m JRïJ rel De ramp in het tuchthuis te Columbus BUITENl.. BERICHTEN BINNENLAND WOENSDAG 23 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 BOMAANSLAG OP DE OUDE MAASBRUG TE MAASTRICHT? Zoo ja: 'loor een Engelsch vliegtuig, vijftien jaar geleden. Bij de baggerwcrken die thans in de Maa. in Maastricht, in verband met den bouw der nieuwe,J?rug worden uitgevoerd, werd een moderne Engelschc bom uit de rjvicr gehaald. Het bleek een projectiel afkomstig uit oen vliegtuig te wezen. De plaats waar deze werd opgehaald moet een paar honderd meter ten Noorden dei- oude brug zijn geweest. Men vermoedt te doen te hebben met <le resten van een mislukten aanslag op de oude Maasbrug. In het begin van den oorlog immers heeft een Engelschc vlieg machine een bom laten vallen op de stad; ze kwam terecht 07) de binnenplaats van een huis aan dc Brusselschestraat en richtte, gelukkig, weinig onheil aan. Er bestaat reden om aan tc nemen, dat de gevonden bom. ongeveer een halven rneter. hoog, uit hetzelfde vliegtuig afkomstig is. De Engelschman heeft toon Maastricht aangezien voor een Belgische stad, wel licht Narnen, dat een soortgelijke situatie heeft cn een eveneens zeer oude Romaan- sclie brug van een zelfde type. Het gedemonteerde projectiel n thans 111 particulier bezit, doch zal wellicht aan het plaatselijk museum afgestaan worden. Meisje verdwenen. De dertienjarige Frida Baiungarten, een nog schoolgaand meisje, dat aan den Br. Hilledijb 211 to Rotterdam woont, wurdt sedert Zondagavond vermist. Tot dusver zijn alle nasporingen vruchteloos gebleven. Haar signalement luidt: lengte 1.50 M., slank, rond gezicht met gezonde kleur, blonde haren en wenkbrauwen, grijze oogeu, hoog voorhoofd, ronde kin, gave tanden. Dc ldeodij is onbekend. Het meisje is van Joodsohe afkomst. Het is" vertrokken op een oogenblik, dat niemand thuis was, en liet een brief achter, waarin zij haai- ouders meldde, dat zij bij een oude rijke dame als juffrouw van gezel schap in betrekking ging en met deze dame naar het buitenland zou vertrokken. Men gelooft bij dc politie, dat het meisje in handen is gevallen van den een of an deren handelaar in blanke slavinnen. Daar bij kan ecu oude dame hem wel behulp zaam zijn geweest. Do commissaris van politie van het bu ren u Nassaukade verzoekt inlichtingen. Brutale diefstal door een dienstbode en haar verloofde. Toen dc bewoners van een huis aan den Nieuwen Weg tp Amsterdam ua den avond van Zaterdag j.i. in de stad te hebben doorgebracht, thuis kwamen, ontdekten zij al vrij spoedig dat dc 19-jarige Duitsche dienstbode L. O., die een zestal weken bij het gezin, bestaande uit een echtpaar en een dochter, in betrekking was, hot huis had verlaten. Doze ontdekking werd ge volgd door een van nog veel onaangena mer aard, want mei de dienstbode bleek een bedrag aan geld en een aantal siera den verdwenen te zijn! Aan geld werd voor ongeveer 700 vermist, terwijl voorts vrijwel alles, wat zich aan waardevoor- werjjen in het huis bevond, bleek te zijn meegenomen, evenals eenige lijfgoederen. Voor tie politie staat het vrijwel vast, dat de dienstbode geholpen is door haar verloofde, den 30-jarigen koopman H. K„ een Duitscher, die sinds eenige weken in Amsterdam woonachtig was. Storing aan de centrale te Tilburg. Gistermiddag omstreeks twaalf uur werd de stroomlevering van de electrische centrale tc Tilburg plotseling afgebroken, doordat door tot nog- toe onbekende oor zaak de generator van de «000 K.W. ma chine op dc gemeentelijke electriciteitsfa- briekn in brand was geraakt. Dc generator verbrandde. Door het in werking stellen van een rescrvemachine. kon reeds na ze- minuten het. euvel teniet worden gedaan. De capaciteit van de reservcmachine is groot genoeg om het geheele net te kun nen voeden. Dc aangerichte schade is zeor aanzienlijk ze wordt door verzekering ge dekt. Naar dc- oorzaak wordt een onder zoek ingesteld. De Paaschdrukte. De Haagsche tram heeft zich op den Tweeden Paaschdag in een druk vervoer mogen verbeugen, dat aanmerkelijk dat van verleden jaar heeft overtroffen. Wat den Eersten Paaschdag betreft waren de ver- voercijfers nagenoeg gelijk aan die op den overeenkomstigcu dag iu 1929. Hier volgen de globale cijfers: Eerste Paaschdag: ontvangst rond 22.000 evenals vorig jaar; Tweede Paaschdag rond I 35.000 tegen 28.000 ver leden jaar. Op dc lijn naar Delft was dc opbrengst van den len Paaschdag ditmaal 2200.— tverLj. ƒ2100.en op den 2en Paasch dag Ve.sp. ƒ3700 en 2700. De lijn naar Leiden, had op den len dag oen vervoeropbrengst van 1S00 (evenals verleden jaar) en op den 2en dag ƒ4700 (tegen 2500 crleden jaar). "Bijzonder goed geslaagd is het autover voer naar de bloembollerivolden tijdens de Paaschdagen, in den eersten dag maakten 215, den tweeden S90 personeu van deze ge legenheid gebruik. Op don tweeden dag waren, behalve de 5 daarvoor bestemde bussen, nog 5 extra-bussen iugelegd. Dit vervoer heeft, naar men weet. ook heden en volgende dagen plaats. Op de stadslijncn, inclusief extra bussen, werden den len Paaschdag 1S0.000 reizi gers vervoerd (evenals vorig iaar) en op den éen Paaschdag 270.000 (verleden jaar 230.000). De Haagsche Dierentuin is gedurende de beide Paaschdagen door elf duizend personen bezocht. Hel aantal slachtoffers op 307 gesteld Men vermoedt, dat kwaadwilligheid in het spel is Een officieele mededeeling uit Colum bia, door Reuter geseind stelt het aantal slachtoffeis, die bij den ontzettenden tucht - huisbrand liet leven lieten, op 307. Een schatting van hel aantal gewonden geeft dit bericht niet. In andere telegrammen wordt gspro- ken van 100 dooden en minstens 300 ge wonden. De ziekenhuizen zijn overvuld met slacht offers, die overal op den grond verspreid liggen, wacht/end op hulp. Velen moest zelfs bij g eb reik aan. plaats toegang worden geweigerd. Intussclicn is men meer en meer tob de overtuiging gekomen, dat deze gruwelijke ramp aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Een sterke aanwijzing hier toe is het feit, dat de brand op verschil lende plaatsen tegelijk uitbrak. Men heeft daarom, bij wijze van voor zorgsmaatregel 1500 soldaten, gewapend met machinegeweren cn traangas, en. met gevelde bajonetten op het. terrein der ge vangenis gestationeerd. Er zijn ook teekeuen die er op wijzen, dat een aantal gevangenen de verspreiding van den brand heeft begunstigd door ter wijl hun makkers heldhaftig meehielpen aan het blusschingswerk de brandslangen door te snijden. Tegen middernacht be vonden zich ongeveer 2000 man, troepen en politie, op het terrein van de ramp. Men slaagde er in, 'n 15U0 naar hun cellen terug tc voeren. Maar duizend anderen liepen nog vrij door de gevangenis rond, en tracht ten nieuwe branden te stichten. De gevangenis was gebouwd voor het verleenen van onderdak aan 1500 perso nen, het blijkt echter dat thans er 1300 personen waren ondergebracht. Een ander bericht meldt nog. dat de brand nadat hij geblusoht was, weder op laaide, waarin men een nieuwe bevestiging meent tc mogen zien van het vermoeden, dat de brand is aangesticht. Op verscheidene plaatsen werden in pe troleum gedrenkte lompen gevonden. Het blusschingswerk ondervond groote moei lijkheden, mede doordat de gevangenen verscheiden malen aanvallen trachtten te doen op de brandweer. In de aanvullende telegrammen woorden nog verschillende bijzonderheden gemeld over de ramp,' die zich te Columbus heeft afgespeeld. Zoo wordt verhaald, dar verscheidene gevangenen zich bij het reddingswerk heb ben onderscheiden. Zij waagden zich, met- touwen, bijlen en hamers gewapend, te midden van de vlammen, om medegevan genen te redden. Een neger wist een touw om de tralies van een cel vast te werpen, klom langs dit touw naar boven en ver nielde de ijzeren stangen zoodat de ge vangene uit deze cel gered kon worden. Een der meest aangrijpende tooneeleri bood een groep van 60 gevangenen op de bovenste verdieping, die door het vuur ingesloten waren en onder luide jammer kreten in de vlammen omkwamen, terwijl do oppassers vertwijfelde pogingen deden om hen te bevrijden. De paniek was verschrikkelijk. Talrijke gevangenen werden krankzinnig bij het reddingswerk en. liepen verdwaasd heen en weer. Velen ontsnapten ternauwernood aan den dood, toen een deel van het dak der gevangenis instortte. De directeur seinde draadloos om hulp van doctoren en studenten in de medicijnen. Daar men vreesde, dat de gevangenen op de binnenplaats iu weerwil van de reeds aanwezige troepen niet in bedwang zouden kunnen worden gehouden, werden versterkingen ontboden, zoodat laat in den avond tweeduizend man politie en troepen beschikbaar waren. Er deden zich echter geen ongeregeldheden voor, en toen de brand tegen, middernacht gebluscht was, lieten de gevangenen zich zonder verzet te bieden weer naar hun cellen te rugbrengen. Het wegvoeren der slachtoffers leverde oen pathetisch schouwspel op. Van vele lijken ontbraken de handen, hetgeen een gevolg is van het feit, dat, toen de cellen door de hitte roodgloeiend waren gewor den, de ongelukkige gevangenen door waanzin werden aangegrepen en zich aan de ijzeren staven bleven vastklampen, totdat hun handen waren afgeschroeid. De lijken werden voorloopig op de binnen plaats neergelegd, terwijl de gewonden naar de ziekenhuizen werden overgebracht Deze waren reeds spoedig overvol; zelfs op de vloeren der zalen lagen de gewon den, zoodat men er ten slotte geen meer kon toelaten. De doctoren verklaren, dat talrijke gewonden vermoedelijk niet in het leven kunnen worden gehouden. Merkwaardig genoeg is de materieele schade slechts zeer gering; zij wordt slechts op 15.000 dollar geschat. Wat ech ter het aantal slachtoffers betreft, kan de ramp slechts vergeleken worden met den brand in het Iroquois Theater te Chicago in 1903 en met t de aardbeving en brand- ca ra strophe in Sari Francisco in 1906, waarbij 400 a 500 personen om het leven kwamen. De gouverneur vau den staat Ohio heeft den directeur van de gevangenis van zijn ambt ontheven en een streng onderzoek gelast. Naar verluidt, moet de ramp een zoo n grooten omvang hebben aangenomen om dat talrijke sleutels niet- op hun plaats waren. ONGELUKKEN Vijf docden bij een woonhuisbrand. Tc Brooklyn heeft in een woonhuis een iiexige brand gewoed. Vijf leden van een gezin kwamen in de vlammen om. Een zesde slachtoffer verkeert in levensgevaar terwijl een zevende ernstig gewond door de brandweer uit het brandende huis ge baald kon worden. Dc moeder van hei. gezin en een 21-jari ge zoon kon zich, door uit het venster te springen, redden. De oudste vrouw van Zweden verbrand. Bij den brand van een boerderij in Jem tl a lid is de eigenaresse, de i01-jarige Maris Persson, in de vlammen omgekomen Haar 80-jarige dochter wist zich te red den. Dc verongelukte was de oudste vrouw van Zweden. Treinbotsing. Maandagmorgen is dc naar Constanza rijdende personentrein bij 't station Mad- jidi op een rangeerende locomotief geloo- pen. Dc botsing was buitengewoon hevig. Een reiziger werd gedood, 3 werden zwaar ge wond, terwijl verscheidene reizigers lichte verwondingen bekwamen. Dc materieele schade is zeer groot. Bij bergbeklimming verongelukt. Bij een uitstapje in het gebergte, dat eenige jongelieden van Grenoble uit on dernamen, viel een Tsjech van een hoog te van meet dan SO M. Hij was onmiddel lijk dood. Bij de pogingen 0111 het lijk te bergen, verloor een gendarme het even wicht en viel eveneens naar beneden. Hij werd ernstig gewond. Graandepot te Rostock afgebrand. I11 het oude gedeelte van Rostock is het magazijn van den graan- en voerhand el geheel uitgebrand. Dc brand, die 111 de aanwezige voorra den een gretig voedsel vond, ontwikkelde een zoodanige hitte, dat een 'der motor spuiten, die aan het blusschingswerk deel nam in brand vloog en slechts met veel moeite in veiligheid kuil worden gebracht. Eenige brandweerlieden bekwamen brandwonden. EEN BLOEDIGE PASCHEN TE WARSCHAU. De Paaschdagen hebben te Warschau een buitengewoon bloedig verloop gehad, wat o.a- zijn oorzaak vond in overmatig gebruik van sterken drank, met name on der de bewoners der voorsteden. Naar thans bekend wordt moesten de eerst-hulp-organisaties alleen te Warschau en in de omgeving in 320 gevallen assis tentie verleenen. Ook werden tien pogin gen .tot zelfmoord geconstateerd, waarvan vier met doodelijken afloop. In de voor stad Mokorow ontstond tijdens een drink gelag een bloedige twist, waarbij een va der zyn zoon met een bijl doodsloeg, nadat de jongen eerst vier andere personen met- me ssteken had gewond. Wolvenjacht inParijs. Op een der groote boulevards te Parijs is gisteren, zoo meldt een X.T.A.-bericht, een politic-agent, aangevallen en gebeten door een wolf, die uil ecu menagerie was ontsnapt. Het dier werd door twee politie agenten neergeschoten. Een roofoverval te Hannover. De eigenares van een loterijkan tooi te Hannover werd door t.wec mannen, die haar al geruim en tijd hadden gevolgd, in het trapportaal neergeslagen en van haar haudtasch, inhoudende ongeveer 1200 mark. beroofd. Een juist paaseeieade leeraar hoorde het hulpgeroep en hield een der boosdoe ners staande, die bij aan de politie overle verde, welke Jater er in slaagde, ook den ander te arresteeren. Het zijn twee inbrekers, die al eenige ja ren in het tuchthuis hebben doorgebracht. Bioscoopkas te Londen geplunderd. Dieven hebben de kas gestolen van de bioscoop Tivoli aan het Strand te Lon den. Er bevonden zich eenige duizenden ponden sterling in, die de Paaschont vang sten vertegenwoordigden. Het weer tijdens de Paaschdagen. Het weer was in geheel Engeland op Paasch-Zondag winterachtig. Er viel re gen en sneeuw. Sinds 22 jaar was dit de koudste Paschen. De schade der badplaatsen en verkeers middelen door het niet doorgaan van Paaschuits tapjes wordt op tien millioen pond sterling geraamd. Ondanks de ongustige vooi uitzichten is te Berlijn gedurende Pasohen hei weer vrij gunstig geweest. Ojj tweeden Paaschdag steeg dc temperatuur tot twintig graden. DE „LE-SAGE-TEN-BROEK- VEREENIGING". Een nieuwe directeur. Daar Frater Adrianus wegens zijn hoo- gen ouderdom en voortdurende ernstige ziekelijkheid niet meer in staat is de uit gebreide functies van het directeurschap der bibliotheek der „Le-Sage-ten-Broek- Vereeniging" te s-Gravenhage waar te nemen, heeft- het Hoofdbestuur tot zijn op volger benoemd. Frater Joseph te Grave. Voor hen, die het nog niet weten, zij medegedeeld, dat de .,Le-Sage-ten-Broek- Vereeniging" zich ten doel stelt geschikte lectuur te verschaffen aan alle blinden van Nederland. Zij bestaat uit- contribueerende en werkende leden. De werkende leden belasten zich met het overbrengen van boeken in blindenschrift, hetzij met een handapparaat, hetzij met- een prikmachine. Het Hoofdsecjetariaat dezer edele en nut tige verecniging is gevestigd le 's-Graven hage (mcj. J. J. Wcve, Laan van Nicuw- Oosi-Indië 70, giro 106554). Al wie een blinde weet, die het puntenschrift lezen kan, bewijst hem (of haar) ongetw ijfeld een grooten dienst door hem (haar) met. de groot Braille-bibliobheek te Grave iu contact te brengen. Ook niet-kuiholieken kunnen bij de Graafsche bibliotheek te recht. H0NGAARSCHE ONDERSCHEIDINGEN Dank voor steun cn hulp. Op verzoek vau den Hongaarscbon ge zant te ■'s-Gravenhage, Z.Exc. Török de Bela is dezer dagen de secretaris van het Hongaarsche Kindercomité de heer Jos. Kr ah door Z.Exc. in audiëntie ontvangen. Namens de Hongaarsche regeering heeft Z.Exc. het Kindercomité dank gebracht voor alles, wat in Nederland, gedaan is voor de arme noodlijdende Hongaarsche kinderen. Dc gezant wenschte het comité geluk met zijn vruchtbaren arbeid en stelde er lioogen prijs op de volgende door -den Hongaarschen minister-president verleende onderscheidingen van het Hon gaarschen „Crux Rubrica" te kunnen uit reiken: Kruis van verdienste: Jos. Krah, Am sterdam; het Tweede Kamerlid Chr. van <ler Bilt, Haarlem; rector T. G. Schimmel, Velp en kapelaan W. Velsing, Vinkeveen. Medaille d'Hoimeur: mevr. M. Ivrah- Heffen; mevr. A. Bangert; mevr. A. Vre- devoort, Amsterdam; Mevr. M. "Wagemans, Maastricht; mevr. A. Jurgcns-Berchem F. Bertrams, Roermond en de heeren: G. N. Olsthoorn, Amsterdam; pastoor A. Ratte, Sloten; pater J. Knippenberg O.P., Amsterdam; rector H. Wennen, St. Jacob, Amsterdam: kapelaan A. Postma, St. Wil- librorduskerk buiten de veste, Amster dam; de heeren H. Snijdewind. Amster dam, en G. Verbiest-, Tilburg: de kape laans J. Leiéirik, Enschede; W. Wester man, Sneeb; B. Pleet, Oldenzaal; P. Maas, Rotterdam en G. B. Pieper. Gla- nenburg: voorts de heeren P. van Door nik, Alkmaar; mr, R. van der Heijden, den Haag en A. J. Preimus, wethouder Dui- vendrecht. Bij den secretaris van het Comité is te legrafisch bericht ontvangen dat het Kruis van Verdienste alsnog is verleend aan dc kapelaans P. de Roos en J. Kuilman, bei- J den te Amsterdam. SPOORWEGEN EN PUBLIEK. Wenschen van spoorwegmannen. In „Spoor- en Tramwegen" schrijft De V. Steeds komen, in de -dagbladen klachten 1 voor van hot publiek ten opzichte van de spoorwegen. Maar ook de spoorwegmen- sehen zouden wel eens hun wensclicn be treffende het publiek uit willen spreken. Misschien dat het uiten van deze wen schen ten goede zou kunnen werken op d© meening van 'het publiek over dc spoorwegen. Voor een zeer klein onderdeeltje van het groote spoorwegbedrijf n.l. den plaats- kaartenverkoop zijn zonder moeite een vijftal wenschen bijeen te brengen. 1. Betaal niet steeds, en vooral niet in de eerste uren van den dag. me: briefjes van 10 en 25 gulden. 2. Spreek duidelijk en oeem vooraf si- gaat, pijp of sigaret uit cleu mond. 3. De dames zouden ons zor gerieven, indien zij, bij het terug ontvangen van geld, haar hand-schoenen uit zouden vullen trekken. 4. Vermijd alle onnoodige vragen om trent overstappen enz. aan den commies aan het loket, daar dit oponthoud ver oorzaakt en niet in het belang is van de „achterst au-nders'. 5. Wacht uw beurt af en schreeuw niet over den schouder van uw voorman uw verlangens- naar het. loket. Indien het publiek deze raadgevingen eens ter harte zou willen nemen, dan zou dit bijdragen tot heb veraangenamen tot beider genoegen van bet verkeer tusschen spoorwegpersoneel en publiek. In dit jaar zullen voor het eerst enkele goedkoope treinen naar Rotterdam aan de deelnemers gelegenheid bieden tot een bezoek aan de Rotterdamsche Diergaarde tegen afgifte van het heenrcisgedeelte van de plaatskaart (dus zonder bijbetaling, evenals zulks reeds geregeld was voor be zoekers aan Artis te Amsterdam en den Dierentuin te Den Haag). De gelegenheid tot regenverzekering wordt weder KATHOLIEK WERELD-NIEUWS. Tatung Fu, Shansi, Noord-China. Agea- bia Fides meldt ons: Een nieuw huis is ge- kocht in het dorp Natnsun. Daar cn in den omtrek zijn 300 Christenen. Het aantal l kerken en residenties in de prefectuur van Tatung komt daardoor op 11. Dit cijfer duidt op een tamelijk merkbaren vooruit gang, want S jaar geleden waren er slechts 3. Gedurende dienzelfden tijd is het aan tal missionarissen in dat gebied van Shansi vervijfdubbeld, 11J. gestegen van 3 tot 16 en het aantal Christenen verdubbeld, n.l. van 2000 op 4000 gekomen. Deze streek in China lijdt honger en el lende, vooral in het oosten, maar er heerscht nog al een betrekkelijke rust, waaraan het -dan ook te dankc nis, dat de missionarissen hun evangelieprediking kan nen voortzetten. God wil dat de tfrede in deze streek blijft heerschen tot welzijn van de arme bevolking. De missioneering zal echter nog sterker worden na den terug keer van Mgr. Hoogers, Pref. Apost. van Tatungfu, die gelukkig terugkeert uit Bel gië, na een lang verblijf aldaar voor zijn gezondheid. Geheel genezen gaat Mgr. Ilougers wederom met geestdrift en vreug de aan zijn zwaar en schoon apostolisch werk beginnen. Parijs. Agentia Fides meldt- ons: Het se minarie van de Vreemde Missies in Parijs heeft van Mgr. Rayssac, Vic. Apost. vau Swatow in Kwantung iu Zuid-China, een telegram ontvangen, gedateerd 28 Maart, meldend dat Pater Waguette M. E. P. door roovers gevangen genomen is en dat zij een hoogen losprijs vragen. Pater Waguette was belast met het district Ho Tien, in het achterland van de „communisten repu bliek" van Lok Fong en Hoi Fong, nog kort geleden het tooneel van de ergste excessen. Pater Waguette is van de Missionaris sen van Parijs de vijfde in een maand tijds. De vier anderen die te Kouangsi gevangen genomen zijn, zijn vrijgelaten, na veel ge leden te hebben. Door de Fransche autoriteiten zijn ter stond onderhandelingen begonnen tot vrij lating van Pater Waguette. Pietersburg, Transvaal. Agentia Fides meldt: 1 Maart zijn 7 nieuwe missiezusters uit Heule (West-Vlaanderen) te Pieters burg aangekomen en hebben zich gevoegd bij de religieuzen van haar congregatie, die in 192S daar een moederhuis voor de missie in Transvaal gevestigd hebben. Een sanatorium moet binnenkort opge richt worden iu de nieuwe missie van Warmbaks. Er zullen 5 zusters bestemd worden voor deze stichting, waarvoor al reeds een terrein gekocht is. In de missie van Malepo, ide in begin 1929 gesticht is, maakt men zich gereed een hospitaal op te richten, dat zeer waar schijnlijk door de staat erkend zal worden. De zusters van Heule zullen er eveneens meed belast worden. In de missie van Malepo, die in begin opgericht voor de missionarissen. Dat is wederom een nieuwe post. De scholen voor de Broeders van Liefde van Gendt te Pietersburg (voor de blan ken) te Doorns-puit (handelsschool en ka- techisten school) en te Potgietersrust (voor de zwarten) bloeien meer en meer. De Apostolische Prefectuur van Noord- Trasvaal, besuurd door Pater vau Nuffel, is toevertrouwd aan de Belgische Benedic tijnen. Zij werd gesticht in 1920, strekt zich uit over 45000 vierkante K.M., telt 1500 katho lieken en 510.000 inwoners. Goedkoope treinen in 1930, Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar weder de bekende populaire goedkoope treinen loopen, meldt „Spoor- en Tram wegen'. De deelneming neemt van jaar tot jaar toe en was voor de excursies naar de Zuiderzeewerken zóó groot, dat verle den jaar aan alle aanvragen niet kan wor den voldaan, zoodat velen moesten wor den teleurgesteld, daar de gelegenheid, om de Zuiderzeewerken te bezichtigen uit Jen aard der zaak beperkt is- en zich toen bepaalde tot vier excursies. Dank zij de welwillende medewerking van genoemde Directie, zullen dit jaar 7 excursies worden gehouden. Het programma der goedkoope treinen j voor 1930 is overigens ongeveer gelijk aan 1 Jat van 1929. Dingen die gebeuren. In de rechtszaal. Heb is een dezer clagen gebeurd in de rechtszaal in een on zer zuidelijke provincies. Eefi eenvoudige landbouwer van 't platteland moet den eed afleggen. De president heeft hem uit gelegd, dat de eedsformule bestaat in hem alles na te zeggen. President..Zeg mij na". Getuige: „Zeg mij 11a". President: „Hand omhoog". Getuige: „Hand omhoog". President: „Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig". Getuige: „Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig". President „Laat de hand maar vallen". Getuige: „Laat de hand maar vallen". Getuige gaat gerustgesteld weer zitten. Nu, juffrouw, nu hebt u de werkinu van het toestel zeker ,wel goed begrepen niet waar. -O ja, uitstekend. Maai vertel u mij uu nog even, op welke knop ik moet drukken, om Sonny Boy" te hooren-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10