DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND De Wenteltrap ZATERDAG 1 MAART 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 ran Line. Nog versch ligt den Lisscnaren d© nederlaag op eigen terrein in het ge heugen. We meonen, dat aan een neder laag morgen zeker niet to ontkomen is, maar met wat goeden wil kunnen do Lis- eenaren het er toch beter afbrengen dan eonigo weken geloden, toen het 71 werd. ZuUrs is ook noodig, wijl de lager ge plaatste clubs zioh uitermate zullen in spannen, om wat hooger op de ranglijst te komen. Vooralsnog geven we haar daar voor weinig kans, want Lenig en Snel verliest in Zaandam van V. V. Z. en T. Y. B. B. in Loosduinen van O. D. A. In do tweede klasse M. wordt bolang- rijko wedstrijd TeylingenD. O. N. K. ge speeld. De Sassenheimers komen er hoe langer hoe beter in. Reeds hebben zij in Gouda tegen D. O. N. K. gelijk gespeeld en na de successen der laatste weken verwachten we morgen een nieuwe over winning. S. J. C. zal zich wol wat hersteld heb ben van do inzinking van vorigen Zondag en kan dus met wat inapanning wel van Spartaan winnen. Ook de Leidenaars moeten naar Rotter dam om de Duiven to bezoeken. Dat de Rood Zwarten hoog noodig weer oens moe ten winnen, daarvan is ieder toch zeker overtuigd. Dus zal er moeten aangepakt worden. Blauw Zwart ten slotte achten wo wel in-staat een punt bij Grauf Willem wog te halen. R.K.S.V. Teylingen. Morgen om 2 uur spoelt Teylingen I haar laats ten thuiswedstrijd voor do competitie tegen do kampioenen, Donk I uit Gouda. Op Donk-terrein wisten de Teylingers een gelijk spel to bewerkstel ligen (2—2). Daarbij moet gezegd worden, dat Teylingen toen wel oen uitstekendon wedstrijd speelde, ondanks oen slecht veld. Eenige weken geloden i6 Donk reeds hier geweest en heeft toon slechts een half uur gespeeld, waarbij de wedstrijd ge- INGEZONDEN MEOEDEELING. CHE BAAI IN BESLAG GENOMEN DOOR DE REGEERING. De regeering had aan visschers voor hun schuit een motor-installatie gegeven. De visschers konden door slechten gang van zaken de afbetalingstcrmi.nen niet voldoen. Daarom werd de schuit in beslag genomen. Z« ligt aan dc Vischmarkt te Amsterdam staakt moost worden vauwego het slechte weer. In dit half uurtje spelen wist Tey lingen en 20-voorsprong te veroveren, zoodat begonnen moest wonden met den stand zooals deze gecitidigd was, doch de Technische Sectie dor R. K. F. heeft anders beslist. Zelfs tot tweemaal toe. Nu is er voor do derde maal geprotes teerd, waarbij de Technisch© Sectie nog maals een uitspraak zal doon, daar nu beide partijen zijn gehoord, waarbij niot anders do uitslag kan zijn dan in 't voor deel van Teylingen. Meerderen zijn van mocning. dat het voor Teylingen niets meer geeft of zij wint of niet. daar S.J.CT toch do 2o plaat© bezet. Dat is op het oogeubük werkelijk zoo, maar niot alleen Teylingen moot zijn 3 wedstrijden nog winnen, doch 8.J.C. ■.-ok nog 2 wodstrijden. Wanneer nu Tey lingen dezo allo w int en S.J.C. zou er een verliezen of gelijk apelen, dan heeft Tey lingen ook nog kans, als is deze gering, om op de twecdo plaats te komen, on de club, die op do tweede plaat© komt, komt in aajunerking om voor do promotie te spelen. Dus, Tylingen, nog eens extra uw best gedaan. Wie weet, wat er nog bereikt wordt. Thans zijn 13 wedstrijd gespeeld, waarvan 0 gewonnen, 4 gelijk, 3 verloren, zoodat Teylingen 16 punten heeft, en dus kan komen tot 22 punten. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Pharao's vloek. U kent Toetankh- amen nog welt Dien Pharao uit het oude Egypteland, die zoo ongeveer in den tijd moet geleefd hebben, dat de Joden er wa ren. Eenige jaren geleden is zijn graf in hot dal der Koningen bloot gelegd door Howard Carter en maanden lang kon men geen ge iliustreerd tijdschrift openslaan of men zag foto's van de uitgegraven schatten. Doch tegelijkertijd verspreidde zich het gerucht, dat deze duizenden jaren oude Pha rao's zelfs als mummie nog kwaadaardig genoeg waren, om wraak te oefenen op al len, die hun rust kwamen storen. En indor- daa-d stierf al vrij spoedig na de opening van Toetankhamens graf lord Carnavon, die de opgravingen financierde. Daarna Archibald Douglas, die door middel van oen röntgen-foto de mummie dware door z'n ribbenkast had gekekendaarna profes sor Laffleur van de McGill University, die het graf bezocht had; Evelyn White, die zefmoord pleegde en een mededeeling na liet dat hij geloofde dat do vloek hem ach terhaald had; de Fransche archaeoloog Be- nodite en zijn collega Casanova, die deel namen aan de onderzoekingende stiefbroe der van lord Carnarvon, kolonel Herbert, die deelnam aan de opening van het graf; de Amerikaansche spoorwegmagnaat Jay Gould, die kort na oen bezoek aan het graf met lord Carnarvon, aan een longont steking overleed; prins Ali Fahmy Boy, een rijk grondeigenaar, die onder geheimzinnige omstandigheden kort na een bezoek aan het graf doodgeschoten werd; zijn parti culiere secretaris, die hem vergezeld had en kort daarop stierf; miss Greely, een dame uit de Amerikaansche „society", die, na bezichtiging van het graf, naar Amerika terugkeerde, te Chicago zelfmoord pleegde; dr. Carter, die bij de opening van het graf meehielp en later bij een auto-ongeluk werd gedood, benevens zes Fransche schrijvers en journalisten, die het graf van Toetankh- amen en zijn inhoud hadden beschreven. Het is reeds een respectabel rijtje. En nog is de wraakzuchtige mummie niet tot beda ren gebracht, want dezer dagen werd ge meld, dat de 78-jarigo lord Westbury uit de zevende verdieping van een flatgebouw in Londen is gesprongen, waardoor hij den dood vond. Getuigen verklaarden, dat lord Westbury, die ziekelijk was, zich het verlies van zijn zoon en erfgenaam van zijn titel, Richard Bethell, die dood in zijn bed werd gevon den, zeer had aangetrokken. Bethell die eerst 46 jaar oud was, was secretaris van Howard Carter. Het wordt tijd, dat doze massa- moorde naar Toetankbamen eens voor de een of andere rechtbank wordt gebracht, want als hij maar ongestoord z'n gang kan gaan. Straks hoort u nog, dat er iemand ge storven is, die een plaatje van Toetankh- amen aanschouwd heeft. Maar dan sterven wij allen, hetzij vroeg of laat! De vloek der ministers. Ook op de ministeries rust een banvloek. Zij worden overal waar zij gaan of staan ver volgd door een spook, de geest van de oppo sitie in het parlement, die hen op het meest onverwachte moment dikwijls bij het nek vel grijpt en van hun hooge post neerkwakt. Zoo ging het de vorige week Tardieu. Zoo ging het een paar dagen later zijn opvolger Chautemps; hoewel diens val niet zoo on verwacht kwam. Men had geen hoogen dunk van de levensvatbaarheid van dit kabinet en degenen, die het een zeer korten levens duur hadden toegedacht, kregen spoedig gelijk, want reeds bij zijn eerste ontmoe ting met de Fransche kamer werd het meedoogenloos ten val gebracht. Tardieu kreeg bij zijn verschijnen in de Kamer zoo'n ovatie, dat er geen twijfel over bleef, of deze pas-gevallen minister president zou weer de kabinetsformateur worden. Aanvankelijk kreeg Poincaré de voor- FEUILLETON. Uit bet Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 38) HOOFDSTUK XXIV. Flinders Als Halsey mij maar in zijn vertrouwen genomen had, als hij maar eerlijk was ge weest mei betrekking tot Jack Bailey en mij den dag na de brand verteld had, wai hij vermoedde, zou er geen onrust meer voor ons geweest zijn en zou hemzelf veel ellende en groot gevaar bespaard zijn ge bleven. De dag na de brand stond Gertrude er op, dat ik zou uitgaan om wat afleiding te hebben. De auto was tijdelijk buiten ge bruik, die moest bijgelakt worden en huur auto's was Casanova niet rijk. Gertrude slaagde er ten slotte in om in het dorp een rijtuigje te huren en we gingen er op uit. Juist toen wij van de oprijlaan op den grooten weg kwamen, passeerden wij een vrouw. Zij had een kleinen koffer neerge zet en stond het huis en de omgeving op te nemen. Ze viel mij direct op doordat haar gezicht gruwelijk gehavend was door de pokken. Bah, zei Gertrude, toen wij haar voor bij waren, wat een gezichtom vannacht van te droomen. Vooruit Flinders! Flinders, vroeg ik, heet het paard zoo? Ja. Zij legde de zweep over de stop keer, doch deze bedankte en zoo is thans Tardieu weer bezig met het knutselen van een nieuw ministerie. TARDIEU. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, is hij er nog niet mede gereed. Misschien vindt u onder do rubriek Buitenland iets meer omtrent zijn resultaten. Briand -is natuurlijk weer van do partij. Hij is de man, die blijft, in ieder ministerie en eigenlijk was het overbodig, dat hij uit Londen wegging. In afwachting. Het werk der Londensche Vlootconferentie is weer hervat na een schorsing van een week. Doch zoo lang do Franschen nog niet terug zijn, kan toch weinig vordering worden gemaakt. Een beetje uitstel kan trouwens geen kwaad, want de conferentie zit lcelijk vast. Van Engelsche zijde heeft men to ken nen gegeven, dat als Frankrijk niet ophoudt' met zulke hoogo eischen te stellen, ook En geland zijn reeds met Amerika afgesprokon ooncessies zal intrekken. Frankrijk ant woordt: Ik wil wel inbinden, maar dan moet ik nieuwe sterkere waarborgen voor mijn veiligheid hebben. Maar de Amerika nen en de Engelschen willen daar niet aan. Frankrijk had het Kellogg-pact in dier voe ge willen uitbreiden, dat Amerika de ver plichting op zich zou nemen, om tusschen beide te komen, als het pact werd geschon den. Nu heeft Amerika dat niet lang gele den gedaan, door China en Rusland aan hun verplichtingen te herinneren. Uncle Sam kreeg toen een grooten mond van den bolsjewiek en voelt er thans niets voor om een dergelijk experiment nog eens te her halen. De geruchten loopen dan ook reeds, dat de conferentie op sterven na dood is en dat het eenige wat men doen kan is, zorgen voor een eerste-klas begrafenis. Opstand. Op het eiland Haïti en wel op hot Westelijk d^el daarvan, in Jen staat San Domingo is een opstand uitgebro ken tegen den president Vasqucz. Hel gaat vooral tegen den president zelf. Deze moet n.l. in Juni van dit jaar aftreden, maar voelt zich veel te plezierig op zijn prosiden- tieele zetel en streeft derhalve naar her kiezing. De verkiezingen moeten in Maart plaats vinden. Het schijnt, dat do tegen standers van Vasquez het zoo gevaarlijk vinden, als de president niet vrijwillig heen gaat, dat zij besloten hebben, hem dat aan zijn verstand te brengen. Naar gemeld wordt, zou er een wapen stilstand zijn gesloten. Hoe het ook zij: de verkiezingscampagne is in dit hecte landje een beetje levendiger dan bij ons. pelige manen van hel dier. Hij ziet er niet erg uit als een rijtuigpaard maar de verhuurder vertelde, dai hij hem van de Armstrongs gekocht had, toen zij hun rij- tuigpaarden afschaften en auto's kochten. Beste Flinders brave Jongen Flinders was zeker geen gewone naam voor een paard en toch had die jongen in RichfielJ zijn steigerend paardje ook Flin ders genoemd Dat stemde me tot nadenken, want hei wees op een mogelijke relaiie met iemand van den huize Armstrong. Op mijn verzoek had Halsey al bericht van den brand gestuurd aan den make laar van wien wij het huis gebuurd hadden. Hij had ook Jamieson opgebeld en de de tective had beloofd dien avond te zullen komen en een assistent mee te brengen. Ik vond het niet noodig mevrouw Arm strong in het dorp van het gebeurde in kennis te gaan stellen. Natuurlijk had zij van den brand gehoord en ten gevolge van mijn weigering om uit het huis te gaan, zou het onderhoud waarschijnlijk een on aangenaam karakter krijgen. Maart toen wij voorbij het wit en groene huis van dokter Walker reden, bedacht ik iets. Wacht hier een oogenblik, Gertrude, zei ik, ik moet er even uit. Naar Louise? vToeg ze. Neen, ik moet dien meneer Walker iets vragen. Ik begreep, dat zij nieuwsgierig was, maar ik wachtte niet om haar uitleggingen te geven. Ik ging de openstaando deur naar de wachtkamer binnen en dat ver trek vond ik leeg, maar uit de aangrenzen de spreekkamer, kwam het geluid van twee stemmen, die niet bepaald vriendelijk klon ken. SPORT VOETBAL. Een woord vooraf! Hoewel de competitie in de verschil lende bonden reeds het einde nadert, wil len we alle sportverslaggevers, hetzij cor respondenten of secretarissen van veroeni- gingen, nog eens opwekken te zorgen, dat wij geregeld uitslagen en verslagen van gespeelde wedstrijden ontvangen. Deze uitslagen en verslagen missen oen groot deel hunner belangrijkheid indien zij te laat in ons bezit komen. Daarom stellen we er prijs op, dat allo sportverslagen iederen Maandagmorgen, zoo mogelijk zelfs op Zondagavond, aan ons bureau zijn bezorgd. Dan alleen kun nen we voor spoedige plaatsing instaan. Secretarissen van vereonigingen op moer afgelegen plaatsen zullen goed doen hun copie per expresse te verzenden. R. K. FEDERATIE. Overzicht Het programma voor morgen is weer bijzonder interessant, nu elko wedstrijd meer dan ooit waarde krijgt. Voorspel lingen doen omtrent do vermoedelijk© eindresultaten is nog zeer moeilijk, want er resten nog te veel wedstrijden, die van het grootste belang zijn voor do bezet ting der hoogste en laagste plaatsen. Voor de eerste klasse E is de meost belangrijke wedstrijd wel die te Heem stede tusschen H. B. C. en D. E. M. Do Heemsteedsche club heeft ongetwijfeld de beste kansen, maar D. E. M. zul er alles opzetten haar mooie positie te verbete ren. Tot een gelijk spel achten wo haar ook wel in staat. D. H. L. heef het niet to moeilijk tegen Graaf Willem, terwijL van Lconidas het zelfde gezegd kan Worden ten opzichte Het is een buitensporig bedrag, zei iemand opgewonden. Daarop hoorde ik den dokter op rustigen toon iets beweren. Maar ik bad geen tijd en lust om te luisteren naar een twistgesprek over een te hooge rekening en gaf door kuchen mijn aanwe- zgiheid te kennen. De stemmen /wegen on middellijk; er werd ergens een deur gcslo ten en de dokter kwam binnen. Hij keek heel verbaasd toen hij mij zag. Goeden middag dokter, zei ik be leefd, ik zal u niet lang ophouden, ik wilde u alleen maar iets vragen. Wilt u niet gaan zitten Dai is niet noodig. Wat ik te vragen had is ditis er vanmorgen vroeg of van daag ook iemand bij u geweest om een schotwond te laten verbinden? Neen, zoo'n dramatisch geval heb ik niet te behandelen gehad, zei hij een tikje spottend. Wel, wel een schotwond! Het schijnt daar op Sunnysidc rumoerig toe te gaan Ik heb niet gezegd dat het op Sun nyside gebeurd was. Maar als zoo iemand bij u komt, zoudt u het mij dan willen laten weten. Mc; het grootste genoegen, was het antwoord. Ik heb gehoord dat er brand is geweest op het landgoed, ging hij voort. Een brand en een schiepartij in een nacht is voor zoo'n rustig oord wel wat veel. Ik ontkende maar niet meer dat het bewuste schot op Sunnysidc gelost was. Het is cr zoo rustig als in een kook ketel, antwoordde ik, terwijl ik aanstal ten maakte om heen te gaan. En toch wilt u er blijven? Desnoods tot het heelemaal afge brand is, antwoordde ik en ging de kamer uit. Maar toen ik dc stoep afging, keerde ik me plotseling om. Dokter, zei ik h bout portant, hebt u wel eens van een kind gehoord dat Lu- cien Wallace heet? Hoeveel zelfbchccrsching hij ook mocht bezitten, er kwam een ondeelbaar oogenblik een uitdrukking van onrust op zijn gezicht. Maar hij was direct weer op zijn hoede. Lucien Wallace, herhaalde hij, neen, ik gejoof niet dat ik dien ken. Wel verschillende anderen met dozen achter naam, maar geen Lucien. Ik was er van overtuigd dat hij loog. Ik laat mij niet zoo gemakkelijk voor den gek houden. Mijn volgende bezoek gold dokter Ste wart en daar was de ontvangst heel an ders. Flinders werd vastgehouden en knab belde met smaak aan het gras aun den kan! van den weg on Gertrude en ik wor den direct binnengehaald cn onthaald op eigengemaakte vruchtenwijn cn vertoldcn van de gebeurtenissen van den afgeloopcn nacht net zooveel als wo kwijt wilden zijn. Maar toen wij van de familie afscheid genomen hadden cn de vriendelijke dokter on9 naar het hek bracht, deod ik hem de zelfde vraag die ik dokter Walker gedaan had. Geschoten! zei hij verschrikt, -— lie ve deugd neen 1 Wat is or toch in dat hois aan de hand, juffrouw Inncs? Iemand heeft geprobeerd om tijdens den brand het huis binnen tc komen cn werd licht bezeerd, zei ik haastig, praat u er maar niet over, we willen het liever niet rond verteld hebben. Wc hadden nog één pij! op onzen boog. Op het kleine station van Casanova sprak ik niet den waardigheidsbcklccder die den weidecben titel „chef beeft, maar niet veel meer is dan een baanwachter cn vroeg hem of er tusschen oen uur 's nachts en den Eorsto kl&sso A. GrevenbiohtSittardscho Boys; V.V.H. Valkenburg; Marsnnn Caesar; R.K.V.Y.L. O.V.O.; Kimbria—G.8.V. Eerste klasse B. Mulo—Union; GennepWilholmina; B. V.O.Kolping. Eerste klasse C. P.H.—De Zweef; V.D.Z—N.E.O.; Quick Aohilles. Eerste lclasso D. WilskrachtE.M.M.8.D.O.-R.K.A.V.; Eerste klasse E. H.B.C.—D.E.M. (2.30 u.); D.H.L.—Graaf Willem Qj Leonidas Ltase; v.v.'/,. La nig en Snel; Q.D.A.—T.Y.B.B. Tweedo klasse M. Teylingen—D.O. N.K.; Spartaan—S.J.C. Duiven—Leiden; CTroaf Willem HBlauw Zwart (2.30 u.). DIOO. HAARL. BOND. R. K. Sportveroenlglng „0. V. V. A.s. Zondag wacht onze jongens den zwaars ton dag. Immers zij gaan een be zoek brengen aan V. V. B. I)e thuiswed strijd werd op het kuntjo nf een gelijk spel (22). V. B< ui or .-tiii s up letton om haar laatste kansen waar te nemen en on- zo jongens kunnen op oen warme ontvangst rekenen. Wurmen rr im-cr /.on fut luns gt speeld wordt als thuis vorwnohten wij niet anders dan een zware nodorlaag. Al leen wanneer van hot begin nf aan alles op alles gezet wordt, kan misschien nog een puntje in do wacht gesleept worden, intusschen gclooven wij aan een V. V. B.- overwinning. Do rosorven krijgen bezoek van Lisso IV waarvan reeds gewonnen word met 83. Onze reservcn zijn dit seizoen erg wispelturig en doen soms gekke dingen. Laat nu eens zien dat jullio ook wel wat presteert en de overwinning in Lisse geen louter toeval was. Vooruit dan wij verwach ten opnieuw een overwinning, want de puntjes zijn hard noodig. vroogen morgen ook treinen uit Casanova' vertrokken. Er bleek er ccn om zes uur te gaan. De volgendo vraag eischte meer di ploma tie. Hebt u ook gezien of er met den trein van zes uur iemand meeging, die een beetje hinkte? vroeg ik. Probeert u hot zich eens te herinnerenwo trachten iomand op to sporen dio gisteravond in de buurt van Sunnysidc heeft rondgezworven. De man was direct een en ul aandacht. Ik was bij de brand, zei hij heel me dedeelzoam. Ik beu lid van het vrijwil lign brandweercorps. Dit is de eerste groo- tc brand die we hebben gehad sedert het zomerhuis tegenover do Golfsclub is afgc brand. Hij maakte aanstalten om een omstan dig verhaal van deze interessante gebeur tenis te doen, maar Gertrude stuitte zijn woordenstroom door te vragen: En hebt u een man gezien die hinkte i Niet bij den trein, juffrouw, daar vandaag niemand geweest die mank liep. Maar ik zal u vertellen waar ik wel een hinkende man heb gezien. Ik kon niot wacli ten tot de brandw-oer inrukteom kwart voor vijven vertrekt cr een vroege goede rentrcin en ik moest aan liet la'ion rijn. Ik zag wol dat wo niet veel meer aan het vuur te doen hadden we waren het mees tor (Gertrude keek me even glimlachend aan) en toen ging ik den heuvel af in de richting van het -tation. Er liepen hier en daar menschen die naar huis gingen cn bij het pad van do Club zag ik twee mannon, Een van dc twoe was een klein kereltje. CWordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9