LAND- EN TUINBOUW DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 SCHOONMAAK VOOR PASCHEN. Jumbo, de lieveling van alle den Londenschen Dierentuin, verwacht met Paschen druk bezoek oppassers geven den reus een laatsten grooten schoonmaakbeurt. Wat daarvoor noodig is bewijst de foto GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Met paard en wagen te water. Toen de zoon van den veehouder H. te Heerenveen met een boerenwagen op weg naar de zuivelfabriek was, schrok hel paard van een tram en sloeg op hol. Be stuurder, paard en wagen weiden in een sloot geslingerd- H. bleef onder de kar lig gen, maar werd spoedig door omstanders uit zijn pijnlijke positie geted. Hij brak een been en liep verscheidene kwetsuren op. Later is hij naar het ziekenhuis te Hee renveen vervoerd. Aan de gevolgen overleden. De 62-jarige A. v. B. te Zeist, die bij het oversteken van de Slotlaan door de tram werd aangereden en met een schedelbreuk naar het ziekenhuis werd overgebracht, is gisteren aan de gevolgen overleden. Auto-botsing. Te Nederweert reed de vrachtauto van den expediteur Opbroek, uit Horn door verkeerd uitwijken zoodanig tegen een luxe auto, dat deze omver werd gewor pen. De inzittende dames en de chauf feur werden door de scherven der gebroken ruiten bloedend aan hoofd en handen ge wond. De carosserie van den luxe auto werd ge heel vernield. Auto tegen een boom gereden. Te Nieuwebrug is een luxe-auto tegen eer boom gereden. De chauffeur Vlietstra van Harlingen werd aan het hoofd ge wond. De beide inzitenden, de heer en mevr. J. B. uit Kampen, die den dag te vojen getróuwd waren, kregen in wendiee I" „'uzingen. Mevr. B. was bewusteloos. De a'fto is vernield. Motor over den kop geslagen. De slager M. Bos is te Holsloot met zijn motor over den kop geslagen en kreeg daarbij een ernstige hersenschudding. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een doodelijk ongeluk.. Uit Groningen wordt ons gemeld: Gis termiddag te kwart voor één heeft op den onbewaakten overweg te den Hom esn doodelijk ongeval plaats gehad. De koop man A. Meereveld passeerde met een hondenkar den weg en werd door den sneltrein uit Leeuwarden gegrepen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. De kar is geheel vernield. DOODELIJK ONGEVAL. Een stuk ijzer in den rug. Donderdagmiddag viel in de machiefa- briek van Nering Bögel te Deventer de arbeider S. uit een loopkot, waarbij hij terecht kwam op een stuk ijzer, dat den ongelukkige in den rug drong. In zorg- wekkenden toestand werd S. naar ;t zie kenhuis overgebracht, waar hij nog des avonds is overleden. Oude vrouw in brand geraakt. Donderdagmiddag was de 89-jarige mej. S. te Den Haag met haar echtgenoot, die blind is, in de woonkamer van haar wo- ntng. Toen de inwonende dochter, die zich even verwijderd had, in de kamer terug keerde, ontwaarde zij tot haar ontstelte nis dat haar moeder in brand stond. De vlammen hadden zich reeds aan het be hang medegedeeld, doch konden spoedig worden gebluscht. De oude vrouw bekwam levensgevaar lijke brandwonden. Verdronken. Te Emmer Compascuum is de 44-jarige G. Bijl in het kanaal geraakt en verdron ken. Frabrieksongeval. In de fabriek der N.V. Willem Vos en Co. aan de Goirkestraat te Tiiburg had de werkman C. v. H. gisteren het ongeluk met een zijner handen tusschen een in werking zijnde machine te geraken. De man werd hierbij zóó ernstig verwond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Door een vallenden balk getroffen. Terwijl de arbeider M. Boslooper uit Waddinxveen Donderdagmiddag arbeid verrichtte op het terrein van de N.V. Stearinekaaiseul.ib, .ek „Gouda"' te Gouda, werd hij door een vallenden balk getrof fen. Met een beenfractuur en inwendige kneuzingen werd hij opgenomen. Nadat dr. Rups de eerste geneeskundige hulp had verleend, is de getroffene in zorgwekken- den toestand naar het van Iterson-zieken- huis vervoerd. Kokende hars in het gelaat. De bij de stikstoffabiiek der Mekog te IJmuiden werkzame Duitscbe arbeider H. Ewald werd gist ei en bij het buigen van een koperen pijp, weike voor di; doel met hars gevuld was, ernstig in het gelaat en aan de handen verbrand, toen hij de pijp te dicht bij het vuur bracht, waardoor de ko kende hars de pijp deed springen. De in de nabijheid werkende arbeider Michel werd licht verwond, zoodat hij, na voorloopig vei bonden te zijn, naar huis kon gaan. Ewald moest evenwel in hel Roode [Cruis-ziekenhuis te Beverwijk ter verple ging worden opgenomen. Spijker in het oog. Donderdagmorgen kreeg een timmerman te Buitenveldert bij het maken van een schuurtje tengevolge van het terugslaan van een plank een roestieen soijker in het oog. De man werd onmiddellijk per auto naar een specialist in de hoofdstad over gebracht. Vermoedelijk zal hij het oog moeten Nokkramp. Te Beek is het zoontje van H. aan nek kramp overleden. GEVAARLIJKE GRAP. Schrikaanjaging door een „spook". Een achttien-jarig jongmensch wandel de dezer dagen te Montfoort op een avond met eenige zijner vrienden langs den IJs- sel, toen plotseling uit een der langs den wal liggende schuiten een gedaante kroop met onnatuurlijke en schrik-aanjagende vormen. Hij was geheel in het wit en op eens greep hij den jongen volgens dien later gedaan verhaal beet. Zijn vrien den zagen het ook, en zij sloegen gillend op de vlucht. De jongen rukte zich los en gaf den „geest" een flinken trap, met het gevolg dat hij onder in de schuit ver dween. Nader is gebleken, aldus het „U. D.", dat een zijner z.g. „vrienden" zich ver kleed had en met een wit laken in de schuit was gaan zitten, met de bedoeling den jongen aan het schrikken to maken. De andere vrienden, die bij hem waren, waren in het plan ingewijd en toen zij dan ook „het spook" zagen, begonnen zij op een gevaarlijke manier te schreeuwen. Het was dus maar een aardigheid, die echter onvoorziene gevolgen heeft gehad. Iedereen vroeg den jongen naar het spook en thans ziet hij dit schrikbeeld dat ge regeld grooter vormen aanneemt steeds voor zijn geest. Met verwilderde oogen rijdt hij de stad op en neer en op Achthoven reed hij met fiets en al een huiskamer binnen, en kroop onder de tafel, onder den uitroep: „zo zit ten me achterna, help me". Do bewoners vielen bijna van zichzel- ven van den schrik en met groote moeite konden eenige jongens hem uit de woning verwijderen. Nu dwaalt hij rond met een mes in zijn zak om het spook te „vermoorden". Hij is geheel overstunr en bij liet minste ge ritsel springt hij overeind en vliegt de straat op. Thans is hem door den genees heer alle werk ontzegd en volkomen rust voorgeschreven. Een grap is wel aardig, maar uit zulke aardigheden kunnen de grootste ongeluk ken voortkomen! Boerderij afgebrand. Gistermiddag is te Vrooinshoop de kapi tale boerderij afgebrand van den landbou wer Gengeler. Vier stuks jong hoornvee, een partij aardappelen en een hoeveelheid rogge gingen mede verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Sigarendrogerij uitgebrand. Te Valkenswaard is gisteren do drogerij van de Hofnarsigarenfa'brieken door on bekende oorzaak uitgebrand. INBRAAK IN HET BRAZI|_IAANSCH CONSULAAT. Te Rotterdam. Vrijdagnacht is in het perceel 48 aan den Mauritsweg te Rotterdam, waar meerdere kantoren, waaronder dat van het Brazi'iaansch consulaat gevestigd zijn, in gebroken. Vermoedelijk zijn de inbrekers door een zolderraam binnengekomen, en hebben zij door den voordeur het huis weer verlaten. De politie vcn:l een brand kast geforceerd, maar heeft door afwezig heid van den consul niet vast kunnen stellen wat vermist wordt. BU1TENL. BERICHTEN ONCELUKKEN. SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. 13 dooden, 16 ernstig gewonden. Uit Sagunto wordt gemeld, dat een trein met een autocar in botsing is gekomen. Do autocar werd totaal vernield. De baanwachter en twaalf reizigers werden gedood, zestien andere zijn ernstig gewond. MIJNGAS-ONTBRANDING BIJ CHARLEROI. Vier arbeiders levensgevaarlijk gewond. Donderdagavond heeft zich in de Charbon- nage du Nord bij Charleroi een ontbranding van mijngas voorgedaan De lontlegger was op 270 meter diepte met zijn lamp rondgegaan om na te gaan of er mijngas aanwezig was, toen plotseling een groote vlam uitsloeg Door de vlammen werden vijf mannen gewond, van wie vier zoo ernstig, dat men voor hun leven vreest. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een defect in de lamp. Instorting; 2 dooden. Donderdagavond had te Stettin, kort na tie nen bij het uitgraven van een kelder in een nieuw te bouwen perceel van de firma Gebrs. Horst een instorting plaats, die aan twee ar beiders het leven kostte- De arbeiders van de nachtploeg waren be zig op de uitgegraven plaatsen steunen aan te brengen, toen de grond rondom plotseling instortte. Tien menschen konden zich door een sprong redden, de bedoelde beide arbeiders echter werden onder het zand bedolven en moesten als lijken geborgen worden. 12de slachtoffer van ijsberenvleesch. In het Katharina-ziekenhuis te Stuttgart is mevrouw Gabriele Gretzler overleden, die ook aan den bekenden maaltijd had deelgenomen, waarbij ijsberenvleesch werd verstrekt. Dit is bet 12de slachtoffer, dat na bet ge bruik van dit vleescb overleden is. Plafond van een brouwerij Ingestort. Te Bornhem bij Antwerpen is het pla fond van een brouwerij onder den last van 80.000 K.G. mout ingestort. Van de drie arbeiders die in den kelder er onder aan het werk waren, werden er twee levend begraven onder 't ontzagge lijke gewicht. Als het rustefoozc klokje Eindelijk net rustuur slaat. ECHTE FRIESCHE IUJ3J HEEREN BAAI 20 50 CT. PER ONS as verschaft U walken van genot. PASCHEN IN SPANJE. De Senorita's dragen dan de mantilla, welke slechts bij hooge feestelijkheden geoorloofd is. Een groepje Italiaansche schoonen, gekleed in dit karakteristiek costuum Radiomast doodt vijf personen. Een 36 meter hooge stalen radiomast te Buenos Aires is gedurende een orkaan om gewaaid. Daarbij werden vijf personen ge dood en één zwaar gewond. AARDBEVING IN GRIEKENLAND. Twintig personen omgekomen. Donderdagavond kort na tien uur ia in ver scheiden deelen van Griekenland een aardbe ving waargenomen, vooral in Athene, den Pe- loponnesos en Euboea. Het centrum bevond zich tusschen Methana en Aegina. In (sthraia stortte een kolom van een kerk naar beneden, waardoor verscheiden personen werden ge wond. In Sparta is de koepel van een kerk in gestort. Ook in Tripolis en Megalopolis werd de aardbeving waargenomen. Overal ont stond een panie^ onder de inwoers. In de ker ken van Piraeus werden als gevolg van een paniek verscheiden personen gewond. De schade, welke door de aardbeving is aangericht is blijkens nadere berichten zeer aanzilenijk. Te Aegina *n in de dorpen Fa- naria. Sofika, Chilomiedi en Examilla zijn hui zen ingestort. Te Methana stortte het tele graafkantoor in. Te Theodoros werden drie personen gewond die getroffen werden door sleenen. die uit de kerk neervielen. Te Isthmia zijn eveneens huizen ingestort; hier werden vier personen gewond. De regeering heeft maatregelen genomen om de slachtoffers te helpen. Volgens de laatste berichten zijn in totaal twintig menschen als gevolg van de aardbe ving om het leven gekomen. Eigenaardige vrede in Chicago's misdadigerswereld. In de misdadigerswereld van Chicago is vrede gesloten. De beide koningen van deze „wereld" hebben een overeenkomst onderteekend, waarbij iedere partij oen bepaald gedeelte van de stad toegewzen wordt. Een eerste overval heeft na dezen eigen- aardfgen vrede reeds plaats gehad, waar bij voor het eerst in de geschiedenis een postvliegtuig is beroofd. Een amokmaker verwondt zes personen. Donderdagavond liep een waanzinnig ge worden zeeman in de nabijheid van de Stein- tor-Brücke te Hamburg rond met een revol ver, waaruit hij in het wilde weg schoten loste op de menigte, die verschrikt naar alle kan ten een goed heenkomen zocht. Toen zijn re volver leeggeschoten was, achtervolgde hij 't publiek met een mes. Er werden twee vrou wen door messteken en schoten gewond, ter wijl vier andere personen eveneens letsel op liepen. De dader, een 4ó-jarige man, kon eerst na een wanhopige worsteling door een groot aantal agenten overweldigd worden. De zwaargewonden moesten in een der ziekenhui zen worden opgenomen. NED. OOST-IND1E Politie inval op een redactie-bureau. Aneta seint uit Soerabaya: Dc politie al hier heeft een inval gedaan in hel rodac- tiebureau van het inheemsch dagblad „Soeara Publiek", wegens het opnemen van oen vertaling van ren in het Engelsch ge steld opruiend manifest, gotcekend Perhim- poenan Indonesia, waarin verschillende on toelaatbare uitdrukkingen voorkomen over het Nedorlandsch gezag. Het vooronder zoek duurt voort De aangehouden redac teur van het blad, zekeren Wani, is van Menadoncesche afkomst en lid van de P.N.I. Het zetsel, alsmede een gedeelte van den oplaag, plus de bijbehoorende copie zijn in beslag genomen. Radio-verbinding met Zuid-Amerika. Aneta seint uit Bandoeng: Do proefge sprekkon met Zuid-Arnerika zijn Donder dag om 8.15 begonnen met Buenos Aires, doch moesten worden afgebroken, omdat Bandoeng niet goed was te verstaan. Ban doeng kon echter Buenos Aires zeer goed volgen. Om 11.10 werd begonnen met Rio de Janeiro, hetwelk dadelijk succes had. De teelgraaf dienst is momenteel bezig met proeven voor een rechtstrceksche radio verbinding met Shanghai. OORZAKEN VAN DE CRISIS. Te hooge koop. cn pachtprijzen. Het bodemkapitaal zal een veer moeten laten. ,,De Standaard", het anti-revolutionair dag blad, onder hoofdredactie van den heer H Co- lijn, constateert in een artikel over de land bouwcrisis, dat de Nederlandsche landbouw al jaren lang op een geheel onwerkelijke basis rust: Hel opbrengstvermogen van den bodem is niet grooter dan een 15 jaar geleden. De pro ductiekosten zijn daarentegen sterk gestegen. Waartoe had dit nu, bij een gezonde ontwik keling, moeten leiden? Hel antwoord ligt voor de hand. Zooal niel tot verlaging der grondwaarde en prachtprijzen, dan toch stellig niet tot het omgekeerde. En dat is juist wat geschiedde. Onder den invloed van tijdelijke verschijnse len zijn de grondprijzen gestegen en hebben de pachtprijzen deze stijging gevolgd. Dat moest misloopen, zoodra de gevolgen eener sterk toegenomen goedkoope productie elders zich voelbaar maakten. En wat moet men thans doen? Moet men door kunstmatige maatregelen de gezondma king van den landbouw tegengaan? Moet dc Slaat, moet het Nederlaodsche volk opkomen voor de gevolgen van veel te hooge koopprij zen cn veel te hooge pachtprijzen? Moet men, door kunstmatige steunverlee- ning er toe meewerken, dal do pachten op veel te hoog peil gehandhaafd blijven; of moet men er de voorkeur aaD geven om, onder den invloed vao d* prijzen der producten, de koop- cn pachtprijzen weer in harmonie te zien gebracht met de geldswaardige opbrenst? Een soortgelijk proces hebben andere dee len van het Nederlandsche volk reeds door gemaakt of zijn bezig hel door te maken. Waarom zou het bodemkapitaal in dit op zicht van teleurstelling verschoond moeten blijven? Let wel, we hebben het nu alleen over maat regelen, die er op gericht zouden zijn om be scherming te verlcenen tegenover volkomen natuurlijke concurrentie. Waar onze productie gehinderd wordt door kunstmatige maatregelen van anderen, nemen we een ander standpunt in. Maar waar het gaat om eerlijke, vrije concurrentie zien wij geen enkele aanleiding om een ongezonden, kunstmatigen toestand en zoo moet men dc huidige koop- cn pachtprijzen iii Nederland beschouwen door kunstmiddelen een, cn da nog kwijnend, voortbestaan te verzekeren. Dc landbouw in Nederland leeft, onder de tegenwoordige koopprijzen van den grond en de daarmee verband houdende pachten in wat de Engelschen noemen, a fool's paradise. Die prijzen moeten omlaag, wil onze landbouw weer op gezonde basis komen te rusten. En alles wal een natuurlijke daling dier prijzen belemmert, keuren we af. Daaronder valt dus niet 't verweer legen dalgene wat die daling op onnatuurlijke wijze forceert. Maar onder die afkeuring valt wèl kunstmatige bescherming van onzen graanbouw tegenover den aanvoer uit landen, die hun producten hier aan de markt brengen zonder dat van eenige bescher ming hunnerzijds sprake is. Daarom spreken we ons in het algemeen uit tegen graanrechten. R0b.. W.NDSCHE EIERMIJN. Hot bestuur van de Coöperatieve Rucr- tnondsche Eiormijn, heeft zich tot don Ministerraad gewend rnct oen telegram, waarin bij do regeering aangedrongen wordt op spoedige maatregelen tot afweer van de gevaren, die den cicrhandel en den loineren boc;cnstand 6peciaal van Duit sclic zijde bed. i"e** op dit telegram van d--i minister het volgend antwoord ont- ,cn: Naar aanleiding v. uw telegram bel) ik de eer u mede te declcn, dut door mij de üoedige stappen zijn ge aan oin te trachten behulpzaam to zijn aan den afzet van eieren naar het buitenland. Ilc moge intusschcn opmerken, dat hoewol de Duitscho Rijksdag het autonome recht op eieren van 30 Mark per 100 Kg. heeft vcr- oogd, dat hooge tarief toch niet in wcr- Pg kaji treden, zoolang het verdrag' i van 5 Maart, dat in het i- itsch - - Vsverdrag is vpst^este'd, van kracht is. Aangenomen mag worden, da. vóór 15 December a.s. geen wijziging in den thans bestaanden toestand zal ko

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 17