-vergaderingen, ge sproken en geklaagd over de minder goede bestrating der binnenstad in Leiden. Het Bureau heeft echter langen tijd ge aarzeld om deze aangelegenheid bij de Kamer officieel aanhangig te maken, daar hot wel besefte, dat slechts door oen zeer grootsch opgezet plan, dat zeer grooto fi nancieel© offers zou vergen, definitieve ver betering zou zijn aan te brengen. Xu echter de financieele positie van uwe gemeente, naar verluidt, krachtiger is dan voorheen, heeft het Bureau_gemeend deze aangelegenheid bij de Kamer officieel aan hangig te hebben moeten maken. Meer directe aanleiding was daartoe het groot aantal ornstige klachten, dat in de Maartvergadering der Kamer over de be strating te Leiden werd gehoord. In verband daarmede, heeft de Kamer gemeend de volgende beschouwing aan uw college te moeten doen toekomen. Kenmerkend voor het wegdek in Leiden is wel de nagenoeg geheele afwezigheid van een goede asphalt bes tra ting. De genomen proeven in het Noordeinde en Pelikaanstraat schijnen slechts in zeer beperkte mate geslaagd te zijn, terwijl thans is besloten om in de Pelikaanstraat een bestrating met koperslakkeien aan to brengen. Het gedeelte Maresingel, dat thans asphalt weg is, maakt een gunstige uitzondering, maar bewijst, dat het betrek kelijk gemakkelijk zal zijn om ook de an dere sin gel gedeelten te asphaltceren. Naar de Kamer meent te weten ligt het dan ook in het voornemen* om spoedig daartoe over te gaan. De Kamer spreekt hierbij de hoop uit, dat deze plannen met den meest moge- lijkeu spoed zullen worden uitgevoerd. Met waardeering heeft dc Kamer ook opge merkt, dat dc bestrating in verschillende gédeeltcn, zooals Steenstraat, Kort Ra penburg, Prinsessekade, Rapenburg (O.Z.). Korevaarstraat en Hooge Rijndijk, zeer is verbeterd. De Kamer waardeert het in het bijzonder, dat hier het betere niet de vij and is geweest van het goede en dat reeds thans belangrijke verbetering is verkre gen. Echter meent de Kamer te moeten op merken, dat ook in deze straten niet ver kregen is, wat als definitieve eisch kan worden gesteld. Vooral waar de straten nauw zijn en derhalve de voetgangers vlak naast de wielen der auto's en vrachtwa gens moeten loopen, zal het noodzakelijk zijn om tot asphalteering over te gaan, ten einde do voetgangers en winkelruiten voor modderspatten te bewaren. Voor een win kelstad bij uitnemendheid moet aan deze aangelegenheid veel meer dan gewone aandacht worden gewijd. Bij haar onder zoek is de Kamer tot haar vreugde dan ook gebleken, dat ten deze plannen be staan om tot asphalteering der hoofdstra ten te komen, zoo spoedig en voorzoover zulks doenlijk is. Inzonderheid deed het haar genoegen te vernemen, dat ten aanzien van de on derhandelingen niet de N.Z.H.T.M., groo- te kans bestaat, dat spoedig overeenstem ming za' worden bereikt, zoodat straten als de Breestraat, Kort Rapenburg, Prin sessekade, Steenstraat en Stationsweg, weldra geasphalteerd kunnen worden. De Kamer zal voorts begrijpelijk achten als met asphalteeren van den Hoogewoerd ge wacht wordt tot bekend is of het Leven daal zal worden gedempt. Het opruimen, voorzooveel dat ook maar eenigszins mo gelijk zal zijn, van alle stoepen en hekken in de Breestraat, acht de Kamer voorts een onafwendbare eisch. De Kamer hoopt, dat de hiergenoemde plannen zeer spoedig tot uitvoering zullen kunnen komen. Ook de Haarlemmerstraat dient evenwel ten spoedigste van ander wegdek te wor den voorzien, waarom de Kamer de hoop uitspreekt, dat ook ten aanzien van deze hoofdstraat spoedig een goede oplossing zal kunnen worden aangekondigd. H< t feit, dat de H. T. M. slechts voor een beperkt aantal jaren een z.g. running- power heeft over de rails der N.Z.H.T.- Maatschappij is voor het spoedig tot stand komen eener goede rege'ing ongetwijfeld een handicap, maar naar de meening der Kamer zal voor de jaren, dat de H. T. M. daadwerkelijk door de Haarlemmerstraat rijdt, allicht gelijke regeling kunnen wor den getroffen als die in de Breestraat met de N.Z.H.T.M. Ook al zou, vanwege de weinige breedte, in verband met de aan wezigheid van kabels, rioleering, enz. geen asphalt dek mogelijk zijn, dan is allicht op ander wijze wel een goede oplossing moge lijk. In dit verband acht de Kamer de proef met koperslakkeien van groot ge wicht. Inzonderheid ook ten aanzien van deze smallo hoofdstraat met zijn druk auto verkeer is oen spoedige en afdoende oplos sing zeer gowenscht. Een dergelijke oplos sing zou mogelijk ook ten goede kunnen komen aan den Hoogewoerd. Met groote voldoening heeft de Kamer voorts kennis genomen van het besluit tot verbetering van de Haven en bij de Zijl poort en van den Lage Rijndijk. Een spoe dige verandering van de voor scheepvaart en rijverkeer zoo hinderlijk en voor het rij- verkecr zeker niet ongevaarlijke Span- jaardsbrug, acht de Kamer met uw bestuur zeer noodzakelijk. De Kamer acht zich gelukkig dat zij er van overtuigd kau zijn, dat uw bestuur niet anders wil dan de verkeersproblemen der stad Leiden zoo snel en krachtig moge lijk tot oplossing te brengen. Dat, inzonder heid voor een stad als Leiden, daarbij groo te moeilijkheden te overwinnen zijn, is de Kamer maar al te zeer bekend. Naar zij hoopt zullen bovenstaande op merkingen er toe mogen medewerken om allcrwege het besef te versterken, dat uw bestuur met de voorgenomen verbetering op den goeden weg is. Inzonderheid echter ten aanzien v&n de bestrating in de binnenstad spreekt de Kamer de hoop uit, dat uw bestuur spoe dig met afdoende plannen zal kunnen ko men. Ondiepten vaarwater te Leiden. Door het bureau der K. v. K. is het vol gend concept-adres opgesteld aan het col lego van B. en W. dezer gemeente: Bij onze Kamer komen herhaaldelijk klachten in over den slechten toestand waarin het vaarwater te Leiden verkeert. Dit heeft de Kamer mot eenige verwonde ring vervuld, aangezien de vroeger even eens veelvuldige klachten aanleiding zijn geweest om een baggermolen aan te schaf fen. De Kamer had gemeend, dat als dozo eenigen tijd aan het werk was geweest, klachten achterwege zouden blijven, daar verwacht mocht worden, dat deze bagger molen zeer wel in staat zou zijn om na do ondiepten overal te hebben weggebaggerd, het vaarwater op voldoende diepte te hou den en de telkens wederom ontstane on diepten te verwijderen. Eenigszins tot hare verbazing en wel zeer tol haar teleurstelling moet de Ka mer echter constateeren, dat slechts wei nig verbetering valt te bespeuren. Nu is het de Kamer zeer wel bekend, dat vele walkanten te Leiden uiterst slecht zijn en dat om die reden voor langen tijd afdoen de maatregelen niet kunnen worden getrof fen en de zich telkens vormende ondiep ten regelmatig moeten worden opgeruimd. Dit. aeht dc Kamer geenszins een reden orn dit regelmatig opruimen achterwege te laten. De Kamer acht dezen toestand voorts weinig in overeenstemming met de nieuwe politiek, welke in Leiden thans klaarblij kelijk eenige kans krijgt, volgens welke po gingen moeten worden aangewend om Lei den als fabrieksstad vooruit te brengen. De aantrekkelijkheid van een stad voor de industrie, hangt niet alleen af van grootc middelen maar in zeer belangrijke mate ook van kleine tegemoetkomingen. Een de- /zer kleine tegemoetkomingen acht de Ka mer, het op de voorgeschreven diepte hou den van het vaarwater. De Kamer houdt er zich' dan ook van overtuigd, dat uw col lege gaarne zijn medewerking zal willen toezeggen om door nauwlettend toezicht klachten te voorkomen. In dit verband veroorlooft de Kamer zich als wenschelijk uit te spreken, dat het on middellijk beheer van den baggermolen kome bij den directeur van den Markt- en Havendienst en niet bij den directeur der Stadsreiniging. Eerstgenoemde functiona ris toch is belast met het toezicht op vaar ten en bruggen en weet dus hot best waar ondiepten moeten worden weggebaggerd. Naar de Kamer hoopt zal uw college middelen en wegen weten te vinden om aan de bovengenoemde verlangens tege moet te komen. Eindexamens H. B. S. Tot gecommitteerden bij de eind-exa mens der Gem. H. B. S. met 5-jarige cur sus alhier, afdeeling A, welke gehouden zullen worden op 21 en 23 Juni, zijn be noemd: a. voor Nederlandsch en Duitsch: Mevrouw A. M. MoransardBoenderm.i- ker te Delft: b. voor Fransch en Engelsch L. G. M. Bresson, Waalsch predikant; c. voor de handelswetenschappen: J. W. de Tombe, accountant; d. voor aardrijkskun de, geschiedenis en staatswetenschappen: Mr. J. Draaijer, Referendaris aan het De partement van Waterstaat: e. voor natuur en scheikunde: Dr. F. L. Bergansius, con servator aan het Physiologisch laborato rium. Voor de eindexamens der B-afdeeling zijn door den minister van O. K. en W. tot deskundigen benoemd voor do Gem. H. B. S. voor Meisjes alhier op 19, 20 en 21 Juni der Gem. H. B. S. alhier op 30 Juni I, 2, 3, 4, 5, 7, 8 en 9 Juli en de Chr. H. B. S. te Alphne aan den Rijn op 10, 11 en 12 Juli de heeren H. F. van Riel, Wagenin- gen; ir. J. J. Benedictus 's-Gravenhage; rar. dr. H. S. Veldman, Apeldoorn: dr. A. J. de Sopper, Leiden; J. Bitter, Rotter dam. Voor die examens aan de Chr. H. B. S. alhier op 12, 14 en 15 Juli zijn tot deskun digen benoemd de heeren W. van Rijswijk de Jong, 's-Gravenhage; dr. G. H. Coops, Js-Gravenhage; dr. C. H. Ebbinga Wubben 's-G'ravenhageds. P. J. Molenaar, 's-Gra venhage; mevr. M. E. JamesBrandes, 's-Gravenhage. Tot deskundigen voor de eindexamens aan de Bijz. H. B. S. te Voorschoten op 5, 7, 8, 9, 10, 11 en 12 Juli zijn benoemd de heeren dr. N. H. Kolkmeijer, De Bilt; dr. D. de Lange, Bilthoven; mr. M. C. Nijland Rotterdam; J. Sligter, 's-Gravenhage; E. Blommaert, Middelburg. Tot deskundigen elders zijn nog be noemd de heeren prof. ir. J. M. Radema ker; prof. dr. W. H. Keesom; dr. W. Tuijn, prof. dr. G. J. Thierry; J. de Josselin de Jong; J. Verwer; prof. dr. J. do Zwaan en" dr. C. de Boer, allen alhier en de heeren mr. J. H. Kramers te Oegstgeest en C. Timmerman en dr. J. Heinsius te Wasse naar. LUSTRUMVIERING L.S.C. Plannen tot versiering van de stad gedurende de feestweek. De besturen van de 3 October-'voreeni- gign en dc Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer hadden gister avond in do Burchtzaal afgevaardigden van buurtvereenigiugen e.d. opgeroepen ter be spreking van de plannen tot versiering van de binnenstad gedurende de Lustrumweek van 23 tot en met 2S Juni a.s. De matig bezochte bijeenkomst werd ge leid door den heer P. A. van der Heide, die een kort welkomstwoord sprak en ver volgens een resumé gaf van de verschillende besprekingen, welke een comité uit de bur gerij gevoerd heeft met de Lu strum com missie en welke er o.a. toe geleid hebben dat op Woensdag 25 Juni een middagop tocht zal worden gehouden. In nauw verband hiermede staat de kwestie van de versiering der binnenstad, over welk punt de commissie gaarne eenige plannen in ontvangst zal nemen. De heer J. Rijnbende zeide, dat de be woners der Douzastraat zich gisteravond in principe hebben uitgesproken voor ver siering dier straat mits de lustrumcommis sie de route van den optocht in dier voege wijzigt, dat de stoet de geheele straat door trekt. Dc. voorzitter zeide toe dien wensch ter- kennis van de lustrumcominissie te zullen brengen. De heer W. F. van der Broek, sprekende namens de buurtvereeniging „Eensgezind heid" aan den Zijl&ïngel, zeide dat de in komsten der vereeniging van dien aard zijn, dat ze geen versiering van dit stads gedeelte rechtvaardigen. Wel wil het be stuur de bewoners opwekken tot het schen ken van een extra-bijdrage, doch veel heil verwacht spr. daarvan niet, te minder waar dit kwartier geheel buiten de route van den optocht valt. De voorzitter sprak de hoop uit, dat het. feit, dat de Lustrumcommissie voor de mooiste versiering prijzen beschikbaar stelt, ook hier animeerend zal werken en deelde voorts mede, dat ook de bewoners van het Rapenburg plannen koesteren voor versie ring dier straat. Op een vraag van den lieer R. de Wilde zegden de heeren van der Zanden en van Kloeten hun volle medewerking toe om ook de Breestraat een feestelijk aanzien te ge ven. Een bewoner van de Haarlemmerstraat zeide den indruk te hebben gekregen, dat die straat evenmin achterwege zal blijven. De heer Is. Leman verklaarde zich des gevraagd bereid stappen te willen doen om ook op den Stationsweg een commissie te oonstitueeren. De heer Leman en van Kloeten bepleit ten de instelling van een permanente com missie, welke tot taak heeft in de verschil lende stadswijken sub-commissies te vor men. Laatstgenoemde verzocht de commissie bij de lichtfabrieken pogingen aan te wen den om den electrischen stroom, benoodigd voor de versiering, gratis te verkrijgen. De heer Brouwer achtte met het oog op de lange avonden een groenvorsiering doelmatiger dan een lichtversiering. De voorzitter zeide toe pogingen in die richting te zullen aanwenden. De heer W. van der Lahn wees behalve op de materieele voordeelen voor de burge rij vooral op de moreele verplichting tot daadwerkelijke medewerking, waar Leiden zonder Universiteit zichzelve niet zou zijn. Waar de studenten ernstige pogingen aan wenden om het verloren gegane contact te vernieuwen, ware het een blamage tegen over dc geheele buitenwereld, wanneer de burgerij gedurende de aanstaande lustrum week achterwege zou blijven de stad in feestdos te steken. (Een sterke 6 v e r- dr ij ving! Red. L. Crt.) De heer van Kloeten vreesde, dat le geheele feestviering van do burgerij opge schroefd zal zijn, waar de studenten toch hun feestelijkheden vieren in eigen kring en grootendeels nog wel buiten de ge meente. De heer de Wilde bestreed deze opvat ting aan de hand van een opsomming dol vele festiviteiten, welke voor de burgerij worden georganiseerd. De heer van der Broek verzocht de com missie gedaan te krijgen, dat een van de muziekcorpsen tijdens het festival gesta tioneerd wordt in het Zijlsingelkwartier. Nadat nog verschillende vragen waren gesteld en beantwoord, sloot de voorzitter de bijeenkomst met de toezegging, dat bin nen zeer afzienbaren tijcl waarschijnlijk de volgende week een tweede vergade ring zal worden uitgeschreven. KIND DOOR EEN LOCOMOTIEF OVERREDEN EN GEDOOD. Hedenmiddag omstreeks 12 uur is het 2-jarig tweelingdochtertje van den spoor wegwachter Zandbergen aan den Hoogen Morschweg, op de grens der gemeente Leiden en Oegstgeest, in een onbewaakt oogenblik de spoorlijn opgeloopen, juist toen een losse locomotief naderde. Het kind werd overreden en gedood. Een tragische omstandigheid is wel het feit, dat de vader juist naar het bureau van den Burgerlijken Stand was om de geboorte aan te geven van een kind, dat gisteren geboren was. Huldiging prof. dr. J. C. Kluyver. Naar wij vernemen heeft zich een com missie gevormd uit collega's, leerlingen en oud-leerlingen om prof. dr. J. C. KIu/ ver, hoogleeraar bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Universüeit alhier voor de vakken hoogere stelkunde, diffe rentiaal- en integraalrekening enz., die gedurende dezen academischen cursus 70 jaar wordt en in verband daarmee aan het einde ervan zal aftreden, te huldigen. Zulks zal geschieden bij zijn afscheidscol lege omstreeks half Mei, waarbij hem dan tevens een huldeblijk zal worden aan geboden. Zijn TOsten verjaardag wenscht prof. Kluyver onopgemerkt te zien voorbijgaan. LEIDEN. Donderdag, Uitvoering „Ons Tooneel", Concertzaal „Concordia", 8.15 uur. Donderdag, Kynologenclub Leiden, Ha raio- nie, S.30 uur. Vrijdag, R. K. Ver. van Handelsreizigers, i Zomerzorg, 8.30 uur. Vrijdag, Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging, Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 22 tot en met Zondag 27 April a.s. waargenomen door de apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. HENDRIK VIII EN DE AFVAL IN ENGELAND. Lezing van Deken A. Homulle voor den Vriendenkring v. h. Allerh. Sacrament Gisteravond heild de Vriendenkring van het Allerheiligst Sacrament een druk be zochte vergadering in het Patronaatsge bouw Maria Gijzensteeg. Na een openingswoordje van den voor zitter, den heer L. C. Schrijvers, las de heer Th. B. van Ovost do notulen, welke, met een dankbetuiging voor de keurige samenstelling, werden goedgekeurd. De voorzitter herdacht daarna den overleden Deken. Wat Deken Dessens voor de vereeniging geweest is, kunnen alleen zij weten die het leven der vereeniging van de oprichting af hebben medegemaakt. Voor de zielerust van den Deken 2al ©en H. Mis worden opgedragen, welke spr. vertrouwt dat alle leden zullen bijwonen. Het is een plicht van dankbaarheid. Vervolgens herdacht spr. den heer v. d. Heijden, ©en bestuurslid dat altijd dapper heeft meegestreden in alle goede werken. Voor beider zielerust werd door de ver gadering een gebed gestort. De voorzitter drong er op aan, dat, wanneer dc leden ter Communie gaan, zij hun kinderen zullen meenemen. Jong ge wend is oud gedaan Het verheugde spr. verder te kunnen zeggen, dat er in dc vereeniging twee reuzen-krachten zijn, die vol ijver werken voor den Kring. Daarom heeft het be stuur aan dit tweetal de heeren v. Ber ge Henegouwen en Pieterse een ldein blijk van erkentelijkheid willen schenken. Aan deze heeren werd ieder een zeer móói Mariabeeld (Beuroner stijl) aange boden. Daverend applaus! Do secretaris, de heer v. Ovost, bracht het. jaarverslag uit, waarin iu 't kort werd herinnerd aan de vioring van het zilveren jubileum. Bij do oprichting telde de Kring 36 leden en thans 850 leden. Naast de uiterlijke groei steeg ook de innerlijke groei. Het verslag werd mei applaus goedgekeurd. Do zeereerw. Deken A. ïïomulla kwata hier ter vergadering en werd door den voorzitter welkom geheeten. Aan den De ken werd dank betuigd, dat zijneerw. het eere-voorzitterschap heeft willen aanvaar den. De penningmeester, de heer Bergers, gaf daarna rekening en verantwoording. Voor het kerkelijk feest bedroegen de in komsten 613.42, waartegenover een uit gave stond van 1438, nadeelig saldo 794.961/2. Onder dit bedrag is het ge schenk aan' de kerk, een bisschoppelijke troonhemel, echter begrepen. Het buiten-kerkelijk feest had een voordeeliger financieel resultaat. Ontvang sten 656.07, uitgaven 471.211/3, batig saldo 184.8 Het feest heeft dus aan den Kring ge kost 610.11. Alles is betaald en de kas is nog niet leeg! De totale ontvangsten van den Kring bedroegen 1216.44, de gewone uitgaven 498.35, dc uitgaven voor het feest 610.11, zoodat er nog een batig saldo in kas is van 107.98. De commissie van kasnazieners ver klaarde de boeken in orde te hebben be vonden. Bij de bestuursverkiezing werden dc af tredende leden bij acclamatie herkozen. In do vacature van den heer J. v. d. Heij den werd gekozen de heer Colla (Mare). Bij de rondvraag voerde nog het woord de geest, adviseur, kapelaan R. M. A. Nie- veen van Dijkum. Spr. drong er nogmaals op aan dat de leden hun bid-uur zullen houden. Laten de leden juist de stille uren voor aanbidding uitkiezen. Hierna werd het woord verleend aan den Deken tot het houden van een lezing over Hendrik VIII en de afval van En geland. De leden van den Vriendenkring ver beugen zich meer dan anderen, wanneer zij het geloof zien bloeien in het H. Sa crament des Altaars, maar meer dan an deren bedroeft het hen ook, dat in lau den, waar Jezus vroeger allerwege werd gehuldigd, thans het geloof is verkijd. Over een dier landen wilde spr. thans spreken, namelijk over Engeland en dan komt spr. over een bladzijde der wereld historie die bevochtigd is met tranen en met bloed. Op 22 April 1509 beklom Hendrik VIII dc troon van Engeland. Hij was een man, begiftigd met alles wat een volk voor zijn vorst begeesteren kan. In do dagen' zijner troonbestijging bemerkte zijn omgeving nog niets van zijn neiging tot tyrannie en van den vuurgloed zijner hartstochten. Hendrik bezat groote gaven naar geest en hart. Bovendien beschikte hij over een welgevulde schatkist en was omringd door uitstekende raadgevers: Kardinaal Wol- seley, Thomas Morus en bisschop Fisher. Wolseley, een geslepen diplomaat maar al te veel wereldling. Veel sympathieker is ons dc leek Thomas Morus, een man groot in kennis en groot in deugd. Bis schop Fisher was een sieraad der Engcl- sche geestelijkheid, die moedig den weg opging naar z ij n Calvarie. Kort na zijn troonbestijging huwde

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2