PASCHEN Paschen in Rusland Wanneer de Paasch- klokken naar Rome reizen ZATERDAG 19 APRIL 1930 DE l.FjnsCHE COURANT door FRIEDRICH MUCKfcRMANN S.J. Wanneer de Paaschklokkcn beieren over het land, dan moesten hemel en aar de samen klinken in een juichend alleluja Zoo is 't in gelukkige en welgeordende tij den. De vreugde van 't geloof, die alle begrip te boven gaat, stemt dan samen met de kleine levensvreugden. Lente en vacantie. Paascheicren en uitstapjes, het zijn alle gebeurtenissen, die feest van 't heiligste mysterie omranken met een blijden aureool. Doch thans is dit allee veranderd. Wij bunnen onze gedachten niet afkeeren van de eatastrophen, die alzijdig ons omringen die onophoudelijk ons toekomen uit, alle werelddeelen: van den hongersnood in China, van de overstroomingen in Noord- Frankrijk, van de branden in Japan, de godsdienstvervolging in Rusland, van de bedroevende verhoudingen in vele landen van Europa. De wereld, die de genade der verlossing van zich wijst, lijdt om haar on- verloslheid aan haar smartelijke gebon denheid. Spreekt het getal van hen, die dag aan dag aan hun ondragelijk leven een einde maken, reeds geen vreeselijke raai? En toch zingt over de landen het Paaschlied der klokken; toch wordt het evangelie jubelend gezongen van Christus die is opgestaan toch wenschen de ge- Ioovigen elkander: een zalig Paschen. En dit is ook good zoo! De christen immers zoekt de hoogste levenswaarden in zijn godsdienst. Deze waarden zijn in de woeling der tijden niet geschokt. Geen cycloon, geen brand of aardbeving, geen oorlog of nood brengt hem aan het wankelen. Hij weet. dat zijn Verlosser leeft, daarom bemoedigt }icm zoo het woord van den Verrezene: de vre de zij met u. De Paaschdag doet allo droefheid en leed vergeten. Hij schenkt ons de lente met bloesempracht en gulden zonneschijn. Op dien dag beleven we meer dan anders dc eeuwige opstanding van Christus in de wereldgeschiedenis. Er heeft zich in dezen tijd immers een gebeur tenis voltrokken, welke latere geslachten beroeren zal. Het Vaticaan heeft zich ver zoend met de macht, die het tot dusver in slavenketenen geboeid hield. Herinnere men zich slechts de droefheid, welke over het christenvolk kwam, toen de metropool der christenheid den opvolger van Petrus ontroofd werd. Jaar in, jaar uit kwamen uit alle werelddeelen dc protesten om dit onrecht te verzoenen en algeheel te her stellen. Thans heeft de Voorzienigheid Petrus boeien geslaakt. De vijand van toen heeft gecapituleerd. In één land ter wereld heeft do Kerk haar volle vrijheid weer herkregen- Do leider van het land, waarin eens een Garribaldi en Manzini den scepter zwaaiden, heeft verklaard: Italië is een katholiek land Wij zien deze gebeurtenissen in het licht des ge- loofs en weten, dat Christus bij Zijne Kerk is en dat Hij dc harten der Koningen nog bestiert ale de stroomen in gebergte. Men vergete niet, dat de christenen van heden onder veel moeilijker omstandighe den werken dan weleer. Hetgeen vroeger in tijden van eenheid en harmonie als het natuurlijke beschouwd werd. moet thans met bijna heldhaftigen moed gewrocht worden. Millioenen gewagen van geloofs twijfel en ondragelijken zielenood doch tezelfden tijd zijn er millioenen, die zich sterk voelen in de kracht van het geloof, die in den vrede met God en bet diepe geluk der religie een voldoende belooning vinden voor dc offers, die zij brengen moe ten, telken dage .Wellicht is hun getal wel even groot als vroeger en zij getuigen, dat er in onze dagen nog een Paschen der zie len gevierd wordt! Steeds trachten we ons aardsche leed en ontreddering alleen te boven te komen met de krachten dezer aarde, doch daarin ligt juist de grootste vergissing van deze eeuw, dat zij de prima causa, den onein- digen God niet meer kent en daarom haar toevlncbt alleen neemt tot de causae se- cundae, de orden der natuur, welke hij meent zoo grondig doorvorscht te hebben. En toch deze tweede oorzaak ontleent haar kracht altijd weer aan de eerste en liaar volkomen herstel zal zij slechts dan bereiken, indien zij weer samensmelt in volledigQ harmonie met de eerste! Wog daarom met alle ontmoediging en vertwij feling. Alles vermogen wij in Christus, die dood en hel verwon. Weg mot alle pessi mistische stemmingen, die ons hinderen bij ons werk in 't publieke leven. Ook bet openbare leven en de menschelijke sa menleving zullen wij vernieuwen in Chris tus, indien wij slechts het geloof hebben van hen, die bij Christus' opstanding te genwoordig waren. Niets bezaten zij, wat hun succes kon waarborgen, geld noch rijkdom en zelfs geen ontwikkeling. Maar Christus bezaten zij en in het teeken van Hem veroverden ze de wereld. Christus bezitten ook wij. Verrezen is hij voor ons en in ons. Wee«= daarom niet zoo angstig en bevreesd, gij kleingeloovigen. Sprak immers niet de Meester: „Vertrouwt, ik heb de wereld overwonnen". Vernieuwen wij ons in dit geloof onzer ▼aderen, en wij zullen verrijzen, ook als mensch verrijzen in de kracht van hen, die verrezen (Nadruk verboden). Een nieuwe storm van godsdiensthaat. Het offensief der Communisten tegen dc Christelijke Kerken in Sovjet Rusland is voor het oogenblik minder heftig, sinds Stalin aan de Communistische partij een nieuwe richting gegeven heeft. De vervolgingen ge schieden thans niet meer zoo openlijk en zij dragen niet meer zoo n officieel karakter, (al thans volgens de opvattingen der Sovjets), maar thans heeft de bond van godloochenaars de opperste leiding. Volgens de nieuwe voor schriften, die Stalin aan de Communistische partij gegeven heeft, raag men slechts dan al leen optreden tegen kerkgenootschappen en godsdienstige vereenigingen, wanneer dc be volking dit uitdrukkelijk wenscht, of ook wanneer men zou kunnen bewijzen, dat de bedienaars van den godsdienst of leden van een godsdienstige vereeniging zich schuldig zouden gemaakt hebben aan een vergrijp tegen den Communistischen Staat. Maar iederen dag opnieuw kan men een dergelijke beschul diging herhalen omdat men aan de priesters en overige bedienaren van den godsdienst alle burgerrechten ontnomen heeft; bovendien be schouwen de Sovjets de kerk als een onge- wenschte instelling en men tracht zoowel de priesters als degeloovigen zoodanig te kwellen en te prikkelen, dat zij gedwongen worden om in verzet te komen- Bovendien is het begrip „bevolking'' zeer rekbaar bij de Sovjets. Want hier beslist niet de meerderheid of dc quantiteit, maar de kwa liteit der bevolking den uitslag van een volks stemming over godsdienstige vraagstukken. De geloovigen zijn in de oogen der Commu nisten „parasieten van het proletariaat" en vijanden van het Communisme, dus een ge vaarlijk element, waartegen de noodige maat regelen genomen moeten worden. De bond van godloochenaars is een wettelijke, door den Staat erakende en bevoorrechte organisatie, die zuiver op dc beginselen van Karl Marx ia opgebouwd en praktisch steun vindt in de soldatenmacht, die Lenin als een afgod ver eeren: met andere woorden, de bond van god loochenaars is een organisatie, die het thans heerscbende communisme vertegenwoordigt en die door de regeering onder het volk ver spreid is, om overal, waar noodig, de vereischte volksmeerderheid te vormen. Wanneer de regeering bepaalde maatregelen tegen de een of andere kerk wenscht te ne men, dan worden een aantal leden van dezen bond naar de desbetreffende gemeente gezon den om de geloovigen en de priesters op te hitsen tot verweer tegen de regeeringsmaat- regelen. Dan volgt weldra een verklaring dat deze gemeente een „staatgevaarlijke volksgroep" is, de leiders, de priesters worden gevangen genomen, terwijl de kerk gesloten en verzegeld wordt. Een andere manier om het onrecht te sanctioneeren en een schijn van recht te geven bestaat hierin dat de regeering een aantal le den van den bond van godloochenaars naar de vergadering zendt waar over de sluiting der kerken beslist moet worden: zij zorgen dan wel, dat zij dc meerderheid van stemmen be halen en dan is het lot van kerk en parochie spoedig beslist. Deze methode wordt tot op den huidigen dag in de steden toegepast. Voor het platteland heeft Stalin afzonderlijke voor schriften gegeven, waarbij het verboden is om gewelddadig tegen de kerk op te treden. In de steden beschouwt Stalin de bond van godloochenaars als „de Stem des Volks". De groote propagandatochten, die iederen dag in dc straten en op de openbare pleinen gehou den worden, zijn het beste bewijs, dat deze bond steeds meer invloed krijgt. Dc regeering denkt er niet aaD om de actie van deze god loochenaars te beperken. Op bet laatst gehou den congres van den bond van godloochenaars, dat 20 Maart plaats had, werden weer geheel nieuwe bestrijdingsmethoden vastgesteld en aangenomen en de regeering heeft ze goedge keurd! De Paaschstorm, iie men van plan was over het land te doen losbreken, werd door de regeering niet tegengehouden; binnen enkele dagen zal de wereld weer gelegenheid hebben om zich te overtuigen, dat het den bond van godloochenaars cn ook de regeering van Sta lin ernst is met hunne bedreigingen. De voor bereidende maatregelen zijn reeds genomen en met Paschen za' men opnieuw een poging doen om de Kerk te vernietigen. Om nu aan deze actie tegen dc kerk een „wetenscbappelijken ondergrond" te geven wordt er dezer dagen in Leningrad een anti godsdienstige tentoonstelling geopend. De Academie voor kunsten en wetenschappen, hebben een gehcclcn vleugel in het winter paleis van Alexander.II ter beschikking ge steld om daarin deze tentoonstelling te hou den. De voorbereidende werkzaamheden werden met bekwamen spoed uitgevoerd zoodal thans (half April) de opening zal kunnen plaats heb ben. De Academie voor kunsten en weten schappen heeft toegezegd, dat zij het beste wat ze in hun museum bezit ter beschikking stelt voor deze tentoonstelling. Op aanschou welijke en zeer bevattelijke wijze zal men aan de bezoekers duidelijk maken hoe de verschil lende godsdiensten zijn ontstaan: de mozaischc ccrcdienst, het Christendom en de godsdienst van Mahomed. In een afzonderlijke afdeeling wordt een „galerij van bedienaren van den ceredienst" ondergebracht: poppen die men verkleed heeft met de meest verschillende ge waden, die de meest bespottelijke voorstelling moeten geven van een gewoon priester en ver der van alle kerkelijke rangen tot en met deo Paus in vol feestornaaL Aan deze tentoonstel ling wordt ook een speciale afdeeling verbon den waar een serie lezingen .tooneelspelen en filmvoorstellingen gegeven zullen worden, waardoor de volksmassa wordt aangespoord om met Paschen een heftigen strijd te voeren tegen de Kerk. In alle groote steden worden dergelijke methodes toegepast ..Vliegende autokolomm" van den bond van godloochenaars doorkruisen het gehecle land om het volk te leeren „om Paschen te vieren volgens den communistischen ceredienst". Na boven vermelde voorbereidingsmaatrege- len zal de Kerk van Rusland door een nieuwen slag getroffeo worden, en volgens bewering van enkele leiders van den bond van godlooche naars zal deze actie een storm ontketenen te gen de kerk zooals de wereld er nog nooit een gezien beeft VERSIERDE PAASCHEIEREN HET ST. JANSKLOKJE VAN BREEZAND. De Gloria van bitten Donderdag was ten 'einde. Tot afscheid lachte kleine Jan oog even tegen Doortje, Tonny, Gnus en Piet boog zijn bronzen kopje eerbiedig in de richting van de kerkmeesters en de reis naar Rome ving aan. Na een paar minuten zweefde hij al boven Anna-Paulowna. Juist dacht hij even neer te strijken, toen hij de oogen van de oude moc- derklok al op zich gericht zag; eerst een beetje streng, want moeder dacht eerst zoo waar, dat klein Jantje zijn tong tegen haar uitstak, maar hij het dalen merkte ze, dat bet dc klepel was. „Moeder", riep Jan al oit de verte: „Bent u reisvaardig?" „Neen, Jantje, je bent mis" was het goedige antwoord. „Sinds je een aposti-lklok geworden bent, pas je beter bij de St. Petrus cn Paulus van Den Helder". Op Jantjes bronzen wangen biggelden in eens een paar tranen. Moeder werd er week van en tecder klonk het toen: „Nu mijn Jan- neman, je mag het dan wel weten. Ik ga dit jaar niet naar Rome, maar naar Carthago. Sinds jij het ouderlijk blokkenhuis verliet, heeft O. L. Heer me toch gezegend cn sta ik er nog beter voor dan vroeger. Zelf betaalde je je uitzet en onze bloembollen bezorgden ons nog een extraatje van ruim 3 duizend gulden". Maar als vreesde moeder, dat de kleine ben gel eens mee naar Carthago zou vliegen, voeg de ze er nog aan toe: „Je begrijpt wel, mijn kind, dat zoo n reis boven den stand is van zoo'n jong klokje, als jij bent Bovendien boor ik, dat ze van plan zijn. voor jou ecu nieuw klokkenhuis te bouwen, cn daar dien je bij te zijn". Het kinderverdriet ven Jan was al weer over cn hij zei: „Moeder, ik zal bet kerkbestuur vragen mijn klepel tweemaal zwaarder te ma ken, zoodat ze me in den Polder ook kunnen hooren, en dan houd ik in uwe afwezigheid ook daar wel de wacht". Na den moederlijken zegen ontvangen te heb ben, laveerde Jan even terug naar Den Hel, der. Petrus en Paulus. Maria Immaculata, De Burg, Schilt en Koksdorp hadden hem reeds opgewacht. „Zoo Jan, ben jc daar", klonk dc vrienden- groet, „we moeten voortmaken, want anders wordt de heilige Vader ongeduldig". In Scha- gen sloot ook de dekanale Christoforusklok zich bij hen aan en nam dc leiding over. Na twee uren hadden ze België al bereikt Op eens drong de zware stem van dc ma joor Alink-scheepsklok tot Jan door. „Zeg Jan", zet hij. „Jongen, wat hebben we met ons tienen in Breezand met het triduüm mooi ge feest, wanneer verwacht je oos weer?" Jan vloog naar de ma joorsklok, vleide zijn hoofdje tegen de blanke stalen schedel van den marinier en fluisterde toen heel zachtjes: „Van den zomer hebben we aanbiddingsfeest, maar mijn patroon wacht totdat de herder van Anna-Paulowna weer thuis is". „Kijk, daar heb je Frankrijk al", jubelde opeens het Zand. Wat een pracht gezicht; ik zou het wel willen uitschilderen". Nog Zuide lijker zagen ze Lyon. „Maar. Jan", riep Wieringen, die bloemen heb ik dit jaar in Breezand ook al gezien". „Het zijn Irissen", zei Jan, met een beetje air, „misschien goed van kwaliteit, maar er zijn toch een paar jaar noodig, willen het ras- achte Hollanders worden. Toen de vorst alles vernield had, moesten we ze wel importeeren". „)k zie Rome", riep opeens Burgerbrug. Jan keek zijn oogen uit „Maar zeg. ik zie daar iemand met een mooie wit-satijncn toog. wie zou dat zijn", vroeg hij aan het Veld, „is dat de Paus?" „Ja. broertje", antwoordde Waarland en hij boog zijn hoofd eerbiedig. „Dat is de Heilige Vader en hij wacht ons reeds op". Toen werd het in de lucht een gegons van jewelste. Uit alle werelddeeten vlogen de klok ken bijeen. „Zeg, Christoforus", riep St Jan, „laten we zorgen in de eerste rij vlak voor den Heiligen Vader neer te strijken". En ja, het gelukte. St. Jan lag vlak voor de voeten van den Heiligen Vader cn vol ontroering zag Zijne Heiligheid op al die duizenden klokken neer. Opeens viel zijn oog op St. Janneken. „Zeg, ventje" vroeg de Paus, „wie ben jij? 't Is geloof ik voor het eerst dat ik je hier zie". Jan durfde bijna niet antwoorden. Ein delijk stotterde hij: „Heilige Vader, ik kom van Breezand, mijn moeder woont in den Polder". „Ja je moeder ken ik wel", verklaarde Zij ne Heiligheid, „maar Breezand kende ik nog niet". Nu werd Jan vrijmoediger. „Heilige Vader", zei hij, „Lingbeek verklaarde ruim een iaar ge leden in het parlement, dat Breezand zoo Roomsch werd; en dit woord had invloed bi) onzen nieuwen bisschop, de smeekbede der Breczanders werd verhoord. In een jaar wer den er bijna 400 kindertjes Roomsch gedoopt en onze nieuwe school telt nu al bijna honderd kinderen. Dc dominee had dus wel gelijk. Uit dankbaarheid hebben we nu in het portaal der kerk zij oprtret naast het Uwe gehaogen". „Goed, goed", zei toen de Heilige Vader. „Ik ken hem wel niet, maar een goed werk behoort beloond te worden". Nu werd het verder doodstil op het St. Pie tersplein. Dc Paus begon alle klokken toe te spreken. „Mijne dierbare metalen predikers", zoo begon de hoogpriesterlijke aanhef, „gij klaroenen Gods, de torens zijn uwe preek stoelen, doet steeds stipt uw plicht, besteedt vooral uw zorg aan de langslapers. Uw voort durend bim-bam beteekent: bidt, werkt. Ver kondigt deze les zonder ophouden aan de u toevertrouwde geloovigen en het zal hun goed gaan". Daarna gaf de Heilige Vader aan allen de Paaschgroeteo mee, vulde de klokken met mooie Paasch-eiercn cn. na den pausclijken zegen ontvangen te hebben, konden ze de tocht weer aanvangen. Tot Parijs genoten de Noord-Hollandsohc jongens het eervolle gezelschap der Notre Dame en Saciécoeurklokken. Kleine Jan be wonderde hunne mooie paarse strikjes cn kou niet nalaten, terwijl hij met een schuin oogje naar Christoforus en den vlootmajoor keek, op te merken, dat zooiets ook zijo twee ouderen broers bijzonder goed zou sieren. Binnen twee uur lag België al weer achter beo. Noordwijk, Sassenheim. Listc, Heemstede, kwamen io het zicht De menschen zagen van hun arbeid naar omhoog. „Kijk", riepen ze, „de klokken zün al weer op dc terugreis. Die kleine voorop is zeker St Janneken van Breezand". „Zeg. Jan, doe je aan onze familie de Paaschgroeten". Jan knikte, maar zijn gedachten waren al weer verder. Daar in den tuin van bet bis schoppelijk paleis zag hij Mgr. Acngcncnt, Zijn Doorluchtigcn Peetoom naar boven kijken. Alle klokken maakten een eerbiedige buiging. Mgr. lachte hun vriendelijk toe, wuifde echter, dat ze door mochten vliegen, want niet graag zou Hij zien, dat ze te laat op hun post waren. Te Schagcn nam Christoforus afscheid van zijn kameraden. Allen bedankten hem voor zijn uitmunteade leiding. Nog even blafte Nero ven den Deken hen na, want hij scheeo zijn vroegeren vriendje Jan nog te erkennen, maar al binnen een minuut waren ze uit het gezicht. Boven Anna-Paulowna popelde het hart ven Jan om moeder nog even te groeten. Maar misschien was ze nog in diepe rust. Toch kon hij niet nalaten even door de radio naar om laag te roepen. Dag moeder Pex Vobis en duizend groeten van den heiligen Vader. Moeder werd gelukkig niet heeleraaal wak ker en droomde zoet voort over heer lieven Jannemen. En nu naar huis. Hartelijk groette hij nog eens Petrus en Paulus, Texel en den Vlootmajoor en met een sierlijke zwaai vloog hij zijn witte torentje weer binnen. Juist was de groote litanie ven Pausch-Za- terdag ten einde. De- organist zette reeds zijn vingers op de ivoren toetsen, de misdienaars grepen near hunne schellen en toen zette op eens de pastoor feestvol het Gloria in excclsis in, en Jan klingelde luidde en jubelde dapper mee, zoodat alle Breczanders io huis of op het veld elkander toeriepen: „O hoort eens, onze kleine St. Jan is gelukkig weer thuis.... Hij luidt het heerlijke Paaschfeest in. Leve ons Breezand en allen 'n zalig, zalig Peeohen". J. V. PAASCHVUREN. Onder dn verschillende festiviteiten, waarmede het Paaschfeest door bet volk ten platte Lande word*, gevierd, dient ook genoemd te worden het ontsteken der z.g. Paaschvnren. Groote stapels hout worden door de jongelingen op Paasch zaterdag bijeenge bracht en op Paaachzondagavond verlicht hun helle gloed heel den omtrek der dor pen. Do- te fantastischer is het schouwspel dier brandstapels naarmate men komt in heuvel- of bergachtige streken, zooalt bijv. in Duitseblaad en Tirol, waar de ontsto king van het Paoichvuur met zekere fes tiviteiten vergezeld gaat, waarin vooral de opkomende jongelingschap en jonge dochters een belangrijk aandeel hebben. „Zonder vuur geen echte Paschen zegt een oud Tiroolscb spreekwoord en de romantisch aangelegde Tiroler kan zich dan ook moeilijk een Paschen inden ken zonder de fanta«tische varen, hoog op de bergen, die wijd en zjjd de velden verlichten met hun sprookjesachtig schijn sel. Ook in ons land vooral in dc Ooste lijke provincies, met nam** Gelderland, Overijsel en Drente zijn de Paaschvu- ren in zwang en ook daar is het een ver- ma aak, waar vooral de dorpejeagd san KALENDER DER WEEK N.B. Dagelijks Gloria «n Credo. De Seqocjis^ „Victunae". Prefatie van Paschen (invullen: vooral op dezen dag). Men lotta op de veranderingen in den Canon (lij"1 va*t« gebeden) der H Mis gedurende ge heel de week. Kleur: Wit ZONDAG 20 April. Hoogfeest van Pa schen of van de Verrijzenis des Heeren Mis: Resurrexi. Cit do Misliturgie straalt ons togen d« Paasch vreugde, de blijde jubel over Chris tus' op» tand ing ten leven. „Ik ben verre- zeu en bij U Alleluja" juicht Christus is den Introïtus. Het heerlijk betuigd feit vxs Christus' verrijzenis doet ook ons het Allo- luja wellen naar de keel, want door Chris tus' overwinning op den dood is voor ont de toegang tot hot eeuw ig goluk ontsloten (Gebed). Ja, waarlijk, dit is do dag, dis de Hoor gemaakt heeft Hoe good en barm hartig is toch onze Heer Christus, Die ooi Paaachlam wil zijn. Alleluja. (Graduale er Alelluja-vors). In het Epistel vermaant ons de Apostel, dat wij ons moeten reiniger van den „ouden zuurdeesem" d.L van oru* zonden en onvolmaaktheden, willen wu deel hebbcu aan den zegepraal van Chriv tus verrijzenis welke ons in hot Evaugelis door ecu Engel wordt aangekondigd. Offertorium en Commuiüo zijn uitingen van den Paaschjubel, welke voor ons een maal oen eeuwige zal zijn, als wij, verlost* Broeders en Zusters van den verrezen Christus, eensgezind rijn in de liefde Gods Heer stort in ons allen dien Goeat vao Liefde. (Postcommunio). MAANDAG 21 April. Tweede l'uasoh dag. Dag van devotie. Mis: Introduxit. De Heer heeft ons door Zijne overwin ning op den dood uit het land der balling schap (dc zonde) binnengevoerd in het land der vrijheid (dc genade). Dat (uit dank baarheid) do Wet dei Heeren altijd in on zen mond zij (Introïtus). De overigo doelen der Misgebeden overtuigen ons nog meer van het feit der Verrijzenis. DINSDAG 22 April. Derde Paaschdag. Dag van devotie. Mis: Aqua. WOENSDAG 23 April. 4e dag v. h. Paaschoetaaf. Mis: Victricem. 2e gebed v. d. H. Fidelia van Sigmaringen, Martelaar. De H. Fideli» vau Sigmaringen, eerst advocaat, muntte later als Cnpucijn uit door verstorving en /elfbehcersching. Door do Congregatie tot Voortplanting dos go- loofs uitgezonden werkte hij met ijver aan hot Missiewerk on verdiende als eers.c Martelaar dier Congregatie ziju leven te mogen geven in 1022. VRIJDAG April. 6e dag v. h. Paasch oetaaf. Mis: (in kerken waar geon procey «io gehouden wordt) Eduxit. 2e gebed uil do Mis: Exaudivit (Zie in het Misborl achter den vijfden Zondag na Paschen) Vó/»r de H. Mi? behoort de Prnomci* gehouden te worden, waaronder de Lit* uie rau Alle Heiligen wordt gezongen mei herhaling van iedere aanroeping en bade Deze gewoonte dagteeloent uit de te eeuw on it orn verchristelijking van een heiden acho processie, welke den 23en April dooi do velden trok ter «ere van den bescherm god tegen brand in het koren. Vandaai wordt nu de processie gehouden o| minstens de Litanie gebeden om Gods on misbaron zegen af te smceken over d< vruchten der aarde. Na dc processie wordt gezongen du Mie kxaudivit. (Zie achter den vijfden Zondag na Paschen). Geen Gloria. 2o gebed vooi Kerk of Paus. Geen Sequens. Geen Credo Laatste Evangelie v. d. Vrijdag na P* scben. Kleur: Paars. In kerken, waar processie gehouden, maar aiechts één 11. Mis wordt oj»gedrager 2e gebed d. Vrijdag na Paschen. ZATERDAG J6 April. 7e dag v. h. Paaschoetaaf. Mis: Eduxit 'ie gebed v. d H. H. Cletus en Marcellinus, Pausen-Msr tela ren. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender, be halve: WOENSDAG, .'e gebed v. d. Z. Kgidiua van Aaaiaië, Belijder; 3e v. d. H. Georgiu». Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. (Joolneemt, doch dal ook door do ouderen met zeker welgevallen wordt gadegesla gen. Wat is nu de eigenlijke betekenis de zer Paancbvurent In de eerste plaats dient men dezo oi. t» boschouwen als een primitieve uiting van vreugde, zooals die ook bij feestelijke gebeurtenissen door uo natuurvolken \.in Afrika en Oceanié worden aangelegd, bijv. tot viering eener overwinning. Vervolgen bobben de Paanchvuren naast deze aigemeene nog een bijzondere beteekenis nl. als een van geslacht tot ge slacht voortgezette traditi<- van de vreug devuren, waarmede eertijd* onze heiden- ach* voorvaderen in dc oud-Gern:nan«che- en Saksische wooden de verschijning der Lento begroetten. De Kerk, die niet in één elag de men schen kon veranderen, heeft veel an die lud-heidenscbc gebruiken overgenomen, doch er een christelijke be,cek'-nis aan gehecht en vt> kunnen wij sedert de invoering van hot Christendom in de Pooschvuren bet zinnebeeld «ion van den Verrezen Christu*. Die het «are Licbt I 'lat alle menschen verlicht, die in dez*- I wereld komen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5