ZATERDAG 5 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 BINNENLAND STEUNT DE K.R.O. „Sancta Maria", het Kerkelijk Week blad voor het bisdom Breda, bevat onder staand schrijven van het Doorluchtig Episcopaat. Nu de maand April is aangebroken en de Kathoileko Radio Omroepstichting even als het vorige jaar weder deze maand heeft uitgekozen voor een krachtige propa ganda, meenen wij U te moeten opwek ken deze zooveel mogelijk te steunen. De Radio is tegenwoordig één van de meest invloedrijke middelen, die God otis gegeven heeft en het menscheiijtt vernuft j heeft uitgedacht om de groote menigte te I bereiken. Voor do Radio bestaan geen af- standen; door dc Radio komt het gespro- ken woord in alle huisgezinnen; de Radio j overtreft op dit oogenblik reeds ieder j in. ondoelbaren tijd niet honderden, maar duizenden omvat. 1 Wie den invloed kent van de pers, be- mder comunicatiemiddel, omdat zij grijpt ook, wat de Radio te weeg kan bren gen in verstand en hart dergenen, die naar haar luisteren. Het is dan ook duidelijk, dat voor de Katholieke Kerk, de Radio van zoo overwegend belang is, omdat zij daardoor meer dan ooit in staat gesteld wordt de roeping te vervullen, die de Christus haar oplegde, toen Hij zeide: „Gaat en onderwijst alle volkeren, predikt het Evangelie aan allo schepselen". Nu immers kunnen de woorden der H. Schrift nog meer tot werkelijkheid worden: „hun geluid werd gehoord in alle landen, en hunne woorden tot aan de grenzen dei- aarde". Van den beginne af hebben wij ook goed gevonden en aangemoedigd het streven van een omroepstichting, die de Katholieke Radio-uitzeinding in Nederland ter hand zou nemen, om .daarmede voor onze geloovigen een bron te zijn van ont wikkeling en verdieping van hun gods dienstig en maatschappelijk leven en het te behoeden voor de gevaren, welke de niet-Katholiekc Radio ongetwijfeld dikwijls met zich medebrengt, terwijl zij tevens het middel is om de leer der Katholieke Kerk en hare Levensbeschouwing te doen ken nen aan degenen die buiten haar staan. In de enkele jaren, dat de K. R. on der U zijn werkzaamheden verricht, is het getal der luisteraars in ons land op verba zende wijze toegenoemn. Weldra zal er geen enkel huisgezin meer zijn, waarin dc geluiden van de Radio niet doordringen. Het komt ons derhalve voor, dat het op het oogenblik meer dan duidelijk is, dat alle Katholieken van Nederland zich bij hun omroep moeten aansluiten, waar om wij ook de actie, welke de K. R. O. in deze maand ontwikkelt op bijzondere wijze aan geestelijkheid en geloovigen aanbove- Jen. ONRUST IN BELG IE EN HIER TE LANOE. Rotterdamsche Kali-verschepingen en de jaloezie van Antwerpen. Het lijkt wol, of de goede verstandhou ding met België door iedereen begeerd, feitelijk een onmogelijkheid is. ff e i t c- J ij k, omdat dc belangen van beide lan den telkens en voortdurend met elkaar in botsing komen. In bizondere mate is dit het geval met Rotterdam en Antwerpen, die. beiden vechten om één zelfde kluif, n.L de Rijnvaart. De oorlog en de overwinning der Geal lieerden is voor Rotterdams havenbedrijf niet gunstig geweest. Frankrijk, in het bc- rit komend van Elzas-Lotharingen, be gunstigde de vazalstaat België bóven Ne derland, zoo zelfs, dat sinds den oorlog het Straatsburger Rijnverkeer voor 88 pet. gaat over de Scheldestad en voor12 pet. over de Maasstad. Men begrijpt, dat B. en W. van Rotter dam daarom met beide handen aangrepen een voorstel van de „Société Commercialo des Potasses d'Alsace (S.C.P.A.), gevestigd te Mulhouse in de Elzas, om ook van Rot terdam oen haven voor kali-verschepingen te maken. Tot nog toe bezat Antwerpen daarvan het monopolie. Op 14 Dec. van 't vorig jaar werd men het over de voorwaarden aan weerskanten eens en werd het contract tusschen Rot terdam en S.C.P.A. geteekend door den Burgemeester namens het gemeentebestuur en dooi den Directeur, den heer L e- cornic namens de S. C. P. A. Voor de in werking treding van het oontract was dus alleen de machtiging van den gemeen teraad nog vereischt. Rotterdam zeide toe een installatie voor opslag en verscheping van 150.000 ton kali producten in te richten. De stad Rotter dam zal kostbare magazijnen moeten bou wen die met outillage en al een kleine vier millioen zullen kosten. Weggesmeten geld is dit echter niet; de gemeente krijgt een behoorlijke jaarlijksche huur6om. Bo vendien zal de gemeente aan de Waalhaven gratis een terrein beschikbaar moeten stel len en van kademuren voorzien. Doch ook dit cadeau van 1.750.000 zal aan haven en kadegelden wel zijn rente opbrengen. B. en W. van Rotterdam lachten reeds in hun vuistje, want voor het havenver- keer was dat contract een begeerenswaar- dige uitbreiding; de raadsleden de Zeeuw en Brautigam gingen eens in de Elzas kij ken en kwamen vol bewondering terug voor het machtige bedrijf, totdo onderhan delingen uitlekten naar Antwerpen. Antwerpen sloeg ónmiddellijk alarm! Burgemeester van Cauwelaert en Minister Jaspar stelden alles in 't werk, om het contract met Rotterdam ongedaan te krij gen. En, op de knieën voor de S.C.P.A. neerliggend, beloofde Antwerpen „van al ios en nog wat", mits de kali-verschepingen niet over Rotterdam èn Antwerpen, doch uitsluitend over Antwerpen zouden worden gevoerd. „Officieele" nota's verschenen, eerst dat de onderhandelingen met Rotterdam wa ren afgebroken doch er was geen sprake meer van onderhandelingen, want het oon- (Recl.) tract lag reeds klaar, geteekend en wel. Toen dat het contract was opgezegd, wat door den Burgemeester van Rotter dam werd tegengesproken en wat ook in flagranben strijd zou zijn met ieder begrip van fairness in het internationaal handels verkeer. Tenslotte verklaarde het bureau der Société te Parijs, dat het contract geannu leerd was, omdat hét gemeentebestuur van Rotterdam te lang getreuzeld had met de goedkeuring door den Raad; dit had vóór 15 Maart moeten geschieden. Ook dit ont kent de Burgemoester van Rotterdam; aan de termijn van 15 Maart was men niet gebonden, zooals uit het verloop der on derhandelingen gebleken is. Merkwaardig is, wat op het bureau te Parijs als de oorzaak werd opgegeven voor het afwijzen van het plan-Rotterdam: Toen een en ander uitlekte heeft de Belgische regeering zich onmiddellijk tot de Fransche regeering gewend, de grootste aandeelhoudster in Potasch-mijnen. Onze maatschappij aldus verklaarde men te Parijs moet daarom de Fransche re geering ter wille zijn, en do datum van 15 Maart verstreken zijnde, zonder ratificatie van Nederlandsche zijde, waren wij wel ge dwongen om de vrijheid te hernemen. Ware echter door Rotterdam vóór 15 Maart geratificeerd, dan had de Fran sche regoering moeten be rusten in een van weerszijden geldig ac- coord en zouden do ministerieelo verwijten aan ons adres, hoewel waarschijnlijk scherp, volkomen vruchteloos zijn geweest. Wat ons betreft, nooit leidden wij gedacht, dat aan dié kwestie een politieke kant vastzat. Frank rijk heeft dus inge grepen ten voordeele van België en ton nadeele van Nederlandl En Burgemeester van Cauwelaert stuurde een telegram en bracht nog een bezoek daarovor-heen om den Fran- schen gezant te Brussel, Peretti della Roc- ca, hartelijk dank te zeggen voor zijn in terventie. Maar het gemeentebestuur van Rotter dam laat zich ook niet met een kluitje in t riet sturen, en heeft gedaan alsof er niets over het opzeggen van het contract be kend was. Het houdt zich stipt aan den overeenkomst en de Raad heeft Donder dagavond na rijp beraad met 3010 stem men het contract met de S.C.P.A. goedge keurd. B. en W. verklaarden, dat er geen motieven waren om dit punt van de agen da af te voeren. Uit de spaarzame uitlatin gen van Burgemeester Droogleever For- tuyn kan me opmaken, dat er wel een schrij ven aangaande deze kwestie op de Cool- siagel is beland, maar dit is vermoedelijk evenals de „officieele" nota's, afkomstig van den directeur der onderneming te Ant werpen en niet van den hoofddirecteur, den heer Lecornic, die het contract met Rot terdam onderteekend heeft. Deze bevindt zich op 't oogenblik inAmerika, van waar hij 16 April terugkeort. Op hem is nu het wachten. De mogelijkheid bestaat, dat, zonder aan de overeenkomst met, Rotterdam in eenig opzicht te raken, de S.C.P.A. met Antwer pen tot een nieuw oontract geraakt. Maar anders.. In den gemeenteraa-d heeft de heer Baars reeds, onder bijval der vergadering, gezegd, dat Rotterdam erop rekent, „dat steun van do Nederl. Regeering in deze niet zal ontbreken". HAD MEN DEN MOORD TE BENNEK0M KUNNEN VOORKOMEN? Naar aanleiding van het feit, dat de re dactie van het „Maandblad voor Berech ting en Reclasseering" in verband met een ernstig misdrijf destijds heeft aangedron gen op het treffen van maatregelen, ten einde zooveel mogelijk het plegen van zwa re misdrijven door recidivisten te voorko- j men, schrijft zij thans in het April-nummer I over den onlangs te Bennekom op een ver- pleegster gepleegden moord: „In de groote pers werd geschreven, dat de als verdachte aangehouden persoon reeds vroeger wegens zedenmisdrijf was veroordeeld. Die omstandigheid was zelfs de aanleiding of één der aanleidingen, die politie en justitie de vra&g deden overwe- j gen, of wellicht deze persoon de dader zou zijn. j En nu is onze zeer ernstige vraag deze: is er bij de behandeling van die vorige strafzaak wegens zedenmisdrijf, het volle dige onderzoek naar den persoon van den toenmaligen dader ingesteld, met gebruik making van alle tegenwoordig gegeven middelen der wetenschap, om na te gaan, of hèrhaling van misdrijf door dezen per- stoon te vreezen was, om te onderzoeken of er min of meer afdoende middelen be stonden om die herhaling te voorkomen, en zoo niet of dan niet inderdaad het gevaar, dat deze man voor de maat schappij opleverde, van dien aard was, dat zijn onschadelijkmaking door langdurige afzondering uit de maatschappij moest wor den overwogen. Indien dat onderzoek mocht verzuimd zijn, dan is daarmee een van de middelen verzuimd, die wellicht den moord op die jonge verpleegster zouden hebben kunnen voorkomen. Dit is een buitengewoon ernstige vraag. Wij zijn er niet mee af ons zelf te bevre digen door levenslang of twintig jaar te geven, nadat de verpleegster vermoord is, maar wij heben er recht op, dat de Justi tie alle tot haar beschikking staande mid delen aanwendt om, zoo mogelijk, te voor komen, dat zulke gruweldaden begaan wor den. Wij vragen, dat zal worden nagegaan indien verdachte inderdaad de dader blijkt of in dit geval destijds alle moge lijke onderzoek omtrent den persoon van den dader, en de meerdere of mindere waarschijnlijkheid van herhaling van mis drijf, van Justitiewege is ingesteld. En, mocht er verzuim blijken, dan vragen wij, dat maatregelen worden genomen om voor het vervolg dergelijk verzuim onmogelijk te maken". Tot zoover de redactie van heb Maand blad. Voorkomen is inderdaad beter dan „ge nezen", vooral waar genezen hier niet an ders kan beteekenen dan straffen, nadat het kwaad onherstelbaar is geschied. Het zal echter moeilijk zijn zoodanige maatregelen te treffen, dat recidive tot de onmogelijkheden gaat behooren. Wanneer de bedoelde misdadigers niet tot de krank zinnigen behooren, kan men ze moeilijk voor hun leven opsluiten. Wel kan men hen onder toezicht stellen, doch wij geloo- ven voorshands niet, dat hiermede veel zal worden bereikt. 65-JARIGE GEDUPEERDEN. Een sympathieke geste van Minister Verschuur. Bij de tweede Kamer is, zooals bekend, een wetsontwerp ingekomen in verband met den samenloop van de vrijwillige onderdomsverzekering en verplichte ver zekering krachtens de Invaliditeitswet. Blijkens de Memorie van Toelichting wordt ingevolge het bepaalde bij art. 21 der Ouderdomswet 1929, pacto art. 25 dier wet, zooals dat laatst art. luidde voor het inwerking treden der wet van 19 Mei 1922, het bedrag der ouderdomsrente voor de gene, die krachtens het bepaalde bij art. 24 der Ouderdomswet 1919 eene ouder- domsverzekering heeft gesloten, doch die hetzij ten tijde van de aanmelding tot deze verzekering verzekeringsplichtig was in gevolge de Invaliditeitswet, hetzij na die aanmelding, verzekeringsplichtig ingevol ge de invaliditeitswet is geworden, be paald door het bedrag der betaalde pre mie in verband met den leeftijd bij toe treding tot de verzekering. De wetgever heeft willen uitsluiten, dat een zelfde persoon zoowel zou kunnen ge nieten van den bijslag uit de Staatskas voor de verplichte invaliditeits bn onder domsverzekering. Uit de aldus gegeven wettelijke regeling, vloeit voort, dat de gene, die verzekeringsplichtig is. ingevolge de invaliditeitswet en tevens overeenkom stig art. 24 der ouderdomswet 1919, een vrijwillige ouderdomsverzekering heeft ge sloten, voor het verkrijgen van een ouder domsrente op 65-jarigen leeftijd van drie gulden per week in de eerste plaats moet zorg dragen voor regelmatige premiebeta ling overeenkomstig de bepalingen der In validiteitswet. Het is evenwel in de prak tijk gebleken, dat een aantal personen, die een vrijwillige verzekering krachtens art. 24 der ouderdomswer 1919 hebben gesloten en daarnevens verzekeringsplichtig zijn krachtens de Invaliditeitswet wèl regel matig hebben voldaan en voldoen aan hun verplichting tot betaling der voor de vrij willige verzekering verschuldigde premie, maar nagelaten hebben en nalaten voor de verplichte verzekering rentezegels te plak- Dit heeft reeds tot gevolg gehad, dat personen, die bij het bereiken van den 63- jarigen leeftijd zich aanmeldden voor een ouderdomsrente van drie gulden per week, niettegenstaande zijn getrouw elke week een verzekeringspremie hadden betaald, tot hunne teleurstelling moesten ontwaren, dat zij, omdat zij geen of althans niet voldoen de premie hadden betaald voor de ver plichte invaliditeits- en ouderdomsverzeke ring, geen aanspraak hadden op een rente van drie gulden per week, maar alleen op een gewoonlijk gering bedrag, evenredig aan de waarde der door hen ingevolge art. 27 der Ouderdomswet betaalde premiën. Tot diezelfde teleurstelling zullen, indien geen wettelijke voorziening zou worden ge troffen, anderen komen, die binnen korie- ren of langeren tijd den 63-jarigen leeftijd hopen te bereiken. Het wil den minister voorkomen dat er genoegzaam gronden bestaan voor een wettelijke tusschenkomst ten bate der hiervoren bedoelde personen. Zij hebben in onwetendheid gehandeld en zijn niet zelden ook door officieele licha men minder juist voorgelicht. Daarenboven en dit gaf voor den mi nister den doorslag hebben de betrok kenen door hunne regelmatige premiebe taling, zij 'fc dan ook dat zij voor een ver zekering betaalden, waarvan zij slechts gering voordeel zouden kunnen behalen, getoond, voor hunne ouderdomsverzekering een offer over te hebben. De billijkheid van de hier vooropgestel de voorziening springt naar het den minis ter wil voorkomen, in het oog. Hij heeft dan ook gemeend, geen bezwaar ertegen te moeten maken, dat het Bestuur der Rijks verzekeringsbank ten aanzien van dege nen, die inmiddels reeds den 65-jarigen leef tijd hebben bereikt, handelt als ware het onderhavige voorstel reeds wet geworden. PR0V. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, heeft benoemd verklaard tot lid van die Staten de heer J. P. Korpel, te 's-Graven- hage, in de plaats van den heer D. B. Mi- chon, die zijn benoeming niet heeft aan genomen. INVOERING ZOMERTIJD. In den nacht van 12 op 13 April wordt in de volgende Europeesche landen de zomertijd ingevoerd: België, Engeland, Frankrijk, Portugal en Spanje. Dan zal de West-Europeesche tijd de zelfde worden als de Miden-Europeeeche tijd. De Hollandsche tjjd (Amsterdamscho tijd) gaat bij die van Midden-Europa dan 40 min. achter. Een paar weken later wordt de zomertijd ook in Nederland in gevoerd. Een r.ieuw drijvend altaar. Door den Bisschop van Haarlem geconsacreerd. Op het pracht-schip van de Rotterdam sche Lloyd, de „Baloeran" is gisteren een nieuw hulp-altaar door Mgr. J. D. J. Aen- genent ingewijd. Het altaar, dat in geslo ten vorm een buffet lijkt, is een waar kunstetukje. Na afloop der consecratie betuigde de Bisschop zijn ingenomenheid met deze gebeurtenis. „Op een dag als vandaag" zeide deze „voel ik het een eer zelf Rotterdammer te zijn." Behalve geest van voortvarendheid, maakte op Mgr. ook indruk het nobele streven, dat de directeuren, de heeren Ruys, aan den dag legden om den katho lieken passagiers op hun schepen tegemoet te komen in hun zoo sterk verlangen, in de gelegenheid te zijn om de H. Mis bij te wonen. Mgr. wist zeker op dit oogenblik de groote dankbaarheid te vertolken van alle katholieken in Nederland en in de Oost voor die daad. Speciaal tarief voor graan en peulvruchten. Antwoord op vragen van een Kamerlid. Op vragen van het Tweede Kamerlid Bierema betreffende uitbreiding van de toepassing van hét speciaal tarief No. 2 voor het vervoer van granen en peulvruch ten door de Nederlandsche Spoorwegen, heeft de Minister van Waterstaat gean£ woord, dat het bedoelde speciaal tarief voor het vervoer van granen en peulvruch ten van Amsterdam en Rotterdam hem be kend is. De concurrentie met den waterweg, wel ke zich te Amsterdam en te Rotterdam met hun uitstekende waterverbindingen sterk deed gevoelen, heeft de spoorweg maatschappij reeds sedert jaren genoopt tot het invoeren van bedoeld speciaal ta rief, ten einde zich zoodoende althans een deel van het vervoer te verzekeren. Dat hierin de reden voor dien maatregel is ge- 'egn, blijkt ook uit de omstandigheid, dat bij dat tarief geen oudehcheid tusschen binnenlandsche en buitenlandsche produc ten wordt gemaakt. Het ontbreken van het speciaal tarief zou dan ook voor de belanghebbende verzenders elders zonder wezenlijke beteekenis zijn, omdat men in dat geval het vervoer langs den goedkoo peren waterweg zou leiden. De Minister pleegt nader overleg, in hoeverre tariefsmaatregelen in den ge- wenschten geest noodig en gerechtvaar digd zouden zijn. Beslaglegging op eert safe-loket Antwoord op vragen van een Kamerlid. Op vragen van het Tweede Kamerlid Goseling betreffende spoedige indiening van een wetsontwerp, houdende voorzie ningen ter zake van het leggen van execu toriaal beslag onder een schuldenaar en be slaglegging op een safe-loket en op den inhoud daarvan, heeft de Minister van Justitie geantwoord, dat het vermelde ar rest van den Hoogen Raad ook aan zijn aandacht niet is ontgaan. Er is inderdaad aanleiding, om de kwestie beslag-safe-lo- ket nader onder de oogen te zien. De Mi nister 6felt zich in verbinding met 'de Staatscommissie-Limburg, die, naar hij meent te weten, dit punt in ruimer ver band reeds eerder ter hand heeft geno men. Uit de Sigarenindustrie. De C. A. O. o p g e z e g d. Naar „De Tabakskoerier" meldt, hebben de vier gezamenlijke optredende werklie denorganisaties in de sigarenindustrie een brief gezonden aan het Verbond van Si- gareufabrikantenvereenigingen in Neder land en aan de R.-K. Ver. van Sigaren fabrikanten, waarin zij de bestaande C. A. O. tegen 31 Mei a.s. opzeggen. Tevens doen zij daarbij voorstellen tot wijziging van de O. A. De voorgestelde wijzigingen betreffen een bod aan aangesloten werkgevers tot het in dienst nemen van ongeorganiseerde werklieden, vacantieregeling, wijziging der loonklassen-indeeling en loonsverhooging. Ned. Spoorwegen. Vacantiekaarten. Naar „Het Volk" verneemt, zullen de Ned. Spoorwegen ook dit jaar vacantie kaarten verkrijgbaar stellen tegen le klas se 9, 2e klasse 7 en 3e klasse 5. De vacantiekaarten zullen verkrijgbaar zijn met Paschen, van 18 tot 23 April, met Pinksteren van 6 tot en met 11 Juni en in het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 September. Opbrengst kinderzegels. Ruim 43 .0 00 méér dan verleden jaar. De opbrengst van de van 10 December 1929 tot en met 9 Januari j.l. verkochte weldadigheidszegels bedraagt boven de gewone fi-ankeerwaarde en na aftrek van de gemaakte onkosten 154.367.31. Van dit bedrag is 2 pet. uitgekeerd san het Kinderfonds P.T.T. Het vorig jaar bedroeg de netto-opbrengst 110.742,25, alzoo dit jaar een vermeerdering van 43,625.06. Leder en schoenen. De vraag naar schoeisel van mindere kwaliteiten. Onder voorzitterschap van den heer Hoek, dir. Vakschool voor Schoenma kers te Den Haag, werd een bijeenkomst gehouden van leder- en schoenfabrikan ten, leder- en schoenherstellers, om met elkander te beraadslagen over de ver schijnselen welke hebben geleid tot de vraag naar schoeisel van mindere kwali teiten leder vervaardigd, waardoor de fa bricatie en de handel van goed leder en goed schoeisel worden bemoeilijkt en de herstelmogelijkheid van schoeisel wordt verkleind. Men was van oordeel, dat een volksbe lang door slecht schoeisel wordt geschaad en dat men moest samenwerken om het publiek te wijzen op de groote voordee- len van normale krachtige voeten en bet economische voordeel, dat goed schoeisel en goede schoenreparatie biedt boven hei z.g. goedkoop er schoeisel en goedkoope schoenherstelling. De vergadering benoemde tot Comité voor oprichting van een Permanent Pro paganda-Bureau, de heeren mr. W. P. M. v. d. Loo, seer. Fed. v. Ver. Ned. Leder- fabrikanten, Fr. Hessels, Adm. Ned. Bond van Schoenmakerspatroons en winkeliers, H. J. Bergers, secr. R.-K. Bond en M. Vos van den Chr Bond van S. P. en W.; de heeren Th. J. Sliedrecht, Leerhandelaar Gouda; M. F. Levison, Leerhaud. Den Haag F. Biessels, schoenfabrikant, Nijme gen J. Diamant, handelsreiziger, Amster dam O. van Tongerlo, GoudaW. Don ker, Rotterdam, P. v. d. Valk, Den Haag, allen schoenwinkeliers. Meisjes-studenten, Liturgische b ij een komst. De liturgische bijeenkomst voor meisjes studenten zal ook dit jaar wederom te Zwolle worden gehouden in de Goede Week van 1619 April. De kosten hier van bedragen 10. Verdere inlichtingen en opgave van deelneming tot uiterlijk 12 April bij mej. Jo Vonk, Witte Singel 51 Leiden. Voor de internationale katten tentoonstelling, welke heden en morgen in den Dierentuin te 's-Gravenha- ge wordt gehouden, zijn 117 katten inge schreven, vooral langharige, Perzische en Angora's. Muiskleurige katten vormen de hoofdschotel. Onder de inzendingen zijn er verscheidene uit .het buitenland. De Minister van Defensie, dr. Dec kers, heeft gister een bezoek gebracht aan de bloemententoonstellin g te Aalsmeer. Met ingang van 1 Mei is op verzoek eervol ontslagen J'. Blok, als commis saris van politie te Culem- b org. B. en W. van 's-Gravenhage doen de volgende aanbeveling voor de opengeval len plaats van directeur der ge meentewerken: 1. civ.-ingenieur W. A. Stinkers, hoofd ingenieur, chef van den dienst van weg en werken der Ned.-Indische Spoorwegmaat schappij; 2. civ.-ingenieur W. van der Vegt hoofdingenieur bij de afdeeling water bouwkunde der gemeentewerken, beiden te 's-Gravenhage. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Muziekvereeniging. Gisterenavond had in het Parochiehuis een bijeenkomst plaats om te trachten te komen tot op richting eener muziekvereeniging. De Z.Eerw. heer Pastoor Schiphorst opende de vergadering met een woord van wel kom te richten tot de opgekomenen en stelde allereerst de vraag of alle aanwe zigen voornemen hadden als leden toe te treden, welke vraag door allen toestem mend beantwoord werd. Dan werd ge sproken over het bedrag der te betalen contributie, den geschiksten avond der te houden repetities enz. Het oordeel was dat begonnen zal kunnen worden. Na eenige bespreking werd besloten, dat het bestuur de verdere plannen zal uitwerken om daarna weer bijeen te komen om een en andere definitief vast te stellen. Ver wacht werd, dat intusschen nog meerdere personen zich zullen opgeven- Met dank voor de opkomst werd de vergadering daarna gesloten. Verkoop. Ten overstaan van Notaris Eerdbeek werd gisteren verkocht: I. het Herv. Weeshuis in de Kerkstraat, niet gemijnd, koopers A. Haasnoot en A. Spie renburg voor 5150.Het woonhuis aan de Kerkstraat tegenover het Kerkplein met de 2 perceelen grond daarachter uit komende in het Commandeurspad in bod op 3900.Na combinaties gekocht door W. J. van Leeuwen alhier voor 5502. Het huis met schuur in het Overrijn be woond door C. Zuyderduin in bod op 1800.op 4.gemijnd door W. v. d. Laan te Katwijk aan Zee. Boerenleenbank. In de plaats van den heer Aarts, die wegens hoogen leeftijd als zoodanig heeft bedankt, is tot kassier der Coöp. Boerenleenbank benoemd dc heer Jac. Meijer, Klein behuisd. Door de geregelde uitbreiding der gemeente is de laatste ja ren het aantal ambtenaren ter secrqjarie noodwendig vergroot moeten worden. Waar de secretarie hierop niet berekend is, moet, nadat eerst al een zolderkamer in gebruik is genomen voor typekamer, thans ook de raadzaal voor „dagelijks ge bruik" bezet. Waar voor den Dienst van Openbare Werken een zolderkamer in gebruik is op het Poütie-bureau en in het Gemeentehuis geen kamers meer disponi bel zijn, is er nog de groote vraag waar de te benoemen Directeur van Openbare Werken te herbergen. Een nieuw Ge meentehuis??!

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10