VRIJDAG 11 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Een bloembollententoonstelling. Aan het tentoonstellingscomité van de Alg. Vereeniging voor Bloemencultuur al hier, wordt na eenige discussie en nadat de voorzitter het voorstel van B. en W. warm had verdedigd, een subsidie toegekend van 50.voor een in deze gemeente te hou den bloemententoonstelling. Op het verzoek van de Nat. Oommissie tegen het alcoho lisme om het aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank te verlagen I wordt afwijzend beschikt. Tot slot worden I B. en W. aangewezen om namens den Raad als gemachtigde op te treden ter openbare vergadering voor Ged. Staten op Maandag 5 Mei, waarin verslag zal worden uitgc- I bracht tegen het beroep ingesteld door de vereeniging voor christelijk Nat. schoolon derwijs te Oude-Wetering tegen de vast stelling der vergoeding over 1928 ex art. 101 der Lageronderwijswet. Schandelijke tconeeltjes tij- dens de Kaagweek. OP DE VEEMARKT TE AMSTERDAM werd Donderdag de negende Paasch- vee-Tentoonstelling van de Amsterdamsche vereeniging tot het houden van vee-tentoonstelling en jaarmarkten gehouden. Een overzicht van de paardenkeuring GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag ten 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met het ge bruikelijke gebed wordende notulen van de vorige vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd. Aan de orde de agenda. De belastingen. lo. Vaststelling van het heffingspercen- iage plaatselijke inkomstenbelasting, dienst jaar 1930—1931. B. en W. stellen voor het oeroentage te bepalen op 3 1/2 pet. De heer le Vette merkt op, dat overal het percen tage voor deze belasting wordt verlaagd, jok niet kan. De voorzitter deelt mede, dat Dok inet kan. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. ernstig dit punt onder de* oogen hebben gezien, en gelet op de finantieele perhouding tusschen rijk en gemeenten hebben zij het aangedurfd het percentage >p 3 1/2 pet. te handhaven, temeer als men aagaat dat aan de veiling voor 300.000.— minder is geveild geworden dan het vorige jaar. Ook met den landbouw was het al niet veel beter gesteld. De heer Horsman vindt dat het voorstel van B. en W. hem erg is meegevallen, want hij had niet anders verwacht dan een ver hooging van het percentage. Hierna wordt z. h. s. het percentage op 3 1/2 pet. vastge steld. De gemeente betaalt de ziektewetpremie. 2o. Voorstel van B. en W. om de premie verschuldigd ingevolge do ziektewet ge heel voor rekening dezer gemeente te ne men. Uit het prae-advies van B. en W. blijkt, dat alleen door deze gemeente premie ver schuldigd is voor degenen, die slechts voor korten tijd in dienst dezer gemeente wor den genomen, want de ambtenaren en be ambten in dienst dezer gemeente vallen onder het K. B. van 11 October 1929 Stbl. 456. De beer Horsman vraagt of B. en W. met dit voorstel zijn gekomen uit admi nistratief oogpunt, ter voorkoming van verrekening. De voorzitter antwoordt, dat zulks niet het geval is, doch B. en W. heb ben gemeend dit voorstel te moeten doen in het belang van de arbeiders zelf. De heer Rotteveel vraagt of voor de weg werkers ock premie dient betaald te wor den. De voorzitter antwoordt, dat ook de wegwerkers onder het K. B. vallen. Bij ziekte krijgen de ambtenaren gedurende een bepaalden tijd hun volle loon uitge keerd. Z. h. s. wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. 3o. Overgegaan wordt tot de vaststelling van een aantal pensioensgrondslagen, wel ke verband houden met de verandering van wedde voor enkele ambtenaren en beamb ten in dienst dezer gemeente. 4o. Het kohier Hondenbelasting wordt z. h. s. vastgesteld op een bedrag groot 412.—. 5o. Tot lid van de plaatselijke schoolcom missie wordt benoemd de heer A. J. Zwar- telé. Goedkoope grond! 6o. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel grond van den heer C. M. Kerkvliet voor wegverbreeding. De voorz. herinnert eraan, dat in de raadsvergade ring van 3 December 1929 werd besloten de noodige credieten beschikbaar te stellen voor demping van een perceeltje water, toe- oehoorende aan voornoemden Kerkvliet ten einde de weg, die ter plaatse in verband met het steeds toenemend autoverkeer te smal is, behoorlijk verbreed te krijgen. De verbreeding is thans tot stand gebracht en de gemeente heeft ongeveer 85 M2. meer grond hierdoor verkregen. Om het eigendom door deze demping verkregen vast te leggen is het noodig, dat thans een besluit wordt genomen tot aankoop van dien strook grond. B. en W. stellen den Raad voor hier toe te besluiten en wel voor de som van 1Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Het kantoor van den rijks ontvanger. 7o. Voorstel van B. en W. tot onderhand- sche verhuring van het rijksontvangerskan toor gedurenden 2 maanden aan den waar nemend ontvanger en tot onderhandsche verhuring van woning met kantoor aan den pas benoemden rijksontvanger, den heer J. Jedema. De voorzitter deelt mede, dat 1 Maart 1.1. de rijksontvanger G. Jorwerda is overgeplaatst,in welke vacature eerst op 1 Mei e.k. wordt voorzien. Gedurende dien tijd heeft de woning leeggestaan, alleen het kantoor werd gebruikt, waarvoor B. en W. behoudens goedkeuring, een huurprijs heb ben gevraagd van ƒ3.— per week. Op 1 Mei kan dan het woonhuis met kantoor worden verhuurd aan den in functie treden den rijksontvanger _n wel tegen een huur- rijs van f 420.— per jaar. B. en W. stellen voor tot beide verhurin gen te besluiten, waartoe z. h. s. wordt be sloten. 8o. Op het voorstel van B. en W. om den tijdelijken wegwerker C. W. Spruijt nog tot 1 Januari 1931 in dienst dezer gemeente te houden in verband met zijn pensioen aanspraken, wordt goedgunstig beschikt. De wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1929 en 1930 gaat na toelichting door den voorzitter ondor de hamer door. Evenzoo een drietal reclames schoolgeld. Aardbeving in Oude-Wetering. Tot de ingekomen stukkeu behoorden-o.a. een adres van P. Roelofs te Oude-Wete ring, die er op wijst, dat de huizen aan de Oude-Wetering zeer dicht aan den publie- ken weg staan en hij in verband met het woest rijden en de vele gaten in den weg een gevoel krijgt van een aardbeving (hila riteit). Hij verzoekt den Raad de gaten te doen dichten en den weg ter plaatse te verbreeden. Het adres wordt voor kennis geving aangenomen. Voorts een tweetal adressen van het bestuur der R. K. Kies- vereeniging te Roelofarendsveen en Rijp- wetering over de stofplaag m verband met het gebruik van sintels in do bebouwde kommen. Verschillende leden voeren hier over het woord. Sommige leden achten het gebruik van sintels nog niet zoo slecht, want men behoeft nu niet meer in de mod der weg te zakken. Andere leden geven aan gebruik van grint in de bebouwde kommen de voorkeur. Het slot is, dat de voorzitter zegt, dat de leden vertrouwen moeten heb ben in het Ooilege van B. en W., dat steeds naar bevinding van zaken zal handelen daar bij zooveel mogelijk met de wenschen van de leden rekening houdend. öp het verzoek van het R. K. Schoolbe stuur te Rijpwetering om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding als bedoeld bij art. 101 den L. O.-wet over 1930 wordt goedgunstig beschikt. Evenzoo wordt besloten aan het bestuur der vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs een voorschot toe te ken nen groot 740. De heer Horsman begrijpt niet waarom B. en W. thans wel het verzoek inwilligen, daar het bestuur geen andere vergoeding vraagt dan bij zijn aanvrage in Januari. De voorz. antwoordt, dat de aanvrage is op geschort in verband met het beroep tegen de vergoeding ex art. 101 over 1928, waar naar het voorschot over 1930 wordt bere kend, terwijl bij K. B. van 30 Januari 1930 eerst is beslist dat het gevraagde bedrag gerust kan worden uitbetaald. Op het verzoek van de wed. Weening uit Rijpwetering om een bijdrage uit de ge meentekas te mogen ontvangen in de ver- pleegkosten van haar dochtertje in het St. Elizabethsziekenhuis wordt afwijzend be schikt, aangezien gebleken is, dat de totale inkomsten in dit gezin bedragen 80.50 per week, zoodat het gezin in staat kan worden geacht deze verpleegkosten ad 2.50 per dag geheel te betalen. Aan het R. K. Kerkbestuur van Roelofarendsveen worden de noodige gelden beschikbaar ge steld voor verbetering van het schoolpad. De heer Schouten „hofleve rancier". Aan A. J. Schouten wordt vergunning verleendtot het voeren van het gemeente wapen op zijn rijwielen en andere handels artikelen. Op het verzoek van de R. K. Hoogere Burgerschool te Leiden om een subsidie uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor het bezoeken van een leer ling uit deze gemeente van genoemde in richting groot 165.91, wordt goedgunstig beschikt. Rondvraag. De heer Bontje deelt mede, dat de centrale kicsvereeniging hem heeft opgedragen in deze vergadering te spreken over de schandelijke tooneeltjes welke zich afspelen tijdens de Kaagweek. Vele sport liefhebbers geneeren zich niet in do Kaag rond te loopen op zulk een wijze dat de kaagbewoners zich daaraan ten zeerste ergeren. Er zijn er zelfs onder die bijna on gekleed rondloopen. Ook de wijze waarop gekampeerd wordt laat veel te wenschen over. De voorzitter antwoordt, dat hem als hoofd van de poli tie nog nimmer klachten tijdens de Kaag week hebben bereikt. In deze gemeente wordt voor zoover hem bekend niet ge kampeerd, wel onder Warmond in het Lageland. In overleg met het gemeentebe stuur van Warmond heeft de Raad een kampeerverordening vastgesteld, waarbij het verboden is zonder vergunning van B. en W. in de gemeente te kampeeren. De menschen die gelegenheid geven om tc kampeeren moesten echter zelf verstandi ger zijn, doch het geldelijk voordeel speelt nog bij velen een grooto rol. De voorzitter zegt toe het toezicht tijdens de Kaagweek te zullen verscherpen, en als er klachten bij hem inkomen zal hij deze zeer ernstig laten onderzoeken. Er dreigt een overstrooming. De heer Rietbroek wijst op het groote gevaar voor de Zuidkade te Roelofsarends- veen bij een sterke oostenwind. Het heeft ongeveer een week geleden maar weinig gescheeld of deze kade, die op vele plaat sen erg zwak blijkt te zijn, zou doorgebro ken zijn. Zoo dit was gebeurd was do ramp voor de plaats Roelofarendsveen niet te overzien geweest. Spr. weet wel dat liet polderbes-tuur in deze de verantwoordelijk heid draagt, doch de burgerij heeft er ook belang bij, zoodat z.i. het gemeentebolang hierbij ten nauwste is betrokken. De voor zitter wijst erop, dat alle verantwoorde lijkheid bij het poldethestuur berust. Het gemeentebestuur heeftsteeds meerdere ma len het polderbestuur op de kaden rond het Brasemermeer gewezen. Zelfs op de laatste poldervergadering is door den afgevaardig de van het gemeentebestuur erop gewezen en daarbij de wenschelijkheid betoogd om de slooten achter deze kade te dempen. Verder heeft het Hoogheemraadschap van Rijnland en Ged. Staten het toezicht op den polder. Do heer Rotteveel vindt dat de vraag door den heer Rietbroek gesteld op de poldervergadering thuis hoort. Dc heer de Koning is toevallig bij den laat- sten storm bij de plek des onheils geweest. Men mag van geluk spreken, dat bij dag de zwakke plek was opgemerkt geworden, want de gevolgen waren bij nacht niet te overzien geweest. Over een lengte van 25 Meter stroomde het water over de kade. De heer Horsman vindt het wel op zijn plaats dat hierover wordt gesproken. Hij vindt het wel degelijk ook een gemeentebelang. De heer van Dooren stelt voor den polder aan te schrijven de kade te versterken. Mocht aan dit verzoek geen gevolg worden gegeven binnen een zekeren tijd, dau kan het gemeentebestuur zich tot Rijnland wen den. De voorzitter zegt toe deze zaak met de wethouders te zullen bespreken. Tot slot wijst do heer Rietbroek nog op enkele bouten in de schoeiing in het zui den van de Veen, die tever uit het beton steken, waardoor schade wordt toegebracht aan de daar langs passeerende vaartuigen. De voorzitter zegt de bouten te zullen la ten afzagen. Hierna sluiting. HILLEGOM. Postmannen. De afd. Hillegom en O. van den Ned. R. K. Bond van P. T. en T. hield haar jaarvergadering in „Flora De opkomst was zeer goed. De voorz., de heer J. Heemskerk, opent met den chr. groet en een woord van welkom waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastge steld. Do voorz. installeerde vervolgens 3 nieuwe leden. Het jaarverslag was goed verzorgd, het oogstte een dankbaar ap plaus. De penningmeester sloot ziju kas met een batig saldo van 64.73. Tot- liqui datie van het Vaandelfonds werd besloten en tot vaandeldrager benoemd de heer H. Broxterman. De heeren Heemskork en Van Bemrael werden als bestuursleden bij acclamatie herenoemd. De heer Steen voorden alhier stelde zijn mandaat ter be schikking voor een buitenlid; als zoodanig werd gekozen de heer W. de Beus to Lisse, lid van het hoofdbestuur van den Bond. Tot afgevaardigden naar het Bondscon- gres. dat van 13 t.m. 19 Juni te Oosterhoufc wordt gehouden, werden gekozen de hee ren O. P. A. Beijersbergen en F. C. van j Lierop Jzn. Bij de bespreking van punten voor den beschrijvingsbrief kwamen zeer belangrijke zaken aan de orde. Hierna sluiting. DE NEGENDE PAASCHVEETENTOONSTELLING TE AMSTERDAM, Donder dag gehouden, muntte uit door grooten aanvoer. Hierboven de kampioen, de fijnste en beste gemeste dikbilschot, ingezonden door R. Rijnsburger te Leiderdorp GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT Gisteravond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig waren alle le den. Dc voorzitter opende de vergadering met gebed. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering met een opmerking van den heer van der Voet vastgesteld. De voorzitter deed eenige mededeeliiv gen naar aanleiding van de vorige verga dering omtrent de waterleiding, welke van ondergeschikt belang waren. Voor kennnisgeving worden aangeno men eenige ingekomen stukken van Ged. Staten houdende goedkeuring van diverse raadsbesluiten. Ingekomen was een verzoek van den heer C. Paardekonpcr om een jaarlijksche vergoeding voor zijn rijwiel, hetwelk hij gebruikt voor de uitoefening van zijn bode schap. De fiets van den bod» De voorzitter deelt mede, dat B. en W. besloten hebben om eene \ergoeding toe tc kennen, omdat zij do billijkheid hiervan inzien. Echter zijn zij verschillend van ge dachte over de hoegrootheid van dc toe te kennen vergoeding. De voorzitter vraagt, of dc Raad zich in principe kan vereeni gen voor dc toekerning eener vergoeding. Na uitvoerige bespreking brengt de voorz. het voorstel van B. cn W. in stem ming om in principe tc besluiten tot het toekennen van een vergoeding. Dit voorstel wordt met 6 tegen 1 stem, die van den heer Nijssen, aangenomen. In stemming komt een voorstel van wet houder van der Laan om Paardckooper voor zijn rijwiel een vergoeding van 50 per jaar toe te kennen. Voor stemmen de heeren van der Voet, Eigenbrood, van der Laan en Witteman. Tegen cle heeren Nijssen, van Reisen on van der Iiulst, zoodat het voorstel is aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. Géén regeling met naburige gemeenten inzake schoolarts. Aan de orde wordt gesteld het voorstel om een regeling te treffen met de ge meenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noord wijk cn Noordwijkerhout, om te geraken tot een gemeenschappelij- ken schoolartsendienst. De voorz. dee't mede, dat B. en W. af wijzend tegenover dit voorstel staan, om dat in deze gemeente reedB zulk een dienst bestaat. De heer van der Hulst kan zich met dit voorstel vercenigen, omdat do bestaande dienst goed werkt. De heer van der Voet vraagt waarom B. cn W. nog met een dergelijk voorstel ko men en waarom zij nog deel hebben geno men aan de besprekingen. Do voorzitter en wethouder van der Laan lichten dezo aangelegonhoid nader toe. In de gemeente Voorhout kan men den alhier gevestigden geneesheer goinak- kelijk als schoolarts aanstellen, hetgeen niet het geval is met de andere gemeenten, omdat daar meerdere geneesheeren zijn en zij dus niet weten, wie zij moeten aanstel len. Bovendien kunnen die gemeenten be tor samenwerken, omdat zij nog geen dienst hebben. Dc heer van der Voet vraagt of oen gc meenschappelijkcn dienst beter werkt dan een eigen dienst. Dc voorzitter zegt uit geneeskundig oog punt bezien ja, doch het schoolartseninsti tuut in dezo gemeente is voldoende en niet zoo kostbaar als de gemeenschappelijke op den duur. Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Thans komt aan dc orde dc vaststelling van het heffingspercentago voor het belas tingjaar 1930-1931. Besprekingen der belastingen. Dc voorz. licht het voorstel van B. en \V. en <le bijhoofendc toe'ichting nader toe. De inspecteur der Directe Belastingen heeft geadviseerd om het heffingspercen tago tc verhoogen met 1 pet., wegens dc vermoedelijke mindere opbrengst der be lastingen. Aldus zou liet heffingspcrcenta- ge van do gemeentelijke inkomstenbelas ting voor dezo gemeonte gebracht moeten worden van 2 1/2 op 3 1/2 pet. De inspec teur grondt zijn mooning op het feit, dat de bloembollenstreek over het algemeen geleden beeft door vorstschadc cn minde re opbrengst van dc gewassen. Dc meer derheid van B. on \V. zijn van oordeel, dat het advies van den inspecteur ecnigszins aan do pessimistische kant is, daarom zouden zij het percentage gehandhaafd willen zien op 2 1/2 pet. De meerderheid van B. on W. wil dit evenwel op 3 pet. heb ben en dus met oen 1/2 pet. verhoogen, op dat men aan den veiligen kant is en hier door een middenweg wordt bewandeld. De heer van der Hulst zou het zeer op BIJ HET „SCH0UWT00NEEL" is de première gegaan van „Patelijn", uit het Fransch van W. AJecis, in het middel-Nederlandsch overgezet door Jan Walch. Hierboven; Jetty van Dijk, Cor Hermus en Ko van Dijk in een der scene's

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9