BINNENLAND Zielenadel MAANDAG 7 APRIL 1930 DE LKIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 KINDERVERPLEGING. Het werk der St, Vincentius-vereeniging. T-e Utrecht werd een vergadering ge houden van vertegenwoordigers van com- missiën voor Kinderverpleging, onderaf- deelingen der St. Vincentiusvereenigiug, onder voorzitterschap van mr, Luykx, lid van den hoofdraad. De voorz. opende de bijeenkomst inot de gebruikelijke gebeden en zette uiteen, dat sedert een soortgelijke vergadering gehouden is, ruim vijf jaar verloopen zijn. Naar aanleiding van de besprekingen, welke eerst te Utrecht en later te 's-Gra- venhage hebben plaats gehad met het initiatief-comité tot bevordering der ster kere organisatie der kinderbescherming en met de vertegenwoordigers van de fe deratie der R. K. Bescherming van Meis jes en de Diocesane Kinderverpleging in het bisdom Breda, geeft mr. Tellegen in overweging als leiddraad der besprekingen te volgen, in plaats van >de vraagpunten door den hoofdraad opgemaakt, de con clusies die in de laatste voornoemde bij eenkomst te 's-Gravenhage door de vier partijen zijn aanvaard. Na een enkele opmerking van een der' vertegenwoordigers wordt hiertegen dooi de vergadering geen bezwaar gemaakt. In de eerste plaats komt in bespreking het sedert eenige jaren ingestelde insti tuut der gezinsvoogdij. Nadat enkele af gevaardigden hebben uiteengezet, hoe dit in hun omgeving werkt, wordt- na eenige discussie hieromtrent een conclusie geno men, welke dezer dagen reeds in ons blad werd opgenomen. Ten slotte kwam in bespreking de op richting van een cm draal bureau voor Katholieke Kinderbescherming. De he oir mr. Teilegen, die sedert vele jaren de oprichting van een dergelijk in stituut heeft bepleit, gaf een uiteenzet ting .omtrent de noodzakelijkheid der op richting. Tegen de oprichting hiervan werden geen bezwaren^ vernomen. Evenwel ont stond er verschil' van meening tusschen den voorzitter en den heer mr. Witteman (voorz. der bovengenoemde commissie van initiatief) over de vraag of deze instelling moest worden in het leven geroepen door een vooraf te stichten landelijke organi satie. der E. K. Kinderbescherming, dan wel of hierop niet kon en mocht worden gewacht. Besloten werd den hoofdraad te ver zoeken een commissie in het leven te roe pen, die dit punt nader zal onderzoeken. HET KALI-CONTRACT. Oe Belgische pers over de Rotterdamsche beslissing. De Belgische bladen bespreken de be slissing van den Rotte-rdamschen gemeen teraad. De anti-Nederlandschc „Matin" spreekt over Rotterdamsche chicanes^ en manoeuvres. De beslissing is onbegrijpe lijk en uit heel de behandeling blijkt, al dus het blad, dat Rotterdam concurrentie met Antwerpen plaatst op heb terrein der politiek. Rotterdam is verslagen, zegt de „Matin", maar het ongeluk is, dal het de nederlaag niet wil aanvaarden. Tegenover dit door haat ingegeven be toog, is het oordeel van het „Handelsblad, van Antwerpen" juister. Het blad ver klaart: „Zulke zakelijke en nuchtere be spreking zou bij ons ondenkbaar wezen. Wij hebben eerbied voor de wijze, waarop de raad de zaak heeft behandeld. „De Schelde", Vlaamsch extremist, spreekt van Fransche dubbelhartigheid en Belgisch zelfbedrog. De kwestie van de opzegging van het Rotterdamsche con tract is nog steeds duister. Maar in geval Antwerpen het geheele vervoer1 krijgt, dan gebeurt zulks op meer bezwarende voorwaarden. Antwerpen is altijd verlie zende partij, terwijl de Fxansehe maat schappij door beide havens tegen elkaar uit te spelen, steeds de winnende is, daar om bepleit het blad samenwerking tus schen de twee havens. „Msb." R. K. UNIVERSITEIT. Bevolkingscijfers op 1 April. Op 1 April 1930 waren ingeschreven in totaal -159 studenten, waarvan 365 man nelijke en 94 vrouwelijke. Van de 365 mannelijke studenten zijn 291 leeken, 21 seculiere geestelijken, 53 reguliere geestelijken. Van de 94 vrouwelijke studenten zijn 78 leeken en 10 kloosterlingen. De verdeeling naar de studiejaren is als volgt: Eerste jaars 123, tweede jaars 81, derde jaars 70, vierde jaars 67, vijfde jaars 57, zesde jaars 39, zevende jaars 22. De verdeeling over de verschillende fa culteiten is: Fac. dor Godgeleerdheid 26, theologisch- maatschappelijko afdeeling 12, fac. rechts geleerdheid 179. klassieke taal en letteren 83, Ned. Laai en letteren 38, Fransche taal en letteren 26, Duitschc taal en letteren 41, Engelsche taal en letteren 16, geschie denis en kunst-geschiedenis 26, psychologie 1, philosophic 11. In totaal zijn verleend 10 rijksbeurzen, 5 vrijstellingen van collegegeld door de gemeente Nijmegen. TAALVERKNOEIING. Wij hebben reeds meermalen, aldus de „Geld.", gewezen op de slordigheden in taal en spelling, waarin in onzen tijd vele, ook ontwikkelde, bestudeerde menschen zich bezondigen, die heeTde pers hebben gecirculeerd, de staaltjes, opgeleverd door onderwijzers candidaten voor de hoofd- acte. Tha-n-s 'komen do a.s. artsen aan de beurt. Prof. Kouwer verheft in het „Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde"' zijn waarschu wende stem tegen het voortwoekerend kwaad der taal verknoeiing en spelling- verwaarloozing, waaraan a.s. artsen zich dikwijls op schaamtelooze wijze schuldig maken. Hij vergaarde verschillende „bloem pjes". Wij toonen er hier enkele: „een pak randsel", opservatie", „controlleeren", „hartoonen". Verder schrijft hij den volgenden brief over IIoogEd. Zeer Geleerde Heer, Tot mijne grooten spijt moet ik nood gedwongen u komen verzoeken om mij te schrappen van de lijst van examinandi. Aangezien ik dit jaar, met het practisch werk zeer veel mislukkingen heb gehad, ben ik ten achteren geraakt en zoodoende erg verlogen zit om tijd, zóodat ik eerlijk gezegd gaarne zag dat u mijn examentijd introk, om zoodoende tijdaanwinst te krij gen. Daarbij komt, dat ik een abces aan mijn duim heb f-^eloopen en daardoor niet snel kan werken om zoodoende te bewerken het practisch restant werk a.s. week nog klaar te krijgen. Bij dezen ver zoek ik u beleefd mij te willen oproepen in do eerste ploeg na a.s. vacantie tot af legging van het tweede gedeelte va-u het tandheelkundig examen. Hopende dat u mij het niet ten kwade zult aanduiden toeken ik bij voorbaat dankend uw hooggeachte d. w. d. X. Zoo schrijven, aldus de hoogleeraar, oud-leerlingen van H. B. S. en gymnasium Niet voor allen kan bloedvergiftiging ter verontschuldiging gelden, zooals voor mijn jongen tandheelkundigen vriend. Met prof. Kouwer vragen wij, is voort gezette strenge censuur op de letterkun dige baldadigheden dier jonge geleerden noodig of niet? Dc schoonheid van onze duinstreken. Rede van Henri P o la k. Voor de Voreeniging Bloemendaal's Bloei heeft de heer Henri Polak, lid van de Eerste Kamer, gesproken over het be houd van de schoonheid van onze duinstre ken. Wij ontleeneu aan het verslag in de „N. R. Ort." het volgende: Sinds zijn jongensjaren, zei spr., is veel van de duinstreek afgegraven voor bloem bollenteelt, en voor bebouwing. Badplaats- aanleg, waterleiding en bebouwing hebben veel kwaad aan het duinlandschap ge daan. De fauna en flora hebben van de ontwatering der duinen door middel van dc waterleidingen voel geleden. Toch waren die waterleidingen niet bepaald noodzake lijk. London cn Rotterdam betrekken hun water uit dc rivieren en dit *is heel ge schikt gebleken. Villaparken hebben voorts veel kwaad gedaan aan landsohapsekoon. De pijp-bloem en dc" wijngaardslak zijn verdrongen door ander pijpen on slakken. Een groot strak van 't Naaldevcld is opge offerd, ook al weer aan het villapark. Dc aanleg van den zeeweg van Óvcrveen naar zee is alleen goed te praten, indien er maar geen aaneengesloten bebouwing langs komt. Vooral een z.g. lintbebouwing langs den weg, waardoor het uitzicht op het landschap weggenomen zou worden, zou onherstelbaar kwaad verrichten. In hel verdere gedoelie van zijn rede bracht spr. de bebossching van 't duin ter sprake. Dit schijnt wel aardig, maar het kan nooit mooi zijn. Er is maar één soort boom, n.l. de Oostenrijksóhe den, die voor duinbeplanting ernstig in aanmerking komt._Deze eenvoudige beplanting mist allq bekoring, geeft geen gelegenheid voor on derhoud en benadeelt de typische duin- flora en evenzeer de duinfauna: vogels ko men er bijna niet in voor. Zou het misschien beter zijn, vroog spr., indien het heele duingebied in handen was van den Staat? Dit mag zeer betwijfeld worden. Het Rijk immers heeft zich op het gebied van bewaren van hot d'uinland- sohap5Schoon een groot zondaar getoond: het verkocht nog niet lang geleden de heele duinstreek tusschen Noordwijk en Kat wijk tot op *100 M. van den zeereep aan particulieren, waardoor een zeer typisch duingedeelte met zijn bijzondere duinfor matie aan den zandafgxaver werd prijsge geven. Aan het particulier bezit van onsje voor vaderen danken we de prachtige duin streek met zijn talrijke schoone buiten plaatsen van het Noordzeekanaal tof 's-Graveuhage. Het voorgeslacht heeft met vee] kosten en vee] liefde deze mooie erfenis gemaakt. Onze tegenwoordige tijd bracht een groot gevaar voor deze kost bare nalatenschap. En spreker vervolgde: Als rijk, provincie en gemeenten met de verschillende vereenigingen tot behoud van natuurschoon krachtig samenwerken, kan er zeer veel bereikt worden. En dit is noodig, want het tegenwoordig gellacht mag het mooie, door het voorgeslacht als schoone erfenis ons nagelaten, niet verder verwoesten door het roekeloos verkavelen van buitenplaatsen en het volproppen met (vaak) wangedrochten van bouwkunst. KERKNÏFIIWS Pater J. van der Loo S.J. f Zaterdagmorgen is plotseling overleden de weleenv. pater J. v. d. Loo SJ. kape laan aan de Krijtberg tg Amsterdam. Pater v. d. Too word géboren te Am sterdam 15 September 1872, deed zijn eerste studies aan het klein-seminarie te Culemborg trad in de Sociëteit van Jezus 26 September 1892 en ontving de H. Pries terwijding op 26 Augustus 1906. Na eenigen tijd verbonden te zijn ge weest aan het college te Katwijk werd Pa ter v. d. Loo door zijn overs bert naar Indië gezonden. De heerlijke gaven door God hem geschonken, ontplooiden zich in een buitengewoon rijk missionarisleven op Flo- ris, waar hij verschillende jaren verbleef en in Woltevreden werkte hij hard, onver- moeid en veel. God alleen weet, wat deze stille nimmer rustende arbeider in God's Wijngaard heeft gedaan voor de zielen en de uitbreiding van het Godsrijk. Toen hij om redenen van gezondheid moest repatrieeren werd hij in Nederland eerst aan het retraitewerk verbonden. De laatste paar jaar was hij promotor van het Apostolaat des Gebeds, waaraan hij zich gaf met al den ijver vara zijn aposto lisch hart. Zaterdagmorgen om 7 uur had Pater v. d. Loo nog de H. Mis gelezen bij de Zus ters van St. Anna. Ongeveer om 8 uur teruggekeerd in de pastorie der Krijtberg- kerk werd hij plotseling door een beroerte getroffen. Men diende hem nog het H. Oliesel toe, waarna hij eenige oogenblikken later kalm den geest gai'. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 8 April. Huizen, 1875 M. (KRO.-uitzendingen)- 6.15—9.30 Concert. 11.302.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert K. R. O.-Trio. I.152.00 Gramofoonplaten. 2.00—3.00 Vrou wen uur Ij c. -1.005.00 Rondwandeling door do Fa brieken der N.V. De Lever's Zeepmaat- schappij te Vlaai-dingen. 5.006.00 Concert. Mej. W. dc Visser (piarab), Rieki de Viseer (sopraan). 6.016.15 Pater N. A. van Rijn O. P.: „Hel H. Bloed-Mirakel Ie Alkmaar, een herboren devotie uit oud-Kenncmerland". 6.156.3Ó Nieuwsberichten in 'b Espe ranto, 6.306.40 Beursberichten. 6.406.45 Gramofoonniuziek. 6.457.15 Cursus Kerklatijn. 7.157.45 Pastoor H. Hoosemans: „Palmzondag". 8.009.30 Lijddllsoverw egingMeditatie door Drs. J. Eyckeler. Dubbeknannenkwav- tet „Onder Ons" uit Beverwijk. 9.30 ca. Nieuwsberichten. 9.3011.00 Qoftcert door Solo-Kwartet (sopraan, alt, bariton eii tenor). Dubbel Mannenkrvvarlet „Onder Ons". Na afloop Gramofoonniuziek. 1-2.00 Tijdsein en sluiting. Hilversum, 298 M.. Na 6 «uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.00—2.00 Concert A. V. R. O.-Kwintel. •2.003.00 G ramof oonpla-ten 3.004.00 Knipcursus, t 4.00—4.15 Gramofoonplaten. 4.155.00 Solisténconcerb, Anny Suvenijc (piano), Gerard Holtha.ua (bariton). 5.306.45 Concert door het Omroep Orkest. 6.457.15 Engelse-li: Conversatie. 7.15—7.45 Engelsch Gevorderden. 7.458.00 Gramofoonplaten. 8.018.30 Kamermuziek. Het Hollandsch Trio. 8.30r-9.30 Bijzonder programma-num mer. 9,30—10.00 Optreden van oen Doedelzak Trio. 10.00 Persberichten. 10.1011.00 Bijzonder programma-num mer. II.10 Gramofoonniuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. DE VACANTE AARTSBISSCHOPS- ZETEL VAN UTRECHT. Een benoeming» voorloopig nog niet te verwachten. Men schrijft uit Rome aan hel „Cen trum" dat naar alle waarschijnlijkheid de benoeming van een Aartsbisschop van Utrecht als opvolger van wijlen Mgr. van de Wetering, nog langen tijd kan uitblij ven, omdat er bij de Congregatio Consis- torialis, die de bisschopsbenoemingen be handelt, tengevolge van hel overlijden van haar secretaris Z.Ern. Kardinaal Pcrosi, groote stagnatie in het afdoen van haar werkzaamheden ontstaan is. Er wachten nog een vijftigtal bisschopsbenoemingen op behandeling door deze Congregatie. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto overreden en gedood. Nabij Langezwaag (Fr.) werd Zaterdag middag een vierjarig meisje G. B„ dat op den weg speelde, door een goederen- 12.20 Piano-recital. 12.35 Toespraken. I.05 Orkestconcert. 2.20 Beelduitzending. t 2.252.30 Gramofoonplaten. 4.20 Concert. Orkest en orgel. i 4.35 Gramofoonplaten. •1.50 Orkelconcert door Patlman. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing en nieuwsberichten. 7.00 Cello-recital door M. Erank 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. b.208.5Ü Lozing. 8,50 Schotschc muziek. Vocale solisten 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.05 De Cotu-villu's Uurtje. II.0513.20 Dansmuziek. 12.2012.50 Televisie uitzending. „Radio-Paris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonplaten- I.05 Orkeetconcert en soli. 8.20 Concert. Koren, orkest en solisten. Langen berg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonplaten. 9.3511.15 Gramofoonplaten. II.3012.10 G ramofoonpla ten. 12.2512.50 Concert. Orkest eu sopraan. 4.50—5.5,0 Kamermuziek* Sopraan en piano. 7.35 Concert. Orkest eu sopraan. K a 1 u 11 d b 0 r g, 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert. 2.501.50 Concert. Orkest en saxoföon. 7.207.35 Orkestconcert.1 8.05—9.05 Instrumentaal concert en de clamatie. 9.25—10.20 Kamermuziek. Brussel, 508,5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonniuziek. 8.35. Concert. Koren en orkest, solisten. 8.35 Up golflengte 33S.2 M. Concert door dc. Vlaamsche Boe. Radio (S.A.R.O.Y.) Z e c s o u, 1635 M. 6.15—11.50 Lezingen. 115012.15 Gram 0 f oonpla l e u. 12.1512.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonplaton. 1.502.20 Gramofoonplaten. 2.20—2.30 Lezingen. 3.50^-1.50 Concert. 4.50—7.20 Lezingen. 7.20 Ovkcsteoncert. 8.20 Piano-recital. Rich- Rössler. 8,50 Verklungene Wollen. Daarna: Be richten. tram van dc- Nod. Tramweg-Mij. overre- den en gedood. 9 Zaterdagavond tg omstreeks half ze ven had op 'len Vonlotchouweg bij Roer mond een dood olijk ongeluk plaats. Do. 42-jarige Sliepen uit Maasiüol word door een Belgischen auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij kort na het on geval overleed. Hij laat ccn vrouw cn vier kinderen achter. De auto kwam in den greppel langs den weg terecht; de beide inzittende Belgen bloveii ongedeerd. Door een auto overreden, Zaterdagmiddag is aan de Groninger straat te Assen het zes-jarig' doohterje van den lieer Nijhof, dat plotseling van ach ter de boomeu den wog overstak, door een auto, bestuurd door den heer Woster- clijk te Loppersum, overreden. Het kind werd naar het ziekenhuis to Assen vervoerd, waar een schedelbreuk werd geconstateerd. Noodlottige val. Zondag is te Boxmeer do 16-jarige Jo- kan P. bij oen uitspanning van de Maas uit oen luchtschommel gevallen, waar schijnlijk tengevolge van duizeligheid. Tij dens het vervoor naar het ziekenhuis is hij overleden. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. HOOKS. (Nadruk verboden). 12) - De rustige toon, waarop hij dit zei, trof de barones diep, omdat ze daaruit moest afleiden, dat zijn besluit vast stond en alle verzet nuteloos maakte. Ze wierp een droeven blik op hem en verliet zijn werk kamer, terwijl ze zuchtte: „Wat een na righeid brengt dat meisje to oh over ons Het was een sombere Decembermor gen, toen de baron zich naar de woning van mevrouw Reumer begaf. Hij voelde zich heel niet op zijn gemak, want hij werd gekweld door allerlei gedachten, waarvan wel de voornaamste was, dat Kasoha haar hart reeds weggeschonken kon hebben aan een ander en hij dus te iaat met zijn aanzoek kwam, hetgeen hij verschrikkelijk zou vinden. En dan de re den, waarom ze niet langer dé kuisge- noote van mevrouw Reumer kon blijven Stond die soms in verbarad met do eerste? Wat ze van plan spoedig te gaan trou wen? Al die gedachten verontrustten hem zoo hevig, dat hij begon te gelooven, dat zijn moeder met haar ongelukkige voör- spolliugen misschien wel gelijk kon gehad hébben. Hij vond mevrouw Reumer noch haar dochters thuis, zoodat Kascha hem ont ving, hetgeen hem niet onaangenaam was, maar toen hij tegenover haar iu haar ka^ mer zat, toonde het meisje zich zeer ver legen. Hij voelde het pijnlijke van den oogenblikkelijke toestand en werd daar zelf ook verlegen onder. „Ik zou veel liever aan de barones medegedeeld hebben, wat hier gepasseerd is en wat me noopt een ander verblijf op te zoeken", begon Kascha, „maar het zou van mijn kant erg onredelijk zijn om te verwachten, dat ze, en dat alleen voor mij, in dit barro winterweer zoo'n verre en ver moeiende reis zou ondernemen. En ook u, baron, zou ik niet lastig gevallen gevallen hebben, als de zaak, waarover het gaat, niet van groote aangelegenheid was. De vrede van dit huis, het levensgeluk van een braaf meisje staat op het spel." Bij deze laatste woorden wierp de baron een vïuchtigen blik op Kascha. Ze zat met neergeslagen oogen en verfrommelde ze nuwachtig haar zakdoek. „U weet misschien", vervolgde ze, „dat Mina, de oudste dochter van mevrouw Reu mer verloofd is met professor Huner, den zelfde, die mij onderricht geeft in geschie denis. Hij bewees me allerlei attenties, maar den laats ten tijd werd het' hiermee zóó erg, dat ik dit zeer onaangenaam vond. En nu, een paar dagen geleden, onder de geschiedenisles. „Heeft hij u zijn liefde verklaard", vulde de baron haastig aan. „Neen, want zoover héb ik 't niet laten komen. Terwijl hij 6prak, stond ik op en verliet vlug te kamer. Tegen mevrouw Reumer, die juist in mijn kamer bezig was, schoone gordijnen op te hangen, jokte ik, dat ik niet ai te wel was. Na een poosje ging ik weer naar professor Huner terüg, die de les met mij afmaakte. Onder voor- geving dat ik me overwerkt heb, heb ik eenige lessen laten varen en in de eerste plaats dc les iu geschiedenis en om geen achterdocht te wekken ook die in de let terkunde." „Daar heb je zeer goed aan gedaan." „Tot nu toe heeft, uaar ik vast geloof, niemand hier in huis eenig vermoeden van wat er voorgevallen is en professor" Huner schijnt dooi- mijn optreden, ontnuchterd geworden te zijn. Ik vermijd hem zooveel mogelijk en als hij 's avonds hier bij zijn verloofde vertoeft, verlaat ik vroeg de huiskamer onder voorwendsel, dat ik me moet ontzien en daarom vroeg ter ruste ga. Maar ziet u, op den duur kan dat tóch zoo niet blijven. Het moet in 't oog vallen, dat ik hem opzettelijk uit den weg. blijf en welke gevolgen zou 't niet hebben, als men de ware roden van mijn terug houdendheid raadde? In 't kort, om alle narigheid te vermijden, kwam ik tor 'int besluit zoo spoedig mogelijk dit huis te verlaten." „Daar zie ik, evenals u, de noodzakelijk heid ten volle van in.Maar hebt u or al eens over nagedacht, wat ér 1111 moet ge beuren 1" „Ik wilde niet vooruilloopcu op 't be sluit, dat de barones denkt te nemen", antwoordde Kascha. „En als ze iets over mij besloten mocht hebben, zou u jne een grooten dienst bewijzen door me dat be sluit mede te deelcu. Moet ik als gouver nante of als zangeres iu iniju onderhoud gaan voorzien Tk ben uu twintig jaar, heb drie jaren geleefd en geleerd op kosten van mevrouw de barones en 't wordt nu tijd, dat ik eens ernstig aan de toekomst ga denken en zooveel ga verdienen, dat ik haar, al zal 'l dan uok misschien lang du ren, al de kosten kan terugbetalen, die ze voor mij gemaakt heeft „En wat is nu je eigen wensch, Kascha?" „Om gouvernante te worden cn kindc- detren tc onderwijzen ontbreekt me het go- duld en daarenboven vrees ik daarvoor niet geiloeg kennis te bezitten, 't Liefst zou ik zangeres worden. Deskundigen voor spellen mij als zangeres etui goede toe komst, en ik zelf geloof, dat zc gelijk heb ben." Robert's ^zicht betrok. Zonder con be paald besluit, wat betreft Kascha's toe komst, was hij hierheen gekomen, doch haar wensch om in 't publiek als zangeres te gaan optreden beviel hem allerminst, ofschoon hij er wel voor gevreesd had. „Als ik je goed begrijp," zei Jiij na eenig stilzwijgen, „zou jo dus graag op 't tooneel gaan; een rol vervullen in ccn opera. Is 't zoo niet?" „Juist. En daartoe ben ik nu in de ge legenheid. Mijnheer Zeisig, onze muziek^ directeur vroeg me gisteren, of ik lust had mij te verbinden aan dc opera va.11 ltiga. De voorwaarden zijn zeer gunstig cn iff zal veel gelegenheid krijgen om verder to stu- deeren. In den radeloozen toeahtand, waar in ik nu al eenige dagen vc-rkeer, kwam die aanbieding me voor als een wenk uit den Hemel, dien ik tc volgen bad. Maar aan de uitdrukking van uw gezicht zou ik zeggen, datjiet u niet erg aanstaat. 1 Of zou mevrouw de barones er een hekel aan hebben „Wc hebben er nooit aan gedacht, dat je met dien wensch voor dun dag zou ko men ell daarom moet ik er eerst eens goed over nadenken, waf ik daarop moet anti woorden. Eén stap van zoo'n groote bcfcoc- kenis kan je niet doen zonder zorgvuldig daarvan dc gcvólgen te overwegen." „Maar er moet toch iets gebeuren", zei Kascha. „Mevrouw de barones zal toch wel een uitweg gevonden hebben; zo zal loeb wel al lang geweten hebben, wat zo mei mij van plan was en dat z-al zo u toch ze ker wel meegedeeld hebben? Laat me toch alstubliel' niet in onzekerheid, baron." Zo sprak die woorden bijna smoekend uit. „Mijn moeder heeft nooit aan je toe komst gedacht, Kascha", antwoordde de baron zeor ernstig. „Als jo gedacht hebt, dat moe ;l«r voor ju gezorgd heeft en je cun goecle opvoeding heeft laten geven, dan heb jo je daarin altijd vergist. Heb ie '6 niet vreemd gevonden, dat ze nooit een regel aan jo geschreven heeft?" Kascha w^s bleek geworden. Wat Ue baron nu zei, bevestigde den twijfel, die zoo nu en dan bij haar opgekomen was. Niet de barones muar den baron had zo al do genoten weldaden te-danken. Ze vond dit niet prettig en toch gaf het wrevelige gevoel, dat in haar oprees, wijl men haai altijd misloid had, haar eenige kalmte en kon zc heul koel zeggen: „Dus al die weldaden heb ik aan 11 te danken, baron, en dat misschien nog wel tegen den wil van uw moeder in?" In plaats van to antwoorden knikte hij mot het hoofd. Zijn hart begon onrustig ti- kloppen, want hij wist, dat hef volgende 0ogenblik beslissen zou over zijn geluk. Met angstige spanning wachtte hij dus op do vraag, die nu komen moesti Maai' liet dnurdo geruimon tijd, eer Kascha zóóver op verhaal was gekomen om met zachte bevende stem te vragen: „En welke toe komst hebt it me dan toegedacht?" (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5