BINNENLAND UIT DE PERS Zielenadel VRIJDAG 4 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE R. K. VOLKSPARTIJ. De afd. Tilburg voor terugkeer tot de R. K. Staatspartij. Gisteravond heeft de afdeeling Tilburg der R. K. Volkspartij een algemcenc le denvergadering gehouden ter bespreking van de voorstellen, oni zich wederom met de R. K. Staatspartij te vereenigen. Deze voorstellen, die het resultaat zijn van de sinds eenigen tijd tusschen do R. K. Staatspartij en de R. K. Volkspartij ge voerde onderhandelingen, vormen de ba sis, waarop men tob overeenstemming hoopt te komen op het congres dat 13 April e.k. wordt gehoden. Gezien de be langrijkheid der besprekingen was de ver gadering der afdeeling Tilburg slechts matig bezocht. Door Mr. P. M. Arts werd een uiteenzetting gegeven van den loop der onderhandelingen, waarop de voor stellen, waartoe de onderhandelaars zijn gekomen, uitvoerig werclen besproken. Verschillende leden namen aan de ge- dachtenwisseling deel en wenschten op onderdeelen meer rekening te zien gehou den met hetgeen er leeft in de Volkspartij. De besprekingen hadden tot resultaat, dat de vergadering zich unaniem ver klaarde voor het aanvaarden der voorstel len, wijl in de gegeven omstandigheden door eendrachtige samenwerking 't meest te bereiken is. Met algemeene stemmen verklaarde de vergadering zich voor den terugkeer tot de R. K. Staatspartij. Als afgevaardigden naar het congres op 13 April werden aangewezen de heeren A. Donders on C. Knibbeler, terwijl daar naast nog twee plaatsvervangers werden benoemd. Aan de afgevaardigden werd een blanco mandaat verleend. Uit het Bloemist- en Tuinbouwbedrijf, Naar een co 11 ectief contrac ti AVerkgevers in heb tuinbouwbedrijf heb ben geen gevolg gegeven aan de uitnoodi- ging der bloemist- en tuinbouwarbeiders- bonden, om door gezamenlijk overleg te komen tot een regeling van de arbeids voorwaarden. Thans is door de samenwerkende arbei dersorganisaties aan de grootste werkge vers een concept collectief contract toege zonden, met het verzoek vóór 8 April a.s. te berichten, of men zich hiermede kan vereenigen of verdere besprekingen wenscht. O.m. wordt gevraagd een minimum loon van 32 per week voor vaklieden en 30 per week voor losse arbeiders. Voorts een werkdag van negen uur gedurende negen maanden en de vrije Zaterdagmiddag, 16 maanden en de vrije aZterdagmiddag, 16 April a.s. zal het personeel opnieuw ver gaderen. Uit het Drukkersbedrijf. Een prijsvraag en een tentoonstelling. De federatie der werkgevers-organisa ties in het boekdrukkersbedrijf heeft ter aanmoediging van het streven naar de vervaardiging van beter drukwerk, onder haar leden een prijsvraag uitgeschreven. De ingekomen werkstukken zullen, nadat ze door een bevoegde jury zijn beoordeeld voor het publiek ter bezichting zijn, opdat in ruimeren kring bekend worde, welke eischen aan goed uitgevoerd drukwerk kunnen worden gesteld- De bij de federatie aangesloten drukke rijen zijn verder uitgenoodigd, deel te ne men aan een te houden groote drukwerk tentoonstelling, die zal worden gehouden in het Militiegebouw,Singel 423 te Am sterdam, van 29 April tot en met 5 Mei. Uit het Bakkersbedrijf. Collectieve Arbeidsover e e m komst voor het Bakkers- bed r ij f. De collectieve Arbeidsovereenkomst voor het Bakkersbedrijf 1929 bevat o.a. dc bepaling, dat met ingang van 1 April 1930 het loon der bakkersgezellen en broodbezorgers met 1.verhoogd zal worden. Bezorgers in gedeeltelijken dienst krijgen naar rato het aantal uren, welke zij in dienst zijn, de loonsverhooging. St. Willibrordus Federatie van R. K. Onderwijzersverenigingen. In het hotel Noord-Brabant te Utrecht komt op AA^oensdag 23 April bijeen de fe deratie van R. K. Onderwijzers-vereenigin- gen in het Aartsbisdom Utrecht en het Bisdom Haarlem. Lx deze vergadering zullen de statuten der federatie aan een grondige revisie worden onderwox-pen. Onder de voorstel len der afdeelingen treffen we een motie aan van de afdeeling Eist, waarin groote teleurstelling wordt uitgesproken over de bij dc laatste begrootingsdebatten aan genomen houding van de R. K. Kamer fractie tegenover de rechtmatige salaris- eischen van onderwijzers en ambtenaren. De tweede protest-vergadering te 's-Gravenhage. In de groote zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage heeft gisteravond de tweede protestvergadering tegen de gods dienstvervolgingen in Rusland plaats ge had. De zaal was tot de laatste plaats met belangstellenden bezet. Als sprekers traden dezen avond op Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, De ken H. A. Th. van Dam, Opperrabijn S. R. Perreira on Z.Em. Metropoliet Eulogius uit Parijs. Li tegenstelling met de eerste protest vergadering had deze avond een zeor rus tig verloop. DE RADIO. We wachten op de daad. Het Huisgezin schrijft Zou men den Radioraad niet beter op doeken De veertien verdienstelijke staatsbur gers, die hem vormen, zouden daarmee toch niet geheel zonder emplooi geraken, en ons bleef het dwaze gezicht van een weifelmoedig, schipperend en heen en weer geslingerd college bespaard. Wij zijn thans reeds aan het derde ad vies van den Radioraad aan den minis ter, en mr. v. d. Deure, de voorzitter van de Nederlandsche Christelijke Radio-Ver- eeniging, houdt zich overtuigd, dat er best nog een vierde en een vijfde kan volgen. Het eerste advies hield in, dat de hee ren het niet eens waren geworden: ze wisten er geen mouw aan te passen. Het tweede gaf een zendtijd-verdeeling, die niemand bevredigde, zelfs niet hen, die door den Raad het meest waren be voorrecht. Van het derde kennen we den inhoud niet; alleen weten we, dat het weer vex-- gezeld ging van twee minderheids-nota's, een van links en een van rechts. Wat moet de minister van AVaterstaat van het geval denken, of heeft hij zelf aan de heeren van den Radioraad hun vorig opstel teruggezonden met verzoek het te verbeteren? Zou men met deze •- zoo weinig ge slaagde proeven niet ophouden, en is de minister niet mans genoeg om zelf een besluit, en een billijk besluit te nemen. Is het geen vex-keerdc, ja laten we het woord maar gebruiken, democratie, dat een minister zich poogt te verschuilen ach ter, of tracht te dekken met een advies, in plaats van vierkantweg te zeggen: zoo moet het, en zoo zal het-, want zóó alleen is het billijk? Eén ding kon de minister, nu de hulpe en radeloosheid van den Radioraad meer dan voldoende is gebleken, nog doen: do leiders van de omroepvereenigingen bij zich aan tafel noodigen conferentieta fel natuurlijk en hun zeggen: vertel eens hoe ge 't- hebben wilt en probeer of ge 't eens kunt worden; zoo ja, dan neem ik uw accoord over; zoo neen, dan kom ik morgen met mijn besluit. Eerlijk gezegd, begint het getreuzel met de zendtijd-verdeeling niet alleen dc keel uit te hangen, maar maakt het ons land ook belachelijk. Een zoo eenvoudig vraagstuk is binnen vier en twintig uren op te lossen, en we zijn er nu al een jaar en langer mee bezig. Het is prachtig naar overeenstemming te streven, maar meer dan genoeg is reeds gebleken, dat met de „neutralen" niet te eggen of te ploegen valt. Zij willen de ruimste en beste plaats in het ruimste en beste bed; zij tooien zich met het praedicaat „nationaal" en hebben al een paar jaar geprobeerd de goegemeen te kopschuw te maken met af te geven op het „sectarisme" in den aether. Voor dergelijke vertoogen gaat wel al lerminst een minister op zijook de heer Reymer is stellig niet voornemens het te doen. Reeds te lang heeft hij den schijn op zich laten rusten, dat hij door het oor- logsgeschreeuw wel een beetje geirnpo- neeijd weid. Het is thans meer dan tijd, dat hij een beslissing neemt, de beslissing natuurlijk, die aan het criterium van rechtmatigheid en billijkheid beantwoordt. Laat hij den Radioraad bedanken voor de moeite die deze zich heeft gegeven, en kort en goed afkondigen: zoo zal het en zoo moet het, en daarmee uit. Er zijn nu woorden genoeg gewisseld we wachten op de daad. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 5 April. Hilversum. 298 M. Na 6 uur 1071 M. (KRO.-uitzendingen). 8.158.30 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.00 Gramofoonplaten. I.002.00 Concert K. R. O.-Trio. 2.003.15 Kinderuurtje. 4.004.30 Esperanto. 4.305.00 Cursus Engelsch. 5.006.00 Voor-avond concert door het Patronaatsorkesb „St. Caecilia" tc Amers foort. 6.016.15 Max K. Gex-isch: Het groene hart van Duitschland: Thüringen. 6.307.30 Vervolg Vooravondconcert. 7.30—S.00 W. van A^eencndaalLucht vaart. S.00S.30 Gramofoonplaten. 8.3010.30 Studio-opvoering van „Het Poortje of De Duivel in Kruimelburg", van Dr. Fred, van Eeden. Op te voeren door het Vereen. Rotterd. Hofstad Too- neel. 9.30 ca. Nieuwsberichten. 10.3010.45 Gramofoonplaton. 10.4511.00 Mandoline-Ensemble. II.0011.15 Gramofoonplaten. 11.1511.30 Mandoline-Ensemble. 11.30—12.00 Gramofoonplaten. 12.00 Sluiting. H u i z e n. 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert. A. V. R. O.-Kwin- tet. 2.002.30 E. Steendam: „De makelaar dij in den lande in nieuwe banen ge bracht." 2.304.00 Aansl. van het Tuschinski- Theater te Amsterdam. 4.004.30 Modepraatje door Mevr. de Leeuw van Rees. 4.305.00 Sportpraatje door H. Hollan der. 5.005.30 Gezondheidshalfuurtje. Dr. J. B. F. van Gils, arts: Het leven van den tuberculoselijder. 5.306.00 Duitsch- Gevorderden en con versatie. 6.00 Concert door de Stafmuziek van het 5de Rcgt. Infanterie. In do rustpoos: Causerie door J. B. Sprenger: De zeil vaart in onzen tijd. 8.00 V. A. R. A.-uitzending. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. I.202.20 Orkestconcert. 3.50 Concert door Instrum. Sextet. 5.05 Orgelconcert door R. New. 6.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. Voetbalverslag Schotland— Engeland. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Sportberichten. 7.05 Pianorecital door Mrs. Norman O'Neill. 7.20 Lezingen. 7.50 Concert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.00 „Diversions" No. IA^ Tooneeluitz. II.2012.20 Dansmuziek. „Radio-Paris". 1725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.50 Dansmuziek. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een meisje onder een wa gen gedood. Dinsdagavond werd het elfjarig doch tertje van den heer Spikker onder het via duct nabij de Spoorstaat te Deventer door een wagen overreden, tengevolge waarvan het kind zware kneuzingen aan de borstkas 5.20 Orkestconcert. 8.35 Tooneeluitz. „l'Abesse dc Jouarre" van Ernest Renan. 10.20 Gramofoonplaten. Ldogenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonplaten. 9.3511.15 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Concert. Orkest en fluit. 4.505.50 Mandoline-orkest. 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. 11.2011.50 Gramofoonplaton. 11.5012.50 Kamermuziek. K a 1 u ïx d b o X" g, 1153 M. 12.0512.35 Gramofoonplaten. 2.504.50 Orkestconcert. 7.209.50 „Ole Luköje". Blijspel in 3 bedrijven van H. C. Andersen. 10.0511.35 Dansmuziek. Brussel. 508,5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert. Z c e s o xx, 1635 M'. v, 6.1511.20 Lezingen. 11.2012.10 Muziekuitz. voor scholen. 12.1012.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonplaten. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 „Dc Dollarprinses'"', Operette in 3 bedrijven. Muziek van Leo Fall. Daarna: Berichten en tot 11.50: Dansmuziek. TELEVISIE IN ENGELAND. Gelijk gemeld is, is Engeland er toe overgegaan op bepaalde lijden televisie- uitzendingon te getfen. Dinsdag is voor het eerst dc proef genomen om gelijktijdig het gesproken woord uit le zenden. Er werd gewerkt met de zenders tc Londen en Brookman's Park. Deze eerste proef is, naar de „Times" meldt, een suc ces geworden. Voor genoodigden stonden ergens in dc city twee toestellen, resp. voor televisie- en gewone ontvangst, opgesteld. Dc synchronisatie vaxx woord en beeld was uitstekend. Tot de eersten, die zich bij deze gelegenheid draadloos hebben laten bekijken, behoort o.m. de bekende Sir Am brose Fleming. Naar gebleken is, hangt het resultaat van de overdracht veel van den persoon af, die poseert. Sommige gezichten doen het beter dan andere. Het is moeilijk, zegt het blad, iets over de toekomst van de te levisie te voorspellen. Op het oogenblik is het materiaal, dat voor televisie in aan merking komt, zeer beperkt. Een uitzen ding van den roeiwedstrijd OxfordCam bridge b.v. kan zelfs nog niet overwogen woi'den. Men moet in ieder geval de po gingen van Baird op prijs stellen, die thans de televisie in de huiskamer bracht. Do toestellen, die in den handel zijn, kosten ongeveer driehonderd gulden. Voor een bedrag van ongeveer tweehonderd gulden kan men dc bcnoodigde onderdeelou aan schaffen, om zelf zoo'n toesiel in elkaar te zetton. Tn beide gevallen kan het televi sieapparaat achter het gewone ontvangtoe stel geschakeld worden. AVil men echter het gesproken woord er bij ontvangen, dan is daarvoor natuurlijk een apart toe stel noodig. o*eeg en in zorgwekkenden toestand naar het St. Jozefsgesticht moest worden over gebracht, alwaar heb is overleden. Tegen een telfoonpaal ge botst. Woensdagavond reed te Assen de auto van den heer De AVit uit \rcendam tegen een telefoonpaal. Beide inzittenden, die on der den invloed van sterken drank verkecr- deu, werden verwond en in de woning vaxx dr. Nienhuis verbonden. Later zijn zo naar het politiebureau ter ontnuchtering over gebracht. De auto was geheel in elkaar ge drukt. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 10) Ze zei dit op rustigen toon, nxaar toch had zich een angstig gevoel van haar meester gemaakt. Ook zij had, evenals haar zuster, al lang gemerkt, dat haar ver loofde wel wat vrij met Kascha omging en dat hinderde haar geweldig. Ze was het er met zich zelf niet over eens, of ze er met haar moeder over zou spreken, dan wel, of ze er haar verloofde over zou on derhouden. Door deze gedachten gekweld duurde het heel lang, voordat ze dien avon<? insliep. De avond, waarop het concert zou ge geven worden, was aangebroken. Mina en haar zuster waren in gezelschap van pro fessor Huner reeds vooruitgegaan, terwiil mevrouw Reumer en Kascha thuis op het rijtuig zouden wachten, dat beiden naar de concertzaal zou brengen. „De baron en de barones zijn dan toch niet gekomen", verbrak Kascha het stil zwijgen. „Had je ze dan nog verwacht? Ze heb ben immers afgeschreven." „Dat is waar, maar ik dacht zoo, dat ze bij deze gelegenheid wel zouden gekomen zijn. Dan hadden ze meteen kunnen hoo- ren, hoe ik mijn tijd besteed heb. Maar ik hoor het rijtuig aankomen." Een uitgelezen publiek vulde de groote concertzaal. Er zou dan ook iets goeds ge geven worden, want de medewerkers wa ren kunstenaars van den eersten rang, wier namen slechts voorkwamen op pro gramma's van eenig belang.Eén naam kwam er hedenavond voor de eerste maal op voor, de naam Katharina Bclionka en men was zeer nieuwsgierig, wie dat zou zijn. Men had gehoord, dat ze zeer schoon was en over een prachtige slem beschikte. Het concert nam een aanvang en spoe dig kwam Kascha aan de beurt. Talent verbonden aan schoonheid moet indruk maken, moet overwinnen. Kascha bezat beiden. Helder en vrij klonk haar stem en toen ze eindigde, daverde de zaal van het applaus. f Doch meer dan door dit applaus voelde Kascha zich beloond door de woorden van lof, die ze ontving uit den mond van haar leermeester, al verheelde hij niet, dat er hier en daar wel iets aan haar voordracht ontbroken had. Hij had haar bij den zang op de piano begeleid, ook bij een lange aria uit een opera, die ze met glans gezongen had en en zou ze nog het Poolsche lied zingen, waarmee ze zeker succes zou heb ben. De vreemde taal, het weemoedige van de toonzetting en voornamelijk de voox-- dracht moesten een overweldigenden in druk op de aaxxwezigen maken. Hierop re kende ze vast. Reeds bij het zingen van het eerste cou plet werd ze gewaar, hoe het lied bij allen insloeg. Ieder luisterde als betooverd door den klank van haar heerlijke stem. Maar toen ze het tweede vers aanhief, werd ze zenuwachtig. Een blik, dien ze vluchtig naar een loge geworpen had, was de oor zaak van haar verwarring. Ze raakte uit de maat en wat haar leeraar ook deed om met haar gelijk te blijven, het baatte niet. Verlegen zweeg Kascha bij 't einde van het tweede vers. „Houd moed, Kascha", fluisterde Zcisig, de leeraar, haar toe. ,,'t Zal best gaan, als je maar in de maat blijft." En Kascha be gon het derde vers. Al haar verlegenheid, al haar vrees was verdwenen. Ze zong nu zóó innig en zóó vol gevoel, dat men in de zaal stil bleef, toen ze haar lied uit had. Maar dan opeens barstte het applaus los, waaraan bijna geen einde kwam en waar- ïxa velen haar geluk kwamen wenschen met het behaalde succes. „Hoe kwam het toch", vroeg Zeisig haar, „dal u bij het tweede vers in de war raakte?" „Ja, hoe kwam dat?" antwoordde Ka scha zoo onbevangen mogelijk. ,Ik weet het zelf niet, waarom ik plotseling zoo ver legen werd en de kluts kwijt raakte. Maar ik was gelukkig weer spoedig op dreef." Hetzelfde antwoord gaf ze ook aan me vrouw Reumer, toen deze er haar naar vroeg onder het naar huis rijden. Den volgenden morgen- Kascha was reeds naar de muziekschool gegaan liet zich baron Barneck bij mevrouw Reumer aandienen. „Hoe jammer, baron", begon ze, nadat ze haar verrassing over zijn onverwacht- sche komst te kennen had gegeven, „hoe jammer, dat u gisteren niet bent gekomen, dan had u Kascha kunnen hooren zingen en getuige kunnen zijn van haar triomf. Dat had u bepaald genoegen gedaan." „Ik ben er getuige van geweest, me vrouw". „AA'at? U is dus toch gekemen?" „Ja. Heeft Kascha het u niet gezegd?" „Neen. Ze heeft er geen woord met me over gesproken." „Dan heeft ze me zeker niet opge merkt", vervolgde de baron en er klonk iets in zijn stem, dat op teleurstelling ge leek. „Ik verweet me reeds, dat ik de schuld er van was, dat ze in de war raakte. Maar nu ze me niet gezien heeft, behoef ik ex- me niets van aan te trekken." Mevrouw Reumer glimlachte even en vroeg dan, of hij over haar zang tevre den was. „Ik heb gehoord, dat Kascha gewoe kerd heeft met den tijd, want anders kon ze het in een goed jaar niet zoo ver ge bracht hebben," antwoordde de baron koel tjes, „maar toch zou ik niet graag willen, dat ze spoedig weer in 't publiek optrad, hoeveel eer ze daarmee zou kunnen in- oogsten." „En wat hebt u daar tegen, baron?" „Ik vrees en ook mijn moeder is daar bang voor dat Kascha nog niet genoeg vastheid van karakter bezit om al die eerbewijzen en dat huldebetoon op de juiste waarde te schatten. Ze zouden haar ijdel kunnen maken. Ik kan riet uitma ken in hoeverre ook haar jeugd en schoon heid medewerken om haar die triomfen te bezorgen, maar dat ze er ijdel door zou kunnen worden, kunt u niet loochenen. Eu daarvoor is moeder juist bang en ik was dat gisterenavond ook. En bijna speet het me, dat ik haar toestemming gegeven had om in 'l publiek op te treden." Mevrouw Reumer zweeg een poosje. „Ik weet niet", begon ze eindelijk: „wat u be sloten hebt ten aanzien van Kacha's toe komst. Mocht het echter uw wensch zijn, dat ze later door haar muzikale talenten in eigen onderhoud zal voorzien, dan ia daaitoc niets beter geschikt dan haar nu en dan te laten optreden bij concerten zooalö dat van gisteravond. Dan leert ze haar zenuwen in bedwang to houden en zal later geeix last hebben van do zooge naamde plankenkoorts." „Heeft Kascha al eens den wensclx te kennen gegeven later als zangeres op te treden?" vroeg de baron snel. „O, neen. Ze schijnt zich over de toe komst niet erg bezorgd te maken." „Dat komt met onze wenschen over een", verzekerde de baron, zichtbaar opge lucht door dat antwoord. „AVij zelf heb ben er ook nog niet aangedacht, wat Ka scha later zal moeten worden. Ze moot eerst maar zooveel kundigheden opdoen, als haar mogelijk is en de talenten, dio God haar geschonken heeft, trachten te ontwikkelen. Dan kunnen we later ïxog wel beslissen, wat wc zullen doen." Toen de baron een half uur later ver trok, na allerlei lofredenen uit den mond van mevrouw Reumer over Kascha ge hoord te hebben, vroeg hij nog torloops: „AVie was die heer met dien zwarten baard, die Kascha gisteravond hielp bij 't omslaan van haar mantel?" „Graaf Gregor Pettikoff, een Rus, die tegelijk met Kascha de muziekschool be zoekt". „Komt hij ook bij u aan buis?". „Neen. Kascha heeft hem op de muziek- scliool leeren kennenKomt u vanmid dag nog terug? Kascha zal 't erg jammer vinden, dat ze u niet even heeft kunnen spreken." Even weifelde de baron, maar dan zei hij, dat dit onmogelijk was. Hij moest dien zelfden ochtend nog vertrekken. „En wat moet ik Kascha zeggen?" vroeg mevrouw Reumer. „Groet haar van mij." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13