.,,f VRIJDAG 4 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE DUITSCHE VLOOT is deze week onder leiding van het Linie- en Vlaggenschip „Schleswig Holstein" vertrokken voor manoeuvres op de Middellandsche Zee. Aan deze manoeuvres nemen 11 torpedo-booten en 5 linieschepen deel. Het afscheid voor het vertrek Op 4 en 5 April viert het 2e half regiment Huzaren te Breda zijn 115 jarig bestaan Er werd een muziekconcours gehouden door de drie vrijwillige muziekkorpsen van het 1 e, 2e en 3e half regiment, hetwelk ook door den minister van Defensie werd bijgewoond De marsch door de stad SPORT BIJ EEN AFSCHEID! Arie Meershoek zegt de voetbalsport vaarwel. Zondag a.s. speelt „Leiden" haar laat- sten competitiewedstrijd tegen Do Duiven uit Rotterdam op het terrein aan den Haagschen Straatweg. Dat kan een inte ressante ontmoeting worden, maar voor „Leiden" is 't tevens ^en gewichtige dag, omdat na dezen wedstrijd de sympathieke en in alle kringen geziene aanvoerder van heb 1ste elftal zijn voetbalschoenen aan de wilgen zal hangen. Dit betcekent voor „Leiden" een govoelig verlies, want wie onzer kan zich het eerste elftal voorstellen zonder Arie Meershoek? Hoevele malen wist hij niet door zijn woord en voorbeeld een overwinning voor de Rood-Zwarten uit het vuur to sleepen, terwijl zijn aan wezigheid immer het moreel der ploeg ten goede kwam. Verschillende redenen heb ben hem genoopt dit besluit te nemen. In merg en been voetballer is het te begrij pen, dat zulks voor hem geen gemakkelijk besluit is geweest, doch met het klimmen der jaren werden zijn onderdanen wat onwilliger. Zoo zal Meershoek dan Zon dag voor de laatste maal de Rood-Zwarte kleuren verdedigen en daarmede zijn voetballoopbaan afsluiten, welke een lang durige is geweest en waarmede ook de R. K. Sportbeweging in Leiden ten zeer ste gebaat is geweest. Door Meershoek werden de voetbal schoenen voor het eerst aangetrokken in 1907, toen hij lid werd van de neutrale vereeniging „Concordia", welke haar ter rein had op de Haarlemmertrekvaart, waarvan hij één jaar lid is geweest, doch welke club na finantieele moeilijkheden ophield te bestaan. Daarna ging hij over naar de vereeni ging L. V. V., in welker eerste elftal hij werd opgenomen als rechtsbinnen en met dit elftal deelnam aan de competitie le klasse L. V. B. In 1909 werd Meershoek lid van de ver eeniging „Hercules" (later herdoopt in „Leiden"), waar hij tot 1914 uitkwam in het eerste elftal. De oorlog in 1914 was oorzaak, dal deze vereeniging werd opge heven. In dienst zijnde werd Meershoek echter niet met rust gelaten. Daar werd hij aangeklampt door sergt. v. d. Akker, toentertijd bestuurslid van „Sportman" (3e klas N. V. B.) om voor deze vereeni ging te komen spelen. In 1915 kwam hij voor deze vereeniging uit. De jaren gedu rende welke hij voor deze vereeniging speelde, zullen steeds een aangename herinnering bij hem wakker houden. Even willen wij uit dit tijdperk memoreeren den wedstrijd om den X. V. B.-beker Sport man—Tubantia (le klas) welke met niet minder dan met 91 werd verloren, doch welke tot een van zijn aangenaamste be Eerenbeemt, „De Violier", „Het Schouw- tooneel" e.a. Reeds vroeg in den voormiddag kwa men eenige familieleden en intimi van den dichter, waar zij ontvangen werden door den heer Tr. Trip uit Bilthoven, die de hon neurs waarnam. Den geheelen dag tot vijf uur toe ging de receptie regelmatig door. Onder de tallooze bezoekers, die tezamen vrijwel alle cultureele stroomingen van het hedendaagschc Nederland vertegenwoor digden, was ook de Hongaarsch-Nederland- s-cho dichteres Giza Ritschl. Aanbieding van het „Liber Amiccrurr»". De voorzitter van het huldigingscomité, mr. Giltay uit Den Haag, bood den grijzen dichter het „Liber Amicorum" aan, De laatste jaren, aldus mr. Giltay, scheen be* in Holland cenigermate te ontbreken aan belangstelling voor u en uw werk. Maar deze indruk is minder juist, dan men zou denken. Het „Liber Amicorum" geeft daarvan een duidelijk bewijs. Ook hebben velen van hun belangstelling willen getui gen door het aanbieden eener stoffelijke gave. De namen dezer gevers hebben wij verzameld: zij zijn vervat in een boek, dat vrij lijvig is geworden. Doctor Van Eeden sprak hierop eenige dankwoorden. Spr. was to ontroerd om veel te kunnen zeggen, maar wilde er bij deze gelegenheid op wijzen, dat alle goeds van God komt en dat wij ons werk alleen d&n als goed mogen beschouwen, wanneer wij arbeiden voor God. De dingen, die ik doe, aldus dr. Frcderik van Eeden, zijn de on vermijdelijke gevolgen van de dingen, die ik heb gedaan, maar ik heb nu de volle dige zekerheid, dat de weg, dien ik koos, de juiste is. Ik vraag u allen met aan drang eraan te denken, dat er nog veel en veel gedaan moet worden, doch het goede kan alleen gedaan in deemoed. Toespraak Burgemeester H. de Bordes. De heer H. de Bordes, burgemeester van Bussum, sprak eenige korte woorden. Hij herinnerde Van Eeden aau diens zestig sten verjaardag, waarop spr. hier eveneens het woord had gevoerd De tien laatste ja ren, aldus spr., hebben u veel zorg en leed gebracht, maar zij hebben u ook gebracht wat de mcnschen u niet geven konden. Reeds had ik het genoegen u namens de gemeente uwer inwoning een jaarwedde toe te kennen, het verheugt mij, daaraan te mogen toevoegen namens don Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat ook de llegcering u oen subsidie zal verloencn. Dr. Van Eeden dankte den burgemee ter en sprak er zijn vreugde over uit, dal deze hem kwam gelukwenschen. Namens het gemeentebestuur vnn Haar lem, de geboortestad van den dichter, werd daarna een groot bloemstuk aangeboden. Brief van Pieter van der Meer de Walcheren. Onder de ontolbaro gelukwenschen, die dr. Van Eeden op zijn TOcn verjaardag ont ving, bevond zich een hartelijk schrijven van zijn vriend cn peter, den letterkundige Pieter van der Meer de Walcheren, die zich sinds ©enigen tijd in Frankrijk geves tigd heeft. Ofschoon dit document een intiem karakter heeft meenden wij, al dus de „Tijd", waaraan wij dit verslag ontleenen, gebruik te mogen maken van het verlof ons gegeven door de familie van Eeden om dit schrijven in ons blad af te drukken. Het luidt als volgt: Laetare 1930. t Pax. Beste Vriend Fredorik. Onder de tallooze gelukwenschen, die je op je zeventigsten verjaardag ontvangen zult, mag de mijne volstrekt niet ontbre ken. En nis peter en als vriend omhels ik je hartelijk, helaas van uit de verte. Ik zou het bijzonder goed gevonden hebben als ik op den 3cn April bij je in Bussum had kunnen zijn, om ter eere van jou meL je gezin feest te vieren, buiten in den tuin onder do bloemen, die nu wel in bloei zul len staan, wit en rose, als ware 't Para dijs. Maar al ben ik er niet in levenden lijve, mijn hart met veel vriendschap en mijn gedachten zijn bij jc, en verlangen je goed te doen en vreugde te geven, en dat stille blije geluk, dat dc nieuwe dagen van do lente vult. In den ochtend van den 3cn April zal ik met groote liefde voor je communicec- ren, en Gods zegen vragen cn de hoede van Onze Lieve Vrouw over je leven, dat het licht wordt in jc cn om je heen, een Vredo en een licht, die niet meer falen mogen van nu af aan in de jaren, die God jo nog te loven geven zal. Geniet voluit van de vriendschap, de bewondering cn de liefde welke in deze dagen je allcntwege betoond worden en wees overtuigd dat onder al dc vrienden, die je dankbaar zijn om het vele wat jc gegeven hebt, je peter trouw iedcren dag voor je bidt. Veel liefs voor je vrouw en jc zoous. welke ik ook gelukwensch met dit groote feest. Een der groote Paaschvee-ten- toonstellingen in ons land was die te Eist, welke Donderdag ge houden wordt. - aardig snapshot. De koop wordt met handslag be klonken hoorde. Toen de fusie daarna tot stand kwam tusschen Sportman en Ajax ging, hij mede óver tot A. S. C. Vele wedstrijden heeft hij voor A. S. C. gespeeld en meermalen kwam hij in het L. V. B.-elftal uit. Toen echter in October 1921 de heer H. N. Smits, vice-voorzitter van den D. H. V. B. in het St. Pancratius-Patronaat de op richting van een principieele R. K. Voet- balvereeniging kwam bepleiten was Meershoek daar tegenwoordig en sloot zich bij do daar opgerichte voetbalvereeniging aan, waarvan hij teven tot voorzitter werd gekozen, welke functie hij tot op heden nog bekleedt. Vele genoegelijke jaren heeft hij medegemaakt maar nog meer moeilijke. Steeds stond hij op de bres voor de belangen van „Leiden", voor welke vereeniging hem niets te veel is geweest. Als fair sportman was hij de man, waar de bezielende kracht van uitging en de werkzaamheden door hem verricht kun nen niet genoeg gewaardeerd worden. Mede heeft hij nog een drietal jaren zit ting gehad in het bestuur van het District Leiden van den D. H. V. B. terwijl hij meerdere malen is uitgekomen in het ver tegenwoordigend elftal van het District Leiden. Alles bijeengenomen kunnen wij hier wel vastleggen, dat Meershoek zeker voor een 350-tal competitiewedstrijden en andere is uitgekomen waar hij steeds door fair en eerlijk spel uitblonk. Wij kunnen, alvorens te besluiten, niet nalaten vanaf deze plaats den heer Arie Meershoek hartelijk dank te zeggen voor alles wat hij voor de voetbalbe'.veging heeft gedaan, doch in het bijzonder voor de R. K. Sport in „Leiden", waarvan hij steeds een stuwende kracht is geweest en welke hem daarvoor steeds dankbaar zal zijn. HET EERSTE ELFTAL VAN „LEIDEN" Staande derde van links A. Meershoek LETTEREN EN KUNST FREDERIK VAN EEDEN DE ZEVENTIGSTE VERJAARDAG. De receptie. Het landhuis „Walden" was ter gelegen heid van den zeventigsten verjaardag van dr. Frederik van Eeden in een stil paleis van bloemen veranderd. In den vroegen morgen had de zeer- eerw. pastoor P. Beumeer te Bussum den zeventig-jarige de H Communie gebracht. Reeds j.l. Maandagmorgen had de geheele familie ©cn stille H. Mis bijgewoond, welke voor de intentie van den jubilaris was op gedragen. Vele blijken van belangstelling stroomden reeds in den loop van den mor gen binnen. Er arriveerde een vloed van telegram men. Van den Minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen werd het volgende telegram ontvangen: „Bied den zeventig-jarigen kunstenaar mijn oprechte gelukwenschen aan. Moge zijn levensavond vredig zijn". Vele bloemstukken waren gezonden o.a. door de bekende dichteres mevr. Hélène Swarth, Eduard Brom, Herman van den IN HET ZUiDERPARK TE DEN H.AAG is Woensdag een boomplantdag gehouden. De leer lingen aan den arbeid

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9