21ste Jaargang WOENSDAG 12 MAART 1930 No. 6431 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND SPORT 3)e Ceicbelxe DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden McHledeelingcn wordt het dubbele van hot tariof berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin botrekkingen worden aangeboden of govrangd, huur en verbuur, koop en verkoop 10.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Volle kerken. Wij herinneren ons 'n paar jaar geleden op deze plaats een artikeltje te hebben go- schreven onder bovenstaanden titel. Aan leiding daartoe vonden wij in het feit, dat er bij een Vastenmeditatie in een der ker ken van Leiden de Hartebrugskerk zoo veel belangstelling was, dat er in let torlijken zin geen zit- en staanplaats onbe zet bleef. Wij wezen er op, dat, naast de jammer klacht, dat vermakelijkheden maar al te druk worden bezocht, wij toch ook met blijdschap mogen wijzen op: volle kerken 1 Daarvoor mogen wij wel een open oog hebben Niet alleen en niet allereerst moeten wij onze aandacht richten op het kwade, maar op de eerste plaats moet onze belangstelling gewijd zijn aan het goede aan het vele goede, dat in ons vaderland, in onze eigen gemeente, in onze eigen paroohie, rondom ons, aan alle kanten, groeit en bloeit in een weelde van geestelijke schoonheid Dat goede te zien, te erkennen en te waardeoren, wekt in ons op een gezond, christelijk optimisme, vruchtbare bron van frissche levensenergie en maatschappe lijke activiteit! En onder het vele goede rondom ons mag vooral onze aandacht trekken het feit, dat onze kerken, die in aantal bij voortduring toenemen, niet leeg staan, maar door zéér velen worden bezocht, dat wij dikwijls heb ben: volle kerken! Wij mogen dat consta- teeren met vreugde, al kan dan misschien die vreugde niet gepaard met tevredenheid over ons zelf, over ons eigen kerkbezoek. Is het niet inderdaad een verblijdend ne- wijs van het meeleven der Katholieken met de luisterrijke plechtigheden in Gods Huis, dat b.v. gisteravond bij het sluitingslof van het Veertigurengebed in de kerk van den Deken te Leiden de Mon Père-kerk de deuren moesten worden gesloten, omdat er geen menschen meer bij konden! Wij moeten allereerst zien naar wat goed is, maar dat wil volstrekt niet zeggen, dat wij voor wat verkeerd is onze oogen moeten sluiten! En mogen wij ons, naar aanleiding van het bovenstaande, even veroorloven te wij zen op een verschijnsel, hier en daar te cou- stateeren, dat een verslechtering is van eeo oude gewoonte? Wij herinneren hierboven aan een buiten gewoon druk bezochte Vastenmeditatie. Maar nu wil 't ons voorkomen, dat vroeger en nu spreken wij nog slechts van enkele jaren geleden de Katholieken de Vasten meditaties in veel grooter aantal bijwoon den, omdat zij een meditatie wilden houden, terwijl in de latere jaren, in do ste den voornamelijk, het bezoeken van do Vastenmeditaties vaak al te zeer beïnvloed wordt door de overweging, of er al dan niet een min of meer bekende redenaar preekt. Dat is 'n verslechtering van de oude gewoon ten, toen bij de Vastenmeditaties de ker ken steeds heel goed bezet waren, omdat men in den Vastentijd Christus' lijden wilde overwegenMisschien is het niet geheel en al te onpas, als wij hierop 'ns wijzen, opdat men, voorzoover noodig, terugkeere tot een oude gewoonte, die zoo goed en mooi was. INTERNAT. CONFERENTIES DE VLOOTCONFERENTIE. Nieuwe vredeswaarborgen? Op de Londensche Vlootconferentie is gisteren weer tot uiting gekomen dat de Amerikaansche en Britache gedelegeerden ten sterkste gekant zijD tegen elke politie ke veiligheidsgarantie, in ruil voor Frank- rijks bereidwilligheid tot beperking van het vlootprogramma, meldt de Msb. Mr. Stimson moot op zeer scherpe wijze te kennen gegeven hebben, dat Amerika in geen geval ook maar tot eene con«"'»«- KONINKLIJK BEZOEK AAN UTRECHT. H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik hebben, zooals gemeld, gisteren een bezoek aan de Ned. Jaarbeurs gebracht, waar H. M. de Koningin het nieuwe tweede gedeelte van het Jaarbeursgebouw heeft geopend tieve overeenkomst bereid zou zijn en dat zooiets te veel zou lijken op loven en bie den. Liever nog zou hij het heele reductie plan opgeven. Aan den anderen kant wordt er verze kerd, dat er weinig kans beslaat, dat de conferentie zal eindigen met niets anders dan oen overeenkomst tot beperking van bewapening. Beweerd wordt zelfs, dat men'bezig is met het uitwerken van nieuwe vre.ies- waarborgen. Hoe dit evenwel mogelijk is na de verklaring der Anierikaanscho en Engelsche gedelegeerden is niet duidelijk. Ook doen geruchten do ronde, volgens welke Frankrijk zijn oorspronkelijke aan spraken van 724.000 ton inct 200.000 ton wil verminderen. Maar dit is ongeveer de tonnage van het vcrouderdo deel der Fran- sche vloot. Deze concessie zou dus niet van groot belang zijn, maar zij zou don toe stand toch oenigszins vergemakkelijken. Dit is zeer noodig, want men kreeg gis teren den indruk, dat do verhoudingen hoogst gespannen zijn en dai do preten ties van de heeren MacDonald en Stimson om als zedenmeester op te tioJcn, op do Franschen geen bijzonder aangenamen in druk maakt. Van do vele meer of minder belangrijke besprekingen trok heden de meeste aan dacht een onderhoud tusschen Briand en Grandi. Dit is de eerste maal, dat dc Franscho en Italiaanscho ministers olkaar onder vier oogen gesproken hebben. Italië heeft voortdurend een 'bijna demonstratieve onwelwillende houding tegenover Frank rijk aangenomen. Een ieder weet, dat de Italiaansche aanspraken op pariteit do grondoorzaak zijn van do meeste moeilijk heden. Niet zoozeer door de aanspraken zelf, als door het wantrouwen in Italië'» bedoelingen, dat zeer in Frankrijk is ge wekt. Maar niemand heeft dit tot nu toe openlijk durven bekennen. DUITSCHLAND SCHACHTS OPVOLGER. Dr. Luther benoemd tot president der rijksbank. Do algemeeno raad der Duitscho Rijks bank heeft bij den aanvang van zijn giste ren gehouden zitting met algemeene stem men en zónder debat den eenigen candi- daat, dr. Hans Luther, tot president geko zen. De ambtsaanvaarding vindt op 3 April a.s. plaats. Dr. Hans Luther werd 10 Maart 1879 te Berlijn als zoon van een houtkooper gebo ren. Hij studeerde te Genève, Kiel en Ber lijn in do rechtswetenschappen, waarna hij het assessor-examen aflegde. Hij begon zijn loopbaan in gemeente dienst, eerst in Charlottonburg, vervolgen» in Maagdenburg. In 1913 word hij president van den Duit- schen Stedendag in welke functie hij, vooral gedurende do oorlogsjaren, veel voor de steden wist te bereiken. In ÏJJIS werd hij Obcrbürgcruioister van Essen welk ambt hem gelegenheid bood zijn buitengewone gaven te toonen. Daar hij echter meende, dat dc politiek geen rol mocht spelen bij het besturen van een ge meente, wilde hij in de jaren na den oor log dit ambt neerleggen. Het vertrouwen dat in hom gesteld werd bewoog hem ton- slot'e dit voornemen op to geven. Ook toon hij in 1922 deel uitmaakte van het minia- terie-Cuno bleef hij deze functie waarno men. In het ministerie-Stresemann, dat in Augustus 1923 optrad, had hij eveneens zitting, terwijl hij in het Iwcedo niinistorio Strosemann do portefeuille van financiëën van Hilferding overnam. Als zoodanig werkte hij aan hot beëindigen van do in- flrtic. door de rentemarkvorordening, tor- wijl hij tevens allo krachten inspande om do begrooting sluitend te maken, een dor eerste eischon om de rentomarkt stabiel te houden. Eerst in het volgonde ministerie Mnrx, waar hij dezelfde portcfouillo had, slaagde hij daarin. In 1925 vormde hij als rijkskanselier eon kabinet, dat echter geen langen levensduur had* Ook oen tweede door hom gevormd mi nisterie kon er niet in slagen, den toe stand meestor te blijven, zoodat hij in 1020 on'slag vroeg. Dadelijk daarop word hij gekozen tot lid van den raad van beheer van do rijksspoor- BURGEMEESTER MR. F. J. VAN LANSCHOT Mr. F. J. var* Lanschot, de populaire burgemeester van VHertogenbosch, vierde gisteren zijn 121/riar'8 ambtsjubileum. In de raadszaal. De burge meester door den oudsten bode gelukgewenscht DR. LUTIIER i» benoemd tot president van de Duilsohe Rijksbank wegen in welke functie hij met veel tc- werking te kampen had, zoodat hij dit ambt neerlegde. In 1927 word hij lid van den raad van toezicht van de Kruppfnbriekon. Intun- schcn ondernam hij een reis naar Zuid- Amerika, waar hij voornamelijk do Duit scho nederzettingen bezocht. Ook verder bleef hij in contact met do Duitschcr» in bet buitenland, geheel in overeenstemming mot het streven van den „Rond tot her nieuwing van het Rijk" waarvan hij sedert Januari 1928 voorzitter is. In Maart 1929 werd dr. Luthor gekozen in de directie van de „Gomcischaftsgruppo Deutsfchor Hypothckcnbanken". RUSLAND DE TERREUR IN RUSLAND. Toenemend verzet der boeren. Volgens berichten uit Rusland neomt in Zuid-Rusland de beweging ondf-r de, bne ren tegen de agenten der communistische partij toe. De boeren zijn vooral daardoor geprik keld, dat verscheidene groote boeren naar het uiterste Noorden van Rusland zijn ver bannen, terwijl de steeds toenemende ont eigening van het grondbezit der boeren ten behoeve van de coöperaties de verbit tering nog grooter maakt. Dezer dagen zijn ook de ledon van enn Duitscho boerenkolonie in Zuid Rusland naar Siberië gezonden. Vele boeren, die ken nis hebben gekregen, dat hun bezittingen in beslag zijn genomen, hebben hun boer derijen in brand gestoken. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Dr. Luther benoemd tot opvolger van dr. Schacht MacDonalds regeering lijdt een nederlaag in het Lagerhuis. Geen politioke gevolgen. BINNENLAND. De artikelpn 2 en 3 van het wetsontwerp inzake winkelsluiting zijn gisteren door de Tweede Kamer aangenomen. (2do blad). OMGEVING. Vandaag is de nieuwe burgemeester van Oegstgeest geïnstalleerd. (1ste blad). ENGELAND EEN NEDERLAAG VAN MACDONALR. Echter zonder politieke gevolgen. Bij do behandeling van do mijnwet in het Britsohc Lagerhuis hoeft do regoering van MnoDonuld een nederlaag geleden. Nadat do liberale parlementaire groop hot er over eens was geworden.dat geen der fractieleden bij de vordoro behandeling van do mijnwet voor do regoering zou stommen en dat do gohoelo partij do amendementen, waaronder dat van eon conservatief in zake do quota on do lioffing zou steunen, stond het vast, dat minister Graham oen moeilij ken dag zou hebben. Inderdaad do re goering er nog slechter uf gekomen dun ver wacht word. Een liberaal amendement, dal kolen of cokes voor export wilde vrij»' ol iën van do qtiota-bopalingcu, word mot 272 togen 242 stomemn verworpen. Daarna ooh tor werd hot amendement van Lano Fox, den gewezen conservatieven minister voor hot mijnwezen, inot '282 togen 274 stommen aangenomen. Ondor groote opwinding werd dit ronul taat bekend gemaakt on van de appositie- banken klonk do kreet „Aftreden!" Do Labuur-leden beantwoordden het don derend applaus der oppositie bij hot ver nemen van het resultaat cl«-r stemming mot toejuichingen voor do regeering, die blij kens oen rncdcdccling van MacDouuld niet aan aftreden daoht. Baldwin vroeg den premier namelijk, of hij voornomon» was het wetsontwerp te handhaven, waarop MacDonald /.eid" over dezo vraag zoor verbaasd te zijn. Indien Beldwin oen algemeene motie van afkeuring wil indienen, zal do regoering hot besluit van Hui» aanvaarden, maar het aangeno men amendement bet criant in het. geheel geen essenlieele wijziging en do regeering verzoekt hot Huis dan ook tie boxprokingen voort to zotten. Politieke gevolgen zal do nederlaag dus niet hebben. AMERIKA COMMUNISTISCHE AGITATIE. 9500 roode propagandisten in Ncw-York. Hot hoofd dor Now Yorksche politie hooft in oen onderhoud met do pers verklaard, dat er op het oogenblik 1)500 communistische propagandisten in New York zijn. Do mec-ge hunner zijn oohter geen Amerikanen, doch buitenlanders, zooals reeds blijkt uit hot feit, dat slechts 25 communistische propa gandisten Engelsoli kennen. Het hoofd der politic doolde vorder mede, dat hij zich met den minister van biniun- landscho zaken in verbinding heeft gesteld, ora do uitzetting van ongowenschte «demen ten voor to bereiden. Vorscheidono buiten landscho communisten zijn reeds uit het land gezet. Do Kamer van Koophambd t«- New Yuk raamt hot aantel communistische prepagan disten op 30.000 a 50.000 Uil I \KTI-.N Wedilrijd te Alphen aan den Rijn De uitslag van de in lml café „Dc Prin van Oranje" te Alphen gehouden n Ier laagwedstrijdcn tusschen «Ie aldaar gov." tiydo biljartclub A.D.O. I n Lei Inch»- Biljartclub „Do Poort van Chef I" luidt: carb. brt. h.s. gein. B. de Roo P.O. I 100 33 22 0.76 R. A. A. Bijtevold A.D.O. 200 33 30 fl.OO B. Tegelaar 200 37 37 5.45 A. van Rijsdam 157 30 18 4.30 G. Tcgc'aar L Slootjes J. Siera 200 62 33 3.84 O. do Jong (res.) 139 51 17 2.72 Totaal P. v. C'. I 700 ~~-u A. D. O. I 009 carb 200 30 30 3.55 113 36 17 3.22

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1