LAND- EN TUINBOUW VRIJDAG 4 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Groep veilingvereenigingen uit den Ned. Tuinbouwraad. Deze vereeniging hield gisteren haar alge- ineene jaarvergadering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Te ruim half elf opende de voor zitter, de heer F. V. Valstar, de vergadering. Na een woord van welkom aan alle aanwezi gen, afgevaardigden van 150 veilingvereeni- giugen, en inzonder aan den heer Boithuis, vertegenwoordiger van de Directie van den Landbouw, inede aan den heer Haffman, lid der Staatscommissie Haffman, wees spr. er op dat niettegenstaande het ongunstige jaar 1929, den moed er bij den tuinders nog niet uit is, Dal bewijst ook de groole opkomst in deze vergadering, betgeen ook op groote belangstel ling wijst. In samenwerking ligt de kracht. Spr mag constateeren dat er geregeld contact en samenwerking was met de regeering en den handel. De heer Zwaan die als vertegenwoordiger van den handel aanwezig was, riep spr. tevens cok een hartelijk welkom toe. Door samenwer king zal het mogelijk zijn den concurrenten te wederstaan en hen voorbij te marcheeren. 11 Juli 1.1, is het koperen jubileum der organisa tie gevierd. Toen is een wijle vertoefd bij de wieg onzer organisatie. In den druk der oor logsjaren is deze geboren en opgevoed. De nood dwong ook toen tot samenwerking. Er zijn er nu nog maar enkelen die parasiteeren op de organisatie. Spr. wijst dan op de crisis, vooral in den landbouw. De crisis in den landbouw. Een dergelijke crisis hebben we na iederen oorlog gehad en de economische gevolgen heeft men altijd moeten verdragen. Ook daaraan is altijd een einde gekomen, maar aan de verar ming was steeds niet te ontkomen. Zoolang de economische toestand van heden nog voort duurt zal men op moeilijke tijden moeten re kenen. De landbouwcrisis drijft in de richting van den tuinbouw, die daaraan geen behoefte heeft .integendeel. Dat de uitbreiding te snel is gegaan, wreekt zich reeds nu al. Doch nie mand kan een dergelijke uitbreiding beletten, fn 1929 hebben we van die uitbreiding een voorproefje gehad. Men heeft ook de moeilijk heden ondervonden. Doch de historie heeft bewezen, dat de tuinbouw wel tegen een slootje kan. Wat in zulke tijden niet op hech ten grondslag staat, niet gezond is, kan zich niet handhaven. Er zijn ook lichtende plekken die niet on derschat behoeven te worden. Een der krach tigste middelen zijn de tuinbouwcursussen, die steeds in aantal toenemen. Een tweede licht punt is de samenwerking met den handel, en met het Uitvoer-contvole-bureau, het U. C, B., welke samenwerking ziendcroogen toeneemt. Op het congres der Italiaansche fruitkweekers kwam men tot den overtuiging dat hij, die het beste product levert, als overwinnaar uit den strijd komt. In deze richting moet ook hier gewerkt worden tot de laatste tegenstander is overwonnen, hetzij goedschiks of kwaadschiks. De regeering kan hierin steunen, doch het particulier initiatief is nog nergens ter wereld door regéeringslichamen verbeterd. Regeeringssteun verslapt, de organisatie niet Wettelijke regeling is een -stok achter de deur die niet te spoedig voor den dag moet worden gehaald. Voor den ambtenaar buigt tenslotte alles, doch de voorschriften zijn veel moeilij ker te dragen dan van eigen organisatie. We hebben op heden een eereplaats wat betreft de- kwaliteit, al kan er nog wel wat verbeterd worden. Dat werd verkregen zonder de knoet van den ambtenaar. Laten we ons, in samen werking met den handel gereed maken om den zegetocht over den geheclen wereld voort te zetten. Aldus toegerust gaan we, in eerlijke concurrentie, 1930 in. De tarieven zullen den export belemmeren, doch onze plaats onder de zon zullen we behouden. We geven geen kamp. Laat ieder doelbewust zijn taak ver vullen. Met den wensch dat deze vergadering veel vrucht moge dragen en met de hoop en de bede dat de toestand zich spoedig moge herstellen, opdat we gerust de toekomst zul len kunnen ingaan, verklaarde dc voorzitter dc vergadering voor geopend. (Applaus). De heer Boithuis, vertegenwoordiger van de Directie van den Landbouw dankte voor de hartelijke woorden en zegde volle medewerking Icc. Ook de heer Hafmans spreekt dank voor de vriendelijke uitnoodiging, waarvan hij gaarne gebruik maakte. Hierna volgde verslag der Commissie lot vaststelling der notulen van de Alg. Vergade ring van 4 April 1929. De Commissie, bestaan de uit afgevaardigden van de veilingvereeni gingen Honselersdijk, Rotterdam en Wagenin- gen, adviseerde tot goedkeuring. Aldus werd besloten. Voor 1930 werden in deze Commissie be noemd afgevaardigdei van Medemblik (St. Jo seph), Veur en Goes. Het jaarverslag is in het jaarboek opgeno men. zoodal de leden dal in exlenso kunnen vinden hierin. De voorz. brengt een woord van dank aan den secretaris, rar. Niemöller, voor dit groote werk. Punt 5 was rekening en verantwoording over 1929, De financieele commissie bestaan de uit afgevaardigden van de veilingvereni gingen tc Grootebroek, Oud-Beijerland en v'enlo brachten een alleszins guustig rapport uil en adviseerde tot goedkeuring, de pen ningmeester dankend voor zijn juist beheer. Applaus. Inkomsten en uilgaven geven een be drag aan van 61645.55. De balans 17234.51 Dan wordt in behandeling genomen de be grooting voor 1930. De secr.-penningm. leest de verschillende posten voor. Na eenige toelichting wordt de begrooting ook goedgekeurd. De begrooting sluit in ontvangsten en uit gaven met een bedrag van 62500. Als leden der financieele commissie voor 1930 worden benoemd afgevaardigden der veilingvereni gingen Wateringen, Zwaag en Hoogezand Sappemeer. Aan de orde is dan: behandeling der be stuursvoorstellen. Sen neiging tot porren inplaats uan trekken. Het bestuur stelt voor de bijdrage der aan gesloten vereenigingen in dc kosten der in 1930 te voeren reclame, evenals vorig jaar te bepalen op 1.20 van den omzet, waardoor een bedrag van bijna 70.000 wordt verkregen welk bedrag zeker noodig is om de reclame op dezelfde doeltreffende wijze te voeren. Ver- schilende afgevaardigden voeren hierover het woord. Poeldijk, Loosduinen, Rotterdam, Delft, Weslerlee, Alkmaar spreken zich allen uit voor het voeren van een uitgebreide declame en verhooging van het bedrag voor dit doel door van den omzet niet 1/20, doch 1/10 van den omzet te heffen. De voorzitter zegt dat geconstateerd kan worden, dat er is een nei ging tot porren inplaats van treltKen. Dat ver heugt het bestuur, doch evengoed wil het be stuur tot voorzichtigheid aanmanen. Verschil lende vereenigingen namen reeds het besluit om 1/20 af te dragen, doch laten alle afge vaardigden alvast in hun respectievelijke af- deelingen de medcdeeling doen, dat een vol gend jaar wat meer, mogelijk 1/10 gevraagd zal worden. Hiermede ging tenslotte de ver gadering accoord en werd het bestuursvoorstel z. h. st. aangenomen. Controle op groenten en aardappelen. Het volgende bestuursvoorstel bedoelt dat de uitvoer van groenten, fruit en aardappelen krachtig wordt gesteund door voorafgaande controle en dringt er daarom ook bij de aan gesloten vereenigingen op aan, al die maat regelen te nemen welke het invoeren der con trole door het U. C. B. en het gebruiken van dat merk van het Uitvoer-Controle-Bureau kunnen bevorderen. Alhoewel de bestaans- noodzakelijkheid reeds lang is bewezen, blij ven nog altijd een aantal veilingen van verre slaan. Dc aandacht dient dan ook gevestigd op de geweldige bcteekenis die de controle op het product voor den afzet van dat product heeft. Alleen een aan alle eischen voldoend product kan er voor zorgen dat de Ned. Tuin bouw zijn positie op de wereldmarkt kan be houden en uitbreiden. Noodig i? daarom, zegt het bestuur, dat de veilingvereenigingen in haar voorwaarden de bepaling opnemen dat de producten, die hiervoor in aanmerking ko men, moeten worden aangevoerd, volgens de eischen van het U. C. B. en voorzien van het U C. B.-merk. Het bestuur dringt er tevens op aan dat het eenmalige fust in het geheele land gelijk zij, zoowel in maat als in prijs. Broek op Langendijk, Honselersdijk, Loos duinen dringen in deze aan op krachtige maat regelen en meer voortvarendheid, tevens er op wijzend dat algeheele medewerking van den handel in deze noodzaak is, omdat thans de gelegenheid bestaal om, al is het product aan dc veiling goedgekeurd voor het U. C. B.-merk, dc koopman bij de verlading oog alles met het product kan doen wat tot nadeel van den goeden naam strekken kan. De voorz. zegt, dat het voorstel in die richting wijst, doch al ic overhaast kan men ook hierin niet zijn. Er is al zeer veel verbetering verkregen. Een ge weldige sprong is men vooruitgeaan. Het is nu geen tijd meer voor theorie, maar practijk. Het bestuur zal in deze niets onbeproefd la ten. Het bestuursvoorstel wordt aangenomen. De hooge spooiwegtarieven! Het volgende voorstel van het bestuur luidt als volgt: De alg. vergadering, overwegende, dat de viachtlarieven der Ned. Spoorwegen ten aan zien van groenten, fruit en aardappelen ook in verhouding tol de waarde dezer producten veel te hoog zijn en een ernstige belemmering voor den afzet vormen, dringt bij de Regee ring ernstig op aanmerkelijke verlaging dezer tarieven aan en draagt het Centraal Bureau op alle maatregelen te nemen, welke daartoe bevorderlijk kunnen zijn. In de toelichting wordt er op gewezen dat reeds lang verlaging was toegezegd cn dat ten aanzien van andere dan tuinbouwproducten verlaging had plaats gehad. Steeds is op tegenkanting van de zijde der Directie van de Spoorwegen gestooten. Door de marktwaarde der producten is ook een absolute wanverhouding ontstaan. Een v agen witte kool van 10.000, ter waarde van 125. kostte aan vracht van Langendijk naar 01 denzaal 60, dus bijna 50 van de waarde van het product. Verschillende andere voor beelden worden nog genoemd. De Fransche tarieven zijn 80 lager, de Italiaansche 120 lager. Duitsche 80 Een brief nog pas van den Minister van Waterstaai ontvangen, gaf algemeele teleurstelling. De afgevaardigden van Loosduinen en Broek op Langendijk wij zen er op, dat ook noodzakelijk verlaging der vrachttarieven moet plaats hebben van artike len die de tuinbouw zelf noodig heeft, b.v. stroo, waarvan de vrachtkosten van Groningen naar Den Haag 60 bedragen. Na eenige be sprekingen wordt het voorstel aangenomen en wordt besloten een schrijven te irchten aan den Minister van Waterstaat, svaarin de ver gadering haar groote teleurstelling uitspreekt over het povere resultaat, wat tot heden werd verkregen. Ook stelt hel bestuur voor er bij de regee ring op aan te dringen, dat ten aanzien van dc keuringswerkzaamheden voor uitvoer, wel ke tot nu toe door den Plantenziektekundigen Dienst worden verricht, de veilingver. zooveel mogelijk worden ingeschakeld en dat met name aan de veilingsvereenigingen wordt op gedragen de keuring en de afgifte der certifi caten, welke door het buitenland bij den in voer van groenten, fruit en aardappelen wor den geëischt, onder toezicht en verantwoor delijkheid van den PI. D. Meerdere afgevaardigden geven hierover hun raeening te kennen en blijken het niet alleen met het bestuur eens te zijn, doch b.v. Langendijk zou zelfs de controle door andere lichamen dan de veilingsvereenigingen willen uitschakelen. Andere afgevaardigden en de voorzitter verklaren zich hier tegen, doch zou den aan de veilingsvereenigingen die taak wil len zien opgedragen, onder de waarborgen van den Plantenziektekundigen Dienst. Het be stuur krijgt machtiging in deze richting werk zaam te zijn. Verplicht veilen. De veilingvereeniging .,De Loosduinsche Groentenveiling" stelt voor hel Centraal Bu reau op le dragen om na te gaan, welke mid delen kunnen worden aangewend om het ver plicht veilen zooveel mogelijk in alle aange sloten veilingvereenigingen doorgevoerd le krijgen. Het bestuur zegt met dit voorstel geheel in te stemmen cn zegt ten deze volle medewer king toe. De afgevaardigde van Loosduinen licht het voorstel; nog persoonlijk toe en zegt zelfs te wenschen dat niet alleen het ver plicht veilen werd doorgevoerd, doch ook de verplichte aanvoer aan de veiling. Na eenige tegenkanting wordt het voorstel, zooals het aanvankelijk luidt, aangenomen. De enorme uitbreiding der groententeelt. De veiling Groningen stelt voor dat aan het Hoofdbestuur -wordt opgedragen zoo mogelijk maatregelen le treffen, welke er toe kunnen leiden, dat aan de ongemotiveerde uitbrei ding van de groententeelt, welke zich over het geheele land vertoont, eenige beperking wordt gesteid. Het bestuur zegt, dat door meerdere Tuin- bouwconsulenten reeds lot voorzichtigheid is aangemaand. Soms is door burgemeesters pro paganda gemaakt voor de glascultuur, waar tegen het #Centraa! Bureau ernstig heeft ge waarschuwd, en geprotesteerd, omdat hel niet anders dan tot teleurstelling kan leiden. Het Centraal Bureau bepaalde zich steeds tot het geven van gevraagde inlichtingen, doch ont hield zich van genoemde propaganda. Het voorstel is volgens het.bestuur te ver strek kend. Ook het oordeel der vergadering is eens luidend met dat van het bestuur. Op rigoureuze maatregelen aangedrongen. Hiversum stel4 voor het Centraal Bureau op te dragen, gezien dc moeilijkheden in den tuinbouw, overleg te plegen met de producen ten in binnen- en buitenland, ten einde betere levensvoorwaarden te krijgen in de bedrijven en dit te doen door b.v. teeltbebeperking, pro ductie-regeling, betere distributie. Het bestuur zegt een dergelijk voorstel on uitvoerbaar te achten daar genoemde midde len als b.v, teeltbeperking, niet te bereiken zijn. Internationaal in ieder geval niet. Boven dien zullen dergelijke middelen gevaarlijk zijn omdat van te voren van geen enkel product, zelfs niet bij benadering te berekenen is, hoe groot de productie zal zijn. Immers bijna alles hangt van de weersomstandigheden af. De afgevaardigde van Hilversum is het met het prae-advies niet eens en zou in ieder geval een commiss'-ï benoemd willen zien om deze zaak in studie te nemen. De voorz. stelt aan de vergadering de vraag of deze met het prae-advies accoord kan gaan of rdat iemand hel voorstel Hilversum kan steunen. Het voorstel vindt geen instemming zcodat het in z'n geheel verworpen is. Na rondvraag sluiting dezer belangrijke vergadering. FILM-NIEUWS De biografie van Bessie Love. Bessie Love behoort zonder twijfel tot- de charmantste actrices van de Hollywoocl- sche filmkolonie en zij is er zeker ook een der populairste. Hét was de beroemde Da vid Wark Griffith, du eerste groote film regisseur, die haar „ontdekte"'. Griffith ont moette haar enkele jaren geleden en werd getroffen door haar „schooimeisjes-charmo" haar opgewektheid en haar lieftalligheid. Zonder aarzelen gaf hij haar een rolletje in Flying Torpedo en zoo begon Bessie haar filmcarrière. De eene film volgde op dc andere.... Bessie dwaalde van studio naar studio en van de eene jnaalschappij naar do andere. Het publiek vond haar een leuke verschij ning en hét aantal harer bewonderaars was niet gering.... iedereen voorspelde Bessie Lovo een prachtige loopbaan. Maar dal duurde nog wel even. Want ondanks de stelligheid, waarmee men haar „stardom voorspelde, werd Bessie bij geen enkele maatschappij als ster geëngageerd en in arren moede over dit onverklaarbare feit, verliet Miss Love in 1927 de film en zoclü Plankcnland op. Als Virginia Lee trad zij in operettes en musical comedies op en zij bleek ook uitstekend in staat om een muzi kaal variëté-nummer voor het voetlicht te brengen. Toen kwamen dc sprekende en musiccerende films. Nieuwe krachten wer den gezochtBessie kreeg een uitnoodi ging om zich eens aan een microfoonproef te onderwerpen en een paar liedjes te zin gen. Het proeffilmpje werd '-aaid cn onmiddellijk begon er een wedstrijd tus- schen diverse filmmaatschappijen om haar te engageeren. Zoo iemand was geknipt voor het nieuwe genre: ze kon spreken, zingen, dansen, ze 'was wool ijk, charmant, vol attractie, kortomiedereen wilde haar een contract geven. Metro Goldwyn Mayer engageerde haar tenslotte cn Bessie kreeg onmiddellijk de hoofdrol in Broad way Melody. Deze film maakte haar beroemd. Publick en kritiek prezen haar om het hardst, Bes sie's creatie van haar rol in deze film be zorgde liaar een mooi contract. Na de Broadway Melody volgde Tbc Idle Rich, toen The Hollywood Revue, Eva the Fifth en tenslotte Chasing Rainbows, haar laat ste film, waarin zij weer met Charles King tesamen optreedt. Haar werk in het musical comedy-genrc «is uitstekend en vol fijne trekjes, die de rasart-iste kenmerken. Bessie Love heeft al tijd hard gewerkt en lijden van depressie gekend, maar ze heeft haar glimlach be houden. Miss Love werd in Texas geboren en werd, zooals hierboven is gezegd tijdens een vacantie van haar school opgemerkt door Griffith. Zij hoeft zeer blond haar en bruine oogeu, houdt veei van tennis .i paardrijden, danst uitstekend en speelt met talent piano, guitaar en vooral ukelcle. Excer.t-^itelten van filmsterren. Als men alles moest gelooven, wat er over filmsterren worclt geschreven, zou men tot de conclusie komen, dat zij de meest wonderbaarlijke menschen ter we reld zijn en dat zij altijd anders doen dan anderen. Dat is natuurlijk slechts ten deelo IS ER NOG MORAAL IN ONZEN HANDEL? Een heerlijke roeping van de sociale organisaties. Herstel der christelijke handelsmoraal. In de „R. K. Middenstander" schrijft rector J. F. A. Bots, een merkwaardig ar tikel onder het opschrift: Handel en.... moraal. De eerw. schrijver wijst er eerst op, dat onze bevoegde schrijvers en sprekers blijk baar het vraagstuk van handel en moraal niet aandurven. Wat moeten we daarvan denken? zoo vraagt hij. Zou de handel, terwijl alles ver wrongen werd, oen paradijselijke onschuld hebben bewaard? Zou het liberalisme, dat in het productieproces tot zulke smadelijke resultaten leidde, in het distributie-proces nooit zijn doorgedrongen? Och, zonder iets van den handel af te weten, kan men reeds zeggen, dat dit een voudig onmogelijk zou zijn geweest, want daarvoor is de geest van Europa in al zijn lagen te radicaal door het liberalisme be dorven geweest. Dezer dagen werden we daaraan nog herinerd door het oordcel, dat de bekende Britsch-Indische volksleider Gandhi over ons heeft: „Bovenal haat liij de industrieele, handeldrijvende, gokkende christenen, al vereert hij Christus en de Katholieke missionarissen". Wat ergert dien Gandhi in ons? De te genspraak tusschen handel en moraalWat stuic hem zoo tegen dc borst? Onze onbe teugelde zelfzucht, ondanks ons Christen dom. Dienzelfden indruk maken wij in alle hoeken der wereld; zoo worden wij beoor deeld in Japan, dat intusschen door dien zelfden geest is aangestoken, in Marokko, met zijn aartsvaderlijke sheiks, on door eerbiedwaardige Indianenopperhoofden uit de Amerikaansche prairiën en door een voudige Negerkoningen uit het hartje van Afrika, zij allen zien ons, zooals een hun ner zoo plastisch uitdrukte, als „hongerige sprinkhanen". Overal ter wereld waar wij verschijnen, herkent men ons aan die brutale onbarm hartige zelfzucht, dat koningsbloed van het Liberalisme, dat door de aderen vloeit van heel Europa. Zou nu de handel van Europa anders zijn dan Europa zelf, temeer, waar juist aan het handelsbedrijf zulke groote zede lijke gevaren vastzitten, zoodat daar aller lei geraffineerde misbruiken zoo gemak kelijk insluipen? Neen, ook dehandel is ziek, zoo ziek, dat de Code Social der beroemde Mechel- sche conferenties durft zeggen, dat er geen vraagstuk zoo actueel is als dat van den woeker. Dat harde oordeel klopt geheel met Rerum Npvarum, waar door Leo XIII onder de oorzaken van het moderne so ciale vraagstuk ook de woeker wordt, ge noemd. „Een verslindende woeker. aldus de encycliek welke meer dan eens door de Kerk is veroordeeld, maar die toch, al is het dan ook in andere vormen, nog steeds door begeerige en hebzuchtige menschen wordt uitgeoefend, verergerde den trcuri- gfen 'toestand". Er béStaafc dus voor ons wel degelijk eeïi probleem: handel en moraal. De moraliteit in den handel. De eerw. schrijver zet dan uiteen, dat de bestaansgrond van den handel is een schakel tusschen de verschillende groepen en als de handel dus door zijn arbeid de rechten van een dier groepen schaadt, dan schakelt hij niet meer maar scheurt en zijn weldadigheid wordt gewelddadigheid. Onder moraliteit in den handel verstaan we dat bewuste stelselmatige streven om den eigen arbeid uit te voeren in harmonie met de andere groepen. Immoreel is dus die handel, die de prij zen drukt en aldus ten slotte de productie dwingt tot hougerloonen. Immoreel is de handel, die de prijzen stijft ten koste van de massa. Immoreel is de handel, die gebaseerd is op ongezonde prikkeling der behoeften. Immoreel is dc handel om den handel (die in geen enkele behoefte voorziet). Immoreel is de handel, die jongleert met de prijzen, ten koste van de bona-fide collega's. Zoo kan het gebeuren, dat eenzelfde •handelsartikel in eene zelfde stad voor tien verschillende prijzen kan worden ge kocht. Zoo kan het voorkomen, dat een goed handelsartikel van den een in beslag ge nomen wordt door een ander en als waar deloos op de markt, gegooid wordt tot re clame-doeleinde. Al deze immoreele praktijken, nog maar een bloemlezing uit een groote ceel, zijn niet denkbeeldig maar werkelijkheid. Dat alles kan gebeuren in onze samen leving. Dat alles maggebeuren. De grootste woekeraar kan veilig daar mee doorgaan, met de wet in zijn hand, waar. Filmsterren zijn vaak heel gewone menschen met heel gewone genoegens en liefhebberijen als ieder ander. Maar dat neemt, niet weg, dat er onder hen toch-ook wel zijn, die er vreemdsoortige hobbies op na houden en die speciaal in of bij hun huis hun liefde voor het excentrieke botvieren. John Gilbert heeft bij zijn huis een heu vel, geheel met zand bedekt. Laat men zich hiervan afrollen, dan komt men op een aardig strand terecht en nog een paar tien tallen meters verder is een keurig zwem bad. Gilbert noemt dit stukje bezit: „m'n privé-oceaan' Lew Codv heeft in zijn huis een deur, waarop iedereen, die iets in de filmwereld beteekent, zijn naam moet zetten, wanneer hij voor de eerste maal binnentreedt. De deur is vanzelfsprekend een kapitaaltje waard. Jack Conway kan de tijd, dat hij bij de marine was, niet vergeten en in zijn kelder heeft hij een complete kajuit van een schip laten maken. Het grappige is, als oen gerespecteerd burger; hij verdient immers geld! Hiermee raken we de innerlijke voosheid van onzen tegenwoordigen handel, cn zoo wordt het misschien begrijpelijk, clat T zou bezwaarlijk is sprekers en schrijvers te vin den over handel en moraal, want er is fei telijk geen moraliteit meer in onzen han del. Die zakelijke maatstaf moest wol ver vallen, sinds de handel is losgeslagen van zijn doel. Het doel van den handel. Als men iemand vraagt, waarom hij zich in den handel heeft begeven, zal hij ant woorden: natuurlijk, om wat te verdienen; dat is het subjectieve doel van den hande laar. Maar boven dat subjectieve doel van den individueelen handelaar blijft staan het objectieve doel van den handel om als schakel tusschen productie en verbruik een harmonisch geheel te vormen. Het, subjec tieve doel van den handelaar is daar best mee te vereenigen, want degene, die zijn vakkennis, tijd en kapitaal ten dienste stelt eener veilige waren-distributie-, ver dient ongetwijfeld eene passende vergel ding, te meer, daar handel een vertrou wen staak is. Maar onder den funesten invloed van het liberalisme heeft zich geleidelijk aan in de geesten een verandering voltrokken die de zaken op d'r kop zet, waardoor het subjectieve doel van den handelaar gewoi- den is het objectieve doel van den handel: nd. verdienenDeze overtuiging is sinds dien, ja, bij wie eigenlijk niet, maar zeker bij dc handelaren, vleesch en.bloed gewor den, dat de handel dient om te verdienen. Daarmee heeft de handel zijn eigen rechtsgrond weggeslagen en het is wel op merkelijk, dat sindsdien dc pogingen zijn begonnen der massa, de distributietaak van den handel zelf ter hand te nemen. Maar de verloochening van 't primaire doel bracht ook van zelf mee de verlooche ning van den zedelijken maatstaf, die op dat doel is gebaseerd. Want als verdienen het eerste doel is, dan wordt ook alles ze delijk goed, wat in den handel op dat ver dienen is gericht, als liet maar geschiedt binnen 'i raam der burgerlijke wetgeving; maar dan telt niet meer mee de vraag hoe de weeromslag is op de productie of de collega's of de consumenten. De jaren in en rond den oorlog hebben op dat thema een bonte illustratie geleverd. Elke zonde straft zich zelf. Elke zonde straft zich zelf, ook deze en zoo weten wij dat- door toepassing van een onbarmhartig ellebogen-systeem, harde con sequentie der winsteconomie, reeds nu zoet: vele klein-handelaren 'n tamelijk zorgelijk bestaan leiden en die kring zal noodzake lijkerwijze nog geregeld groeien. Maar onze handelaren hebben de toe komst van onzen handel zelf zoo goed als geheel in handen. Zij zullen tot beter inzicht moeten ko men in het- wezen der maatschappij, zij moeten gaan begrijpen,, datvoorhet be drijfsleven voor alles orde noodig is en dat de grondslag-van die orde niet is de vrijheid maar het recht. Zij moeten weer overtuigd worden, dat het doel van heel het bedrijfsleven slechts kan zijn te voor zien in de behoeften van het volk aSn stof felijke goederen en niet in het wilde weg rijkdom te winnen. Orde moet er komen in de productie, niet in 't minst om dc juiste verhouding te bewaren tusschen de voortbrenging van noodzakelijke nuttige en pas ten laatste van luxe-goederen. Orde moet er komen in den handel; handel mag maar niet open staan, waar en zooals men belieft doch verdient slechts een plaats, waar een schakel noodig is tusschen pro- lucAc en consument. Maar ook clan moet die handel gebonden zijn door dc dubbele stelregel van goede kwaliteit tegen pas senden prijs, passend zoowel voor produ cent als verbruiker. Voor de vaststelling van zulk een pas senden prijs is clan weer noodig, clat alle belanghebbenden met gelijke rechten en gelijke macht daaraan hebben meegewerkt. Het spreekt ten slotte van zelf, dal de verwerkelijking dezer idealen veronder stelt en eischt een krachtigen uitbouw on zer sociale organisaties een hartewcnsch der Kerk. Een heerlijke roeping. We gelooven niet, dat de uitvoering dezer gedachten onze handelswereld bij zonder lokt. Maar de vraag is niet oi' het prettig maar of het recht is. Wat is heel het verzet tegen de huidige maatschappelijke orde anders als een be wust of onbewust roepen om eene weder- erkenning van Christus' bergrede, om een herstel der christelijke moraal Mogen onze sociale organisaties hare heerlijke roeping steeds beter verstaan cn aandurven. clat er ook patrijspoorten in deze kajuit zijn, die een bijzonder gezicht op het wa ter geven. Zij zien namelijk uit op hot zwembad van dezen regisseur. Het bioscoopje, dat Marion Davics in haar huis heeft laten inrichten is zoo luxueus en precieus, clat het een der be roemdheden van Hollywood is, évenals het Teatro Intimc van Ramon Novarro, waar tal van bekende kunstenaars reeds optre den, en waar ook de kleine operettes, die Novarro maakt, worden gespeeld. Blister Kcaton houdt er een klein die rentuintje op na met een zeer kostbare volière en regisseur Cecil 13. de Mille heeft bij zijn huis eenschietbaan, aangezien hij een hartstochtelijk boogschutter is. Charlie Chaplin heeft thuis een klein for maat kerkorgel staan, van Tom Mix is de wapenkamer bekend. Maar wie zou ge dacht hebben, dat William Heines bijna al zijn kamers vol heeft staan met oud porcelein en antiek zilver?

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10