Laddervrije/KonafBn B. DE KONING VRIJDAG 11 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG 14 DENK AAN DE.... SENSATIONEELE PRIJSVERLAGING onzer ONVERWOESTBAAR jltirke Deze kosten thamé Blcallta 1.37, 1.17, 98. 79 ct/ p^aar Kwaliteiten bulten ons NIET verkrijgbaar Bij 3 paar steeds 5 pCt. KORTING Haarl.str. hoek Donkersteeg 2-4-6 Zwavelzuur uit wraakneming. Op do exportslagerij te Oss is een pas aangestelde opzichter onverhoeds een flescli zwavelzuur iu zijn hals gegoten. Ernstig verbrand is de getroffene in het ziekenhuis opgenomen. Daar de dader on middellijk na het voorgevallene zich eenigs- zins vermomd verwijderde, kon de getrof fene geen bijzondere aanwijzing doen. De politic heeft de zaak in onderzoek. Van tien balen suiker. Een rechercheur van de oentrale recher che te Rotterdam zag op den Coolsingel aldaar een man loopen, met wien hij als politieman al eens ambtelijk te maken had gehad in een, voor den man minder aangenaam verband. De man liep nu, in gezelschap van een ander, achter een handwagen, waarop 10 balen suiker lagen. De rechercheur volgde de twee mannen, die naar een pakhuis, gelegen in een dwarsstraat van den Hecmraadsingel, re den, waar de balen werden afgeladen. Op dat oogenblik is de rechercheur gaan in- formeeren naar de herkomst van cïe balen suiker. Do mannen deden een lang ver haal van een hun onbekenden man, die op den Blaak zou zijp flauw gevallen. Een andere hun onbekende had hun daarop een rijksdaalder beloofd, als zij den wagen voor den zieken man naar dit adres brach ten, enz. Bij onderzoek bleek dit verhaal niet juist to zijn. De beide mannen, de 34- jarigc J. J. en de 45-jarige D. L. W., zijn voorloopig aangehouden en opgesloten. De balen suiker zijn vermoedelijk gesto len, maar de politie weet nog niet ten nadeele van wien deze diefstal is gepleegd. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot hot Wassenaarsche Slag op Maandag 14, Dinsdag 15, Woensdag 16 en Donder dag 17 April, telkens van 8.30 tot 14 uur wegens het schieten met mitrailleurs. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder voor het publiek toegankelijk is, wanneer de roode vlaggen welke de onveiligheid aanduiden, zijn in gehaald. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Stadgenooten. Als in de dagen, die volgen, lieve meisjes cn jongens u kaarten te koop aanbieden voor de Revue „Hallo veel plezier", op te voeren door „Ons Toon eel" onderafd. R. lv. Vrouwenbond en anderer medewerking, ach stuurt hen dan niet weg; zij toch ver vullen allen daarin een rolletje om mede (o werken aan 't goede doel. Do opbrengst is voor hun minder bedeelde broertjes en zusjes, voor de „Baby" en voor „Hulp in do huishouding" bij zieke moedertjes, 't Is in de vacantieweek van Paschen. Komt stelt hen niet teleur, maar moedigt hun zwakke pogingen op charitatief gebied aan. Mej. M. SWART. Hooggeachte Stadgenooten. Zaterdag 12 April zal bij u aan hui6 ge beld worden en zal gevraagd worden een bloemetje te koopen en op straat zult ge lastig gevallen worden door beminnelijke jonge dumes en alweer moet ge een bloe metje koopen. En zeer waarschijnlijk zult ge boos worden en iets mompelen van: dat gezeur eiken keer met die bloemetjes..,. Maar wanneer ge (wat ik hoop dat nooit gebeuren zal) eens ziek werd en de dokter zeido tegen u: Mijnheer het is noodzakelijk, dat u voor een maand of vier naar een Sa natorium gaat en als u daarvandaan komt moet u oen veel gezonder woning hebben, cn u kunt dit alles zelf onmogelijk bekos tigenwel, dan denk ik, dat u erg in uw s-chik zult zijn, dat er een Veroeniging be staat, die dank zij de opbrengst van de Emmabloem-collecte in staat is u uw ge zondheid weer te geven en verder te hel pen behoudcu. En zietu, Mijnheer of Mevrouw, daarom nemen wij do vrijheid, hoewel wij weten, dat er het gcheele jaar door aanslagen op uw beurs gedaau worden, u Zaterdag een dubbeltje of meer af te zetten. Vele kleintjes maken een groote.... Be denk vooral tot welk een gewichtig doel, de bestrijding van dc tuberculose, u met uw kleine gave kunt bijdragen. Hoogachtend, De Secretaris der Leidsche Veroeniging tot bestrijding der Tuberculose. De Raad dezer gemeente vergaderde gisterenmiddag te 2 uur. Voorz. de burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen goedgekeurd. De ziekenauto van Scheepmaker. In behandeling kwam daarna een ver zoek van den heer Scheepmaker om een subsidie in de exploitatie van zijn zieken auto. B. en W. steUen voor, dat voor 1930 een subsidie van 250 zal worden ver leend en dat in het vervolg jaarlijks, aan de hand van de exploitatierekening, de subsidie voor het volgend jaar wordt ge regeld. Het ziekenvervoer ten laste der gemeente geschiedt gratis. Het ziekenver voer ten laste van armbesturen, zieken kassen e.d. tegen een tarief van 10 zoo wel voor Haarlem als Leiden. De heer C. Schrama vroeg, welke hou ding B. en W. aannemen, wanneer ©en tweede ziekenauto zou worden aange schaft. Spr. is niet tegen de subsidie. Geantwoord werd, dat de gemeente slechts belang heeft bij één wagen on daar om wordt deze subsidie verleend. De heer Verduyn wenschte subsidie tel kens voor één jaar te verleenen. De heer A. H. Schrama vond deze subsidie zeer billijk; spr. wil deze subsidie voor enkele jaren vaststellen, juist omdat andere per sonen ook met een ziekenauto zouden kunnen komen. De gemeente is met deze regeling niet duur uit. Weth. Warmerdam gaf een uiteenzetting van de onderhandelingen. Spr. deed het voorstel de subsidie voor 1930 te verleenen en bij do begrooting nogmaals de ver schillende voorwaarden onder de oogen te zien. Hiertoe werd besloten. Een verzoek van de Centrale Vereen, ter behartiging 'der maatschappelijke be langen van Zenuw- en Zielszieken, om een jaarlijksche subsidie van 50, werd afge wezen. De heer P. J. van der Hulst verzocht om van de gemeente het z.g. eilandje Aker boom te koopen tegen 30 ct. per M2. Van zijn daaraan grenzende eigendom dient de heer v. d. Hulst echter tegen denzelfden prijs een strook grond van 3 M. breed af te staan, voor den aanleg van ©en jaag pad langs de Havensloot. De heer A. H. Schrama was niet voor dezen verkoop. Het is een prachtig terrein voor volkstuintjes en ook een veilige op slagplaats. Spr. zal tegenstemmen. Het voorstel werd hierna met op een na alg. st. aangenomen. Aan denzelfden heer P. J. v. d. Hulst werd verhuurd een strook grond gelegen langs den Haven ter grootte van ongeveer 327 M2. tegen ©en huurprijs van 81.75. Aan het Rijk werden enkele gedeelten weg, die door de verbreeding van den Rijksstraatweg binnen deze gemeente thans in dien weg uitspringen, verkocht voor 20 ct. per" M2. In verband met de verbreeding en om legging van den Loosterweg fcusscben Rei gersbosch en de grens van Voorhout werd een vorig raadsbesluit ingetrokken (om dat dit besluit niet meer in overeenstem ming was met den werkelijken toestand) en een nieuw besluit tot overname van gronden genomen. B. en W. stelden voor het maximum aantal vergunningen te handhaven op 10. De Raad had hiertegen geen bezwaar. Een bloembollenschuur voor de tuinbouwschool. Op verzoek van do vereeniging Proef- schooltuin besloot de Raad voor rekening der gemeente over te gaan tot den bouw van een bloembollenschuur met broeikas achter de bestaande Rijkstuinbouwwinter- school; tot dekking van de daaruit voort vloeiende kosten t.z.t. eene geldleening aan te gaan en genoegen te nemen met eene door het Rijk aan de gemeente jaar lijks te betalen vergoeding van 6 pet. dier kosten; van het Rijk kosteloos in eigen dom der gemeente over te nemen den grond, waarop de schuur met broeikas zal worden gebouwd. De heer Noorland vroeg, of het niet mogelijk is dat- de buitengemeenten die van de school evenveel profiteeren iets bijdragen in de bouwkosten. De voorz. zegt, dat het in 1913 aldus geregeld is. De heer Verduyu merkt op, dat- het voor Lisse een „eereschuld" is. GEMEENTERAAD VAN LISSE Voor- en tegenstanders van een schoolartsendienst. B. en W. stellen voor in principe te be sluiten tot het invoeren van een school artsendienst in samenwerking met omlig gende gemeenten. De heer v. Kesteren vroeg, waar de schoolarts komt te wonen. De voorz. zeide dat dit nog niet geregeld is. De heer Noorland kan zich met 't prin cipe vereenigen, mits het blijft bij con trole der kinderen. Weegt het nut wel op tegen de enorme kosten? De heer Pijnacker was een sterke voor stander van dit principe-besluit. De heer Sogers was een even sterke tegenstander. Spr. is bang dat dit de eer ste weg is naar schoolvoeding, schoolklee- ding, enz. De opzet, zooals deze geregeld is, acht spr. veel te sober. Of de combina tie van gemeenten is te groot of het aan tal artsen te weinig. Wanneer er een con trole komt, wil spr. deze ook uitstrekken tot de bewaarschool en de onderwijzers. De voorz. antwoordt, dat deze opzet is gemaakt naar de gegevens van de school arts van Amersfoort. Het wordt niet ver plichtend gesteld; scholen, die er niet van gediend zijn, worden niet bezocht. Weth. Tromp zeide, dat de kinderen slechts 2 k 3 maal per jaar gecontrolered worden, en daarvoor zijn de kosten te hoog. De heer Pijnacker rekende op de mede werking van het onderwijzend personeel, dat de schoolarts waardevolle inlichtingen kan geven. De heer A. H. Schrama was evenmin pessimistisch gestemd; het is een lang gekoesterde wensch van de afd. Groene Kruis. De heer O. Schrama was bang, dat geen afdoend werk zal worden verricht. De heer Langeveld bestreedt dit; de schoolarts controleert slechts en behan delt niet. Het voorstel, in stemming gebracht, werd aangenomen met 112 stemmen. To gen stemden de heeren Segers en Tromp. Arbeiderswoningbouw. Besloten werd tot het aangaan van een geldleening groot 120.000 tegen den koers pari rentende 4 7/8 pet-, bij de Bank v. Nederl, Gemeenten. Deze leening is noodig voor een voorschot aan de Woning bouwvereniging. Aan de woningbouwvereniging „Volks belang" werd daarna een voorschot toe gekend, groot 120.000, voor den bouw van 36 arbeiderswoningen. De vereen, verplicht zich voor de gemeente Lisse 2 woningen beschikbaar te stellen. Vervolgens werd besloten een geldlee ning van teh hoogste 200.000 aan te gaan bij de Pensioenfondsen voor Kol. Lands dienaren, koers pari, rentende 4 3/4 pet., voor de verbreeding en bestrating van de Vuursteeg, Loosterweg, Zwartelaan, Es- schenlaan, Achterweg en Cathreinenlaan. De heer v. Kesteren bepleitte ook ver betering van de Akervoorderlaan. Weth. Tromp zegt, dat deze laan vol gend jaar op de begrooting komt. Met do in behandeling zijnde wegen komt men juist klaar vóór 1 Juni, wanneer de werk verschaffing overbodig wordt. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten geen termen aanwezig achten de jaar wedde van den gemeentesecretaris te ver- hoogen. Een adres was ingekomen van de gas- commissie om op een terrein naast de gas fabriek 2 woningen te bouwen, een voor den voorman en voor een gasfitter. Hier toe werd in principe besloten. De bloemendrukte. Bij de rondvraag vroeg de heer v. Kes teren meer politietoezicht bij de bloemen- drukte. De voorz. antwoordde, dat het in de bedoeling ligt "dat assistentie wordt. ge- De heer O. Schrama stelde voor de som voor het schoonmaken van dc bewaar school te verhoogen. De heer Kuiper vestigde de aandacht op het voetballen naast de Ger. Kerk tij dens de godsdienstoefeningen. De heer A. H. Schrama zeide, dat het politietoezicht nergens op leek. De voorz. zeide nota te nemen van de gemaakte opmerkingen. Hierna sluiting. Art. 17 bepaalt, dat door elke gemeente in de kosten voor hot geneeskundig school toezicht wordt bijgedragen in verhouding tot haar zielental. Een onbillijke bepaling. De heer Langeveld vindt deze bepaling onbillijk voor Noordwijkerhout met zijn groot krankzinnigengesticht. Spreker zou als grondslag willen aannemen het aantal schoolgaande kinderen verminderd met de kinderen van andere gemeenten. De voorzitter zegt, dat de heer Lange veld het aantal sohoolgaande kinderen als grondslag wil nemen, maar dan tevens de kinderen van andere gemeenten wil uit schakelen. Dat gaat echter niet op, want i deze kinderen worden ook behandeld. j Overigens geeft de voorzitter toe, dat in i den grondslag van het aantal inwoners, j gezien de bevolking van het krankzinni- j gengesticht, iets onbillijks zit. In de be- I treffende commissie had spreker dan ook I voorgesteld om de inwoners van dit ge- sticht voor de berekening van het door Noordwijkerhout te betalen bedrag van het zielenaantal af te trekken. Daartegen rezen evenwel in de commissie bezwaren en spre ker heeft zich bij die bezwaren neerge legd. Het betreffend artikel wordt daarna vastgesteld. Vervolgens wordt de geheele regeling aangenomen. Waar moet tie straat komen? De voorzitter stelt thans aan de orde een gedeelte van het uitbreidingsplan der gemeente, met name de beslissing of de ingang van de straat over de terreinen I van Willemse naast het postkantoor, dan wel tegenover de nieuwe Duinstraat zal karnen. De voorzitter zegt, dat B. en W. in overeenstemming met het advies van den deskundige van oordeel zijn, dat de in gang naast het te bouwen postkantoor moet komen. De heer van Parera kan hiermede niet accoord gaan. Spreker wenscht den ingang van de straat tegenover de nieuwe Duin straat. Ook de heer L. M. van Noort uit zich in gelijken geest. De heer Geerlings betreurt het, dat B. en W. een andere meening hebben dan de door den Raad ingestelde commissie. De Raad, die de commissie instelde, is nu wel verplicht he advies der commissie te vol gen. Spreker meent, dat B. en W. te veel waarde hechten aan de mèening van den ontwerper van het uitbreidingsplan. De voorzitter merkt op, dat B. en W. hun' eigen meening hebben. Zij zijn niet van zins hun meening ter wille van de commissie te wijzigen, indien de commissie hen niet kan overtuigen. Het plan van den heer Subers is naar het oordeel van B. en W. beter dan dat van de commissie, omdat: le. met veel minder belanghebbenden i3 te maken, zoodat totstandkoming veel waarschijnlijker is; 2e. een kruispunt voor de veiligheid van het verkeer nimmer is aan te bevelen. Wijdloopende besprekingen. Er ontspint zich verder een wijdloopende discussie over deze aangelegenheid. De voorzitter zegt, dat hij het voorstel van B. en W. in stemming zal brengen. De genen, die vóór het voorstel van de commis sie zijn, gelieven tegen het voorstel van B. en W. te stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 2 tegen S stemmen. Vóór stem den de beide wethouders, tegen de overige raadsleden, zoodat het voorstel der com missie is aangenomen. Daarna wordt overgegaan in geheime zitting. UIT DE OMGEVING GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT Vergadering van den Gemeenteraad van Noordwijkerhout gistermiddag te twee uur. Tegenwoordig 10 raadsleden. Afwezig de heer J. Passchier. Voorzitter: de Burge meester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen dor vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd gear resteerd. Het adres van de Centrale Vereeniging tot behartiging van de Maatschappelijke Belangen van zenuw- en zielszieken om subsidie wordt voor kennisgeving aangeno men. Van de N.V. Landexploibatie-Maatschap- pij „Noordwijkerhout" is een schrijven in gekomen, waarbij mede wordt gedeeld, dat zij bereid is over een spoediger opleveriug van de losplaats aan Kuikendel dan den contraotueelon termijn te onderhandelen. B. en W. hebben daarop geantwoord, uat zij gaarne bereid zijn deswege in onder handeling te treden. Do begrooting dienst 1929 wordt gewij zigd. Een schoolartsendienst. B. en W. stellen voor Gedeputeerde Sta ten machtiging te verzoeken om met de be sturen der gemeenten Hillegom, Lisse, Sas- senheim, Voorhout en Noordwijk eene re geling aan te gaan tot het gemeenschap pelijk instellen van een geneeskundig schooltoezicht. De voorzitter vraagt of een der heeren bezwaar heeft om met de genoemde ge meenten gezamenlijk een sohoolartsen- dienst in te stellen. De heer Geerlings verklaart tegen hefc schoolartseninstituut geen bezwaar te hebben. Spreker stelt ovenwei te vraag of heb niet beter is, dat het geneeskundig schooltoezicht wordt waargenomen dooi den plaatselijken geneesheer. De voorzitter zegt, dat een schoolarts- ambtenaar ver te verkiezen is boven een geneesheer met particuliere praktijk. De Schoolartsendienst komt dan veel beter tot zijn recht. Alle leden gaan daarop met de aanstel ling van een schoolarts aceoord. De regeling van den schoolartsendienst wordt daarna behandeld al zal deze rege ling eerst worden ingezonden, indien dc machtiging van Gedeputeerde Staten tot gemeenschappelijke regeling is verkregen. Bij art. 12 merkt dc voorzitter op, dat het salaris van 5000.tot 6000.te laag is. Hij heeft zich met deze bedragen dan ook alleen kunnen vercenigen, indien aan de daartoe ingestelde commissie de bevoegdheid wordt gegeven om het sala ris met 2000.te verhoogen. ZOETER MEER-ZEGWAART. Rijwielen ontvreemd. Bij de politie werd door een tweetal personen aangifte gedaan van vermissing van een rijwiel. Op een der rijwielen was een vloerkleed ge bonden. Werd eerst door de respectievelijke eigenaren gedacht aan een ongepaste grap, de meening vat hoe langer hoe meer post, dat de rijwielen zijn ontvreemd. De melkprijs. Binnen een week is de melk 2 cent per Liter afgeslagen. De prijs ia thans 12 cent. Een landbouwer alhier ver koopt de melk, afgehaald, voor 8 cent per Liter. Een gevolg van de geweldige aan voer van dat product. Dat er veel aanvoer van melk op de markt is, blijkt wel bij de melkfabriek, waar dagelijks ettelijke auto's beladen met volle melkbussen worden ge lost en verwerkt.. ZOETERMEER. Een aanrijding. De toestand van de slachtoffers der aanrijding van Maandag 1.1. is naar omstandigheden goed. De heer V. d. V., die verpleegd wordt is tot bewust zijn gekomen. De verpleegde in het zieken huis St. Anfconiushoven te Voorburg is nog niet overleden, zoo de geruchten luiden. ZEGWAART. Botsing. Doordat een motorrijder ver blind werd door de lichten van een hem tegemoet rijdende auto, kwam deze in bot sing met een voor hem rijdende tilbury. Zoowel laatstgenoemd voertuig als motor rijwiel werden beschadigd. De bestuurder der auto verklaarde de aangerichte scha de te zullen vergoeden. De naam dor be stuurder is niet bekend, terwijl ook het nummer der auto niet is genoteerd. Hij heeft verder niets meer van zich doen hooren. Een goedkoope vriendelijkheid ver moedelijk. Geboren: Neelfcje Willempje, d. van 0. J. van der Spek en K. van Vliet. Jan Cornelis, z. van A. de Bruin en E. M. Koole. Arie, z. van A. van den Berg en N. Mos- óeken! J behoeft U behoeft met te zoeken als U een goe^costuum wilt hebbenKreymborg-coupe voldoet immers aan al uwe wenschen. Zie maar eens wat een fijne snit en welk een pasvorm er zit in dit Kreymborg-costuum. Is-dat niet iets bijzonders! Zóó vlot, zóó chic kleedt Kreymborg-coupe ook LL Gemaakte Gostuums 13.90 wt 75.- CosCoums naar maat £68.-tot £145.- Haar lemmer sir. 143 terfc. Ma-reus Hubertus Antonius, z. van H. A. Mali en W. H. van den Berg. An- thonie, z. van J. Hartman en A. Boevé. Gehuwd: J. van Velde 26 j. en B. P. Versloot 21 j., wonen-de beiden te Zeg- waart. Overleden: Lijntje Anna Maria van den Hoek 42 alhier. Financiën en Economie Leeningen. Dc Nederlandsche Landbouwbank be richt, dat op Woensdag 16 April a.s. ten hare kantore de inschrijving wordt open gesteld op ƒ830.000 8 pet. le hyp. 15-jarige obligaties in stukken van 1000 en 500 aan toonder ten laste der R.-K. Zieken verpleging „St. Vincentius-Stifl" te Lan dau in der Pfalz, (Beieren). De koers van uitgifte is bepaald op 100 pet, In de toelichting wordt o.a. gezegd: Het „Vincentius-Stift" te Landau in der Pfalz (Beiereu) werd opgericht in 1878 dooi den zeereerw. heer Seibel, pastoor te Landau. Aan deze stichting werd op 23 Juni 1ÖG0 rechtspersoonlijkheid verleend onder deD naam „Vinzentius-Verein, Landau e. V." Aanvankelijk in 1878 begonnen met een klein ziekenhuis, werd steeds met eigen middelen verder uitgebreid. Alleen voor de laatste uitbreiding en vernieuwing werd een beroep gedaan op derden. De inrichting van het ziekenhuis is op den meest modernen voet geschoeid. Het bestuur van het „Öt. Vincenfcius- Stift" heeft in het afgeloopen jaar eer nieuwen vleugel la-ten bouwen aan het be staande ziekenhuis en het oude ziekenhuis geheel Laten moderniseeren. Deze uitbreiding werd gefinancierd mei hypotheken, wissels en oredieten op kor ten termijn. Men wenscht thans deze kort loopende verplichtingen te consolideer©!) in een obligatieleening, groot 830.000 no minaal. VRAGENBUS Vraag: Ik heb een citroen- en si naasappelpudding gemaakt, volgens het Amsterdarasche kookboek, recept 639, ec tweemaal over de pudding neergeslagen. Toen men de pudding op de schaal deed lag de gelatine er nog boven op. Wat kar ik hier tegen doen? Antwoord: Het eiwit van de pud ding moet zeer stijf geslagen worden, dan moet hierbij voorzichtig de pudding zoo heet mogelijk worden geroerd. De pudding mag pas in den vorm gedaan worden als ze begint op te stijven. Voor dien tijd moet ze bekoeld worden in een kom onder af en toe roeren om zakken der gelatine voorkomen. Wanneer ze nog juist gict- baar is, gaat ze pas in den vorm.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14