STADSNIEUWS DINSDAG 8 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Maan dag 14 April 1930, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Al gemeen" (Steensohuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van 4 Schoolartsen, voor het tijdvak 1 April 1930—1 April 1931. 2o. Benoeming van een lid der Commis sie tot wering van Schoolverzuim. 3o. Benoeming van een lid van het Be stuur van de vereeniging „de Ambachts school". 4o. Benoeming van een Regent van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 5o. Praeadvies op het verzoek van mej. E. J. van Grietbuysen, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Mare- singel B. 6o. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1929, waarvan de raming te laag is gebleken. 7o. Voorstel tot verpachting van de ex ploitatie van den Burcht en de Graan beurs, alsmede van het voormalige z.g. Notarishuis, aan A. Backer. 8o. Voorstel tot verpachting van het recht van tolheffing van schepen, voertui gen en voetgangers aan de Leiderdorpsche brug, alsmede van het koffiehuis met wo ning c.a., aan P. J. Ramaker. 9o. Voorstel t-ot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond, gelegen resnect. aan den Ouden Rijn, den Zoeterwoudschen Rineel, den Haagweg, den Stationsweg en de Hen drikstraat. lOo. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van een strookje erond aan den Hooge Rijn dijk, Sectie M No. 4473, ged. Ho. Voorstel tot overdracht aan de ge meente Bloemendaal van den eigendom, voorzooveel het aandeel van de gemeente Lei^-en betreft van het onder de gemeen te Bloemendaal ge'eeen gedeelte van den Haarlemmertrekvaartweg, kad. bekend onder Sectie D Nos 1072. 889 en 892 ged. 12o Voorstel in zake den verkoop aan de Vereeniging tot oprichting en instand houding van scholen voor laeer en meer uitgebreid lager onderwijs op Gerefor meerden grnndslae (Oeref. Sohoolvereeni- ging). van een gedeelte der onteigende perreelen aan de Konnenhinksteeg. Sectie I Nos. 2206, 122 en 2306. en van* een ge deelte van het Kaasmarktterrem. 13o. Voorstel? a. tot verkoop van een perceel bouwter rein op bet Raamland, ge'egen aan de Fruinstraat, groot pl.m. 555 M2., Sectie M No. 4208. ged.. aan B. Buurman q.q.; b. tot verkoop van een strook grond op het Raamland .gelegen aan de Fruinstraat, groot pl.m 30 M2.. Sectie M. No. 4208, ged. aan F. Visser; c. tot wijziging van het Raadsbesluit van 13 Januari 1930. in zake beschikbaar stelling ten behoeve van de vestiging van een onderstation c.a., door de Electrici- teitsfabrïek. 14o. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de vereeniging „de Ambachts school" te Leiden, in zake uitbreiding van het schoolgebouw. 15o. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Bloembollenkweekerij en Handel v.h. firma J. de Groot en Zonen te Noord wijk, in zake verbetering van een gedeelte van den Haarlemmertrekvaartweg bij de Piet- Gij zenbrug. 16o. Praeadvies op het verzoek van den Bond van Leidsche Zangvereenigingen, om toekenning van eene gemeentelijke subsi die, teveps praeadvies op het voorstel van den heer Wilmer, in zake het toestaan van gelden ter subsrdieering van muziek- en. zaDgvereenigingen. 17o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de toekenning van een vergoeding aan ambtenaren, die, we gens den brand van het Raadhuis, extra werkzaamheden hebben verricht. 28d. Voorstel a. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening van 14 November 1918 (Gem. blad No. 43\ rege lende de samenstelling van de Bureaux van Gemeentewerken, van den Gemeen telijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst en van het Bouw- en Woningtoezicht; b. tot benoeming van een Administra tief Hoofdambtenaar bij den dienst der Gemeentewerken. !9o. Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging tot Bestrijding der Tubercu lose, om veritoogme van de ha^r toegeken de jaarlijksche snbsidie, met het desbe treffend schrijven van den heer H. W. Blote, arts, alhier. 20o. Voorstel in zake de verbetering van den Lage Rijndijk, <je omgeving van de Zijlpoort en de Haven en tot beschikbaar stelling van de daarvoor benoodigde gel den, met behandeling tevens van de des betreffende voorstellen van de heeren Schüller en Eikerbout. Benoemingen, riet Bestuur der Vereenigine „de Ambachts school" te Leiden deelt mede, dat in de 1.1. ge houden Algemeene Ledenvergadering, ter voor ziening in de vacature van het Bestuur door het periodiek .aftreden van den heer Ir. J. M Rademaker die niet herkiesbaar was, de vol gende voordracht is opgemaakt: 1. Ir. J. J. G. van Hoek, Jan van Goyenkade 5; 2. J. Herin ga, Witte Singel 34. Volgens art. 5 der Statuten geschiedt de be noeming door den Gemeenteraad. Het Bestuur van het Heilige Geest of Ar me Wees- en Kinderhuis biedt den Raad on derstaande voordracht aan, ter voorziening in de vacfature van Regent dier instelling, ont staan door het aan prof. dr. L. Knappert ver leend eervol ontslag: 1. Mr. P. A. van Tooren- burg; 2. Mr. P. J. Idenburg- Tengevolge van de ontslagname van den heer Ph. Rank Azn. als lid van de Commissie let wering van schoolverzuim is er in die Com missie een vacature ontstaan. Ter vervulling van deze vacature doet ge noemde Commissie den Raad de volgende aan beveling: 1. de heer W. E. Wolvers, Kastanje kade 3, alhier; 2. de heer H. van Woudenberg, Haarlemmerweg 50, alhier. Ontslag. B. en W. stellen voor aan mej. E. J. van Griethuijsen met ingang van een nader door hen te bepalen datum, eervol ontslag te ver- leeneu uit haar betrekking van onderwijzeres aan de opleidingsschool voor U.L.O. aan den Maresingel B alhier. De Burcht en De Graanbeurs. B. en W. wenschen een modern hotel-café-restaurant. Op 1 Mei a.s. eindigt de pacht van den Burcht en de Graanbeurs en van het voormalig Notarishuis". De verhuring van de beide eer ste gebouwen geschiedde aan den heer A. Bac ker ingevolge raadsbesluit van 29 September 1924 voor de som van 3200terwijl de ver pachting van het Notarishuis plaats had bij raadsbesluit van 21 Februari 1927 tegen een prijs van 1200.welk bedrag in den vorm van een vergoeding wegens door de gemeente in het pand aangebrachte veranderingen later werd verhoogd met 63.70. De pacht van het voormalig Notarishuis werd aan den heer Backer opgedragen om o.m ook de hotelgelegenheid te dezer stede uit te breiden, in verband waarmede hem de ver plichting werd opgelegd ten minste 5 vertrek ken tot hotelkamers in te richten. De bedoelde veranderingen hielden biermede verband. Bij B. en W. is intusschen reeds geruimen tijd de vraag in overweging, of het met het oog op de behoefte aan hotelgelegenheid niet gewenscht is te achten, om van het Notarishuis met Graanbeurs een volledig hotel-café-restau rant te maken, daar uiteraard bij de tegen woordige wijze van inrichting, zoowel wat be treft het aantal beschikbare, bruikbare kamers als de outillage daarvan, slechts in beperkte mate in die behoefte wordt voorzien. In overeenstemming met de Commissie van Fabricage hebben B. en W daarom den Direc teur van Gemeentewerken opgedragen, een ge tailleerd plan met kosten-raming te maken van alle voorzieningen, die noodig zouden zijn, om het gebouwen complex volledig geschikt te doen maken voor een exploitatie als hotel- café-restaura. t in modernen zin. doch met in achtneming van de historische tradities van den Burcht. In afwachting van de verdere behandeling van deze aangelegenheid, zouden B. en W. de pacht op den tegenwoordigen voet voorloopig voor één jaar willen verlengen, waartoe de pachter bereid is. Vergoeding voor extra-werk aan gemeente-ambtenaren. Een bedrag van 15000 gld. In aansluiting aan de woorden van lof en dank, die de Burgemeester in zijne Nieuwjaars rede wijdde aan het werk, dat door de ambte naren van de bij den Stadhuisbrand betrokken diensten voor de herstelling van de gemeen- teijke administratie en wat daarmede samen hangt, werd verricht, deelen B. en W. den Raad mede, dat hun College zich heeft bera den omtrent den vorm, waarin de gemeente verder van haar waardeering zou kunnen doen blijken. De resultaten beschouwende van de organi satie en wederinrichting van de getroffen dien sten, nu ruim een jaar sinds den brand is ver streken. komt het hun voor, dat er alle aan leiding bestaat den ambtenaren een belooning toe te kennen voor hunne buitengewone praes- taties in deze, waaraan het mede is te danken, dat de gemeentelijke machine weder zoo spoe dig op gang kon worden gebracht en ook ver der weder zoo goed als onder deze omstandig heden mogelijk was, functioneerde. Deze vergoeding zouden zij in hel algemeen wenschen te zien bepaald op den grondslag van maximaal een maand salaris, in verband met den omvang van de ex tra-werkzaamheden van den betrokken mbtenaar en andere om standigheden. als ziekte, enz. Volgens een door het College gemaakte be rekening zullen naar dezen maatstaf de ver goedingen in totaal een som van rond 15.000 vereischen, welke ten laste van het Stadhuis fonds dient te komen. In aanmerking nemende de mate, waarin de gemeente door het met op offering van veel vrijen tijd verrichte werk is gebaat geweest in deze voor haar zoo buiten gewone omstandigheden, achten B. en W. een uitgaaf tot dat bedrag volkomen gerechtvaar digd. Uitbreiding Dienst Gemeente-werken. De Commissie van Fabricage verzoekt B. en W. te bevorderen, dat de vaste personeelslor- matie van den dienst der Gemeentewerken wordt uitgebreid met een hooger administratief ambtenaar. Blijkens rapport van den Directeur der Ge meentewerken toch dreigt, niettegenstaande over den ijver, waarmede het aan den dienst verbonden personeel zijn taalt verricht geens zins te klagen valt, integendeel alle krachten gorden ingespannen, een toestand te ontstaan, waarbij de dienst een geregelde afdoening van al het werk niet meer voldoende meester zal kunnen blijven. Het euvel wordt, naar de Di recteur opmerkt, veroorzaakt door een tekort aan administratieve kracht, waardoor voorts de technische ambtenaren, en in het bijzonder de Directeur en de adjunct-Directeur, te veel van hun tijd moeten besteden aan administratieve werkzaamheden, zoodat ook de technische voorbereiding en uitvoering van de verschillen de werken in het gedrang komen. In overleg met den Directeur meent de Com missie een persoon, geschikt om de nieuwe be trekking naar behooren te vervullen, gevonden de hebben in den hoofdcommies ter gemeente secretarie G. P. E. Weijer, die uit den aard van zijn tegenwoordigen werkkring reeds eeniger- rnate vertrouwd kan worden geacht met de werkzaamheden, welke den nieuwen functiona ris waren op te dragen. Het College van B. en W. kan zich met de voorstellen van de Commissie volkomen ver eenigen. Het is overtuigd dat zij den gang van zaken bij den dienst der Gemeentewerken in hooge mate ten goede zullen komen. De Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, Verhooging der subsidie. Bij zijn in October 1928 ingekomen adres, verzoekt het bestuur van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose alhier de aan die vereeniging toegekende subsidie ad 2450. te willen verhoogen tot ƒ6000.'s jaars. Het bestuur grondt dit verzoek op de om standigheid. dat de uitgaven van jaar tot jaar hooger worden, vooral nu de vereeniging meer patiënten uitzendt dan vroeger, zij zich meer begeeft op het terrein van thuisverplegen, van woningverbetering in den vorm van huurtoe- slag. van het verleenen van hulp in de huis houding, enz. De uitgaven zijn dan ook dermate gestegen, dat van het kapitaal der vereeniging ad 8600 reeds 4600 zijn gebruikt voor de gewone uit gaven, zoodat het tot slechts 4000 is vermin derd. Deze 4000 moeten echter in stand blijven en mogen, ingevolge de voorwaarden, aan de schenking verbonden, niet voor de gewone jaarlijksche uitgaven worden gebruikt. Het komt B. en W. voor. dat de vereeniging door haar consultatiebureau, door het preven tief werk der huisbezoeksters, door haar hulp bij het verkrijgen van goede, gezonde wonin gen, door het uitzenden van patiënten naar sa natoria -nz. veel en nuttig werk doet. En al kon het bezoek aan het consultatiebureau in derdaad grooter zijn verwacht mag toch wor den. dat hierin spoedig verbetering komt door de instelling van een district-consultatiebureau met daaraan verbonden vol-ambtenaar-arts. De Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulobetoon gaf reeds een bedrag van plm. f 1609 per jaar als bijdrage in Sana- toriumverpleging aan de vereeniging. De subsidie bedroeg dus wel in naam 2450, doch inderdaad beliep zij de som van plm. ƒ4000. Waar echter op de gemeente-begroo ting een post voor subsidie met het oog op tu berculose bestrijding is uilgetrokken komt het B en W uit een budgetair rogpunt beschouwd verkeerd voor, dat de Gemeentelijke Commis sie voor Maatschappelijk Hulpbetoon daarnaast nog bijdragen verleent in Sanatoriumverpleging vantuberculose patiënten. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat de eigen lijke ver'iooging van le subsidie slechts 2000 bedraagt Ten aanzien van het tot den Raad gericht en in handen van B. en W. om praeadvies gesteld schrijven van den heer H. W. Blote arts, al hier kunnen wij, aldus B en W.. kort zijn. De heer Blote bespreekt in zijn schrijven de bezwaren tegen de werkwijze der adresseerende vereeniging: de Directeur van den Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst en de vereeniging zelve trachten die bezwaren te weerleggen. Evenals de Commissie voor den Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst acht ook het Col lege zich niet bevoegd in deze een uitspraak te De heer Blote moge dan in zijne beweringen niet alleen staan vast slaat toch wel, dat ge- zaghebbenden op het gebied der medische we tenschap van meening zijn. dat de door de ver eeniging gevolgde methode van tuberculose bestrijding de meest doeltreffende is. Het komt B. en W. voor, dat bij deze uit spraak hebben neer le leggen en derhalve op ,het schrijven van den heer Blote niet verder behoeven in te gaan. VERBETERING LAGE RIJNDIJK, OMGEVING ZIJLPOORT EN HAVEN. De kosten bedragen f 80.600. B. en W. bieden den Raad aan een plan tot verbetering van den Lagen Rijndijk, van de omgeving der Zijlpoort en van de Haven. Ter toelichting van een en ander mer ken zij o.m. het volgende op. Verbetering van den Lagen Rijndijk, tusschen Spanjaardsbrug en Zijlpoortsbrug is alleszins noodig. Bedoeld weggedeelte, hetwelk een be langrijken toegang uit Oostelijke richting tot de stad vormt, waarvan de beteekenis in de naaste toekomst in verband met de aanhangige wegverbeteringen volgens het. provinciaal wegenplan (o.a. voibreeding van den weg langs den Zijldijk naar Nieu we Wetering) nog zal toenemen, heeft v/el is waar over het algemeen een tamelijke breedte, doch het straatprofiol voldoet niet aan te stellen eischen. Aan de zuid zijde ontbreekt een behoorlijk trottoir, ter wijl de afwatering hoofdzakelijk slechts naar één zijde (de Noordzijde) plaats vindt. Verbetering van de omgeving van de Zijlpoort is, in aansluiting eenerzijds aan de werken tot vernieuwing van de Groote Havenbrug met Havenplein en anderzijds aan de gewenschte verbetering van den Lagen Rijndijk, niet minder noodzakelijk. Ten slotte moet, zoowel op zich zelf, als om de werken aan den Lagen Rijndijk en bij de Zijlpoort beter tot hun recht te doen komen, ook de Haven dringend wor den opgeknapt. Op dezen zeer drukken verkeersweg ontbreken thans niet alleen de trottoirs geheel, doch bovendien zijn verschillende stoepen nog door hekken afgesloten. Het plan-Lage Rijndijk bestaat in hoofdzaak uit den aanleg van een doorloo- jpend trottoir (met banden van natuur steen) aan beide zijden, gepaard gaande, waar noodig en mogelijk met een ver breeding van den weg, het in verband hiermede naar beide zijden afwaterend maken van den weg en het aanbrengen van een nieuwe klinkerbestrating. Aan de zuidzijde zal het trottoir een breedte van 3 M. kunnen verkrijgen; aan de noord zijde is op sommige plaatsen reeds een trottoir van 3 M. aanwezig, doch op de plaatsen, waar de bestaande bebouwing thans nog buiten de rooilijn valt, zal voorshands met een geringere breedte moeten worden volstaan, opdat de rijweg nergens smaller dan 7 M. worde. Ten Westen van de Drifstraat verkrijgt do rij weg dientengevolge een breedte van 7 M. tot 8.55 M. en ten Oosten van die straat |n Meter en meer. Het aanleggen van rijwielpaden is voor dezen weg niet gewenscht; de beschikbare ruimte is te gering voor rijwielpaden aan weerszijden van den weg, terwijl aanleg van een rijwielpad aan slechts één zyde uit een verkeersoogpunt geen aanbeveling verdient. Ten behoeve van de verbreeding van den weg moeten gedeelten sloot voor en naast de perceelen 6ectie N Nis. 251 en 259 worden gedempt en moet voorts over gedeelten van de voortuinen der "percee len Sectie N Nis. 251, 252, 253, 257, 258 en 259, gelegen ten Westen en ten Oosten van de Voorstraat, ter gezamenlijke op pervlakte van pijn. 140 M2., worden be schikt. Bovendien moeten worden overge nomen gedeelten van de Voorstraat, Sec tie N Nis 254, 255 en 256. De eigenaar, de heer J. van Ommering, is bereid de ge deelten sloot en weg kosteloos af te staan en de gedeelten voortuin te verkoopen te gen den prijs van 7.50 per M2., met wel ken prijs B. en W. zich, evenals de Com missie van Fabricage, kunnen vereenigen. Cm de verbreeding van den weg ge heel tot de Spanjaardsbrug tot stand te kunnen brengen, moet ook worden be schikt over een strook grond behoorende tot de eigendommen van de N.V. Scheeps bouw- en Reparatiewerf „de Hoop" voor heen Gebr. Boot. Ter bepaling van de grootte der over te nemen strook moest rekening worden gehouden met een moge lijke vernieuwing en omlegging van de Spanjcardsbrug, waartoe bij de Provincie plannen zijn gerezen. Genoemdo N.V. heeft zich bereid verklaard, aan de ge meen! e voor 20.000.te verkoopen eeni ge strooken gond en water, ter grootte van resp. pl.m. 460 M2. en pl.m. 390 M2. Vermits het echter nog wel eenigen tijd zal dureh, alvorens een plan tot vernieu wing van de Spanjaardsbrug tot uitvoe ring kan komen, mede in verband met de te voeren onderhandelingen inzake een zoodanig plan en de overneming van de brug door de Provincie, verdient hot aan beveling de verbe'ering van den Lagen Rijndijk thans te beperken tot het ge deelte vanaf de Zijlpoort tot de eigendom men van do N.V. voorheen Gebr. Boot. Do afwerking van den weg kan dan t. z. t. gevoeglijk bij een partieel plan geschieden. Wel kan uiteraard thans reeds het trot toir aan de Zuidzijde worden doorgetrok ken. Het plan inzake de Zijlpoort beoogt het maken van een gedeelte straat noord waarts om de Zijlpoort, bestaande uit een rijweg van 6.5 M. en een trottoir van 1.95 M., op het voorterrein van de R. K. Be graafplaats, ten behoeve van het verkeer korrende uit de richting Lage Rijndijk, zoodat de doorgang onder de Zijlpoort ter beschikking komt van het rijverkeer komende uit de richting Haven. Zuid waarts van de Poort zal voor de voe'gan gers eveneens een trottoir ter breedte van 1.95 M. worden gemaakt. Het is gewenscht met deze verbetering gepaard te doen gaan het aanbrengen van uitgebouwde troltoirs aan weerszijden van de vn^te gedee'ten der Zijlpoortsbrug. De brug is zoo smal en het verkeer daarop zoo druk, dat die trottoir voor do veilig heid van de voetgangers noodig zijn te achten. Voorts verdient het aanbeveling de Binnenves'gracht ter plaatse over oen lengte van pl.m. 53 M. te dempen en de vóór de Zijlpoort aan de zijde van de Ha ven gelegen Valbrug te sloopen, waarmede zich zoowel ons College als de Commissies van Fabricage en voor den Markt- en Ha vendienst kunnen vereenigen. Door deze demping wordt tevens een waardevol op slagterrein aan flink vaarwater verkrogon. Maandagmorgen vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Alle leden waren aanwezig. Te ongeveer ha'f tien opende de voorzitter de vergadering, waarna door den secreta ris de notulen worden gelezen, die onver anderd worden vastgeseld. Bij de ingekomen stukken doet de voorz. mcdedeeling, dat, in verband met do uit- voering der Wet regelende de Financiecle verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Ged. Staten de gemiddelde opbrengst der Rijksinkomstenbelasting over de ja ren 1920, 1927 en 1928, conform de inge zonden opgave der gemeente, hebben vast gesteld op 63.974.37. Wordt voor kennis geving aangenomen. Besloten wordt de aangeboden versla gen betreffende de brandweer, het studie huis der Kruisheeren, commissie van toe zicht op het L. O. en van de commissie tot wering van schoolverzuim, alle over 1929, bij de leden te'doen circuleeren tege lijk met het nog aan te bieden gemeente verslag. Het Wit-Gele Kruis. Ten aanzien van een verzoek van de R.-K. Ver. het Wit-Gele Kruis om een sub sidie te verleenen van 450 uitsluitend voor de t.b.c.-bestrijding, stellen B. en W. voor gunstig te beslissen. De heer de Graaf merkt op, dat de aangeboden rekening en begrooting dier vereeniging onzuiver is, omdat daarin de kosten van het Wit-Gele Kruis in voorkomen. De voorzitter zegt, dat uitsluitend de inkomsten en uitgaven van de t.b.c.-afdeeling worden opgesomd. De heer Jac. van Leeuwen bevestigt dit. De heer Stadhouder zegt dat de verecni ging door de geheele gemeente werkt. Met algemeene stemmen wordt daarna de sub sidie verleend. Met betrekking tot een verzoek van het R.-K. Schoolbestuur aan den Hooge Rijn dijk om een subsidie te verleenen van 250 voor gebruikmaking van een gymnas tieklokaal ten dienste van het bijzonder Lager onderwijs, stellen B. en W. voor om een bedrag van 150 te verleenen, geba seerd op een kostenberekening van het lo kaal en rekening houdende met het feit, dat genoemd lokaal voor ongeveer de helft van den tijd^gebruikt wordt voor an dere doeleinden- Z.h.s. wordt aldus beslo ten. Van den gemeente-veldwachter B. is ZooaU gezegd, wordt voor de uitvoering van het plan een gedeelte van het voorter rein van de R. K. Begraafplaats veroischt. Dit terrein, ter grootte van 2713 M2„ is eigendom van do gemeente Leiden, doch werd aan de Commissie voor de R. K. Be graafplaats bij raadsbesluit van 25 Febr. 1880 in erfpacht gegeven voor den tijd van 99 jaar tegen een canon van 13.09 per jaar. De Commissie gaat er intusschen mede accoord, dat het benoodigde gedeel te, groot 263 M2., uit de erfpacht wordt genomen, mits de canon wordt terugge bracht tot 10.per jaar en verder on der eenige voorwaarden, die dezerzijds geen bezwaar ontmoeten. Het plan met betrekking tot do Haven ten slotte omvat het opruimen van alle stoepen en het aanleggen aan beide zij den van trottoirs; hierdoor wordt dus bereikt, dat voetgangers in beide richtin gen tusschen de Groote Havenbrug en de Zijlpoortsbrug steeds een trottoir ter be schikking hebben. Het urinoir bij de Nieuwe -roote Havenbrug en de aanwe zigheid van een zoodanige inrichting bij dc Schrijversburg kunnen gevoegolijk ver vallen. Mot de uitvoering van dc verschillende werken zal in dit stadsgedeelte een be langrijke verkeersverbetering tot stand zijn gekomen. In zake de kosten van de vorschillende zieningen met inbegrip van die vin grondaankoop, deelen B. en W. den Raad he' olgende mede. De uitvoering van de werken aan den Lagen Rijndijk werd in Mei van het vorig jaar begroot op 21.700.—. In verband echter met de inmiddels plaats gehad heb bende stijging van materiaalprijzen dient dit bodrag thans op 24.700.te worden gesteld. Wegens loonen van vast perso neel der gemeente (straatmakers) moet hierbij nog worden gevoegd een som van 3500.Voorts vereischt de aankoop van den grond van de N.V. voorheen Gebr. Boot een som van 20.000.en'de aan koop van een gedeelte der voortuinen van den heer van Ommering een bedrag van 1050.—. In totaal wordt met inbegrip %an de kosten van overdracht enz. ad nljn. 850.derhalve vereischt 50.100. Hierbij moet intusschen in het oog wor den gehouden, dat hierin is begrepen, een som van 1700.voor straataanleg, rio- leering, enz. voor bet perceel bouwterroin ten Oosten van de Sumatrastraat, welk bedrag bij het in exploitatie brengen van dat terrein mitsdien wordt terugontvan gen, en voorts, dat in den aankoop van den grond van de N.V. voorheen Gebr. Boot is opgenomen een gedeelte ten be hoeve van de toekomstige vernieuwing van de Spanjaardsbrug. De kosten van het verbeleringydan Zijlpoort worden geraamd op 23.000. waaronder 6000.voor de uitgebouwde trottoirs aan de Zijlpoortsbrug; die van het plan Haven zijn uitgetrokken op 4500.wegens loonen van vast gomeen- teperBoneel (straatmakers en plantsoon- arbeiders) komt hierbij voor de beide plannen resp. 1600.en 1<100.zoo dat zij to zamen een uitgaaf zullen vorde ren van 30.500. Voor het geheele verbeteringsplan Lage Rijndijk—Zijlpoort—Haven is- dorhalve een crediet benoodigd van 80.600.welk bedrag B. en W. zouden wenschen to put ten uit het „Fonds voor Stadsverbei cring Werkverschaffing en andere Sociale Doel einden". VAN ZOETERWOUDE een verzoek ingekomen om op hem van toepassing te verklaren een vroeger ge nomen raadsbesluit, waarbij werd be paald, dat de Raad aan beambten ook kin dertoeslag kan toekennen tot het berei ken van het 18e levensjaar, wanneer een kind van die beambten studeert. B. en W. adviseeren gunstig. De heer Stadhouder is voor inwilliging, tc meer door het voorkomt, dat de gemeente moet betalen voor personen die een groot inko men hebben en zelf niets betalen voor de studie hunner kinderen. De heer Los acht het inkomen van don veldwachter dermate dat een tegemoet-, koming in de studiekosten niet noodig is. De heer de Graaf is het daarmede eens. Dc voorz. zegt, dat aan de Chr. H. B. S. ook subsidie werd verleend voor het be zoeken van die inrichting door kinderen uit deze gemeente, alhoewel de gemeente daartoe niet verplicht is. Bij stemming wordt dan besloten met 9 tegen 2 (do hee ren Los en de Graaf) het verzoek in te willigen. Een verzoek van een viertal ingezetenen om het Kerkpad, liggende in den Oost- en Westbroekpolder, voortaan door de ge meente to doen onderhouden, omdat hot ook door het publiek gebruikt wordt en zijne vroegere beteekenis grootcndccls heeft verloren, wordt, evenals een verzoek van de R.-K. Goitenfokvcrceniging om subsidie, verwezen naar B. en W. om praeadvies. Aan dc wed. H. wordt wederom voor drie maanden een onderstand in do huis huur toegekend, terwijl een gelijk verzoel van do wed. van S.' wordt afgewezen, er van dc wed. V. wordt toegestaan. Ecu ver zoek van R. om ontheffing van schoolgeld- belasting wordt afgewezen. Een Leidsch fotograaf, die graag eet conterfeitsel van den Raad wil hebben ziet dit verzoek ingewilligd met 7 tegen stemmen, zoodat dus eerstdaags de Raa^l op de gevoelige plaat komt. Het kohier van dc hondenbelasting ovoi 1930 wordt vastgesteld met een totaal bc drag van 271. Een veelbesproken boom. Bij stemming wordt vervolgens beslotet dat v. d. D. een boom mag rooien aan doe Schcnkciweg, onder bepaling, dat dc boort enz. hot eigendom der gemeente blijft, dc vergunninghouder moet zorgen voor rooien

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5