HEERENBAAI ZATERDAG 5 APRIL I93C DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE VACANTIE-KINDERHUIZEN te Nunspeet en Renkum zijn weer bevolkt De eerste uitzendingen voor dit seizoen hebben plaats gehad. Uit Amster dam zijn leerlingen der zesde leerjaren van verschillende scholen onder geleide van de eigen onderwijzers en onderwijzeressen derwaarts ver tokken. Een groepje betreedt het Centraal Station GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Onder een stoomtram gedood. Op den Loosduinscbeweg nabij de Re gentesselaan in Den Haag ia gistermid dag de 42-jarige onderwijzer D van der S., uit de Maagdepalmstraat, door de Westlandsche stoomtram overreden en ge dood. Hij reed te fiets en sch'jnt de tig- nalen van den machinist niet te hebben gehoord. Aan de gevolgen overleden. De varkenskoopman L. V. uit Wijk, die dezer dagen bij een auto-ongeluk te Kaats heuvel ernstig gewond werd, is in het zie kenhuis te 's-Hertogenbosch aan de ge volgen, overleden. Trap van een paard. Bij het inspannen van een paard van een landbouwer in den Bitwijkerpolder schrok het dier plotseling voor eeu op het erf stilhoudende auto. De knecht van den boer kreeg een trap tegen de borstkas en zakte bewusteloos in elkaar. Een genees heer constateerde dat de man een drietal ribben gebroken en andere inwendige kneuzingen bekomen had. Hij is naar een ziekeninrichting te Amsterdam overge bracht. ïn het water geloopen. Te Emmercompascum is Donderdag avond de zesjarige C. Goossen verdron ken. Het ventje had om zijn oogen tegen het stof te beschermen zijn muts over het hoofd getrokken en liep zoo in het kanaal. Hoewel hij spoedig op den wal werd ge bracht, bleken weken. Lepel ingeslikt. Toen Donderdag v. O., uit Turnhout (België), doch in Nederland woonachtig en wegens diefstal gedetineerd, door de recht bank te Breda tot een gevangenisstraf van acht maanden was veroordeeld, heeft hij kans gezien, terwijl hij naar het huis van bewaring werd overgebracht, een stuk lepel in te slikken. Dit middel had hij blijkbaar aangewend, om niet naar de ge vangenis te kunnen worden overgebracht e« opgenomen te werden in een zieken huis. Het geluk diende, dat toevallig een ge neesheer aanwezig was, n.l. dr. Sluyter uit Teteringen, die in een andere zaak als ge tuige zou optreden. Dr. Sluyter nam on middellijk den patiënt ander handen en veroorzaakte bij hem een braking, waar door de lepel weer te voorschijn werd ge bracht. Vervolgens is de man naar het huis van bewaring overgebracht* waar hij verder kon worden verpleegd. Brand in de venen. Donderdag is op twee plaatsen in de Drentsche venen weer brand ontstaan. In het Roswinkelerveen ontstond brand in de veenderij van Huiting. Hier is een be langrijke hoeveelheid persturf verbrand. In Emmererfscheidenveen is de brand ontstaan door onvoorzichtigheid met een brandende tabakspijp. Door krachtig optreden van de arbeiders in de omgeving kon men tot ongeveer 5 uur het voortloopen van het vuur verhin deren. Na dien tijd werd de wind zoo sterk, dat het vrrur zich snel in westelijke richting uitbreidde. Hedennacht kleurde een helle vuurgloed den hemel rood. Den gebeelen nacht is men bezig geweest met blusschen en de sneeuw, die in den vroe gen mtfrgen is gevallen, heeft bet blus- schingswerk bevorderd. Tbans ban gezegd worden, dat men den brand zoo goed als meester is, al smeult het vuur nog over een groote oppervlakte. Ook in Rrswin- kelerveen was gistermorgen de situatie gunstig. Ook zware branden in de buurt van Die ver. Donderdagavond 'ontstond in de gemeen te Diever een hevige heidebrand, die zich zeer ernstig liet aanzien. Ongeveeer 200 boeren zijn met het blusschen begonnen en het mocht hen gelukken den brand te bedwingen. De bosschen van Berkenheu vel bonden behouden blijven, doch onge veer 200 H.A. alleenstaande dennen, toe- behoorende aan boeren te Diever. zijn verbrand, en ongeveer 400 H.A. heide is verbrand. De oorzaak is onbekend. In den R. v. A. te Deventer. Douderdagavond brak te Devenier brand uit in het gebouw van den Raad van Arbeid in de Palstraat. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien, daar het vuur, dat in een der bergkelders was ontstaan en gretig voedsel vond, zeer snel om zich heen greep De brandweer was weldra met veel materiaal ter plaat6e en wist met drie stralen op de waterleiding de vlammen te bedwingen. Verschillende lokaliteiten kregen niettemin aanzienlijke schade. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een klein gebrek aan de verwarmings installatie. Brand te Groningen. Gisteravond 8 uur is brand ontstaan tn het perceel Noorderbinnensingel 187 te Groningen, bewoond door den venter J. Kwint. De bewoners waren afwezig. Men vertelde dat zij aan 't verhuizen zijn, maar tot dusver heeft men ze niet kunnen vin den. Het perceel brandde gehel uit. Ook de inboedel ging verloren. Do belendende perceel en 186 en 188 kregen eenige brand en waterschade. Men vertelde, dat nog twee kinderen in het huis aanwezig moesten zijn, maar de brandweer, die het huis van boven tot onder heeft doorzocht, heeft ze niet kun nen vinden. Of de schade in perceel 187 door ver zekering wordt gedekt, kan niet worden gezegd, omdat de bewoners nog altijd zoek zijn. DE OPLICHTING BIJ DE HAAGSCHE NUTSSPAARBANK. De beide daders te Antwerpen opgespoord. Zooals verleden week gemeld, was op de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage een op lichting ontdekt voor ongeveer 19.000 door middel van vervalachte spaarboekjes. Vermoed werd, dat daarin de hand gehad zon hebben de 26-jarige J. K^ die tijdelijk aan de administratie was werkzaam ge weest. Op één valsoh spaarboekje was 15.000 geïnd, op een ander 4000. Op een derde boekje is toen nog getracht 6000 af te halen, maar dit bedrag is niet uitbetaald. Intusschen was K., die inmid dels ontslagen was, nergens te vinden, maar Donderdag is de Haagsche recherche er in geslaagd hem te ontdekken in een hotel te Antwerpen. Hij was in geze'schap van den 39-jarigen N. v. E., van beroep handelsreiziger, die de persoon bleek te zijn die op de valsche spaarboekjes de bedragen in ontvangst kwam nemen. Beide personen werden gearresteerd en in politie- bewaring gesteld in afwachting van hun uitlevering. Het geld hadden zij intus schen opgemaakt. Beiden hebben een be kentenis afgelegd. Ernstige mishandeling. Te Nijnsel vervoegde zich de ventende koperslager W. H. uit Maarssen aan de steenfabriek van den heer J. Werners om nachtverblijf op den steenoven. Toen de stoker M. O. dit weigerde ontstond een woordenwisseling, waarbij H. met een stuk ijzer werd toegetakeld en o.m. een boven armbreuk bekwam. De getroffene heeft hierna geruimen tijd, vermoedelijk tenge volge van een lichte hersenschudding langs den Provincialen weg gelegen. Eenige uren later heeft H. zich bij de politie gemeld, waar hem de eerste hulp werd verleend. Bij een verhoor, dat O. werd afgenomen, heeft deze bekend eenige slagen met het ijzer te hebben toege bracht. -hiLpi Inxte blauwe krir»qc_ *t Prikkelt hem tot hietuwe daden, tGecft hem energie en kracht, t Heeft al heel veel zaken menschen Op een nieuw idee gebracht Clfnga Dooranbo*. ECHTE FRIESCHE 20-50CT.PER0NS u verschaft U wolken van genot. (Heet.) Gevaarlijk heerschap. Woensdagavond omstreeks 7 uur werd te Raamsdonkveer het 7-jarig dochtertje van den heer B. op den Parallelweg tus- schen den overweg aan den Keizersdijk aangesproken door een landlooper. De vrouw van M., ziende dat de man het kind meelokte, snelde het kind ijlings achter na. De man zette het op een loopen. Het is de politie nog gelukt den man gister avond te arresteeren. Hij is reeds eenige malen veroordeeld en is thans naar Breda op transport gesteld, waar hij wegens landlooperij is opgesloten. Butale diefstal. Donderdagmiddag is mevrouw J. W. van A. op het hulppostka'.itoor aan den 's-Gra- vendijkwal te Rotterdam een postwissel van ƒ180 gaan innen. Achier haar stond de 29-jarige H. C. v. d. II., lie, zocdra zi, het geld van len ambtenaar omving, be; uit haar handen griste en er mee vandoor ging. Het publiek zei te den dief na e~n het gelukte hem spoedig te grijpen. Hij is aan de politie overgegeven en opgesloten. Geen ongeluk op de Staatsmijn Maurits. Vanwege de staatsmijn Maurits deelt men mede, dat het bericht vo'.gens het welk een Duitsche mijnwerker ernstig werd verwond en een opzichter en een andere mijnwerker licht werden gekwetst* een mystificatie is. Er heeft geen ongeluk op de mijn plaats gehad. Een vuursteenen bijl. Men meldt ons uit Ter Apel, dat Don derdagmorgen te Meppen, op drie meter diepte, een prachtige vuursteenen bijl is opgedolven, die veel overeenkomst heeft met die, welke de laatste jaren in Drente zijn opgedolven. Een das van 21 pond gevangen. Donderdag werd in de Nieuwe Zwaluwe polder te Lage Zwaluwe met een riek een das gevangen van 21 pond en een lengte van 1 Meter 20. Het mooie dier vloog, zijn aanvaller aan. Het is onbekend hoe dat dier in de omgeving is terecht gekomen. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is op 7 April a.s. van 11 tot 14 uur onvei ig tot den Wassenaarschen Slag wegens het schieten met mitrailleurea De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand niet etrder voor het publiek toegankelijk is alvorens de roode vlagen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn ingenomen. BUIIENL. BERICHTEN ONCELUKKEN. Ernstig spoorwegongeluk bij Toulouse. Op het station van Tessonières Ln de nabij heid van Toulouse zijn bij een hevige trein botsing 28 personen gewond. Vier dezer ge wonden verkeeren in levensgevaar. De oor zaak van het ongeluk is, dat een trein door een haltesignaal heengereden is. De ontploffing in Broadway. De ontploffingen in Broadway te New-York hebben gisteren den geheelen middag aange houden, daar ook de gasbuizen stuk geslagen werden en het ontsnappende gas telkens ont plofte. Niet minder dan 5000 personen hebben op aanmaning van de politie, de hotels en de woningen in de gevaarlijke zone ontruimd. Ongeveer 4000 telefoonlijnen werden on bruikbaar, hetgeen in het financieele district groote verwarring veroorzaakte. Vele effec tenmakelaars waren van alle telefoonverbin dingen verstoken, zoodat ook in het beurs- verkeer veel stagnatie ontstond. AAN HET LANDBOUW-COLLEGE TE STUDLEY, Warwickshire (Eng.) krijgen de meisjesstudenten practisch ondericht in alle onderdeelen van het landbouwbedrijf en ook de arbeid op het land wordt niet vergeten DE MIJNRAMP IN BELGIE. Reeds twaalf dooden. Gelijk gemeld is brand uitgebroken in de mijn Ferand te Elouges in de provincie Hene gouwen. Tengevolge van het vuur stortte een deel der gangen in. Tot nog toe zijn de lijken van twaalf mijnwerkers gevonden, terwijl nog zes mijnwerkers in een gedeeltelijk ingestorte schacht zijn opgesloten. Nader wordt gemeld, dat de schacht, waar dc ongelukkigen zijn omgekomen, op 560 me ter diepte ligt. Bedoelde mijn staat als zeer gevaarlijk bekend en het is niet de eerste maal, dat het mijngas daar slachtoffers eisebt Aangezien de mijn geklasseerd staat als ,de meest-gashoudende, worden steeds bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen. Terwijl Donderdagavond de dagploeg door de nachtploeg werd afgelost, bracht de lont- legger zijn dynamietpatronen in orde, om direct met het schieten te kunnen beginnen. Verondersteld wordt, dat zich in de vrij on regelmatig aangelegde schacht mijngas had opgehoopt, want toen de lontlegger probeer de of de electrische kabel goed functioneerde, kwam het gas tot ontploffing en sloegen vlammen uit, als gevolg waarvan alle 21, zich ter plaatse bevindende mijnwerkers tegen den grond werden geslagen en gedood of gewond. De directie liet onmiddellijk eenige inge nieurs en de reddingsbrigade in de mijn af dalen, doch het wegruimen van de groote massa's steenen en kool. die als gevolg van de ontploffing waren losgeraakt, waren zoo groot, dat eerst gistermorgen de slachtoffers werden bereikt. De gewonden werden naar het ziekenhuis van de mijn overgebracht, waarheen inmiddels alle doctoren uit den omtrek waren ontboden. De meeste slacht offers schijnen Walen le zijn en onder hen bevinden zioh geen Nederlandsce mijnwerkers Voor den ingang van de mijn verdrongen zich talrijke familieleden der mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden, vreezend, dat een der hunnen was omgekomen. Door den burgemeester van Elouges waren maatregelen genomen om een paniek te voorkomen. De mijncommissie, de ingenieur van het toezicht op de mijnen en het parket stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de ramp. De zoon van President von Hinderburg van zijn paard gevallen. Eerste luitenant von Hindenburg, zoon en adjudant van den Rijkspresident, is gister morgen bij een ritje door den Tiergarten van zijn paard geworpen. Hij bleef met een voet in de stijgbeugel hangen, en werd een hon derdtal meters meegesleurd, waar een paar wandelaars het dier tot staan brachten. Hin denburg Jr. brak een sleutelbeen en eenige ribben. Een walvischvaarder vergaan. Naar de Associated Press uil Santiago meldt is de walvischboot Ballena nabij Lebu in een storm vergaan. Men vermoedt, dat de bemanning van zestien koppen verdronken is. Wrakstukken zijn aan land gespoeld. Torpedojagers zijn naar de plaats van de ramp onderweg. Treinroof in Australië, Een postzak, bevattende 30.000 pond ster ling aan schatkist-obligaties, is tusschen Brisbane en Rockhampton uit den trein ver dwenen en waarschijnlijk gestolen. De zak was bestemd voor het filiaal te Townsville van de Commonwealth-bank te Melbourne. De andere postzakken zijn te bestemder plaatse aangekomen. BANDIETEN TE KABOEL IN STUKKEN GESCHOTEN. Uit Pesjawar wordt gemeld: Elf Kohissta- ni's die aanhangers zijn geweest van Batsjai Sakwo, die een tijd lang den troon van Af ghanistan heeft bezet, zijn te Kaboel voor de monden van kanonnen gebonden en aldus in stukken geschoten. Wolkenkrabbers van 73 étages te New York. De General Utilities Company bericht plan nen voor te bereiden voor den bouw van een nieuwen wolkenbrakker van 73 verdiepingen. Het gebouw zal in de beurswljk van New- York worden opgericht. In die wijk worden dit jaar gebouwen neergezet tot een totaal bedrag van 100 millioen dollar, waardoor een recordcijfer wordt bereikt. Belastingweigering te Almeria. Uit Almeria wordt gemeld: Na de weige ring van een gedeelte der bevolking, om be lasting te betalen, zouden verschillende be slagnemingen plaats hebben, doch de bevol king verzette zich hiertegen en beschoot de politie, welke het vuur beantwoordde. Een agent en twee burgers werden gewond. Ver scheidene personen werden gearresteerd. Chineesch tankschip in brand geraakt. Een van Zuid-Sachalin komend Chineesch olietankschip is in volle zee in brand ge raakt De kapitein en de bemanning, bestaan de uit 22 koppen, zijn omgekomen. Mexicaansche liefdestragedie. Uit Quadalajara (Mexico) wordt gemeld: Een Mexicaan, genaamd Antonio Orozo, die in concurrentie met een zekeren Pablo Car- raona naar de liefde van de schoone Maria Matalia dong, kwam op het idee een dollen hond op zijn mededinger los te laten, ten einde zich op deze wijze van zijn rivaal te ontdoen. Hij liet een hond drie dagen lang aan een ketting in de brandende tropenzon liggen, zonder hem te drinken te geven, tot het beest razend was geworden. Toen Pablo Antonio's huis voorbijkwam, liet Antonio den hond los, die zich op den armen Pablo stort te ch hem beet. Eenige dagen later overleed Pablo. Antonio werd gearresteerd, wist ech ter uit de gevangenis te ontsnappen en haastte zich Maria Matalia met een dolksteek te vermoorden. De moordenaar zwerft thans in de eenzame siera rond, op de hielen geze ten door bereden politie. Tegen de schoonheidswedstrijden. De Hongaarsche vereeniging van Roomsche huisvrouwen heeft besloten een adres tot den minister van binnenlandsche zaken te richten, waarin zij verzoekt schoonheidswedstrijden te verbieden. MEDISCHE SPORTKEURING Sportlui, laat u medisch onderzoeken. Te gen een gering bedrag kunt u zich voilig stellen. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE NIEUWE HAVEN, welke langs de Maas voor Venlo gebouwd wordt, zijn reeds beduidend gevorderd. De eene zijde der binnenhaven met zijn glooiing is reeds afgewerkt

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9