21ste Jaargang MAANDAG 14 APRIL 1930 No. 6567 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Pranco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ton hoogste 30 woorden, waarin botrekkingen worden aangcbodeu of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 ZIJNE HEILIGHEID, PAUS PIUS XI. heeft be noemd tot Aartsbisschop van Utrecht den Hoog- Eerwaarden Heer JOANNES HENRICUS GERAR- DUS JANSEN, vicaris-kapitulaar van het Aarts bisdom, kanunnik van het kathedraal kapittel, deken van Utrecht en pastoor van de Heilig Hart-kerk in Oudwijk te Utrecht Nadat de aartsbisschoppelijke zetel te Utrecht betrekkelijk langen tijd heeft opengestaan, is deze nu weer bezet. De Nederlandsche Kerkprovincie heeft weer haar Aartsbisschop! Gisterenmiddag deed de Internuntius Mgr. Schioppa, vergezeld van zijn secretaris, pater Kleijntjes, op de pas torie van de H. Hartkerk aan de Oud- wijk te Utrecht de mondelinge mede- deeling aan den vicaris-capitulaar, Mgr. Jansen, dat Z. H. de Paus hem tot aarts, bisschop van Utrecht had benoemd. Mgr Schioppa, dirttehalf zes arriveerde en kwart voor zes vertrok, bood tegelijker tijd zijn persoonlijke gelukwenschen 'aan. De beide secretarissen van het aarts bisdom waren bij de overbrenging van het bericht aanwezig. Rond zeven uur heeft Mgr. Jansen daarop van zijn benoeming per telefoon mededeeling gedaan aan de bisschop pen. Te half acht kon de radio, op de hoogte gesteld door een secretaris van het Aartsbisdom, het verheugende be richt verspreiden over Nederland. Monseigneur Johannes Hendrikus Ge- rardus Jansen werd geboren 9 Mei 1868, priester gewijd 15 Augustus 1893. Op 6 October d a.v. werd hij benoemd tot assistent te Heeg (Fr.), op 30 Juni 1894 tot kapelaan te Sneek, op 14 Ja nuari 1898 tot kapelaan van de St. Wil- librordus-kerk te Arnhem. 14 Septem ber 1900 werd hij profesor in de H Schrift aan het Groot-Seminarie Rij- senburg. Dan riepen hem herderlijke plichten weer naar elders. Mgr. Jansen werd 16 October 1908 benoemd tot pastoor te 't Goy, 23 Ja nuari 1914 tot pastoor te Harlingen, 27 September 1918 tot pastoor der O. L. Vrouw-kerk te Utrecht, 31 Mei 1929 tot pastoor der door hem gebouwde H. Hart kerk (welke nieuwe parochie van de parochie van O. L. Vrouw werd afge scheiden). Op 25 October 1929 benoem de Mgr. Van de Wetering z.g. hem tot deken van Utrecht als opvolger van den hoogeerw. vicaris-generaal Mgr B. A. de Wit, wien van deze functie eervol ontslag was verleend. In 1920 was pastoor Jansen reeds be noemd tot kanunnik van het Metropoli- taan kapittel. Op 19 November j.l., na het overlij den van Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering, koos het Metropolitaan kapittel hem tot vicaris-capitularis. Monseigneur Jansen was door de volksopinie reeds algemeen als de nieuwe Aartsbisschop aangewezen, nog voordat de kerkelijke uitverkiezing was geschied. De nieuwe Bisschop is in Utrecht on der geestelijken en leeken een zeer be minde persoonlijkheid. Hij is een sterk bevorderaar van het katholieke jeugdwerk. Als zoodanig deed hij zich kennen in zijn kwaliteit van onder-voorzitter van de R.K. Jeugdcentrale der stad Utrecht, voorts als voorzitter van de centrale commis sie der meisjespatronaten „St. Cunera", als voorzitter van het bestuur en op richter van het R.K. Lyceum der St. Bo- nifaciusvereeniging, die hem Dinsdag 14 Januari tot haar eere-voorzitter be noemde en hem als blijk van waardee ring voor zijn H Hart-kerk een luidklok aanbood, welke hij toezegde als ,,St. Bonifaciusklok" te zullen doopen, het geen dezer dagen ook geschied is. Mgr. Jansen is bekend als voorzitter van het comité ter bevordering van bedevaarten ter eere van den H. Boni- facius naar Dokkum. Met Mgr. van de Wetering deelde Kanunnik Jansen de godsvrucht voor de vaderlandsche Heiligen. Wij herin neren ons levendig zijn opwekkend woord op den vooravond van den Ka tholiekendag te 's Gravenhage. De nieuwe Aartsbisschop, indertijd als professor te Rijsenburg zeer be vriend met dr. Schaepman, was een der beste vrienden van Mgr. v. d. Wetering z g., die veel met hem confereerde over de zaken van zijn bisschoppelijk be stuur. Na het overlijden van plebaan Starink was hij ook diens biechtvader. Den nieuwen Aartsbisschop, die 61 jaar oud is, maar de frischheid van de jeugd heeft weten te bewaren in de ge rijpte kracht van de mannelijke ener gie, mogen vele bestuur-jaren worden geschonken. Zijn groote gaven van geest en hart zullen ongetwijfeld rijke vruchten afwerpen voor het Aartsbis dom Utrecht en voor de Nederlandsche Kerkprovincie. Toen na het overlijden van wijlen Mgr. H. v. 3. Wetering de aartsbis schoppelijke zetel kwam open te vallen, trad onmiddellijk de periode in die ,,Sede vacante" wordt geheeten. Volgens Canon 432 van het Kerkelijk Wetboek was het Metropolitaan Kapit tel verplicht binnen acht dagen een „vi- carius capitularis" aan te wijzen, om het bestuur op zich te nemen tot een opvolger den aartsbisschoppelijken ze tel zou hebben bestegen. Aangewezen werd toen Mgr. Jan sen, wiens tijdelijk bestuur thans door zijn benoeming tot een blijvend is ge worden. Op de gebruikelijke wijze als in het Kerkelijk Wetboek bepaald, werd daarop aan den H. Vader, wicn de be noeming van bisschoppen alleen is voorbehouden, een voordracht gezon den door het Kapittel van het Aartsbis dom. En hoewel men vreesde, dat door het overlijden van Zijne Eminentie Kardinaal Perosi, die secretaris was I van de Congregatie van het Consistorie, welke de bisschopsbenoemingen behan delt, groote stagnatie in het afdoen der werkzaamheden zou ontstaan, zoodat de Utrechtsche zetel nog eenigen tijd verweesd zou moeten blijven, is deze vrees gelukkig voorbarig gebleken. Mgr. Jansen is thans de vijfde Aarts- bissscbop sinds het hersttl der bisscho- pelijke hiërarchie in Nederland. In 1853 toen de kerkelijke hiërarchie in ons land werd hersteld, werd Mgr. Joannes Zwijsen benoemd tot Aarts bisschop van Utrecin met residentie te 's Hertogenbosch, over welk bisdom Mgr. Zwijsen reeds als bisschop was gesteld. De heftige Aprilbeweging had n.l. tot resultaat gehad, dat op 10 September de wet op de Kerkgenootschappen ver scheen, welke als hoofdzaak inhield, dat de bisschoppen zich niet officieel te Utrecht en Haarlem mo-hten vesti- gen. Ingevolge deze omstandigheden had de benoeming van Mgr. Zwijsen plaats gehad. Toen echter in 1858 de beruchte wet werd ingetrokken, volgde onmid dellijk de benoeming van Mgr. Schaep man tot Aartsbisschop van Utrecht. In 1883 volgde hem op Wiïlibrord's zetel op Mgr. Petrus Matthias Snickers, die sinds 1877 bisschop van Haarlem was. Op hem volgde den in November j.l. gestorven kerkvorst, Mgr. H. v. d. We tering, die langen tijd hulpbisschop van Mgr. Snickers was. Daar een Metropolitaan of Aartsbis schop is gehouden of persoonlijk of door middel van een procurator binnen drie maanden na zijn consecratie aan den H Vader het Palluim te vragen, ten tecken van de hem verleende aarts bisschoppelijke macht, is het dus zeer vermoedelijk, dat Mgr. Jansen binnen den gestelden tijd naar Rome zal ver trekken. aanvaard waa met 217 tegen 205 stemmen. Dezo uitalag, waardoor de rijksdagont- binding vormoden word, word dor do communisten met goroep van pfui begroet, en de beweging onder de vele van een zware last bevrijJo afgevaardigden waB zoo levendig, dat do voorzitter een korte onderbreking der zitting gclas.to. Do karige meerderheid voor het kabinet ie hieraan te danken, dat do meerderheid der Duitsch-nationalen, n.l. afgevaardig den, vóór het verbindingsvoorstel had go- stemd, do Duitsch-nationalo afgevaardig de Bicnor had zich van stemming ont houden en zes leden der fractie hudden aan do stemming in 't geheel geen dool- iu volle sterkte togen de regocring optre den, daar 16 leden der fractie ontbraken, waarvan acht zich wegens ziekte of om andere redenen hadden laten veront schuldigen. Door de communisten was een nicuwo motie van wantrouwen togen het kabinet- Brüning ingediend dio naar do gebrui kelijke parlementaire practijk oertl na do dorde lezing der dekkingsvoorstellen in stemming zou zijn genomen. Op uitdruk kelijk verlangen van den Rijkskanselier werd daarover reeds Zaterdag gestemd, met hot resultaat, dat de motie van wan trouwen met 222 legen 203 stemmen, bij één onthouding, werd verworpen. Zonder onderscheid stemden voor do motie do communisten, de sociaal-democraten du nation.""1 social' i n, te-wijl do Duitsch- nationalo fractie, ziok op dezelfde wijze als bij het verbindingsvoorstel had ver deeld. BUITENLAND DUITSCHLAND DE REGEERING HEEFT OVERWONNEN. De voorstellen aangenomen. De rijksdag wordt niet ontbonden, het kabinet Bruniog heeft een meerderheid! Dat is het verrassend resultaat van do krachttoer, welke rijkskanselier Dr. Brü- ning Zaterdag met medewerking van de regeeringspartijen heeft uitgehaald. De regeering had voors.ellen ingediend ter saneering van de financiën on tot hulp aan den Oost-Pruis isohen Landbouw. Om het eene voorstel door middel van het andere er door te trekken, was een voor stel ingediend om het een met het ander te verbinden. Do wet ter bescherming van. den landbouw zou niet in werking treden als niet tegelijkertijd de dekkings voorstellcn waren aangenomen. Als dit verbindingsyoorsto! niet zou worden aan vaard, zou de rijksdag,worden ontbonden. Dr. Brüning had het decreet daartoe, gc- teekend door von Hindenburg, reeds in z*n zak. Men had verwacht, dat zoowel de ro- ciaal-domocrateo als de Duitsch-nationalen zouden tegenstemmen, doch bij de stem ming blee'f, dat het vcrbindingsvoors'.el ZWEDEN BIJZETTING VAN KONINGIN VICTORIA. Indrukwekkende plechtigheid te Stockholm Zwcdene hoofdstad, waar Zaterdag het stoifclijk overschot van koningin Victoria arriveerdo, was in rouw gedompeld. Allo kantoren, banken en winkels waren ge sloten. Un 1 uur gooido het cskador, bestaan de uil do kruiserr „Gustaf VII en „Droti- ning Victoria'' het anker uit, terwijl 21 saluutsclioien werden gelost. Vervolgens werd do lijkkist overgebracht naar hot marinosiation van .Stockholm, op hot cilund Skcppsholmon. Onder diegonen, dio aldaar aunwezig waren, bevonden zich de koning en do kroonprins van Noorwe gen, de koning en do koningin van Dene marken, do l'insoho president, groot-her togin Hilda van Baden, prins Adalbert van Pruisen, do prins von Hobciuollern— Sigmaringen, prins Victor von Wied, do leden yau het corps diplomatique en dor regccring. Toen do stoot zich io boweg^ng zqttc, begonnen allo kcrkkloken te luiden. Do lijkwagen, die door zes paarden word ge trokken, word voorafgegaan en gesloten door detachementen zee-cadetten, cavalo- rio en artillerie. Te voet volgden do ko ning en allo vorsten en autoriteiten. Do kist werd bijgezet in do kapel van Kid- dersholmskyrken, terwijl 42 kanonschoten werden gelosi. Na do plechtigheid speelde het orkest, ingevolge den wenzch van do overledene, de prelude van Parsifal. Ten slotte word oen hymne gezongen, gecomponeerd door den schoonvader van wijlen koning Oscar II bij do teraardebestelling vaa zijn moe der koningin Josephine in 1876. AFRIKA REVOLUTIE IN ABESSINIE? Volgens de „Observer" is te C&ird uit oen in den regel betrouwbare bron het bericht ontvangen, dat in Abcssinio on lusten zouden zijn uitgebroken. Een der leidende Ras zou zich tot tegenkcizcr van Ras Tafari hebben laten uitroepen. BRITSCH-INDIE DE NATIONALE 0NGEH0 0RZAAMHEIDSWEEK. Groote demonstraties. De nationale week van do campagne voor civielo ongehoorzaamheid is Zondag met groote betoogingen te Bombay en el ders geëindigd. Aan de demonstratie op het strand van G'howpattcc bij Bombay werd naar schat ting door minstens een half millioen men- schen deelgenomen. Een afschrift van do zout wei ten werd in zee geworpen. Gedu rende don gebeelen dag trokken stroomen aanhangers van Gandhi naar Cbowpattee voorzien van potten, om zeewater te schep pen en mee naar huis te nemen \*oor de Dit nummer beataat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLANO. De Duitscho regeering heeft het pleit gewonnen. Haar voorstellen zijn door den Rijksdag aangenomen. Revolutie in Abessinic. Do nationalistische beweging in Indië. Do Zeppelin zou vandaag naar Spanje vliegen. (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Dcor Z. H. den Paus is benoemd tot Aartsbisschop van Utrecht de hoogeerw. heer mgr. J. H. G. Jansen, vicaris-capitu laris van het Aartsbisdom. Verschillondo ernstigo verkeersongeluk ken. (Qom. Ber. 3de blad). Moordaanslagen te Eindhoven en Maas tricht (Gem. Ber. 3do blad). Ernstige fabrieksbrand te Leeuwarden. (Gem. Ber. 3do blad). Brandstichting te Spekholzerheide. (Laat ste Berichten). zoutwinning. Dn straten weorklonkon van nationalistische liederen, waarvan het ro- frein was „do zoutwnt is geschonden". In cidenten deden zich hier niet voor. Te Karateji trok een optocht van ongo- vcor 10.000 personen door de voornaamsto straten. Dn leiders wierpen kruis of munt, om te beslissen wie 't /rewutcr zou halfcn voor den zoutaanmaak In don namiddag trok een «toet, voornamelijk bestaande uit jongelui, door do stad steenon wordon ge worpen naar passeorende auto's cn ver scheiden chauffeurs werden daarbij ge wond. De optocht begaf zich naar een groot sportterrein, waar het meogobraohto zeewater plechtig in twee groote potten werd gegoten, die op het vuur werden ge plaatst. Hrt gemaakte zout werd zooalt olders aan don hoogstbiedende verkocht. Te Allahabad werd opnieuw zout in het openbaar aangemaakt, doch or waren tnfn- der toeschouwers dan eenigo dagen gele den, terwijl eon groote daling in ingetre den in den prijs, dio voor het gewonnon zout betaald wordt. De congrch b-i Ier Xcroe kondigde aan, dat na do in'ciding der beweging togen de zout wet van de vorige week thans op grooto schaal mot do ongehoorzaamheids- campagne begonnen zal worden. Zout zal worden aangemaakt in verschillende parti- culiero huizen, terwijl men do oprichting van con onwettige zoutfabriek zal overwe gen. Te Caloutla nam do ongehoorzaamheids- campagno een nieuwen vorm nan. Gister morgen*verzamelde zich een groot aantal studenten op het plein voor do universiteit en verschillondo sprekers begonnen passa ge* voor te lezen uit door do regccring wegens hun opruiend karaktor verboden boeken. Dertig studenten werden goarrci- feerd. Wegeti' do vijandige houding «Ier menigte was do politio genoodzaakt, ver sterkingen te laten aanrukken en een charge uit te voeren, waarbij ongeveer 15 personen werden gewond. Gistermiddag gaf do bekendo nationalis tische burgemeester van Calcutta, Ren Gupta, gevolg aan zijn aangekondigd voor nemen. dat ook hij passages uit bovenge noemde verboden boeken zou voorlezen hij werd gearresteerd, doch hot incidont had een kalm verloop. Op het oogenblik is hot nog onmogelijk oen juisten indruk tc krijgen van den stand van zaken in Indië. Men zal moeten wach ten, totdat rnen weet hoever do beweging onder Gandhi's volgelingen zal gaan en hoe ver de regcering dio beweging ongehinderd zal laten voori chri lea D. IfcoatSa is in geen geval geruststoilend. Do aarzeling der regeering, om Oandhi door arrestatie tot martelaar te maken, wordt in Britsche kringon begrepen, doch de laatste punr dagen gaan rnner en meer stemmen voor zijn onmiddellijke arresta tie op. Di' zakenwereld begint den stil stand van alle bedrijven cn do daling van den wisselkoers moede te worden en de ambtenaren staan toch al voor zooveel mocilijkherlrn, dat naar hun tneening deze door Gandhi's arrestatie niet grooter kun nen worden, terwijl de gematigden, die men door Gandhi vrij te laten hoopt te winnen, op het oogenblik een volkomen negatieven factor vormen. Gandhi is de «-enige, wicn* persoonlijk heid de agitntm levon kan inblazen, en, zoo mecncn de Engelsohen dat, als er een revolution-ire uitbarsting komt na zijn ar restatie, zou dat een beweging zonder lei der zijn.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1