21ste Jaargang MAANDAG 10 MAART 1930 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Joannes Dominicus Joseph Aengenent BUITENLAND No. 6429 3)e £cicbeJve DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medodeolingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogsto 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 door de genade gods en de gunst van den apostol. stoel Bisschop van Haarlem, aan de geestelijkheid en de geloovigen van ons bisdom ZALIGHEID IN DEN HEER! Beminde Geloovigen! Wij zijn er van overtuigd, dat de op roep van onzen Heiligen Vader den Paus tot de geheele Katholieke wereld om zich met Hem te vereenigen, ten einde eer herstel te geven voor de beleedigingen cn verguizingen, die vooral gedurende de laatste maanden in het diep rampzalige Rusland aan God en godsdienst werden aangedaan, ook door U ontvangen is met volle instemming en innige dankbaarheid. Ook gij zijt geschokt tot in het diepst uwer ziel door de God-onteerende gebeur tenissen in het Oosten, en daarom heeft de stem van den Vader der Christenheid bij U dankbare weerklank gevonden. Vol gaarne komen Wij tegemoet aan Uw vu rig verlangen om U te vereenigen met den H. Vader, uwe handen mei hem smeekend ten hemel op te heffen, ten einde verge ving af te roepen voor de zonden, waar door Zijne eer rechtstreeks werd aange tast. Allereerst verzoeken Wij daarom alle geloovigen van Ons Bisdom om óf wel op Zondag 16 Maart, óf wel op Woensdag 19 Maart (den dag. waarop de H. Vader Zelf in de Basiliek van Sint Pieter op plech- tigo wijze aan God eerherstel zal gaan aanbieden) óf wel op Zondag 23 Maart te naderen tot de H. Tafel en in een alge meene H. Communie U te vereenigen met de intentie van Zijne Heiligheid. Ten tweede verzooken Wij aan al de genen, dit dit jaar zullen deelnemen aan den Stillen Omgang te Amsterdam, dien omgang te willen doen tot dezelfde inten tie, en düs ook door deze grootsche ma nifestatie van geloofsleven aan God eer herstel te geven. Ten derde, Wij geven bij deze verlof aan de religieusen van de kloosters in OnB Bisdom om in den nacht van den 18den op den 19den Maart óf wel in den nacht van den 22sten op den 23 sten Maart een nachtelijke Aanbidding te houden tot de zelfde infentie. Het H. Sacrament mag dan in Ostensorio worden uitgesteld. Ten vierde, Wij bepalen bij deze, dat op Zondag 16 Maart in alle kerken van Ons Bisdom het H. Sacrament in Osten sorio ter aanbidding zal worden uitgesteld in de uren van den namiddag, welke nader kunnen worden vastgesteld door de plaat selijke Geestelijkheid, waarna een Plech tig Lof zal worden gecelebreerd, waaron der zullen worden gebeden de Litanie van het H. Hart en de Akte van eerherstel, gevolgd door het schietgebed van Z. H. den Paus: „Verlosser der wereld, red Rus land", hetwelk driemaal zal worden her haald; en dat op Woensdag 19 Maart onder het Lof, hetwelk op dien dag moet worden gecelebreerd ter cere van Sint Joseph, den Patroon der H. Kerk, gebeden zullen worden de Litanie van St. Joseph en het gebed: „Tot U, o H. Joseph, nemen wij onze toevlucht", gevolgd door de drie voudige herhaling van hetzelfde schietge bed van den Paus. Wij hopen en vertrouwen, dat de deel neming der geloovigen van Ons Bisdom aan deze uitingen van eerherstel zoo el- gemeen mogelijk zal zijn, ben einde door onze smeekingen van God te verkrijgen, dat Hij in Zijne oneindige goedheid aan het arme Rusland barmhartigheid moge verleenen. En zal dit Ons herderlijk schrijven op den eersten Zondag van Quadragesima in alle kerken van Ons Bisdom en in alle ka pellen, waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze worden vqor- gelezen. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. J. M. VAN DER TUIJN, Secretaris. Gegeven te Haarlem, den lsten Maart '30. Het leven der tegenstellingen Wij ontleenen hier aan het „Weekpraat- je" in „Dg Maasbode" van Zondagoohtend het volgende: „Dezer dagen heb ik het voorrecht gohad, een vrouw uitgeleide te doen naar het Haar wereldsche naam is mogelijk al leen vernoemd geworden onder de rubriek „overleden" van den Burgerlijken Stand. In den kleinen kring, waarbinnen zij haar zegenrijk leven sleet, heette zij Moe der Ligorio, veertig jaar lang een onge kende, eenvoudige kloosterzuster, die deze lange reeks van jaren grootendeels sleet n de drukke volksbuurten van Rotterdam. Buurten, waar zij alleen de kindoren kende, die zij onderwijs gaf, en de moe ders, die de kleinen naar school brachten, en voorts alleen in haar stille kloosterhuis het gerucht opving van de woelig en roerig daarheen levende stad. Een van die heilige, verstorven, hardwer kende vrouwen, die geen eischen stollen aan het leven, dat slechis voor haar betcekent opoffering en toewijding voor anderen. Die van geen vacantie weten, noch reis genot en zomers naar buiten, die geen hof hebben noch een schaduwrijken tuin, tevre den zijn met een steenen binnenplaatsje, waar amper de zon overheen komt ge- Wier eenigc en gelukkige ontspanning i3 na de vermoeiende dagtaak het gebed in de kapel, waar haar zielen met God ver- keeren, en voorts elkanders laaien helpen dragen. Die het tijdelijke en stoffelijke niet reke nen, maar alleen hopen op een eeuwig heid, waarop baar leven is ingesteld. Die in het tijdelijke alleen het leed cn de zorgen deelen, die anderen uit de we reld even komen uitklagen, om van haar uitkomst en vertroosting te vragen. Bijna veertig jaren sleet Moeder Ligorio in Rotterdam, zonder van deze groote stad iets anders te kennen dan de drie armelijko kloosterhuizen, waar zij successievelijk als onderwijszuster en Moeder-Overste leefde, huizen zonder weelde cn comfort, bijna zon der zon, maar met een altijd innerlijke blij heid in haar hart Totdat op een dag in de voorbije week een doodelijke kwaal zich bij haar open baarde. Een operatief ingrijpen was noodzakelijk, maar bleek te vergeefs. De chirurg constateerde met verbazing dat de kwaal haar reeds oen twintig jaar lang ondraaglijke pijnen had moeten doen lijden. Maar Moeder Ligorio had nooit een klacht of verzuchting over haar lippen doon komen, ofschoon haar modezusters vaak hadden gezien, hoe zorgelijk zij soms de hand al pijnstillend, in haar zijde kon leg gen. Zij wist, dat zij nu binnen enkele dagen sterven ging, maar haar lijdenssponde werd haar een vreugdebod. Pijnen noob smarten vermochten haar geest te verdooven, met verraste oogen en blijden lach zweefde haar ziel het ceuwigo licht, dat haar nog levend, al tegengloor- de, klaarbewust tegemoet Zij, dochter van het Heilig Gezelschap, zag in de geopende hemelen Jesus, Maria en Jozef, in wier zoete gemeenschap zij hier op aarde al zoo lang had geleefd, haar ver welkomend tegemoet treden. Op den ochtend van de begrafenis zei ik tot de oude kosteres, dio heel het klooster loven van Moeder Ligorio heeft medege leefd: „Zuster Caecilia, wat heeft Moedor vandaag voor mooi weer gezorgd". „Ja", zei de oude Zuster, „zij is een hei lige in den hemel, ik heb haar vanochtend al aangeroepen". Op haar bidprentje zal komen staan: „Gedonk de ziel van zaliger Moeder Maria Ligorio, in do wereld Lucy Verheycn.... Dochter van het. Heilig Gezelschap...." De schrijver stelt deze vrouw tegenover de Engelsche suffragette mevrouw Pank- hurst, die indertijd voor het vrouwenkies recht in lettorlijken zin gevochten heeft met petroloumkan en moker en voor wie dezer dagen in een der parken van Londen een standbeold is opgericht. Het leven der tegenstellingen. Duizenden tegenstellingen van zulken aard geeft het dagelijksohe leven. Tegen stellingen, welke reeds bij een oppervlnk- kig bezien van het leven worden geconsta- MR. DR. J. C. OVERVOORDE. f Gisternacht is op zijn buitengoed to Wassenaar in don nuderdam van til jaar overleden mr. dr. J. O. Overvoorde, ge meentearchivaris cn directeur van het Museum do Lakenhal hier ter stede. Do thans overledene was den laalslen tijd zieke1 ijk. Het vorig jaar beeft hij ge- ruimen tijd het bod moeten houden, en hoewel hij herstelde, kree* hij toch uiel meer zijn volle sezondheid. Zijn work zamc geest heeft hem tot zijn laatste 1c vensdagen op de been gehouden. Nou vo rige week Dondoidag en Vrijdag bracht hij cenigen lijd op bet Gemeente Archief en in de Lakenhal door. Zaterdag werd hij ovenwei ernstig onge steld. Zijn toestand werd plolse'itig veel slechter cn in don nacht overleed hij nog zeer onverwacht. Mr. dr. J. C. Overvoorde werd den 19dcn December 1865 te Rotterdam geboren. Op 25-jarigen leeftijd word hij te Utrecht benoemd tot rechtskundig ambtenaar aan het gemconte-archicf aldaar, wijl de til el van archivaris daar nog niet was inge voerd. Twee jaar later in 1892 volgde uit meer dan honderd sollicitanten zijn benoeming te gemeente archivaris te Dordrecht, al waar hij tot 1901 werkzaam was. Op den lsten Maart van dat jaar volgdo zijn benoeming lot gemeente archivaris hior ter slede. Den llden van dcze'fde maand werd hij tevens benoemd tot conservator en later tot directeur van hot Stedelijk Mu seum de Lakenhal alhier. Mr. dr. Overvoorde had een belangrijk aandeel in de oprichting in het jaar 1891 van do Vereeniginn van Archivarissen en van het later gestichte Archievenblad. AIb archivaris nam hij in ons land een belangrijke plaats in cn als. kunstkenner was hij hoog aangeschreven. Hij smaakte het gonoegen dat het aan zijn zorgen toe vertrouwde gemeente archief onder zijn lei ding geheel werd geïnventariseerd. Aan de Jan Steen tentoonstelling, bij de herdenking van Jan Steen, eenige jaren ge leden, heeft hij een zeer belangrijk aan deel genomen. Den lsten Mei 1926 herdacht hij onder zeer vee! b'ijken van belangste'ling zijn zil veren jubileum als archivaris hier ter Blo de, terwijl hij op 1 Maart j.l. 40 jaar archi varis was. Hij wenschte toen dit feit on opgemerkt te zien voorbijgaan, hetgeen is geschied. In 1910 en 1911 maakte de heer Over voorde een studiereis om de wereld, waar op hij zeer veel belangrijke ondervindingen opdeed. Dat zijn werk op prijs werd geate'd blijkt wol uit de vele onderscheidingen, die hij mocht ontvangen. O.m. was hij officier in do Orde van Oranje Nassau cn ridder in do Ordo van den Ned. Leeuw. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdagmiddag 2 uur op de begraaf, plaats der Ned. Herv. Gemeente te Was- teerd en welke dengene die wat dieper het leven inkijkt, ontroerenTegenstel lingen, die bewijzen of bevestigen de, uit I zokere gegevens van rede cn geloof vas'- staando, waarheid, dat er in het hierna- maals een vergelding bestaat.... Er zijn zooveel vergeten schoone levens, vol liefde en offer; cn er zijn zooveel go- eerde levens, vol zelfzucht cn genot Die schoone leven» bloeien niet alléón in de kloosters op Goddank niet. Ook in dorpen en steden, ook in woningen langs groote wegen en in achterbuurten. Dat wij d i e schoonheid mogen zien met open oogen, tot vreugde en leering, in het i leven der tegenstellingen. Dit nummer bestaat uit drie bladen INTERNAT. CONFERENTIES DE TARIEVEN-CONFERENTIE Nieuwe Fransche voorstellen. Dc Fransche minister van handel, Flaudin, heeft Zaterdag een nieuw Fransch voorstel bij de tarieven-confe rentie te Genève ingediend. De bestaande handelsverdragen zul len tot April 1931 verlengd worden. Indien zij niet vóór Februari vun het volgend jaar worden opgezegd, zal dc duur nog met zes maanden worden ver lengd. Indien een der staten een niet door een handelsverdrag geconsoli- deerden tariefpost wenscht te verhoo- gen, zal een andere staat, wiens uit- voer-handel daardoor ernstig bedre'gd zou worden, onmiddellijk onderhande lingen kunnen vragen om tot eau her stel van het verbroken evenwicht te komen. Indien de besprekingen tusschen dc betrokken regeeringen dan niet h.nnen twee maanden tot een bevredigend re sultaat leiden, heeft de andere partij het recht de conventie en eventueel ook het handelsverdrag op te zeggen. In geen geval mogen tariefverhoo- gingen van kracht worden, voordat 20 dagen zullen verstreken zijn, na mede- deeling van de voorgenomen tariefs- verhooging aan den volkenbond. Een aanhangsel tot de conventie zal een lijst met uitzonderingen bevatten ten aanzien van het verplicht overleg cn den gedwongen wachttijd van 20 dagen voor enkele bepaalde soorten van goederen. Aan landen, die geen door handels verdragen geconsolideerde tariefposten hebben, zooals Nederland en En geland, zal de verplichting worden op gelegd, gedurende den duur van deze conventie geen nieuwe bcschei inende rechten in te voeren, of bestaande be- I schermende rechten te verhoogen Ten aanzien van de fiscale rechten van Nederland cn Engeland, zal dezel- de verplichting gelden, als dc .mdcrc staten aanvaarden zullen met betrek king tot een eventueele verhoogino van de niet-geconsolideerdc posten dwz. verplicht overleg en een wachttijd van 20 dagen. De wijziging van gesloten handels verdragen met wederzijdsch goedvin den tusschen de partijen, gcduiende den duur van deze conventie, zal door deze conventie niet worden belemmerd Men meent in de groote meerderheid der conferentie-kringen dat Flandrin's voorstel het totstandkomen van een conventie, die althans eenigc tariefs- stabiPsatie zal brengen, vrijwel heeft verzekerd. Dc Duitschers die, evenals de Bel gen, reeds tevoren hun instemming met de Fransche ontwerp conventie had den uitgesproken, wijzen op het groote rut, dat men aldus tot terugkeer komt tot den toestand van vóór den wereld oorlog van vrij langdurige handelsver dragen. In Engelsche en Nederlandscho krin gen is men misschien nog eenigszins in twijfel over de aan te nemen houding. De Fransche conventie komt hierop neer, dat men van Engeland en Neder land een 100 pet. toezegging verlangt om geen beschermende rechten in te voeren, of te verhoogen. terwijl de an dere staten slechts een zoodanige ver plichting aanvaarden zullen voor een zoo groot percentage van hun tarief posten, als in handelsverdragen is ge consolideerd. hetgeen zelfs voor Frank rijk, het land met de groote consolida tie. toch niet meer dan 72 pet. is. Toch zullen vermoedelijk de Engel sche en Nederlandsche delegaties niet weigeren, de conventie naar het Fran sche model te onderteekenen, daar deze toch een vrij belangrijke stabili satie van de'tarieven brengen zal met waarborgen tegen overijlde verhoogin gen, terwijl een weigering tot onder- tcekening der conventie door Engeland en Nederlan dc mislukking Jer ge heele conferentie zou beteckenen met de daaraan verbonden gevaren voor een verscherpten tarievenoorlog. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuwe Fransche voorstellen op de ta rieven-conferentie. Toenemende spanning in Britsch-lndië. M>.n verwacht de arrestatie van den Indl- schen leider Gandhi. Frankrijk heeft gisteren gerouwd over den rarrp in het Zuiden. (Buiten). Berich ten, 2e blad.) BINNENLAND. Te Wortnerveer is de chocoladefabriek van de Erven H. de Jong door een hevige brand verwoest. (Gem. Berichten, 2do blad) Een groote brand in een maizenn- en stijfselfabriek te Nijmegen (Gem. Berich ten, 2do blad). Verscheidene verkeersongelukken (Geni. Berichten, 2de blad). LEIDEN. Overleden is mr. dr. J. C. Overvoorde, gemeente archivaris en directeur van het Stedelijk Museum „De Lakenhal". DE HEER M ANIBA, die heden 50 jaar werkzaam is bij de firma M. Lnngezaal en Zonen te Leiden. HEFTIGE CRITIEK OP DE VLOOTCONFERENTIE. Vrijdag j 1. hebben tc Parijs dc be sturen van dc socialistische arbeiders- internationale cn het internationale vakverecnigingsvcrbond vergaderd. O.a. werd beraadslaagd over hel vraagstuk der vlootontwapening Aan het slot der beraadslagingen werd ccn door Vandervelde uitgewerkte motie met algemeene stemmen aangenomen. In deze motie wordt erop gewezen, dat dc mogendhbden, die het verdrag van Versailles onderteekend hebben, toen zij Duitschland de vcrplicht:ng tot ontwapening oplegden zelf de plechti ge verplichting hebben aangedaan, om tot een algemeene ontwapening te ge- zaken. Deze verplichting is tot nu toe niet nageleefd. Van een bijeenroepen der conferen tie der vijf vlootmogendhcdcn hoopte men ten minste ccn werkelijke bemerk bare vermindering der voorhanden zijn de vlootbewapening doch opnieuw heeft de conferentie zelfs op dit beperkte ge- hied aanleiding tot nieuwe teleurstel lingen gegeven. De arbeidcrsregccring in Engeland heeft opnieuw bewijzen gegeven van baar oprechten wensch, om n;et alleen te geraken tot staking van den wed strijd der bewapening ter zee, welke slechts vermetiding kan brengen, doch ook om tc geraken tot ccn verminde ring van alle klassen-schepen, waar door alleen voorkomen kan worden dat dc conferentie met een totaal fiasco zal worden. Zooals de zaken echter staan, is het duidelijk, dat de overige regccringen niet geneigd zijn, deze voorstellen te aanvaarden in den geest waarin zij gc-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1