SPORT STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 3 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TEGEN DE GELOOFSVERVOLGING IN RUSLAND. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage had gisteravond een groote protestvergadering plaats tegen de geloofsvervolgingen in Rusland. Er bestond buitengewoon groote belang stelling, zoodab de zaal tot in den nok ge vuld was. De politie had uitgebreide maatregelen genomen om het binnentreden van onge- wenschte elementen (e voorkomen. Op het podium hadden de sprekers plaats genomen, onder wie zeer de aandacht trok de Metropoliet Eulogius. Onder dc schare, welke het gebouw vulde was de minister-president jhr. Ruys de Beerenbrouck, voorts de ministers mr. Terp stra, dr. Deckers, jhr. mr. de Geer, de voor zitter der Eerste Kamer baron de Vos van Steenwijk, staatsraad Idenburg, de burge meester van VGravenhage, mr. Patijn. Aan den ingang werden eenige pamflet ten uitgereikt, wat echter tot geen orde verstoring leidde. Dr. Gondrijs, de leider van de protest- vergadering, opende de bijeenkomst en zeide, dat een groot aantal rechercheurs en vrijwilligers in de zaal waren om mo gelijke ongeregeldheden ten spoedigste to onderdrukken. Het koor der Russische kathedraal in Parijs, onder leiding van don dirigent Afonsky zong daarna „Sta op mijn ziell" van Iwanof. Rede dr. J. Th. de Visser. Een incident. Eerste spreker was dr. J. Th. de Visser, die begon met te zeggen, dat het geen won der is, dat de verontwaardiging vooral in Nederland zoo hoog opgevlamd is. De groo te meerderheid van ons volk stelt toch nog grooten prijs op den godsdienst en daarbij is de vrijheid ons dierbaarste bezit geweest. Spr. heeft medelijden, in de eerste plaats natuurlijk met de velen, die lijden onder do verschrikkelijke gebeurtenissen. Maar daarbij heeft spr. ook bovenal medelijden met hen, die de godsdienst trachten te ver nietigen. Zij verrichten Sysiphus-arbeid. Als alle mannen der Russische revolutie reeds lang vergeten zijn dan zullen daar toch nog do kerken staan en dc psalmen klinken. Nog steeds blijft bloed der marte laren het zaad der kerk. Spr. verhaalt hoe een der voorgangers van een gemeente in Rusland onder de toe spraak werd doodgeschoten door een van het Roode leger. Geroep: Leugenaar! Leugenaar! Een groot tumult ontstaat en dr. de Vis ser moet zijn rede onderbreken. Van een der galerijen wordt de roode vlag ontplooid. Een luid geschreeuw maakt de woorden van den voorzitter onverstaan baar. Van alle kanten schieten rechercheurs toe en een groot aantal personen wordt uit de zaal verwijderd; drie personen werden gearresteerd en naar het politiebureau ge bracht. Nadat de rust weer teruggèkeerd is, zet dr. de Visser zijn rede voort. Spr. zegt, dat er een gevoel van beschaming in hem is. Want al zijn alle verwijten, gericht tot de kerk, onjuist, toch vraagt spr. dat als alle Christenen en Joden meer gelet hadden op de leiding van God. ook op sociaal ge bied, zou dan gebeurd zijn, wat, helaas, is gebeurd. Spr. geeft ieder voor zich die ge dachte mee. De geschiedenis onder Gods leiding velt een oordeel en houdt een gericht over elke ongerechtigheid, ook over die uit onzen tijd. Uit de wanorde zal de Almachtige orde scheppen. Maar dan roept spr. ook allen op om beter Jood, om beter Christen te zijn, braver burger, om trouwer lid, ieder van zijn kerk te zijn, om dan, door heilige geestdrift bezield, de edelste hartstochten op te wekken in de ziel van ons Nederland- sche volk. God geve dat daartoe de bijeenkomst van hedenavond mogen bijdragen. Een donderend applaus volgde op de rede van dr. de Visser. Het kerkkoor zong daarna: „Cantiek der Cherubijnen" van Bortniansky. Rede Kanunnik van Dam. Spr. wees er op, dat ons protest uitgaat tegen het onrecht en de godsdienstvervol ging in Rusland. Waar recht, menschelijk- heid en godsdienst worden aangerand, daar heeft heel het menschdom het recht en den plicht om te protesteeren. Spr. vroeg hulde en bewondering voor de duizenden, die lijden voor hun geloof en voor hun godsdienst sterven en hoopte, dat spoedig verlossing voor het Russische volk moge komen. „Verlosser der wereld, redt Rusland", bad spr. onder algomeene instem ming der vergadering. Er is ons christenen wel eens verweten, dat onze voorouders hetzelfde hebben ge daan als thans in Rusland geschiedt. Dat is niet juist; het tegenovergestelde is waar. Wat in Rusland geschiedt, gaat tegen den godsdienst, wat vroeger hier gebeurd is, ging, zij het uit te ver gedreven ijver, toch uit liefde voor den godsdienst. Spr. vroeg gebed van allen voor de ver volgden niet alleen, maar ook voor de ver volgers, want velen hunner weten niet, wat zij doen. Van ons protest mogen we misschien weinig, maar van ons gebed mogen we alles verhopen. God is bij machte om den gewel- digsten orkaan neer te leggen. (Daverend applaus). Nadat het koor het Russische Requiem had uitgevoerd, sprak opperrabbijn I. Maar sen. Rede Opperrabbijn Maarsen. Spr. staat liier om vrijheid van gods dienst op te eischen voor hen daarginds in het *ïand vau vrijheid en gewetensdwang. Gewetensdwang in dezen verlichten tijd. Hoe is het mogelijk? Spr. schetst de verschrikkelijkheden van de godsdienstvervolging in Rusland. Wij Joden wisten het al lang onder welk schrik bewind onze broeders in Rusland leefden. Maar wij stonden machteloos, zelfs durfden wij geen protest laten hooren, uit vrees, dat onze broeders nog erger zouden worden gefolterd. Maar nu kunnen en mogen we niet langer zwijgen. 't Kan zijn, dat de woorden van protest met een gebaar van hooghartige minach ting ter zijde worden gelegd. Mogen hun oogen dan geopend worden voor het zoo ware woord van den wijsgeer en stichter van een twintigst-eeuwschen staat, Masa- ryk, dat de mensch om te leven religie evenzeer noodig heeft als de lucht om te ademen. Ook op deze rede volgde een daverend applaus. Nadat het koor een oud Bulgaarsch kerk gezang had uitgevoerd, was het woord aan den Metropoliet Eulogius. Rede Metropoliet Eulogius. Onder applaus der vergadering beklom de metropoliet het spreekgestoelte. De metropoliet sprak in het Russisch, het geen door dr. Grondijs in het Holiandsch werd vertaald. Uw sympathie voor het Russische volk roept in ons gevoelens van dankbaarheid. Reeds 12 jaar duurt de godsdienstvervol ging, die erger is dan ellende en hongers nood. In Rusland wordt godsdienst uitge kreten als vergif, als opium voor het volk, daarom worden alle middelen om den gods dienst uit te roeien geoorloofd genoemd. De goddeloosheid is als basis van het onderwijs ingevoerd, het vieren van Zonda gen en kerkelijke feestdagen is afgeschaft, op die dagen worden voor den godsdienst beleedigende optochten gehouden. Alle on derwijs in den godsdienst, zelfs door de ouders, is verboden. Alle godsdienstige boe ken en geschriften worden stelselmatig ver nietigd. Prachtuitgaven van den Bijbel werden, zooals spr. zelf had gezien, aan de winkeliers gegeven om in de bladen ervan boodschappen te verpakken. Alle kloosters zijn gesloten, hoewel de meeste plaatsen zijn geweest van geleerd heid en weldadigheid, centra van cultuur. Vele merkwaardige historische gebouwen van een godsdienstig karakter zijn verwoest. Dit alles treft den Russen diep in de ziel. Bedienaren van kerkgenootschappen in Rusland worden gerekend tot hen, die van de bescherming der wet zijn uitgesloten, broodkaarten mogen zij niet ontvangen, de rechtbanken zijn voor hen gesloten, iedereen mag hen op straat beleedigen. De plagerijen gaan zoo ver, dat het syndicaat van brievenbestellers besloten heeft geen post meer bij hen te bezorgen, de genees- heeren durven hen niet behandelen. Het beeld van Rusland roept kerkver volging in de eerste eeuwen na het Chris tendom in de herinnering. Voor de bestaande broederliefde betuig de spr. mede namens de Russische marte laren, de betuiging van diepe dankbaar heid. Een applaus, dat tot een ware ovatie aangroeide, volgde op deze rede. Vervolgens werd door het koor „Credo" van Gretchaninof uitgevoerd, waarbij de solo-partij werd vervuld door mej. G. Pav- lenko. Vooral deze geloofsbelijdenis heeft de aanwezigen tot in het diepst der ziel bewo gen. Aan het applaus na deze uitvoering kwam bijna geen einde. Motie. Hierna stelde dr. Grondijs de volgende motie voor: De vergadering, gehoord de vertegen woordigers der voornaamste gezindten in 's Gravenhage en van het Russische Chris tendom in West-Europa, verklaart, dat zij met diepe ontroering kennis genomen heeft van de godsdienstvervolgingen onder het huidig bewind in Rusland; dat zij met den schrijnenden nood der vervolgden mede-lijdt; dat zij voor God en menschen protes- teert tegen deze onduldbare gruwelen; Zij uoodigt het Comité van organisatie dezer vergadering uit er bij de Regeering op aan te dringen, dat deze hetzij in over leg met andere regeeringen, hetzij zelfstan dig, stappen doe of maatregelen neme, wel ke de beëindiging dezer geloofsvervolgingen in Rusland ten gevolge hebben. Toen dr. Grondijs de vergadering ver zocht door opstaan instemming met deze motie te betuigen, stonden alle aanwezigen onder luid applaus als één man op. Hierna werd de schoone, treffende bijeen komst door dr. Grondijs gesloten. VROEDSCHAP EN KANTONRECHTER. Wat nog wel zelden vertoond zal we zen: in de jongste vergadering van den gemeenteraad van Vriezen veen (O.) werd lustig gedebatteerd over den Kantonrech ter. Men zou eerstens wel eens willen weten, hoe de majesteit zijn uitspraken betref fende overtredingen der Vriezenveensche verkeersverordening motiveerde, zoodat men besloot Z.E.A. afschriften van zijn vonnissen te vragen. De voorzitter betwij felde wel, of do kantonrechter aan dat verzoek behoefde te voldoen, doch men kon het liebt wagon, vond de Vroedschap, die klaarblijkelijk over de wijziging dei- verordening piekert en nu maar zekerheid zoekt. Ook werd geklaagd over de hooge boe ten, welke die rechter oplegt voor overtre dingen der keuringsverordening. De men schen konden het haast niet betalen! Er ging dan ook al een slem op, om dan maar liever die verordening in te trekken. Alsof dat zoo maar ging! In ieder geval ervaren nu andere ge meenteraden, hoe zij aan stof tot praten kunnen komen. Te Workum is overleden de heer A. Wagenaar Azn., die tien jaar burge meester deze gemeente was. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur van het Huis van Bewaring te s-Graven hage de heer M. Hoekmae adjunct-direc teur van de Strafgevangenis te Amster dam. Het gemeentebestuur van Rheden heeft aan den schilder Gerard van Hove te Amsterdam opgedragen voor de raad zaal in het nieuwe gemeentehuis een portret van H. M. de Koningin te schilderen. Dezer dagen zijn aan de N.V. Mij. tot Exploitatie van de Vereenigde Olie- fabrieken te Zwijndrecht een groot aantal arbeiders men spreekt van 80 k 90 ontslagen. VOETBAL NEDERLANDSCH B-ELFTAL- N00RD-H0LL. COMB. 5—0. Gistermiddag vond op het H. F. C.-veld te Haarlem een wedstrijd plaats tusschen het Nederlandsch B-elftal en een Noord- Hollandsche Combinatie. Deze onmoeting was te beschouwen als een oefenwedstrijd voor de B-ploeg, die op 4 Mei te Gent te gen België B. speelt. Onder leiding van scheidsrechter Laar mans stellen de elftallen zich om 4 uur als volgt opt B-elftalr Halle Horsten Wanders Entjes Paauwe Schlosser Manssen van Os v. Reenen Tinsel Mulders 0 Hamstra Verkerk Scheeres De Geos Koene Bakker Ruys Jongeneel Hagenaars Boeree De Boer N. -H. - Combi n-a tie. De B-ploeg pakt onmiddellijk flink aan en zijn dan ook direct in de meerderheid. De rechtervleugel is actief, en hiervan dreigt dan ook het meeste gevaar. Na 10 minuten spelen neemt het B-elftal de lei ding als Manssen goed opbrengt, naar binnen zwenkt en met een hard schot de Boer het nakijken geeft (10). Het B-elftal blijft sterker. Tinsel, de Oostelijke speler, lost eenige malen harde schoten, die de Beer op fraaie wijze stopt Het Noord-Hollandscho elftal speelt te on samenhangend om gevaarlijk te kunnen zijn en succes voor deze combinatie blijft voorloopig uit. Als do Ajaxied Mulders door de verde diging heen breekt/vergroot hij met een goed schot den voorsprong (20). Van Reenen heeft even later pech, door tegen den lat te schieten. Aan de andere zijde zien we Verkerk hoog over schieten, waardoor een kans om den achterstand te verkleinen is verkeken. De B-ers zitten er goed op en Van Reenen heeft voor hen ten derde male succes. Met een 3—0 stand breekt dan de rust aan. Na, de pauze weet middenvoor van Ree nen al dadelijk de score te verhoogen als hij een fraaie voorzet van Manssen benut (40). Het spelpeil blijkt na de rust min der te zijn geworden dan daarvoor, vooral de voorhoede der reserves van Nederland spelen minder. Een 40-voorsprong schijnt voor het aanvalsquintet genoeg te zijn. Van Reenen -is op schot, hij lost herhaal delijk fraaie schoten, doch zijn clubgenoot de Boer heeft hem „door" en telkens redt de laatste resoluut. Wanneer het leder eenmaal van den binnenkant der paal te rug kaatst, is van Reenen vijf minuten voor het einde gelukkiger en uit een voor zet van rechts deponeert hij voor de vijfde maal den bal achter de Boer (5—0). Toch weten dc Noord-Hollanders ten slotte de eer te redden, wanneer een mi nuut voor het einde spil Ruys, die een goede partij voetbal speelde, uit een cor ner tegenscoort. Met een 5—1 stand voor de B-ers komt het einde. Nabeschouwing. Het B-team heeft ongetwijfeld een goe den wedstrijd gespeeld. Over alle linies waren de reserves sterker dan hun tegen standers. Van Reenen was ditmaal al heel goed op schot en ook zijn verdeelen van het spel was soms buitengewoon fraai. Al leen aan het zekere verdedigen van De Boer is het te wijten, dat de score niet hooger is geworden. Intusschen heeft van Reenen drie doelpunten gemaakt. Rechts buiten Manssen kan op een fraai gespeel den wedstrijd terugzien. De middenlinie en achterhoede waren safe, al hadden zij het niet bepaald zwaar tegen do Noord- Hollanders. Keeper Halle was zeker. Eer lijk gezegd zijn de Noord-Hollanders te gengevallen. Er zat geen verband tusschen de linies en gapingen tusschen voorhoede en middenlinie waren talrijk. Bovendien vlotte het in de voorhoede niet al te best en van samenspel was in de meeste ge vallen niet veel te bemerken. Ruys speelde een uitstekende partij, en stak huizenhoog boven zijn medespelers van de combinatie uit. Zijn zwoegen was enorm en herhaal delijk zag hij kans den B-aanval te bre ken en zijn aanvalsquintet aan het werk te zetten. Het was een nuttige oefenpartij voor de „Nederlandschc reserves". Het Nederlandsche politie-elftal samengesteld. Gistermiddag speelde het politie-elftal op het Vitesse-terrein tc Arnhem een wedstrijd tegen het Oostelijk politie-elftal. Het Oostelijk won met 73. Na deze ontmoeting werd het Neder landsch politie-elftal als volgt samenge steld: Doel: Visser (Arnhem). Achter: Van der Sluys (Arnhem) en Vierhout (Den Haag). Midden: Anderiessen (Amsterdam), Hal le (Deventer) en Keizer (Hilversum). Voor: Grommersbach (Utrecht), Multfer (Den Haag), Mensink (Zutphen), Vergunst (Amsterdam), van der Kamp (Amsterdam). Reserves: Trappel (Utrecht), van Heus- den (Arnhem), Dc Graaf (Amsterdam) en Jekel (Arnhem). AUTOMOBILISME Zal Kaye Don zijn pogingen opgeven? Naar verluidt volgens berichten uit Daytona Beach zou Kaye Don voorne mens zijn, om, indien de omstandigheden hem nog langer blijven tegenwerken, met zijn wagen, den „Silver Bullet" terug te gaan naar Engeland en zijn pogingen om het snelheidsrecord van Segrave te ?>"re- ken op te geven. SCHAKEN Winterwedstrijd Leldsche Schaakclub „Phiüdor". In de hoogste groep van den winterwed strijd zijn na de vorige vermelding nog de volgende partijen gespeeld: H. I. de Nie— E. W. v. d. Burgh 1—0, De Nie-P. J. v. d. Zeeuw 10, Van der ZeeuwW. F. Snie- der 10, Van der ZeeuwVan den Burgh 10, SniederVan der Zeeuw 1—0, Van den Burgh—Snieder 1M>, Snieder—Van den Burgh 1/21/2. Eindstand: 1. H. de Nie 4 p. 2. P. J. v. d. Zeeuw 3 1/2 p. 3. E. W. v. d. Burgh 2 1/2 p. 4. W. F. Snieder 2 p. De heer De Nie won nu den wisselprijs, die beide voorafgaande jaren gewonnen was door den heer W. H. v. d. Nat. Laatst genoemde was ditmaal verhinderd aan de zen wedstrijd deel te nemen, e strijd om de le plaats bleef tot de laatste" partij spannend n.l de partij De NieVan der Zeeuw. De laatste behoefde slechts remise te spelen, om de le plaats te bezetten; doch hij verloor en moest, nu deze plaats aan De Nie afstaan. Om het kampioenschap van Leiden en Omstreken. In dezen wedstrijd vielen de volgende beslissingen Groep A: A. J. Schilt wint van J. Tjal- sma, mr. C. J. Goudsmit verliest van dr. J. F. Sirks, Schilt en A. G. de Blécourt spe len remise, De Blécourt wint van W. de Bruin, J. Boot en De Blécourt spelen re mise, Goudsmit verliest aan M. Bloem, dr. C. H. Hins wint van Schilt. Groep B: S. P. Ouwerkerk wint van B. J. Wittenberg. De partijen M. M. Segaar J. J. Braggaar, OuwerkerkBraggaar en BraggaarG. Schoppen zijn remise gege ven. De stand is nu de volgende: Groep A: Hins 2 uit 6, Tjalsma 2 uit 8, Boot 6 uit 7, Goudsmit 1 1/2 uit 5, De Bruin 4 uit 8, Van Hoek 4 1/2 uit 6, Schilt 4 uit 8, Bloem 5 1/2 uit 8, De Blécourt 3 uit 7 en Sirks 2 1/2 uit 7. Groep B, eindstand: Segaar 4 p., Brag gaar 2 1/2 p., G. Bosscha 7 p„ Demmendal 61/2 p. Ouwerkerk 2 1/2 p. Wittenberg 3 p. Van der Eist 31/2 p., W. H. Bosscha 5 1/2 p. Schoppen 11/2 p. DAMMEN Wedstrijden te Zoetermeer—Zegwaart. De Alphensche Damvereeniging „D. E. S." speelde een uit-wedstrijd tegeu „D. I. D." te ZoetermeerZegwart. De uitslag was als volgt-: Eerste tiental. AlphenZoetermeer. 1 H. SeverisA. van Wens veen 11 2J. v. OeverenG. Adegeest 02 3 C. v. OeverenG. v. d. Burg 11 4 J.'OostermanA. J. J. v. Well 20 5 M. RoggeveenT8. Klos 02 6L. HouewlingA. Klos 02 7 J. v. d. HorstA. Nutin 11 8 W. den DaasA. den Elzen 02 9 G. de LeeuwM. Muilwijk 20 10 N. StapperTh. Lexmond 02 7—13 Alphen speelde zeer slecht tegen het onvolledige Zoetermeer, dat met 3 inval lers speelde. Tweede Tiental. 1 F. OostermanC. Havenaar 20 2 K. v. LeeuwenJ. Houtman 11 3 E. NoorlanderH. Kreft 02 4 Jac. v. OfwegenC. v. Leeuwen 02 5 Adr. v. d. EntPh. Buijtendijk 20 6 G. RoggeveenG. Bierman 20 7 H. HulscherH. Groenheide 20 8. H. WolfertG. Bierman 20 9 C. RavensbergenTh. Lexmond 02 10 A. v. d. Ent—A. Fugge 2—0* 13—7 wegens niet opkomen. Ook hier speelde Zoetermeer met eeni ge invallers. Tariefcommissie. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 15 April a.s. benoemd tot buitengewoon lid der Tariefcommissie, bedoeld bij artikel 7 der Tariefwet 1924, de heer ir. F. H. E. Guljé, alhier, in de plaats van den heer A Beynes te Haarlem, die is overleden. LEIDEN. Donderdag. R.-K. Kiesv., „Den Burcht", 8.15 uur. De avond, nachts en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 31 Maart tot en met Zondag G April a.s., waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. UITVOERING D. E. D. I. L. De tijden schijnen voorbij, dat heb lief- hebberij-tooneel in eerbiedige bewondering voor dé artisten van professie, zich geluk kig achtte haar groote tooneeizuster van verre te mogen volgen. Het dilettantentooneel schijnt thans be zig het beroepstooneel een lesje te geven. Het werpt verwijtende blikken naar de tooneeldirecties, die in grof materialisme verzonken, slechts aandacht schenken aan buitenlandsche tooneelwerken cn de pro ducten van onzen Nederlandschen bodem geen oog waardig keuren. Het dilettanten tooneel zal aan de zwaar miskende Eol- landsche schrijvers recht doen wedervaren. Zoo deed „Jacob Cats" eenige weken geleden met „Menschen zoo deed giste ren ook de Leidsche Studententooneelver- eeniging D. E. D. I. L., sub-vereeniging van U. S. L. B., door voor het eerst „De Steen des Doods" op te voeren, een too- neelspel in 3 bedrijven van Jan Ubink, welk spel door geen der tooneelgezelschap- pen ooit is aanvaard. Zoo'n daad is altijd een daad van durf, van onafhankelijk oordeel, en in zooverre te waardeeren. Vaak is het ook een daad van beteekenis, maar niet zooals de too- neelvereeniging zich dat voorstelt, daar het meestal beteekent, dat het goede in zicht der tooneeldirecties er me© wordt bevestigd. Zoo opgevat was ook de opvoe ring van D. E. D. I. L. niet van beteekenis ontbloot. Dit spel van Jan Jan Ubink is niet be paald zijn beste werk. Het is wat onbe holpen van bouw, met zeer veel gepraat-, waarbij de personages zich op een naieve manier afwisselen en waarbij te vergeefs gezocht wordt naar een woord, dat treft, naar een geestige zet. De auteur heeft de vlakheid van zijn drama blijkbaar ingezien en door invlechting van een occulte kracht, welke in den „steen des doods" zou schui len, en van de'n Vliegenden Hollander, die in levende lijve verschijnt, een element, van spanning willen scheppen. Doch de mengeling van nuchtere werkelijkheid en mysterieuze onwerkelijkheid is zoo on waarschijnlijk dat niemand er in vliegt. Zelfs met goede krachten is er van dit spel weinig te maken, en het verwondert ons dan ook niet dat een groepje dilettan ten er evenmin in slaagde, al waren er ook verscheidene goede krachten onder. De directeur van de Trans-Atlantische zwoegde hard, maar was niet in staat het geniale uit zijn rol te halen, dat er veron dersteld werd in te zitten, doch er niet in zat; daarbij vlot- ter zijde gestaan dooi den ouden commissaris, met vrij jeugdige bewegingen overigens. Als min of meer pi kante bijfiguren voldeden freule Cosima en de journalist niet slecht, terwijl de kapi tein en de Vliegende Hollander hun, jam mer genoeg, kleine rol speelden met een sombere kracht, welke zeer te waardeeren viel. De opkomst van het publiek was niet animeerend en de Leidsche Verecniging „Ziekensteun", die het batig saldo zou krij gen, zal er, vreezen we, niet veel bij ge wonnen hebben. Zilveren jubileum. Heden herdenkt de heer W. B. van Oos ten den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de uitgeversfirma S. C. -an Doesburgh, aan de Breestraat alhier, waar hij sedert ongeveer 10 jaar de functie van magazijnknecht bekleedt. De jubilaris werd hedenmorgen met ziju echtgenoote ontvangen ten kantore der firma en daar verwelkomd door zijn pa troon den heer Stenfert Kroese, die hem de gebruikelijke enveloppe overhandigde. Namens het personeel werd dc heer van Oosten gecomplimenteerd door den heer Punt, boekhouder der firma, die hem even eens een stoffelijk aandenken aan dezen dagen aanbood. Hierna werd hij door het personeel ge- lukgewenschfc, waarna tenslotte eenige ververschingen werden aangeboden. Het overige gedeelte van den dag bracht de jubilaris in den familiekring door. De Leidsche Winkelstand. Hedenmiddag heeft de opening plaats gehad van het filiaal der Eau de Cologne- en Parfumeriefabriek Suringar en Co. te Delft in perceel Breestraat 108. Dit is thans de vierde zaak van deze bijna zestig jaar bestaande firma, zoodat we met reden mo gen verwachten, dat men hier inderdaad een speciaal-huis in eau de cologne en par fumerieën mag aantreffen. Behalve in fla cons worden de parfums en eau de colognes ook per maat verbocht en in iedere ge- wenschte bloemengeur kan men iets naar wensch verkrijgen. De dames weten nu dus, waar ze terecht kunnen. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 1334. A. van den Ouwee- len „Het Haardenadres", Leiden, Hooi gracht 103, 104, 106, Koppenhinksteeg 9, ko perslagerij annex magazijn van huish.arti- kelen. Bovengenoemde handelszaak is om gezet in een vennootschap onder firma on der den naam: „A. van den Ouweelen cn Zonen". Op 2 April stonden 573 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 592 op 2 April 1929.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2