\J 21ste Jaargang VRIJDAG 4 APRIL 1930 No. 1649 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e Zeidóoho, Gdi/toml' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EE9RAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mcdedeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cn verhuur, koop en verkoop f 0.50 NATUURSLr ;ÜÜN BEDREIGD. Het ongeschonden behoud als natuur-monument van het Berger Bosch in Noord-Holland wordt bedreigd door het projecteeren van een nieuwen verkeersweg daar ter plaatse, volgens het Provinciaal Wegenplan. Het des betreffend comité van actie heeft reeds een verzoekschrift aan de Provinciale Staten gericht. Hierboven een der mooist plekjes uit het Bergerbosch, die bedreigd worden Dit nummer bestaat uit vier bladen V Een woordje voor eigen zaak Degenen, die hun tijd verstaan; die kunnen oordeelen en daarvoor behoeft men heusch geen geleerde te zijn! over den invloed van het dagblad, zij begrijpen, dat in een katholiek gezin thuis be hoort een katholiek dagblad. En dat vraagt geen offertje meer die tijd is voorbij. Dc katholieke dagbladen geven over het algemeen zeer lezenswaardig nieuws op alle terrein, evenveel of meer in ver gelijking met de niet-katholieke dagbla den, waarmede ze kunnen worden verge leken Naast de katholieke grootpers, waarbij wij een gelukkigen en verheugenden uit groei mogen waarnemen, is aan de ge westelijke katholieke pers op haar terrein een belangrijke taak gebleven. De katholieke dagbladen vormen com- mercieele ondernemingen, maar niet in den gewonen zin van het woord. Zoo gauw men een katholiek dagblad gaat beschou wen als een gewone handelsondernêming, heeft het zijn karakter verloren. Maai de opvatting onder de leiders der katho lieke pers is gelukkig over het algemeen een gezonde. Wij willen hier 'ns anderen aan het woord laten over de gewestelijke katho lieke pers. Bij gelegenheid van nieuw gebouw en nieuwe pers kwam de „Meierijsche Crt." te Eindhoven met een ex era-nummer uit. Verschillende vooraanstaande katholie ken, o.w. de ministers Jhr. Mr. Buys de Beerenbrouck en Mr. Dr. Deckers, hebben van hun groote belangstelling voor deze voor genoemd blad gewichtige en vreug devolle gebeurtenis doen blijken, door voor dit feestnummer een artikel te schrij ven, daarmede tevens getuigend, dat zij naast de katholieke groot-pers het groote belang van een goed geoutilleerde gewes telijke pers erkennen. Zeer duidelijk wordt dit gezegd door Z.Ex. Mr. Dr. Deckers, die herinnerend aan een groot aantal jaren geleden ge voerde propaganda-actie voor dit blad, schrijft, dat destijds „de invloed van het gewestelijk blad door velen (werd) onder schat" en dan vervolgt: „Verdedigde men de stelling, dat deze invloed grooter is dan die van het natio nale dagblad met ochtend- en avonduit- gave, dan werd men ongeloovig aange keken. Toch was die stelling juist, gelijk zij het thar.s nog is, want hét aantal Ne derlanders, dat als éénig nieuwsblad een gewestelijk blad leest, is heel veel grooter dan dat dergencn, die zich tot het groot blad bepalen". Over het belang van de katholieke ge westelijke courant schrijft ook het Tweede Kamerlid A. N. Fleskens in hetzelfde feestnummer lezenswaardige woorden. Na er op gewezen te hebben, dat het aan de katholieke pers voor een groot deel is toe te schrijven, dat de principieel juiste op vattingen op zoo menig gebied onder ons katholieke volksdeel werden verbreid er tot gemeen goed gemaakt, gaat de schrij ver aldus voort: „En als vaststaat, dat de verdiensten daarvan kunnen worden toegeschreven aan de groote Katholieke pers, dan moet ook erkend worden, dat de gewestelijke bladen in nauwe samenwerking met het grootb'.ad te dien opzichte een wellicht nog gewichtiger rol hebben gespeeld. Dat ligt ook voor de hand. Want hoe langer hoe meer is het gewestelijk blad doorge drongen in de gezinnen, ook ten platte- lande waar het groot-blad niet zoo grif opname vond. en ook nooit in die mate -Is de gewestelijke courant vinden kan. Een gewestelijk blad is daar de dagelijksche gezel geworden, die niet alleen de nieuws- berichter is, maar vooral ook als, zaaier van de goed ideeën zijn stijgenden invloed uitoefenen blijft op het gedachtenleven van ons volk. Juist door de locale kleur, door het ook in gewestelijk verband be zien van allerlei vraagstukken, kan gelei delijk de belangstelling voor meer alge- meene zaken worden gewekt, en bovenal kunnen allerhande kwesties in het princi- piee'.e licht worden gesteld, dat zij behoe ven. Zoo zijn de gewestelijke Katholieke bla den van groote betee enis voor de ver wezenlijking van onze Katholieke idealen" DUITSCHLAND HET KABINET-BRUNING IN DE MEERDERHEID. De moties van wantrouwen verworpen. In de gisteren gehouden zitting van de Duitsch-nationale rijksdagfractio werd met. algemeen stemmen besloten tot liet afleg gen van een verklaring in den [rijksdag door den partij-voorzitter Dr. Hugenberg. In deze verklaring zou worden medege deeld, dat de Duitsch-nationale fractie te gen de moties van wantrouwen van de so-' ciaal-democraten en de communisten zou stemmen. Na de verklaring van den voorzitter van de Duitsch-nationale partij, dr. Hugenberg, ging de rijksdag onmiddellijk tot stemming over de moties van wantrouwen der os- ciaal-democraten en communisten over. Deze moties werden behalve door de voorstellers alleen gesteund door de na- tionaal-socialisten. De beide moties werden met 252 tegen 187 stemmen verworpen. Hugenberg zeide in zijn liooger bedoel de verklaring, dat er in de Duitsch-natio- nalo fractie -mceningsverschillen 'nebben bestaan over de houding, welke de fractie ten opzichte van de moties van wantrou wen zou aannemen. Woensdagmiddag had de fractie met een meerderheid van drie vierden besloten, om voor het geval een voorstel tot verda ging van de stemming, dat ten doel had de agrarische wetten ten spoedigste te doen indienen, verworpen zou worden, haar wantrouwen in de regeering uit te spre ken. Op aandringen van Hugenberg in over leg met den leider der fractie dr. Ober- fohren, heeft de fractie echtter gistermor gen besloten de moties van wantrouwen der sociaal-democraten en der communis ten te verwerpen. Dit is in overeenstemming met de door alle groepen van de partij gesteunde hou ding, dat de partij iedere poging zal steu- - nen, waarvan een werkelijke verbetering van den toestand in den landbouw kan worden verwacht. Deze verklaring werd afgelegd in ver band met de krachtige bewoordingen in de regeeringsverklaring waarin de maat regelen ten behoeve van den landbouw worden aangekondigd. De Duitsch-nationale fractie is het er echter onderling over eens, dat zij voor deze regeering en haar handelingen niet de minste verantwoordelijkheid draagt. De fractie heeft echter geen enkele re den om den rijkslandbond dwars te zit ten, indien deze de verantwoordelijkheid wel wenscht te aanvaarden. Hugenberg verklaarde voorts, dat tegen de samenstelling van de huidige regeering het grootste wantrouwen zal blijven be staan, indien zij geen verandering brengt in Pruisen. Fhr. Von der Goltz, t Generaal Conrad Freiheir von der Goltz is gisteren in zijn woning te Berlijn- Steglitz overleden. Hij was tijdens den oorlog het laatst commandant van de 30ste divisie en heeft zich o.a. onderscheiden in den slag bij Tannenberg. ENGELAND Het Lagerhuis neemt de Mijnwet aan. Het Lagerhuis verwierp gisteren met 277 tegen 234 stemmen een voorstel der con servatieven tot verwerping van de mijn wet, waarna deze wet in der !e lezing door het Huis werd aangenomen. Zij koint thans bij het Hoogerhuis in behandeling. De crisis in Ierland. De politieke crisis in den lerschen Vrij staat is thans definitief geëindigd. Na de verkiezing van president Cosgrave heeft de Dail gisteren ook het kabinet Cosgrave met 80 tegen 55 stemmen bevestigd. Het oude kabinet blijft dus ongewijzigd in functie. De veiligheid op den weg. Kort geleden is er door het departement van verkeer in het Britsch Lagerhuis een nieuwe wet aangenomen, waarbij het auto verkeer op de Engelsche wegen geregeld wordt en waarbij do leeftijdsgrens voor het verkrijgen van een rijbewijs met 2 jaar wordt verhoogd. Op het oogenblik be draagt de minimum leeftijd waarop een rijbewijs gegeven wordt 14 jaar. Lord Erskine, die een voorstel inge- d: .id had, om den leeftijd op 15 jaar vas; to stellen wees ter motiveering van zijn voorstel op het feit, dat ieder bewijs ont breekt, als zouden s van 14 en 16 jaar riechte rijders zijn. „Ik ben er veel eer van overtuigd" ging lord Erskine ver der „dat juist deze leeftijd de groo'.ste vcü'gheid waarborgt. Jongens van 14 tot 16 jaar komen nauwelijl. i als verbruikers van alcohol in aanmerking. Bovendien worden zij nog niet door de liefde ge plaagd en hij heeft dus geen meisje op de duo. Do jonge man van 19 jaar heeft haast altijd een meisje bij zich hij wordt niet moe ens naar zijn schat om te zien en kan, in het alge- gesproken, a's een gevaarlijk rijdor beschouwd worden". Onder groote hilariteit der afgevaardig den kondigde deze Lord verder als zijn memirg aan dat aan personen t °hen 19 en 21 jaar geen rijbewijs gegeven mocht worden, want ueze leeftijd is zeker de ge vaarlijkste veer de veiligheid van het ver- '■cer! Evenmin mocht aan personen bv c de 60 jaar een rijbewijs afgegeven worden. ±>ij stemming werd tenslotte de wet, v> do leeftijd tot het verkrijgen van een rijbewijs, op 16 jaar gesteld werd, met groote meerderheid aangenomen. SPANJE. Een zaligverklaringsproces. Sedert eenigen tijd is er in Spanje een grootsche beweging omstaan cm te ver krijgen dat het proces ter zaligverklaring van Isabella de Katholieke koningin van Castiüe, zal worden ingeleid. Do politieke eenhied van Spanje kwam in de vijftiende eeuw tot stand, ingevolge van haar huwelijk met Ferdinand, koning van Aragonië. Onder de talrijke schare van vrome 'vrouwen waaraan Spanje zoo rijk is neemt Isabella een zeer hooge plaats in. De nieuwe geschiedkundige on derzoekingen hebben weer een geheel j nieuw licht geworpen op het leven van deze beroemde vrouw waardoor de uitspra ken van de vroegere geschiedschrijveis bevestigd werden, dat zij voor de katho lieke vrouwen een goed voorbeeld is ge weest. Aan hare energie en doorzettings vermogen en aan haar geloofsijver is het toe te schrijven dat het laatste stukje Spaansch grondgebied na eeuwenlange Mohamedaansche overhecrsching van de Mooren gezuiverd werd, waardoor do macht van de Halve Maan over west Euro pa eindelijk gebroken werd. Doch de her innering aan Isabella is vooral levendig gebleven, omdat zij de beschermvrouwe is geweest van Columbus. Aan hare sympa thieke medewerking en financieele steun is het te danken, dat de groote ontdek kingsreizigers in staat was zijn geweldige reis te ondernemen. Later heeft de ko- ningon ontzaggelijk veel gedaan voor de bekeering der Indianen; geen rnoeite of geldelijke offers werden gespaard om het uitzenden van missionarissen mogelijk tc maken. Zij stond midden in het publieke even bij alle voorname' staatsaange'egen- heden was zij tegenwoordig en bij de on- derieekening van ieder gewichtig stuk zet te zij hare handteckening naast dien van haar echtgenoot. Bovendien wist zij, on danks haar drukke bezigheden, nog tijd re vinden voor het verrichten van veelvul dige werken van godsvrucht en barmhar tigheid. Het kerke!ijk-getijden-boek, waar uit zij iederen dag gewoon was te bidden, behoort thans tot een van de kostbaarste bezittingen van het Britsch museum to Londen. AMERIKA De katholieke pers in de Ver. Staten. Het bekende blad de „Universe" heeft een geweldige actie ondernomen om den invloed van de katholieke pers te verster ken. Zij stelt zich daarbij ten doel om in ieder katholiek gezin een katholieke krant ,to brengen. Daar de gewone propaganda middelen niet geschikt zijn om meer be kendheid te geven aan een godsdienstig blad, heeft dc redactie het volgende mid del te baat genomen, om de katholieke ezers belang te doen stellen in de katho lieke pers. Voor de lezers, die de meeste nieuwe al mnementen aanbrengen, worden tot el ,lo Mei 1830 drie prijzen beschikbaar gesteld: de eerste prijs bedraagt 250 gul den, de tweede prijs 125 gulden en de der de prijs 60 gulden. Bo-, mdien worden er VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De rr.oties van wantrouwen in het nieu we Duitsche kabinet verworpen. Verscherpte toestand in Britsch-Indië. Ontploffingen in Philadelphia en New York. Verscheidene doovlen. (Buitenl. Be richten, 2e blad). BINNENLAND. De zeventigste verjaardag van Frederik van Eedan (L. en K., 3de blad). in iedere parochie nog prijzen van 125 gul den, van 60 gulden en van 25 gulden be schikbaar gesteld. Het Episcopaat en de katholieke pers. Vier leden van het Amorikaansch Epis copaat zijn dezer dagen toegetreden tot cle katholieke verocniging voor Pers en Lectuur nl. de aartsbisschop Dowling van Sint Paul uit Minnesota, de Bisschop van Fort /ayne, de Bisschop van Manchester (N.-H.). en do Bisschop van La Crossc. De katholieke vcreeniging voor Pers en Lectuur stelt zich ten doel om 500 men- schen m lc werven, die toetreden tot de vereeniging als „lid voor het leven". De renten van deze bijdragen zullen wor den besteed om een jaarhjKsche prijsvraag te bekronen, die onder katholieke schrij vers zal worden gehouden. In het afgeloo- pen jaar werd doze prijs toegekend voor de beste novelle. In 1930 wordt een bedrag van 500 dollar beschikbaar gesteld voor het beste essay, Ook Kardinaal Hayes, Kardinaal Mundc- lein en de meest bekonde aartsbisschop- reu en Bisschoppen van Amerika zijn reeds lid van do kalholieko vereeniging voor Pers cn Lectuur. BRITSCH-INDIE VERSCHERPTE TOESTAND. Zaterdag arrestatie van Gandhi? Volgens berichten uit alle dcelen van Britsch-Indië is dc toestand in het geheele land aanzienlijk verscherpt. De arrestatie van Gandhi, waarover reeds geruimen tijd gesproken wordt, zou volgens de mededeeliug van een specialen verslaggever van dc „Daily Telegraph" to Bombay'Zaterdag a.s., wanneer hij bij de kust aankomt, plaats vinden. De politie te Socrat, waar Gandhi gis teren aankwam, is gemachtigd, om Gandhi bij overtreding van het zout-monopolie in hechtenis tc nemen. Dc provinciale commissie te Bombay van het Indisch Congres heeft besloten, om 7 April a.s. het zout-monopolic le bre ken. Aan dc kust, waar Gandhi waarschijn lijk Zaterdag zal aankomen, treffen zijn aanhangers, die ten getale van ongeveer 10.000 man in het betrokken gebied zijn aangekomen, voorbereidingen voor een grootsche ontvangst. CHINA DE HERNIEUWDE BURGERSTRIJD. De vertegenwoordiger van Yen Hsi Sjan, den zoogenaamden model-gouverneur van Sjansi, wiens invloed in Peking en Noord- China ovcrheerschend is, heeft den buiten- landschen legaties medegedeeld, dat Yen het opperbevel van leger, marine en lucht vaart in de republiek op zich heeft geno men. Do expeditie, welke hij ging onder nemen, was tegen Tsjang Kai Sjek, den chef der Nanking-regeering, gericht. Het Agence Indo-Pacifique rae'dt uit Peking, dat de regecringstroepen over het geheelo front terugtrekken, terwijl de troe pen van Feng Joe Sjiang oprukken. Dc autoriteiten te Hankau hebben reeds sche pen beschikbaar gesteld voor het ontrui men der stad. Tsjang Kai Sjek heeft verklaard, den strijd tot het uiterste te willen voortzet ten. Hij is voornemens, zijn troepen bij het spoorwegkruispunt Soesjoebce ten Zuiden van dc Gele Rivier op te stellen cn daar den bes'.issenden slag te leveren. Weer een geestelijke vermoord. Uit Tientsin wordt gemeld, dat een En- gelsch geestelijke van het Engelsch-Chi- neesch college te Tientsin door bandieten in Peiteiho is vermoord.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1