UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN Financiën en Economie WOENSDAG 9 APRIL 1930 HILLEGOM. Kresvereeniging. Maandagavond Hield -Ie R.-K. Kiesvereeniging „R.K. Kring" in hotel Sistermans haar jaarvergadering. De belangstelling was slechts matig. De heer Joh. Bekkers, lid van het bestuur leidt de vergadering. Bij de mededeoliugcn zegt de voorz., dat is ingekomen een stuk van de Kamercen trale „Leiden" inzake reglementswijziging welk stuk wordt voorgelezen. Na een uitvoerige discussie, werden tot afgevaardigdc voor de vergadering van 3 Mei benoemd de heeren mr. J. B. Sena en B. N. Loerakker. Mr. Sens zegt, deze benoeming te willen aanvaarden, daar deze politiek staat bui ten de gemeente-politiek, anders accep teerde spr. gemeente-secretaris zijnde niet. Ook de heer Loerakker neemt de be noeming aan. In zijn jaarverslag wees de secretaris op het vele werk, dat het bestuur te ver richten heeft en dat het ledental zich in stijgende lijn beweegt. De heer L. Seijsfcner vraagt naar het aantal leden. Het bestuur geeft op 640. De vorige spreker constateert don, dal wc 160 zijn achteruitgegaan, noemt de se cretaris dat de stijgende lijn? De heer Berk zou voor de volgende maal in het verslag een overzicht wenschen van hot vele werk van het bestuur; dit zou ook meer waardeering wekken. De voorzitter zegt, dat deze wenk den secretaris zal worden medegedeeld. Rekening en verantwoording van den penningm. De ontvangsten hebben bedra gen 560,13, de uitgaven 428.18, batig saldo dus 131,95. Verkiezing van twee bestuursleden we gens overlijden van mevrouw Ter Woort— Rijke en bedanken van den heer Joh. van Houten. Uit een zestal candidaten worden gekozen do hoeren O. Brouwer, en H. van der Vossen. Na een langdurige rondvraag, volgde sluiting der vergaderinga VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is op Donderdag 10 April a.s. des namiddags om 7.45 uur, in openbare verga- dering bijeengeroepen ter behandeling van de navolgende punten: Notulen, ingekomen stuken en mededcelingen; bespreking schoolartsendienst voor de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noord wij kerhoufc en Noordwijk; vaststel ling heffingspercentage der gemeentelijke inkomstenbelasting, dienst 19301931 vaststelling der begrooting van bet water leidingbedrijf schrijven van Ged. Staten, houdende voorstel tot wijziging van het aflossingsplan der aan te gane geldlee- ning ad 64.000 voor den bouw der R.-K. Meisjesschoolverzoek der woningbouw- vereeniging „Herman Boerhaaveom bc- betreffende de uitvoering vam een bouw plan: a. garantie van de rente en aflos sing der aan te gane geldleenigb. ver koop van den benoodigden grond; c. het tot stand brengen der verschillende wer ken, genoemd in het voorstel van burge meester en wethouders d-d 3 April j.l. LISSE. Oprichting R. K. Jonge Middenstands- vereeniging. Gisterenavond werd een propaganda-avond gehouden om te komen tot oprichting van een R. K. Jonge Midden- standsvereeniging. Deze bijeenkomst werd door zeer velen bijgewoond. De weleerw. heer H. Agterof opende deze bijeenkomst met den chr. groet en heette de aanwezi gen van harte welkom, in het bijzonder den zeeroerw. Rector J. B. M. Timp, spreker van dezen avond. Op zeer duidelijke wijze zette z.eerw. het doel van dezen avond uiteen, waarna het woord werd gegeven aan den spreker. Waarom heeft men opgericht de Patro naten en de St. Jozefgezellen-Vereen.? Dit heeft men gedaan om de jeugd op te doen groeien tot steun van het katholieke leven. Men heeft gedacht, dat de jonge midden stand reeds veilig was, doch helaas, ook deze jongemannen hebben iets noodig voor hun later leven in de maatschappij. Zij heb ben recht op priesterlijke leiding, op vriend schap en ontspanniag. En daarom is het juist, dat de ouders en jongelingen vragen om oprichting van een R. K. Jonge-Midden- standsvereeniging. Dikwijls is gezegd: wij zijn zoo bang voor him toekomst; zij trek ken uit huis en gaan de wijde wereld in. Wij weten zeer goed, dat het ook zoo moei lijk is, om jong en braaf te blijven. Dames on heeren, het is hoog tijd, dat wij nu iet9 gaan doen voor uw jongens, om ze op te leiden en te ontwikkelen. Zij moeten meer gaan ontvangen den steun van onzen heer lijken Roomsohen Godsdienst. Deze groep van jonge mannen, die nog aan haar lot is overgelaten, willen wij thans in een bond verbinden, opdat het mannen worden van een goed katholiek karakter. Dat is het parool onzer vereeniging, wat wij voorop moeten stellen. Het parool dezer vereeni ging moet evenals dat der St. Jozefgez.-ver- eeniging zijn n.l.: eensgezindheid, vroolijk- heid, godsdienstzin en arbeidzaamheid. Uw jongens moeten worden Katholieken van de daad. Wij weten, dat de toestand in Lisse beter is als in een stad. Doch uw Roomsch- heid moet niet alleen bestaan in het gaan naar de kerk, neen, u moet ook wezen een kracht voor anderen om te werken op so ciaal en maatschappelijk gebied. Speciaal op godsdienstig terrein zullen uw jongens moeten onderwezen worden. Zij moeten leeren om sterk te staan in hun verdere leven. Het is jammer, dat er nog zooveel jonge mannen zijn die hun eigen godsdienst niet kunnen verdedigen. Door het houden van apologetische avonden en debating- vergaderingen zullen wij dit dan ook lee ren. Door lid te worden van deze vereeni ging blijft men in contact met den pries ter, die ons leert welken weg wij moeten bewandelen, om verzekerd te zijn van de toekomst. Spr. zou willen, dat het resutlaat van dezen avond zou zijn, dat er reeds een vereeniging zou worden opgericht. Dat de afd. Lisse dan moge worden een heerlijke afdeeling van inderdaad Roomsche Gods dienstzin, De weleerw. heer Kap. Agterof dankte Rector Timp voor zijn enthousiaste uiteen zetting. Voorts zegt spreker, dat er nog vragen gesteld kunnen worden aangaande deze vereeniging. De heer J. Damen vroeg, waarom nu deze vereeniging moet worden opgericht. Men kan zich toch aansluiten bij de St. Jo- zefgezellen-vereeniging. Rector Timp ant woordde, dat de St. Jozelfgeeellen-vereeni ging is voor de arbeidersstand. Het doel van deze Middenenstandsvereeniging is om jongens van IS—25 jaar daarin onder te brengen. Iedere week zal er een avond ge organiseerd worden in een eigen lokaal, waar dan op dien avond onderricht zal worden gegeven op godsdienstig en maat schappelijk gebied. Kap. Agterof bracht dank aan de com missie, die een begin gemaakt heeft met de oprichting. Reeds hebben verschillende vooraanstaande personen toegezegd lezin gen te zullen houden. De leden worden zelf ook in de gelegenheid gesteld om de avon den te vullen, door een of andere lezing te houden etc. Verschillende bestuursleden van de Hanzë dankten spreker voor de krachtige woorden dezen avond gesproken. Vele personen gaven zich op als lid, zoo dat wij spoedig over deze vereeniging meer zullen hooren. Aan het einde gekomen van deze vergadering, dankte Kap. Agterof den spreker en voorts alle aanwezigen voor hun aandachtig gehoor, waarna de bijeen komst werd gesloten. Personalia. Aan de R.-K. Meisjes school van de Par. van de H. H. Engelbe waarders is benoemd tot hoofd dier school rtiej. A. G. Klaver uit Maastricht en tot on derwijzeressen de dames A. M. van den Burg uit Maastricht; Th. J. de Boer uit 's-Gravenhage en G, M.. F. Dankelman, al hier. Vaccinatie. Op Dinsdag 15 April a.s. is in deze gemeente de gelegenheid open gesteld tot kosteloozo vaccinatie op de gewone spreekuren bij de alhier gevestigde geneeskundigen. Een doodshoofd gevonden. Gisteren vond men op het vroegere buitengoed van den heer Leembruggen (waar thans de bloembollenschuren staan van de fa. M. Veldhuyzen v. Zanten en Zn.), terwijl men daar opgravingen deed, een geheel gaaf menschendoodshoofd. Verdere onderzoekin gen ter plaatse leidden tot niets. N00RDWIJKERH0UT. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergaderd op Donderdagmiddag te twee uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging der Begrooting, dienst 1929. 3. Voorstel van B. en W. om machtiging te verzoeken om met de besturen der ge meenten Hillegom, Lisse, dassenheim, Voorhout en Noordwijk eene regeling aan te gaan tot het gemeenschappelijk instel len van een geneeskundig schooltoezicht. 4. Bespreking plan van uitbreiding der ge meente. Boerenleenbank. Op Donderdag 10 April a.s des avonds te 7.30 precies zal de Coöperatieve Boerenleenbank alhier een algemeene vergadering houden in het café „Het Wapen van Noordwijkerhout". RIJNSBURG. Bloemenhandel. Was het met de war- mekasbloemen dit seizoen vroeger afge- loopen dan gewoonlijk het geval is, ook met den aanvoer uit de koude kassen gitig het in snel tempo, zoodat het kwantum ook aanmerkelijk kleiner is dan we dit ge woonlijk in dezen tijd kunnen verwach ten. Meerdere kassen zijn reeds leeg. Thans is de beurt aan den kouden grond vanwaar al flinke partijen Narcissen komen, die gaan voor 0.450.70, Tulpen gaan als volgt Rose Gris de lin 3.104., Peach Blossem 5.50, Murillo 34.10, La Reine ƒ2.503.10, Duchesse de Parma 4.505.60, Dar win Bartigon 4.505.70, William Copland 3.10—4.40. ST0MPWIJK. Harddraverijen. Het bestuur der Hard draverij-Vereeniging „Nooit Gedacht" al hier heeft op haar j.l. gehouden vergadering wederom besloten dit jaar twee korte baan- draverijen te houden op Woensdag 20 Augustus a.s., welke draverij des voormid dags gehouden zal worden, is nog niet vastgesteld. Thans kan wel vermeld wor den, dat er des namiddags een groote Handicap-draverij zal gehouden worden voor alle geregistreerde paarden op 320 Meter. Donderdag 21 Augustus zullen er weder om volks- en kinderfeesten gegeven worden. Het is overbodig verdere bekendmaking hier aan te geven, daar het succes van vorige jaren nog in ieders geheugen ligt. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de inschrijving voor vermakelijkheden open staat tot en met 15 April. Voorwaar den en inlichtingen zijn verkrijgbaar en worden gegeven bij den secretaris C. Waaijer. VOORSCHOTEN. Gevonden. Een portemonnaie met inhoud. Ondertrouwd: A. van Bemmel 23 jaar en D. Boehmer 20 jaar M. J. H. van der Poel 30 jaar en M. G. Bakker 26 jaar. Ingekomen: J. Zwepink van Den Haag J. M. van Dam en gezin van Veur S. Florisson en gezin van Leiden D. en W. Duindam van Amsterdam Jac. Holthuijzen van Middelburg. Vertrokken: W. H. Verkerk naar Den Haag L. M. Buurland en gezin naar Waddinxveen A. F. Peperstraate naar Loosduinen. DE LEIDSCHE COURANT R0EL0FARENDSVEEN. Tuinbouwcursus. Dinsdagavond werd aan den algemeenen tuinbouwcursus, op gericht door de afd- van den L. T. B. de openbare eindles gegeven, waarbij aan wezig waren twee leden van het bestuur der afdeeling, Kapelaan Bijl en de rijks- tuinbouwconsulent van Aalsmeer, de heer O. Koeman. Nadat aan de leerlingen door het hoofd van den cursus verschillende vragen waren gesteld over allerlei onder- deelen der behandelde leerstof werden daarna door den consulent de getuigschrif ten voor met vrucht gevolgd tuinbouwon derwijs aan de leerlingen der 2de klasse uitgereikt. Deze waren Leo van Berkel, Jan Elstgeest, Nico Rodewijk, Jan Riet broek en J. Hoogenboom. Twee leerlingen die door bijzondere omstandigheden ge noodzaakt waren verschillende lessen te verzuimen ontvingen van het hoofd van den cursus een „verklaring" voor enkele vakken. Van de le tot de 2e klasse werden be vorderd Jan Straathof, Leen Elstgeest, Joop Kuipers, Willem van Klink, Jan Hoo genboom, Johan Zwartjes, Jan Zwartjes, Cor de Jong, Marinus Oomeu, N. van der Zwet en C. Rietbroek. Twee leerlingen konden niet worden bevorderd. De consulent feliciteerde de geslaagden, wees hun op het nut van de opgedane kennis en op de noodzakelijkheid zich ver der te ontwikkelen. Daarna verkreeg ka pelaan Bijl het woord die opmerkte, dat we in de Veen een tijd meemaken van groote veranderingen in de cultuur, waar toe de omstandigheden dringen. De jon gens, die den cursus hebben doorgemaakt hebben kennis gekregen van vele zaken en termen, dio hun in staat stelt de vakbla den met vrucht te lezen. Ook de heer J. de Jong sprak nog namens de organisatie de jongens toe-en dankte het hoofd van den cursus voor het gegeven onderwijs en den rijksconsulent en kap. Bijl voor hun medewerking en belangstelling, waarna het hoofd nog eenige woorden tot de leer lingen richtte en de bijeenkomst sloot. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bureau Openbare werken. Naar we vernemen zal de woning, behoorende bij de Openbare School aan de Voorstraat, welke vrij komt door het vertrek van den heer Bakker, hoofd der voormalige Open bare School aan het Duinpad (welke school per 1 April l.L is opgeheven) worden inge richt voor Bureau van Openbare werken. Melkprijs. Alhier is de melkprijs met 1 ct. p. Liter verlaagd en gebracht op 13 ct. Burgerwacht. De gewone wekelijksche oefeningen der Katwijksche Burgerwacht op de Rijksschietbanen zullen weer aan vangen Zaterdagmiddag 26 .April n.m. 2 uur. Arm gebroken. Het dochtertje van den heer G. V. had het ongeluk bij het fietsen te vallen. Bij onderzoek bleek haar arm gebroken. Op de bon. Door de Rijksveldwacht. geassiteerd door de gemeente-politie, wer den bij de Molentuinweg van verschillende automobilisten en motorrijders de rijbewij zen gecontroleerd, waarbij bleek, dat meer dere een proces-verbaal waardig waren. Z0ETERMEER. Raadsvacature. Door den voorzitter van het Centraal Bureau is benoemd tot lid van den Raad dezer gemeente de heer G. van Slaalduinen. Deze heeft de benoe ming in beraad gehouden. Botsing. •- Maandagavond had op den Voorweg een ongeluk plaats met bloedigen afloop. De motorrijder v. d. O. uit Wad dinxveen komende uit de richting Den Haag, kwam in botsing met den zwerver S. d. K., die in beschonken toestand over den weg slingerde. Doordat d. K. plotse ling den weg overslingerde, kon de motor rijder een aanrijding niet voorkomen. Met kracht werden beide over den weg gewor pen. v. d. O. werd ernstig aan het hoofd verwond en bekwam een hersenschudding. De K. was er ernstiger aan toe. Behalve hoofdwonden en hersenschudding is het linkerbeen op eenige .plaatsen gebroken. Dr. Steur, die de eerste hulp verleende oordeelde overbrenging van d. K. naar een ziekenhuis noodzakelijk. De heer v. d. O. werd naar de woning van zijn schoonouders vervoerd. Auto in de sloot. Maandagmiddag reed de autobestuurder J. K. uit Den Haag met een bij hem zittenden vriend m de Voorwegwatering, doordat een tegemoet- rijdende vrachtauto niet behoorlijk uit week. Met den schrik en een beetje nat tigheid kwamen de inzittenden vrij. De vrachtautobestuurder reed door. De politie heeft de zaak in onderzoek. Niet de juiste manier. Maandagnacht hebben onbevoegden een gedeelte van een hek, geplaatst door den landbouwer K. op den dijk van den Nieuwen Polder, in het water geworpen. Beweerd wordt, dat het hek in strijd met anders rechten daar ge plaatst is. De manier is het niet om z'n misnoegen daarover te kennen te géven. Het was flinker als een anderen weg werd be wandeld. ZOETERMEER— ZEGWAART. Tuinbouwcursus. Din&dagavond 1.1. had de laatste les plaats van den tuiiv bouwcursus. In 1928 was deze cursus aan gevangen en traden als leeraren op de heeren De Rooy en Baylé. Bij de laatste les was aanwezig de rijkstuinbouwconsu- lent, de heer ir. Riemens uit Naaldwijk. Aan 8 leerlingen word een diploma uitg<£ reit. n.l. de heeren C. Koetsier, Joh. Uit- denbogert en C. Vollenbregt, met het praedicaat met zeer veel vruchtC. Noor- danus, P. van Daalen en W. Massee, met de vermelding mot veel vrucht; Jae. Uit- denbogert en P. van den Bosch met de onderscheiding met vrucht. Met eenige toepasselijke woorden van den rijkstuin- bouwconsulent en de leeraren werd den cursus besloten. Bij monde van den oudsten cursist, den heer P. van Daalen, werd den leeraren een souvenir aangeboden. Watervrees. Door het kantongerecht te Gouda zijn eenige inwoners van Zeven huizen vervolgd en veroordeeld wegens het niet aansluiten bij de waterleiding der stichting „De Tien Gemeenten". Waarschuwing. De landbouwers al hier worden gewaarschuwd tegen de prae- tijken van Albertua Pieter de Lijster, geb. te IJselmonde, 10 November 1887, zich noemende Overwater en voorgevende groot-veehouder te zijn te Barendrecht, Door een samenweefstel van verdichtse len tracht hij landbouwers op te lichten voor bedragen aan geld. Pogingen door hem aangewend zijn met succes bekroond geworden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Schietwedstrijden. De jubileum schiet wedstrijden van den Bijz. Vrijw. Land storm zijn bepaald begin Mei a.s. Vernielzucht. Door den lieer J. werd bij de politie aangifte gedaan tegen ze kere R. wegens gepleegde vernieling. De dagelijksche aanrijding. Gister avond had nabij de Prinsenlaan weer een aanrijding plant Si 't Betrof een 4-jarig zoontje van V., dat de straat over willende loopen door een auto werd aangereden. Het ventje liep gelukkig slechts een klei ne verwonding aan zijn been op. NIEUWKOOP. De kosten der kade-doorbraak. Naar bekend is ligt het in het voorne men van de Provinciale besturen van Zuid-Holland en Utrecht om omliggende polders een bijdrage op to leggen voor het betalen van de kosten tot dichting van de doorbraak der kade van de Gecombineer de Noordschebuurter en Voord ij ksche Pol ders in November 1928. Do plannen zijn thans hiertoe aan de besturen der ver schillende Waterschappen toegezonden en moeten gedurende een maand ter in zage worden nedergelegd, gedurende wel ken tijd belanghebbenden schriftelijk hun bezwaren bij Ged. Staten kunnen indie nen. De Provincie Zuid-Holland zal aan de Gecombineerde Noordschebuurter en Voordijksche Polders ter leen verstrekken een bedrag, als noodig is ter voldoening van a. de kosten van dichting van de in November 1928 plaats gehad hebbende doorbraak van de polderboezemkade, b. de kosten van opruiming van den ter uil voering van de dichtingswerken in de Kromme Mijdrecht geplaatsten dubbelen damwand en c. de kosten van wettelijke interessen en procedure, door den polder aan de erven van den aannemer der dich tingswerken betaald. De aflossing der ter leen verstrekte gel den geschiedt in 15, zooveel mogelijk ge lijke, jaarlijksche termijnen. De eerste aflossing' heeft plaats op 31 December 1930. De uitgaven voor de voldoening van rente en aflossing dezer leening worden opgenomen in een afzonderlijke begrooting en rekening, welke aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zijn onderwor pen. Deze uitgaven zullen in de eerste plaats worden bestreden uit een vasten omslag voor de Gecombineerde Noordschebuurter en Voordijksche Polders ad 1.081/2 per H. A. geheven over alle omslagplichtige landen en wateren in den polder. De uitgaven, die uit deze vasto omslag heffing niet kunnen worden bestreden, worden omgeslagen over de hierna te noe men polders, berekend naar de voor iede- ren polder daarbij aangegeven opper vlakte. 1. Gecombineerde Noordsche buurter en Voordijksche Polders (Deze polder is op een dubbel aantal Hectaren gesteld, want hij is slechts groot 429 H.A.) 55S i-*.— 2. polder Nieuwkoop en Noor den (hier is blijkbaar het water vrijgelaten 1345 3. het Waterschap Westveeil 110 4. polder Zevenhoven 1676 5. polder Nieuwkoop 2648 6. Vereenigde Bloklandsche en Korteraarsche polders321 7. Zuid- en Noordeinderpolder 1133 S. de Drooggemaakte polder aan de Westzijde van Aar- landerveen 478 9. de Noordzijderpolder (ge meente Bodegraven) 677 10. de Meijepolder 707 11. de polder Achttienhoven 417 12. het Waterschap Zegveld 498 13. het Waterschap Zegvelder broek 992 Tezamen 11860 H.A. Binnen veertien dagen na de goedkeu ring van de afzonderlijke begrooting moet het bestuur van de Gecombineerde Noord schebuurter en Voordijksche Polders aan de besturen van de voornoemde polders, kennis geven van het bedrag, waarvoor hun polder bij deze begrooting is aange slagen, met vermelding dat dit bedrag aan den penningmeester van de Gecombineer de Noordschebuurter en Voordijksche pol ders moet zijn uitgekeerd, uiterlijk op 1 December van het loopende jaar. De totale kosten van de dichting be dragen ongeveer 60.000.bezwaard met een rente-last over 15 jaren van ongeveer 22.500.wordt tezamen S2.500. Het vaste bedrag van 1.08 1/2 per H.A. van de Gecombineerde Noordschebuurter en Voordijksche Polders maakt over de 15 jaren ongeveer 7.000.waardoor 75.000.verdeeld over 11860 H.A. in 15 jaren tijds door de 13 polders moet wor den opgebracht, wat ongeveer beloopt 42 cents per H.A., hetgeen voor de Gecom bineerde Noordschebuurter en Voordijk sche Polders het dubbele wordt. TWEEDE BLAD PAG. 6 Verkooping. De boerenwoning met 10.62.05 H.A. land van de Wed. C. van Leeuwen alhier, is heden bij publieke ver kooping in Hotel» „Het Vliegende Paard' in eigendom overgegaan aan den veehou der Van der Salm te Hoogmade voor 29.000. Verkooping. De boerenwoning mei S.69.10 H.A. land van C. Rutten en A. C'. van den Berg te Bleiswijk en P. Oudijk te Waddinxveen, in huur bij A. .J. Sclioon- derwoerd is onderhands verkocht aan N. Bodegraven, alhier, voor 30.000. ZEVENHOVEN. Overleden: Gerard Johannes Stek echtgenoot van M, van Loon, 50 jaar te Leiden. Na negen jaar gevat. Voor de rechtbank te Arnhem heeft gisteren terecht gestaan een 42-jarige stucadoor, die negen jaar geleden met een kameraad, uitging, een auto huurde, daar in een passagier vervoerde, nabij Wolfbe- zen wist uit te lokken, dat de passagier uitstapte, en deze daarop een tabakspijp onder den neus hield, als ware het een revolver, om hem te bedreigen en te nood zaken achter te blijven. Hij is daarna met de auto doorgereden naar Duitschland, waar hij den wagen heeft verkocht. De man heeft in Duitschland zich eveneens aan autodiefstal schuldig gemaakt en werd daar tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Toen zijn straf bijna om was, week hij naar Nederland uit en bleef ge- ruimen tijd onder een anderen naam te Haarlem als stucadoor werkzaam. Door verraad kwam aan het licht dat hij de autodief was. De officier van Justitie eischte, reke ning houdend met het feit, dat het mis drijf negen jaar geleden is gepleegd, een jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 15 April. Zijn buurman doodgestoken. Voor de rechtbank te Roermond heeft terecht gestaan een 4S-jarige loonslachter en landbouwer uit Stramprooy, ter zake dat hij op 10 Januari jl. aldaar opzettelijk J. M. Donders zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht, door dezen met een ge opend mes gewelddadig in den rug te slaan of te steken, naar aanleiding van een woordenwisseling om een kip, die op zijn erf zou geloopen hebben. Deze steek is in den recht erlang doorgedrongen, waardoor een inwendige bloeding is ont staan, met den dood als gevolg. Verder heeft verd. ook J. A. Donders met een mes in den buik gestoken, waardoor deze ernstig werd verwond. Het O. M. eischte tegen verd. acht jaar gevangenisstraf. Mr. Tripels bepleitte cle mentie. ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING N. V. Aan het jaarverslag over 1929 der Rot- terdamsche Bankvereeniging N.V. ontlee- nen wij het navolgende: Aan de vergadering van aandeelhouders van 27 Maart 1929 werd de inhoud van de overeenkomst medegedeeld, volgens welke het bedrijf der Nationale Bankvereeniging met ingang van 1 Januari 1929 met het onze werd vereenigd. Aan deze overeen komst werd in den loop van dat jaar uit voering gegeven. Van de reserve der Nationale Bankver eeniging groot 2.700.000 werd een bedrag van 1.894.649.25 bestemd voor storting in het pensioenfonds onzer instelling. Het resteerend bedrag dier reserve werd door de Nationale Bankvereeniging aan gewend voor afschrijving op hare gebou wen. In verband met de toeneming van den- post- gebouwen door de overneming van de kantoren der Nationale Bankvereeni ging hebben wij het gewenscht geacht dit jaar een versterkte afschrijving op dit hoofd toe te passen. Teneinde de positie onzer instelling verder te versterken hebben wij ten laste der winst- en verliesrekening een bedrag van 2.500.000 geboekt, ten gunste van de onder crediteuren opgenomen bijzondere reserve tegen mogelijke risico's. Voorts hebben wij om fiscale redenen er de voorkeur aan gegeven ditmaal niet tot aflossing van amortisaliebewijzen over te gaan, maar in de plaats daarvan een bedrag van 2.500.000 over te nemen van de door de amortisatiebewijzen gedekte vordering der Nederlandsche Bank op de N.V. Bankierskantoor onder beheer van Deterrneyer Weslingh en Zoon. en dit be drag in onze boeken af te schrijven. Een dividend van 5 pet. kan worden uitgekeerd. Het winstcijfer van rente en wissels be draagt 12.215.464.56, dat der provisie 6.S11.657.34 en der effecten en syndicaten 34.567.09. De debetzijde der winst- en verliesreke ning vertoont de navolgende cijfers: Bc- drijfsoukosten 8.513.310.68, kosten (uit hoofde van garantie tegenover de Neder landsche Bank) 757.727.81, pensioenfonds 616.432.08, afschr. gebouwen 1.444.322.2S, bijzondere reserve tegen mogelijke risico's 2.500.000, afschrijving ter zake van amor- tisatiebewijzen 2.5000.000, dividend 5 pet. 2.500.000, dividendbelasting 226.250, saldo op nieuwe rekening 214.86S.07.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6