WOENSDAG 9 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 A -I, ff-f f i f? >|T, 1rf' 1l V!1 f: I '1 (l DE FIRMA A. KREYMBORG Co. viert haar 25-jarig bestaans-jubileum. Tevens waren der tig leden der firma gedurende 25 jaar onafgebroken bij haar in dienst. Een foto van directie en jubilarissen bij de receptie in Hotel de l'Europe te Amsterdam, gisteren gehouden BINNENLAND EEN VERDIENDE AFSTRAFFING. De Anti-Rev. prof. Visscher richt in de „Rotterdammer" een zeer hartigen „Open Brief" aan het anti-papistisch Tweede Kamerlid dominee Kersten. Prof. Visscher schrijft o.a.f „Tegen de Roomschen stelt gij u met dikwijls zeer harde woorden van afkeuring die noodeloos kwetsen, maar argumenten van beteekenis brengt gij tegen hen in in het vuur. Gij zijt met hen minder goed op de hoogte dan onze Vaderen en kent ook deze met betrekking tot de Room schen niet. Het is uit uw optreden in de Kamer gebleken, dat 'n zoo veel omvat tend en ver strekkend verschijnsel als het Roomsch-Katholicisme meer door u wordt uitgescholden dan bestreden. Ik wensch u daarin niet te volgen, omdat anti-papistisch schelden niet baat, maar omgekeerd aan de zaak des Heeren die wij hebben te dienen schaadt". En verder: „Ik kan uwe houding tegenover de Roomschen niet goedkeuren. Gij staat ook tegenover hen niet zooals gij het bij onze Vaderen hadt kunnen leeren. Deze hebben ons geleerd om het oog te vestigen op die algemeene beginselen van Christelijke wereldbeschouwing, waardoor zij ons na der staan dan de linkerzijde in al haar schakeeringen. Als het' maar aankomt op de veiligstelling van die algemeene Chris telijke grondslagen onzer cultuur, die al wat Christen beet de eeuwen door in eere hebben gehouden als vruchten der mensch- heid in en met Christus geschonken. En als de nood aan den man komt en het gaat om de instandhouding der grondsla gen, als het gaat om de keuze tusschen Christus of Mars, dan zou ik mij u, ge achte collega, zelfs niet anders kunnen voorstellen dan met ons optrekkend en in bond met allen ook met de Roomsch-Ka- tholieken den strijd voerend voor 't Kruis. Welnu het is niet goed, in de politieke actie dit alles eenvoudig uit afkeer blind voorbij te zien om niet slechts tegen ons anti-revolutionairen en Roomschen en Christelijk-Historischen te keer te gaan, maar zelden of nooit de grondbeginselen der linkerzijde aan te vallen. Het is mijn overtuiging, dat het steeds de voorkeur verdient te letten allereerst op wat ge meen goed is. Ik geloof niet, dat de" poli tieke wijsheid is andersdenkenden met felle, harde woorden te striemen en te smaden. Wilt gij u tegen de Roomschen stellen, doe dit dan, maar met argumen ten en zonder noodeloos te kwetsen. Daarom doe ik niet mede als gij vijand schap kweekt en haat zaait en schijnt te ontkennen wat onze Vaderen leerden, dat er grondslagen gemeen zijn aan al wat Christen is in bistorischen zin. Ook wil ik geen vijandschap tegen welke levensbe schouwing ook, die ernstig genoeg is om op dien naam aanspraak te kunnen ma ken. Ik doe daaraan niet mee, niet alleen, omdat er niemand door zulk een „Hetze" wordt bekeerd, ook niet daarom, omdat er veeleer zoekenden door worden afgeschrikt maar vooral omdat 't volkomen strijdt te gen Gods Woord, waarin geschreven staat, dat niemand iets kan aannemen, tenzij het hem van boven gegeven zij. Ik stem in met den ouden Kerkvader, die niemand wilde veroordeelen, waarin iets van Chris tus wordt gevonden". JEUGDHERINNERINGEN AAN VAN EEDEN. Wij lezen in „Het Volk": Wij waren jong en zaten vol initiatief. Woorden wekten onzen afkeer op. Wij wilden daden. Vandaar dat wij uren ach tereen over de revolutie praatten. In die dagen van dadendrang togen wij naar dr. Frederik van Eeden's villa „Wal den". Wij hadden het plan opgevat om een kolonie te stichten. Ieder lid van die gemeenschap zou gewoon thuis bij z'n va der en moeder blijven wonen (wat altijd nog het goedkoopste is!), maar er zou een onderling contact tusschen gelijkgestemde zielen geschapen worden. Elkaar weder- keerig bijstaan (waarmee wisten wij niet precies), een gemeenschappelijk boeken fonds stichten, een lokaaltje, waar wij vrij konden praten, dat waren zoo de voor naamste werkzaamheden, die wij ons tot plicht zouden stellen. Op die manier wil den wij de maatschappij ondermijnen tot op een goeden dag zou blijken, dat het kapitalisme al? een doorwoelde dijk ineen zou storten. Ofschoon ons plan kristalhelder voor ons lag, achten wij het toch raadzaam om het oordeel van den groot-kolonist, Van Eeden, in te winnen. Dies fietsten wij naar Bussum, omdat de trein te duur was en we het spoorwegkapitaal niet wilden steu nen. Na wat lekke banden en afgeloopen kettingen, kwamen wij bij de beroemde villa aan. Frederik van Eeden ontving ons vrien delijk en wees ons een stoel. Het volgende oogenblik lag ik languit over den vloer Het bleek, dat een poot van den mij toegewezen zetel kapot was. Met een gevoelig achterste en een on wezenlijk gezoem in m'n hersens ont vouwde ik onze plannen, die door Van Eeden met een wijzen glimlach werden aangehoord. Ik was uitgesproken en wisckte mijn voorhoofd af met een zakdoek, waarmee ik tevoren den vetten fietsketting had ge hanteerd. Van Eeden vroeg plotseling: „Zijn er veel menschen met lange ha ren, die aan uw kolonie-plannen willen meedoen?" Ik kleurde. Want hoe ongelooflijk het klinken moge mijn schedel werd in die jaren gedekt door een schattigen krullebol en ik was er wat trotsch op, dat ik met mijn haren tot over m'n mond kon komen. Ik knikte bevestigend. „Wees vooral voorzichtig met dat soort menschen. Deze hebben mijn „Walden" ook naar den kelder geholpen. Begin voor- loopig eens met een gemeenschappelijk lokaal, waar jullie 's avonds bijeenkomen en bespreek de plannen daar nog eens goed." Wat een fijn menschkundig advies is dat geweest! Wij hebben zoo'n lokaal gehuurd en kre gen de eerste week al ruzie. Toen konden we de huur niet betalen en werden eruit gegooid. Van de kolonieplannen is niets gekomen. Een van de vurigste voorstanders bezit thans een goed rendeerende garage en een ander heeft het een heel eind in de le vensverzekering gebracht. Ik moet nog va-ak aan dien wijzen glim lach van Frederik van Eeden terugdenken. R.-K. STAATSPARTIJ EN R.-K. VOLKSPARTIJ. Nu over de gevoerde onderhandelingen tusschen dc besturen van de R.-K. Staats partij en de- R.-K. Volkspartij nadere me- dedeelingen zijn bekend geworden, meent het Dagelijksch Bestuur dei R.-K. Staats partij ook zijnerzijds eenige inlichtingen over den stand dezer aangelegenheid te mogen verstrekken. De onderhandelingen tusschen beide partijen zijn gevoerd door het Dagelijksch Bestuur der R.-K. Staats partij, daartoe gemachtigd door het Partij bestuur, eenerzijds, en door het bestuur der R.-K. Volkspartij anderzijds. Na de tweede bespreking is door het Dagelijksch Bestuur verslag uitgebracht aan het Partijbestuur, dat zijn goedkeu ring hechtte aan de voorgenomen regeling. Deze regeling bestaat uit de volgende punten 1. De verzoening geschiede voor de R.-K. Volkspartij zoo eervol mogelijk. De onderhandelende personen achtten door de voorgestelde regeling dit punt na gekomen. 2. Aan den Partijraad der R.-K. Staats partij zal door het Partijbestuur worden voorgesteld een Additioneel Artikel toe te voegen aafi het Partijreglement, waarin wordt voorzien in de mogelijkheid van aan wijzing door het Bestuur der R.-K. Volks partij, bij de opheffing dier Partij, van drie stemgerechtigde leden in den Partij raad voor den duur der loopende zittings periode. 3. De Afdeelingen der R.-K. Volkspar tij kunnen worden omgevormd in Studie clubs als bedoeld in artikel 10 van het Partijreglement. 4. De zeiels in de vertegenwoordigen de lichamen, thans bezet door leden der R.-K. Volkspartij, zullen door die personen bezet blijven. 5. In verband met de getroffen regeling zitten de leden der voormalige R.-K. Volks partij in de openbare lichamen voortaan als afgevaardigden der R.-K. Staatspartij, en behooren zij mitsdien te worden opge nomen in de fracties der R.-K. Staatspartij met alle gevolgen van dien. Deze regeling is door beide Besturen aanvaard, en afspraak is, dat beide-Bestu ren deze voorstellen zullen aanhangig ma ken en verdedigen in de eigen Partij-in stanties, welke daarover hebben te be slissen. De R.-K. Volkspartij zal in den loop van de maand April een beslissing nemen, ter wijl de R.-K. Staatspartij de zaak zal be handelen in de Partijraadsvergadering van 23 Mei a.s. Het desbetreffende voorstel zal eventueel worden geplaatst op de Partijraads-agenda, welke begin Mei wordt verzonden. HET ZILVEREN JUBILEUM DER FIRMA A. KREYMBORG. Met een enkel woord hebben we giste ren reeds melding gemaakt van de her denking van het zilveren feest der firma A. Ivreymborg, welke voor 25 jaar haar eerste zaak in de Lcidschestraat te Am sterdam opende. Do dag van gisteren is voor den heer A. Kreijmborg, zijn zoons en het personeel een dag van beteekenis geweest. Niet minder dan 28 personen van het personeel vierden met den heer A. Ivreymborg hun zilveren jubilé. Onder hen bevonden zich de heeren IT. Pots en S. Pots, resp. chef te Middelburg en Vlissingen, C. Linskens chef te Rotterdam, E. Vosskiihlcr chef te T^en Haag; te Baaten chef te Amsterdam, Th. Wijnen procuratiehouder en mej. G. Vismer oassière. Voorts waren er nog meer dan 20 jubilarissen onder het lager perso neel. Dc dag werd begonnen met een plech tige H. Mis van dankbaarheid, in de Ca- tharijnekerk, opgedragen door den zeer- cerw. heer Pastoor L. P. Stolk, met assis tentie van zijn kapelaans. Het priester koor was keurig met groen en bloemen versierd, terwijl het zangkoor zich op lof waardige wijze van zijn taak kweet. Dc viering der jubilea's had te half twaalf plaats in de groote ontvangzaal van hotel de l'Europa op den hoek der Nieuwe Doelenstraat. De zaal, die in een bloementuin her- sohapen scheen, was nog veel te klein om do talrijke feestvierenden te bevatten. Uit alle deelen des lands waren chefs en ver der personeel overgekomen, zoodat het één groot familiefeest werd. Alles was to.t in de puntjes verzorgd. De heeren W. Russell en de Roy van Zui derwijn verstonden hun taak van ceremo niemeester zeer wel, filmoperateurs waren druk in de weer, om voorbereidingen te treffen voor een filmopname en het feest kon een aanvang nemen. Den jubilarissen werden mot hunne da mes speciale zitplaatsen aangewezen, alle geschaard rond dc zitplaats van den stich ter der zaak, den heer A. Ivreymborg. Toen deze, vergezeld van zijn drie zoons die in de zaak werken en verdere familie, de zaal binnentrad, steeg een enthousiast „Lang zal hij leven" op. Als eerste woordvoerder trad hierop naar voren de heer W. Russell, chef van de Inkoopafdeeling en voorzitter van het Huldigingscomité, die eraan herinnerde hoe de heer A. Kreymborg, toen hij zijn eerste zaak begon, in de boeken geschre ven had: A. M. D. G. (Ad majorem Dei Gloriam). Dit devies van den stichter is steeds zijn lijfspreuk gebleven. Alleéh zou spr. er thans van willen maken: Ad majo rem jubilandi gloriam, tot meerdere eer van den jubilaris. Hierna sprak de boer Frans Kreymborg. de oudste zoon in zaken, die zijn vader schetste als een schitterend voorbeeld van energie en werkkracht, die voor allen een voorbeeld is geweest. Uit eerbied en dank baarheid bood spr. zijn vader een prachtig geschilderd portret aan, opdat men tot in het verre nageslacht zal kunnen zien wie de stichter was en welk een wilskracht er van hem uitging. Het huldigingscomité stelde hierop voor namens alle aanwezigen een telegram te verzenden aan mevr. Kreymborg—Van Beurden, die door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. In dit telegram werd be wondering uitgedrukt voor do wijze waar op zij haar echtgenoot steeds h/)d bijge staan en werd de wensch uitgesproken, dat God haar nog vele jaren moge sparen. Verder werd medegedeeld, dat een „ge heimzinnig telegram" was binnengekomen van een onbekende, wiens gironummer slechts vermeld werd. In dit telegram werd medegedeeld, dat de steller den ju bilaris moest spreken, doch dat hij eerst omstreeks kwart over twaalf aanwezig kon zijn. Hierna voerde het woord de heer K. Linskens, chef van de afdoeling Rotter dam, die den stichter zijn bronzen boTst- beeld aanbood, vergezeld van een geschil derde oorkonde. Hierna kwam dp steller van het geheim zinnige telegramPastoor Perquin 6prak middels den K. R. O. en zeido zich gaarne aan te sluiten bij de vele geluk- wenschen tot den jubilaris gericht. Als bewijs van erkentelijkheid daarvoor werd Pastoor Perquin een telegram van dank gezonden. De huldiging werd vervolgens weer voortgezet en het woord werd gevoerd door den heer B. Thon namens het ver- koops- en technisch personeel. Spr. bood daarbij een schitterend tegoltableau aan, dat in duidelijke kleuren het hoofdgebouw op den hoek van Leidschestraat en Hoe- rengracht in beeld brengt, mpt daarom heen de wapens der steden, waar filialen van Kreymnborg gevestigd zijn. Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren B. Verbeek namens het transportpersoneel. die een zilveren inkt- stel aanbood en H. Poelstra namens de kleermakers, die een adelaar in bloemen- tooi aanbood, symbool van de hoogc vlucht, die de zaak genomen heeft. Hierna dankte de heer A. Kreymborg voor de grootsche hulde. Dit was een der meest ontroerende momenten in zijn leven en hij kon moeilijk zeggen wat er omging in zijn hart. Hij betreurde het, dat zijn echtgenoote niet aanwezig kon zijn en dankte zijn zoons voor do wijze waarop zij hem steeds hebben bijgestaan en thans van hun er kentelijkheid blijk geven. Aan Wim van Vlijmen bracht hij hulde voor de wijze, waaron hij zijn portret had vervaardigd. Dank bracht spreker tenslotte aan alle sprekers voor hun woorden en aan geheel zijn personeel voor de fraaie geschenken. Hij deelde voorts mede, dat alle jubila rissen een geschenk in enveloppe zouden ontvangen, welke hierop werden uitge deeld. Hierna werd eenigen tijd gepauzeerd en daarna werden do jubilarissen door het. overig personeel gecomplimenteerd. Des middags werd een zeer druk be zochte receptie gehouden in l'Europa waar talrijk velen van hun belangstelling deden blijken. SPORT WATERPOLO Haarlem—Leiden. Op het zwemfeest van dc Haarlamschc Politie Sportvcrceniging, gisterenavbnd in „Stoops' Bad" gehouden, is een wed strijd gespeeld tusschen de stedenelftallen van Haarlem en Leiden. De Leidenaars wonnen deze wedstrijd met 62, na met de rust een voorsprong van 30 veroverd te hebben. TE ROTTERDAM is Dinsdag de groote Paaschvee-Tentoonstelling gehouden. Een os van C. van Oeveren uit Zierikzee, die den Kampioensprijs' kreeg, de gouden medaille, uitgeloofd door het ge meentebestuur van Rotterdam EEN DUITSCH VRACHTVLIEG TUIG is op weg van Croydon naar Berlijn even na het opstij gen te Croydon neergestort. De piloot en marconist werden ge dood. De overblijfselen van het vliegtuig

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5