MAANDAG 7 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 OEGSTGEEST. Kiesvereeniging. In Sfc. Willibrord hield de R.-K. Kiesvereeniging haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer L. J. van Douveren, opende de bijeenkomst met den chr. groet, waarna hij de aanwezigen met een kernachtig speechje verwelkomde. Do voorzitter bracht in herinnering de gehouden actie bij de groote kamerver kiezingen en bracht namens de kiesver eeniging hartelijk dank aan de propagan- daclub. Voorts deelde de voorz. mede, dat bur gemeester van Gerrevink zijn dank had be tuigd voor de attentie der kiesvereeniging bij zijn 'installatie. De voorz. besprak daarna kort nog het bekende en voor do Katholieken zoo grievende adres van de vier O.-H. raadsleden en de twee afge vaardigden van „Gemeentebelang". De notulen werden na voorlezing goed gekeurd. Do secretaresse, mej. Oath. Rietmeyer', bracht een welverzorgd jaarverslag uit, waaruit we noteeren, dat het ledental thans '374 bedraagt. De penningmeester, de heer A. H. v. d. Hulst, rapporteerde de financieele toe stand. Er bleek een batig saldo van f 158. De kascommisie, bestaande uit de heeren Nouwens en van Gent, stelde voor den penningmeester te déchargeeren, hetwelk onder applaus geschiedde. Het bestuur stelt vervolgens voor de propagandaclub een subsidie te geven van 25. en 10 af te dragen aan het dr. Schacpmanfonds, wat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Bij enkele caudidaatstelling werden tot bestuurslid benoemd de heer L. J. v. Dou veren (aftredend) en de heer W. Verkuilen in de vacature Kooloos. De voorzitter bracht den heer Kooloos dank voor zijn werkzaamheden in het be lang der vereeniging. Tot voorzitter werd daarna de heer L. J. van Douveren herbenoemd. Tot afge vaardigde naar de Centrale Vergadering worden gekozen de beeren v. Douveren, de Rooy, Verkuilen en Dofferhor. Bij de rondvraag vestigde de heer C. P. Paardekooper nogmaals de aandacht op het bekende adres, waarin aan de regee ring verzooht werd geen Katholiek tot burgemeester te benoemen. Dit adres dat o.a. geteekeud werd door ■I C.-H. raadsleden en twee van „Gemeente belang" is grievend voor de Katholieken. Ofschoon onze kiesvereeniging nu geruimen tijd na het publiceeren van het stuk verga dert, is van een herroepen of rectificeeren geen sprake geweest. Hadden de O.-H. positief om een bur gemeester van hun richting verzocht, er zou mets tegen zijn geweest. Voor „Gemeentebelang", dat van deze benoeming niets te verwachten had, weet spr. geen andere drijfveer dan anti-pa- pisme. In deze zaak zit over het geceel veel onduidelijks. Onverklaarbaar is het, dat een man als dr. Varenkamp dit stuk tcekent. Als we tenschappelijk man, die bovendien prac- tisch als geneesheer herhaaldelijk met Ka tholieken in contact komt, had dr. Varen kamp een betere kijk op de Katholieken be- hooren te hebben. Bij het afscheid van burgemeester van Gi'iethuisen hield de heer C. Bakker een rede, waarin hij het bleek te waardeeren, dat toen pas gebleken was, dat de heer v. Griethuisen C.-H. was. En dat bleek slechts door een toevalHetzelfde raadslid bad achter ook het verzoek gefceckeml om geen Katholiek te benoemen. Spreker portesteert tegen het adres, dat de Katholieken als een soort tweede rangs- burgers qualificeert. Mogelijk zal nog wel eens getracht-wor den, alle partijen in de gemeente voor of tegen een bepaald doel ie doen samenwer ken. De Katholieken zijn gewoon, zich daarvoor te laten vindon. Maar vóór dit geschiedt, zal moeten blijken, dat in Oegst- geest de Katholieken niet worden be schouwd als minderwaardige burgers en dat aan de Katholieken niet wordt onthouden datgene, waarop zij naar billijkheid aan spraak kunnen maken. De vergadering ging met het gesprokene accoord. Opgemerkt werd nog, das de A.-R. raadsleden het adres nier hebben willen onderteekenen. Hierna «luitine. WASSENAAR. Geboren: Johannes Laurentius z. van H. Kooijman en W. C. van Bohemen. Cornelis Theodorus z. van C. J. van Leeu wen en C. M. van der Spek Apolonia Clasina d. van P. M. Vogels en M. H. Zandvliet Maximiliaan z. van J. M. M. Bach en O. J. P. Mostard Cornelis Ja cobus Hubertus z. van H. van Zwietcn en P. A. Knijnenburg Gcrrit Jan z. van J. N. Krispijn en C. M. van der Burg. Ondertrouwd: E. G. H. Freeh en B. S. M. Tack P. Smit en J. S. H. Door man M. J. H. van dor Poel en M. G. Bakker H. Mantel en H. C. van der Reijden. Overleden: Bartholomeus Hoek 11 mnd. Henriette Anna Verweijen, ongoh. 34 j. Martinus Niessen, wedr. van J. Verhaart, SI j. Johannes Kouwenhoven, wedr. van C. Borsboom, 76 j. Arendje Vlieland 9 j. HILLEGOM. Inenting. Woensdagmiddag half vier tot half vijf zal aan de gemeenteschool ge- iogenheid bestaan tot kosteloos inenten :>n herinenten. Men brenge het trouwboekje gemakshalve mede. Kiezerslijst. De vastgestelde Kiezers lijst voor het jaar 1930-—1931 bevat de na men van 4842 personen. Dit aantal is stemgerechtigd voor dc Tweede Kamer, voor den Gemeenteraad is het aantai 4627 voor de Prov. Staten 4692. Aan de hand lezer cijfers is het niet uitgesloten, dat ie Katholieken volgend jaar hun acht sten zetel halen, zij her dan met een over- Zwijntjesjagers. Weder zijn 2 rijwie len ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in, doch is or nog niet in goslaagd de gappers te pakken te krijgen, Men zij gewaarschuwd. Openbare werken. In de eerstvolgende raadsvergadering, die volgende week ge houden wordt komt o.m. aan de orde de plaats, waar het kantoor van gemeente werken zal worden geplaatst, eveneens waar de nieuwe gemeentwerf zal komen, daar een en ander wegens gebrek aan ruimte niet in de Kerkstraat kan blijven. HAARLEMMERMEER. Geboren: Johannes Pieter zoon van J. P. van Tol en M. Breedijk. Margare- tha dochter van J. den Hollander en L. Grevensteek. Johanna Alida, dochter van D. Gortzak en N. Noord ijk. Karei Petrus Silvester, zoon van H. Mesman en G. Jansen. Hendrik, zoon van H. de Carpentier en P. Schelt es. Johannes Hendrik zoon van J. Tulen en M. Duin. Paulina dochter van J. P. de Heij en R; M. Koudijzer. Jan Jurrien, zoon van E. van Maanen en J. G. Klebbers. Jacobus Hem drik zoon van L. van Groeningen en H. S. van Buijten. Petrus Johannes zoon van W. J. Wakker en J. G. Verheul. Izaak zoon van C. M. de Jongh en N. To var. Willem zoon van J. H. van Vuuren en G. Grisnicb. Gerarda Maria dochter van H. S. v. d. Putten en J. H. W. Kampkes. Huig zoon van T. Tak en E. van Opstal. Petrus Aloysiuys zoon van A. J. Sloot en B. A. P. Hermans. Johan Leonardus zoon van A. A. van Bruggen en H. J. Kortekaas. Neeltje dochter van P. Pols on M. Hel- migh. Adrianus Jan zoon van J. Dek ker en A. Kempe. Maria dochter van N. v. d. Linden en A. van Vliet. Hendrikus Adrianus zoon van A. van Leeuven en A. H. Glas. Alida Calo dochter van I. L. Bermsa en W. Peerdeman. Gerritje d. van G. G. Boellaard en J. Hemelaar. Getrouwd: J. Gogchelland 22 j. en G. van Leeuwen 19 j. J. Noordhoek 25 j. en A. van Marsbergen 24 j. P. J. Siek- man 42 j en H. Bier 31 j. M. P. Dwars- huis 27 j. en P. A. de Hoog 29 j. H. P. A. Nelis 26 j. en J. C. J. van der Peet 24 j. Y. L. C. Oosten 2 j. en J. E. J. Ko- uijnenberg 23 j. J. Parlevlic-t 27 j. en W. Geluk 21 j. Overleden: Johanna van Wijngaar den 83 j. wed. van'J. Smit. Cornelis G jaar zoon van P. Huisman en J. Blokker. Levenloos geboren kind van het mann. geslacht van J. van Laar en W. H. Koren- wind er. SASSENHEIM. Onderwijs. Alhier is tot onderwijze res der Gemeenteschool benoemd Mej. W. A. Willenbrugge te Overveen. Dit is voor het openbaar onderwijs een gebeurtenis: tot heden had deze school alleen een hoofd, thans komt er hulp. Een kleine groep vrienden heeft deze groote verbete ring weten te bereiken, waarmee de ouders der desbetreffende kinderen niet weinig zijn ingenomen. LISSE. boren: Theodorus Ferdinand, zoon van P. F. Kortekaas en M. A. E. v. Uvenboven Jan Marinus, zoon van J. Dekker en H. Zietse Cornelia Johanna, dochter van L. A. v. d. Zon en A. J. Nelis Gerardus Cornelis, zoon van J. Mens en M. v. d. Hulst Egbert, zoon van O. de Jong en C. A. A. Tissing -- Theodorus Cornelise Jozef, zoon van A. van Dijk en L. H. v. d. Velden Lamberdina, dochter van W. v .d. Spruit en W. Faas. Gehuwd: W. Pors en O. M. Algera. NOORDWIJKERHOUT. Geboren Johannes Cornelis, zoon van Johannes Hoogkamer eu van Maria Jerona van den Berg Wilhelmina Adria- na, dochter van Nicolaas Cornelis van Gijlswijlc en van Catharina van Schooten Jacoba Margarefcha, dochter van Johan nes Jacobus Kroon en van Petronella van den Berg Johanna Maria Apolonia, dochter van Johannes Petrus Corel en van Catharina Maria Wagener Adriana Ma ria, dochter van Thomas Antonius Wete- rings en van Maria Elisabeth Dames Bartholomeus Tomitheus Johanues, zoon van Bartholomeus Timotheus Zandbergen en van Jacoba Catharina Maria Heems kerk Johanna Maria Wilhelmina, doch ter van Johannes Adrianus Braat en van Adriana Maria Hertogh. Overleden Jan van Dijk, 61 jaar echtgenoot van Lobberdina J. van Bloeker Johannes Maria Josephus Klinkum 33 jaar Huibertje van Schoten 87 jaar weduwe van Dirk Meijland Cornelia Agaatha Weijers 4 jaar. Ondertrouwd Petrus Duivenvoor den 30 jaar en Johanna C. J. M. Hoger- vorst 20 jaar. RIJNZATERWOUDE. Gevonden. Een zilveren horloge. In lichtingen te bekomen bij den gemeente veldwachter. Geboren: Grietje dochter van J. Ruiter en T. Strampel. Cornelis An- thonic zoon van E. B. Blaazer en N. A. Kempenaar. Eldert Cornelis Johannes zoon van J. van Staveren en A. K. Huis. Overleden: Margo Reyneveld 5 maanden. Gevestigd: C. A. de Lange uit Nieuwveen. B. van de Burg cn gezin uit Leiden. 0. Ruiter en gezin uit Lemster- laud. J. Ruiter en gezin uit Lemster- land. A. Boing en gezin uit Opsterland. J. Jumelet uit 's-Gravenhage. J. Jan sen cn gezin uit Mijdrecht. Vertrokken: J. de Hollander en gezin naar Rotterdam. C. van Velzeu naar Alkemade. J. Stoof eu gezin naar Uithoorn. D. van der Zee cn gezin naar Woubruggc. KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. Als tijdelijk onderwijzeres aan de St. Josephschool is benoemd Mej. Vreeburg te Leiden. VOORHOUT. Geboren Adrianus Cornelius Jose phus zoon van P. A. van Reijsen en van E. A. Cuelenaere Hendrika. Maria Jo- zefa, dochter van A. P. van den Berg en van M. Heerings Cornelia Petronella, dochter van A. de Groot en C. M. van den Nouland Johannes Antonius, zoon van C. Zwetsloot en M. van der Ploeg. Overleden Theodorus van Haes- tregt oud 57 jaar echtg. van A. van der Veer. Gevestigd: Fr. Matenaar van Waal re C. Does van Sassenheim E. C. van Iperen van Stompwijk. Vertrokken: A. Warmerdam en echtg. naar Zijpe O. Vlaar naar Sassqn- heim D. N. Boeijkens naar Heijthuijsen C. J. van der Ploeg naar Sassenheim J. P. M. J. Bulten naar 's-Gravenhage W. Ammerlaan naar Zocterwoude; N. L. van der Salm naar Stompwijk G. A. Willenberg naar Wognum P. N. Wage naar naar Spanbroek. STADSNIEUWS DE TWEEDE DIETSCH ACADEMISCHE LEERGANG. Zooals reeds- eerder gemeld begint van daag de Tweede Dietsoh Academische Leergang. Na de plechtige opening van den Leer gang, welke hedenmorgen te Til'burg plaats vindt, vertrekken de deelnemers naar de verschillende universiteiten. Leiden ontvangt de juristen (na-can- didaats) en de natuur-philosofen. Zij ko men hedenavond tusschen 8 en 8.30 uur aan het station alhier aan. Na een ont vangst aan het station wordt de inkwar tiering geregeld. Den avond zullen zij bij hunne gastheeren doorbrengen. Wij laten hieronder het volledig pro gramma volgen voor zoover Leiden betreft. Morgenochtend te kwart over tien wordt de leergang officieel geopend. Daarbij voeren het. woord de voorzitter, de heer W. J. Bijleveld en de rector-magnificus, prof. dr. N. van Wijk. Vervolgens geeft prof. R. Casimir het openingscollege over: de psychologie van' Hijmans. Verder wor den nog de volgende colleges gegeven: prof. mr. A. S. de Blécourt over: de bal- juwen in Vlaanderen en in Holland en Zeeland; dr. W. P. Jorissen over: een p'hysiscb-chemiseh onderwprp. 's Middags te half vijf heeft op sociëteit Minerva een officieele ontvangst plaats door het Collegium van het L. S. O., ter wijl 's avonds een gemeenschappelijke maaltijd gevolgd doof eera bieravond ge houden wordt in het ,vEigen Huis" van de R. K. Studenten-vereeniging „Sanctus Augustinus". Woensdag 9 April wordt 's morgens voor alle studenten een algemeen college gegeven door prof. R. R. Welschen O. P. en 's middags van half drie tot half vijf een college door prof. mr. D. van Blom over bankwezen. Te kwart over vier wordt het natuur kundig laboratorium bezocht, waarbij drs. E. O. Wiersma een inleiding zal houden. Vervolgens wordt de Sterrenwacht be zocht. 's Avond wordt de film vertoond van de Bataafsohe Petroleum-Maatschappij met toelichting van den heer Ch. van Bergen. Donderdag 10 April worden de volgende colleges gegeven: prof. mi*. R. Kvanen- burg over: waterschapsrecht, prof. dr. P. Ehrenfest over een p'hys.-ohem. onder werp. 's Middags en "s avonds wordt een be zoek aan Den Haag gebracht. Vrijdag 11 April 's morgens van 9 tot 10 uur voor nat. phil. studenten diupuut „De Leidsche Flesch" en verder colleges door dr. C. A. Crommelin over: natuurkunde in de 18e eeuw en een college, over: de monstratie met vloeibare waterstof. Van kwart over tien tot 12 uur geeft prof. mr. C. van Vollenhoven een college over: oud- en nieuw volkenrecht. Vrijdagmiddags worden de volgende col leges gegeven: prof. dr. W. H. Keesom over: lage temperaturen; prof. dr. W. J. de Haas over: suprageleiding; en prof. dr. N. Krom over: Hindoe-Javaanschc Kunst. 's Avonds biedt de Leidsche Kunstkring voor Allen een concert van het Ubrechtsoh Stedelijk Orkest aan in de Stads-gehoor- zaal m Willem Andriessen als solist. Het vertrek der gasten is bopaald op Zaterdag 12 April, 's morgens te ongeveer D uur. Het nauwkeurig aantal deelnemers be draagt voor Leiden 42, hiervan zijn 37 Vlamingen en 5 Zuid-Afrikanen. De inschrijving van den Leevgang i.° thans gesloten. Echter brengt de commis sie onder de landacht van belangstellen den, *dat. iedere student(e), ingeschreven aan de Leidsche Universiteit, kosteloos in de gelegenheid gesteld wordt alle col lege bij te wonen. Prof. tlr. Jelgersma. De toestand van prof. dr. G. Jelgersma, hoogleeraar in de psychiatrie aan de Leid sche Universiteit, die in hel Diaconessen- huis een operatie heeft ondergaan, is den leefti,jd van den hoogleeraar in aanmerking genomen, bevredigend. Duitsche artsencursus. Onder leiding van prof. dr. W. Storm van Leeuwen, directeur vau het pharma- motherapeutisch instituut van de Leidsche universiteit, zal 10, 11 en 12 Juni weder een artsencursus in de Duitsche taal worden gehouden. Drie zilveren jubilea bij de Faam. Heden herdachten de heeren A. Teljeur, H. W. Brakel en J. A. Riebeek, kleermakers bij dc Faaras Kleedingmagazijnen, Heerenafdee- ling, het feit, dat zij vóór 25 jaar bij genoemde Mij. in dienst traden. Per auto werden de jubilarissen met hun familie hedenochtend van hun woningen afge haald en in de zaak door de directie ontvan gen en toegesproken, waarbij aan de dames bloemen werden geoffreerd. Van de directie mochten de jubilarissen ieder een couvert met inhoud in ontvangst ne men. terwijl de bedrijfsleider, de heer W. L. Verbuist en de coupeurs en het gezamenlijke winkelpersoneel eveneens zulk een waardevol geschenk aanboden. Den heer Brakel werd bovendien door zijn collega's, de kleermakers, een wandelstok met zilveren kop aangeboden, terwijl de andere twee jubilarissen door hen nog bedacht wer den met een luxe doos sigaren. Na afloop van de officieele huldiging brach ten de „zilveren" kleermakers het overige van den dag in familiekring door, waar het hun eveneens niet aan belangstelling ontbrak. Van twee der jubilarissen treft men een feto aan op de eerste pagina; van de derde hadden we geen foto. Openbare tentamens. Prof. mr. E. M. Meyers, heeft. Zaterdag de door hem afgenomen wordende tenta mens in het burgerlijk recht voor het eerst in het openbaar gehouden. Een maximum aantal van 60 studenten woonde het afne men der tentamens bij. Handelsregister K. V. K. Rectificatie. In het blad van Za terdag 5 April j.l„ werd als wijziging in den handelsnaam van de Leidsche Duin water-Maatschappij opgegeven: Wijz. han- delsn. thans: Naamlooze Vennootschap „de Leidsche Duinwater-Maatschappij", dit moet zijn: Naamlooze Vennootschap „Leidsche Duinwater-Maatschappij". Wijziging: 62. Firma N. Haasnoot, Katwijk a. Zee, Tramstraat 57. Reederij, Haringhandel, Taanderij, katoen en net- tenhandel. Overl. E.: Th. Haasnoot, Kat wijk a. Zee, d.d. 29 Maart 1930. De zaken zullen voorloopig onder denzelfden naam worden voortgezet, door de erfgenamen: mevr. A. M. Ricklofs-Haasnoot, mevr. A. J. Dirkzwager-Haasnoot en N. Dirkzwager. N. Proc.: A. Verhoog, Leiden. (B. P.) Opheffing: A. de Jong, Katwijk, Noordwijkerweg 22. Timmerbedrijf. De colleote voor de H. Margarita van Oortonastichting in de Hartebrugskerk na collecte in de Haagwegkerk na predicatie predicatio van den weleerw. pater Dollo O. F. M., heeft opgebracht 456.66; de van den weleerw. pater Frigge 120.-—. Zaterdagavond is op de Lammeren- markt een fiets ontvreemd, welke onbe heerd voor een huis stond. Op de jaarvergadering van de Vereeni ging van Kleinhandelaren en Marktkoop lieden „Leidens Belang" is een geheel nieuw bestuur gekozen. Voorzitter J. A. Voortman; secretaris Karei L. v. Duuren; penningmeester H. Regeer Jr.: commis sarissen: W. Pietersc en Joh. v. d. Nieu- wendijk. Het secretariaat, is Utrechtsche Veer 25. MUZIEK. „Sursum Corda". Op a.s. Woensdag, des avonds te acht uur, hoopt het Gemengd Koor „Sursum Corda'' in de groote Stadszaal onder leiding van zijn di rigent Hubert Cuypers uit te voeren twee mooie en in goeden zin populaire werken der koorliteratuur: „Der Rose Pilgerfahrt" van Ro bert Schumann en „Die Erste Walpurgisnacht" van Felix Mendelssohn Bartholdy. We zitten met deze werken midden in de muzikale Ro mantiek, dffe nog altijd onder tal van menschen onverdeelde bewonderaars bezit. Er is een rijk dom van melodie, er is sfeer, er is stemming iD deze werken. En bij een dirigent als Hubert Cuypers, die een uitgesproken voorliefde bezit voor deze romantische gevoelswereld, zit de voorbereiding en uitvoering in voortreffelijke handen. „Der Rose Pilgerfahrt" is, zooals men weet, het sprookje van de roos, die maagd wordt om na haar omzwervingen op aarde weer in het elfenrijk te worden opgenomen. De poëti sche ziel van Robert Schumann heeft dit op de allerfijnste wijze bewerkt. „Die Erste Walpurgismacht" een tekst van Goetho toont ons een andere zijde van de Romantiek, het geheimzinnig-duistere. Het werk is gebaseerd op den strijd van het hei dendom tegen het veldwinnend Christendom gedurende de eerste eeuwen. Heksen en booze geesten worden door het eerste gebruikt om het laatste te bestrijden. De uitvoering van een en ander heeft plaats met vleugelbegeleiding, waartoe ze zich uitste kend leenen. Aan den vleugel de bekende pianist Willem Doortmont Men weet. dat Schumann zijn compositie geheel met piano begeleiding heeft gedacht, waartoe het zich ook beter leent om zijn intiem-dichterlijk ka rakter dan voor orkestbegeleiding. Wel heeft Schumann later een orkest-begeleiding geschre ven, maar toen hadden zich reeds de eerste verschijnselen vertoond, dat deze schoone geest ging verduisteren. Voor verdere gegevens verwijzen we naar advertenties en affiches. Oudevtrouwd: J. Vink jin, 38 j. en 0. 0. Overdovest jd. 37 j. F. M. M. For- nara jin. 28 j. en J. P. J. M. Speet jd 24 j. J. Gorthuie jm. 23 j. en 0. v. Brumme- Ien jd. 24 j. A. v. Bemrael jm. 23 j. en D. Boehmer jd. 20 j. W. J. de Haan jm. 30 j. en S E. Kromwijk jd. 26 j. G. Wes- sclius jm. 26 en N. de Bruin jd. 24 j. H. M. Morra jm. 27 j. en N. E. Splinter jd. 23 j. N. de l'Ecluse jm. 26 j. en E. Polane jd. 26 j. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeens l kennis, dat door hen vergunning i* vefleend aan de N. V. Maatschappij too detailverkoop van petroleum „De Automaat" fn rechtverkrij genden, tot het oprielften jan een onder- grondsche bewaarplaats vijor benzine eu een ondergroudschc 'bewaarplaats voor petroleum in de Papenstraat vóór het per ceel Papens tra at No. 7 b, Leiden, Sectie G. Agenda LEIDEN. Dinsdag, R. K. Ver. van Bijz. Onderwijzers. Den Burcht. 6.30 uur. Dinsdag „Geloof en Wetenschap", „In den Verguldon Turk", 8 uur. Dinsdag, R K. Stud. Ver. „Si. Augustinus". Eigen Huis, huish. verg. 7.30 uur, ontvanerst deeln. Dietsehe Lebrg., ■S.30 uur. Donderdag R. K. Transportarbeiders, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- eu Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 April a.s. waar genomen door de ariotheek P. du Oroix, Rapenburg 9, telef. 807. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Ambachtsteekenschool en Tentoonstelling van werkstukken. Zaterdagavond werd genoemde cursus officieel gesloten in tegenwoordigheid van het bestuur, leeraren en de burgemeester dr. H. J. Lovink en de in de afgeloopen cursus 19291930 vervaardigde werkstuk ken in de Nutszaal tentoongesteld. De voorzitter de heer H. van Kleef, heette alle aanwezigen, in het bijzonder den bur gemeester en den heer L. C. Jongenburger gedelegeerde van het bestuur een harte lijk welkom. In zijn kort openingswoord nam spreker tevens afscheid van de oude school on deelde mede, dat omtrent de opening en ingebruikneming van de nieu we school te zijner tijd nadere mededee- lingen zullen volgen. Hierna bracht de di recteur, de heer J. A. Tolk, op goed ver zorgde wijze hel zeer uitvoerig jaarverslag uit over de afgeloopen cursus, waarvan wij het navolgende ontleenen. De afgeloopen cursus begon met 164 leerlingen, dat is bijna 6 pet. meer dan in den vorigen. Daarvan kwam 39 uit andere gemeenten. De leerlingen waren als volgt over de verschillende klassen verdeeld: le klas 50, 2e klas 27, 3e klas 32, 4e klas 27, 5e kl. 24, vervolgkl. 4. Wat dc vakken betreft is de verdeeling der deel nemers als volgt: 56 timmerlieden, 18 sme den en bankdraaiers, 17 schilders, 23 met selaars, electriciens, loodgieters, wagen makers en meubelmakers. Opmerking ver dient, dat in de le klasse de leerlingen niet naar de verschillende vakken ge splitst onderwijs ontvangen. Bij het einde van den cursus kan aan 23 leerlingen die dit verzocht hebben Iiefc diploma volgens art. 29 der Nijver- heidswefc worden uitgereikt: P. v. d. Vaart diploma vakteekenen timmerlieden; H. Verhagen idem; J. G. Koelewijn idem; Joh. Westmaas idem; A. van 't Wout idem; Js. Verkade idem; J. v. d. Meent idem; C. F. J. Winkel idem; Diploma Machine- teekenen aan: J. van Wieringen; C. Fin- kenflugel idem; J. Godthelp idem: A. Spruijt idem; Vakteekenen metselaars: P. de Knijff; H. J. Haan, idem; J. A. Veltman idem; Vakteekenen schilders: D. J. Roos (met lof), A. Vis idem; P. Bouw man idem: J. Dieleman idem; W. Kruijt, idem; S. Vonk idem; W. Tromp v. lood gieters enz. eu W. Vermeul voor wagen makers. Van de 4e naar de 5e klasse wer den alle 27 leerlingen bevorderd waarvan 2 voorwaardelijk. Van de 3e naar do le gaan 33 over waarvan 3 voorwaardelijk. Van de 2e naar de 3e kl. werden 25 be vorderd waarvan 4 voorwaardelijk en 1 niet en van de le naar de 2e kl. werden 43 bevorderd waarvan 7 voorwaardelijk en 7 niet. In vrijen tijd hebben slechts 3 leer lingen een werkstuk gemaakt t. w. W. Ver hoef en lichtkabeldemonstr. J. Rijnsbuv- ger krachtkabelint en H. Vrisekoop een zinken afvoerbuis en regelm. twintigvlak waarvoor hun een belooning in den vorm van een boek werd toegekend. De heer Van Kleef bedankte hierna den directeur voor zijn zeer uitvoerig verslag. Hierna verkreeg nog het woord de bur gemeester, waarna vervolgens tot het uit reiken der diploma's en rapporten werd overgegaan. Hierna was een ieder in dc gelegenheid gesteld de tentoonstelling tc bezichtigen. Ook dit jaar was alles weer met veel zorg en goed overzichtelijk ge- exposeerd. De teekeningen waren allen in de resp. klassen en vakken verdeeld. Ter wijl ook de bovengenoemde 3 vervaardig de werkstukken waren tentoongesteld. Het geheel gaf een goeden indruk en het bleek ons, cjat ook in den afgeloopen cur sus wederom veel goeds is gemaakt en het onderwijs der school in uitstekende handen is. De tentoonstelling kon zich in het geheel over een bijzonder druk be zoek van belangstellonden verheugen. Personalia. Aan de Middelbare Land bouwschool tc Groningen werd het diplo ma uitgereikt aan J. H. van Leeuwen te Alphen aan den Rijn.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2