Het Gezellen-Leven ZATERDAG 5 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 HEBBEN SPORTVERSLAGGEVERS! We maken er u nogmaals op attent dat sportverslagen des Maandags- morgens in on8 bezit moeten zijn. Plaatsing op een anderen dag ge schiedt niet meer. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Het le, 3e en 5e elftal hebben Zondag vrijaf. Het 2de elftal speelt om 2.30 uur begon Wilhelmus IV te Voorburg. Na het resultaat van Zondag jl. durven wij het 2e elftal niet veel succes voorspellen of gaan de 2e elftallers spelen als tegen P. F. C.f In elk geval rekenen wij op een mooien wedstrijd en zoo mogelijk één puntje, wat met een beetje goeden wil wel te behalen is. A. V. V.a speelt om 1 uur tegen R. I. A.b op het A. V. V.-terrein. We gelooven, dat de A. V. V.'ers hier beide punten wel kunnen behalen, wanneer de zaken se rieus worden aangepakt en er goed wordt samengespeeld. Veel succes. LeidschendamA. V. V.-comb.Vroom en Dreesman elftal 2.30 uur. R. K. Sportvereeniging „D. 0. S." Morgen ontvangen de reserven van D. O. S. A. S. O. I uit Zoeterwoude voor een vriendschappelijken wedstrijd. Gezien de prestaties van A. S> C. in de laatste competitiewedstrijden, gelooven we wel, dat D. O. S. II met een gelijk spel tevre den mag zijn. Voor het publiek is het een mooie gelegenheid om D. O. 8. II nog weer eens te zien werken. Wat zij presteert is zeker het aankijken waard, wij hopen daarom, dat velen naar dezen wedstrijd komen zien. Aanvang half 3. R. K. Sportvereeniging „St Bernardus". A.s. Zondag zullen beide elftallen een vriendschappelijken wedstrijd op eigen terrein moeten spelen tegen het eerste en het tweede elftal van „Meerburg" en wel ten bate van scheidsrechter Angevaare, die een paar weken geleden bij den wed strijd, welke te Sassenheim is gespeeld, het ongeluk heeft gehad een been te bre ken. Cm dien sportbroeder eenigszins ter hulp te komen in do financiën beeft het bestuur gemeend om de entreegelden, zijn de 25 cent persoon geheel voor dit doel te reserveeren. Echter worde bij deze ook nog vermeld, dat de donateurskaarten voor dien wedstrijd niet zullen gelden. Dus sportliefhebbers a.s. Zondag niet ge aarzeld, maar toont uw milddadigheid door in een groot aantal deze wedstrijden te bezoeken. De aanvang der wedstrijden is voor het tweede elftal te 12.30 uur, voor het eerste elftal te 2.30 uur. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen" Zoo zal dan a.s. Zondag de beslissing vallen voor de Junioren in klasse B welke wel kampiooen' zal zijn. De strijd gaat hier tusschen Meerburg ITeijlingen I op het O. V. V.-terrein. Om 12.30 vangt de wedstrijd aan, zoo dat het vertrek is bepaald om 11.45 uur per fiets vanaf K. S. A. Daar er a.s. Zondag te Sassenbeim geen wedstri/len zijn, zullen er vele sup porters medereizen om de bonjaminneü aan te moedigen. Teijlingen Junioren, een wenk aan U allen. Draagt zorg voor een mooien wed strijd, eerlijk en fair en verliest gij den strijd, gaat even vroolijk naar Sassenbeim terug. Dit zal zeker tot eer strekken voor Teijlingen. Volgende week Woensdagavond leden vergadering in 't K. S. A.-gebouw om 8 -uur. Draagt allen zorg om deze vergade ring bij te wonen, daar de agenda zeèr belangrijk is. Niemand verzuime dus. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Tweede klasse C. Alliance IOnze Gezellen II. Tweede klasse D. H. V. C. I—G. D. A. II; Lenig en Snel IIDuiven II. Derde klasse F. D. H. L. IÏI—Gr. Floris II Vierde klasse E. Wilhelmus IV—A. V. V. H; R. I. A. II— H. V. O. II Vijfde klasse A. Leiden IVV. V. L. II (12.30 uur). Er moet maar gediend worden! Wij lezen in de „Prov. VH. Grfc."t Een van de traditioneele gebruiken in de voetbalwereld is wel, dat de spelers van een club, die zoo'n. enkel keertje het kampioenschap van hun afdeeling hebben bohaald, beloond worden met een gouden horloge. Een welbekende club in ons Zuiden, die op scbiitende wijze kampioen was gewor den, zou op dezen rogel geen uitzondering maken. Maar, 2oo lieten wij ons vertellen, het bestuur, dat al genoeg soeza met de kampioen-fuif had gehad, wenschte met de feestelijke uitreiking te wachten, tot ook de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland achter den rug zijn. Het beloofde den spelers daarbij tegelijk: ..Als jullie dat ook halen, dan krijgen jullie er allemaal een gouden ketting bij!" Prachtig vonden de spelers, maar. stel den zij voor: „Reik alvast maar de hor loges uit". „Eerst alles afwerken", zei het bestuur. „Eerst horloges" dwongen de afgoden., „anders spelen we niet". Voor zoo'n dreigement zal het bestuur wel in zijn schulp gekropen zijn. Toch niet, want het waren kranige leiders, die '•ogenblikkelijk de order uitvaardigden: Bén van tweeën, spelen en een horloge of niet spelen en geen horloge. Als het •rrste elftal niet wil, dan zullen we het tweede die taak laten overnemen!" De elf eersten kwamen spoedig met iet waf, hangende pootjes terug. Zij zullen spelen.... Men verdenkt er die oolijke gasten van, dat zij treuren om het feit, en 't toch wel een hard gelag zullen vinden, dat er nu maar een enkel fuifje is en voor de wek ker en voor de ketting, met het winnen waarvoor zij zijn begonnen. Met groote belangstelling volgt Neer- lands grootste provincie het enerveerende werk, of men er in zal slagen, het horloge aan de ketting te leggen. „Si non e vero e bene trovato". Als het niet waar is ,is 't toch aardig gevonden. KORFBAL Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Kampioenschap van Nederland. D. O. S.Het Zuiden Westelijke Afdeeling. voor de le kl. L. B. B. luidt Eerste klasse N.-H. J. 0. v. d. Berg (D.O.8.) 116 21 23 5.52 D. D. V.Hercules. J. v. d. Hulst (K1.R.) 200 21 49 9.52 Oostelijke Afdeeling. A. Verstraaten Jac. J. v. d. Meer 188 200 52 52 13 20 3.62 3.84 Eerste klasse B. RigtersbleekOranje Zwart. Th. Roest G. Rietbroek 160 200 36 36 27 38 4.44 5.55 Noordelijke Afdeeling» H. Slewe 200 61 28 3.27 Eerste klasse. P. v. Ruiten 191 60 21 3.18 FrisoWordt Kwiek; NicVoorwaarts. Seriewedstrijden „Fluks". Zooals reeds eerder gemeld, zal de Leidsche Korfbalclub „Fluks" morgen aan den Kanaalweg haar jaarlijksche serie wedstrijden houden. Ten gerieve van degenen, die de wed strijden met een bezoek willen vereeren, vermelden we hier het programma: Eerste afdeeling. 10.15: FluksH. K. V.; 11.05: Vitesse H. K. V.; 12.00: FluksVitesse; 13.45: H. K. V.-D. T. V.; 14.40: H. IL V.—Vitesse; 15.30: Fluks—D. T. V. Tweede afdeeling. 10.15: H. B. S. IISellicha; 11.05 Fluks IIHaarlem II; 13.45: Fluks IISellicha; 14.40: Fluks IIA. L. O.; 15.30: Sellicha Haarlem IL Adspiranten-afdeeling. 12.50: Fluks a dsp—Gymnasiasten. Duur der wedstrijden 2 maal 20 mig. Internationale wedstrijden te Hilversum. De Hilversumsche korfbalclub O. S. N. O. houdt met de a.s. Paaschdagon ter ge legenheid van haar 5-jarig bestaan, inter nationale seriewedstrijden. In een eereafdeeling komen uit Vitesse LD. T .V., Hercules en Koog Zaandijk. Van deelname van den Belgischen le klas- ser Minerva is men alreeds verzekerd. De wedstrijden worden gehouden in het ge meentelijk sportpark te Hilversum. Van gemeentewege is o.a. een zilveren beker beschikbaar gesteld. GYMNASTIEK NEDERLAND—BELGIE. De derde landenontmoeting. Morgen zal te Dordrecht de landen-tum- ■wedstrijd NederlandBelgië plaats heb ben. Dit is de derde ontmoeting tuBschen beide landen. De Nederlanders wonnen den eersten wedstrijd, nn twee jaar geloden te Rot terdam met 6.5 punt op de 1477.25 punten. Officieel was dit feitelijk geen Nederland België-wedstrijd, daar toen alleen de tur ners uit do Belgische noordergouw uit kwamen. Het is echter niet al te onbe scheiden deze overwinning toch maar als zoodanig te stellen, daar bij de volgende ontmoeting de Belgische Turnbond met dezelfde turners uitkwam. Deze tweede wedstrijd werd door België te Antwerpen op het nippertje gewonnen met 3/4 punt verschil op 738 punten. De wedstrijd van morgen vindt plaats in het gebouw Kunstmin te Dordrecht en wel van 15 uur. De Koh. Belgische Turnbond heeft de regeling van de Belgische afdeeling opge dragen aan de Noordergouw van dien Bond. Op verzoek heeft het Kon. Nederlandsch Gymnastiekverbond de regeling en orga nisatie overgedragen aan de Dordrecht- Bche Turnclub Oefening kweekt Kracht, welke vereeniging hiermede de feestelijk heden opent tor herdenking van haar 50- jarig bestaan. Te half één wordt do zaal geopend en blijft van één uur tot kwart voor twee ge sloten, in welken tijd de vrije oefeningen worden uitgevoerd. Te kwart voor twee wordt de zaal opnieuw opengesteld, waar na te twee uur de officieele opening der wedstrijden plaats vindt, gevolgd door den toestelwed8trijd. Uitgevoerd worden dan een oefening naar keuze aan rek, brug, ringen en paard en een tremplin-paard- leugtesprong. Er bestaat voor dezen wedstrijd zoowel in België als in ons land zeer groote be langstelling. Reeds lang geleden, toen zelfs nog dc prijs der plaatsen niet was vastgesteld, kwamen uit alle oorden de bestellingen binnen zoodat hei wel zeker is, dat voor een uitverkocht huis gewerkt wordt. Aan een voorspelling van den uitslag durven we ons niet te wagen. Zoowel de Nederlaudsche als de Belgische ploeg ziet er op papier sterker uit dan het vorig jaar. In beide landen is hard getraind. In beide ploegen zitten goroutineerdo vete ranen doch eveneens een aantal nieuwe lingen. Van deze laatsten zal het afhan gen, welk land zal zegevieren. Bij de Ne derlanders debuteeren Brand en Caranca. De samenstelling van beide ploegeu is als volgt: Uw Boekhouding m prde VANAF 5.- PER MAAND. Brieven onder No. 134 Bureau v. d. Blad (Reel.) België Gibens, Reynaert, Casse, Decombe, Defer, Gysbrechts, Claeys, Van Dael, Verstraten en Deck. Leider de heer L. de Winter. Nederland: Melkman, Wijnschenk, Van der Vinden, Ens, Van Genderen, Boot Van Dam, Zwaaf, Brand, Caranca en Van Dijk (reserve). Leider de heer A. de Jong. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag Kl. RustoordD. O. S. I Kl. Rustoord: 3 gew. partijen, D. O. S. 1 gew. partij. Door dezen uitslag heeft Kl. Rustoord het kampioenschap behaald van de le kl. L. B. B. De uitslag A. D. O. IFlora voor de le kl. L. B. B. luidt: H. v. d. Voort (Flora) C. de Jong res. (A.D.O.) 200 72 31 30 18 15 6.45 2.40 L. v. d. Berg R. A. A. Bijlevcld 200 162 27 26 31 21 7.41 6.23 P. H. v. d. Voort A. van Rijsdam 149 200 45 45 16 24 3.08 4.44 Jer. Koele wijn L. Slootjes Flora 3 gew. partijen, partij. 200 61 15 159 60 14 A. D. O. 1 3.2S 2.65 gew. De uitslag der wedstrijd D. O. S. D. O. I voor de 3de kl. L. B. B S. in luidt: C. Schouten (S.D.O.) J. Rutgers (D.O.S.) 67 100 29 29 13 14 2.31 3.44 R. Kantebeen L. Vinkestein 100 93 34 33 13 14 2.94 2.81 H. Nasvelt M. Geerstma 63 100 31 81 12 16 2.03 3.22 A. J. Kantebeen v. Hoven 100 91 59 58 16 12 1.60 1.57 S. D. O. 2 gew. partijen. partijen, D. O. gew. LAND- EN TUINBOUW ALLERLEI. De Fransche sla. Nu de slaprijzen ontzettend laag blijven wordt dit momen teel toegeschreven aan den grooten aan voer op de wereldmarkten der Fransche sla. Juist heden vernamen wij, dat deze op het eind begint te komen, waardoor naar gehoopt wordt, de volgende week de notecringen omhoog zullen gaan. In den rogel is er tegen de Paaschdagen een wil lige slahandel. De aarnappelhandel. Met vrees wor den de aardappelen aan den grond toe- vei trouwci; ais veevoeder kunnen de tuin ders nu eenmaal dit goed met fcuijven tec- len en dit was in 1929 aan no orae van den dag. in Groningen worden thans de aard appelen voor den nieuwen oogst door de aaruappejneeifabneKen opgexocht voor j 60.per 10.000 K.G. De eerste boonen, Al is het pas April, toen weruen in net Westiand, en wei aan de veiling te YVesieriee, de eerste auobeie boonen aangevoerd. Het is wel vroeg; de prijs was dan ook 95 ct. per 100 stuxs, dus bijna 1 ct. voor een kiem stamboontje. De druiven. De druiven in de koude kassen teexenea re6ds voiop leven; de vruent komt over het aigemeen in de meeste kassen sterk voor uen dag. in de stooxxassen is er kleui-, ja zelis icwamen aan de veiling te Poeldijk en ook die te Honseiersdijk de eerste trossen in den handel. De prijs voor deze primeurs was 2.40 per pond. De tomatenteelt. In do koude waren huizen is men thans begonnen om de to maten uit te zetten. Er is met alieen een groote voorraad pianten," doch ook is de massa sterk en vele malen verspeend. Dc noteeringen zijn dan ook heel laag. In het Westiand heeit. men tal van nieuwe soor ten als proef in cultuur gebracht. Tegenstellingen. In den hedendaag- schen tuinbouw heeft men de grootste te genstellingen; dé late zornerproducten worden zoo sterk geforceerd, dat men reeds vroeg in het voorjaar er mede in den handel komt, doch daartegenover staat, dat het wintergoed reeds half zomor af komt» Zoo treft men op veilingen neg sprui ten en andijvie aan, hoewel beide produc ten reeds voor dennieuwen oogst in ge reedheid worden gebracht» De eerste witte komkommers. Kom kommers zijn er al lang, doch dit zijn de z.g. Engelsche of groene variëteiten. Op 2 April j.l. werden in het Westiand ook dë eerste witte exemplaren in den handel gebracht, tegen 34 ct. per stuk. De bloemkool. De mooie bloemkool kwam in het begin van deze week sterker af. De kool. wanneer deze op eerste kwa liteit aanspraak mag maken, komt over de 30 cent per stuk. GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH'S- GEZELLENVEREENIGING. September 1907 bracht weer de Teeke- ningen-tentoonstelling, die veel belangstel ling trok en.... een „goede pers" had. Ook de Spaarkas verheugde zich in groote be langstelling, wat blijkt uit het totaal-inleg- cijfer van dat jaar van 3572. De afdeeling Bazen (later Patroons genoemd) telde 40 leden, die der Gehuwden 110, de afdeeling Ongehuwde Gezellen 108 en de Leerlingen 70 leden. De Onderafdeelingen wedijverde met elkaar in toewijding voor de goede zaak. geïnspireerd naar het schijnt door het mooie 20-jarige bestaansfeest. De benoeming op 6 Nov. van Praeses Knitel tot kapelaan te Purmerend beduid de in alle opzichten een groot verlies voor de Vereeniging. Maar een maand later werd op St. Nico- laasdag wederom een welkome verrassing aan de leden bereid door de benoeming van den Weleerw. heer J. G. J. Haf kon- scheidt tot Oden Praeses. In enkele dagen was deze priester, die door een vierjarige kapelaanspractijk aan de St. Petruskerk de vereeniging allang van zeer nabij had leeren" kennen, in het Vereenigingsleven ten volle ingewerkt. In Mei 1908 trof de Vereeniging weder om een smartelijk verlies door den dood van den alom geachten Protector, den Weled. heer Karei van Wensen. Allengs steeg zoo het aantal verdienstelijke man nen, voor wie op gezette tijden een gebed der dankbaren werd gestort. Een tweede vacature ontstond door de ontslagname van den Weled. heer J. A. M. Duynstee. In Augustus koos zich daar om het bestuur twee nieuwe medewerkers en wel de heeren W. A. A. Kerckhoff en G. P. Timp, laatstegenoemde heer liet zich in November de benoeming van Protector welgevallen. Als alles dan weer volledig dienst deed werd in November het 21ste jaarfeest met gepaste vroolijkheid gevierd. LIEDERTAFEL „SEBASTIAN SCHaFFER". De ochtendviering van het eerste lustrum heeft op krachtige wijze meege werkt om den band onder alle Sebasrtianen sterker te maken, zoo zelfs, dat wij er geen moment aan twijfelen, of deze onderafdee ling gaat in de goede richting. Ledenaantal is een belangrijke zaak, maar het belang rijkste is onderlinge waardeering, en dat is in de leden ten zeerste te prijzen. Begonnen, werd met een algemeene H. Communie, onder de H. Mis van 8 uur in de St. Lodewijkskerk. Hierna vereenigden allen zich aan een gemeenschappelijk ontbijt in het Gezellen- huis, waar mede aanzaten de eerw. vice- Praeses, de eere-voorzitter der Lieder- tafel, de heer J. A. Vreeburg en de Se nior. Na den eersten „aanval" nam de vice-praeses het woord, om den leden en vooral het bestuur, hulde en dank te bren gen voor den arbeid in dienst der vereeni ging verricht. Spr. bracht vooral hulde aan den ijverigen secr. Jos. v. d. Meel, die vanaf de oprichting als zoodanig werkzaam is. De afd. voorzitter W. Nicolaï bracht dank aan allen, bizonder aan den eere voorzitter, die do belangen dezer onder- afd. in den Raad van Bestuur behartigt en aan den oud-penningmeester, den heer Overpelt. Namens de onderafdeelingen Retraite club en Studieclub sprak de afd. voorzitter S. Menken, die het bestuur gelukwehschte, eenige herinneringen van de afgeloopen vijf jaren naar voren bracht en hulde bracht aan den vice-praeses, aan den pen ningmeester J. Vreeburg en aan den voor zitter en besloot met den wensch, dat de goede verstandhouding bewaard zou blij ven en de Liedertafel er het hare toe bij zou dragen, om het prachtige Kolpings-pro- gram te dienen, in en door de vereeniging. Hoog werd geprezen de ijver van direc teur Hoogzaad,. die tot aller spijt de feest viering niet kon bijwonen. Vanzelfsprekend was 't, dat,ook de secr. en de penningm., die 't anders aan den voorzitter overlaten, het woord moesten krijgen. Zij dankten voor de hun gebrach te hnlde en beloofden steeds ,,'t hoofd bo ven water te houden". De penningm. bracht heel logisch naar voren, dat voortaan ook op tijd moet wor den begonnen, nou, als we het er allen mee eens zijn en dan ook komen Senior Brouwer en ex-senior A. P. Vree burg spraken ook nog woorden vol lof en waardeering voor het werken in de Gez. Ver. Gewezen werd op uitbreiding van het ledental, housch geen overdaad hoorden we iemand zeggen. Wat bizonder naar voren trad, was de plezierige stemming, die duurde tel de kof fietafel. Dit moet gezegd worden, het be stuur vordient oprechten dank voor dit on derling „festijn". Een ochtend, die don broederlijken geest, kenmerk van de gezellen, heeft versterkt en die bijdraagt voor de groei dezer mooie, onmisbare onderafdeeling. Se verus, K.R.0.-ACTIE. De Gezellenverecniging heeft zich op verzoek gaarne bereid verklaard de propa- ganda-actie aan de verschillende kerken dezer stad voor de K.R.O. te helpen voe ren. Zondag a.s. zullen na de H. Missen door een aantal Gezellen onder leiding van den Senior en do daartoe aangewezen commis sarissen biljetten en kaarten van de K.R.O. worden uitgedeeld. Den volgenden Zondag zullen zij op de zelfde tijden klaar staan om de kaarten in gevuld wederom in outvangst te nemen. De dienstdoende leden zullen behalve door hun insigne herkenbaar zijn door een K.R.O.-band om den arm. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct, Laxeer-Tabletten j 6 Zenuw-Tabletten J J Staal-Tabletten J-..1 Maag-Tabletten! f 75 ot 271 Bij Apoth. enT)rogisten (Reel.) f0#. r iafcot SYMPHONIE „FRANZ SCHWEITZER". De Symphonic heeft haar bespeler van het harmonium verloren. Het bestuur dezer onderafdeeling doet een dringende oproep om een nieuw lid, die deze taak kan over- noinon. De repetities zijn des Vrijdagsavonds te half negen. VOLKSZANGAVOND. Voor hot verslag over dezen zoo welge slaagden avond verwijzen wij naar „De Leidsche Courant" van Maandag 1.1. Onjuist stelde de verslaggever het voor, dat deze avond uitging van de jubileeren- de LiedertafeL Deze avond ging uit van de Vereeniging en was door de Commissa rissen voorbereid. Moge er een mooie propaganda voor bet goede lied van dezen eersten Volkszang avond zijn uitgegaan. VRAGENBUS Vraag: Als iemand aangenomen is in een betrekking alleen voor het seizoen en per maand betaald wordt, kan de pa troon de betrekking dan met 8 dagen op zeggen? Waar kan ik mij vervoegen, als do patroon mij toch met de 8 dagen weg doet? Antw.oord: Wanneer u voor een be paalden tijd in dienst zijt gesteld, kan de patroon u niet zonder reden opzeggen. Daarvoor zou hij een dringende reden moe ten hebben, gelegen in uw eigenschappen of gedragingen. Is dat het geval, dan is geen opzegtermijn noodig. Is de duur der dienstbetrekking niet vastgesteld, dan wordt de termijn van op zegging geregeld door de arbeidsovereen komst, of door het plaatselijk gebruik. Bij gebreke daarvan is de termijn gelijk aan den tijd, welke er verstrijkt tusschen twee loonuitkeeringen, dus voor uw geval een maand. Wanneer n onrechtmatig de dienst wordt opgezegd, hebt u recht op schade vergoeding. Wilt u dat gerechtelijk op- eischen, dan kunt u kostelooze rechtshulp krijgen bij een daarvoor bestemd bureau, dat gevestigd is in het gebouw van den Hoogen Raad, Plein 2 te den Haag. Vraag: Wa/t is do kortste weg per fiets van Noorden naar Leiden» Antwoord: Die reis is al heel ge makkelijk en de wegwijzers wijzen vanzelf den weg langs Nieuwkoop, Aarlanderveeü, Alphen a. d. Rijn, Zoeterwoude naar Lei den. Vraag: Hoe moet men reizen van Lei den naar Hacourt (België)? Hoe groot zijn de kosten? Moet men een bewijs van Ne derlandschap hebben? Antwoord: Haoourt (Haccourt) ligt even over de grens bij Maastricht. Aan het station geeft men u alle inlichtingen be treffende de spoorreis. Te Maastricht kunt u nader informeeren voor de verdere reis. U moet voorzien zijn van een bewijs van Nederlanderschap. Vraag: Wat is de kortste weg per auto van Alphen a. d. Rijn naar Houwert (Noord-Holland) en hoeveel Kilometer? Antwoord: Ons niet bekend. De uit gebreide kaart van J. A. Sleeswijk ver meldt d6zen plaatsnaam niet» FILM-NIEUWS DE MEEST RADICALE OPLOSSING. Filmproductie in vijf talen. De productieleiders der Metro Goldwyn Mayer hebben besloten het talenprobleem voor de sprekende film op te lossen, wat het ook koste en zij zijn er toe overgegaan ome en nieuw systeem van productie toe te passen, dat tot nu toe onbekend was en dat een radicale oplossing van dat pro bleem beteekenen kan. Van een nieuwe film, „Monsieur Le Fou" geheeten, zullen niet minedr dan vijf uit gaven gemaakt worden, n.1. Engelsch, Duitsch, Fransch, Spaansch en Italiaansch. Tot dit doel zullen vijf gezelschappen worden samengesteld, die ieder de film in één taal zullen spelen. Zoodra een scène in een der vijftalen is gesepeld en opgenomen, komt een andere groep actrices en acteurs ten tooneole om dezlfde scène in een andere taal te spelen. Op deze wijze verkrijgt men besparing van tijd en geld, aangezien de décors en de technische hulpmiddelen vijf maal achtereen gebruikt kunnen worden, terwijl de regisseur slechts eenmaal een scène behoeft op te bouwen. De hoofdrol in deze film zal voor de Engelsche en de Spaansche editie ge speeld worden door Gilbert Roland, die door Joseph Schenck tot dit doel aan de Mettro Goldwyn is „uitgeleend". Zeer waarschijnlijk zal Hal Roach, die thans in zijn eigen studio's voor de M. G. M. een- en twee-acters vervaardigd, met de leiding van de opnamen belast worden. Wanneer bet experiment gelukt (eu men twijfelt daaraan niet) ligt bet in de bedoe ling om voortaan het meerendeel der films op deze wijze te gaan produceeren. Voor de Europeesche landen is dit unieke pro ductieplan van groote beteekenis.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14