21ste Jaargang DONDERDAG 3 APRIL 1930 No. 6448 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e ÊeidacHeSou/tamf DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeelingen wcrdt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Ongelijkheid. De heer Lingbeek c.s. maken zich in de Kamer nog al 'ns bezorgd over de salaris sen, die religieuze onderwijzeressen en on derwijzers ontvangen en die zij niet voor zichzelf opmaken, 'n Bezorgdheid, die, zoo als men weet, haar oorsprong vindt in een anti-katholieke gezindheid. Wat er van die salarissen, na aftrek van de kosten van een zeer bescheiden levens onderhoud, overschiet komt o gruwel ten goede aan de Katholieke Kerk, aan Katholieke doeleinden 1 Dat er door Ka tholieke religieuzen veel belangeloos op cultureel en charitatief gebied gearbeid wordt, waarvan direct of indirect ook niet-Katholieken profiteeren dat wordt er door die heeren, natuurlijk, niet bijge zegd. Maar 't is ook zoo: gelijke monniken, gelijke kappan! De eenen godsdienst niet bevoordeelsn boven den anderen En wij verwachten dan ook, dat de heer Lingbeek of een van zijn geestverwanten spoedig met een voorstel in de Tweede Kamer zal komen, nu de chr.-hist. „Neder lander" er ons dezer dagen weer 'ns aan herinnerd heeft, dat door héél Nederland een heel respectabele som gelds wordt bij eengebracht voor de instandhouding van theologische faculteitn aan de openbare universiteiten. Dat geld, waarvan alle belastingbeta lers het hunne bijdragen, dient ten slotte, bijna uitsluitend voor de opleiding van een betrekkelijk klein aantal do- miné's. Den rechtsvaardigheidszin van een ds. Lingbeek zal dit, bij nadere overweging, grievenzoo veel voor de theol. facul teiten aan de openbare universiteiten, en zoo goed als niets voor andere hooger-on- derwijsinstellingen, waar ook .theologie wordt gedoceerd, zooals de Katholieke Universiteit te Nijmegen en de Katholieke Seminaries 1 In ernst. Wij zullen ds. Lingbeek niet lastig vallen, als hij een dergelijk voorstel niet doetOp deze voorwaarden ech ter, dat hij met zijn ons en zéér velen Protestanten vervelende praat over de salarissen van religieuze onderwijzeressen en onderwijzers nu 'ns ophoudt. De Katho lieken ontvangen niet meer dan anderen, wel minder. Men late ons vrijheid, over de manier, waarop verdiende salarissen worden gebruikt. Dat is toch niet te veel gevraagdGelijke monniken, gelijke kap pen! V Een mooie daad. Pensioenen zijn ongelijk onder de men- schen verdeeld. De een krijgt-, eerst als hij haast niet meer werken k&n, een pensioen, te weinig om te leven en te veel om te sterven; en de ander ontvangt reeds een pensioen, als hij de gemeenschap in een officieele functie enkele jaren heeft ge diend en weer frisch-op op andere wijze geld gaat verdienen. Wij misgunnen het den laatstbedoelden niet, maar zouden 't alleen voor de eerst- bedoelden wat beter wenschen. Een „pensioen", dat zeker verdiend is, een jaargeld, dat aller sympathie heeft, is door de gemeente Bussum toegekend aan den 70-jarigen litterator Frederik van Eeden. Het „Handelsblad" schreef gister avond daarover: Gisteren deed de Bussumsche Raad weder een materieele daad, vrij van politiek, die uitgaat boven de mate rieele, alledaagsche bestuursbemoei- ingen. Frederik van Eeden heeft bijna veertig jaren in en om Bussum gewor steld naar het licht en de schoonheid, met tal van mislukkingen en teleur stellingen een arbeid naar idealen, maar een weg vol tranen. Toch z^jn uit dien arbeid zielsuitingen overge bleven, die Nederland veel eeuwen zal bewaren als een mooi goed. Den kran- ken, zwakken dichter in zijn levens H. M. DE KONINGIN-MOEDER EN H. K. H. PRINSES JULIANA hebben Woensdag een be zoek gebracht aan de groote Aalsmeersche BIoemen-Tentoonstelling. De hooge bezoeksters worden rondgeleid avond een jaarlijksche gift toezeggen, als een deel van dat wat vrienden en bewonderaars bijeen willen brengen is een mooie daad van piëteit en een voorbeeld van wat een gemeente materieel op niet materialistisch ge bied kan doen. Inderdaad, het voorbeeld van Bussum is navolgenswaard Een gemeente, de ge meenschap wordt niet alleen gediend door degenen, die in loondienst zijn.... Ten slotte moeten üllen ieder in zijn staat en stand de gemeenschap dienen. En ieder, die zijn plicht vervult, dient ook feitelijk, in meerdere of mindere mate, daardoor de gemeenschap. Maar wie er voorzichzelf tegelijkertijd een rijk inkomen mee verdient staat er toch wel wat anders voor dan b.v. de schrij ver en dichter, die van den eenen dag in den ander moet leven. En be''er verdien sten voor de gemeenschap zijn wellicht omgekeerd evenredig aan hun financieele inkomsten.... Daarom hulde aan Bussum, dat zij 't dan ook op zeer bescheiden wijze aan een groot kunstenaar in stof- felijken vorm iets weet terug te geven voor wat hij aan de gemeenschap heeft gegeven! BELGIE DE VERVLAAMSCHING VAN GENT'S H00GESCH00L. Nadat de Belgische Senaat gistermid dag met 101 tegen 33 stemmen een amen dement had verworpen tot handhaving van dubbele leergangen aan de technische scholen, werd met 111 tegen 14 stemmen en 17 onthoudingen het wetsontwerp tot ver- vlaamscbing der Gentsche universiteit goedgekeurd in den vorm, zooals het door de Kamer was aangenomen. De wet zal thans den koning ter onderteekening wor den voorgelegd. DUITSCHLAND DE POLITIEKE TOESTAND. Verwerping der moties óf ontbinding. De „Voss. Ztg." meldt: Dc D. nationale fractie heeft door haar voorzitter Ober- fohren den rijkskanselier meegedeeld, dat zij een voorstel wi] indienen tot verdaging der stemming over de moties van wantrou wen tot 14 April. De rijkskanselier heeft geantwoord, dat hij daarvan niets weten wil. Of de D. nationale fractie zorgt er voor, dat Donderdag de moiies van wan trouwen niet worden aangenomen óf dc rijksdag wordt ontbonden. Het ontbindingsbesluit beeft de rijks kanselier in handen. De „Börsenkurier" meldt volgens Wolff, dat de Duitsch-nationalen gestemd heb ben vóór de molie van wantrouwen, 18 te gen en 8 blanco. In regeeringskring' is men er volgens het blad op voorbereju, dat de motie van wantrouwen heden zal worden aangeno men en dat de Rijksdag zal worden ont bonden. In dit geval zal rijkskanselier Brüning de verklaring afleggen, dat arti kei 48 slechts op grondwetiigen grondslag zal worden toegepast en dat bij alle ver ordeningen en besluiten op grond van dit artikel eerst zal worden nagegaan of ze ingevolge de grondwet toelaatbaar zijn. De zaak-Koetjepoff. De ontvoering van Koetjepoff houdt nog sleeds de Parijsche pers en de politie be zig. M>en heeft thans de ontvoering, zooals die door ooggetuigen zon zijn gezien, gere- contrueerd, waarbij volgens de berichten in de bladen de juistheid der verklaringen van de getuige is gebleken. Ook zou het de politie gelukt zijn den chauffeur te ontdekken, die de taxi, waar in de generaal is ontvoerd, heeft bestuurd, De naam van den chauffeur wordt echter in het belang van het onderzoek geheim gehouden. Een petroleumschandaal? De „Intransigeant" meldt volgens een B. T. A.-bericht dat er in Kamer- en rechtskringen druk gesproken wordt over een petroleumschandaal, dat od het punt zou z^n aan het licht te komen, waarbij verscheiden parlementsleden betrokken zouden zijn. Twee leden van de mijncom- missie zouden een rapport over de petro leum hebben verdonkeremaand dat aan het initiatief der regeering te danken is voorts zou er geknoeid zijn met den invoer van petroleum. Het bezoek van Sir Henri Deterding aan Tardieu schijnt nieuwen grond te hen- ben gegeven aan deze geruchten. Tegen over de pers heeft de premier zijn vaste besluit niet verheeld om het recht in alle onafhankelijkheid zijn loop te doen heb ben. In het Paleis van Justitie werd ver klaard dat bij het parket van de Seine en bij de financieele af Jeeling van het par ket nog niets omtrent deze zaak aanhangig was gemaakt. ENGELAND DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND. De aartsbisschop van Canterbury in 't hoogerhuis. In het Britschc hoogerhuis verklaarde de aartsbisschop van Canterbury, dat hij bericht had ontvangen, dat het vorig jaar 71 personen werden veroordeeld, om ge fusilleerd te worden en dat 112 personen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 2 tot 10 jaar. Ik weiger aan te nemen, zeide dp aarts bisschop, dat een critiek op de sovjetregee- ring een oorlogsbedreiging insluit en stelt voor, dat de Britsche regeering de aandacht van de verschillende Russische vertegen woordigers zal vestigen op de volgende punten: Ten eerste: gelijkheid van burgerrechten voor geestelijkheid en andore burgers. Ten tweede: De mogelijkheid voor de arbeiders, om de Zondagen en verplichte feestdagen in de werkweek van vijf dagen te onderhouden. Ten derdo: verlof, om boeken betreffende godsdienstonderricht te doen verschijnen en in omloop te brengen. Ten vierde: afschaffing van de restrictie inzake het onderwijs der kinderen in groe pen. Ten vijfde: Invrijheidstelling van de gees telijken, die in Siberië in de gevangenis verkwijnen. Ten zesde: intrekking van het bevel van algemeene kerksluiting. Lord Parmoor antwoordde namens de re geering, dat het niet de bedoeling was, de diplomatieke relaties te verbreken. De lersche Kabinetscrisis. Naar uit Dublin wordt gemeld, is gister in de stampvolle zaal van den Dail het voorstel van de republikeinen behandeld om De Valera Lot minister-president te kie zen, in plaats van den afgetreden president Cosgrave. Na met 93 tegen 54 stemmen de benoeming van De Valera tot minister-pre sident, en daarna die van O'Connell te hebben verworpen, heeft de Dail Cosgrave herkozen. CHINA COMMUNISTEN-TERREUR IN CHINA. Plundering en moorden in de provincio Kiangsi. Te Peking zijn berichten ontvangen over een verschrikkelijke plundering, op 23 Maart j.l., van Joeanchau, in het uiterste westen van de provincie Kiangsi, waarbij één Amerikaansche en twee Britsche zen delingen werden ontvoerd. Roode troepen vielen de stad aan en plunderden haar drie dagen lang, terwijl zij de inwoners terro riseerden. Een magistraat werd met kokende olie overgoten, andere voorname burgers, on der wie de leider der hooge school en het hoofd der Chineesche inlandsche zending, werden wreed vermoord. Verscheidene winkeliers en anderen wer den gemarteld, en zes buitenlanders, waar onder zendelingen, werden gevangen geno men, doch drie hunner slaagden er in te ontsnappen. De toestand in de provincie Kiangsi wordt voortdurend slechter; overal treden rooversbenden op. Sedert de laatste twee jaar hebben duizend man roode troepen in Kiangsi, Kwangsi en Foekian huisgehou den. Zij hebben verschrikkelijke wreedhe den bedreven, en regeeringsgebouwen en zendings- en andere buitenlandsche eigen dommen vernield. De stemming tegen de buitenlanders is vijandiger dan ooit sedert 1927. De rooverbenden treden ook buitenge woon actief op aan den bovenloop van den Jangtse en in de buitenwijken van Hankow en Shanghai. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Duitschland verwacht men een aan neming van de motie van wantrouwen en ontbinding van den Rijksdag. Een groote scheepsramp in Japan. (Bui tenl. Berichten 2e blad). ZELDZAAM JUBILEUM TE ZEGWART. De heer W. Gorissen herdacht zijn 65-jarig jubileum in dienst van de familie Van Alphen te Zegwaart. PAST OP DE WEERVOORSPELLINGEN Ze komen niet uit. Nu hebben we allemaal genoten van een zeldzaam mooien maand Maart. De staart werd ganschelijk niet geroerd; liet was voortdurend droog en zonnig. Ziehier echter wat de weerprofeten van den Enkhuizer Almanak voorspelden: „Maart sneeuw en stormachtig, maar tegen de helft helder vriezend weer. Daar na sneeuw, stormachtig, regen en wind." 't Is waarlijk nogal meegevallen 1 Nu April. Do Enkhuizer weerkundigen voorzagen: „Bij 't begin zacht groeizaam weer, doch zeer buiig on winderig en pas tegen den 12en prachtig lenteweer, gevolgd door goed lenteweer, waarna het weer veran derlijk wordt". We zullen zien. 't Begin komt alvast half uit, zoodat we.Maar laten we nu niet zolf ook aan t profeteeren slaan! Strijd in de metaalindustrie te Blerick en Tegelen. Naar de „Volkskr." meldt, hebben do Nederl. R.-K. Meiaalbewerkersbond en dc Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond don volgenden brief gezonden aan de twee werkgevers in de metaal-industrie te Ble rickVenlo en de zes werkgevers te Te- gelen, bij wie resp. een staking en uitslui ting gaande was: „Bekend mogen onze besturen het bij u veronderstellen dat bovengenoemde orga nisaties met uw vereeniging geruimen tijd onderhandelingen hebben gevoerd over de afsluiting van een collectief contract. Na langen, moeilijken arbeid zijn de be sturen zoowel van werkgevers- en werkne mers-organisaties er in geslaagd, tot over eenstemming te komen over een ontwerp- contract, hetwelk ter behandeling aan dc betrokken ledenvergaderingen zou worden voorgelegd en verdedigd. Dc werknemers vakbonden aanvaardden de overeenkomst, terwijl wij tot onze spijt moeten vernemen, dat mede door uw afstemming, het con tract in uw vereeniging niet de vereischtc meerderheid kon vinden. Het zal u niet verwonderen, omdat zulks wol vauzelf spreekt, dat het conflict, in uw bedrijf aanhangig, door deze daad uwer zijds een heel ander karakter krijgt. Meergenoemde organisaties meenden daarom in dit verband verplicht te zijn u mee te deelen, dat de oplossing van dc meeningsverschillen, die het conflict tus- schen u en den Nederl. R.-K. Metaalbe werkersbond tot gevolg hebben gehad, niet meer toereikend is om den arbeid door de werklieden te doen hervatten. Naast bedoelde verschilpunten vormt de afsluiting van het u bekende collectief con tract thans den inzet, waarvan de verwe zenlijking zal noodig zijn om het bedrijf wederom te doen functionneeren. Dat dit laatste in bet belang van alle bij het bedrijf betrokkenen zoo spoedig moge lijk verwezenlijkt moge worden, is de hart grondige wensch van de namens de werk lieden bij het conflict betrokken organisn

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1