21ste Jaargang WOENSDAG 16 APRIL 1930 No. 6569 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Prijsdaling, Productie-overvloed, Protectie BUITENLAND STADSNIEUWS 5)e Êeicbdie 6ou/fö/nl' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betalrng van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTL. 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedoclingen wordt bet dubbele van bet tarief borekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50 Drie woorden, welker koppeling den laatsten tijd vrij veel stof heeft doen op waaien. De prijzen dalen. Overal op de productcnraarkt is een dalend prijsverloop te con sta te eren, hier sprongsgewijs, daar gestadig, maar overal wijst de curve met onafwendbare fataliteit omlaag. Deze beweging dateert niet van van daag of gisteren. Wanneer men de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek nagaat, ziet men de groothandelsprij- zen in een nauwelijks onderbroken lijn afglijden reeds vanaf Maart van het vorig jaar, terwijl ook het jaar 1929 ten opzichte van zijn voorganger een teruggang te zien geeft. Degenen, die dit evolutie-pro ces aan den lijve meemaken, vragen zich met zorg af, of dit niet op een crisis moet uitloopen. De Tweede Kamer heeft voor het Paasch-reces twee dagen over dit chapiter gedebatteerd, toen zij de gelegenheid kreeg zich te uiten over de crisis in.x>nzen landbouw. Algemeen bleek men toen van gevoelen, dat deze crisis te wijten was aan over productie, aan de te overvloedige oogsten der laatste jaren. Wie had ooit gedacht dat men nog eens zou kunnen verlangen naar Chineesche toestanden, waar zoo om het jaar de geheele oogst pleegt te ver ongelukken met de onvermijdelijke aan kleve van verhongering van eenige millioe- nen Chineezen, of naar een fikscb zwerm- pje sprinkhanen uit Noord-Afrika, of een Australische droogte (n'en deplaise Ver aart). Nu mag men de minder prettige gevol gen van dezen overvloed niet louter op re kening stellen van ons gunstig klimaat en onzen vet!en vaderlandschen grond, en ook spreken van te groote intensiviteit der landbouwproductie, van te sterke aanwen ding van stikstofbemesting, van te groote mechaniseering en rationaliseering en nog van ve'e andere factoren al deze gron den hebben dit gemeen, dat zij wy-.en op een te veel aan aanbod tegenover een te kort aan vraag, en dat zij er bovendien op wijzen, dat deze verstoring van het even wicht tus8chen vraag en aanbod min of meer de tendenz heeft van een zekere sta biliteit. Dat laatste vooral is een ietwat beangstigende overweging, waaraan do omstandigheid, dat de dalende lijn reeds maandenlang een gelijke stugge stabiliteit vertoont een somberen klemtoon verleent! Het verschijnsel van den te grooten overvloed is geenszins beperkt tot de Hol- landsche landbouw. Neem bijv. een product als de rubber Stopzetting der productie gedurende de maand Mei in de rubber-produceerendo landen heeft men de eenige uitkomst ge acht om in Engeland en Amerika niet te stikken in de steeds toenemende opstape ling der voorraden. En nog staat het te bezien of deze maat regel wel afdoende zal zijn, daar vele rubbermaatschappijen voortgaan met het uitbreiden van haar aanplantingen. In de suiker is het al evenzoo gesteld. Ook hier groote voorraden Cuba- en Java- suiker en in Europa een suikeroogst welke maar al te voorspoedig was. Met wol en katoen is het dito. Men doet alles wat mogelijk is om zich te ontdoen van te groote voorraden en niet steeds met evenveel succes, integendeel. Dit zijn slechts enkele grepen in de voornaam8che landbouwproducten, waan- bij Nederland in sterke mate geintcres- Bcerd is en voor wier fluctuaties het als klassiek vrij handelsland ook ten zeerste gevoelig is. Niet altijd zijn de gevolgen der over productie een nadeel voor ons land. Goed- koopo tarwe bijv. kan bij ons grif plaatsing vinden en kan niet anders dan onze vee stapel rond en vet maken en het aanschijn van onze Hollandsche veeboeren doen glimmen van vergenoegdheid. Het gaat den veeboer dan ook niet sleoht, bet goedkoope graan is voor hem de grondstof van zijn „industrie" en zoolang deze in dustrie nog niet teveel produceert en er aan den uitvoer niet al te veel hinderpalen in den weg worden ge'egd, kan hij tevre den zijn. Er is dan ook allerwegen toene mende vraag naar grasland en de tijden, dat dit .malscb groenende land, waaraan nze landouwen bun karakteristiek aspect ontleenen, bij voorkeur werden „ge scheurd" liggen reeds ver achter ons. Niet alleen het overvloedige goedkoope graan komt ons ten goede, maar alles wat geïmporteerd wordt als grondstof voor onze industrieën of als verbruiksartikel doet de betalingsbalans ten gunste van ons doorslaan. Tot nog toe hebben wij alleen aandacht geschonken aan de overproductie der goe deren en het daardoor verbroken even wicht tusschen vraag en aanbod als ver klaring van het dalende prijsverloop. De Zweedscho professor Cassel be schouwt de zaken van den anderen kant en wijdt zijn aandacht meer aan het geld, meer in het bijzonder aan de gedragingen van het goud. Waar goederen aan prijsveranderingen onderhevig zijn, verdient het aanbeveling niet alleen te letten op de goederen maar ook op de waardemeter, waarmede zij worden vergeleken. De oorzaken van prijsdaling of prijsstij ging kunnen te vinden zijn bij de goederen zelf, maar het i9 ook mogelijk, dat men ze moet zoeken bij het geld. Wanneer alle factoren aan do zijde der goederen gelijk blijven, maar het geld, dat immers ook een eigen waarde heeft, gaat dalen in de waardeschatting der menschen, zal dit tengevolge hebben, dat voor dezelfde goe deren voortaan meer geld wordt uitgege ven, zoodat relatief do waarde der goede ren stijgt oftewel de prijs omhoog gaat. Omgekeerd dalen do prijzen, zoodra men een grootere waarde aan het geld gaat hechten. In het onderhavige geval behoeven wij ons niet tot het zilver te wenden, om daarin de oplossing der prijsdaling te vin den, want dit ongelukkige metaal kan zich den laatsten tijd allerminst verheugen in de waardeering der menschheid. De oor zaak daarvan schijnt nu eens niet in over productie te liggen, maar in een afstooten van zilver als circulatie-middel. Prof. Cassel zoekt het dus bij het goud. Er dreigt, zegt bij, een goud-tekort door do toenemende vraag in het betalingsver keer. Door deze vraag stiigt natuurlijk de goudwaarde, en de op het goud geba seerde pri-zen dalen in evenredigheid. Zie daar de sleutel. Wij zullen ons niet verdiepen in de theo rie van prof. Cassel en ons bopalen tot het niet te ontkennen feit der overproduc tie. Wanneer wij zien, hoe ook ons land lijdt aan wat genoemd is „de vloek van den overvloed", ligt het voor de hand, dat er stemmen opgaan, vragende om bescher mende maatregelen. Ons land is van ouds een gerenommeerd vrijhandelsland, zelfs het eenigo vrijhan delsland ter wereld, daar Engeland al reeds jaren zij bet op bescheiden schaal het pad der protectie heeft betreden en zeker het Britsche Rijk in z'n geheel (Envcland en zijn Dominions) niet tot de vrijhandelslanden kan worden gerekend. Ondanks deze isolatie van Nederland temidden van tariefmuren aan alle kanten heeft het over 't algemeen nog niet zoo kwaad geboerd, als men onze in- en uit- voercijfers vergelijkt met die van andere landen. Er is dus wel reden om niet te spoeüg van de traditie af te wijken. Maar als de crisis ten top stijgt.. Zooals gis teren gemeld, is de samenstelling van een commissie in voorbereiding, welke zal overwegen welke maatregelen genomen kunnen worden in het belang van onzen landbouw. Dct deze met voorstellen zal komen tot het invoeren van een z.g. vechb- tarief, dat ten doel heeft de landen, die onzen uitvoer belemmeren met gelige munt te betalen len opzichte van hun uit voer, gelooven wij voorshands niet. Het is o.i. een gevaarlijk middel. Ook maatregelen tot beperking van de productie zijn bezwaarlijk, zoolang er geen internationale regeling op dit punt be staat en'wanneer zal deze er ooit komen 1 Waarschijnlijk lijkt ons, dat deze com missie met voorstellen zal komen tot ver laging van de vrachtprijzen, en tot het schenpen van betere toestanden in het landbouwbedrijf. Deze maatregelen heb ben wellicht het nadeel, dat hun werking niet onmiddellijk wordt gevoeld, maar zij hebben weer het voordeei, dat zij minder ruw ingrijpen in het gevoelige hande^ver- keerswezen en dat zij meewerken tot een blijvende opleving. De commissie wacht een moeilijke taak, doch het is beter den toestand onder de oogen te zien en midde'en te beramen tot verbeuring, dan af te wachten totdat onze sterk protectionistische buren ons in een hoek dood drukken. J INTERNAT. CONFERENTIES Nieuwe ontwapeningsconferentie? In verband met het sluiten der Vloot- conferentie bepleit Lord Robert Cecil spoe- digo bijeenroeping der Ontwapeningsconfe rentie te Geneve. In Britsche regeeringskringen heorscht daarentegen do wenseh, dat eerst een po ging zal worden gedaan om de Fransch- Italiaansche meeningsverschillen to over bruggen. BELGIE Studentenrelletjes te Gent. Te Gent hebben gisternacht relletjes plaats gehad tusschen Vlanmsche en Fransch-gozinde studenten. Een student, die „weg met België" had geroepen, werd door de politie gearresteerd, waarbij hij vorzet pleegde. Hij bleek in het bezit te zijn van een revolver. De student, oen ze kere W. uit Weert, is voorloopig in hech tenis gesteld. ENGELAND HET „WIT"-RUSSISCHE LEGER. Omtrent het reeds vermelde plan tot het vormen van een „wit"-Ruwisch leger in En geland tot het bevrijden van generaal lvoetjepof en het ten val brengen van bel bolsjewistisch bewind, bevat do „Daily Herald" nog nadcro bizonderheden. Het blad wijst op een advertentie, die 27 Maart in de „Morning Bost" is verschenen en als volgt luidde: „Geucr/uu Koctjepof. Zij die sympathisoeren met bet werk van en zich bezorgd maken over het lot van dezen dapperen krijgsman, gelieven zich te wen den tot C. R. N. 3735 Morning Post". Het blad deelt verder mede dat degenen, die op deze advertentie ingingen, oen confi- dentieelo circulaire ontvingen, waarin hun werd gezegd, dat zij zich gebonden moesten achten door den heiligsten eed, waardoor zij zich kunnen binden, „to act as a militant cel" (om te handelen als een militante cel). Verder werd gezegd, dat het in do bedoe ling lag, het personeel aan to werven voor een georganiseerde macht, die tor beschik king zal staan van do Russische monarchis tische partij en zicb bereid houdt om onder Russisch monarchistisch opperbevel te die nen, indien en wanneer dit wordt geöischt. Zij, die in gebreke zouden blijven langer dan twee wekon achtereen voeling te hou den met de gekozen autoriteiten, zullen een herinnering ontvangen aan de verplichting, die zij op zicb hebben genomen; zij, dio vier weken in gebreke zouden blijven, worden beschouwd als uit de organisatie to zijn getreden. De circulaire sluit met do woorden. Ge lieve te antwoorden aan Monomark «u meJe te deelen of gij een conferentie wenscht bij te wonen, waaromtrent u in de naaste toekomst bericht zal worden gezon den. De „Daily Herald" meldt, dat de spe ciale-afdeeling van Scotland Yard oen ern stig onderzoek doet naar de werkzaamhe den van de organisators van het plan. De doodstraf in de legerwet. Het Hoogerhuis heeft met 44 tegen 12 stemmen in de legerwet weer de doodstraf opgenomen voor lafheid en desertie, welko onlangs door het Lagerhuis uit do wet was geschrapt. RUSLAND DE R00DE TERREUR. Drie massaprocessen; 50 a 60 dood vonnissen te wachten. Naar via Kowno uit Moskou gemold wordt, is gistoron te Oharkoff 'n monster proces begonnen tegen 127 personen; die beklaagd worden van economische contra revolutie togen de sovjeUregeering. Op de beklaagdenbank zitten o.a. ver scheidene Russische ingenieurs, arbeiders en vertegenwoordigers der Oekrainscho in- tellectuoclon. Volgens officieele berichten hangen op het oogenblik in üokraine drio groote pro cessen, wanrbij in totaal 300 personen be trokken zijn. Men verwacht, dat als re sultaat van deze processeu 50 tot 60 dood- vonisscn zullen worden gevold, aangezien de beklaagden ervan beschuldigd worden, het sovjet-regime ten val te hebben willen brengen. Verder wordt uit Moskou gemold, dat verschillende leidende ambtenaren van do Russische coöperatie „Centrosojus" met den directeur Sjkolnik aan het hoofd zijn ge arresteerd onder beschuldiging van het voeren van economische contra-revolution- nairo actio. Negen directeuren zijn gearresteerd, die voor het lioogsto gerechtshof der sovjet unie terecht zullen staan. Moskou'» handelsrelaties met Frankrijk In een rede ter gelegenheid van do inwij ding van de Engelsche afdeeling der Wes telijke Kamer vun Koophandel der Unie van sovjet-republieken, heeft do Russische volkscommissaris Litwinof hot betreurd, dat er goen juridischo basis bestaat van do relaties met Frankrijk. Hij verklaarde o.a. dat „verschillende kwaadwillige per sonen en zelfs respectabele instellingen van het ontbreken van een juridische» grond slag in de handelsbetrekkingen gebruik maken en wel ten nadoelo van dien han del. Vastgesteld moet worden, dat do eco- nomischo relaties mot Frankrijk binnen kort geheel opgeschort zullen moeten wor den". Litwinof verklaarde verder, dat het han delsverdrag met Engelnnd een gevoel van rust en veiligheid zal scheppen, zonder welke het onmogelijk is op uitgebreide wijze handel te drijven. Het verdrag zal ook bij dragen tot de politieke toenadering tus schen de beide landen en do consolidatie van den vrede. ROEMENIE Studenten-onlusten te Boekarest. Bij demonstraties van invaliden te Boe karest zijn oen paar dagen geleden ook eenige studenten gearresteerd, die zich te gen de politio hadden gekeerd. Gisteren werd opnieuw getracht te betoogon. Ecni- Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De actie in Russische kringen in Enge land ter bevrijding van Koetjepof. Brand in oen mijn bij Kattowitz. (Bui- tenlandfcbe Berichten 2e blad). Noodweer in Italië. Men vreest over stroomingen. (Buitenlandsche Berichten 4e blad). BINNENLAND. De minister van Binnenl. Zaken hoeft verschillende wijzigingen aangebracht in het wetsontwerp tot herziening der Ge meentewet (2do IUad). go studenten namen rechercheurs gevangen die nabij het clubhuis op post tsonden, sleepten hen het huis binnen en wilden hon als gijzelaars houden voor hun gearresteer de collega's. Na interventie van do auto riteiten werden de rechercheurs, dio ver scheidene uren waren vastgehouden weer vrij grinten, echter zonder hun wapens en panieren. Twee socialistische afgevaardigden zijn gisteren door studenten overvallen on af geranseld. In den huidigen ministerraad zijn maatregelen genomen om verdere on geregeldheden te voorkomen. DE TREINVERBINDING LEIDEN— UTRECHT. Gelijk door do diiectio der Nod. Spoor wegen naar aanleiding van verzoeken van belanghebbenden was toegezegd, zullen bij het ingaan van don zomerdienst, ver schillende treinen op den lijn Utrocht Woerden—Leiden aanzienlijk worden ver sneld, out. door opheffing van de halte Zooterwoude, verkorting van hot opont houd op de stat ions, niet meer oversta|>- cn te Woerden, terwijl enkele treinen lui Woerden sneltreinen worden, zoodat niet in Harrro'en en Vleuten wordt gestopt. Het nantal troinen wordt niet uitgebreid. Zilveren jubileum J. Bromgeest. Den Isten Juni a.s. zal het 25 jaar gele den zijn dat de amanuensis Isto klasse J. Bronsgcest bij Prof. Korteweg in dienst nkL Binds 1914 werkt hij onder Prof. Zaayer Gedurende deze 26 jaar heeft de heer Bronsgcest nagenoeg onafgebroken zijn werk kunnen verrichten. Menig proefschrift in die jaren uitgekomen, brongt dank aan de waardigo technische hulp door hem verlcond. En nog steeds is zijn werkkracht en werklust <!e/.olfde gebleven. Hot zjiI den krassen jubilaris op den dag van zijn jubileum zeker niet aan belangstelling onC- breken. Do meeste bekendheid onder de p«.'tiönton heeft do heer Bronsgcest zich verworven in de orthopaedjsche polikli niek van Dr. Murk Jansen. JE H0NGAARSCHE MINISTERPRESIDENT graaf Bcthlen, heeft e Rome aan Mussolini jeen officieel bezoek gebracht, aan welk jezoek groote politie ke bcteekenis wordt gehecht. Graaf Bcth len (in grijs costuum) bij zijn aankomst aan h"t station te Rome

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1