21ste Jaargang WOENSDAG 9 APRIL 1930 No. 6553 VOOR LEDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND LAND- EN TUINBOUW STADSNIEUWS S)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooroitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Propagandisten voor het com munisme. De R. K. Bond van Metaalbewerkers heeft een staking geproclameerd te Ble- rick en deze is beantwoord met een uit sluiting van den kant der katholieke werk gevers te Tegelen. Men kent deze feiten. Met struisvogel-politiek schieten we niet veel op. Wij moeten de dingen willen zien, zoo als ze zijn. En ze dan beoordeelen naar hun juiste waarde. En daarom moet onomwonden ver klaard, dat het bedroevend is, dat in on zen tijd op deze wijze om een beslissing over arbeidsvoorwaarden wordt gevochten tusschen Katholieke arbeiders en Katho lieke werkgevers. Dat is inderdaad bedroevend. Daarbij komt nog, dat van de zijde van deze katholieke werkgevers de strijd wordt gevoerd op een wijze, welke noodzakelijk tot verbittering en tot verscherping moet leiden. Allereerst zijn van de zijde der patroons in Duitschland pogingen gedaan om Duitgche arbeidskrachten te krijgen, wel ke men een hooger loon aanbood dan men aan den eigen arbeiders wenschte te ge- En een zeer laakbare daad is ongetwij feld, dat de werkgevers, die de uitsluiting proclameerden en daarmede ook de onge organiseerde arbeiders, die feitelijk buiten het conflict stonden, broodeloos maakten, per briefje adviseerden zich gedurende de staking aan te sluiten bij den R. K. Bond om op die wijze de stakingskas te ver zwakken, waarbij zij dan de toezegging kregen, dat hoe de staking ook afliep, zij in elk geval weer in dienst werden geno men, als belooning voor den op deze wijze aan .de werkgevers bewezen dienst. De R. K. „Volkskrant", die een derge lijk briefje publiceert, schrijft terecht: dat dergelijke unfaire middelen tot nu toe bij de arbeidsconflicten niet voorgekomen zijn. Willen zulke werkgevers nu heusch den Limburgschen bodem vruchtbaar maken voor socialisme en communisme. Zij zijn afkeerig van het communisme, natuurlijk, maar mogen toch worden ge rekend onder de beste propagandisten van dat stelsel, dat voor zijn groei ontevreden heid noodig Keeft en dat des te weliger tiert naarmate de ontevredenheid dieper in zijn voedingsbodem "is ingevreten! INTERNAT. CONFERENTIES DE VLOOTCONFERENTIE. Gunstig verloop der Japansch-Engelsch- Amerikaansche besprekingen. De Britsche premier Mac Donald had gistermiddag een conferentie met de hoof den van de Amerikaansche en Japanscbe delegaties, Stimson en Wakatsoeki, ter bestudeering van het werk van de voor naamste marine-adviseurs van deze drie mogendheden, die gedurende de afgeloo- pen vijf dagen bijna voortdurend hebben vergaderd ter bestudeering van de reser ves, waarvan de Japansche regeering haar goedkeuring van het compromis-voorstel inzake de drie mogendheden overeen komst afhankelijk maakt. Naar Reuter seint is door genoemde de legatieleiders besloten, te voldoen aan den Japanschen eisch strekkende tot een spoe diger vervanging van het program van lichte kruisers en destroyers. Slechts één kwestie, verband houdend met de Japansehe reserves, is nog niet op gelost. Een V.D.-bericbt uit Londen meldt nog: Het is ter vlootconferenrie onmogelijk gebleken tot overeenstemming te komen inzake de afschaffing van de duikbooten. Men is het echter eens geworden over een tonnage van 2000 ton, met dien ver- tande echter, dat iedere mogendheid drie super-dnikbooten van niet meer dan 2800 ton mag bezitten. Voorts werd een geschut kaliber van vijf en zes inches overeenge komen voor alle super-duikbooten, terwijl men tevens overeenstemming bereikte om trent de onderzeesche oorlogsvoering. Engeland en Dominions, de Vereenigde Staten en Italië waren voor afschaffing van de duikboot als oorlogswapen, terwijl Ja. pan en Frankrijk zich daartegen verklaar den. BELGIE Het wordt ook den communisten te bar. Naar Reuter meldt, verklaarde in den Luikschen gemeenteraad de communist Detiste, sprekend in zijn naam en in dien van Bonvoisin, eveneens communist, dat zij om de negatieve politiek, door de Sov- jetrregeeiing gevoerd, de communistische partij verlieten om zich aan te sluiten bij de arbeiderspartij. Deze verklaring bracht een levendigen indruk teweeg. FRANKRIJK. Mevr. Hanau in vrijheid. Mevrouw Hanau heeft gisteravond 8 uur de gevangenis St. Lazare verlaten, zij werd opgewacht door haar moeder, haar gewe zen echtgenoot en haar advocaat. Onge veer 500 personen hadden zich voor de ge vangenis verzameld. Er klonken enkele vijandige kreten. Het is niet bekend, waarheen mevrouw Hanau zich heeft be geven. GRIEKENLAND Ex-dictator Pangalos veroordeeld. Gistermiddag heeft de uit senatoren en afgvaardigden samengestelde bijzondere rechtbank te Athene uitspraak gedaan in het proces tegen den voormaligen dictator Pangalos en zijn minister van Binnenland- sche Zaken Voghopoulo6. Beiden werden veroordeeld tot 21/2 jaar gevangenisstraf en 5 jaar eerverlies, wegens ambtsmis bruik en wel wegens bet verleenen van een concessie voor een casino te Eleusis bij Athene, waardoor de staat groote finan- cieele schade heeft geleden. Wat Pangalos betreft zal de voorloopige hechtenis, welke meer dan twee jaar heeft bedragen, in min dering worden gebracht. Hij zal zich ech ter nog voor een aantal andere beschuldi gingen in zake ambtsmisbruik hebben te verantwoorden. »Tel." RUSLAND Het vijf jaren plan. De centrale uitvoerende commissie te Moskou heeft besloten het plan voor 5 jaar aan een hernieuwd onderzoek te on derwerpen, vooral ten aanzien van de plannen voor onderwijs, ent., in welk ver band overwogen wordt het onderwijs ver plicht te stellen voor het geheele land. De commissie heeft alle openbare organisa ties aangeschreven en doet een beroep op haar medewerking, ten einde het nieuwe plan te verwezenlijken. Terug of de kogel! Volgens de „Morningpost", heeft de consul-generaal der sovjetunie Lytsjef, aan 20 in Engeland wonende Russen, die vroeger in betrekking zijn geweest bij de handelsorganisatie opdracht gegeven bin nen zeven dagen naar Sovjet-Rusland te rug te keeren. Geven zij hieraan geen ge volg, dan verliezen zij hun Russische na tionaliteit en wordt het decreet van 21 November 1929 van toepassing. Dit de creet, de z.g. lex Bessodofski, bepaalt, dat sovjet-burgers, die het bevel tot terugkeer niet opvolgen, gestraft worden met inbe slagneming van hun vermogen en dood door den kogel. Het blad publiceert Lyt- sjef's brief in facsimile. BRITSCH-INDIE HET VERZET VAN GANDHI. Ramdas Gandhi, de zoon van Gandhi, en vier "andere verzetplegera zijn tot zes maanden strenge gevangenisstraf veroor deeld. Te Bomb.ay zijn 3 medewerkers van Gandhi tot 2 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Gandhi is gistermorgen van Dandi naar Aat getrokken, waar zich in de verwach ting, dat Gandhi zou worden gearresteerd ongeveer 8000 van zijn aanhangers verza meld hadden. Tot algemeene verwondering DOOR DE KONINKLIJKE MILITAIRE SPORT-VEREENIGING is Dinsdag te Hilversum en Amersfoort de voorjaars-military gehouden. Reserve-luitenant Vlielander van het 4e H. R. H. op „Tarqui" was echter te Aat geen politie te zien. Uit Bombay wordt nog bericht, dat ver scheidene Hindoesche winkels gesloten zijn als protest tegen de plaats gehad hebbende arrestatie der leiders van het burgerlijk verzet. Ook de meeste markten te Bombay zijn gesloten. Tweeduizend scholieren zijn in staking gegaan. Uit Bangalore woidt gemeld, dat het aldaar tot ernstige botsingen kwam tus schen stakende mijnarbeiders en politie. De politie maakte gebruik van haar vuur wapenen, terwijl de stakers met steenen gooiden. In totaal werden ongeveer 50 stakers gewond. Naar het gebied der on lusten is cavalerie gezonden. Ongeveer 6000 arbeiders nemen aan de staking deel. AMERIKA Drank of anders oorlog. Senator James Wadsworth heeft giste ren verklaard, dat er burgeroorlog in do Ver. Staten kan uitbreken, indien het drankverbod niet spoedig wordt opgehe- BEKRONINGEN AALSMEERSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING. Op de bloemententoonstelling te Aals meer zijn o.a. de volgende bekroningen toegekend Eereprijzen van het Koninklijk Huis: 1. Gouden medaille vanf de Koningin aan collectieve inzending rozen der Aal6- meersche kweekers. 2. Zilveren medaille van de Koningin- Moeder aan groep bloeiende planten der firma D. Baardse Dzn„ Aalsmeer. 3. Zilveren medaille van Prins Hendrik aan groep heesters der firma W. Keesen Jr. en Zonen, kweekerij Terra Nova, te Aalsmeer. Bijzondere eereprijzen: 1. Kunstvoorwerpen van ex-keizer Wil helm II aan collectieve groep afgesneden seringen der Aalsmeersche kweekers. 2. Groote verguld zilveren medaille van het ministerie van binnenlandsche zaken en landbouw een groep planten der firma D. Spaargaren Mzn. en Zonen, Aalsmeer. 3. Groote verguld zilveren medaille van jhr. mr. D. A. Roëll commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, eero-voorzitter der tentoonstelling, aan groep Cyclamen der firma J. C. Maarse, Aalsmeer. 4. Verguld zilveren medaille van 't prov. bestuur van Noord-Holland aan groop bindwerk der Bloemen-Express en der Fleurop. 5. Gouden medaille van den heer J. Kastelein, burgemeester der gemeente Aalsmeer, voorzitter van het eere-comité der tentoonstelling aan groep nieuwe pol- yantharozen van den heer G. H. Kersber gen, Hazerswoude. 6. Zilveren beker van de gemeente Aals meer aan groep Cyclamen der firma J. C. Maarse, Aalsmeer. 7. Gouden medaille van het hoogheem raadschap Rijnland aan groep seringen der fa. Gebrs. J. en A. Alderden, Aals meer. Voorts werden toegekend zilveren be kers, gouden medailles en kleine gouden medailles. Do Aalsmeersche bloemententoon stelling, de vorige week gehouden, werd in totaal door 50.000 personen bezocht. GEMEENTERAAD. II. Overname van grond. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten kosteloos in eigendom en onder houd bij de gemeente over te nemen: a. van T. Bakker, weduwe van D. Ne- derlof, te Leiden, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 0.7 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend ge meente Leiden, sectie H. No. 545, gelegen aan den Ouden Rijn, hoek Kuipersteeg; b. van O. V. R. Spatkowa, te VGraven- hage, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 23 M2-, deel uitmakende van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie M., No. 2181, gelegen aan den Zoe- terwoudschen Singel; c. van C. de Munnik en J. F. Hamann, beiden te Leiden, de strook grond, ter grootte van pijn. 258 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend ge meente Leiden, sectie O, No. 1286, gelegen nabij den Haagweg; d. van N. A. van Zijp, te Leiden, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 2 M2., deel uitmakende van het perceel, kada straal bekend gemeente Leiden, sectie A. No. 123; e. van L. Zwart, te Leiden, de strookjes grond, ter gezamenlijke grootte van pl.m. 98 M2-, deel uitmakende van de perceelen, kadastraal bekend gemeente Leiden, sec tie B. Nos. 2605, 2606, 2607, 2608, 2009, 2610 en 9611; f. van E. J. Wurzer, te Leiden, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 9 M2., deel uitmakende van het perceel, fcada- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gunstig verloop der JapanschEn- gelsch—Amerikaansche besprekingen te Londen. Verscheidene arrestaties en veroordee lingen in Britsch-lndië. Men laat Gandhi echter ongemoeid. BINNENLAND. De opheffing van de R. K. Volkspartij aanstaande (2de blad). straal bekend gemeente Leiden, sectie B, No. 2G04, gelegen aan de Hendrikstraat. B. en W. geven den Raad in overeen stemming met het advies van de Oommis sie van Fabricage, in overwoging te be sluiten van N. P. M. Dieben kosteloos in eigendom en onderhoud bij de gemeente over to nemen het strookje grond, ter grootte van pl.m 50 M2, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie M., No. 4473, gele gen aan den Iloogen Rijndijk, znlks onder voorwaarde, dat in afwijking van het be paalde sub 6o, van het raadsbesluit van 29 Augustus 1927 de aan N. P. M. Dieben in eigendom verblijvende grond door decen op zijne kosten, ten genoegen van B. cn W., van het in eigendom over to dragen stukje grond wordt afgescheiden. Subsidie aan zang- en muziekvereenigingen De Bond van Leidsche Zangverenigin gen heeft zijn verzoek om ter bevordering van do vocale zangkunst een subsidie voor genoemden Bond op do gemeentebegro ting uit te trekken herhaald. Thans wordt gevraagd om een bodrag van 1000 be schikbaar te 8tellen. De Bond zal deze som wel op dezelfde wijze wenschen te zien aangewend als hij ia zijn adres van het vorig jaar aangaf, n.l. voor de helft ten bate van den Bond en voor de andere helft om gemaakte con certtekorten van de aangesloten loden te helpen dekken, hoewel in het thans aan de orde zijnde verzoek alleen het in de tweede plaats vermelde doel met name wordt genoemd. Voorts werd bij do behandeling van de gemeentebegroting 1930 ten fine van praeadvics naar B. en W. verwezen een door den heer Wilmer overgenomen voor stel van wijlen den heer Spendel om: a. op do begroting 1930 een post groot 1000 te brengen waaruit muziek- en zangvereenigingen kunnen worden gesub sidieerd, welke tot het geven van volks concerten zullen worden uitgenoodigd; b. een raadscommissie te benoemen, welke belast wordt met de uitvoering van het sub. a vervatte besluit. In een bij het verzoek overgelegdo toe lichting treedt de Bond in een bestrij ding van do motieven van het pracadvies van B. cn W. op het eerste adres. met. welks afwijzende conclusie de R-aad zich vereenigde in zijn zitting van 21 Januari 1929. Instedo van B. en W. te overtuigen van do wenschelijkheid van subsidieering. in dezen, heeft hetgeen de Bond in zijn toe lichting tegen een en ander tracht in te brengen, hen veeleer versterkt in de op vatting, dat voor het verleenen van gel- de'.ijken steun in casu geen aanleiding be staat. De toelichting bevestigt integendeel bijna stuk voor stuk 't door B. en W. aan gevoerde. Erkend wordt, dat er veel zang vereenigingen zijn en dat er gebrek aan organisatie heerscht; toegegeven wordt vervolgens, dat hot aantal aanges'oten vereenigingen te klein is, terwijl ten slotte worden toegestemd do consequenties met betrekking tot andere zangvereenigingen en tot muziekvereenigingen. De moeilijkheden, waarmede de zang- verecnoigingen en ongetwijfeld ook de muziekvereenigingen hebben te kam pen, behooren tot het particuliere terrein; zij moeten dan ook door particulier initia tief en door particulier overleg opgelost of verminderd worden; de overheid, i.e. de gemeente heeft hier geen taak te ver richten en zeker niet door het verleenen van subsidie, vermits, gelijk werd opge merkt, hierdoor het euvel slechte zou worden verergerd. Ten opzichte van het voorstel-Wilraer wordt opgemerkt dat van het denkbeeld, zooals dat in dit voorstel is neergelegd, practisch geen effect kan worden ver wacht en 't ook niet wel voor uitvoering vatbaar is. Moeten B. en W. derhalve eveneens aanneming van dit voorstel ontraden, wol zijn zij bereid bij de voorbereiding van hun pracadvies op het voorstcl-Groeneveld om een bedrag van 5000 beschikbaar te stellen ter bevordering van het doen geven van goede volksvoorstellingen op het ge bied van zang, muziek en tooneel, nader te overwegen in hoeverre in de richting van het voorstel-Wilmer iets kan worden

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1