Het Gezellen-Leven ZATERDAG 12 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDEEL1NG LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien uagen. Blieven, vragen en modedeehngen te richten aan één dor redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgcrweg 20, Leiden; Zr. 1. van den Abeelcn, Willem de Zwijger laan 2"», Oegstgeest; Mejuffrouw Beb van Decne, Breestraat 12, Leiden ZATERDAG IN DE PASSIEWEEK, 12 April 1930. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. De ledenvergadering van 24 April a.s., waarop door mevrouw Albertine Steenhof- Sniulclcrs gesproken zou worden over: Lectuur voor groolo en kleine menschen, gaat niet door. wegens een door niej. Swarl op dien avond te geven uitvoering in „Concordia", waaromtrent u in deze ru briek nadere bi zonderheden zult. vinden. DIOCESANE R. K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Li overleg met het Dagel. bestuur is van 20 tot 23 Mei c.k. in het St. Petrus-Canisius Retraitohuis te. Bergen (N.-H.) voor Be stuursleden (en zoover er plaats is voor gewone leden) van den It. K. Vrouwen bond een retraite georganiseerd. Vergoeding 10. Up ons verzoek zal de weleerPater A. J. Winkel, Ü.P., uit het Dominicanen klooster tc Zwolle deze retraite leiden. Vrijdagochtend 23 Mei zal na de slui ting een vergadering gehouden worden, waarop een vrije gedachienwisscling kan plaats hebben over de belangen van den R. K. Vrouwenbond. De Diocesane Presidente Mw. Toos Post zal hiertoe een korte inleiding houden. Het mooie retraitehuis is schitterend gelegen tusschen tuinen en boschages. Naar de oischen van den modernen tijd ingericht biedt het een aangenaam verblijf. Voor een goede tafel wordt gezorgd. Wc vertrouwen, dat uit alle afdeelingen nkole Bestuursleden en (zoover er plaats mocht zijn ook) gewone leden aan deze re- traite zullen deelnemen. Waar, zoowel in dc recreaties als op de bijeenkomst van Vrijdagochtend gelegen heid is voor nauwer contact tusschen af delingsbesturen onderling en leden, ver trouwen we, dat deze dagen behalve aan de deelneemsters persoonlijk, ook onzen Bond en zijn werk ten goede zullen komen. Zij, die wenschen deel te nemen, gelie ven zich op tc geven liefst vóór A pril met inlichtingen of men bestuurslid dan wel gewoon lid is, bij de Diocesane secretaresse: Mw. L. Heeren, Emmapark 2, Donj Haag, waarop loegangsbillet kan toegezonden worden. De bijdrage tot de kosten der retraite 10.kunnen terstond na ontvangst van het toegangsbewijs overgemaakt worden aan den zeerecrw. lieer P. Verwer, Rector Si. Petrus Canisius Retraitehuis, Bergen (N.-H.), Gironummer 14100S. Desverlangd kan ook gedurende de re traite worden voldaan. Zij, die niet/ ter retraite opkomen, worden geacht hare bijdrage tot de kosten af te slaan als een aalmoes aan het liefdewerk. De retraitanten worden in het retraite huis verwacht Dinsdag 20 Mei "s avonds half zeven. Aan het station te Alkmaar kan men gebruik maken van de stoomtram AlkmaarBergen. Uitstappen halte Oost dorp. Vermoedelijk zal voor extra bus gezorgd kunnen worden. Namens liet Dagel. bestuur v. d. Dioc. R. K. Vrouwenbond, Bisdom Haarlem, TOOS POST, voorz. L. HEEREN, secr., Emmapark 2, Den Haag. „ONS T00NEEL". Negen lange jaren heeft „Ons Tooneel" gewerkt voor den R. K. Vrouwenbond. In 't lsto jaar deed zij haar intrede met eenigo bescheiden stukjes, doch door den ijver en de liefde voor 't tooncclspcl van de toen nog kort opgerichte club kon men al spoe dig zwaardere en mooiere stukken ten too- neolc brengen. Veel liefs is er in die jaren over dc club heengegaan, ook minder prefc- lige dingen heeft zij tc boeken gehad en toch heeft t doel wat „Ons Tooneel'' be oogde er nooit door geleden, omdat er nooit gespeeld werd om eigen roem, maar ieder zich beijverde zich tc geven voor allen. Daardoor ging de goede gezindheid in dezo club ook nooit verloren, 'n pretti ge, vroolijke stemming bleef er altijd heer- schon en 't plezier had altijd de overhand. Nu heeft „Ons Tooneel" getracht dit plezier te doen uitgaan naar allen, die dc Revue „Hallo, veel plezier" zullen komen bijwonen. Dezo zal opgevoerd worden ten bate van de R. K. charitatieve vereeniging „Hulp in dc huishouding en de Baby", 'n vereeniging, die groeit en bloeit, maar door haar grootc bloei ook veel geld noodig hoeft, 't Gaat hier als met 'n kind, die te hard groeit, dan hoort men moeders ver zuchting, kind die jurk is je al weer to kort, hier komt dc klacht van de penning meesteres, nog 3 zulke maanden als er gc- "weest zijn. on onze geldmiddelen schioten te kort. Maar gewanhoopt is er nooit, want was de nood 't hoogst, dan kwam er altijd hulp, en zoo hoopt 't bestuur ook nu, dat dc Re vue „Hallo, veel plezier" ook voor plezier mag zorgen in arme en onvermogende huis gezinnen. Ik wil u in 't kort den inhoud van dc Re vue weergeven, dan is deze gemakkelijker te volgen. 't Voorspel doet u zien 'n bloemenmeisje, dat u vertelt hoe men zich plezierig kan voelen voor zich zelf on voor anderen. Zij toont u dit door verschillende bloemen naar voren te roepen. Die bloempjes worden voorgesteld door S kleine kleuters, die u toezingen en met bloemen bestrooien. 1ste akte. Mevrouw Knipperdol ontvangt een telegram, waar zij vroolijk neuriënd mede op komt. Na eenige oogenblikken aomen haar beide nichtjes Filio en Mario, die even vroolijk zijn als zij, haar bezoeken. Het telegram wordt geopend, gelezen en daar volgt uit, dat zij aan de uitnoodiging, •die 't bevat, gehoor geven en naar Ner- gensliuizen op reis gaan. Als ze echter aan 't station komen hebben ze pech, want de trein vertrekt juist met een troepje vroo lijke reizigsters; bovendien worden ze nog verontrust door n brommerige beambte, die hen van 't station stuurt, omdat zij geen kaartje hebben en or de eerste 3 uur geen trein vertrekt naar Nergenshuizen. Maar geen verdriet er over hoor; tante Knipperdol en haar beide nichtjes gaan welgemoed den inwendigen mensch ver sterken. In 't 2de tafreel maakt tante Knipper dol een treurend meisje weer vroolijk, door haar een kaartje te bezorgen en ze gaan nu prettig met vieren op reis. Nu komen 6 kleine boevinnetjes en 2 boertjes u met een liedje en een dansje vertellen dat :t in Nergenshuizen Oogst feest is. Op dat feest ontmoeten we dan weer onze drio dames met Tricotrijntje en Mijntje die hen de uitnoodiging hadden gezonden. De grootc boerinnen zingen en dansen en :t feest heeft een vroolijk en jolig karakter. Als Tante Knipperdol met Tricotrijntje nog wat napraat over 't Oogstfeest, worden zij verrast door twee zigeunerbedelkinde ren, die hun marmotje willen laten zien. Tante Knipperdol's meelijdend hart wil hen wat geven, wat den zigeunert-jes wel aan staat, die de dames medeslepen naar hun kamp, waar de beide nichtjes reeds zijn heen-gedwaald. In dit 3de tafreel komt een waarzegster op, die leuke dingen voorspelt aan tante Knipperdol. Nadat er door de zigounerstroep gezongen en gedanst is, strooien de dames geld en hiermede eindigt de 1ste akte. 2de akte. Daar ontmoeten we de d&mes in Spanje. Tante had zoo'n zin in reizen gekregen, dat ze ook wel wat van 't bui tenland wilde zien. Ze had er van gedroomd cn droomen en uitvoeren is voor haar pret tig, vroolijk karakter één. Ze komt. in ken nis met Spaansche dames, ook met 'n min nezanger, dio echter maar achter de scher men doceert, wat maar goed ie, want tante is 't heelemaal niet eens met wat hij z'n schoone Mariette staat te vertellen. Na ook hier weder genoten te hebben van zang en dans vertrekken ze naar China. 2de tafreel. 10 kleine Chineesjes komen hen welkom heefcen, die hen van alles vertellen, ook over boksen en een klein Chineesch dansje uitvoeren. Ook hier wordt weder een wel daad bewezen aan een Chineesch moeder en dan weer verder nu 3de tafreel. In Na pels, Zo worden hier door een slavin uit- genoodigd bij een deftige matrone te ko men, waar een komisch gesprek gevoerd wordt, waarna door S danseresjes oen keu rige dans wordt uitgevoerd, hiermede sluit de 2de akte. 3e akte. Aan alles komt een einde en ze gaan weer huiswaarts. Eerst echter bezoe ken ze in 't 1ste tafreel een bioscoop, waar 'n ouvreuse hun de beste plaatsen geeft en waar 8 filmsterren elk een rol uitbeel den en tot slot. een filmdans uitvoeren. 2de tafreel voert u in 't openluchtspel gegeven door feeën en dwergen. Tante en de nicht jes hooren daar wel leerzame dingen, waar voor tan to haar hulp toezegd, ook hier weer zang en dan*. Het- 3e tafreel brengt hen per auto naar huis, afgehaald door Tri cotrijntje en Mijntje, dan komt de slotzang. 't Geheel is doortrokken van 'fc spreek woord Gedeelde smart is halve smart, Gedeelde vreugd is dubbele vreugd. Nu rest ons nog den plicht, onze dona trices dank te zeggen voor hunnen steun. We willen dit ook daadwerkelijk doen, door hen een uitnoodiging aan te bieden voor deze uitvoering, hopende dat er vele kaar ten bijgekocht zullen worden. De uitvoe ring is gesteld op 24 April a.s. omdat 'b dan vacantia is voor onze kleine pouters, dio medewerken voor hunne minderbedeelde zusjes en broertjes en ook omdat dan groot en klein van dezen vroolijken avond kan profiteeren. Voor iedereen toegankelijk togen den prijs van 75 en 60 ets.; een koopje dus. „SANCTA VERONICAS Verscheidene dames hebben aan onze oproep gehoor gegeven en maken nu klee- dingstukken voor de „Stille Armen". Wij danken u allen voor uwe belangelooze me dewerking. Als we zoo voortgaan, denken we wel wat te bereiken. Mochten er dames zijn, die nog werk willen hebben, zij kun nen zich vervoegen iederen eersten Donder dagmiddag van de maand van 35 uur Pielerskerkkoorsteeg 15 (Zita-gebouw) of bij onze secretaresse mevr. Pollmann-Schoon- dergang, Nieuwe Rijn 1. Steunt met uwe arbeidzaamheid dit mooie doel. „UTILE DU LCI". Het is u allen bekend, dat er in het afgeloopen jaar 'n reidansclub opgericht is: het jaarverslag van den R. K. Vrouwen bond vertelde het. u immers. Verder heeft men er u nog nooit iets over verteld in deze rubriek. Eerst even den naam verklaren: „Utile Dulci", het nuttige met het aangename vereenigd U kijkt misschien verwonderd op. Dan sen, nuttig? Ja, met ons doel voor oogen, is dansen nuttig: n.l. de bestrijding der slech te dansen en de danswoede van den tegen- woordigen tijd. Prof. Dr. Gerard Brom zegt zoo duidelijk in zijn voorwoord in de eerste Reidansbundel, waar de volkeren nu aan toe zijn: Ieder volk is gesteld op zn eigen nationaliteit. Ondanks dat „schreeuwen" alle volkeren in hun eigen taal elkaar hetzelfde lied toe, dansen allen hetzelfde, terwijl de nationale liederen en de karakteristieke dansen wederzijds hen moesten opheffen, veredelen Dus, we moeten terug naar ons eigen lied en onzen eigen dans en daar wil „Utile Dulci" naar vermogen aan meewerken. En wat u te vertellen van het aange name? Twee maal per maand komen we om half negen bijeen in de Romaauszaal. Er heerscht 'n vroolijk opgewekte stemming onder de leden en we dansen: ,,'n Tra, la, la, la"; „'k Heb m'n wagen vlogeladen"; we zijn even schoenmaker en dan: „Als mijn vader en mijn moeder naar de markt toe gaan!" Af en toe eventjes pauze om uit te bla zen en dan gaan we lustig verder tot tien uur. Als or nu nog wat geschaafd en gepolijst wordt, dan mogen we misschien wel eens 'n uitvoering geven voor de leden van den Vrouwenbond en dan komen we in speciale reidanscostuums op de proppen. Ons uiter ste best doen we dan; dat is zeker! DE GOEDE WEEK. Wij brengen u in herinnering dat mor gen, Palmzondag, aan de kerken verkrijg baar zijn: boekjes waarin duidelijk de' plechtigheden van de Goede Week met de liturgische gebeden zijn aangegeven. In den kring van het kerkelijk jaar be- kleeden de Goede Week en de Paaschweek een gansch bi-zond ere uLiats: en zij geven ons de schoone les* dab wij, evenals Jezus door het hjden m deze wereld tot de ver heerlijking in ien hemc' moeten komen. In de liturgische plechtigheden der Goe de Week zien wij, op aanschouwelijke wijze, het lijdensdrama onzer verlossing zich ont rollen, drama dat eindigde met. den kruis dood en de grenzen!ooze liefde "an Jezus zoo slaande deed uitkomen: want: „Hij beminde de Zijnen tot het einde toe"'. De H. Paulus trekt daaruit de zedeles en roept ons toe: „Denkt aan Hem, die zulk eene tegenspraak van de zondaars tegen zich verdragen heeft, opdat gy niet moede wordet, in uwe zielen, bezwijkende". Hebr. XII, 3. SPEELGOEDKIST VOOR ONZE KINDEREN. Menig huismoeder zucht wel eens: waar laat ik toch al het. speelgoed van de kin deren? Al die dingen, waar ze zoo iederen dag mee spelen, poppen, beer, trein, bal, tol,blok ken. knikkers enz. enz. moeten toch 's avonds opgeruimd worden en een net plaatsje hebben. Ik heb voor mijn kinderen iets heel aardigs bedacht. Bij den kruide nier bes-telde ik een flinke stevige kist met deksel (b.v. een stijfselkist). De deksel be legde ik met eenige vellen grijze watten en overtrok hem daarna met een aardige fris- sche cretonne. Toen maakte ik een strook ter hoogte van de kist, reeg aan de boven zijde een draad en naaide deze strook, goed ruim, langs den omtrek van den overtrok ken deksel. De kist, gevuld met speelgoed wordt nu keurig bedekt door den hekleeden deksel. Onze jongens noemen het: „ons di vannetje"; en het lijkt er heusch wel wat op. Ze kunnen het meubeltje ook gebruiken als zitbankje bij hun speeltafeltje. Heeft u ruimte genoeg, b.v. een kinder kamer of serre, dan is het leuk om elk kind een eigen divannetje tc geven, natuur lijk elk een van verschillende kleur. HET SCHOONHOUDEN VAN VASTE WASCHTAFELS. Het is mij de laatste weken opgeval len, dat zoo weinig menschen weten, op welke gemakkelijke wijze men zijn vaste waschtafels of waschbakken als nieuw kan houden. Eiken dag worden ze wel uitgedroogd of zelfs wel met de daar aanwezige nagel schuier uitgeboisteld, eens per week met Vim uitgeschunrd en toch is het resutlaat niet schitterend. Mijn methode, die nog dateert uit het ziekenhuis, is deze: Eiken dag neemt het meisje een sopje mee in een klein emmertje en, beginnende bij het fon teintje in de gang, sopt ze alle bakken uit en droogt ze na met dc a\ aschtafeldoe- ken, die ze op een handig rekje met zich meedraagt. Op dit rekje bevinden zich ook een zachte droge doek, waarmede al het nikkel stevig wordt ofgewreven. We ge bruiken zelden Vim en de bakken zien er uit of ze gisteren eerst geplaatst zijn. In de volgende rubriek vertel ik u hoe dat. doeeknrekje gemakkelijk door vader of één der broers gemaakt kan worden. Zr. v. d. ABEELEN. ONS VACANTIE-HUIS. In de jongste vergadering van Presidenten der Gezeilen-vereenigingen in Nederland is de wenschelijkheid bepleit om voor onze jonge mannen een vacantiehuis te openen. Ze voelden 't aan, de leiders in de mooie Gezellenbcweging ook als de vacantiegeest vaardig gaat worden in lente en zomer, moe ten wij kunnen bieden aan onze jonge mannen, wat redeijk te vragen is. De Centrale Raad zette zich aao den arbeid. Wij moesten een vacantiehuis hebben in een der mooiste streken van het land; wij moesten het begrip jeugdherberg en vacantiehuis com bineeren, wen moesten de leiding en de verzor ging onder de oogen zien; wij moesten bovenal den Kolpingsgeest ook in dit deel van onzen arbeid doen leven.... Wij moesten en wilden gereed zijn, nog dit jaar, nog dezen zomer. We zijn klaar! Half Mei openen we het eerste Katholieke Vacantiehuis in Nederland. Waar komt 't? Te Apeldoorn, een schitterend punt van uitgang voor fiets- en wandeltochten, vlak bij bosch en hei. „Loolaan 43, Apeldoorn", noteer 't adres maar vast. Gemakkelijk te bereiken per fiets of trein. Ho e de leiding? Natuurlijk volgens Kolpingsprogram. Nie mand minder dan pater Biesta, O. P., onze ge vierde retraite-leider, wil heel den zomer „herbergvader" zijn. Hij zal de Gezellen ont vangen, helpen, leiding geven, in één woord: Pater Biesta zal onze jonge mannen óók op vacantie doen voelen dat ze „thuis" zijn. En de kosten? Van half Mei tot Augustus is de prijs f 1.80 per dag. In de maand Augustus worden de verblijfkosten met 20 cent per dag verhoogd. Wat u daarvoor krijgt? Een heerlijk bed, een stevig ontbijt, een ruim voldoende twaalf uurtje en een middagmaal, dat zelfs na een groote wandel- of fietstocht voldoende is! We zijn klaar! Het eerste Katholieke Vacantiehuis is ge reed! Aan de Gezellenvereeniging de primeur! Half Mei opening! Hartelijk welkom, gij honderden Gezellen! Schrijf spoedig naar 't Centraal bureau te Amsterdam. Vrienden, ge zijt welkom. We zijn klaar! CENTR. PRESIDENT. VAN DE ONDERAFDEELING GYMNASTIEKCLUB. Uit de oude doos. Mei 1897—Voorjaar 1916. Vergadering Raad v. Bestuur 12 Mei 1897. De Eerw. Praess leidt een bespreking in over het aanschaffen van enkele werktuigen voor elementair gymnastiek-onderricht. De heeren van der Laan en Weckwerdt zullen de taak j te samen eens nader bezien en er werk van i maken. Vooral informeeren naar de kosten! R. v. B. 5 Oct. 1898. Er blijkt uit de bespre- kingen dat er een onderaideeling voor gym nastiek bestaat. Van oprichting wordt echter I nergens melding gemaakt, j R. v. B. 27 Mei 1898. De aandacht van het Bestuur wordt er op gevestigd, dat een der leden van de gymnastiekclub vertrekken gaat met medevoering van eenige gymnastiekwerk- j tuigen, die hem in eigendom toebehooren. De j Praeses adviseert: „Stil laten vertrekken. De iengeman in kwestie zal best terugkeeren". Be doelde voorwerpen konden door de vereeni- j ging worden aangekocht voor 40. Praeses adviseert: „niet aankoopen". Aldus geschiedde R. v. B. 9 Maart 1899. Er is een verzoek in gekomen van de gymnastiekclub tot aankoop van een brug. j R. v. B. 5 April 1899. De heer van Brussel, leider van de gymnastiekclub, dient als zoo danig ontslag in. Antwoord van het bestuur op het de maand te voren ingekomen verzoek luidt: geen brug aan te koopen. R. v. B. 6 Juni 1899. De Praeses deelt mede, dat de heer Dykhoff zich bereid verklaard heeft als instructeur der gymnastiekclub op te treden. Het aanbod wordt gaarne aanvaard. R. v. B. 5 Juli 1899. De Praeses stelt voor over te gaan tot aankoop van een rekstok. De prijs compleet is 20. Eigendom van den ge zel Franssen. Tot aankoop wordt besloten. R. v. B. 4 Juli 1900. De gymnastiekclub schijnt opgehouden te hebben te bestaan. Er wordt n.l. melding gemaakt van een verzoek der Gezellen over te gaan tot heroprichting dezer onderafdeeling. Voorgesteld wordt den heer Gray aan te zoeken als leider op te tre den tegen een matig honorarium. Aldus wordt besloten. R. v. R. 6 Dec. 1900. De heer Cray geeft aan cie onderafdeeling cadeau twee schermhand- schoenen en twee maskers. Er blijkt dus dat er in deze club ook schermlessen werden ge geven. R. v. B. 16 Jan. 1901. De heer Cray heeft den Praeses een concept-reglement aangebo den. Dit wordt behandeld en gewijzigd aange nomen. R. v. B. 8 Mei 1901. Ter kennis wordt ge bracht een raededeeling van den heer Cray, dat hij in de gelegenheid is van de club Her cules aan te koopen een partij sabels, mas kers, staven, enz. voor de som van 30. Het bestuur besluit tot aankoop en zal voorloopig suppleeren. R. v. B. 21 Sept. 1902. De club heeft een schermconcours gehouden. Schaduwzijde: een nadeelig saldo van 15 gulden. R. v. B. 7 Nov. 1902. Uitvoerige gedachten- wisseling over het meedoen aan een scherm concours te Delft. Het had niet qua club mo gen gebeuren, wel individueel. En de club was toch naar Delft gereisd. Rumor in casa". R. v. B. 3 Dec. 1902. Vervolg: Historie van Delft. Besloten werd nu eens flink op te tre den. Een tweetal leden wordt geroyeerd. Twee anderen drie maanden geschorst. De heer Cray neemt ontslag. Dan wordt besloten de schermafdeeling op te heffen. De afd. gymnas tiek blijft bestaan. (Wordt voortgezet). RETRAITE- EN RECOLLECTIECLUB „ST. CLEMENS MARIA HOFBAUER". Het is meermalen voorgekomen, dat som mige gezellen met de Kerst-retraite niet mee konden gaan. 't Was: ik moet 2den Kerstdag werken of: ik blijf met Kerstmis liever thuis; verschillende van deze redenen waren oor zaak, dat wij ook voor deze gezellen een ge- schikten tijd moesten hebben, waarin zij wel ter retraite konden gaan. En we waren zoo gelukkig, met de Paaschdagen eenige te kun nen plaatsen. Twee voordeelen zijn daaraan verbonden: le. weinig verzuim van werk; 2e, 'n speciale Gezellen-retraite. Vijf leden zullen biervan gebruik maken. We vertrouwen er op, 't. volgend jaar meer liefhebbers voor deze retraite te hebben, want vooruitgang is onze leus! Nog iets anders. Oud-retraitanten en toe komstige dito, spaart gij reeds voor de ko mende Kerst-retraite? Zoo ja, proficiat. Zoo neen, begint dan. Iedere week bij den penningmeester wat brengen en ongemerkt komt ge aan het benoodigde bedrag. We zijn nog in 't voorjaar en Kerstmis is nog ver. Maar juist daarom: nu gaan sparen! De penningmeester W. Boogers, is eiken dag be reid uw gelden in ontvangst te nemen en u als vasten spaarder te noteeren. Oud-retraitanten, wij vragen uw volle mede werking voor de retraite van dit jaar. We vie ren met Kerstmis ons eerste lustrum en daar om roepen wij u toe: Propageer de retraite! Naar de -zeven en vijftig! 't Vorig jaar waren we met 46, laat het in ons „jubeljaar" zijn, een retraite, geheel gevuld met Leidsche Gezellen. Dat zij het ideaal, van ons allemaal. HET BESTUUR. MAANDVERGADERING. Dinsdag a.s. een maandvergadering van bi- zondere beteekenis voor ons vereenigingslevn. De verkiezing van een senior en zes commis sarissen zal dan plaats hebben. Stemrecht heb ben alle leden, niet de adspiranten. De stemming zal plaats hebben na de ge bruikelijke inleiding, die om het vele overige dat er nog op de agenda staat, een weinig zal worden ingekort. Aanvang der vergadering te 8.45. De op komst zij in evenredigheid met het gewicht dezr vergadering. KATHOLIEK WERELD-NIEUWS. Batavia. J~ua (Agentia Fides): Op 11 Febr. 11., het feest van O. L. Vr. van Lourdes, heeft de plechtige toewijding plaats gehad van ge- I heel Java en haar bewoners aan het Godde lijk Hart. Deze acte geschiedde in het midden van het eiland, bij een uitgelezen menigte toe schouwers die Christus tot Koning uitriepen. De beide gebroeders Schmutser, waarvan de een lid is van de Raad van Nederlandsch-Indië en de andere directeur van een aanzienlijke suikeronderneming, beiden vurige Katholie ken, wilden, dat een monument ter eere van Christus Koning zou worden opgericht in hun bezitting die in het Zuiden van het Sultanaat Djogdjabarta, niet ver van de Indische Oceaan is gelegen. Een van hen beiden, de afgevaardigde, die tegelijk geoloog is en artiest, had reeds gerui- nien tijd studie gemaakt van de hindoesche monumenten, welks ruïnen overal om de stad Djogdja verspreid liggen. Deze hindoesche of bouddhistische monumenten, tjaudis genaamd, zijn geen tempels in den eigenlijken zin. Ze lijken meer op kleine kapelletjes. Zoo kwam de gedachte bij hem op om op zijn bezitting een gelijksoortig monument op te richten, dat, evenals de andere de glorieuze tijden van de Javaansche koningen van voor den Islam in herinnering zou oproepen, doch dat niet, zoo als deze aan de Goden van Indië was toege wijd, doch aan den God-Mensch-Jezus-Chris- tus, den Koning der Koningen. Daarna heeft men twee jaar lang gearbeid om de hard ge worden lavablokken te verzamelen en ze op te stapelen in tèrrassen, waarop een soort pyra- mide wordt opgericht, die een kruis op zijn top draagt. Ongeveer op halve hoogte heeft ir.cn een nis aangebracht, waarin een beeld van het heilig Hart troont, in Hindoe Javaan sche stijl. Een rij van tropische pijnboomen omzoomt de tjaudi, waarheen een mooie laan den weg wijst. Het is voor dit origineele en symbolische monument, dat de Vicaris Apostolicus van Ba tavia de Apostolische Prefecten van Soeraba- ja en Malang, de Oversten en de priesters van Java, de katholieke Hollanders en Javanen verzameld heeft om het Heilig Hart plechtig tot Heer en Koning van bet eiland Java uit te roepen. Uit alle deelen van het eiland waren zij bij eengekomen, de Javanen vooral. Na de Mis die door Mgr. Van Velsen S.J., Apostolisch Vicaris van Batavia, in de kapel van Gandjouran werd gecelebreerd, werd een processie georganiseerd vanaf deze kapel naai de tjandi. Voor de verzamelde menigte had de zege ning plaats van het monument, en daarna wer den welsprekende redevoeringen gehouden in 't Hollandsch en Javaansch. Ten slotte deed Mgr. v. Velzen onder adem* looze stilte de plechtige toewijding van Java aan het Heilig Hart van Jezus. Hier is een belangrijke daad gesteld, die hel hart van alle Javaansche katholieken met vreugde vervult, en die de hoop wettigt, dal over Java en zijn bewoners de rijkste zegen van het Heilig Hart en de overvloedigste ge nade zal neerdalen. De Priester-Missiebond. De antenne. Mevrouw: .Maar Jans, waarom laat. je dat spinueweb hangen?' ♦Jans: .0, is dat een spinneweb, me vrouw. Ik dacht, dat dat ding bij de ra dio hoorde. Rijksdienst. Postdirecteur (tot sollicitant om werk tijdens de Nieuwjaarsdrukte): „En ben jc al eens meer m rijksdienst geweest?" Solicitant: „Bijna!" Directeur. „Hoe bedoel je dat?" Sollicitant: „Er waren geen bewijzen genoeg, om mij te veroordeelen".

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6