5PORT ÖPEL BDV0EG5EL NEDERLAND—ITALIË 1-1 MAANDAG 7 APRIL 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 VOORNAAMSTE NIEUWS De voetbal-landenwedstrijd Nederland— Italië eindigt in een gelijk spel. (11). Volocitas speelt in de kampioenscom- petitie gelijk tegen Willem II. De gymnastiek-wedstrijd Nederland— België door Nederland gewonnen, D. H. L. kampioen der R. K, Federatie 1e klasse E. Het afscheid van Arie Meershoek. hetgeen zeer zeker verdiend was (1—1). Het applaus, dat hierop losbarstte was overweldigend. Vinnig pakten de Hollan ders onmiddellijk weer aan en bijna had v. d. Broek weer succes met een even fraai schot. Combi zag het leer nu evenwel aan den buitenkant van de paal verdwijnen. Daarmee was het echter vrijwel gedaan met de Holl. voorhoede. De Kreek, die toch al niet bijzonder was opgevallen, was in botsing geweest met een speler en hinkte tot het einde van don wedstrijd zoo maar wat mee. Begrijpelijkerwijs was dit een geduchte handicap voor de Oranjeman nen, want menige goed opgezette aanval ging nu jammerlijk verloren. Daarbij kwam nog, dat Tap weer meer dan in de eerste helft begon te pingelen, waardoor de Italianen, vooral de pootige Pitto, meermalen gelegenheid hadden in te grij pen. De Italiaansche voorhoede kreeg dientengevolge ook meer gelegenheid haar spel te ontplooien en menigmaal verkeer de het Holl. doel in gevaar, maar ua hot bereikte resultaat wist de verdediging van geen wijken meer. Nu eens was hot v. d. Meulen, die resoluut ingreep, dan weer waren het Denis of Van Kol, meer malen ook Breitner, die voor de noodigo opluchting zorg droegen en hoe de Italia nen zich ook tot het uiterste inspanden, niets baatte meer en de „kampioenen van Europa" moesten zich tenslotte met oen gelijk spel tevreden stellen. Nabeschouwing. Wij mogen tevreden zijn. Hel was een snelle, fraaie wedstrijd, waarbij iedere partij gekregen heeft wat haar toekwam. Voor de Italianen, die nog zoo pas mot 20 Duitschland op eigen grond hebben geslagen, moot dit gelijke spel zeker een teleurstelling zijn geweest. De Hollanders hebben bewezen nog wel tot iets goeds in staat te zijn. Onzo Oranjemannon hebben de gevreesde Ita lianen moedig weerstaan en zij hebben bewezen, dat zij heusch nog wel .moeten worden meegeteld. Ongetwijfeld zijn er wel fouten begaan maar alle spelers mogen over het alge meen zeker wel tevreden zijn. Een bijzonder woord van lof aan do verdediging, het beproefde trio v. d. Meu len—DenisVan Kol. Zij heeft een zwaren wedstrijd prachtig doorstaan en Denis was zijn plaats nog volkomen waard. Van de middenlinie was Kools de boste. Hij hield Orsi volkomen in bedwang, bleef weliswaar daardoor somtijds wat veel achter, maar dat was zeker niet zoo erg als dat hij den Argentijn had losgelaten. Breitner op den linkervleugel heeft menig goed staaltjo van voetbalkennis te zien gegeven. Verschillende malen deed hij voor het doel keurig werk, maar zijn fout was, dat hij Constantino te veel vrij liet. De midhalf v. d. Wildt viel aanvan kelijk niet erg op, doch in de tweede helft was hij goed op dreef. In de voorhoede was v. d. Heijden de snelle, actieve speler. Hij leidde de meesto Een enthousiaste, goed gespeelde wedstrijd met bevredigend resultaat Twee keurige doelpunten Een onvoldoende Italiaansche grensrechter (Van onzen sportredacteur) De ochtend van den grooten strijd te gen de volgelingen van Mussolini was triestig en troosteloos... Donkere luch ten, boven Amsterdam regenwolken, die eoo nu en dan voor een wat al te frissche opluchting zorg droegen en de voetbal enthousiasten, die aan den grooten uit tocht naar den Amstelveenschen weg luister moesten bijzetten, deden huiveren bij de gedachte aan een regenmiddag in het Stadion. Dat waren de Voorteekenen van den komenden strijd, maar tegelijkertijd we zen zij op een voordeel voor de Hollanders, die nu eenmaal niet verwend zijn wat het weer bij hun wedstrijden betreft. De belangstelling voor de match tegen de „kampioenen van Europa'' trok uiter mate veel belangstelling. Dure prijzen noch radio-verslagen konden de enthou siasten weerhouden om getuige te zijn van den veelbelovenden strijd, hetgeen toch altijd nog wat meer is dan het hoo- ren of lezen van een verslag van een "ge speelden wedstrijd, 't Was op den Am stelveenschen weg ondanks den motregen een drukte van je welste. Aan opkoopers was er geen gebrek en wisten deze op 8 December voor den jubileumwedstrijd te gen België geen raad met de kaarten, nu gingen ze grif van de hand en we gelooven, dat er goede zaken zijn gemaakt. Het Stadion was dan ook uitverkocht en de tienduizenden bezoekers hebben geen spijt gehad van hun bezoek, want ze zijn getuigen geweest van een fraaien, enthousiast gespeelden wedstrijd. Het geduld der aanwezigen werd wel langen tijd op de proef gesteld. Het aan- vangsuur was al verstreken en er was nog geen speler te zien. Eindelijk, te 2.35 uur stelden de Blauw- Wit-junioren zich op in rijen en spoedig daarna verschenen de gasten in blauwe trui en witte broek. De Amsterdamsche postharmonie speelde het Italiaansche volkslied, terwijl de spelers den fascisten- groet brachten. Nadat de fotografen hun werk hadden gedaan, begaven de spelers zich naar de Marathon-tribune, waar zij eveneens den groet brachten. Daarna betraden de Hollanders het veldhun oranjetruien waren oranje rood, maar daar lette men niet op. De wedstrijd. De heer Bauwens liet de aanvoerders tossen en Denis was natuurlijk weer de gelukkige. Hij koos den 'wind, die bijna dwars over het veld stond, tegen, en te kwart o^er drie stelden de elftallen zich op. Het bleek, dat Barbieri niet van de partij was. Tot op het laatste oogenblik was het onzeker of hij zou meespelen en eerst toen de spelers op het veld kwamen zag men, dat hij vervangen was door Co- lumbari, zoodat de ploegen zich als volgt opstelden: Nederland Van der Meulen Denis Van Kol Kools v. d. Wildt Breitner W. Tap De Kreek v. d. Broek Landaal v. d. Heijden Scheidsrechter 0 dr. Bauwens (Dl.) Orsi Constantino Magnozzi Meazza Baloncieri Pitto Ferraris Columbari Oaligaris Rosetta Combi Italië Toen Meazza te kwart voor drie den bal aan het rollen bracht stormden do Hollanders dadelijk op het leer af en zij hadden het inderdaad spoedig te pakken, waarna onmiddellijk ten aanval werd ge trokken. De Italiaansche verdediging liet zich echter niet onverbluffen en weerstond den eersten druk. De afwerking liet ech ter wel wat te wenschen over, waarvan verschillende outballen 't gevolg varen. Hel duurde enke minuten eer Italië over de helft kwam en toeu zij eenmaal zoover wa ren ondervonden zij op hun beurt de kracht van de Hollandsche verdediging. Voorloopig kreeg v. d. Meulen niet zoo veel te doen, maar Denis en v. Kol zoo veel te meer. Bewust van hun krachi ga ven zij de tegenpartij geen kans. In de Hollandsche voorhoede werkte Tap ver rassend. Hij was actief en bood de Kreek al spoedig een mooie kans, doch deze trapte den bal uit. Als er 7 minuten is gespeeld krijgt Italië den eersten corner te nemen. Constantino plaatste het leer mooi voor doel, Breitner liet den bal langs zich heen loopen en Pitto, die zich eveneens kort voor doel had opgesteld ving het eer op, doch schoot hoog over. Het spel verplaatste zich vliegensvlug, het was af wisselend en verrassend door het fraaie open spel. De Hollanders deden hierin geenszins voor de Italianen onder. Alleen mochten we bij de gasten een meerdere mate van techniek bewonderen, hetgeen natuurlijk voordeel opleverde Daarbij waren zij over het algemeen actiever en meer dan de Hollanders liepen zij in op weggetrapte ballen. Kools maak'e hierop bij de Hollanders een heel gunstige uit zondering. Zelden zagen we hem zoo en thousiast spelen. De bewaking van Orsi was hem toevertrouwd en telkens en tel kens weer viel het op, hoe hij zich op bij zondere wijze van zijn taak kweet. Ook de Italiaansche linkshalf Pitto was uit het goede hout gesneden en menigmaal stond hij de verdediging trouw ter zijde. Na een kwartier ondernemen de Italia nen een gevaarlijken aanval. Uit een mooien voorzet schiet Ba'loneien in, maar juist in de handen van v d. Meulen. Even later maakt Ferraris freecick tegen v. d. Heijden. Tap plaatst zich achter het leer, BALONCIERI werd tijdens den HollandItalië- vedstrijd gewond. Van der Meu len verleende dadelijk hulp op hoe partijdig de Italiaansche grens rechter is. Herhaaldelijk trachtte hij het spel te onderbreken wanneer een Hollan der met den bal zoo om en bij de outlijn kwam; wanneer evenwel een Italiaan met den bal de lijn reeds gepasseerd was, vlagde hij meermalen niet. Het publiek moest daar niels van hebben, stak zijn nieening ook niet onder de banken (stoe len waren er niet!) en onthaalde den grensrechter telkenmale op een fluitcon cert. Het feit, dat de heer Bauwens hem „door" had, was trouwens voldoende om te zorgen voor een goede leiding op deze 'ïelft van het speelveld. Ncdat de Italiaansche keeper nog een gced maar ver schot van Breitner onsclia- ielijk heeft gemaakt, komt de rust. De tweede helft. Na de hervatting is Oranje aanvanke lijk weer iets sterker. Ook nu laat echter de afwerking weer veel te wenschen over. Anders had de gelijkmaker gekomen, toen Combi vallende den bal gestopt had, maar |net leer uit zijn handen liet vallen. Wel o!ecf de Oranje voorhoede toen even hard- ïelrkig volhouden, doch er 6tonden zoo veel Italiaansche verdedigers, dat er geen Inorkomen aan was. Een bang oogenblik breekt dan voor 'iet Hollandsche doel aan. als de bal uit een voorzet van Constantino voor den roll. doclmond koml, waar Magnozzi slechts voor het inkoppen heeft. Hij doet het.. maar 't is of v. d. Meulen den bal hypnotiseert. Hij komt hem precies in handen en de H. F. C.'er zorgt natuurlijk wel voor de rest. Even later schiet Meazza n°nst. Dan komt heel onverwacht het grooto moment uit den hee'en strijd, als v. d. Broek het leer uit de achterhoede krijgt toegespeeld. Hij brengt den bal enkele meters op en onverwacht lost hij op wel CO meter afstand een keihard goed ge richt schot in den rechterbovenhoek.... 'ombi had daarop allerminst gerekend. Of de bal houdbaar geweest was, durven we niet zeggen, we konden zulks ook moeilijk beoordeelen, maar feit is, dat hij „zat", dat het een fraai doelpunt was en part,.a weer op gelijken voet waren, schiet tegen een Italiaan aan en schiet op nieuw in, v. d. Heijden kopt het leer voor doel, doch het wordt weggewerkt. Slechts enkele oogenblikken later wordt v. d. Heij den weer „genomen", thans door Rosetta. Uit den vrijen schop plaatst de Kreek het leer naast het doel. Uit een corner op het Italiaansche doel, goed door Landaal ge nomen, kopt v. d. Broek het leer juist over. Uit een snellen Italiaanschen aan val ontstaat weer een gevaarlijk oogen blik voor het Oranjedoel, doch Meazza schiet naast. De Italianen komen dadelijk weer te rug. Breitner laat Constantino te'vpnl vrii spel, deze snelt langs de lijn en schiet scherp voor, terwijl Denis en Baloncieri toesnellen. Een ondeelbaar oogenblik staan beide aanvoerder* naast elkaar.... De Italiaan heeft de beste positie en hij kopt den bal fraai in, onbereikbaar voor v. d. Meulen. Er is dan 22 min. gespeeld. (0-1). Dit doelpunt zet beide ploegen in vuur en de strijd wordt feller. Een nieuwe cor ner tegeti Holland levert niets op. Weei wordt Constantino te veel vrijgelaten. Hij ijlt op het doel af en op 20 Me'er lost hij een keihard schot, dat door v. d. Meulen fraai corner wordt gewerkt. Italië wordt sterker, maar Denis en v. Kol zijn als een muur. Er is geen doorkomen aan. Aan den anderen kant probeert v. d Heijden het weer eens, als hij den bal mooi vrij maakt en een trough pass geeft aan de Kreek. De Deventenaar kriigf den bal evenwel niet in sroede positie en schiet naast het doel. Een gcede Italiaansche aanval wordt besloten met een keurig schot van Moazza die met den rug naar het doel gekeerd, den bal keurig omhaalde, maar v. d. Meu len was present en ving den onverwaeh- ten bal safe tusschen ziin „lancrc vingers". Rij een algemeenen Hollandschen aan val loste Tap een fraai hard schot, maar het leer vloog voor het doel langs achter. Als er nog 7 minuten van de eerste helft te spelen zijn komt een dichte stofregen het veld nog wat gladder maken. Scheidsrechter Bauwens onderbreekt dan een mooien Hollandschen aanval, als v. d. Heijden een ren onderneemt, maar wat hardhandig op zij gezet wordt. In deze periode valt meer dan eens EEN AFSCHEID. De huldiging van A. Meershoek bij zijn Iaatsten wedstrijd

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7