KOFA. MAGAZIJN GEBR. BRÜNING STADSNIEUWS VRIJDAG 11 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURAN1 EERSTE BLAD PAG. 2 LEIMUIDEN. Radio-distributie. Donderdagavond was het net van de radio-distributie-ccn- trale zoover gereed, dat op verscheidene plaatsen reeds aangesloten kon worden. De firma de Vries en Stevens uit Leiden, die voor den aanleg zorgde, hoeft eer van haar werk. Naar wij vernemen zal een Icabel door dc Drecht worden gelegd, zoo dat ill dc naaste toekomst ook de bewo ners aan den Woudschen dijk kunnen aan- sluitou. Volkstelling. Door B. en W. dezer gemeente is als leider voor de tienjaarlijk- schc Volkstelling aangewezen do heer J. A. Bakhuizen Secretaris dozer gemeente. Bouwen. B. en W. dezer gemeente hebben vergunning verleend tot het bou wen van een woonhuis aan den heer G. van Lienden on tot het bouwen van een winkel met woonhuis aan den heor M. A. van der Moijs. Langen tijd heeft de aanbouw van nieuwe woningen in deze gemeente stil gestaan. Gedurende het laatste jaar ife hierin echter verandering gekomen. Tal van nieuwe woningen zijn in dien tijd ge bouwd. Schoolverzuim. In de vergadering der Commissie tot Wering van Schoolverzuim zijn de heeren A. van Loon en P. de Jeu resp. als secretaris en voorzitter herkozen. Ergerlijk. Donderdagmiddag werden in deze gemeente oen drietal zwervers aangetroffen, waarvan er twee zoo dron ken waren, dat zij naar het arrestanten lokaal moesten worden overgebracht. Een van deze twee kon zich zelfs niet staande houden, zoodat hij op een kar gelegd moest worden om naar het lokaal te wor den overgebracht. Zijn toestand was van dien aard dat men het raadzaam vond voor hem in te sluiten eerst den gemeentearts te raad plegen. Geboren Jan, zoon van P. van Dam en H. Vermeulen. Overleden Maria van der Kamp oud 77 paar echtgenoote van H. van Veen. NOORDWIJK Oranje-vereenigirig. Woensdagavond vergaderde de O. V. in de bovenzaal van Hotel Royal, wclko tot in de uiterste hoek jes met aanwezigen was gevuld. De voor zitter, de heer H. Mathot, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom. De uitgebroide notulen werden onveran derd vnBtgestold. Medegedoeld werd, dat in do omgeving was opgericht de Fede ratie van Oranjc-Vereenigingen, waartoe de afd. Noordwijk-binnen was uitgenoo- digd. De Federatie zal tot doel hebben de feesten in de omgeving to regelen. Het be stuur zag in het streven van deze Federa tie wel eeriig nut en stelde voor het be stuursbesluit tot toetreding te aanvaarden. Dezo mededeeling bracht een zeer breed voerige discussie voort, waarvan het ge volg was, dat de toetreding tot de Fede ratie werd goedgekeurd. Tevens werd er np aangedrongen het hoofdbestuur te vor- zoeken, ook de Oranjevereeniging te Noordwijk a. Zee uit te noodigen tob toe treding bij do Federatie. Hot volgende punt der agenda: zullen wo dit jaar weder feest vieren? was direct beslecht. Do manier waarop en wanneer, hiervoor had het bestuur een concept program saamgesteld, hetwelk, aan de ver gadering werd kenbaar gemaakt. Het voornomen is op 2, 3 en 4 September feest te vieren, terwijl nogmaals zal worden ge poogd een bloemcorso to houden. Behou dens enkele wenschon kon dit programma do goedkeuring der vergadering wegdra gen en zal dit bij de plaatselijke autori teiten worden ingediend om de noodige concessies te verkrijgen om de feestelijk heden definitief vast te 6bellen. De begroo ting van dit jaar sloot op een bedrag van 1650. Na de rondvraag, waarvan flink ge bruik werd gemaakt, sloot de voorz. deze bijeenkomst onder dank voor de vlotte be sprekingen en voor do goede opkomst, waarna nog een aantal mooie prijzen on der de aanwezige leden werden verloot.. NOORDWIJKERHOUT. Boerenleenbank. In café „het Wapen van Noordwijkerhout" hield gisteravond de Coöperaticvo Boerenleenbank alhier cenc aigemeene vergadering. Een 70-tal loden was aanwezig. Dc voorzitter, de heer P. Verdegaal, opende de vergadering, allen welkom hoetend. Daarna werd dc presentielijst geteekend, waardoor teolte- naars stemrecht vorkregen. Do notulen van de vergadering van Donderdag 10 Mei 1020 werden door secr. Jac. van Noort voorgelezen on onveranderd goedgekeurd. Punt 3 en 4 van do agenda worden gelijk tijdig behandeld, nl. verkiezingen. Als lid van den Raad van Toezicht werd gekozen dc lieer P. O. van Saase. Als lid van het Bestuur de heel1 E. J. Hogervorst herko zen. Beide heeren namen hun benoeming aan. Dan volgde vaststelling dei' rekening en balans over 1920. De controlo-commissie verklaarde bij monde van den heer W. J. Guldemond alles tip-top iu orde. Het saldo der spaargelden op 1 Januari 1029 bedroeg 498.S05.57 en op 31 Dee. 1929: 602.508.53. Dc uitstaande voor schotten op 1 Januari 1929: 167.907.24 en op 31 Dcc. 1929 238.083.69. Do Boeren leenbank had op 1 Januari 1929 van dc öentralo Bank te vorderon 235.237.29 en op 31 Doe. 1929 147.840.07. Saldo rekening courant op 31 December 1929 bedroeg 160.440.18. Verkorte balans op 31 December 1929. Actief: a. Saldo der voorschotten 238.063.69; b. Saldo der gelden aan leden in loopendo rekening verstrekt 171.803.19 c. Saldo te vorderen van dc Centrale Bank 147.840.07; d. Aandeelen van de Oentralc Bank 170.e. Meubilair 1; f. Nog to vorderen rente on provisie van voorschotten 1.335.83: g. kasgeld 72.660.01; h. Aandeelen Coöperatieve Grondkapitaalbank 100.Totaal 631.993.79. Passief: a. Het saldo der spaargelden 602.50S.53; b. Schuld aan rekeninghou ders 11.363.01; c. Reservefonds 15.574.66 d. Winst over 1929 (te voegen bij het re servefonds) 2.547.59. Totaal 631.993.79. Over 1929 bedroeg de rente van spaar gelden 4 pot., van deposito's in loopendo rekening 4 pet. De rente .die van voor schotten, zoowol van gewone voorschot ten, als van voorschotten in loopende re kening. moest worden betaald, bedroeg 5 pet. Het nazien der boeken en bescheiden door den Raad van Toezicht en door het Bestuur vond regelmatig plaats, terwijl door den Voorzitter van Raad van Toe zicht en Bestuur gezamenlijk 2 maal een onverwachte Kascontrole verricht werd. Het Bestuur vergaderde 18 maal, zoo noodig met den Raad van Toezicht. In het afgeloopen jaar traden 21 leden tot de vereeniging toe. Op 31 Dec. 1929 bedroeg het aantal leden 295 (vorig jaar 284). Naar aanleiding van het voorgelezene informeerde de heer v. d. Weijden naai de oorzaak van het verschil tusschen dc winst van dit en het vorig jaar. Kassier v. Noort antwoordde dat de feestavonden, ter gelegenheid van 't 25-jarig bestaan ge organiseerd, nogal kostbaar waren ge weest. De voorziter deelde nog mede dat wegens vertrek uit deze gemeente ver schillende leden geschrapt waren. Bij de rondvraag vroeg de heer A. H. v. Noort naar de mogelijkheid van verlaging van do rentevoet. Het bestuur alleen is hiertoe gemachtigd, echter moet de Bank hande len conform de beslissing van do Cent raio Bank. De heer v. d. Weijden vroeg waar om op 31 December jl. zooveel geld in kas was. De kassier antwoordde dat die dag juist op een uitdag viel. Hierna sloot de voorzitter dc vergadering onder dankzeg ging. Emmabloem. Zaicrdag a.s. zullen ten bate der Tuberculose-bestrijding in Ne derland te dezer plaatse Emma-bloempjes worden verkocht. De nieuwbouw aan de St. Josephschool. Gisteren werd de vlag geheschen op het hoogste spant van de bouwwerken aan do uitbreiding van do St. Josephs Jon- gens- en Meisjesscholen. Hot omvangrijke werk is in hoofdlijnen thans gereed en maakt een zeer goeden indruk. De vor- schillende klaslokalen voor gewoon ou derwijs, de afdeelingen der naai- en be waarschool en het gymnastiek-lokaal, be nevens kleinere appartementen liggen ge groepeerd rond den tuin der Eerw. Zus tors. Do kelders voor centrale verwarming enz. zijn ook reeds in gevorderd stadium. Als een en ander nu maar spoedig vol tooid is, want zoowel jongens- als meisjes school hobbon alle klas-lokalen meer dan vol. RIJNSBURG. Burgerwacht. In de zaal van den heer J. Verbree hield dc Rijnsburgsche Burger wacht haar jaarvergadering. De heer de Heijer had als voorzitter bedankt na oen jaar deze functie te hebben waargenomen en de vice-voorzitter was niet aanwezig. Dei eere-voorzitter, Burgemeester; Bo;j schieter, leidde daarom de vergadering. Spr. heecto allen hartelijk welkom en gaf het woord aan den secretaris voor hc> uitbrengen van notulen en ja ai-verslag. Dit verslag vermeldde alleen als bijzonder feit het overlijden van den voorzittor, den heer Grimbergen. Ook werd herinnerd aan de gehouden schietoefeningen en wed strijden waarvan dc uitkomsten zeer be vredigend waren. Dat de Oegstgeester-be- ker in eigendom van Rijnsburg was over gegaan was voor laatstgenoemden een verrassing. In den loop dos jaars was de functie van penningmeester aan een ander over gegaan reden waarom de rekening en ver antwoording word uitgesteld Lot dc vol gende vergadering. De aftredenden be stuursleden, de heeren T. Heemskerk, J. Rootselaar en C. van Delft, werden her kozen. Door enkele leden was aan dc' ver eeniging een kast aangeboden voor het bewaren der medailles enz. waarvoor deze heeren den dank van het bestuur en van de vergadering inoogstten. De rondvraag gaf geen bijzonderheden. Dan werd over gegaan tot uitrei Ving der diploma's be haald bij het afleggen .der schietproeven. Daarna sluiting der vergadering die goed bezocht was. Tuinbouw. Als er ergens naar regen verlangd wordt, is het wel hier. Do droogte bemoeilijkt de tuinders ten zeerste in hunne werkzaamheden. Het planten der vroege aardappelen gaat lang niet ge makkelijk doch het zaaien van uienzaad enz. levort nog veel grooter bezwaren op. Zoomode het zaaien van snijblocmcnzaad. Begrijpplijk dat nu de vroege groenten zoo laag in prijs staat, de tuinders dio nog van hun voorraad wintcrproducten over hebben, daar niet of zeer moeilijk afne mers voor-kunnen vinden. We kunnen dan ook wel constateeren, dat het handelssei zoen voor deze artikelen is afgeloopen. Wat er nog is, is waardeloos. TER AAR. De K. R. 0. Ook in Ter Aar is men volop bezig voor de K. R. O. Do kaarten zitllen alle parochianen wel ontvangen hebben. In 't laatst van do week zullen cenige gezellen-leden, do parochie door trekken om de kaarten op te halen. Zij verwachten natuurlijk, dat do kaart al ge heel klaar ligt, ingevuld en wel. Vooruit parochianen! laten wij zorgen, dat Ter Aar proccntsgewijs de hoogste is in aantal leden en begunstigers van do K. R. O! De Papebrug. Deze week heerschte er een ongekende drukte aan het Pape- veer. De Papebrug moet nJ. gerestaureerd worden en is alzoo gesloten voor het ver keer. Nu ligt het bekende „veer" ter plaatse om de voetgangers en fietsers over te zetten. Auto's en motorrijtuigen mogen niet in het pont. Gunning. Aan den heer C. Akerboom Pzn. alhier is gegund het. bouwen van een woonhuis met bollenschuur te Ter Aar, voor rekening van den heer P. N. Dobbe te Roel ofarendsveen. VOORHOUT. Ongeval. Bij het ziokzoeken van bloembollen bekwam dc bloemist F. van der Geer eenige wonden in het gelaat, doordat zijn partner hot werktuig waar- medegewerkt werd, optrok, terwijl v. d. Geer in gebukte houding stond. Het ge reedschap, hetwelk bestaat uit oen puntig driehoek, bleef hierdoor op onverklaar bare wijze in het gezicht van het slacht offer haken. Van der Geer is verbonden door dr. Bols en daarna naar heb Zieken huis te Leiden overgebracht alwaar men hem verder heeft geholpen. Hij kon even wel na de behandeling huiswaarts gaan. W0UBRUGGE. Vleeschkeuring. Gedurende het eerste kwartaal 1930 werden de volgende slacht dieren ter keuring aangeboden: 1. gewone slachtingen: 7 runderen, 2 graskalveren en 38 varkens. 2 in nood gecloode en gestorven dieren: 4 runderen, 2 graskalveren, 21 nuchtere kalveren, 6 varkens en 8 schapen. Van deze laatste rubriek werden voor waardelijk goedgekeurd: 2 runderen, 14 nuchtere kalveren, 3 varkens en 5 scha pen, terwijl afgekeurd werden: 2 runde ren, 2 graskalveren, 7 nuchtere kalveren, 3 varkens en 3 schapen. Tuberculose werd aangetroffen bij 4 runderen en 5 varkens. Op de wal gevaren. Door den damp misleid voer een motorboot, komende van het Brasemenneer, met volle gang op den akker van den tuinder Bakker en schoof- daar ruim twee meter in diens tuin. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 1272. Bouw- en Wo ningbureau „H.A.W.I.", Leiden, Nieuwe Rijn 3, makelaarsbedr., aannemersbedr., hypotheken, assurantiën, enz. Wijz. han- delsn. thans: Bouw-Technisch-Bureau „H. A. W. I.". Bijv. uitgeocf. bedr.: tevens han del in bouwmateriaal. 522S. Leidsch Administratiekantoor en Woningbouw, Leiden, Fagelstniat 5. Uittr.-. E.: S. van Dam, Leiden, d.d. 10 April 1930. N.E.: C. Kok, Leiden. Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting scheepvaartverkeer Singelbrug. Burgemeester en Wethouder^ van Lei den brengen ter aigemeene Jwanis, dat de Singelbrug wegens verbeteringen, vanaf tot nadere aan" scheepvaartverkeer Het verkeer kan ke als gevolg hier' passeeren, plaati Rijn-Schrijvcrsbri A. VAN D: rengen van 14 April a.<. voor het orden geopend, rtuigen, wel- nïet kunnen den Ouden BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secrètaris. Leiden, 11 April 1930. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 April a.s. waar genomen door -de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. UITVOERING ZIEKTEWET. De Raad van Arbeid vestigt er de aan dacht op, dat zij die bij de Ziekenkas van een Raad van Arbeid verzekerd zijn, ziek zijn en ziekengeld wenschen, van dit ziek zijn zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen 24 uur na het intreden der onge schiktheid tot werken, kennis moeten ge ven aan den Baad van Arbeid. Zwangere gehuwde verzekerden moeten zich eventueel ziek melden op een tijdstip, waarop een geneesheer of vroedvrouw kan verklaren, dat do bevalling waarschijn lijk binnen een tijdsverloop van zes weken za) plaats hebben. D-ezc kennisgevingen moeten geschieden door middel van een ziekmeldingsformu lier, hetwelk verkrijgbaar is bij den Raad van Arbeid en bij de postkantoren. Heeft men een dergelijk formulier inge zonden en is de ongeschiktheid tot wer ken geweken, dan moet nvm ook hiervan onmiddellijk, in elk geval op den dag van het einde der ongeschiktheid, kennis ge ven aan den Raad van Arbeid met ge bruikmaking van een formulier, hetwelk in den regel vooraf in handen van den patiënt zal zijn gesteld of anders ook ten postkantore verkrijgbaar is. Losse arbeiders, dat zijn arbeiders, die in den regel in dezelfde kalenderweek niet langer dan twee dagen in dienst van den- zelfden werkgever zijn, moeten behalve bovenbedoelde bescheiden nog overleg gen een losse arbeid er skaart, uitgereikt door den Raad van Arbeid, waaruit bTHTci bij welke werkgevers en over welke periode zij arbeid hebben verricht. Derhalve wordt bedoelden arbeiders in overweging gegeven, voor zoover dit nog niet is geschied, zich zoo spoedig mogelijk onder overlegging van hun ventekaart. tot het verkrijgen van zulk een losse arbeiders- kaart, tot den Raad van Arbeid te wen den. Dc patiënt, die recht heeft op zieken geld, Icrijgt dit niet ingang van den derdon dag na dien waarop de ongeschiktheid tot werken is aangevangen. Met inbe grip van den dag, waarop verzekerde zich ziek meldt, zijn er dus 3 wacht (karenz) da gen. De Zondag telt als zoodanig mede, zoodat, indien een verzekerde bijv. Vrij dagmorgen. niet in staat is tot arbeid, hij met ingang van Maandag daaropvolgende ziekengeld zal ontvangen. Dit ziekengeld bedraagt als regel 80 pet. van het dagloon van verzekerde, tot een maximum van ƒ6.40 per dag. In afwijking van het bovenstaande hoeft oen zwangere gehuwde verzekerde reeds recht op ziekengeld van den eersten dag a-f waarop zij bovenomschreven ver klaring heeft overgelegd en tot oen bedrag gelijk aan het dagloon, tot een maximum van 8 per dag. Voorts wordt voor alle verzekerden, waarvoor krachtens de bepalingen der I. W. premie verschuldigd is, over volle weken, waarover zij ziekongeld ontvangou, de premie vorschuldigd krachtens de Inva liditeitswet, door het orgaan waarbij zij verzekerd zijn tegen ziekte, betaald. Tot dekking der kosten worden preraiën geheven. Het door den werkgevers tc be talen bedrag wordt berekend aan de hand van oen opgave, welke, gelijktijdig met de loonlijsten krachtens de Ongevallenwetten aan den Raad van Arbeid, moet worden ingezonden. De premiebetaling heeft dan ook, evenals bij de Ongevallenwetten, achteraf plaats. De helft van dc voor eon arbeider te betalen premie kan dooi den werkgevers aangesloten bij den Raad van Arbeid op dezen arbeider worden ver haald, tot een maximum van 1.15 pet. van zijn loon, is gelijk 11.1/2 ct. van elke ƒ10 loon. Bij een arbeider met een weekloon van 30 mag dus 3 maal 11 1/2 cent is 34 1/2 ct. per week van zijn loon worden ingehouden. Van het loon van arboiders, verzekerd bij een Bedrijfsvereeniging, mag de helft van de door deze Bedrijfsvereeniging vast gestelde premie worden ingehouden. Hoe wel de meeningen hieromtrent nog ver deeld zijn, lijkt het billijk, dat ook in dit geval niet meer dan 1.15 pet. van het loon van den arbeiders op hem mag wor den verhaald. Indien een werkgever zich niet bij een Bedrijfsvereeniging heeft aangesloten, volgt hieruit dat zijn arbeiders automatisch bij den Raad van Arbeid verzekerd zijn. Deze werkgever behoeft niets anders tc doen dan zijn loonlijsten zeer nauwkeurig van week tot week bij te houden en daar op alle loonsbetalingen te vermelden (dus ook die van de losse arbeiders). De motorspuit werd gisteravond opge roepen voor een brandje in een stapel vuilnis en oude rommel, liggende aan de Gevangenlaan.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2