DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND De meester der lucht ZATERDAG 19 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Geldgebrek. Het geld speelt een groote, een ovierweldigende rol op 's werelds schouwtooneel. Dc wereld is cr vol van en de politiek, ook de groote buitenlandsche, draait erom been als om een spil. Deze week komt dit al bijzonder tot uiting; door het geheele weekoverzicht waart het financieele spook rond, overal in Oost en West duikt het op en dwingt de menschheid te buigen voor de macht van het geld. Geldgebrek was de oorzaak, dat de Vloot- conferentie althans een schijn van resultaat heeft behaald. Geldgebrek was het wacht woord, dat de Engelsche minister Snowden moest uitgeven bij zijn millioenenrede. Geld gebrek was de prikkel, welke ten slotte den Duitschen rijksdag dreef tot aanvaarding van de financieele hervormingen der nieuwe Duit- sche regeering. En wat drijft de Engelsche re geering tot zulk 'n vergaande tegemoetkomen de houding jegens de bolsjewieken anders dan de hoop door een paar .linke mazzeltjes in bet nijpende geldgebrek te voorzien? Zelfs de strijd in China is in laatste in stantie niets anders dan een geldkwestie, Want zoodra Tsjang Kai Sjek zijn tegenstanders weer met een paar millioen gestopt heeft, is 6e wapenstilstand weer gesloten. Het geld zwaait den scepter. D«r i e - m o g e n d h ed e n - v ©r d r a g. Wanneer men hier en daar hoort, hoe voldoe ning wordt uitgesproken over het resultaat van de Londensche conferentie, uit zich die voldoening steeds over het feit, dat er nu ein delijk een paar millioen bezuinigd kan wor den op de vlootuitgaven. Veel is het wel niet, maar men is er blij mee. Drie mogendheden: Amerika, Engeland en Japan, zijn althans met elkaar bot overeenstemming gekomen, al staat de formnleering van het verdrag nog niet ge heel en al vast. Men hoopt echter, dat dit vandaag of morgen het geval zal zijn. Inder daad „vandaag of morgen", want zoodra het ontwerp klaar is, wordt het direct naar de diverse hoctfdsteden geseind, en onderzocht, ongeacht het, feest van Paschen. Dinsdag moet de tekst definitief zijn vastgesteld. Na drie maanden van dralen en zeuren, kan men nu opeens geen uur meer wachten. Er is iets be- bereiktl Nu maar gauw vastleggen en teeke nen, anders loopt het weer weg! Engeland zal nu kunnen ophouden met het bouwen van dure monsterschepen. De liberale Star berekent de besparing welke door het bezuinigingsprogram verkregen is, op 70 millioen in vijf jaar en noemt bet een belangwekkend feit, dat dit bedrag over die periode voldoende zou zijn om het tekort op de begrooting te dekken, waarovor Snowden, de kanselier der Schat kist, nu staat 't Is te mooi om waar te zijn. Men moet niet vergeten, dat er nog twee groote mogendheden zijn, die zich niet bij het accoord hebben aan gesloten, n.l. Frankrijk en Italië. Engeland heeft zich tot de minste behoeften van de vei ligheid van zijn wereldrijk bekrompen. Wan neer de Fransche vloot zich, in wedijver met de Italiaansche, al maar zou uitbreiden om zijn voorsprong te behouden, zou het een on veilig gevoel aan zijn naar het continent toe gekeerde flank krijgen en na 1936 het accoord misschien niet willen hernieuwen. Millioenendans. In ieder geval is Engeland blij, dat het wat kan bezuinigen, want uit de begrootingsrede van minister Snowden in het Lagerhuis blijkt wel, dat de Britsche regeering dankbaar mag zijn dat de twee andere grootste zeemogendheden zich voor een besnoeiing van het vlootprogram hebben laten vinden, aangezien het anders een raadsel zou geweest zijn, waar het geld voor nieuwe schepen volgens de vroegere bereke ning van de verdedigingsbehoeften vandaan had moeten komen. Waren er anders nogal eens overschotten op de begrooting, thans moest Snowden mededee- len dat bet afgeloopen jaar een tekort van 1-1.5 millioen pond sterling heeft opgeleverd. Een gevolg ten deele van grootere uitgaven in vergelijking met de raming, maar grootendeels een gevolg hiervan, dat verschillende der mid delen beneden de door Churchill (den vori- gen minister van financiën) geraamde op brengst bleven. In verband met de toenemende uitgaven is bij een raming der inkomsten volgens de be staande belastingen van ruim 739 millioen, een bedrag van meer dan 42 millioen te dekken. Dit bedrag nu vindt Snowden door dc ver zwaring van de inkomstenbelasting, die hem 21 millioen moet opjeveren waarbij door een verhooging van den aftrek een verzwaring van de lasten voor de lagere inkomens tot 500 p.st. wordt voorkomen door een ver zwaring van den supertax op de hoogere in komens, een verhooging der successierechten op de groote nalatenschappen en een kleine verhooging der bierbelasting. En de bezuiniging op de vloot? Snowden moest zijn tot zijn spijt meedeelen, dat op de militaire uitgaven slechts 7 millioen pond kon worden bezuinigd! Op het nippertje. Wij hebben ver leden week gewezen op de tweede en zware hindernis, welke het nieuwe Duitsche rijks kabinet moest nemen. Deze week kunnen wij constateeren, dat zij die hindernis te boven is gekomen. Zij het dan ook op het nippertje. Zaterdag was reeds in tweede lezing ge stemd over de financieele hervormingen en dank zij een handige verbinding van deze voorstellen met die tot steun aan den Oost- Pruisischen landbouw, waardoor de kracht der Duitsch-nationalen werd gebroken, gelukte het den rijkskanselier de regeeringsvoorstellen te doen aanvaarden. Er moest Maandag nog een derde en laatste lezing volgen, maar algemeen was men van gevoelen, dat dit nu geen ge wicht meer in de schkal zou leggen. Zaterdagavond echter is men aan 't rekenen geslagen en daarbij bleek, dat de uitslag van de stemming heel toevallig was geweest, daar niet meer of minder dan 24 socialisten af wezig waren. Indien zij aanwezig waren ge weest, zou de regeering in de minderheid zijn geweest en de rijksdag ontbonden zijn. Oogenblikkelijk gingen de sociaal-democra ten hun afwezige p. g.'s opduikelen. Overal heen gingen telegrammen en telefoontjes en uit alle deelen des rijks en zelfs van over de grenzen snelden de rijksdagafgevaardigden naar Berlijn. Ook de andere partijen lieten zich niet onbetuigd en zoo werd het een wedloop met het behoud van het ministerie als inzet. Alle krachtsinspanning der socialisten om dr. Brüning een beetje te lichten, was echter te- vergeefsch. De belasting-ontwerpen kwamen er door en wel met een meerderheid, varieerende van 3 tot 9 stemmen. Dc meerderheid is wel niet groot, maar dat het Brüning gelukt is zonder een vaste meer derheid achter zich financieele en agrarische voorstellen, waartegen zulk een verzet overal gerezen was, er door te krijgen, is in ieder geval een kunststukje. Blanke goede trouw. Het jongste kunststuk der Sovjet-diplomatie vindt men in Engeland, waar de bolsjewieken een paar jaar geleden smadelijk uitgesmeten zijn en waar zij nu triomfantelijk terugkeeren. Zooals men zich herinnert hadden de Russen vroeger ook een vaste handelsdelegatie in Engeland, maar toen zij deze misbruikten ten bate van hun destruc tieve propaganda verbrak de conservatieve re geering onder Baldwin de diplomatieke be trekkingen met Rusland. Thans zijn deze weer aangeknoopt door de Labourregeering en na het herstel zijn onderhandelingen begonnen over een handelstractaat. De Russen zijn ech ter taaie onderhandelaars en vragen vrij veel. Om de zaken te bespoedigen, heeft men thans een voorloopige handelsovereenkomst gesloten in afwachting van een volledig trac- taat, Wat de Russen reeds bereikt hebben en hoe goed zij weten, dat de Engelschen happig ge noeg zijn om handel te drijven, blijkt wel daar uit, dat zij diplomatieke onschendbaarheid hebben weten te bedingen voor hun handels delegatie. Een dergelijke handelsovereenkomst met de Sovjet Unie is nog nooit gesloten. MacDonald's regeering heeft dus wel blijk gegeven van onbegrensd vertrouwen in het toekomstige goede gedrag van de Sovjet-Unie en de met haar verbonden Derde Internatio nale. Aan haar zal het niet liggen als er op nieuw roet in het eten komt. De overweging om voor den Britschen handel, bij zijn zoeken naar afzet, een nieuwe gelegenheid in Sovjet- Rusland te scheppen, heeft blijkbaar den door slag gegeven. Het klinkt haast ongelooflijk, maar de En gelschen hebben als eisch gesteld (welke be paling ook in het verdrag is opgenomen) dat de kantoren van de handelsdelegatie alleen voor handelsdoeleinden zullen mogen worden gebezigd, waarin de bolsjewieken grif hebben toegestemd. Maar wie zal dat nu controleeren? Het is een poging om staat te maken op* de goede trouw van een bolsjewiek, een poging om een huis op zand te bouwen. Misschien speculeert men erop, dat de Russen werkelijk meer gesteld zijn op het behouden van hun handelsrelaties dan op het voeren van revo lutionaire propaganda. SPORT VOETBAL KON*. XED. VOETBALBOND. Overzicht Wat er voor Tweeden Paaschdag op het voetbalprogramma staat i6 behalve ten aanzien van de kampioenstompetitie, van heel weinig belang. Voor het landskampioenschap wordt Maandag de eerste helft der wedstrijden beëindigd en met de helft van dit. tournooi bijna achter den rug, valt nog moeilijk te voorspellen wat het eindresultaat zal zijn, wijl er nog vian alles mogelijk is. Onge twijfeld heeft Go-Ahead een prachtige po sitie, doch een enkele nederlaag kan den voorsprong te niet doen. In dit verband is de wedstrijd Go-AheadAjax van zeer groot belang. Voorspellingen doen is heel moeilijk, temeer wijl Ajax op het oogen- blik spelers aan het probeeren is en hei dus veel van de samenstelling zal afhan gen wat er zal geschieden. Eigenlijk achten we Go-Ahead sterker dan Ajax, maar er gebeuren in deze kampioenscompetitie zulke gekke dingen, dat ook nu alles mo gelijk is. Dit geldt ook voor den wedstrijd, die in het Amsterdamsch Stadion gespeeld wordt tusschen Blauw Wit en Willem II. De Tilburgenaars mogen op papier sterker zijn, de Zebra's toonen soms een groote energie en nu het er om gaat hun laatste nog geringe kans te. behouden, meonen we, dat een overwinning der Amsterdam mers niet onmogelijk is. De rest van het programma bevat o.m. nog den competitiewedstrijd AlphenLeer dam en voorts bekerwedstrijden voor de derde ronde en een groot aantal vriend schappelijke wedstrijden. Hieronder noemen we ook het Corin- thian-tournooi, dat te Utrecht gehouden wordt en dat een flink aantal oude clubs op de velden van Hercules en U. V. V. vereenigt. Ook daar zijn aardige wedstrij den te wachten en aantrekkelijk vooral is, dat zij maar tweemaal een kwartier du ren, zoodat ook lagere clubs niet geheel kansloos zijn. Het proframma is, wat de eerste ronde betreft, als volgt: V. V. A.-H. F. C.; U. V. V.-Allen Weerbaar, Z. A. C.—D. V. V., Sparta Kampong, V. O. C.A. S. C., Z. V. V.— Hercules, TheoleOlympia, V. U. C.— Concordia en AlcmariaBe Quick (Z.). Verleden jaar werd dit tournooi voor het eerst gehouden. Z. A. C. was toen win naar. Wedstrijdprogramma voor a.s. Maandag. Kampioenschap van Nederland. Go-AheadAjax; Blauw WitWillem II AFDEELING I. Derde klasse D. AJphenLeerdam. AFDEELING IL Tweede klasse A. R. F. C.Overmaas. Promotie-competitie Derde klasse. MerwedeHillinen. Derde klasse B. O. N. A.-D. O. L. (Reel.) Om den N. V. B.-beker. Tweede ronde. Z. R. C.A. F. C.; NeptunusD. H. C. Derde ronde. A. G. O. V. V.FeijcnoordA. Z. O.— M. S. C.; SliedrechtNaaldwijk; Unitas Wilhelmina; GudokD. E. C.: Stormvo gelsAjax; Alcmaria VictrixBlauw Wit; Vlissingen—Scheveningcu; West Frisia— Haarlem; HeraclesW. V. V.; P. E. C. Leeuwarden; HelmondiaHoek van Hol land; BorneFriesland. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Maandag. L. V. B.-beker. 2 uur: L. F. C. 1—A. S. O. 1 (A. S. Ö.-terrein). 2 uur: Alphen 2Lugd. 2 (Alphen teruggetrokken) 2 uur: D. W. S. 1Alphia 1 2 uur: R. C. L. 2—Winn. V.O.G. l-D.V.8.2 K. N. V. B.-R. K. F. Naar de „Msb." verneemt, zal de K. N. V. B. in den vervolge geen toestemming meer verleenen aan zijn clubs voor het spelen van vriendschappelijke wedstrijden tegen de katholieke vereenigingen, aangesloten bij de R. K. Federatie. R. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". Door omstandigheden is het lang gele den dat op Sporthof een wedstrijd is ge speeld. De vele donateurs en supporters ja zelfs ook de leden waren hierover niet tevreden, zoodat spoedig moest worden ingegrepen om wedstrijden te organisee- ren. Zoo zal dan 2deii Paaschdag a.s. om 2.30 uur Teijlingen I tegen T. Y. B. B. I een vriendschappelijken wedstrijd spelen op Sporthof. Er is zoo hier en daar met der gelijke feestdagen nog wel eens wat te doen, maar toch blijven velen thuis en die willen wij dan aanraden om een gezelligen middag door te brengen op Sporthof. Dit zal op de eerste plaats de vereeniging ten goede komen, hetwèlk hard noodig is. Het 2de elffal zal vermoedelijk om 12.00 uur een wedstrijd spelen tegen Meerburg I op Sporthof. In de gehouden bestuursvergadering is het zomerprogramma vastgesteld. In 1929 bestond do R. K. Sportvereeniging Teijlin gen vijf jaar, doch wegens terreinnood was het niet mogelijk om dit feestelijk te herdenken en het word toen uitgesteld tot een betere gelegenheid, welke thans is gekomen. Het lsto elftal zal seriewed- strijdeu spelen en Tcijl. II nederlaagwed strijden. Allo vereenigingen in het Leid- sche District zullen nitgenoodigd worden tot deelname. Mooie prijzen zijn hiervoor beschikbaar gesteld, en wij spreken dan ook den wensch uit, dat niet een de uit- noodiging afslaat. Alvorens de seriewedstrijden beginnen zal eerst een wedstrijd plaats vinden tus schen oud-voetballers van Teijlingen tegen het tegenwoordige eerste, elftal. Intu8schen wordt er nog een liefdadig heidswedstrijd gespeeld: Teijlingen I Santpoort I voor scheidsrechter Ange- vaare, wien onlangB een ongeluk is over komen. Dit alles te saam belooft wel wat te worden en we gelooven, dat de Sas- senheimers tevreden zullen zijn. Wanneer het eerste elftal van Teijlingen de serie achter den rug heef*, zal onmid dellijk voor de Junioren begonnen worden met serie of nederlaag-wedstrijden. Vele Junioren hebben reeds hun toe zegging gedaan om lid te worden van de R. K. S. V. Teijlingen, zoodat wij weer spoedig in het bezit zijn van 2 Junicicn- ejf tallen. DIOC. HAARL. BOND. -y -v.~ DE MISSIE-SPORTDAG IN AMSTERDAM. Het geheele 'Haarlemsche Diocees moet medewerken. Er schijnt bij velen de indruk geves tigd te zijn dat de Missie-Sportdag, welko op 11 Mei a.s. te Amsterdam wordt ge houden, voornamelijk bedoeld is voor de Amsterdammers. Dit is niet juist. Het „Haarlemsche" elftal, dat dien dag tegen Limburg uitkomt, zal bestaan uit de elf beste voetballers uit het Diocees Haar lem. Men rekent er in Amsterdam op, dat allo Katholieken in het Haarlemsch Dio cees zullen medewerken aan het welsla gen van dezen dag, een welslagen, dat zich vooral uitdrukt in het bedrag, dat straks aan den Priester-Missiebond zal kunnen worden afgedragen. Daarom werd door het comité dezer dagen aan alle vereenigingen in het Dio cees een circulaire gericht, een opwekking om mede te helpen aan dezen Missie- Sportdag. Die medewerking is noodig, om de Mis sie van dezen dag te laten profiteered Tot heden was het Diocees Haarlem zeer ongelukkig met het organiseeren van de Missie-wedstrijden. Amsterdam wil nu toonen, dat een Mis siedag in het Diocees van Mgr. Aengenent wol kan slagen. De vereenigingen buiten Amsterdam kunnen per fiets, trein of ander vervoer middel op 11 Mei tochtjes organiseeren naar de hoofdstad. Zoo*n vereenigingsuitstapje bevordert den onderlingen band van de club. U be zoekt een interessanton voetbalwedstrijd en, wat het voornaamste is, U steunt de Katholieke Missie. Laat Amsterdam geen vergeofsch beroep op TT doen. Alle Katholieke voetbalverenigingen uit het Diocees Haarlem op 11 Mei naar Amsterdam De proefwedstrljd te Noordwijk. De Federatie noch de D. H. V. B. heeft voor de Paascbdagen groote programma's vastgesteld, zoodat alle aandacht vrijwel geconcentreerd kan worden op den proef- wedstrijd, die Maandag op het S. J. O.-ter- rein te Noordwijk gespoeld zal worden tusschen een Zuid-Hollandsch en een Nord-Hollandsch elftal. Uit dezo twee elftallen zal het vertegenwoordigend elftal van den D. H. V. B. worden samengesteld, dat op 11 Mei te Amsterdam den strijd zal aanbinden tegen het Limburgsch elf tal in den grooten Missie-wedstrijd. We gelooven niet teveel te zeggen, wanneer we beweren, dat men hier een interessanten strijd kan verwachten. Twee flinke elftallen zullen elkaar op het mooie S. J. C.-veld bekampen en het kan niet anders of velen zullen getuigen willen zijn van de krachtmeting tusschen beide ploegen. We kunnen de voetballiefhebbers niet genoeg aansporen naar Noordwijk te gaan, vooral wijl de recette bestemd is voor het gezin van den heer Angevaare, die enkele weken geleden in den scheidsrechters wed strijd te Sassenheim een been brak en veel geldelijken steun noodig heeft. Daarom, draagt allen naar vermogen bij voor dit goede doel! FEUILLETON door MARC GOUVIEUX. 6) Ik was niet ver van het paleis aan een landelijke kruisweg gekomen, steenen blokken waar tusschen kruisen geplant waren van palmtakken. Rondom een groo ten steen waren de veertien staties afge beeld; de plaats waar Pater Foucauld tij dens zijn woestijnleven kwam bidden en zich versterven. Nooit zal ik de zonderlin ge grootschheid vergeten van dien ge- bedshoek, gelegen in hetzelfde midden als de Doode Zee, voor denzeifden verlaten horizon en verbrand als de omgeving van dat vervloekte water in Judea. De Pater was daar niet meer Hij vluchtte uit deze vallei van Saoura; ze was hem te bevolkt. Hij begon zijn te ruggetrokken leven voorgoed twee kilome ter meer naar het Zuiden, in het centrum van de Sahara bij Tommanrasset in een klein steenen huisje, geheel verscholen op een hoogte van drie duizend meter in de zwarte bergen en afgelegen van het trot- sche Hoggar. Tijdens een proviandeering, die zijn vriend, kolonel Laperinne, hem van uit In- Salah deed toekomen, was ik in de gele- hq mij over hen gal, sprak hij van hun moed,_ van hun trouw aan hun beloften, genheid om hem te zien. De Pater, die allen ontving, die naar i€m verblijf opklommen, was zacht ont roerd, toen ik hem bij mijn eerste bezoek nieuws vertelde over zijn oude kluis van Beni-Abbes. Wat mij betreft, ik was getroffen door ziju innemenden glimlach, door de zacht heid van zijn oogen, die een weinig droevig keken, maar waarin soms een vuur brand de, dat zijn ascetische apostelfiguur ver heerlijkte. Ik bracht heele dagen bij den kluize naar door, ik aarzelde om naar de lage landen van Monydir af te dalen. Nadat ik hem de H. Mis gediend had, die hij las op zijn altaar, dat gemaakt was uit een be- schuitkist, achter in zijn donkere rotswo ning, hoorde ik hem spreken vóór de woestijnbewoners. Die man was een leven de encyclopedie.. Heel de geschiedenis van de volkeren van het oude Afrika van de Atlanten, de Gasamanten, de Gebulen, de Lybiërs en de Touaregs filmde voor mijn oogen. Eenige uitgezochte boeken, ge plaatst op groote planken, die de Pater bewerkt nad; de boeken van den Koran, rijk versierd, een verhandeling over het recht, het Touaregsche gewoonterecht van den grooten wetgever Sidi Khedil, een éénig exemplaar uit de middeleeuwen, zeldzame geografische en geschiedkundige Grieksche, Arabische, Perzische en He- breeuwsche werken, vormden met de wer- kon der Kerkvaders de bibliotheek van den kluizenaar. Daar werkte hij aau zijn „Grammatica der Touaregs" een literaire, historische, grammatische en religieuse encyclopedie, die hij in Algerië liet uitgeven onder een schuilnaam, want hij wilde door de wereld geheel en al vergeten worden. „Geheel en al" en hij onderstreepte die woorden met een zonderlinge geestdrift, terwijl zijn oogen peinzend rustten op den zwarten Hoggar. En ik, begeerig naar kennis, ondervroeg hem over de Touaregs, over hun gewoon ten, hun oorsprong, hun geheimzinnige ver wantschap met de Oroisen over het teeken op hun wapens, die zoo veel lijkt op het kruis der Christenen, over hun tatoucering op hun voorhoofden, over de belletjes, be vestigd aan hun harnas, die in geen Mo- hammedaansch land mogen gedragen wor den, ja zelfs over die ridderlijke vereering der vrouw, over de plaats, die zij innam bij de beraadslagingen over oorlog en vrede, over hun twisten in liefdeszaken, die 's avonds beslecht werden bij het licht der maan, in tegenwoordigheid der krijgs zangers, die speelden op den „inizad'', over hun spelen, waarvan de mooie Tareuia's met haar blauwe oogen en blanke huid, de inzet waren. Alles wat ik van deze Touaregs door den Pater nog te weten kwam, wakkerde mijn sympathie voor deze woestijnridders nog aan. Het hechte vertrouwen, dat de Pater in hen stelde, droeg daar niet weinig toe bij. Hij hield van hen. En in de meening, die van hun eerbied voor don zwakke en den grijsaard. Deze ridderdeugden zijn reeds lang spreekwoordelijk, voegde hij er toe. Ibn-Kaldoun, de groote Arabisohe histo ricus der middeleeuwen en die, ofschoon zelf Arabier, niet hield van het Berber volk, kende hun al deze eigenschappen toe. En zij zijn zoo eerlijk dat zij, wanneer zij strijd mot elkaar voeren, geen gebruik willen maken van vuurwapens, die ze ver raderswapenen noemen, omdat een man, achter het struikgewas verborgen, zonder gevaar zijn tegenstander ermee kan doo- den. Hun gewetenbezwaren waren buitenge woon groot Ik heb Touaregs gezien, die op hun weg koopwaren of levensmiddelen zagen liggen op doode kameelen, maar ze lieten ze lig gen en raakten er niet aan. In de woestijn vertegenwoordigen zij de tradities van eer, terwijl de ST^oussis met hun fanatisme de verborgen slechte maoht vertegenwoordigen! Dank hun toovenarij en hekserij hebben zij zooveel maoht op het. dappere maar bijgeloovig Targuische volk. Bij de Targuis is het grootste wapen goedheid en rechtvaardigheidWees loyaal en edelmoedig tegenover hen en gij komt bij hen goed terecht. Eenigen tijd geleden had kolonel Laper- rine ons peloton uitgestuurd, om eenige dagmarschen ten Westen van Hoggar, de blokhuizen voor deze Touaregs Adjzers te bewaken, die onverzoenlijke vijanden van onze bezetting in de Sahara. Wij waren op avontuur uitgegaan op de grens van Algiers en Tripolitanië, bij Fezzan. O! Dat heerlijke leven in de Sahara! Die onafhankelijkheid met een voorraad dadels en meel voor drie maanden, de rust in het zand, met een voortdurenden angst voor een mogelijken aanval, de schuilhoeken, te midden van de sporen on zer drommedarissen, de bekoorlijkheden onzer étappes, zonder zorgen om den tijd, de aantrekkelijkheid van dit nomadenle ven, dat de herinnering wakker riep aan hot jeugdleven 1 Dat was een goede tijd! In een opgewekten gemoedstoestand wa ren wij aangekomen in do nabijheid van het gebied dor Touaregs Adjzers: de kwar tiermeester, de Fransche brigadier en ik als Europeanen met vijfentwintig ruiters. De kolonel had ons last gegeven het vijan delijk gebied niet te betreden, maar enkel in oogenschoiiw te nemen. Onze verspieders waren dien morgen te ruggekomen in looppas en vertelden ons, dat zq sporen gevolgd hadden tot bij den pnt van Tinourig. Daar hadden zc vor- scheideno tenten der Toubons gezien en een strijdmacht van driehonderd krijgers, de Imrats cn Soednneeschc slaven niet meegerekend. Ik weet niet, wat ons, drie Europeanen, toen bezielde. Op de vraag van den onderofficier: „Gaan we er hoen 1" antwoordde de Fran sche brigadier en ik terstond: „Wel ze ker 1" En in roekelooze geestdrift drongen wij, in strijd met de bevelen van onzen kolo nel, het Tripolitaansch grondgebied bin nen. De verrassing was algeheel. De Toubons, die hun kamp rondom den put hadden op geslagen, haddon slechte maatregelen' ge nomen. Na de overrompeling van hun schild wachten hadden zij nog juist dep tijd op hun drommedarissen te springen en te vluchten. Eenigen boden vergcefschen te genstand. Dit wae een mooi ontwerp ge weest voor Horace Vernet, zooiete als de inneming van Smala, minder romantisch getint, doch met een scherper en wilder karakter, met dlc groote zwarte duivels van Toubons. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 21