BETER Zielenadel DONDERDAG 10 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND DE LANDBOUWCRISIS. De toestand voor tal van bedrijven onhoudbaar. Dezer dagen heeft het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw de akkerbouwafdeelingen bijeen geroepen, teneinde de cirsis, welke inzonderheid in de akker bouwbedrijven heerscht, ernstig te bespreken. Verschillende sprekers wezen er op, dat voor tal van bedrijven de toestand onhoud baar is geworden. Met klem werd er daarom op aange drongen, dat alles gedaan zal worden om in dezen toestand verbetering te brengen. De volgende middelen werden naar vo ren gebracht: Het zou gewenscht zijn, in dien de landbouworganisaties samenwer king zochten, teneinde een program van actie op te stellen, naar de verwezenlijking waarvan met spoed gestreefd zoude wor den. Het werd noodzakelijk geacht, dat er of een Minister van Landbouw of een Direc teur-Generaal komt. Omzetting der bedrijven werd door bij na alle sprekers zeer scherp becritiseerd. Vrijwel alle sprekers waren het er over eens, dat herziening der spoorwegtarieven onder de bestaande omstandigheden drin gend noodig is. Het Hoofdbestuur stelde voor in de a.s. aJgemeene vergadering, welke in Mei zal •worden gehouden, de crisis weder aan de orde te stellen. Het Hoofdbestuur zal trach ten dan met omschreven denkbaelden te komen. MINISTER TERPSTRA TE NIJMEGEN. Bezoek aan de R. K. Universiteit. Gistermorgen heeft de Minister van Onderwijs, K. en W., mr. J. Terpstra, een bezoek gebracht aan Nijmegen. De Minis ter was vergezeld van mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, chef ter afdeeling Hooger Onderwijs, en den heer P. Visscher, chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het Departement. Tegen negen uur arriveerde de Minis ter, aan het station welkom geheeten door prof. mr. P. Bellefroid, rector-magnificus, en prof. mr. dr. J. van der Grinten, secre taris van den senaat van de R. K. Univer siteit. Het gezelschap bracht eerst een bezoek aan de bibliotheek der R. K. Uni versiteit, waar het werd welkom geheeten door den bibliothecaris dr. A. Cornelissen Ook werden de gebouwen in oogenschouw genomen. Vervolgens werd het Rijksmu seum G. M. Kam bezocht, waar de heeren werden rondgeleid door den directeur dr. M. A. Evelijn. Nadat een kort bezoek ge bracht was aan het Pius-convict, begaf het gezelschap zich naar het hoofdgebouw der R. K. Universiteit. Hier onderhield de Minister zich met verschillende professo ren. De Minister vertrok te 11.48 uur. Militairen en de 1 Mei-dag. Antwoord op vragen van een Kamerlid. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van Zadelhoff, betreffende het verleenen van verlof aan militairen, die daartoe het verzoek doen, op 1 Mei a.s. heeft de minister van Defensie geantwoord: Het is niet mogelijk om aan hen, die onder de wapenen zijn en die daartoe het verzoek doen, de gelegenheid te geven, den lsben Mei als feestdag te vieren, omdat ovengenoemde datum niet is een nationale of kerkelijke feestdag. Aan militairen, die dit verzoeekn, kan op 1 Mei, op gelijken voet als op andere dagen, verlof worden verleend, indien het dienstbelang en de geldende «eriofregeling zulks toelaten. Zij zijn echter gehouden de op hen ingevolge het reglement betreffende de krijgstucht rusbende verplichtingen met betrekking tot de deelneming van militai ren aan optochten, betoogingen en vergade ringen na te komen. Bedoeld verlof wordt in mindering gebracht van het" aantal ver lofdagen, waarop zij recht hebben- CRecl.) UIT DE R. K. VOLKSPARTIJ. Het standpunt van de minderheid. Naar de „Utrechtsche Courant" ver neemt, is aan de besprekingen over den terugkeer van de R. K. V. P. naar de R. K. S. P., namens eerstgenoemde groep deelgenomen door de heeren P. Arts, F. Donders, Beyersbergen van Henegouwen, Houtsma (partij-secretaris) en W. Setteur. De heeren Houtsma en Setteur vormen de minderheid, welke zich met de voor- loopige voorwaarden van overeenstemming niet kan vereenigen. Dit standpunt wordt ook gedeeld door het geheele bestuur der afdeeling Utrecht. In de Vrijdagavond a.s. te houden al- gemeene vergadering dezer afdeeling zal het bestuur dan ook adviseeren de voor waarden tot samensmelting met te aan vaarden. In een druk bezochte ledenvergadering der afd. Amsterdam van de R. K. Volks partij werd Donderdagavond na heftige discussie, met één stem tegen, besloten niet in te gaan op het voorstel tot ophef fing der Partij en derhalve de 4 voorge legde Congres-punten niet te aanvaarden. De Partijbestuursleden Houtsma, Set teur en Beyersbergen van Henegouwen verdedigden hun in het Partijbestuur in genomen standpunt. Moties werden aangenomen om aan de meerderheid van het Partijbestuur het vertrouwen op te zeggen en haar uit te noodigen heen te gaan. Opdracht werd gegeven een nieuw Partijbestuur te kiezen dat moed en kracht bezit het goed recht van de R. K. Volkspartij te blijven verde digen en den strijd voor de democratie on verzwakt voort te zeten. Als afgevaardigden met een bindend mandaat naar het Partijcongres van 13 April a.s., te Utrecht te houden, werden aangewezen de heeren J. J. Gemmel en H. van der Weijden. R. K. WERKLIEDENVERBOND. De sooiale week. Naar wij vernemen, zal de „sociale week", welke het R. K. Werkliedenverbond zal or ganiseerden voor Hoofdbestuurders, Gees telijke Adviseurs en voor zoover er ruimte beschikbaar is belangstellenden, worden gehouden in het Rtraitenhuis „St. Alphonsusu" te Amersfoort van 710 Mei. De opening zal plaats hebben op Woens dag 7 Mei om 20 uur, de sluiting op Zater dag 10 Mei om 16 uur. Algemeen onderwerp is: De Encycliek „Rerum Novarum" in het licht van onzen tijd. Prof. Mr. Dr. Ch. Raaymakers S.J. zal behandelen het onderwerp: Zekerheid van bestaan. Pater J. Perqui O.P., de bekende Direc teur der Centrale Hoogeschool voor Chris telijke Arbeiders te Leuven, behandelt het onderwerp: Recht op eigendom. Prof. H A. Kaag van de R. K. Handols- hoogeschool te Tilburg, spreekt over: De leiding over het kapitaal. Henri Hermans, Bestuurslid van het Ver bond, spreekt over: Voortbrengst en be hoefte. Dr. G.'Vrijmoed O.F.M. over: Medezeg genschap van den arbeid, en in de slotzit ting zal Prof. Jac. Jacobs M.S.C. te Steyn L. spreken over „Rerum Novarum" en de Naastenliefde. Eventueele belangstelelnden kunnen na dere inlichtingen verkrijgen bij het R. K. Werkliedenverbond, Drift 812, Utrecht. Uit het boekbindersbedrijf. Het collectief contract. Op 29 Maart j.l. is de collectieve arbeids overeenkomst in het boekbindersbedrijf af- geloopen. In verband daarmede waren van werknemerszijde voorstellen ingediend die in hoofdzaak een verhooging van de mini- mumloonen inhielden. In een op 20 Maart gehouden ledenverga dering van den Nederl. Bond van Boekbin derspatroons zijn deze voorstellen ech'er met algemeene stemmen verworpen en werd het hoofdbestuur van de noodige vol machten voorzien om naar gelang der om standigheden de door het bondsbelang eventueel geëischte maatregelen te tref fen. Inmiddels heeft de onderhandelings-com- missio een compromisvoorstel gedaan, dat een loonsverhooging inhoudt van gemiddeld drie cent, bij gedeelten te geven, en wel: direct een oent, op 1 Januari a.s. weer een cent en op 1 Januari 1932 nogmaals een cent. Het hoofdbestuur van den Bond van Boekbinderspatroons is, zoo meldt het „Hdbl.", gisteren in vergadering bijeen ge komen om over dit voorstel te beraadsla gen. Naar het blad verneemt, heeft het be stuur in zijn ochtendvergadering besloten, het standpunt, in de vergadering der leden op 20 Maart j.l. ingenomen, te verlaten en in principe bereid te zijn, in een compro misvoorstel nader te treden. In do middagvergadering is met groote meerderheid van stemmen besloten, op nieuw de onderhandelingen met do werkne mers omtrent bemiddeling voort te zetten. Een portret van de Prinses. Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin aan de schilderes Lizzy Ansingh opdracht gegeven bet portret te schilderen van H. K. H. Prinses Juliana. Briefport in de practijk. 2 X 6 15. Het briefport voor een gewonen brief beneden 20 gram is 6 cent. Daaraan zijn we spoedig genoeg gewend geraakt ondanks de vele veranderingen, die in de laatste jaren in het briefport hebben plaats gehad. Waar zeker de helft van de briefschrij vers nog niet mee vertrouwd kan geraken is, dat een brief, die boven de» 20 gram weegt, en dus zoogenaamd „dubbel port" vereischt, niet met 12 cent, maar met 15 cent postzegels behoort te worden voor zien. Voor de posterijen is 2 X 6 niet 12 doch 15. Logisch genoegomdat een dubbele brief tot 250 gram toe mag we gen. Maar in de practijk is dit toch heel las tig, omdat nagenoeg niemand op de ge dachte komt, dat een gewone briof, die wat zwaar is uitgevallen, zonder nog zoo'n half postpakketje te zijn geworden, als veiliefde paren met elkaar wisselen, meer dan 2 maal het gewone port verëischt. Ge volg is zoo'n leelijke blauwe cent-zegel, met alle last en ergernis voor posterijen en ontvangers, die daaraan verbonden zijn. Zou het niet verstandig en practisch zijn, tusschen het 6 cents en het 15 cents tarief een 12 cents tarief in te lasschen voor brieven van 20 tot 100 of 150 gram? Of kan hot staatsbedrijf dat niet lijden? „N. R. Crt." LETTEREN EN KUNST GEZELLE-HERDENKING. Ter gelegenheid van de honderdste ver jaring der geboorte van Guido Gezelle zal op 2 Mei 1930 in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam om 8 uur 's avonds een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden onder voorzitterschap van professor H. Burger. Dirk Coster zal daar het woord voeren over: „Guido Gezelle", de priester-dich ter Cyriel Verschaeve zal spreken over „Gezelle. het kind van Wcst-Vlaanderen", terwijl René de Clercq en G. Grondsma gedichten van Gezelle zullen voordragen. De „Schola Cantorum", onder leiding van Hubert Cuypers, zal eon kinderzang uitvoeren. Do avond opent en sluit met orgelspel van Jan Nieland. Het eere-comité voor deze hordonking bestaat uit de volgende leden te Am sterdam; A. P. Abramsz. (fa. Veen), prof. H. Burger, dr. R. de Clercq, J. E. Goud smit, voorz. D. S. V. (Gemeente Univ.), mr. J. Kalff, hoofdredacteur „Alg. Handels blad", mr. P. W. de Koning, Th. M. Kete laar, oud-wethouder, Alf. Laudy, hoofdred. „De Tijd", Mgr. dr. G. C. van Noort, de ken van Amsterdam, Ed. Polak, wethou der voor Kunstzaken, prof. J. Prinsen Jr., Is. Querido, prof. A. A. van Schelven, prof. F. A. Stoett, Chr. van der Vliet, voor zitter D. S. V. (Vrije Univ.), mr. H. Ver kouteren, lid der Eerste Kamer, mr. A. M. J. van Wessem, F. J. A. M. Wierdels, oud-wethouder, prof. G. Wille. Buiten Amsterdam: prof. P. Hellofroid, Nijmegen; dr. P .C. Boutens, prof. G. Brom, Nijmegen, Dirk Coster, Fred, van Eed on, mr. J. van Es, prof. J. van Ginne- ken S.J., Nijmegen, Henriëtte Roland Holst—van der Schalk, prof. J. Hoogveld, Nijmegen, A. M. de Jong, prof. J. H. Kern Leiden, Willem Kloos, dr. IT. W. E. Moller lid der Tweede Kamer, prof. J. S. Overdiep Groningen, Catharina van Rennes, Leo UIT DE RADIO WERELD Programma's van Vrijdag 11 April. 'Huizen, 1875 M. 10.3011.00 N. O. R. V. Ziekendieust. 11.30—12.00 K. R. O. Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 Concort door K. R. O.-Trio. I.153.00 K. R. O. Gramofoonplaten. 4.005.00 N. C. R. V. Harmoniumbespe ling door Max. L. J. Ramp. 5.006.30 N. C. R. V. Concert. 6.306.40 K R.O. Persberichten. 6.407.10 K.R.O. Abbé Henri Brémond: Marie Noel, une poètesse catholiquo". 7.107.30 K. R. O. Gramofoonplaten. 7.30 V. P. R. O.-uitzending. Hilversum, 298 M. Na 6 uur M71 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.00—2.00 Concert A. V. R. C.-Kwintet 2.052.45 Uitz. voor scholen. Johan Ko ning. 2.453.00 Gramofoonmuzick. 3.004.00 Maak-hot-zelfI cursus. 4.305.00 Gramofoonmuziek. 5.005.30 Lozing door Gerard Pilgor: „Belangrijke vrouwen uit de geschiedenis: „Jeanne d'Aro", genaamd „De Maagd". 5.306.00 Concort uit Café „Moderne" te Amsterdam. 6.00 Tijdsein. 6.01 Vervolg concert. 6.306.45 Gramofoonmuziek. 6.457.15 Spaansch: Beginners. 7.157.45 Radiocursus vanwege het On derwijsfonds voor de Binnenvaart. Spre ker: A. de Vos: „Het onderwijs voor vrouwelijk en mannelijke schippcrsbevol- king boven do 14 jaar". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.01 Concert door het Omroep Orkest. 8.309.00 A. Veraart: „Kunnen mon- schen in de wereldruimte reizen?" 9.00 Vervolg concert. 9.3010.00 Radio-Tooneel. „Bietje". Spel in 1 bedrijf van Maurits Sabbe. 10.00 Persberichten. 10.10 Vervolg concert. II.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orgelconcert. I.502.50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsberichten. 7.00 Cello-soli door M. Frank. 7.20 Lezingen. 8.05 Concert Militair Orkest R. Easton (bas). 9.20 Niouwsberichten. 9.45 Lezing. 10.00 „The Flowers are not for you to pick". Tooneelspel van Tyrono Guthrie. 10.50 Piano-recital door F. Dawson. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50—2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkeatconcert on soli. 9.05 Concert, OrkeBt on solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonplaten. 9.3511.15 Gramofoonplaten. II.3012.10 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkostconcert. 4.505.50 Concert. Koor, orkest en so listen. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.201.20 Orkestconcert en piano. T.209.20 „Kriminalsagen„Helga Nor- land"i Hoorspel van Ctto Rung. Brussel, 508,5 M. 5.20 Kamermuziek. 6.55 Gramofoonplaten. 8.35 Gramofoonplaten. 8.55 Concert. Orkest en solisten. Simons, directeur Wereldbibliotheek, dr. R. Speleers, Holeno Swarth, K. G. L. A1 bertingk Thijm, prof. Alb. Vervvcy, Leideu, prof. G. C. N. de Vooys, Utrecht, prof. W. de Vreese, dr. J. Witlox, hoofdredacteur „De Maasbode". „Tijd" FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 15) =*- Een dag of wat later maakte Agnes kennis met freule von Windhof en tpen ze daags daarna met Robert alleen in het park wandelde, begon deze opeens: „Je hebt nu het meisje gezien en gesproken, Agnes, dat moeder zoo graag tot schoon dochter wil hebben. Zeg eens oprecht je meening welke indruk heb je van haar gekregen? Geloof je, dat Amalie een goe de vrouw voor mo zou kunnen worden. Eerlijk zeggen, hoor!" „Neen, ze is geen vrouw voor jou, Ro bert. Ik zou er nog niets van zeggen, als jij tien jaar jonger was. Dan zou _'t mis schien gaan. Jullie verschilt te veel in aard en karakter en daarom moet je haar niet trouwen, al zou moeder er nog zoo op aan dringen. Jullie zoudt allebei een ongeluk kig leven tegemoet gaan." „En dat zouden we zeker, vooral nadat ik een meisje bemind heb, dat een sieraad van haar geslacht was en ik niet kan na laten vergelijkingen te maken, waarbij Amalie het altijd moet verliezen. Jij hebt indertijd onder den invloed van moeder ook partij tegen mij gekozen en dat zou je niet gedaan hebben, Agnes, als je ze ge kend had. Daarvan ben ik zeker. En het zal je niet verwonderen, als ik je zeg, dat ik nog heel dikwijls aan haar denk." Dit verwonderde Agnes nu in 't geheel niet meer en hoe graag ze hem dit ook zou gezegd hebben, ze mocht dit niet doeu. Ook zou ze hem bekend willen hebben, dat haar vooroordeel tegen Kascha nngogr-Mid was geweest, doch dan zou ze gehandeld hebben tegen de belofte, die ze haar moe der gedaan had en daarom zei ze Heen maar, dat haar moeder en zij misschien wel ongelijk konden gehad hebben, doch dat Kascha ten slotte uit vrijen wil zijn aan zoek van de hand gewezen had. „Uit vrijen wilriep Robert. „Daar heeft veel meer achter gezeten, Agnes. Ze hield van medat voelde ik en toch wees ze me af. Ik heb me later haar woorden nog dikwijls voor den geest gehaald en overwogen en ik ben tot de overtuiging ge komen, dat ze geen ander lief had en als ze zei, dat ze haar hart weggeschonken had, dan sprak ze de waarheidMaar wat helpt het om er langer over te praten. Nu is er toch niets meer aan te veranderen." Zwijgend keerden ze naar het slot te rug. Opeens stond Robert stil, keek zijn zuster aan en zei: „Agnes, je hebt één keer gemaakt, dat mijn huwelijk niet doorging door moeder in haar vooroordeel tegen Kascha ie stijven'en ik heb zooeven uit je woorden begrepen, dat je daar spijt van hebt. Maak dit goed door nu mijn zijde te kiezen door moeder te overtuigen, dat dit jonge onervaren en were'dgezinde meisje geen vrouw voor mij is en dat ik niet van plan ben haar te trouwen. Als jij haar dit zegt, zal ze 't niet zoo hard vin den, dai haar wensch onvervuld blijft, dan dat ik haar mijn plan zou meedeelen." Agnes beloofde hem te zullen helpen. Dien avond sprak ze met haar moeder over allerlei onverschillige dingen en nadat deze ter ruste was gegaan, bleef ze nog uren daarna op haar kamer bezig met het schrijven van brieven. Toen ze daarmee klaar was, zei ze met een lichten zucht: „Zie zoo, ik heb nu geprobeerd om de zaak voor Robert in 't reine te brengen en mijn schuld tegenover hem goed te maken. Geve de Hemel, dat mijn plan moge ge lukken 1" X. „Ziezoo, nu ziet de kamer er weer pre cies eender uit, als toen Kascha er in woonde. Ik hoop, dat ze zich hier weer thuis zal voelen." Deze woorden spraJc mevrouw Kruger tot haar dochter Marie, die nu achttien jaar was. Ze keek daarbij het kamertje rond als om te onderzoeken, of er nog iets aan mankeerde. Kascha had ge vraagd, of ze haar vacantie in het vriende lijke huis zou mogen komen doorbrengen, hetgeen de heer Kruger en diens vrouw niet alleen dadelijk toestemmend beantwoord hadden, maar ook aan Kascha medege deeld hadden, dat ze dit beschouwden als een groote eer. „Weet je, wat er nog aan ontbreekt, moeder?" vroeg Marie. „Nu, wat dan?" „Een groote lauwerkrans. Die komt zoo'n gevierde zangeres toch zeker wel toe." „Ik denk, dat ze liever een mooi bouquet op tafel zal zien, dan een krans aan den muur", zei de moeder, lachend. „Ze komt hier om eens alles te vergeten, wat haar mocht herinneren aan do wereld, waarin ze voortdurend verkeert. Een krans zou hier dus niet op ziju plaats zijn." „Ik ben erg nieuwsgierig", begon Marie weer, „hoe zoo'n gevierde kunstenares er uit zal zien, hoe ze met ons zal omgaan en of dit kamertje haar zal bevallen." „Ik denk van goed", antwoordde me vrouw Kruger. Maar ze was er toch niet erg gerust op. Ze had Kascha niet meer ge zien, sedert deze haar huis verlaten had. Het meisje wa3 de lieveling geworden van het publiek, dat haar voortdurend over laadde mei eerbewijzen en mevrouw Kru ger vToeg zich af, of ze, onder al die hulde, wel even eenvoudig zou gebleven zijn, als ze vrceger was geweest. Haar brieven wa ren altijd wel even hartelijk, maar je kon toch nooit weten. Heel gerust voelde ze zich niet. - Haar man was naar het naaste station gegaan om Kascha af te halen en moeder en dochter vonden, dat hij lang wegbleef, 't Was, alsof de uren kropenEindelijk hoordpn ze in de verte het rijtuig aanko men. Nieuwsgierig liep Marie naar de deur om uit te kijken. Ja, het was haar va der met Kascha. Ook haar moeder kwam naar buiten om de lieve gast te ontvan gen. „Moeder", zei Marie, „ze ziet er net een der uit als andere meisjes. Een mooie jurk heeft ze aan en een strooien hoed od 1" „Had jij dan verwacht, dat zo hier zou komen in een koninginnekleed en met een kroon op haar hoofd "vroeg haar moeder lachend. Een paar minuten later hield de wagen stil. Kascha sprong er uit en viel mevrouw Kruger om den hals. „O, tante 1" riep ze, „wat ben ik blij u te zien en een poosje bij u te mogen blij ven Dat klonk zóó hartelijk, zóó innig, dat alle bezorgdheid als bij tooverslag uit het hart^ van do goede vrouw verdween. Ook Marie begroette ze hartelijk en dan brach ten moeder en dochter haar naar boven naar haar vroeger kamertje. „Wat vind ik dat aardig, tante", zei Ka scha, „dat u mijn oude kamertje voor me klaargemaakt hebt. 't Is me nu net eender, alsof ik hier nooit vandaan ben geweest en nog even gelukkig ben als vroeger." Het ontging mevrouw Kruger niet, dat een treurige trek op Kasc'na's gelaat ver scheen, terwijl ze zei, dat het haar was, alsof zc zich nog oven gelukkig voelde als vroeger en ook Kascha zelf scheen van baar eigen uitlating een weinig geschrok ken te zijn, want ze richtte snel het woord tot Marie, zeggende: „Ik ben bang, dat ik u uit uw kamertje verdreven heb, inaar je zult me dat zeker niet kwalijk nemen, well Ik vind het juist zoo lief van je moeder dat ze mij dit kamertje geeft. Vin-je ook niet? Nu zal ik eerst maar eens mijn boel tje uitpakken." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5