NED. OOST-INDIE LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN WOENSDAG 12 MAART 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENL. BERICHTEN DE OVERSTROOMING8RAMP IN ZUI O-FRANKRIJK. Negsn mlllloen voor dt steunactie. De geldinzamelingen voor de slaohtoffers dér overstrooming zouden lot dusver bijna negen milliften (ranca bobben opgebracht. Er ia een speri i.^l JMMM voor dan wederopbouw'1 opgericht, waarin hat mi nisteric van buitenlandsche zaken, van openbure werken, landbouw en gezondheid zijn verlegenwoordipd. Behalve da rupee ring, dia rood» met groo- ta nrédiaian ik bijgesprongen, heeft men uok een boroap moeien doen op do open bare weldadigheid om dan nood ta lenigen. De Sank van Frankiijk in bet oantialu punt, waar de verschillende giften eu in- zamelingen hamCrivloeien. Gisteren was het de eerste dag vun de inzameling en reeds ontving de-Bank aan bedrag vau 7.5 millioen franc. In den Senaat behban oenige Senatoren voorgesteld, de bevolking, die zeor groote »ohnde heeft ge'eden, een leening te ver- ntreken van em half milliard op een zeer langen termijn en tegen aan lagen rente voet. Door het Fransche Consulaat-Goneraal te Ma ia via i- een beroep gedaan op bet pu- bljek tér inzameling van bijdragen ton be hoeve van de slacht offert der overstro mingsramp in Frankrijk. Neergestort vlieger in handen van Chineeiche roovert. Eenigen tijd geleden is'in de omgeving van Langton, een Chineetcha stad op SO K.M. afstand van Tongkin, een met twee Fransohe kapiteins bomand vliegtuig in brand geraakt en naar beneden gestort. Tot dusver vorkoorde men in het onze kere omtrent hut lot van do beide inzitten den, totdat dezer dagen Mn der vliegers per brief meldde, dat hij zich met de para- ohute uit hal brandend# vliegtuig had we tan ta redden, doch bij do landing gewond wat en zich thans in handen ven Chinee zen bevond, dia voor zijn vrijlating een los geld eischten. Van den anderen kapitein, die cvencena naar benoden gesprongen wae, kon hij ech ter niets mededeelan. Echtpaar vermoord. Uit Delsberg (Berner Jura) wórdt ge tnald: Op een boerderij in den omtrek werd een boerenechtpaar dood gevonden. De vréeselijk verminkte lijken lagon op de keldertrap. Hot echtpaar had een driejarig nichtje bij ziel) 'n buit, dat men in bed vond. Do misdaad moet reeds verleden Don derdag zijn gepleegd. De daders zijn waar- tohijnlijk een landlooper en diens vrouw. Tetzner bekent De Duitsohe koopman.Tetzner, dia In hechtenis is genomen, daar hij verdacht wordt, een onbekend# in sijn auto verbrand te hebben, om zoodoende een leventver- rokerins«mantschappij te kunnen oplichten, heeft bij sijn tweede verhoor voor den reohter van instructie eindelijk bekend. Hij had dan onbekende tusschen Liepzig en Hof uitgenoodigd, in zijn auto mee tc rijden. Daarna heeft hij hom met benzine overgoten en in brand gestoken, zoodat de ongelukkige levend verbrandde. Ook heeft Tetzner zijn poging tot moord op den meoanicien Otner, die hij eerst ont kende, toegegeven. Hij verklaarde, dat zijn vrouw van het plan heeft afgeweten. Daarentegen worden de oanwgzingon te gen de eveneens gearresteerden kassier Nagel uit Megensburg, die eveneens van medeplichtigheid werd verdacht, steeds zwakker, zoodat het mogelijk is, dat dezo uit de voorloopige hechtenis zal worden ontlagen. Landlooper sticht uit wraak vele branden. In het Noorden van Bohemen worden in de laatste weken zooveel baanden gesticht, dat zich een ware angstpsychose van de bevolking heeft meester gemaak». Op het politiebureau van Reichemberg heelt, zich (hans een landlooper aangemeld en zich zelf er van bosehu.digd, deze bran don te hebben gesticht. Deze persoon is de 35-jarige Heinrich Goth uit Krombach, die vroeger reeds ver schillende malen terechtstond en eerst kort geleden uit de gevangenis werd vrijgela- ten. Naar hij zegt, heeft hij de branden in Reichstadt, Dreun en twee an lore plaatsen van het district Dauba gesticht. umJat men hem, wanneor hij om geld bedelde, do deur De tunnel onder de Schelde te Antwerpen. Niet minder dan tweehonderd aarbe- stedingsboeken en -plannen zijn aange vraagd geworden met het ma den bouw van een tunnel onder de Ecbelde vóór Ant werpen. De grootste belangstelling kwam van Let buitenland, vooral van Duitsohland, Enge land, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Zooals men weet zal de openbare aanba >t«ding van dit werk in September van dit jaar plaats hebben en zal de definitieve opdracht voor het uilvoeion van de tunnel- werken nog in den loop van dit iaar wor den gegeven. Werkloosheid in Engeland blijft toenemen. Het Briische ministerie van Arbeid deelt mede, dat het tctaal aantal werkloozen op 3 Maart 1.547.200 bedroog of 7935 meer dan can week te voren en 159.668 meer dan een jaar geleden. Madame Hanau in hongerstaking. Madame Hanau, die reeds 15 maanden in voorarrest zit wegens de oplichterijen en het bankroet van da „Oatelte du Fran-;", houdt reeds tien dagen een hongerstaking vol. Ze gebruikt ook geen drinken meer en haar toestand begint da gtneesheeran ern stig ta verontrusten. Natuurlijk wekt da daad van madame Hanau groot opzien ta Parijs an wordt het geval mat spanning gevolgd. Men vraagt zich af, of hot aan d.; „presidente", zooals tij hier genoemd wordt, gelukken zal, haar voorloopige invrijheidstelling af te dwin gen. Hrt geval beeft intusschen al ourieuso gevolgen. Zoo hebben nu de opgelicht# Man ten, dia een vardedigingseyndicaat hebben gevormd haar een brief doen toekomen, oni haar tc smeeken, met haar hongersta king op te houden. Zij zijn bang, dat, zoo madame Hanau bezwijkt, de werkelijke toe stand van de psendo-bunk niet opgehel derd zal kunnen u or Jen en de klanten nog meer geschaad zullen worden. Zo protestee^- ren nu met de vervolgde tegen het feit, dat geen contra expertise is ingesteld en since- ken madame Hanau, „hare modewerking tc vcrleenen tot het opklaren van de zaak" en vorzekeren haar van hun „volkomcu veri rouwen". De kanselarij laat zich gereeeld van haar toestand op da hoogte houden en iedereen is benieuwd, op welke wijze de justitie sioh uit het lastig geval zal wer ken. NIEUWE KERK TE POERWOKERTO. Eerst# stsen gelegd. Aneta seint uit Poorwokerto: Door Pas toor B. J. J. Visser, S.J., werd heden de eerste steen gelegd voor de to bouwen nieuwo katholieke kerk alhier, welke plaats zal bieden aan 300 personen. Hat gebouw moat in Augustus a.k. worden op ga'# vérd. Voorts is de eerste steen gelegd voor de alhier te bouwen nieuwe Kuropoescho lagere school. KRANKZINNIGE DOODGETRAPT. Ergerlijke mishandeling door een oppasser. Aneta seint uit Medan: Een oppasser van het doorgangshuis voor krankzinni gen te Loeboek Pakam, gelegen in do afd. Öerdang, Oouvernoment Oostkust van Su matra, heeft oen aldaar verpleegde zoo danig getrapt, dat do man op «lag dood was. Do oppasser is aangehouden en heeft bekend. Het gevaar van de tijgerjacht. Aneta seint uit Padang: De heer C. V. Quartero, bouwkundige bij de S.S., is, ter wijl hij zich op jachi bevond in het Moeara Laboesche, aangevallen door een aange schoten tijger. Ernstig gewond werd de heer Quartero overgebracht naar Padang alwaar hij werd opgenomen in het hospi taal. UITVOER VAN AARDAPPELEN NAAR DUIT§CHLAND. Verzwaring der voorschriften. Losse scheepsladingen niet meer mogelijk. Volgens mededeo'ing van den Bijksland- bouwconsulent, ir. A. H. Joustra te Berlijn, treden met ingang van 15 Maart a.s. nieu we bepalingen inzake den invoer van aard appelen in Duitschland in werking. Deze zullen voortaan alleen mogen wor den ingevoerd in ongebruikte verpakking of los in gesloten wagons, terwijl elk colli of, bij losse verlading, elke wagon voorzien moet zijn van een plombe van den Plan ten ziel. ton knndigen Dienst van het land van herkomst. Losso scheepsladingen sijn dus niet meer mogelijk. Verder moet elke zending uit Nederland vorgeze'd zijn door een in de Duitsche en Nederlandsche taal ge«:e!de verklaring van oen ambtenaar van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen (volgens een bepaald model), welke niet langer dan twiniig dagen van den dag van afgifte af geldig is en waarin wordt verklaard: dat de zending door oen ambtenaar van den Piantenziektcnkunrligen Dienst onder zocht is en vrij bevonden van aardappel wrat ziekte dat de zending afkomstig is van een niet met wrakziekte besmet landbouwbedrijf tn dat binnen een kring van twee K.M. om het veld, waarop de aardappelen gegroeid zijn, geen wratziekte is geconstateerd; dat de verpakking ongebruikt isdat elk collo of elke wagon door een ambtenaar van den Plantenriektenkundigen Dienst van een plombe is voorzien (hierbij dient het op schrift der plombe te worden vermeld). Verdere bepalingen. Verder moet op het certificaat worden aangegeven: de soort, waaruit de zending bestaatde gemeente, waarin de aardas pelen zijn geoogsthet gewicht der zen ding, de aard der verpakking, zulxs onder opgave van het aantal colli, de daarop aan gebrachte merken, of bjj verzending iu geplombeerde wagons het nummer van den wagon, de naam en het adres zoowel van den ontvanger als van den afzender. Ondanks bovenbedoeld certificaat zal el ke zending bovendien aan het Dviticho sta tion van invoer op kosten van belangbob- benden op wratziekte worden onderzoeht. DE MOORD OP DEN OOSTZEEDIJK TE ROTTERDAM. De Rotterdameche Rechtbank heeft gis teren, zooa's gemeld, uitspraak gedaan in de zaak van G. J. v. O., 40 jaar, procura tiehouder van de N V Adr. de Haav Han delmaatschappij aan den Ocstzeedijk al daar, die terecht had gestaan ter zake ven moord, subs, doods'ag. gepleegd op 29 No vember 1028, op den directeur van die N.V. P. O. Lans, «n ter zake van verduis teringen «n den verdachte wegens dood slag en de overige hem ten laste gelegde feiten veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf. Waar deze moordzaak zooveel belang stelling heeft getrokken ook om de wijze van behandeling voor de rochtbank, laten wij hier volgen de Overwegingen waarop de rechtbank haar vonnis beeft gegrond. De rechtbank zegt dat het bewijs voor den doodslag steunt op het feit dat het lijk van Lans te 7 uur is gevonden; had een ander dan v. O. den moord gepleegd, dan zou deze derde in een half uur tijds moeten zijn binnengedrongen via oen ge sloten hek, hij zou den inbraak en den moord in die k^rte spanne tijds moeten hebben gep'eegd, en bovendien nog ge vlucht zijn en ontkomen. De tijd voor al deze handelingen zou dan wel heel krap toegemeten zijn. Voorts zou het uur voor den inbraak door een derde zeer s'cchl gekozen zijn, er was te verwachten, dat in do zaak nog gewerkt werd, or brandde licht in den gang, bij v. d. Heuvel werd gewerkt en personeel liep in en uit. Die inbreker zou in de bureauladen en kasten hebben moeten inbreken, een moord wordt gewoonlijk door oen inbreker pas gepleegd, als hij overvallen wordt en dit kan niet geschied zijn, omdat Lans tnet hoed op «n jas aan beneden is aangevallen. Een inbraak is ook onaannemelijk, om dat een bankbiljet van 25 en een kistje mat geld, die voor het grijpen lagen, niet zijn gestolen en evenmin andere voorwer pen van waarde. Wal is vermist een chequeboek, dat al leen maar waarde had voor verdachte, omdat daar blaadjes uitgescheurd waren, die op malversaties v\ezen. Deze malversa ties kunnen voor hem aao'eiding zijn ge weest, om te trachten de noodlottige ge volgen af te wentelen. Dit kon hij deen, door Lans uit den weg te ruimen en zich zelf op diens plaats benoemd trachten te i krijgen Dezo pogingen van vordachie zijn bewezen door getuigenverklaringen. Tegen het vermoeden van inbraak pleit ook, dat de ha'ssnede is toegebracht nadat do reeds doodelijke s'agen op het hoofd waren ge geven, blijkbaar om te voorkomen dat Lans den naam van den door hem goken- den aanvaller zou noemen. De dader heef: door het achterhek de vlucht genomen, hij had den sleutel daar van, want over het 6 meter hooge hek was niet te klimmen en zeker niet in zuik een korten tijd. Dat do dader door het aohterhek is gegaan blijkt ook uit het on derzoek met den politiehond. Verdachte bezat een sleutel van het achterhek cn heeft, wat zeer bezwarend is, gepoogd op geheimzinnige wijze zich van den sleutel te ontdoen Hardnekkig heeft hij in den aanvang ontkend dien sléutel te bezitten. Tot het bewijs werkt ook mee het feit, dat de to.efooncentrale om 8 uur niet meer op de stad bleek te staan. Verdachte ken de de werking daarvan en vreesde dat Lans opgebeld zou kunnen worden. Dat Lans thuis niet hoeft opgebeld, wijst er op, dat hij om 6.30 u. niet meer leefde; na 5.45 uur, dat staat vast, heeft hij zijn huis niet opgebeld. Zonderling is het, dat verdachte zoo langzaam heeft geloopen, dat bij den trein van 7 u. 2 heeft gemist; dat hij is gaan loopen, is op zichze.f onverklaarbaar, om dat het Donderdag was, op welken dag hij vioolles had in Den Haag, het regende en verdachte had last van aambeien. Ver klaarbaar is, dat hij den tijd van zijn ver trek iets te vroeg heeft opgegeven. Ten slotte overweegt de rechtbank, dat de vijl en het mesje sterke aanwijzingen zijn voor verdachtes schuld. Den 29sten Nov. heeft hij het mesje nog gebruikt, op 30 Nov heeft hij opzettelijk niet op het kantoor koffie gedronken, de eerste dagen heeft men het mesje niet meer gezien. De vijl kan alleen gebruikt zijn door iemand, die van de aanwezigheid op do zaak van die vijlen op de hoogte was; ook de plaats, waar de vgl teruggevonden is, wijst daarop. Op zich zelf zou dit alles voldoende zijn voor het bewijs; maar men mag aanne men, dat een dader bij een moord als deze niet zonder b'.oedspatten zou zijn geble ven. Vandaar het herhaalde onderzoek om daarvan de al of niet veroordeeling van verdachte te deen afhangen, maar waarbij de rechtbank, uithoefde van de zware verdenking, tegen verdachte gere zen, geen reden vond verdachte in vrijheid te stellen. Dc aanwijzingen, uit dit onderzoek aan het licht getreden, zgn zoo sterk, dat alle twijfel is opgeheven. De rechtbank stond nog de mogelijkheid vour oogen, dat verdachte met een of meer derden den moord had gepleegd. Enkele getuigenverklaringen weren in die rich ting. Die mogelijkheid is oven wel onbe staanbaar geworden bij da reconstructie van het geval, waarbij men op de plaats, waar enkc'e getuigen zeiden 3 mannen gezien to hebben, niets kan onderschei- Jen. De verklaring van getuige Kaptein mist elke bateekeni», daar bij de 2 man oen uiterlijk te 6 u. 15 ter plaatse heeft gezien. Voorts is gebleken dat vele mannen, waaronder een aantal met actentaseh, zich tusschen 6 uur en half zeven op de Admi- raliteitskade bevinden. Ten opzichte van het andere punt van twijfel, meent de rechtbank, dat dr. He«- selink's conclusie op den voorgrond moot komen, dat bet niet bespat zijn met bloed nog niet bewijst, dat verdachte <le dader niet is. De dader kan achtér het hoofd van het slachtoffer zijn gaan staan en zoo de dodelijk# «noden hebben toegebracht cn in dia houding niet bespat zijn. Bewezen is, da( de meeste «lagen zijn toegebracht met de vijl en ook daarmee is te slaan, zóó, dat men niet met blood bospat bohceft te worden. De kleeren van vordacht", die hij op 29 November droog I on de schoenon zijn evenwol wel met bloed I bespat. De spatjes op den broek en de schoenen zijn van het meeste gewicht. Vol gens alle deskundigen zijn die van versch j bloed er» kunnen zo niet door loopen in bloed op de gevonden p'aatsen zijn geko men. Verdachte heeft later trouwens niet i in het blred geloopen; zooals is komen vast te staan. I Begrijpelijk is hot dat verdachte Don- dordugsavonds van den moord, zijn cos- I tuum in Den Haag hcofl verwisseld. Er is op het vest geveegd en verdachte heeft er prijs op gesteld des Vrijdags na den moord in netze'fde grijze pak als altijd ten kantors te verschijnen. Verdachlo hec-ft bovendien ook ontkend andere schoe nen te hebben gehad, dan da tweo paar, die men bij hem had gevonden. De verdediging van verdachte omtrent do wijze, waarop de bloodspatten op het vast zijn gekomen, verwerpt da rechtbank, j Wat do straf betreft, zagt de rechtbank, dat vordachte zich heeft schuldig gemaakt aan het érnstitrste en laakbaarste misdrijf, dat ons wetboek kent en waarop als maxi mum 15 jaar gevangenisstraf is gestold. dat zo goen onke'o verzachtende omstan digheid heeft kunnen ontdekken, maar daarentegen wel veel bezwarende, waar onder de stand en positie van verdachte en zijn verstandhouding tot zijn s'acht- offer, terwijl het motief niet van dien aard was, dat de ernst van het feit daardoor in eerig opzicht wordt verminderd, dat ze evenwel in zooverre rekening houdt met dit motief, dat ze geen gebruik zal maken van het tengevolge van cumu late tot 20 jaar verhoogde strafmaximum, dat anderzijls geen reden aanwezig is, om da langdurige voorloopige hechtenis in minderintr op de uit te «oreken straf te brenven, daar die in hoofdzaak door de bonding van verdachte noodzakelijk is ge worden. Do verdediger, mr. F. A. Kokoskv zêide, nadat de president de voornaamste over wegingen had ▼oor"e'eiy*n, nri's te stellen op voorlezing van het hee'e vennis. De ores'doot heeft daarop het vonnis met alle getuigenve-klarin**""', gebaseerd is, voorge'ezen. Deze voorlezing duurde van een over tieren tot hc'f tw-- f. Gedurende deze voor'ezing zat ver dachte roet sfak onbewegelijk gezicht voor zich uit te «'aren. Er waa ook voor 'net vonnis weer bni- tenTPwone be'n^gste'üng. Het gereserveer de deel van de zaal en de tribune waren weer stampvol. DE ZAAK-LIEBERMANN. In het vonnis berust Naar wij vernemen, komt de zaak Lie- j bermann niet voor don Hooge n Raad, aan gezien Liebe-mann in het arrest van het I Amsterdnmsrhe Hof heeft berust en dus geen cassatie is aangeteokond. De overval te Woudenberg. De rechtbank te Utrecht heeft gisteren de zank behande'd tegen twee jeugdige verdachten, dio zich wegens een roofover- l val te Woudenberg »e verantwoorden had den. Op de eonz-rre hofstede van beer v. Egdom werd in den nacht van 5 on 6 Fe bruari aangeklopt. De beer. die in de mee- j ning ve-Veerde, dat een zijner buren hulp uoodig had. dtfed open, maar deinsde ont- ret achteruit, toen hij twee gemrskerde b-ndie'en, met revolvers gewapend, zag binnendringen. Toen hem onder bedreiging van zijn leven om 500 werd gevraagd, trachtte hij eerst nog de boo«> eners weg te krij gen, door hen een koe aan te bieden. Maar do mannen, van wie er één een vervaar lijken dolk aan een riem droeg, bleven bij hun eiaeh: geen levende have. maar ge'd. En anders de kogel. Om t::d te winden is de boer toen een raar briefjes van tien gul den gaan voortel'en, maar dat was den liee-en te min. 7.ij eischten f 500 en geen cent minder. Nadat ten slotte aan hun wensch was voldaan, zijn beiden er van door ge ca an, doch een dochter vin den boer had intusschen kans gezien den ve'd- wachfer te waarschuwen, zoodat beiden nog denzelfden nacht konden worden ge arresteerd. Bei 'en erkenden deze feiten. De oudste verdachte, die pas negentien jaar is, had het woord gevoerd, terwijl zijn kameraad die nog twee jaar jonger is. voortdurend had ged-eicd met zijn vuurwapen. De officier van justitie, mr. Fabius, aebte het feit van ernstiven aard. al wilde hij rekening houden met de gunstige rap- ro-ten die over beiden zijn uitgebracht. Hij eischte voor den oudsten verdachte een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief door te brengen te Veenhuiren, en voor den tweede plaatsing in een Rijksopvoedingsgesticht en daarna nog negen maanden gevangenisstraf Uitspraak 25 Maart. KANTONGERECHT TE WOERDEN. In 't vervolg beter opletten. Er wordt begonnen met de aangehouden zaak contra da O. uit K a t w ij k aan Zee, we.ke met zijn auto in de gemeente Bodegraven een aaaiQdiag zcu hebben gehad tegen een andere auto. Op de vorige zitting werd de zaak aangehouden en nog enkele getuigen gehoord. Thans \ersohei.on 2 geruisen waaronder één getuige a décharge. Van B. te Leiden» verklaarde dat verdachte schuldig was aan de aanrijding daar hij niet goed op lette. Daarbij kwam ook nog dat verdachte te snel rood hetgeen op het punt, waar de aanrijding plaats had, uiterst onvoorzioh- tig is. M. te Bodegraven verklaarde dat var- dachto wel oan 25 a 30 K.M. per uur ge reden kon hebben. De andere automobi iet reed ook snol zoodat het hem voorkwam dat ze beide te snel geroden hebben als- toen. Do raadsman van verdachte hield na den eisch van het O. M.. welke luidde 3 of 5 dagen hechtenis, zijn pleidooi en bestreed de geldigheid der dagvaarding en voerde o.m. aan, dat verdachte niet strafbaar kan zijn daar hij dc voorrang had om te passeeren. De kantonrechter achtte tenslotte hét bewijs in deze zaak ge'everd en veroor- dee'de tot betaling van 3 bij niet beta ling te vervangen door hechtenis van i dagen. Onvoldoende bescherming. Jhr. v. I. te Woerden stond vervol gens terecht terzake dat hij de Voiiigheid*- wot had overtreden. In zijn pannenfabriek was een nieuwe machine geplaatst en de bescherming was niet voldoende. Verdachte erkende de feiten en veerde aan dat de machine nog niet vol'edig werkte dooh dat dit nu iu orde was en de bescherming aangebracht was. De ambtenaar zou rekening houden met bet verweer en eischte een geldboete van 25 of 10 dagen. De veroordeeiing luidde conform den eisch. Hij had gevloekt. Van d. S. te Woerden had gevlóékt het?e«n aldaar verbóden is. Verdachte ontkende en voerde aan dat hij op ff) De cember 1Ö2Ö niet gevloekt had. Getuige S„ agent van poli'ie te Woerden, verklaarde dat ztjn proces-vei baal niet juist was. Abusievelijk was vermeld 30 December 1029, dat moest 31 December zijn. De amb tenaar wijzigde schriftc'ijk zijn dagvaar ding. Op de vraag van den kantonrechter of het wel op 31 Decomber 1020 gebeurd kan zijn antwoordde den verdachte dat dit beter uitkwam. Getuige 6. bevestigde dit. Eisch: 2 of 1 dag. Voroordeeling conform. lerr.and da schrik op 't lijf gejaagd. Van K. en B. beiden wonende te Bode graven, hadden baldadigheid gepleegd door des avonds laat op een eenzame boerderij tegen de vensters te kloppen en te roepen: „Kom er uit!" Verdachten ontkenden de feiten en roerden aan dat ze daar op den tjjd, in de dagvaarding genoemd, niet geweest waren. Veldwachter de H. te Bodegraven lichte de zaak toe en deelde o.a. mede dat er een club van opgeschoten jongens in Bodegra ven was die er op uit waren alle mogelijke staaltjes ondeugd uit te halen. Het ging zelfs zoover dat er thans een zaak in on derzoek was van brandstichting. Wie dat gedaan hebben is nog niet uitgemaakt doch ze behooren bij de club waar ver dachten ook lid van zijn. Er komen veel klachten binnen van de straatschenderij van deze belhamels. Getuigen V. te Bodegraven en K. al daar, kwamen verklaren dat zij gezien hadden dat verdachten op het erf waren en klopten. De eerste verdachte was reeds vervolgd voor oen anc'er strafbaar feit, doch hij heeft de zaak geschikt. Hij verklaarde dat dit voor „zonder licht rijden" was Dc politie wist echter beter en zeide dat ver dachte onwaarheid sprak. Het was voor baldadigheid. De kantonrechter gaf verdachte een ernstige vermaning en zei^e, dat hieraan een eind mncst komen, 't Was jammer dat er maar vijftien gulden opge'egd kon wor den. Beter ware het een meer gevoelige straf. De ambtenaar eischte tens'otte de hoog ste straf en wel 15 of 10 dagen voor elk der verdachten. De kantonrechter veroordeelde overeen komstig den eisch van het O. M. t Gen water bij melk, maar melk bij water. Van M. te Waarder had melk afge leverd waar teveel water bijgevoegd was. Verdachte begreep er niets vao. Geregend had het niet en moert er dus water in de bus gezeten hebben. Het *1» dus ge?n water bij melk maar melk bg water. Elk feit is strafbaar. Er wns echter een ver zachtende omstandigheid. In de Sinte- Catrijn-nachte aldus verdachte, hadden behceftige menschen z'o koeien uitgemol ken hetgeen altijd de gewoonte is. Nu kon het best waar zijn dat door die drukte er niet zoo'n zorg besteed is als anders hei geval is. De me'ker> mochten dc melk houden. Een goede daad met een miader goede daad. Eiscb: 75 of 25 dagen, rekening hou dende met het boven omschrevene. De kantonrechter hie'd ook rekening en ver oordeelde tenslotte tot J tb of 15 dagen. met bijvoeging dat bij herhaling de atraf veel hooger zal zijn.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6