3)e £eidóQh& (Bou^ant 21ste Jaargang WOENSDAG 2 APRIL 1930 No. 6447 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, 'huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Dat verdragen wij niet! De S. D. A. P. beweert herhaaldelijk, dat bij haar de Godsdienst veilig is, dat, met andere woorden, zij niemand wil ver hinderen in zijn individueel, zijn persoon lijk leven, Godsdienstig te zijn, den Gods-, dienst tc belijden en te beleven. Als dit w^ar is dan houdt het nog niet in, dat een Katholiek lid der S. D. A. P. kan zijn. 't Is duidelijk voor wie maar even nadenkt over wat Godsdienst beteekcnt en wat Godsdienst vraagt van den mensch als enkeling èn als lid van de maatschappij. Wij gaan hierop nu niet verder in; 't is ook niet noodig. Als dit waar is en het is ook waar, naar onze overtuiging, voor verscheidene leden der S. D. A. P., van wie niet blijkt, dat zij anti-godsdienstige opvattingen hebben in dieiv zin, dat zij anderen in de indivudueele beleving van den Godsdienst willen belemmeren en hinderen. Maar, helaas, bij Vele anderen en spe ciaal in het hoofdorgaan der S. D."A. P., Het Volk, is de geestesgesteldheid klaar blijkelijk zoodanig, dat zij bij ons gegron de vrees opwekt voor de veiligheid van onze vrijheid op godsdienstig terrein, ook in het particuliere leven, zoo deze zou zijn in de macht van dezulken.... De „Maasbode" van gisteravond wijst op het door ons meermalen gesignaleerde anti-godsdienstig gestook van het Kamer lid Kleerekooper in het „Volk": De heer Kleerekooper, die, van een langdurig ziekbed opgestaan, sinds kort weer aan het krabbelen van op roerigheden is geslagen, heeft al weer herhaaldelijk daarbij blijk gegeven, vóór alles op de Katholieken te wil len blijven mikken. Aan hem is het verzoek van Haarlem's Bisschop dat de S. D. A. P. toch wat meer mocht toonen, den arbeid der Katho lieke Kerk te waardeeren ijdel voorbij gegaan en met nieuwen moed wierp hij zich op de „Volk"-kolommen om ze met zijn anti-papistisch ge- schamper weer onveiliger dan ooit te maken. De heer Kleerekooper kleineert nu weer op geniepig-insinueerende wijze de actie van den Paus tegen de godsdienstverw ging in Rusland: Deze anti-Ifussiscne protesteerderij is nu eenmaal een Pauselijke onder neming, welke door de Katholieken gedreven wordt met al den ijver dien zij in geloofszaken plegen te ont plooien. De geestelijken van andere belijdenissen, die eraan hebben deel genomen en zich met kinderlijk genot gekoesterd hebben aan het katholie ke vuur, dat ter eere der verbroede ring tusschen de godsdiensten dit maal werd ontstoken, waren slechts (om het eens in klassiek-Moskousche taal uit te drukken) de onnoozele sa tellieten der planeet van Rome In dezen trant is heel de beschouwing van den „Volk'-schrijver. Geen woord, geen schijn zelfs van waar deering voor de protest-actie van allen, die in God gelooven. Integendeel! Neen, dat verdragen wij niet! En met verachting werpen wij zulk 'n ge schrijf ver van ons af. En óók het blad, dat het zijn lezers als geestelijk voedsel voorzet! In alle oprechtheid veraf schuwen wij zulk profancerend ge schrijf V De radio. Op de eerste pagina \an de Katholieke Radio-Gids trof ons een leuze, die wijst op een frisschen ondernemingszin van den K. R. O.: Naar de 200.000! De K. R. O. is zijn April-actie begon nen. Binnenkort zal de Ministerraad zijn be slissing nemen over den zendtijd. De beslissing zal worden genomen door den VEinisterraad, omdat de minister DE GROOTE BLOEMENTENTOONSTELLING TE AALSMEER is Dinsdag geopend. H. M. de koningin en Z. K. H. Prins Hendrik brachten reeds op den eersten tentoonsteliingsdag een bezoek aan de expositie. H. M. de Koningin beziclu de collecties van Waterstaat, de heer Reymer, die al leen beslissen kan, niet de verantwoorde lijkheid alleen wil dragen. De beslissing zal voor den Ministerraad oi. niet gemakkelijk zijn. Misschien zal zij den KRO. du$ ons bevredigen, misschien niet of niet geheel en al. Maar daarop willen wij niet vooruitloopen. Aan ons is nu alleen, om ie zorgen, dat van ons niet kan worden .ge zegd, dat wij ten slotte niet warm voelen voor den eigen Katholieken Omioep, ge zien de relatieve grootte van het leden tal van den K. R. O. De K. R. O. is een krachtige organisa tie, maar kan, en moet dus: nog hooger stijgen in ledental. Naar de 200.000! Wij willen geen macht, om de macht. Wij willen niet meer recht, dan ons toe komt. Maar den ons toekomenden invloed, gegrond op het recht, waarin onze macht bestaat, willen wij ons niet laten ontne mentengevolge van eigen laksheid 1 Wij willen verdraagzaamheid. Verdraag zaamheid in de practijk van het dagelijk- sche leven is in ons vaderland een grooto zegen daarvan zijn wij diep overtuigd. Die verdraagzaamheid beüoort ook, aller eerst zelfs, te bestaan in de radio. Maar die verdraagzaamheid zal zéker niet wor den geschaad als wij, Katholieken, onzen rechtmatigen invloed in de radio kunnen gebruiken. Nog nooit is er één rede ge houden door den K. R. O., waarin anderer overtuiging, anderer beginselen werden onwaar voorgesteld of gekrenkt en belee- digd! Zóó is ónze verdraagzaamheid! INTERNAT. CONFERENTIES DE VL00TC0NFERENTIE. Naar een drie-mogendheden pact. De Japansche regeering heeft than3 haar houding vastgesteld inzake de kwestie van een drie-mogendheden pact. Zij is bereid daartoe mede te werken, doch maakt op enkele punten eenig voorbehoud. In Engelsche delegatiekringen verheelt men de vreugde niet, die dit antwoord ge wekt heeft. Wat ook het eindresultaat van de onderhandelingen tusschen Briand en Henderson moge zijn, als de vlootconfe- rennlie eerlang uiteengaat is nu in elk ge val een drie-mogendheden-verdrag verze kerd tusschen Engeland, Amerika en Ja pan, dat een beperking der vlootbewape- ning vastlegt voor de eerste vijf jaren, al zal het voorbehoud gemaakt worden, dat de overeengekomen bouwprogramma's kun nen worden uitgebreid als Frankrijk of Italië hun vlootmacht mochten verster ken. De Engelsche en Amerikaanschc dele gaties zijn zichtbaar ingenomen met deze eerste vrucht van de nu reeds negen we ken goluurd hebtr; Ie conferentie, en men hoopt, dat cl. -;rheid van een En- gelsch-Japansch-Amerikaansche overeen komst een invloed ten goede zal uitoefe nen op de ontlcrhande'ingen, die gevoerd worden om uit de Fransch-ItaliaanscEc impasse te geraken. VAN HET VATICAAN Zuster van Paus Pius X overleden. Volgens een V.D.-bericht uit Rome is Maria Sartu, de cenige nog in leven zijnde zuster van Z. H. Paus Pius X, in den ouder dom van 84 jaar gisteren te Rome over leden. BELGIE Een Koetjepoff-affaire te Brussel? Volgens den Brusselschen correspondent van de „Msb.", heeft ook de Belgische hoofd stad een mysterieuze zaak tc onderzoeken, waarin verschillende persoonlijkheden der Parijsche Russische kolonie, die er van ver dacht worden voor rekening van de Gepoe het Wrangel-leger, to ontvoeren. Zij zouden getracht hebben, te Brussel oen Tsjechischen hertog, oud-officier van het Wrangel-leger, tc ontvoeern. Namens dezen hertog is een aanklacht ingediend. De schuldige zou een Brussel- scho politie-agent zijn, clie tevens sovjet- spion zou zijn. PROF. HUDIG VAN HET OUDHEIDKUNDIG GENOOTSCHAP heeft een bezoek gebracht aan de opgravingen, welke gedaan zijn op de Keizersgracht te Amsterdam, op de plaats waar een gymnasium zal verrijzen. Men vermoedt, dat vroeger op deze plaats een oud-Hollandsche Glasfabriek heeft gestaan VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De regeeringsverklaring van het nieuwe Duitsche kabinet. Ernstige botsingen in China. BINNENLAND. De gemeenteraad van Bussum heeft be sloten, om aan dr. Frederik van Eeden een jaargeld van 1000 gld. uit te keeron. (L. en K., 3de blad). Het stoomschip „Binnendijk" drijft hul peloos rond. (Gem. Berichten, 3de blad). LEIDEN. De cliché-fabriek „lllustra" uitgebrand. Do oprichting van een R. K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs. DUITSCHLAND DE REGEERINGSVERKLARING. Gistermiddag heeft de nieuwe Duitsche rijkskanselier dr. Briining de regeerings verklaring in den Rijksdag voorgelezen. Deze ïegeering, zeide de rijkskanselier, zal de laatste poging zijn om met dezen Rijksdag verder te regeeren. De nieuwe regeering zal de levensbe'angen van het Duitsche volk op organische wijze verder ontwikkelen en de lijn der buitenlandsche po'itiek handhaven. De regcoring is over tuigd, dat de herleving van het Duitsche volk afhangt van internationale samen werking vooral op economisch gebied en handhaving van den vrede. Loyale doorvoering der internationale verdragen, verdere ontwikkeling van de verhoudingen met al de staten, waarmee Duitschland in vriendschappelijke en eco nomische betrekkingen staat, het bevorde ren van de international samenwerking vooral op economisch gebied, vormen de ^rondslagen van de buitenlandsche poli tiek. In dit uur leeft de regeering vooral mee met het Rijnland,'welks derde zone nu ook spoedig van vreemde bezetting bevrijd zal zijn. De trouw der bevolking in de moei lijkste omstandigheden clscht eep woord van dank en erkenning. Op het gebied der binnenlandsche poli tiek hebben de slechte toestanden op fi nancieel en economisch gebied radicale stroomingen ontketend, die aanleiding ge ven tot bezorgdheid. De regeering is van plan deze stroomingen weer in hun nor male bedding terug tc voeren door econo mische opbouwarbeid, die den grond voor hun agitatie zal doen vervallen. Op de eerste plaats moet staan de red ding van den om zijn bestaan strijdenden boerenstand. Daarom is de regeering besloten, tol voortzetling en uitbreiding van de in de laatste dagen door het ministerie van volksvoeding getroffen maatregelen, eer uitvoerig en doortastend hulpprogram voor don landbouw zoo spoedig mogelijk tot uit voering te brengen. Ten aanzien van den ernst van den toestand deinst zij niet voor buitengewone maatregelen terug. De gezondmaking van den Oostelijkcn landbouw is de grondslag voor de redding van de Oostelijke provincies. De rijksre geering zal tot eiken prijs vasthouden aan deze voorstellen en hun zoo spoedig mo1^ liike uitvoering. Zij zal alle constitutu- nee'e middelen daartoe aanwenden. Vandaag zal over de regeeringsverkla ring worden gedebatteerd en komt een scciaal-democratische motie van wantrou wen tegen de regeering in behandeling. CHINA SJ ANSI-TROEPEN IN DEN AANVAL. Nederlaag van Nanking. ,Uit Sjanghai wordt gemeld, dat het na den opmarsch van de troepen der Nanking - regeering en van hun tegenstanders in het Noorden voor de eerste maal tot ernstige botsingen is gekomen. Ongeveer 15.000 man Sjansi-troepen rukten Zaterdag de pro vincie Sjantoeng binnen en dwongen de rogeeringstroepen tot den terugtocht. In middels hebben de Sjansi-troepen verster king gekregen en men verwacht, dat zij thans een aanval op groote schaal tegen de Nankingregeering voorbereiden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1