Het Gezellen-Leven ALLERLEI ZATERDAG 1 MAART 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDEEL1NG LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Dezo rubriek verschijnt des Zaterdags om do veertien aagon. Brieven, vragen on mededeolmgcn te richten nan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van dor Laan, Rijrisburgcrweg 20, Leiden; Zr. 1. van den Aboelen, Willem de Zwijger- laan 26, Oegstgeeai; Mojulfrouw Bob van Deenc, Breestraat 12, Leiden OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Passiespelen van Oberammergau. 17 Maart a.s. zal in Concordia door den Zcereerw. Heer Joz. Poeterx, Pastoor te Bevingen, St. Truidon (België) voor onzon Rond eon vertolking gegeven worden van hot boroemdo passiespel van Omorammcr- Het zal oen avond worden van hoog kunstgenot on wuro overweging in den H. Vastentijd. De ..Maasbode" zegt hierover: .,De in België alom boketide pastoor zal ook wel dra in Nederland naam maken, als dezen priester-redvnaar-doclainator de gelegen- ïioid geboden wordt dit Lijdensdrama ook in ons land te vertolken. Zelden zagen wc ons Roomscbtj volk on der een gloedvolle lijdensmeditatie zoozeer onder den indruk."' De „Morgenpost van Antwerpen": „Do voordrachlgover bepaalt zich niet en dit is wel het eigenaardige bij een verklaring en bespreking, docli hij vertolkt do rollen uit hot Passiospol. Zoowel het rumoer en het stemmengeraas ♦•ener opgezweepte menigte, als do nijdige taal der Pharizcëre of liet stil-ontroercnd woord van den Heiland zelf, of hot angstig geklaag van Maria en Magdalena, komen tot hun recht," „Do Standaard" van Brus sel: Van meet at' aan is het publick vor- ovord en <le ontroering en do spanning guun steeds stijgende: want die grijze Pas tor weet zijn teksten tc zoggen met oen zin van Hchakeering, ecu typecring der ver schillende personages en een tempora- ment, die do eentonigheid bestendig op oen eerbiodigon afstand houden". „Hot Dagblad van Noord-Brabunt": „Pastoor Pcctcrs heeft do passiespelen vertoond een schil lerende rij van ïichtboclden hij heoft zo vertolkt met een gronzelooze liefde, geholpen door een machtig talent van zeggingskracht en gebarenspel. Hij schiep in de geheel vollo zaal een diop godsdienstige st'eer, van welke een wei ding uitging, zooals slechts zeklen op deze plaals werd gevoeld. Er was inderdaad al die uren oen plechtige stilte." Wij willen hieraan niets moer toevoe- geu en hopen, dat onze leden hot op prijs zullen stellen, dat zij in de gelegenheid gesteld worden deze beroenulc vertolking lo kunnen zien on hooron, welke zal opge luisterd morden door een meisjeskoor met begeleiding van harmonium onder leiding van mej. .T. Kortmaun, welke zich daar voor welwillend beschikbaar heeft gesteld. Toegangskaarten verkrijgbaar ü'il mevr. J. Witte— Hessole, Hoogowoerd 179. Voot de leden op vertoon van lidmaatschap® kaart oen p,,rsotmhjk toegangsbowijs it t'O.li) verkrijgbaar vanaf Vrijdag 7 Maart lot Donderdag 13 Maart. Na dozen dattim BIJLAGE I. hebben de leden nog slechts recht op dit bewijs, voor zoover er nog plaatsen «,e- schikbaar zijn. Introducties voor iedereen zijn tot een beperkt aantal k 0.75 ver krijgbaar. Verplichte plaatsbespreking d ƒ0.10. Hot rooken in de zaal is verboden. Kalenders. Bij hot bestuur zijn nog kalenders van don Bond verkrijgbaar tegen het vermin derde bedrag van 0.30. Alleen hot keu rige, kunstvolle, met zorg uitgevoerd, spe ciaal voor den Bond vervaardigde schildje is meer dan dit bedrag waard. Electrlciteitstentoonstelling. Wij vestigen dc aandacht op het hier- onder voorkomondc artikel omtrent do elec- triciteitsvoordrachten, welko ook mede voor onzen Bond in overlog met hot be stuur gehouden worden op Maandagmiddag a.s te 3 tiur in do Stadsgehoorzaal. Toe gang voor Bondsleden vrij. DE ELECTRICITEITS- TENTO ONSTELLING. Deze tentoonstelling, die, zooals men weet, in do Stadsgehoorzaal gehouden wordt, heeft verschillende lezingen geor ganiseerd. A.s. Maandagmiddag is or één, speciaal voor do vrouwen, meer in 't bij zonder voor do huisvrouw. Do heer ir. C. E. v. d. Stadt uit Arnhem zal een lezing dan houden over: „Electricitoit in de huis houding". Dozo lezing belooft zeer prak tisch to worden. Do heer en mevrouw v. d. Stadt beproeven en hebben dat al langen tijd gedaan, toestellen cn nieuwe vindin gen voor huishoudolijk doel in hun eigen huis. Ik zou dus alle vrouwen willen op wekken Maandagmiddag naar de Stads gehoorzaal to gaau. Een zoodanige lozing, gesteund door practiscbo ervaring, wordt ons niet eiken dag geboden. Juist als men nog weinig electriscbe toestellen gebruikt, is bijwonen van de lezing wel aau te raden. Aanvang om half drie cu de lezing zal pijn. één uur duren. Dc toegang is koste loos. Na afloop hoeft men dau desgowensebt gelegenheid do tentoonstelling te bezoe ken 0.40 entrée). Hier vinden in de stands verschillendo demonstraties plaats en zijn do standhouders gaarne bereid alle inlichtingen to geven zonder verplichting tot koopen. In het „olectrisch huis", dat de gehoelo kleine zaal der gehoorzaal vult, vindt men alles in werking wat bestaat op olectrisch gebied voor de huishouding. Aan do verlichting is bijzoudere zorg besteed. Dc tentoonstelling is geopend van 98 Febr. tot en met 7 Maart met uitzondering van den Zondag. J. F. BIJLAGE 2 SANCTA VERONICA. Jaarverslag secretaresse. Jaarverslag over 1920 van de ondcraf- deeling der R. K. D. V. genaamd Sancta Veronica. 30 Jan. 1929 werd op initiatief van mevr. v. OerloNipper opgericht een onderaf- doe'ing van den R. K. D. Vrouwenbond, welko ten doel had het vervaardigen van k?ccd'UgsLukkeu en het verstrekken van dezelve aan de z.g. Stille Armen. Deze afdeoling kreeg de naam van Haak-, Naai- en Brei-actic „Sancta Vero nica". Het bestuur werd: mej. Brüne, pres., mevr. de Bont, vice-pres., mej. de Groot, secr„ mevr. Scheffer, penn„ mevr. v. d. Hart, mugazijnmeosteresse, mevr. Mandors, als afgevaardigde terwijl do welcerw. pa tor v. d. Donk als geestelijk adviseur op trad. Door pater v. d. Donk wcrl een re glement samengesteld, dat met algemoene stemmen werd goedgekeurd. In do verga dering van 14 Febr. word het bestuur uit gebreid met mevr. Peüekoorne. In dezelf de vergadering werd het voorstel geopperd een propaganda-avond to be'eggen. Deze avond vond plaats IS April. Door den oorw. pater v. d. Helm werd een zeer gees tige en geestdriftige redo gehouden, waar door ve'e dame» zich genoopt voelden, zich als werkend lid aan onze vereeniging op te geven. Door het vertrek van pater v. d. Donk- word pator Mulder onze geestelijke advi seur. Na verschillende bestuurswissc ingen werd hot bestuur als volgt: mevr. Gibbon s'. d. Heuvel, pres„ mej. de Groot, vice- pres., mevr. Pollmanu-Schoondergaug, secr., mevr. v. d. Hart-Bootsrna, penn., mej. v. Ree, 2e penu., mevr. Koch-Facs, 1© ma- gazijnmecstcresse, mej. Steins-Delsasso, 2o inagazijnraeesteresse. Jaarverslag magazijnmeesteresse. Na oprichting der vereeniging in Fe bruari 1929, werd op Donderdag -1 April van 35 uur de eerste zitting gehouden tot het in ontvangst nemen van kleedingstukkon on het uitgeven van stoffen aan personen die voor do vereeniging wenschten te werken, in het gebouw der Zita-Vereen. i. d. Pieters- kerkkoorsteeg. Vervolgens word iederen eor- sten Donderdag van do maand een zitting gehouden. Was aanvankelijk de belangstelling voor doze zittingen zéér gering, langzamerhand is het drukker geworden en het resultaat hiervan is in bijgaande staten aangegeven. Ongunstig kan het direct niet genoemd worden, maar het resultaat is toch ver be nedon de verwachtingen gebleven, in uan- moiking genomen de propaganda-avond m 't voorjaar gehouden, waarop talrijke ledou van den Vrouwenbond zich opgaven kleeditig stukken voor „Sancta Voronica" beschik baar te steUon of voor de vereeniging le willen werden. Slechts "n klein percentage heoft tot nog too dezo belofte nagekomen. Groote voldoening kan uitgesproken wor den over do keurige kleedingstukkon die binnen gekomen zijm. Ik hoop. hieruit te mo gen afleiden, dat do geefsters begrepen heb ben wat er verlangd wordt voor de „stille" armen, menschon die betere tij den gekend hebben en thans hun armoede zooveel mogelijk voor do buitenwereld trachten te verbergen. Alleen zou ik er beleefd op willen wijzen, dat de kindoren van de stille armen niet al leen m o i s j o e zijn, maar ook jongens. Hoofdzakelijk is er meisjeskleeding ontvan gen en een Hollandsche jongen komt toch zoo dikwijs met een gat in z'n kous of een winkelhaak in z'n broek thuis. Reeds in Mei kwam de eerste aanvrage van een der heeren Geestelijken binnen om een gezin van 5 kinderen "an klceding te voorzien. Begrijpelijkerwijs was het maga- GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH'S GEZELLEN-V ER EEN I GING. X. Onder het nieuwe Presidium van kape laan C. J. A. Borsboom werd het jaar 1901 krachtig ingezet. Artle onderafdeelingon werkten met succes aan de versteviging van het inwendige vcreenigingslevcn. Tij dens het Patroonsfeest kwam dc herboren Tumclub uit, met mooie marmergroepen, weike zeer de bewondering wekten. Bij de feestviering werd nog oen speciale collecte gehouden ten behoeve van het Kolping- monument te Keulen. Dit geschiedde naar aanleiding van het Gouden Priesterfeest van don Generaal-Praeses Monseigneur Seb. Schëffer, die voor zich ze'f geen ge schenk wenschte, doch het verlangen had uitgesproken bij deze gelegenheid zijn alom geëorde voorganger, door een hem waardig monument blijvende hulde te bren gen. Het jaar 1902 lcenmorktc zich niet door oen gunstig verloop van het verenigings leven. Een zekere teruggang in groei, ecu periode van stilstand was duidelijk to be speuren. Geconstateerd moet worden, dat, ten eerste onvoldoende propaganda naar buiten, ten tweede lauwheid en onverschil ligheid in het vereenigingsleven bij vele loden, een slecht vereenigingsbezook en het weerzinwekkende wanbctalen der con tributiegeiden, factoren te over waren om de bloei eener vereeniging tegen te gaan. Voor niets en voor niemand konden bij zondere uitgaven gedaan worden, zelfs van de 15e jaarfeestviering moest afgezien worden om financiecle redenen. Daarbij kwam nog een ernstig vereenigingsver schil tusschen Raad van Bestuur en Turn- Schermclub. Weldra had ook die afdeoling opgehouden to bestaan. Do omstandigheden waaronder het jaar 1902 werd beëindigd waren zeer moeilijk. De eerste bestuursvergadering in het nieuwe jaar vroeg do grootste werkkracht voor den Raad van Bestuur. Krachtige bezuiniging was hot probleem. Als eorsto viol de viering van het Patroonsfeest; in gaande 1904 werd besloten te volstaan met 2 feesten per jaar. De jaarlijksche Teeke- ningen-tentoonstelling zou komen te ver vallen en moest worden overgegaan tot opheffing, de winter-teekcnlessen. Dit laat ste besluit werd jammerlijk nog vergemak kelijkt door het terugloopende animo der gezellen en leerlingen. Do vereeniging maakte een crisis door van het ergste soort. Praeses en secretaris spraken een krach tig woord in verband niet die toestand der vereeniging, welke toestaud grootendeels ontstaan was door het s'echt medeleven van zoovele plichtverzakende leden. Men moest er terdege rekening mede houden, dat, wilde men de vereeniging behouden, voortaan orde en tucht moesten heerschen. Slechts een eendrachtig samenwerken zon kunnen leiden tob voortbestaan der ver eeniging. Langzaam begon de beterschap in te tre den, er kwam schot in de achterstallige contributies, de teekenlessen werden we der hervat, dank zij het edelmoedige aan bod van de heeren Vorst en Onstenk om dit onderwijs gratis te geven Een opgehel derde gemoedsstemming was merkbaar bij de 16e jaarfeestviering op 15, 17, 19, 22 No vember. Zoo zien wij het ecboone Kolpings- werk geleidelijk weder tot zijn recht ko men, na een storm doorstaan te hebben. Op advies van den Centraal-Praeses sloot de Leidscho St. Joseph- Gezellen- Vereeniging zich aan bij de Katholieke So ciale Actie. Onzen eerw. Praeses ging ons in Juli weder verlaten, wegens zijn benoe ming tot pastoor te Jt Kalf. RECOLLECTIE-OEFENING. Donderdag a.s. gebruikelijke Recollectie oefening voor oud-retraitanten in de als kapel ingerichte bovenzaal. Mogen het aantal deelnemers in evenredigheid zijn met het mooie getal retraitanten in de Kerstdagen. zijn oftzer vereeniging toen nog zoo goed als ledig. Teneinde toch aan de dringende bede te kunnen voldoen, zijn teen do noo- dige kleedingstukken aangekocht. Een twee de gezin kon ook geholpen worden met kloe- ding. In December werd hulp gevraagd voor 3 kinderen. Gelukkig was er thans voldoen de voorraad in ons magaziju om deze kin deren zoowel van onderkleeding als boven- kleeding te voorzien. Moge wij, met aller medewerking, in 1930 steeds in staat zijn aan alle aanvragen om hulp te voldoen. De Magazijnmeesteresse C. C. M. KOCH FAES. Leiden, 31 December 1929. Overzicht van ontvangen en vervaardigde kleedingstukken gedurende 1929. A.s. Donderdag 6 Maart houdt Sancra Veronica zitting in het gebouw der Zita Vereeniging, Pieterskerkkoorsteeg 15, van 35 uur. De dames, die ons eens toezegging ge daan hebben, tweo kleedingstukken te ver vaardigen voor de z.g. stille armen, bobben dan dc gelegenheid haar werk te komen af dragen. Wij verwachten veel van de a,s. zitting. Verloren. Wij willen cr op attend makeu, dat er bij onze laatste uitvoering in den Schouw burg een zilveren hangertje is verloren. Dit is terug to bekomen bij de presidente. Eonige copie moot wegens plaatsgebrek blijven liggen. STUDIECLUB „ST. PETRUS CANISIUS". Wij herinneren de leden er aau, dat iede ren Zondag bij den penningmeester der club gespaard kan worden voor de groote Pinkster-excursie naar Nijmegen. Het is van groot belang dat 't bestuur een over zicht krijgt van het aantal deelnemers, op dat oen vaate lijn gevolgd kan worden wat betreft het samenstellen van 't program. Diegenen, die van plan zijn de som ineens te voldoen, gelieven zich ook nu op te ge ven. Op de eerstvolgende bijeenkomst, waar wc dan een groot aantal leden verwach ten, zal oen voorloopig program worden voorgelegd. Wij rekenen op veel deelnemers, want wie van de Cauisianen zou niet graag mee gaan naar Nijmegen, de stad van onzon patroon Natuurlijk allemaalWij wach ten nu niet af, maar besluitenmee te gaan. Hot bestuur der Studieclub. VOLKSZANGAVOND. De Katholieke Gezellenvereeuiging biedt een zeer geschikte gelegenheid om oren volkszang te beoefenen, niet alleen ^-oor ue kerk, maar ook voor het burgerlijk leven' zoo schreef Adolf Kolping een zeventig ja ren geleden. „Het verdwijnen van de zang", zoo schreef hij verder, „is een slecht, een zeer slecht teeken." Voor een vijftal jaren terug gaf jhr. Ai ring van Geusau, lid van de Raad van Be stuur van Den Haag I, een volkszangavond in onze vereoniging. Velen onder ons her inneren zich nog deze welgeslaagde bijeen komst. Zijn militaire positio heeft dezen emi- nentcn leider te ver van onze stad verwij derd, dan dat wij in de gelegenheid waren hem nog eens voor onze vereeniging uit te noodigen. Nu is dan bereid gevonden mejuffr. rio van der Vijver, lid van het hoordbosiuur van de R.-K. Vereeniging voor den Volks- zang, met behulp van een klein koortje het goede lied nog eens te propageeren in onze vereeniging. De bedoeling is vooral ook verschillende van onze mooie Gezel- lenÜederen meer onder de leden bekend te maken. Dezo Volkszangavoud zal gegeven wor den op Zondag Half-Vasten 30 Maart a.s. De avond is uitsluitend voor de loden. GOEDKOOP MISBOEK. De nieuwe deeltjes van het Zondags- Misboek, nu bevattondo de Misgebeden voor de Vastentijd tot en met Witte Don derdag zijn verschenen en hebben op de leestafel wederom een plaat3je gevonden. Door het werpen van één dubbeltje in het daarnaast geplaatst busje wordt men eigenaar. Nog enkele exemplaren vau de twee voorafgaande nummers ziju verkrijgbaar. In acht deeltjes zal het geheele Zondags- Misboek compleet zijn cn voor 30 oenten komt men zoo in het bezit van een handig Missaaltje, dat aan duidelijkheid niet® te wenschen overlaat. DE BAARS ALS KANNIBAAL. Roofviaschen zijn uiterst vraatzuohtig. Zij gaan daarbij zoo gulzig te werk, dat er dikwijls een te groote hap in de keel blijft, steken, waardoor ze stikken, vooral ook omdat zij vaak de grootte van hun buit verre overschatten. Dc Amcrikaansche onderzoeker, Gudger heeft enkele van dergelijke gevallen per soonlijk meegemaakt en bestudeerd, en hij geeft daarvan in een vakblad de volgen de beschrijving: Hij vond zulke doode visschen aau de kust van Florida en in de Keuhazee bij New York. In een geval had een zeeforel van 21 c.M. lengte beproeft een andere visoh van 12.5 c.M. lengte te verslinden, wat hem nog te minder gelukt was, omdat de buik van dezen visch naar onderen in den vorm van een V toeliep en onder met een rij soherpe zaagtanden bezet was. Toen men de beide vischen dood opnam, puilde de kleinste visoh voor de helft uit den bek van den grooten gulzigaard. Een ander onderzoeker spreekt over de vondst van een roofvisch, die vooral in Afrika veel voorkomt, de -cychlide, die een haast even groote soortgenoot© wilde verslinden en daarbij stiiTle. Baarsen toe- non reeds in hunne jeugd een groote vraatzucht en verslinden als echte kanni balen zelf6 in het aquarium hun eigen familieleden. Zulk een visoh stolt cr zich niet mee tevriden om in 3 maanden 160 grondelin- gen op te eten, hij verslond daarbij nog zij eigen broer, wiens staartvinnen hem nog 3 nur na den maaltijd uit den bek hingen. Van de grondeliugen at hij cr zoo veel op, dat er in zijn maag geen plaats meer voor was. zoodat ze uit zijn bek te voor schijn kwamen. Eens werd een zeebaars van 1214 c.M. lengte gevonden, die bij het verorberen van een kleinere soortgenoot gestikt was, oen andere keer een zoet waterbaars, die zelf 44 pond woog en gestikt was in een karper van 2 pond. Van baarzen zijn veel zulke gevallen bekend, zoo ook bijv. van een visoh, die gemakkelijk met de hand gevangen kon worden, als hij tevergeefs alle moeite doet om een veel te lange aal naar binnen te werken. In het aquarium van New York kon men een haaivisch gadeslaan die een visch 2V3 dag lang uit den muil liet han gen, tot er tenslotte weer plaats in dc maag kwam. In een ander aquarium hapten twee visschen naar denzelfden buit, waarbij de kop van den eenen in de bek van den anderen raakte, zoodat zij slechts met moeite van elkander los kwamen. Overzicht van ontvangen en vervaardigde kleedingstukken gedurende 1929. 2 8 4 5 0 Overzicht van ontvangen en aan gekochte goederen gedurende 1929. Omiohrijving materiaal Geschon ken worden aan dc vereon. Vervoar- digd werden vau ma teriaal door do vereen, verstrekt Totaal Afg.- Eleven aan diverse gezinnen Voorraad per 31 Dec. 1929 Dassen 5 4 9 0 9 Mutsen 14 3 17 0 17 Kousen 32 pr. 10 pr. 42 pr 9 pr. 33 pr. Onderjurken (flanellen enz.) 10 11 21 4 17 Jurkjes (wollen flanel len, enz. 22 1 33 3 21 Broekje» - jongens (wolion) 1 0 1 0 1 Directoires S 4 12 7 5 Hemden - meisjes 17 6 28 8 15 Hemden - jongens 1 5 6 3 3 Broeken - meisjes 36 3 29 1 28 Broeken - jongens 14 1 15 1 14 Nachtjaponnen 4 1 5 0 5 Mantels 4 0 4 0 Schorten 6 2 S 0 8 Sporthemden •I 0 4 0 4 Nethemden 1 3 4 0 4 Flanellen homden 7 12 10 2 17 Truien - jongens 1 0 1 0 1 Pullovors - meisjes 3 0 3 1 2 Borstrokken 4 0 4 2 2 Luierbroekjes 3 3 0 3 Onderlijfjes 2 0 2 0 2 Coraetlijfjes 11 3 14 1 13 Wollen pakje mot mutsje 1 0 1 0 1 Omschrijving materiaal Geschon ken worden aau de vereen. Aange kocht Toraal Wol 0 15 kn 15K kn In kolom 3 van Breikatoen 0 44 44 bijlage 1 is aan Flanellen stof 0 25 M el 25 K el gegeven hetgeen Katoenen stof 73 cd ION el 93 y. el t.m. 31 Dec. 29 Mousoline 2.SO M. 0 2.90 M. van deze stoffen Madapolam 17 el 0 17 el vervaardigd is Jaeger wol 0 12 kn 12 kn. Keperstof 0 20 el 20 el Feston 0 25 M. 25 M. Jaarverslag van de onderafdeeliug der R.K. Vrouwenbond „Sancta Veronica", Haak-, Naai- en Breiactie Leiden, 31 Dec. 1999. De Magazijnmeesteresse. C. C. M. KOCH-TAES. Ontvangen giftenf 150.31 OpbrengstPropaganda-avond f 73.4S Uitgaven: Drukwerkf 22.40 Zaalhuur f 39.60 In koopen f 61.82 Belasting Toonecl f 5.60 Prop. avondf 27.60 Postzegels en div. f 8.80 Vaandeld. (verk.) f 2. le huisgezin gekl. f 10.70 2e huisgezin gekl. f S.89 Bezorgen ledik..f 0.80 Üntv&ugsten f 223.79 Kastsleutel gem.f 0.50 Uitgaven f 101.— Samen f 191.80 Saldo f 31.99

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6