ÊL-' 1 I, in ï^iii n Zielenadel DONDERDAG 3 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 r f i:; - a Nieuw geopend veilingsgebouw te Aalsmeer GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Botsing tusschen tram en auto. Gisterochtend omstreeks half negen is er onder de gemeente Voorburg, in de on middellijke nabijheid van Den Haag, een ongeluk gebeurd, met een der wagens der Blauwe Tram, die de verbinding tusschen ScheveningenDen Haag en Leiden on derhouden. Op gemeld uur kwam een tram uit Lei den in botsing met een vrachtauto. De auto, geladen met zand, wilde uitwijken voor een andere auto, maar kwam bij het passeeren op de trambaan. Doordat de tram op zeeT korten afstand achter de auto reed, was een aanrijding niet meer te voorkomen. De vrachtauto werd zoo goed als ge heel vernield. Een groote partij zand kwam op de rails terecht. Ook de tram werd zwaar beschadigd. De bestuurdef van de tram kwam er, eveneens de chauffeur, bui tengewoon goed af, zoodat de gevolgen van het ongeval getukkig slechts van materiee- len aard zijn. Er ontstond echter een aanmerkelijke vertraging in het tramverkeer, doordat natuurlijk eerst de rails moesten worden vrijgemaakt. Waar op dat uur zeer vele personen in de tram zitten, die van een der omliggen de gemeenten naar Den Haag gaan en daar een betrekking op een kantoor of Departement hebben, waren velen de dupe van dit ongeval. Wielrijder onder een vracht auto. Dinsdagnamiddag omstreeks zes uur, kwam een vrachtauto van de firma Neder- veen te 's-Hertogenbosch, vermoedelijk door een defect aan het stuur in botsing met een wielrijder op de Heesschen weg en kantelde. De wielrijder geraakte geheel onder de auto. Medische en geestelijke hulp was spoedig aanwezig. Het slachtof fer beeft, naar men zegt, beide beenen ge broken, kneuzingen en een gapende hoofd wonde bekomen. De chauffeur kreeg geen letsel. De auto ligt nog gekanteld. De zwaargewonde wielrijder is naar het zie kenhuis in Oss vervoerd. Aan de gevolgen overleden. De 75-jarige landbouwer IJ. te Zieu- weDt, die ruim een week geleden door een motorrijder werd aangereden, is in het St. Vincentiusgasthuis te Groenlo aan de ge volgen overleden. Door tram overreden. Gistermiddag is de 74-jarige A. v. B., wonende aan den Hofdijk te Rotterdam bij de Galerij onder de tram geraakt. Hij kreeg een schedelbreuk en is pej^ auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij kort na aankomst is oyerleden. Een kunstgebit doorgeslikt. Te Kerkrade (L.) heeft de 37-jarige mijn werker Jacobi zijn kunstgebit doorgeslikt. De ongelukkige is aan de gevolgen daar van overleden. Lijk gevonden. Gistermiddag werd in de Zuiderzee drij vende gevonden het lijk van de ongeveer 4Ö-jarige ongehuwde vrouw P. W. uit Hoorn. De oorzaak van dit ongeval is niet bekend. Aan de gevolgen overleden. Het anderhalf jarig kindje der familie Z. te Well, dat hevige brandwonden be kwam, is aan de gevolgen overleden. Boschbrand. Voor de derde maal in korten tijd is brand uitgebroken in de bosschen behoo- rende bij het in aanbouw zijnde Mgr. Mut- saersherstellingsoord op de Groote Heide te Venlo. De brand is ontstaan doordat eenige schilders, welke daar werkzaam waren, on voorzichtig met vuur zijn omgegaan. De daar aan het werk zijnde arbeiders van de Ned. Heidemaatschappij hebben het vuur weten te blusschen. Een prachtig bosch is in vlammen op gegaan. Heidebrand. Dinsdagmiddag heeft te Stroe een he vige heidebrand gewoed, waardoor een op pervlakte van 16 a 17 H.A. in vlammen is opgegaan. De afdeeling Stroe van den boschbrand weerkring, bijgestaan door boschwachters en personeel van het Staatsboschbeheer zijn er in geslaagd de vlammen te blus schen vóór de de boschen hadden bereikt. De heide behoort in eigendam aan de heeren H. van Wenum en P. Bouw. De brand is vermoedelijk ontstaan door von ken uit een voorbijrijdende locomotief. Boerderij afgebrand. Gisternacht is de boerderij van A. Bok te Poederoijen nabij Zaltbommel tot den grond toe afgebrand. Met veel moeite zijn de bewoners gered. Vijf melkkoeien en eenig ander jong vee zijn verbrand. De oorzaak is onbekend. Het huis was laag verzekerd. Kerkdiefstal. Deze week kwam de schoonmaakster in de R.-K. kerk te Tuitjehorn bij het ver plaatsen van de armenbus tot de ontdek king, dat deze bus veel lichter was dan de vorige week. De werkster waarschuw de den pastoor en na onderzoek met den armenmeester bleek, dat bet deurtje van de armenbus met een beitel was verbro ken en ongeveer een bedrag van 50 k 60 daaruit was ontvreemd. Geldkistje gestolen. Ten nadeele van te BanholtAbheer is een geldkistje, dat acht biljetten van honderd gulden, vijftien gouden tientjes en oude Duitsche bankbiljetten bevatte. Uit een lade werd nog gestolen een porte feuille met 200. Vermoedelijk hebben de dieven zich laten insluiten. 300 kuikens gestikt. Bij een pluimveehouder te Scherpenzeel zijn 300 kuikens gestikt door uitstroomend gas ten gevolge van het uitwaaien der Overlast van vliegen. Eenige jaren geleden werd in den water toren te IJmuiden een electrisch verlichte klok aangebracht. Deze schijnt een buiten gewone aantrekkingskracht op do vliegen te hebben. Deze toch kwamen zich in zoo grooten getale in de warmte der lampen kost eren dat onlangs een drijfjacht geor ganiseerd werd en ontelbare exemplaren konden worden gedood. Het euvel blijft aanhouden, zoodat de directie van de waterleiding in overwe ging heeft genomen het uurwerk weg te nemen, omdat het voor een watertoren allerminst wenschelijk is, dat zich daarin de besmetting overbrengende vliegen gaan inkwartieren. Aaischolverskoloniën. Op de Toontjesplaat in den Biesbosch is de aalscholverskolonie sterk aange groeid. Thans bestaat deze uit 4000 vo gels welke dieren driemaal per jaar broe den. Het gemiddelde aantal jongen be draagt 3, zoodat wanneer dit jaar geen be perking of vernietiging op deze kolonie wordt toegepast aan het einde van dit j°ar de zwerm zal zijn aangegroeid tot pl.m. 18000. Elke vogel verorbert per dag een pond visch, alsdan zullen door deze vogels aan het einde van het jaar zijn ver slonden 657000 pond visch. Door de rivier- visschers is thans aan den Minister van Landbouw gevraagd deze vogels totaal uit te roeien. Ook een oordeel. Wel Jansje, hoe bevalt het je in Am sterdam Goed, Mevrouw Was je er al eens eerder geweest? Ja, Mevrouw! Verleden jaar. En ben je al eens naar het Rijksmu seum toegegaan? Ja Mevrouw! Vind je het daar niet erg mooi? J-jawel, maar ze hebben er nog altijd dezelfde dingen als verleden jaar! „Vad." BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN SCHEEPSRAMP IN JAPAN. Vermoedelijk meer dan honderd dooden. In het Zuiden van Japan is een boot omgeslagen, aan boord waarvan zich 300 passagiers bevonden. Vermoed wordt, dat meer dan honderd personen zijn verdron ken. De ramp is waarschijnlijk een gevolg van overbelasting. GIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 4 April. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.30—11.00 N. C. R. V. Ziekendienst. 11.3012.00 K. R. O. Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 K. R. O. Concert door K. R. O.-Trio. I.15—2.00 K. R. O. Gromofoonplaten. 2.00—3.00 K. R. O. Gramofoonplaten. 4.00—5.00 N. C. R. V. Chr. Liederen- uurtje door Joh. de Heer. 5.006.30 Concert. Mej. Lies Thoen (so praan), Jo. Thoen (viool), de heer M. Coe (fluit), Dan. F. Hildemeester (piano en orgel). 6.30—6.40 K. R. O. Beursberichten. 6.407.00 J. van Roosmalen: Voorjaars- en Zomerbespuitingen bij vruchtboomen. 7.00—7.10 K. R. O. Causerie door mevr. M. Reiber—Nan naar aanl. v. d. cursus in schriftverbetering. 7.30 V. P. R. O.-uitzending. Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Kwintct. 2.052.45 Uitz. voor scholen. G. Pilger vertelt over „De Chineesche zijde-cultuur" en „Hoe Chineezen feest vieren". 2.453.00 Gramofoonplaten. 3.004.00 Maak-het-zelfcursus. 4.305.00 Gramofoonplaten. 5.00—5.30 Lezing door M. de Koning. „Boschbrandgevaar en middelen ter voor koming. 5.30—6.00 Gramofoonplaten. 6.00 Tijdsein. 6.01 Voortz. Gramofoonplaten. 6.30—6.45 Gramofoonplaten. 6.45—7.15 Spaansch: Beginners. 7.157.45 Radiocursus vanwege bet On derwijsfonds voor de Binnenvaart. K. G. Knupher: „Hoe te handelen bij en na een aanvaring". 8.01 Kerkconcert. Annie Woud (alt), Ferd. Hellmann (viool), Ferd. Kloer (or gel). 9.00—9.35 Lezing door J. A. Veraart. 9.3510.00 Concert door A. V. R. O.- Strijkorkest. 10.00 Persberichten. 10.15—11.00 Concert door Omroeporkest. II.00 Gramofoonplaten. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orgelspel door L. H. Warner, F. Lendrum (sopraan). I.50 Gramofoonmuziek. 2.50 Uitzending voor scholen. 4.05 Concert voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsberichten. 7.00 Pianorecital door Mrs. Norman O'Neill. 7.20 Lezingen. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Lezing. 10.50 c.a. Dansmuziek. II.3512.20 Dansmuziek. 12.2012.50 Proefuitz. Televisie. „R a d i o-P a r i s" 1725. 12.501.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert. Solisten, koren en orkest. Langenberg, 473 M, 6.207.20 Gramofoonplaten. 9.3511.15 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Concert. Orkest en hoorn. 4.50—5.50 Concert. Orgel, sopraan, cem balo. 7.35 „Schlager". Hoorspel. Muzikaal ge ïllustreerd. Daarna tot 10.20 Concert. Kalurdborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.202.50 Piano-recital. 2.504.00 Orkestconcert. 7.209.20 Orkestconcert en toespraken. 9.4011.20 Heruitz. van buitenlandscnc stations. Brussel, 508,5 M. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert door Militaire Kapel. Zee sen, 1635 M. 0.1511.20 Lezingen. 11.20—12.15 Gramofoonplaten. 12.1512.50 Lezingen. 1.20—1.50 Gramofoonplaten. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Berlijn. 4.507.50 Lezingen. 7.50 Orkestconcert. 9.50 Kaartspel. Daarna: Gramofoonpla- ten-concert. Ontploffing bij Tietz te Hamburg. Gisteravond tegen half 6 heeft in het warenhuis Tietz te Hamburg een ontplof fing plaats gehad, waardoor het glazen dak in de lucht werd geslingerd, waarna het vervolgens naar beneden viel en in do groote lichthal terecht kwam. De muren van de tweede verdieping werden zwaar beschadigd. Gelukkig werd niemand ge deerd. De politie en de brandweer werden tor- stond gealarmeerd. Men vermoedt, dat men met een aan slag, waarbij van ontplofbare stoffen is gebruik gemaakt, te doen heeft. Koolstofontploffing. In de brikettenfabriek van do Zoutmijn te Halle had Maandagavond in do schoor- steenen van de ovens een koolstofontplof fing plaats, waardoor vier man van het personeel licht gewond werden. De eigenlijke brand, die door de ontplof fing in de fabriek en in het koelhuis ont stond, was gering en kon door de eigen brandweer gebluscht worden. De schade aan het gebouw on machines in en bij de schoorsteenen is vrij groot. Over de oorzaak der ontploffing is nog niets naders bokend. Twee van de gewonden zijn reeds weder om uit het mijnwerkersziekenhuis ontslagen. ZESTIG BOMAANSLAGEN TE NEW ORLEANS. Uit New Orleans wordt gemeld: In den afgeloopen nacht zijn drie tramwagens door dynamietbomemn, die op de rails wa ren gelegd, zwaar beschadigd; er zijn geen menschenlevens te betreuren. Deze aan slag houdt vermoedelijk eveneens verband met dc staking van het tramwegpersoneel, die nu reeds eenige maanden duurt. Tot nu too werden 60 bomaanslagen gedaan. Weer een treinaanslag. Dinsdaguvond tegen zeven uur*, zoo wordt uit Hannover gemeld, werd op de lijn RintelnStadthagen een aanslag op een trein gepleegd. Op do rails was door tot nu toe onbekende daders een zwaar hardsteenen blok gelegd. De locomotief van een trein reed er tegen aan en ont spoorde met de voorste wielen. Niemand werd gewond. ERNSTIG BRANDGEVAAR VOOR OKLAHOMA. Door brandende petroleumbron. De stad Oklahoma verkeerde gisteren in groot gevaar, meldt de Times. Een petro- leumbrand en dc sterke wind dreigdo het vuur te doen overslaan naar de stad. Laat in den avond keerde de wind echter. Dc bezorgdheid is echter nog niet geheel gc- weken en op alle gevaarlijke punten zijn brandspuiten opgesteld. De bron is Woens dag plotseling gaan spuiten en is sindsdien nog niet onder controle gebracht. Geraamd wordt, dat zij al 200.000 barrels olie heeft geproduceerd. Do menschcn in do omge ving zijn gewaarschuwd, dat zij do ramen van hun buizen gesloten moeten houden en alle vuren moeten dooven. Ook de fa brieken hebben deze waarschuwing gekre gen. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 9) Kascha wa9 jarig geweest en had op kaar verjaardag prachtige geschenken ont vangen en de barones daarvoor bedankt. De brief was beleefd en kort. De barones vond hem koel en vormelijk en was daar over misnoegd. „He je wel", zei ze tot haar zoon, toen ze den brief gelezen had, „dat is nu haar dank. Dat meisje heeft geen hart." „En hoe zou ze nu een hartelijken brief kunnen schrijven, als ze voelt, dat ze door u steeds met voorname onverschiligheid behandeld wordt." antwoordde de baron ontstemd. „Onze gecshenken moeten haar daarom wel als schitterende aalmoezen toeschijnen, gegeven met een koel hart en voor zulke aalmoezen bedankte men op ge lijke wijze". „Maar jij hebt het toch in de hand om het baar onmogelijk te maken, dat ze onze geschenken als zoodanig beschouwt." „Waarom ik dat niet doe en waarom ik haar dat niet hartelijker schrijf, dat weet u, moeder. En daar u ze nog nooit één regel schrift hebt toegezonden, moet u er zich niet over verwonderen, dat ze op zoojo koelen toon antwoordt. Als u har telijk tegenover haar waart, zou zij 't ook zijn tegenover u. Als n niet welwillend zijt, wees dan in elk geval rechtvaardig." „En ben je dat tegenover mij geweest?" vroeg de barones bitter. „Toegevend aan een gril van een oogenblik, heb je gekozen tusschen mij en dat meisje. Dat meisje ging bij jou voor en ik kwam in de tweede plaats." ,-,Dat is de zaak niet, moeder. U stelt alles verkeerd voor. U neemt het een gril. Het zij zoo. Maar van dien zoogenaamden gril is mijn levensgeluk afhankelijk. Ik kon dus niet anders doen, dan ik gedaan heb." De barones antwoordde hierop niets en daar ze opnieuw merkte, hoe onwrikbaar haar zoon aan zijn plan vasthield, gaf ze het op om hem tot andere gedachten te brengen. VII. „Heeft de baron zijn toestemming al gegeven en zal hij zelf korren?" vroeg Kascha, die juist van de muziekles thuis kwam, aan mevrouw Reumer. „Ja, juffrouw ongeduld", antwoordde deze. „De baron heeft er niets tegen, dat je op het weldadigheidsccncert een paar liederen zingt, maar zelf zal hij niet ko men." „Dat is erg jammerriep Kascha te leurgesteld. „Ik had er me al op verheugd, dat hij mij zou hooren zingen." Plotseling kreeg ze een kleur, alsof ze iets onbetamelijks gezegd bad en verliet de kamer. Dien avond was er bij mevrouw Reumer een uitge'ezen kring van gasten bij elkaar gekemen. De meesten hunner waren be kend met Kascha's verleden en waren er van overtuigd, dat de baron haar zulk een zorgvuldige en ontwikkelende opvoeding liet geven alleen met het doel haar na ver loop van tijd te huwen. Haar bekoorlijk heid, haar talent, haar ijver, maar bovenal haar onschuld hadden haar tot lievelinge gemaakt van alle personen, die ten huize van mevrouw Reumer verkeerden en daar door viel het niemand op en stootte er zich bijgevolg ook niemand aan. dat mr>n haar meer attenties bewees clan men ge woonlijk pleegt te bewijzen aan een meis je, van wie men weet, dat ze bestemd is de eebtgenoote te worden, van iemand, dien men kent. Professor Huner, die haar t t eigen genoegen les in geschiedenis gaf, ging bij die attenties wel eens wat te ver, doch daar hij met Mina Reumer, de doch ter des huizes verloofd was. wekte dit geen argwaan en schreef men liet toe aan de genegenheid, die de leeimeester voelde voor zijn talentvolle leerlinge en Kascha zelf onderhield zich gaarne met hem. Maar op dezen avond gelukte het hem ze'fs niet Kascha in een gesprek te wikke len. Ze gaf koite antwoorden en was zicht baar verstrooid. Toen men haar naar de reden hiervan vroeg, antwoordde ze, dat de gedachte aan het concert, waarop ze zou zingen, haar een benauwend gevoel gaf." „U is er toch niet bang voor, juffrouw vrceg een van de aanwezigen. „Nu het beslist is, vind ik het om de waarheid te zeggen niet prettig, dat ik voor zooveel menschen zal moeten optre den", antwoordde ze. „U behoeft niet te vreezen, Kascha", zei dokter Hoff, de schoonzoon van me vrouw Reumer, ,a!s jc 't eerste lied gezon gen zult hebben, zal de bijval, dien je on dervindt, je wel bevrijden van allen angst." „En is u er zóó zeker van, dokter, dat mijn gezang aan het publiek zal bevallen? U hebt me nog nooit hooren zingen." „Naar hetgeen ik van u heb hooren ver tellen, ja. Üw stem en vooral uw voor dracht moet meesleepend zijn, zoodat ieder door uw zang bekoord moet worden." „En na afloop", viel professor Huner den dokter in de rede, „zal men u triomf naar huis brengen door dc paarden van uw rijtuig to spannen en zelf te gaan trekken en dan hoop ik, dat u mij een plaatsje in uw wagen zult gunnen." „Daarvoor is u te verstandig om op zoo iets te hopen", zei Kascha hem glimlachend aankijkend. Maar plotseling draaide ze haar hoofd om getrokken door den harts tochtelijken gloed, die uit zijn oogen straalde. Niemand had hiervan iets gemerkt en weer zichzelf geworden, vervolgde ze: ..Ik geef de voorkeur aan paarden voor den wagen; de gunst van het publiek laat iemand spoedig in den steek." „Dat is weinig vleiend voor ons, zei do dokter nu. „En om het bij ens goed te ma ken moet u eens een lied voor ons zingen. Het is toch niet meer dan billijk, dat wij, uw beste vrienden, u eerder hoorén dan lieden, die u geheel vreemd zijn." Tegen verwachting stond Kascha op en zette zich aan de piano. Niemand ver moedde, dat ze zoo bereidwillig op het ver zoek van den dokter inging om haar ?n- nerlijke onrust te verbergen die veroor zaakt was door den blik, dien professor Huner op haar geslagen had. Ze zong hetzelfde weemoedige Poolsche volkslied, dat ze een paar jaar geleden in den koestal voor de barones gezongen had en ook hier, in dezen beschaafden kring, miste het zijn uilwerking niet. Toen ze ophield waren alle aanwezigen zóó on t der den indruk, dat er een paar minuter j stille op volgde. En dan ineens, spontaan, volgde een stormachtig applaus. Op verzoek van den dokter zong Ka scha nog een tweede lied, doch toen de pro fessor ook met een zelfde verzoek kwam. stond zo op en verklaarde lachend, dat ze toch haar geheelen voorraad niet ten beste kon geven. Er moest wat overblijven voor den avond van het concert. Wie haar het verdere van den avond zou hebben gadegeslagen, zou bemerkt hebben, dat ze professor Huner opzette lijk vermeed. „Zeg Mina", zei Anna, de jongste zus ter, toen ze 's avonds samen op de slaap kamer waren, „jo moogt jo verloofde wel eens onder handen nemen. Ik vind, dat hij jou verwaarloost en veel te vee] werk maakt van Kascha". „Galanterie van hem, Anna. Niets an ders. Alle heeren bewijzen Kascha atten ties, en daarom maak ik me er niets on gerust over." „Het is meer dan galanterie", antwoord de Anna. „Ik heb hem vanavond in 't oog gehouden en de blikken, waarmee hij Ka scha zoo nu en dan aanziet, voorspellen me niets goeds voor je. Hij houdt te veel van haar." „Ik vertrouw Kascha volkomen. Die is verstandig genoeg en zal daarom doof zijn voor al'o verkeerde uitingen van genegen heid of liefde. Ze zal er vast niet naar luisteren." „O, van Kascha zal je ook geen hinder hebben. Daarvan ben ik overtuigd. Ieder, die haar te na komt, zal ze wel afjacht geven. Maar toch moet je eens op Hugo letten." „Dien vertrouw ik ook", zei Mina. (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5