Zielenadel VRIJDAG 11 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 12 April. Huizen, 1875 M. (KRO.-aitzendingen). 8.159.30 Gramofoonplaton. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door K. R. O.-Trio. I.152.00 Gramofoonplaten. 2.Ö03.15 Kinderuurtje. ■1.001.30 Cursus Esperanto. 4.305.00 Gramofoonplaten. 5.00—6.00 Concert Mej. Rie Vermeulen (piano). Mevr. Maria Ho ving-van Dricl (sopraan). C.01—6.15 S. P. J. Borsten: De stayer. G.15—6.40 Journalistiek Treekoverzicht door Paul de Waart. 6.407.15 Gramofoonplaten. 7.157.45 Lezing door Sapiens over: ..Kruis en Halve Maan in Noord Afrika, Europa's Irredenta." 8.018.30 Gramofoonmuziek. 8.309.30 Concert. Het K. R. O. Orkest Lou Bandy (humorist en conferencier). 9.309.35 Nieuwsberichten. II.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12,002.00 Concert A. V. R. O.-Kwintet. .2.00 V. A. R. A. Uitz. van de offic. Ope ning van het vacantie-oord der Vereen. „Zomers Buiten" te Zandvoort. 3.00 V. A. R. A. Concert. 5.00—5.30 A. V. R. O. Gczondheidshalf- uurtje L. Th. Schleurholt-s Boerma (tand arts): „Mondhygiëne". 5.30—6.00 Duitsch: Gevordorden en con versatie. 6.01 Concert door het Omroeporkest. Henk Viskil (tenor), R. Komst (trompet). In de rustpoos: Sporlpraatje door H. Hollander. S.00 Sluiting. 8.00 V. A. R. A.-uitzending. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.30 Lezing. 12.40 Verslag van de Oxford en Cam bridge boatrace. 1.20—2.20 Orkestconeert. 3.50 Concert. The „Duds" Concert Par- ty. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsberichten. 7.00 Sportberichten. 7.05 Cello soli door M. Frank. 7.20 Lezingen. 7.50 Concert. Orkest- 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Koorconcert. Solisten. 10.20 Marktberichten. 10.30 Great Hoaxes IV. Lezing. 10.4512.20 Dansmuziek. „Radio-Paris", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Orkestconeert. 9.05 Tooneeluitz.. 10.20 Gramofoonplaten. Langeuberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonplaten. 9.3511.15 (Gramofoonplaten. 11.3012.10 Gramofoonplaton. 12.251.50 Concert- Orkest en vocale solisten. 4.505.50 Kamermuziek. Viool sopraar en piano. 7.20 Vrooljjko avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.0512.35 Gramofoonplaten. 2.501.50 Orkestconcert en declamatie. 7.358.35 Orkestconcert. 8.359.20 Declamatie en zang. 9.3510.30 Orkestconcert en deelamatii 10.3011.35 Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 5.20 Gramofoonplaton. 6.50 Trio-concert. 8.35 Gramofoonplaton. 8.50 Concert. Orkest koor en solisten. Zeesen, 1635 M. 6.1511.20 Lezingen. 11.2012.10 Koorconcerb en declamatie voor scholen. 12.101.20 Lezingen. 1.201.50 Gramofoonplaten. 1.503.50 Lezingen. 3.504.60 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Vroolijke avond uit Keulen (Lan- genberg). Daarna: Berichten en tot 11.60 Dansmuziek, HET VATICAANSCH RADIO-STATION Een H. N.-boricht uit Rome meldt, dat het radio-station van den stad van het YVu ticaan binnenkort in gebruik zal worden genomen. Allereerst zal een vredesbood schap worden uitgezonden, voor de geheel* wereld bestemd en daarna vredesbood schappen aan dc regeeringen, die diplo matieke betrekkingen met het Vaticaan onderhouden. GEMENGDE BERiCHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto omgeslagen. Een reclame voor de Ford. Woensdagmiddag naderde een vracht auto van een besteldienst Amersfoort Amsterdam in vrij groote vaart langs do Spuistraat, komende van het Spui de Raadhuisstraat te Amsterdam. Tezelfdcr tijd kwam van de andere zijde een door eèn dame bestuurde luxe auto, die do Raadhuisstraat wilde indraaien. Toen do chauffeur van den bestelauto merkte dat de dame voor hem langs wilde, remde hij, zoodat zijn wagen midden op de tramrails bleef staan. Ongelukkigerwijze naderdo op hetzelfde oogenblik een tram van lijn 13 uit de richting Rozengracht die de be stelauto met groote kracht in de flank aanreed, waardoor de auto kantelde. Do chauffeur bleef ongedeerd en wist uit den wagen te komen. De motorwagen van lijn 13 had geen schade bekomen en kon spoe dig doorrijden. Het tramverkeer van do andere zijde ondervond echter vertraging, doordat de omgeslagen auto juist op do ahdere rails was terecht gekomen. Voor zoover de lading niet uit den overdekten wagen was gevallen werd deze er uit ge haald en met behulp van het publiek slaagde men er in met vereende krachten de auto weer overeind te zetten. En tot groote verbazing en hilariteit van het pu bliek ging de chauffeur achter het stuur zitten, gaf gas en reed weg, voorloopig tot den hoek van de Spuistraat, waar de po litie procesverbaal van bet gebeurde op maakte. Het nieuwsgierige publiek over tuigde zich toen er van, dat de Ford-auto niet de minste schade, zelfs geen gebro ken ruit-, had opgeioopen. Motorrijder in een sloot gereden. De 19-jarige zoon van J. Meijer te Bel- Hngwolde is met zijn motorfiets tegen een boom gereden en daarna in een sloot ge raakt. Hij werd in ernstigen toestand op genomen. Vrouw van een kar gevallen. Te Aalbeek, nabij het klooster der Pa ters Jezuieten viel de vrouw van den land bouwer D. van een kar. Zij werd bewus teloos in het klooster binnengedragen-en voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden. Later is zij in de auto" van den ontboden geneesheer naar haar woning vervoerd. ONTPLOFFING IN EEN GARAGE. Vier gewonden. In de garage van den heer Karl Haass aan den Zijlweg te Haarlem was gisteren avond de eigenaar met drie monteurs be zig om onder een auto een lassching te verrichten. Zij gebruikten daarvoor een electrisehe lamp. Door een tot nog toe onbekende oor zaak sprong deze uit elkaar. De vier man nen lagen met hun hoofden bij elkaar en werden allen aan dat lichaamsdeel ver wond. Een hunner bekwam slechts een lichte verwonding, doch de heer Maass en twee monteurs moesten in vrij ernstigen toestand in de Mariastichting worden op genomen. Verdronken. De werkman J, Drewel te Veendam is in een wijk geraakt en verdronken. Gisteren is het 3-jarig zoontje van den schipper A. Jansen in de haven van Harderwijk verdronken. Te Ee bij Dokkum is Woensdag het 3-jarig dochtertje van den arbeider M. E. te water geraakt en verdronken. Aan de gevolgen overleden. De bejaarde S. Runa te Berlikum (Fr.) werd door de tanden eener fraismachine gewond en is aan de gevolgen overleden. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 16) „Ik mag u zeker daarbij wel helpen, mejuf. „Ik heet Kascha, Marie. Noem me als jeblieft geen juffrouw. En of je me helpen moogt? Wat graag!" Terwijl de meisjes aan 't uitpakken waren, maakte mevrouw Kruger de koffie tafel klaar in den tuin. Terwijl ze hiermee hezïg was, kwam ook haar man. „Ze is niets veranderd", zei hij. .,Ik was banS> dat ze iets over zich zou hebben van een comediante, maar ze is nog even een voudig en natuurlijk als vroeger. Iemand, die haar niet kent, zou bij kennismaking moeilijk kunnen gelooven, dat ze aan het tooneel verbonden is. Ze is alleen maar ernstiger en bedaarder geworden." Dit gunstige oordeel over Kascha werd m de volgende dagen volkomen bevestigd. Kascha «prak zelden over haar succes aan de opera en als ze drt soms deed was daarbij geen spoor naar fjdelheïd te ont- Balen zout op het lichaam. Bij het lossen van het in de Vulcaan- haven te Vlaai-dingen liggende stoomschip „Secil" kreeg de 46-jarige B. v. O., wonen- do te Vlaardingen, doordat de winch on klaar raakte, eenige balen zout op het lichaam. Met een gebroken been en inwen dige kneuzingen is do man ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Zijn kuit opengescheurd. De tienjarige J. v. d. G., uit de Ruben straat. te 's-Gravenhage, was in de Vail- lantlaan Donderdagmiddag aan het spelen met een door hem zelf getimmerd wagen tje. Dit vbhikel bleek van niet te solide constructie te zijn. Het brak door midden en zijn bestuurder viel met een been in een spijker, die zijn hcclc kuit open scheurde. Het jongetje is ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. Aanvaring. Gistermorgen omstreeks 8 uur is de naar zee vertrekkende stoombeuger VL. 208, schipper J. Roodenburg, toebehoorendc aan de visscherijmaatschappij Vlaardin gen, nabij Maassluis bij dikken mist op het voor anker liggende stoomschip Oranje polder geloopen. Do VL. 208 kreeg boven de waterlijn aan bakboordzijde belang rijke schade en is naar Vlaardingen terug gekeerd. Brand te Breda. Gisternacht om één uur is te Breda brand uitgebroken in een reparatie-inrich ting voor auto's en motoren in de Baro- niolaan. Spoedig sloegen de vlammen door het dak en tastten de aangebouwde voormalige tramremise, thans dienende tot garage, aan. De brandweer wist de re mise te behouden. Slechts de werkplaats met een daarin aanwezige auto zijn ver brand. Oorzaak onbekend. DE SCHEEPSBRAND OP DE „BLIJDENDIJK". Het relaas van den vierden stuurman. Met het s.s. „Rotterdam" is een aantal leden van de bemanning van het door brand geteisterde s.s. „Blijdendijk", te Rotterdam aangekomen. Met een van hen, den vierden stuurman dc Kat, hadden wij in het gebouw van de „Holland-Amerika- lijn" een onderhoud, waarbij hij ons het volgend relaas deed van het gebeurde. Op weg van New York naar Suez bevon den wij ons den 16en Maart op ongeveer dertig mijl van laatstgenoemde plaats, toen plotseling brand werd ontdekt in een der ruimen, waar de lading sisal, kapok en hennep vlam had gevat. Door een lucht koker werd met zes stralen water gege ven, doch het vuur bleek niet meer te over meesteren. De vlammen baanden zich een weg door het geheele achterschip, dat weldra een prooi der vlammen was. De dieptank, welke gedeeltelijk met palm olie was gevuld en een groot aantal va ten, eveneens met. olie, werden door het vuur aangetast en sprongen met daveren de klappen uit elkaar. Weldra stond het dek gloeiend, zoodat ons verblijf aan boord met het uur onhoudbaarder werd. Aan vankelijk bleven wij doorstoomen, doch nog denzelfden avond zagen wij ons ge dwongen het anker uit te werpen. Naar Suez seinden wij om hulp, hetgeen echter bezwaren met zich bracht, toen onze antenne door de hitte stuk smolt. Inmiddels waren wij opgemerkt door een Britsch stoomschip, de „Birschbank", dat ter assistentie in onze nabijheid bleef. Uit Suez arriveerde een sleepboot en toen des avonds te half elf onze positie op bet brandende schip critiek werd, begaven wij ons in de booten en werden door de sleep boot opgenomen. .Met het Deensche schip „de Protector" zijn later de gezagvoerder met een twee tal officieren naar boord teruggekeerd, om te zien wat er nog te redden viel. Hun tocht was echter tevergeefs: allee bleek verloren. Aanvankelijk beeft de „Protector" ge tracht, na de ankerketting van de „Blij dendijk" te hebben doorgebrand, het schip naar Suez te sleopen, doch deze poging dekken en met geen enkel woord maakte ze melding van de schitterende toekomst, die zij in 't verschiet zag. Dit vond me vrouw Kruger erg vreemd en terecht maak te ze voor zich de opmerking, dat Kascha, zoo niet ongelukkig, dan toch ook niet ge heel gelukkig was met de loopbaan, die ze zich gekozen had en dat ze leed onder het drukkend gevoel van onvoldaanheid. Bij gelegenheid zou ze heel vertrouwelijk daar eens over ondervragen. Die gelegenheid deed zich spoedig voor en wel op een avond, dat Marie en haar va der afwezig waren om een bezoek bij kern nissen af te leggen. Mevrouw Kruger hield Kascha gezel schap in haar kamertje. Het was een mooie avond, stil en vredig, een avond, die uit- noodigde tot een vertrouwelijk gesprek. „Herinner je je nog ons laatste onder houd hier in dit kamertje, Kascha, nu een jaar of wat geleden?" begin mevrouw Kru ger. „Ja, tante," antwoordde Kascha, „en 'fc is ailes precies zoo uitgekomen, als ik 't me toen voorgesteld heb." „Zooals jij t je hebt voorgesteld, mis schien wel, maar toch heel anders dan dat wij en anderen verwacht hadden. Ik was er toenmaals van overtuigd, dat je de cchtgenoote van den baron zoudt worden en mevrouw Reumer dacht er precies een der over. Nu, liefde laat zich niet aidwin- geu en je had gelijk, dat je jc eigen weg volgde. Maar wat me hindert is de twij fel, of je, door jo eigen weg te volgen, ge lukkig bent geworden. Soms denk ik, dat je gebukt gaat onder de gevolgen van een ernstige teleurstelling. Ben je niet te- (Recl.) moest men spoedig opgeven. Twaalf mijlen van Suez verwijderd werd het brandend vaartuig aan den grond gezet. Zes dagen lang vierden de vlammen er hoogtij, tot bet, uitgebrand met geheel verwrongen achterschip, eindelijk weer te naderen viel. De bemanning, welke, behalve de offi cieren, geheel uit zwarten bestond, heeft zich tijdens den brand voorbeeldig gedra gen. „Tijd". Do Kura drijvend. Het Zondag 6 April bij Walsoorden ge zonken Belgische schip Kura is gisteren middag door W. A. van der Tak s sleep dienst te Rotterdam met behulp van drie bokken recht getrokken en drijvende ge maakt. Het lijk van de vrouw van den schipper, die door de aanvaring van de Kura met het Duitsche stoomschip Adler verdronken is, is niet gevonden. Vermoe delijk is het afgedreven. Dc Kura zal naar Antwerpen worden gesleept. Op slappen bodem. Do rechter toren van het hooge bouw werk bij de Mathenesserbrug te Rotter dam aan de zijde van het Corner House, begint enkele groote scheuren te toonen. Blijkbaar is het complex gebouwen, waar bij men met den bouw al met eenige moei lijkheden te kampen heeft gehad nog Bteeds aan verzakkingen en zettingen on derhevig. Men vermoedt, dal het herhaal de weigeren van de bewegingsinrichting van de Mathenesserbrug ook een gevolg is van de verzakkingen. Gevecht op het dak. Woensdag was een jonge man, S. W„ in de Newtonstraat te Den Haag, op het dak van zijn woning bezig bij zijn duiven til, toen hij een buurman, J. O., over de daken naar zich toe zag komen. J. O. viel hem aan en begon boven op het dak een worstelpartij, waarbij de beide vechtenden groot gevaar liepen naar beneden te stor ten. Gelukkig kwam de vader van W. er aan te pas, die de beide jongelui scheid de, waarna do aanvaller - weer naar zijn eigen woning terugklom. Dc politie onder zoekt de zaak. Het geschil liep over het vangen van elkanders duiven. vreden met de successen, die je hebt be haald Kascha glimlachte droef en zei: „Ik ben geen gToote zangeres, maar men heeft mij gehuldigd op een manier alsof ik dat wel was. Maar temidden van al dien bijval, al die eerbewijzen, ondervond ik, dat ik dat alles in ruil had willen geven voor één woord van lof of één vriendelijk lachje van den man, aan wien ik dit succes te danken heb, aan baron Barueck. Dat heeft ontbro ken aan de grootste triomfen, die ik be haald heb." „U hebt den baron dus lief gehad, merk ik nu. En toch heb je zijn huwelijksaan zoek afgeslagen?" vroeg mevrouw Kruger verbaasd. „Ja cn hoe zwaar het me ook viel, ik moest het doen. U vroeg mc zoooven, of ik me nog ons laatste gesprek herinnerde dat we samen hier in dit kamertje gevoerd hebben. Dat herinner ik me nog heel goed, tante. Ik heb u toen gezegd, dat de baro nes nooit hartelijk tegen me geweest was en dat ze mij niet mocht lijden. Nu, wat ik toen zei en dat u nog cenigs/.ins goed wilde praten, is precies zoo uitgekomen. Mijn ge voel had mij niet bedrogen. Op hot oogen blik, dat de baron mijn hand vroeg, is mij alles duidelijk geworden. De barones liet zich niets aan mij gelegen leggenhij be kostigde mijn opvoeding en dat tegen den zin van zijn moeder. In haar oogen was ik slechts een lastige indringster, die den vrede verstoorde tusschen hem en haar en die vrede zou nimmer meer tusschen hen hersteld zijn geworden, als ik er in had toegestemd zijn vrouw te worden. En dat wilde ik hem besparen. Maar er kwam nog Griezelige vondst. Gistermiddag deden de werklieden van de Stadsreiniging te Amsterdam, die be zig waren met het uitscheppen van riool- putten in de Oostzaanstraat een griezeli ge ontdekking. Uit een der putten werd nl. een afgesneden beentje' van een pasge boren kind opgehaald. Onmiddellijk werd do politie in kennis gesteld. Deze liet op het verzamelde rioolvuil beslag leggen, om dit aan een nauwkeurig onderzoek te kun nen onderwerpen. Het gevolg was, dat in dit vuil verschil lende andere lichaamsdeelen van een kind werden gevonden. Daar deze resultaten het vermooden wettigden, dat er misdrijf in het spel kon zijn is de politie onmiddel lijk aan het werk getogen om te trachten uit te maken, op welke wijze deze lichaams deelen in het riool waren terecht geko men. Het onderzoek leidde enkele uren later tot een perceel in den omtrekt der Oostzaanstraat, waar kort geleden een vrouw moeder was geworden. De 40-jarige echtgenoot dezer vrouw werd op het bu reau aan een streng verhoor onderworpen waarbij hij verklaarde, dat zijn vrouw eenige maanden te vroeg moeder was ge worden, waarna hij het doode kindje door de W. C. had verwijderd. In een on ander vond de politie aanleiding om de Justitie met hot geval in kennis te stellen. De gerechtelijke deskundige zal thans dienen uit te maken in hoeverre de verklaringen van den man op waarheid kuncnn berus ten. De man kon zich, na zijn verhoor, weer naar huis begeven. meer bij. Nooit zal ik vergeten, dat ik van nederige afkomst ben, maar ben ik 't niet door geboorte, dan ben ik toch door mijn kennis en kunde de gelijke van veel ande ren geworden. U hebt me altijd lief gehad. Mevrouw Reumer hield van me. De raen- sclien, met wie ik in aanraking kwam, ont hielden mij hun achting niet. Waarom ver achtte dc barones mij? Haar verachting is mij een prikkel geweest mijn best te doen en vooruit te komen in de wereld. Een eervollen naam, een groot fortuin, dat alles heb ik, naast God, aan mezelf te danken. Dc zonen van voorname families, mannen van adel hebben mij hart en hand aangeboden. Het verdriet, dat barones von Barneck mij aangedaan heeft, heb ik over wonnen. Mijn trots voelde zich voldaan, maar, tante, mijn hart bloedde, want men zondigt nooit ongestraft tegen de heilige gevoelens vau zijn hart, waarop die ook be trekking mogen hebben, hetzij op God of op den mensch. Die gevoelens richten zich nog maar al tc dikwijls op den baron, mij daarbij, verwijtende, dar ik liefdeloos en ondankbaar tegen hem heb moeten schij nen, ofschoon ik toch niet anders kon. En dat is het, tante, wat me soms geweldig hindert en dat u zoo goed aan me ge merkt hebt." ,,'fc Is wel jammer voor je", zei mevrouw Kruger, „en misschien had alles nog wel anders kunnen worden, als je maar niet ge zegd had, dat je je hart reeds weggeschon ken had en dat je zijn vrouw niet kon worden. Je bedoelde het goed, maar het dubbelzinnige, dat in je woorden gelogen was, ontging hein bij de teleurstelling, die hij op dat oogenblik ondervond. En nu ga je allebei door heb leven ver van. elkaar, Een woesteling. Dc vorige week had de landbouwer K. op de .Meppelor Markt een paard verkocht aan L. W„ die echter mot hot beest niet tevreden was. Zondag jl. kwam W. bij K. verhaal halen en mishandelde don land bouwer ernstig. Diens vrouw stelde toen W. uit angst oon bedrag van vijftig gulden als schadevergoeding ter hand. W. ver trok daarop. De maréchaussée hooft W. later gearresteerd. Donderdag is hij ge vankelijk naar Zwolle overgebracht. Een vechtpartij met twee processenvcrbaal. Woensdagavond 6tond een expediteur te 's-Gravenhage op den hoek van de Mau- ritskadc en do Parketraat op de tram to wachten, toen plotseling een ontslagen knecht op hem afkwam en hem mot dc woorden: „Nou ga jo er aan. Nou zal ik je verzuipen in de Mauritskade", dreigde. De expediteur wachtte de uitvoering van deze bedreiging niet af, doch trok een wapenstok en stelde zich hiermee te weer. In de vechtpartij, die hierop volgde, bleef hij overwinnaar en de aanvaller ging aan den haal. De politie heeft hom later aangehouden en in bewaring gesteld. Do expediteur had echter geen vergun ning voor het dragen van ©en wapenstok, zoodat de politic ook tegen hem proces verbaal heeft opgemaakt wegens overtre ding vau de Wapenwet, met inbeslagne ming van het wapen. vreemd van elkaar on toch denkend aan elkaar, misschien wel iederen dag." „U moogt me beklagen, tante, maar _u moogt me niets verwijten. Ik kon en kan nog niet anders doen. Tegen mijn geweten handelen zal ik nooitWilt u wel ge looven," zei ze ineens veel opgewekter, „dat ik me, nu ik dit alles opgebiecht heb, erg opgelucht voel. Ik geloof, dat ik wel zoi kunnen zingen." „Werkelijk? En welk lied dan wel?" „Dat Poolsche lied, u weet wel. Ik zong het vroeger dikwijls, lien goede kennis van mc heeft het vertaald, zoodat u hot kunt begrijpen." Ze gingon naar beneden, waar Kascha zich aan de piano zotte en het lied zong, waarin verteld wordt van twee menschen, die elkaar beminnen, gescheiden worden en elkaar nooit meer terugvinden. Een lied geheel op haar van toepassing. „En is dat lied nu oen .gevolg van de opluchting, waarover je sprak?" „Ja tante. Maar u moot u met bezorgd over me maken. Als ik dit lied zing, denk ik altijd aan den tijd, toen ik melkster was in de stallen van baron von Barneck en dan word ik altijd zenuwachtig." „O, is het datzei mevrouw Kruger. Z- wist evenwel beter- (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13