Nederlandsch- Indonesisch Verbond VRIJDAG 4 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT i El DE BLAD PAG. SPORT VOETBAL DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H. R.). Zondag a.s. belooft het weer een druk ke dag voor onze jongens te worden. Zon dag om 12.30 uur speelt ons tweede elftal een wedstrijd tegen St. Bernardus II. In dien jongens de tanden nu eens op elkaar zetten en hun hoofden gebruiken kan er wel een gunstig resultaat bereikt worden. We zullen hopen, dat allen hun best zul len doen. Afrit 12.— uur van het Patro naat. Zondagmiddag om 2.30 uur speelt het eerste elftal een liefdadigheidswedstrijd tegen het eerste elftal van Bernardus. WTe zullen hopen, dat de wedstrijd in de beste verstandhouding gespeeld zal worden en dat het een eerlijke strijd zal worden, waarin de sterkste partij zal winnen. Inmiddels is het een goede oefenwed strijd voor B. V. V., die zooals men wel weet een beslissingswedstrijd tegen O. V. V. I moet spelen. Afrit twee uur van het Patronaat. Tenslotte onze junioren. Voor Zondag is de beslissingswedstrijd tegen Teijlingen (Jun.) definitief vastge steld. We weten wat dat wil zeggen! Wc hebben het nu al ver gebracht en laten we probeeren nu ook de hoogste plaats te bereiken. Dus Zondag a.s. allen flink aangepakt en de tanden nu nog eens voor het laatst op elkaar, misschien hebben we dan nog een kansje. De wedstrijd is vastgesteld op het O. V. V.-terrein om 12.30 uur. Afrit 11.45. Van het Patronaat (per tram). Do Junioren, die voor dezen wedstrijd een vaste- of een reserve aanschrijving- krijgen moeten Zaterdagavond om 8 uur zonder een enkele uitzondering aanwezig zijn in het Patronaat. Op Zaterdagmiddag wordt er door de Junioren in geen geval gevoetbald. Junioren-Competitie District Leiden, Voor Zondag 6 April zal de beslissings wedstrijd gespeeld worden om het kam pioenschap van Afdeeling B. De wedstrijd wordt om half één gespeeld op het O. V. V.-terrein, daarvoor welwillend afgestaan. Oegstgeest, 12.30 uur: Meerburg— Teijling'&n. Voor een scheidsrechter wordt .van Dis- trictswego gezorgd. Uit het District Leiden, Zooals wij indertijd hebben gemeld is er voor de Junioren druk werk. Behoudens wijziging zullen 13 April drie proefelftal- len Junioren in het veld komen op een nader te bepalen terrein. De elftal-com missie van het District is de samenstelling daarvan opgedragen en komt einde dezer week hiermede gereed. Voor het elftal A zal als tegenpartij fungeeren het Junioren- elftal van H. B. C. uit Heemstede, terwijl elftal B en C tegen elkander zullen spe len, waarna een officieel Districts-Junio- ren-Elftal zal worden samengesteld het welk de eer der Leidsche kleuren zal heb ben te verdedigen in nader bekend te maken wedstrijden. Wat betreft de stciwactie voor scheids rechter Angevaare. welke thans is inge zet, kunnen wij berichten, dat een collecte door S. J. C. te Gouda gehouden 10.36 heeft opgebracht, terwijl de vereeniging Meerburg te Zoeterwoude de recette van den wedstrijd Meerburg—O. V. V. (waar van het bedrag nog onbekend is) gespeeld 30 Maart 1.1., bij ondergeteekende zal wor den afgedragen. Door de vereeniging St. Bernardus is aangeboden een wedstrijd te spelen op haar terrein, waarvan de recette en col lecte zal worden afgedragen. Zóó moet het gaan, want hulp in dit geval is hard noodig en het strekt allen tot eer daarbij de behulpzame hand te bieden! Wie volgt!? D. HAVERKORN, Secretaris-Penningmeester. De wedstrijd Nederland—Italië. Naar wij vernemen komt het gezelschap Italianen Zaterdagmorgen om 11.57 uur aan het C. S. te Amsterdam aan. De Ita- liaansche voetballers logeeren in het American Hotel. Het gezelschap bestaat uit 19 personen en staat onder leiding van den heer Pozzo. Maandagmiddag vindt het vertrek plaats. Een jeugdwedstrijd Nederland—Frankrijk. Tusschen den K. N. V. B. on den Fran- schen Voetbalbond worden, naar laatst genoemde bond mededeelt, onderhande lingen gevoerd over een op 24 Mei a.s. in Den Haag te spelen jeugdwedstrijd Ne derland—Frankrijk. De Fransche Voetbal- bondh eeft zich tot het spelen van een dergelijken wedstrijd bereid verklaard, maar daarbij alleen een andere regeling omtrent den leeftijd der spelers voorge steld. De Fransche V. B. wenscht, dat de uiterste leeftijdsgrens zal zijn 19 jaar op den dag van den wedstrijd of anders 18 jaar op 1 October 1929. Tegen deze bepaling zal waarschijnlijk van Ncderlandsche zijde geen bezwaar zijn. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zaterdag. Eerste klasse. 3.30 uur: S. L. F. 1—A. R. C. 1 3.30 uur: S. V. O. 1Quick Boys 1 Tweede klasse. 4 uur: Quick Boys 2A. R. C. 2 3.30 uur: A. R. C. 3—S. L. F. 2 3.30 uur: F. Pacta 2Norvicus 2 ZWEMMEN NEDERLANDSCHE ZWEMBOND. Plannen voor zweminrichtingen. De Nederlandsche Zwembond werkt op het oogenblik hard aan de propaganda. Een uiting daarvan is een in alle gemeen ten van ons land ingestelde enquête over zweminrichtingen, bestaande of geprojec teerde. Het voorloopig resultaat van die en quête is verrassend. Op het oogenblik zijn in onderscheiden plaatsen van ons land niet minder dan 81 plannen voor het stich ten van zweminrichtingen in bewerking. Hier en daar zijn die plannen reeds ver der en is met den bouw reeds begonnen. Er bestaan in ons va^erlam1 o04 open zweminrichtingen. Van die 81 bovenge noemde plannen zijn er 64 voor open in richtingen, hetgeen dus straks een zeer opvallende vermeerdering zal beteekenen. Dat spreekt nog meer, indien men bedenkt dat van die 64 reeds 14 in aanbouw zijn en dat met 13 andere binnen enkele we ken een aanvang wordt gemaakt. Wat de overdekte zwembaden aangaat, daarvoor zijn dus 17 nieuwe plannen in bewerking en van vier daarvan mag bin nenkort verwacht worden, dat met den bouw zal worden begonnen. WATERPOLO N ederlandBel gië. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche landen-wateroolowedstrijd tusschen Ne derland en België gespeeld worden op Zondagmiddag 6 Juli a.s. in het Sportfond- senbad aan de Linnaeusstraat, alhier. De ze wedstrijd wordt dan gespeeld op het zwemfeest van de Amsterdamsche Zwem- club, welke dien dag haar 60-jarig bestaan op sportieve wijze viert. Als scheidsrechter voor dezen wedstrijd is aangezocht de be kende Engelsche referee mr. John C. Styer. Tevens zal een landen-estafette over 4 maal 200 M. vrije slag worden ver- zwommen, BILJARTEN Mej. Schrier in actie. Mej. Schrier wereldkampioene, speelde een wedstrijd van 600 caramboles cadre in de sociëteit van Otsel te Hilligersberg en maakte aldaar in drie beurten 600 caram boles, hoogste serie 500, gemiddelde 200, Dit is de hoogste serie, die Mej. Schrier «ot dusver heeft gemaakt. De tegenstan der bracht het tot 12 punten. WIELRENNEN VAN DE RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN. Wat er het komende seizoen zal gebeuren. In het „Dbl. v. R'darn" komt een ver slag voor van oen onderhoud met den heer Waterreus, directeur der Rijswijk- sche Wielerbaan, die zijn plannen voor het a.s. seizoen uiteenzette. „Uit den aard der zaak kon de heer Waterreus omtrent de plannen voor den komenden zomer nog niet veel vertellen. Men is met verschillende rijders in on derhandeling getreden, doch definitieve resultaten hiervan zijn nog niet bekend. Wel is het volgens den heer Waterreus zoo goed als zeker, dat het Rijswijksc-he hout op 21 April (Tweeden Paaschdag) zijn poorten opent. Het- plan is, om reeds op dien eersten dag een sprintwedstrijd MoeskopsMichard te organiseeren. In het geheel zullen dezen zomer 6 groot courses worden gehouden, aangovuld met verschillende bijprogramma's. Wat de stayers betreft, aldus de heer Waterreus, is de komst van Paillard, Gras sin en Linart reeds zoo goed als verzekerd al*zal de datum waarop deze grootheden zullen rijden, nog nader moeten worden vastgesteld. Öok Manera, de sympathieke Italiaan, die het vorige jaar aller harten won, zal vrij zeker dit jaar op Rijswijk te rug keeren. Van de Hollanders zijn we nog steeds aangewezen op dezelfde menschen, n.l.: Snoek, Storm, Blekemolen, Schlebaum Leddy en Van der Wulp. Hiervan is alleen de laatste nog min of meer als coming man to beschouwen, al zijn ook omtrent hem, de verwachtingen reeds minder gespannen dan een of twee jaar geleden. Tusschen de internationale grootheden speelt hij vooralsnog een ondergeschikte roL Wat hel proffesional gedeelte betreft is hiermede Holland uitgeput. De eenigc die nog steeds iets presteert, en die dau ook nog steeds een machtige aantrekkings kracht op het publiek blijft uitoefen is Moeskops. In den afgeloopen winter is Big Pete flink in training gebleven, zoodat verwacht mag worden dat hij ook in den komenden zomer nog behoorlijk mee zal kunnen. Lang zullen we echter niet meer van zijn rijden kunnen genieten. Op onze vraag omtrent amateurs en on- afhankelijken trok de heer Waterreus een zeer bedenkelijk gezicht. Mazairac, de wereldkampioen van het vorige jaar zal slechts nog sporadisch op courses uitkomeu, en wat de jongeren be treft is het geheel en al misère. Van jon gere Hollandsche stayers zijn wij vrijwel geheel verstoken. Weliswaar hebben voor den korten afstand, enkelen van hen het vorig jaar vrij aardig gereden, doch voor den langen afstand hebben wij geen en kele vertegenwoordiger onder de jongeren. In de sprint is het iets beter, al vallen ook daar op het oogenblik geen sterren van de eerste grootte te ontdekken. Een drietal jongeren heeft den winter vrij geregeld te Parijs gereden, nl. Lorié, de Leur en Bakhuis, terwijl Nico Krens éénmaal mee naar de lichtstad, nog steeds het centrum der wielersport, getogen is. De prestaties van al deze jongelui, die het vorig jaar op het Rijswijksche hout geen slecht figuur sloegen zijn in het buiten land ver beneden de verwachtingen ge bleven. Voor do overige amateurs en onafhan- kelijken klemt het gebrek aan een trai- ningsgelcgenheid in de wintermaanden zeer sterk. Een overdekte baan hebben wij hier in Holland nu eenmaal niet, cn van buiten training is hier voor April vrij wel geen sprake. Er zullen groote programma's met stayers als Paillard, Grassin, Linart, Ma nera, e. d. aangevuld met eenige Hollan ders worden gegeven. Ze zullen niet nala ten publiek te trekken, terwijl er met twee of drie buitenlanders, al of niet met Moes kops als nationale vertegenwoordiger, ook nog wel sprintnummers samen te stellen zijn, die voor een uitverkocht huis kunnen zorgen. Jammer, zoo besloot de heer Waterreus, dat voor de naaste toekomst de vooruit zichten voor de Hollanders zoo somber zijn. Als Moeskops er over twee of drie jaar uitscheidt, wat vrij zeker schijnt to zijn, hebben wij in den internationalen sprint geen enkelen behoorlijken verte genwoordiger meer, en onze stayers, die toch al zelden of nooit uitgeblonken heb ben, zakken ook meer en meer af, niet eens meer naar het tweede, doch naar het derde en vierde plan. SCHERMEN H. B. W.—Leidsche Politie Sport vereeniging. Maandag a.s. heeft te Leiden een ont moeting plaats tusschen de equipes van de Leidsche Politie Sportvereeniging en de schermvereeniging De Haagsche Bur gerwacht. LUCHTVAART HET EERSTE NEDERLANDSCHE ZEILVLIEGTUIG. Binnenkort proefvluchten in de duinen. De vliegtuigafdeeling van de Pander- fabriek heeft het eerste zeilvliegtuig in Nederland gebouwd, meldt het „Vad." De machine 6taat klaar in de fabriek. De wacht is op de officieele bescheiden om het luchtruim te kiezen. Zooals bekend heeft de Kon. Nederl. Vereeniging voor de Luchtvaart den stoot gegeven tot het beoefenen van deze sport in ons land. De vereeniging heeft onlangs den heer Lippisch uit Duitschland laten overkomen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om in ons land op te stijgen. Samen met den secretaris van de vereeniging, den heer Wallaardt Sacree en den heer Elout van de K. L. M., is nage gaan, of er langs onze duinen en heuvels in Gelderland en Limburg voldoende op- waartsche wind staat. Het rapport is zeer gunstig uitgevallen. Teen de heer Pander hoorde van dit on derzoek, heeft hij als man van de daad da delijk plaats gemaakt op zijn fabriek, waar men juist bezig is het nieuwe type 1930 te bouwen (over veertien dagen wordt het in gevlogen) om een zeilvliegtuig te bouwen. Dg constructeur van de fabriek, de heer T. E. Slot, zag dadelijk het groote belang van deze sport (ook voor de vliegspor met motoren) in on wierp zich op het on derwerp. Al spoedig bleek hem, dat er nog zooveel moest worden uitgekiend, wat het zeilvliegen in ons land zelf betreft, dat het niet geraden was nu ook neg te probeeren zelf een model te construeeren. Hij kwam zelfs tot de conclusie, dat het eerste begin zoo eenvoudig mogelijk moest zijn en daar om koos hij niet een type uit Duitschland om dadelijk het publick te epateeren door records (een z.g. Professor), zelfs geen oefenvliegtuig (een z.g. Prüfling) maar oen babyzeilvliegtuig (een Zögling, zuigeling). In een Babyvliegtuig kan iemand gaan zitten, die het zeilvliegen nog heclemaal leer en moet. De instructeur blijft op den grond staan. De constructie is uitgebalan- ceerdook wanneer de aspirant niets doet, komt het toestel rustig op zijn slee neer. Alles is zoo degelijk geconstrueerd, dat ongelukken, mcnschclijkcrwijze gespro ken, uitgesloten zijn. De Kon. Verg. liet het niet bij een on derzoek. Zij noodigde dr. Georgi uit om in De Twee Steden te komen lezen. De toehoorders kwamen opgetogen terug. Er heeft zich dan ook, naar wij verne men, in Den Haag en Wassenaar een kern gevormd van belangstellenden, die met dit eerste zeilvliegtuig proeven gaan nemen. De Kon. Vereeniging heeft verder dr. Van der Maas gezonden naar het Congres der Zeilvliegers in Darmstadt waar de heer von Baiunauer namens den Rijks studiedienst was. Dr. van der Maas heeft deze reis gebruikt om even door te gaan naar de Rhoen en daar het brevet C als zeilvlieger te halen. Wie dezen deskundige kennen, zullen begrijpen, hoe gelukkig de zeilvliegers zich prijzen, dezen man van karakter als leider te hebben gekregen. Bij hem wijken privé-belangen voor weten schap en sport. Om de duinen te gebruiken had men do toestemming noodig van vele instanties. Terecht immers is men op deze natuur lijke beschutting zeer zuinig. Maar overal waar men kwam is men met de groofsto tegemoetkomendheid ontvangen en het zal dan ook niet lang meer duren, of het Eerste Nederlandsche Zeilvliegtuig zal in de lucht geschoten worden. Recordspogingen verwachte men nog niet van deze groep, maar wel ernstige on derzoekingen en propaganda. In Amerika heeft het zeilvliegen in kor ten tijd een groote vlucht genomen. Deze sport is dan ook geschikt om po pulair te worden. In dc eerste plaats be draagt de prijs van een betrouwbaar toe- I stel slechts 1000. Bovendien moet men I met een aantal menschen zijn om het toe- j stel af te schieten cn ten slotte is dit een I terrein, waar het vernuft van den ama teur nog werken kan. J Aau hen het woord als pioniers in Nederland. Voor het Nederland-Indonesisch Ver bond zullen de heer C. Frans en Raden Mas Noto Soeroto een tournée door ons land maken ter propageering van dc Rijkseenheidgedachte. Het comité ter aanbeveling, van het het N.-I. Verbond, onder voorzitterschap van den oud-minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, dr. J. Th. de Visser, hecit de pers in do gelegenheid gesteld met de beide hoe ren kennis te maken. RADEN MAS N0T0 SOEROTO. Bij ontstentenis van dr. de Visser heeft do secretaris van het aanbevelingscomité, de heer D. J. Karres do bijeenkomst ge presideerd en meegedeeld, dat de eerste vergadering te Den Haag gehouden zal worden op Donderdag 10 dezer, des avonds te 8 uur. Dr. de Visser zal er een inleidend woord spreken, daarna zal de heer Frans een rede houden over .,het koloniale vraagstuk en de wereldvrede", vervolgens de heer Noto Soeroto over de Rijkseen heidsgedachte. De heer Frans heeft na deze mededee- ling een uiteenzetting gegeven, waarin hij wees op het bestaan van twee stroomin gen in Indië, één die de gedachte los van Nederland propageert, oen andere, dio het verband tusschen Indië en Nederland wil behouden. Tot dusver is de eerste groep meer gehoord dan de tweede en dc pers en de Nederlanders schenken daar aan meer aandacht, daar zij, hoe klein ook, goed georganiseerd is en over vol doende middelen beschikt. Haar staan vele bladen ten dienste, zeker 90 pet. van de Indonesische pers en zij heeft vele propagandisten. De tweede groep daaren tegen, hoewel honderden malen grooter, is nog niet georganiseerd. Daartoe bchoo- ren do gouvernementsambtenaren, vor sten, zelfbestuurders en de grooto meer derheid hunner onderdanen. Door do actie van de kleinste groep zijn do gedachten in Nederland echter be- invloed en er gaan stemmen op om deze actie te steunen, hetgeen do heer Frans nog gevaarlijker acht dan dc actie zelve. Iedere uiting van Nederlanders wordt dadelijk naar Indië geseind en in de Ma- leische bladen gepubliceerd, waardoor dc bevolking den indruk krijgt., dat de leuzo „los van Nederland" de wil der Nederlan ders uitdrukt. Spr. had dan ook contact gezocht met leiders van die groepen en er hun aandacht op gevestigd, dat deze actie gevaarlijk is en een ramp beteekent voor Indië, Nederland, ja de gchcelc menschhcid. Want wanneer Indië inder daad los zou worden van Nederland, wat zou er dan van Indië met zijn honderdon volken talen, adats worden. De eenheid van Indië immers bestaat nog niet, is nog een droom. Als Nederland Indië loslaat valt Indië uiteen, ontbrandt de broeder oorlog, die zal eindigen met de overhecr- sching van het machtigste der broeder volken, om niet te spreken van de moge lijkheid van andere overheersching, hetzij UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Behoudens een verlangen, n.l. het verlangen naar een flinke bui re gen, gaat het den laatsten tijd wel naar wensch. Met alle werkzaamheden in de tuin- en bloembollenbedrijven kan worden doorgewerkt en de gewassen staan, mede tengevolge der gunstige wintermaanden, er schitterend voor en allerwege ziet men reed3 de ontluikende bloemen, Narcissen, scilla's (de crocussen zijn bijna al uitge bloeid), Hyacinthen, die al kleuren. We za gen reeds Dus van Thol-tulpen die op een gunstig plekje staan, hun roode kopjes boven dek cn bladeren uitsteken. Blijft het weer gunstig dan zullen de bollen van een kwaliteit zijn als bijna nimmer te voren. Aardappelen planten is in vollen gang. Dc beplante oppervlakte zal waarschijnlijk kleiner zijn dan vorige jaren. De schrik zit er nog in. Van peen en bloemkool zooveel te meer. Wie het raadt zal dc wijste hee- ten! WARMOND. Kïesvereeniging. In het verslag van de vergadering der R.-K. Kiesvereeniging dient het volgende gerectificeerd te wor den: Afgevaardigden voor de R.-K. Kamer Centrale zijn: J. H. Haverkort en H. C. A. M. Schülvmck. Plaatsv. C. M. v. Stijn Sr. en A. H. A. Burchsen. Afgevaardigden voor de R.-K. Staton- Centrale zijn A. H. A. Burchsen en H. blanke of gele. Dan komen allo minderhe den in de verdrukking, bijv. dc Timoreczen Ambonneezon, Makanaren, Minahassers e. a. en de belangen van groote mogendhe den, dio in Indio niet weinigen zijn, zullen in het gedrang komen. Dan zullen die mo gendheden zich met de zaak bomoeien, wat kan leiden tot een nieuwen wereld oorlog. Daurom juist is het vraagstuk zoo belangrijk. Het is dan ook noodzakelijk in het belang van den wereldvrede, dat iedere gemeenschap in eigen kring vrede cn saamhoorighcid vestigt. Dc taak van Nederland is de eonheid tusschen dc vol ken van Indonesië te helpen bevorderen en de Rijksccnheid hechter to maken, die_ eerst mogelijk is als de volken onderling' saamhoorig zijn. Spr. is naar Nederland gekomen om de Nederlanders op den plicht te wijzen, die zij tegenover het tropische deel van hot Rijk hebben. Nederland zal den eersten stap moeten doen, want Indo nesië gelooft, dat de samenwerking dood is. Gaat van Nederland weder leiding uit, dan zal Indië dio daarbaar aanvaarden. Het doel van het Ned. Indonesisch Ver bond is de saarahoorigheid binnen de Rijkseenheid tc bevestigen en hot rassen probleem op te lossen in het belang van den wereldvrede. Daartoe moeten de In- landsche volken onvatbaar gemaakt wor den voor destructive invloeden van bui ten; de fnuikende propaganda moot eerst geweerd worden, waarna men rustig kan voortgaan met het eigenlijke werk. De propaganda zal gevoerd worden in geschriften cn mondeling. Getracht zal worden in Indië dag- en weekbladen te stichten, een film wordt samengesteld door Willem Mullens. In Indië worden voorts rcods pogingen gedaan om alle loyale vcreenigingen tot elkaar te bren gen. De heer Frans wees erop van hoe groot belang het is, dat alle Nederlanders in Indië de Inlanders als menschen behan delen en niet als minderwaardigen. Waar dat niet geschiedt wordt aan dc weder- zijdsche verstandhouding meer schade ge daan dan door propaganda. Want daarte genover kan men stellen wat Nederland in Indië heeft tot stand gebracht. Spr. is zelf in een radjahuis op Timor grootge bracht, heeft de oude fodale toestanden, ook het l^oppcnsnelleD nog gekeud en de geheele ontwikkeling van Timor in de laatste 25 jaar meegemakt. Dc tegenstel ling tusschen vroeger en nu is groot. Vroe ger kon men zich niet veilig tot op 3 of 4 mijlen van de hoofdstad wagen, thans kan men ongewapend het geheel© land doorkruisen. Wegen zijn aangelegd, ruim 500 dessascholen, daarnaast gouverne- mentsscholen, missie- en zendingsscholen, Holl. en Indische scholen, een Europeesche school en eon schakelschool gebouwd, overal zijn dokters, ziekenhuizen en poli klinieken vindt men tot in de binnenlan den, de veeziekten, die vroeger den paar den- en veestapel uitroeiden, zijn bestre den, Timor's veestapel is thans dc rijkdom van het land. Het speet spr. dan ook, dat een protestantscli geestelijke, dio op Ti- mor heeft gearbeid, hier te lande de voor stelling heeft gewekt als zou Timor nog in een staat van achterlijkheid verkeeron. Aan het eindo der bijeenkomst werden eenige vragen gesteld on beantwoord. C. FRANS Weyers. Plaatsv. C. M. v. Stijn Sr. en C. Stijnman. Als plaatsv. van het bestuur zijn aange wezen: Mej. J. Kozijn en mej. J. v. Win- sen en dc hccrcn R. de Vroomen Azn., A. Versluys Jzn., S. van Egmond Czn., N. v. Schic, H. Walenkamp, J. A. v. Stijn en A. Koks. W0UBRUGGE. Duur betaalde dartelheid. Tijdens het boelhuis van den heer W. O. van Daui te Ofwegcn alhier, werden o.m. ook dc koeien verkocht. Een kooper van Rijpw.e- tering kon zijn gekochte koe niet meester blijven. Het dartele dier sprong het land in, doch brak door haar woestheid beide voorpooten cn moest op de plaats worden geslacht. Verpachting Rietland. De verpach ting van het „Buitenland" van den polder „Vierambacht" gelegen langs het Brase- mermecr heeft dit jaar opgebracht ƒ383 waarbij inbegrepen de pacht van het riet, zijnde 200. In vorige jaren bracht laatst genoemde pl.m. 400 op. Gevestigd: O. Hooghiom en gezin van Alkemadc. D. van der Zcc en gezin van Rijnsafcerwoudc. Vertrokken: P. Slingerland naar Leiderdorp. W. Dullemond naar Zeist. P. L. Noordcrmcer naar Hooge Wierdc. W. van Dijk en P. Hiemstra naar Alphen aan den Rijn. M. Morhman naar Rot terdam.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5