ZATERDAG 1 MAAR'l isju Omzwervingen door de Vaticaansche stad Door Mgr. EXRICO PCCCL ROME, 19 Februari 1930. iMet groote voldoening hebben de bla- )n melding gemaakt van het bezoek van igusto Turati, algemeen secretaris van Nationale Fascistenpartij, aan het Va- aan. iToen de verzoening tussohen het Quiri- lal en den H. Stoel een voldongen feit worden was, hebben verschillende kran- m geschreven, dat de Paus voortaan ook |hankelijk zou blijven van Mussolini, jaar de H. Vader heeft altijd de godde- ike rchten der Kerk verdedigd en in cyclieken en toespraken stond de H. ^der lijnrecht tegenover de politiek van ussolini, men sprak dan ook van een kere wrijving tusschen Paus Pius XI en ;n Dictator. En toch is niets minder laar dan dat, hetgeen weer duidelijk tot ting kwam, toen Augusto Turati in groot ïform van Algemeen Consul der Fas- stische Militie, vergezeld van ©enige or- nnnans-offieicrcn en den ambassadeur in hot Italiaansche gezantschap bij den Stoel, een bezoek bracht aan den E. "j ader. Met buitengewoon veel pleohtig- eid, zooals dit alleen met hooggeplaatste j lersonen geschiedt, werd Augusto Turati itvangen. Het onderhoud met den H. ader duurde bijna anderhalf uur, dat wil eggen, dat de audiëntie meer was dan let uitwisselen van wederzijdsohe plichtp legingen en clat er belangrijke zaken wer en besproken. Van politiek standpunt bezien heeft eze audiëntie, aan Turati verleend, nog eze beleekenis, dat de H. Vader daar- oor te kennen heeft gegeven, dat Z. H. e Fascistische Partij en de Fascistische irganisatie erkent. Tot dan toe had het faticaan altijd onderscheid gemaakt tus- Ichen Ttalië, de Italiaansche natie, en de Fascistische partij; terwijl de H. Vader pe; de eerste onderhandelde leek het dat lij de tweede negeerde, hetgeen natuurlijk [en felle critiek uitlokte Thans is deze jchijn weggenomen en het is duidelijk ge bleken dat ook de H. Vader het fascisme £rkent. Niet dat de H. Vader zijn voor keur liet blijken voor een bepaalde poli tieke partij met uitsluiting van andere politieke uitingen, want de Paus en het katholicisme moeten blijven en blijven pok altijd ,.boven en buiten iedere po'itie- ke partij". Maar, wijl bij de tégenwoordigo toestanden in Italië het fascisme zoo maar peen willekeurige partij is, maar een na tionale beweging, d.w.z. die identiek is inet de natie, en wiil de groote raad der fascisten tegenwoordig een orgaan in den Btaat is en wijl de algemoenc secretaris van do fascistische partij een der hoog- aardigheidsbekleeders is in den staat, ie deelneemt aan den ministerraad, is de aus door Mr. Turati te ontvangen toch iet afgeweken van zijn programma van '„staande buiten en boven alle politieke bartijen", maar de H. Vader heeft een Baad gesteld die getuigt van groote po litieke schranderheid, waarvan de geluk kige gevolgen zicb in de toekomst nog uidelijker zullen doen gevoelen in een steeds hartelijker wordende verstundhou- insr tussohen kerk en staat in Ttalië. Deze audiëntie kwam zeer gelukkig op een moment, toen toob reeds bleek, dat er een vèrbetenng was ingetreden in de verhouding tussohen het Vaticaan en do italiaansche regeering. Kort te voren immers waren er twee boeken op den Index geplaatst over gods dienstige politiek, hetgeen in de pers zeer heftige polimieken had uitgelokt, en ook de publicatie van de Encycliek over de opvoeding der jeugd was in do pers niet erg vriendelijk ontvangen, waarschijnlijk op ingeving van hooger hand. De Encycliek was voor den Broeder van den Dictator, Arnoldo Mussolini, een aan leiding, om daarover een artikel te schrij ven in de Popoio d'Ttalia, waarin alle eerbied werd te kennen gegeven voor 's Pausen woord. De laatste Encycliek van Z. H. Paus Piüs XI heeft vaste en on wrikbare namen vastgesteld, die voor de geheele Christenheid geldend zijn. Zij zijn van groote geestelijke betocko- nis voor de opvoeding der jeugd Aan deze hooge beteekeni6 kan niets veran derd worden dor de afwijkende meeningen van afzonderlijke personen of door den twijfel die mén in bepaalde kringen ten opzichte van 's Pausen woorden aan dag heeft gelegd. Het fascisme is absoluut origineel en daarom juist geroepen, om een ouder- wetsch standpunt volledig te veranderen. Vandaar is er ook geen tegensnraak tus sohen het fascisme en laatstgenoemde Encycliek. Men moest feitelijk nooit die genen gelooven die een conflict zouden teweegbrengen. De Ossorvatore Romano heeft heel dankbaar akte genomen van deze uitlating. Behalve dat kunnen we nog andere feiten vermelden, die ook van zeer groote beteekenis zijn. Men heeft om te voor zien in de godsdienstigo opvoeding der leerlingen op de middelbare scholen een programma ontworpen, waarvan de Paus reeds kennis genomen heoft en dat de tevredenheid en voldoening van Z. H. geheel kon wegdragen, en dat binnenkort aan het Parlement ter goedkeuring zal worden voorgelegd Bovendien hebben enkele fascistische tijdschriften de Ency cliek beoordeeld en groote stukken er uit overgenomen. In sommige plaatsen van Italië vraagt men de totale medewerking van de Katholieke Actie voor het open bare en sociale leven. Dit alles wijs- duidelijk op een zeer hartelijke verhouding tusschen Kerk en Staat. Dit blijkt ook nog uit het feit, dat ian den vroegeren Kardinaal Staatsse cretaris de hoogste orde der S.S. Annun- riata verleend werd, waardoor Kardinaal Het leven der arbeiders in Amerika Uurloonen van 3040 cent Armzaige woonhuizen en geen be staanszekerheid. Arbeidsver houding en discipline. 5 mil- lioen werkloozen. De lofzangen op het rijke Amerika, die na den oorlog alom aangeheven werden, beginnen langzamerhand te verstommen. Er was een tijd, dai wij meenden, dat iederen arbeider in de Vereenigde Stalen zich van zijn jaarlijksch inkomen een mooi eigen huisje met tuin en bijbehoorend huis raad kon koopen en dat velen van hen zich de weelde van een eigen auto konden ver oorloven. Zeker, zulke zijn erMaar onder de millioenen arbeiders is het aantal van deze goedgesitueerden betrekkelijk klein, terwijl ook in dit opzicht de goedo tijden weer voorbij zijn. Niet alleen m Europa is de toestand in de industrie critiek. De Vereenigde Staten, die gerekend hadden de halve wereld met .hun productie te voorzien, beginnen nu afzet-moeilijkheden te krijgen en de allereerstcn, die den te rugslag van dezen achteruitgang ondervin den, zijn de arbeiders. De arbeidsloonen zijn in de verschil lende ukken van industrie zeer varieerend Er zijn arbeiders, die met een loon van 30— 40 cent per uur tevreden moeten zijn, ter wijl op andere plaatsen, een man l*/s dol lar per uur verdient. Het rijkst betaald worden de boekdruk kers, de mecaniciens en metselaars, ter wijl de arbeiders in de staalfabrieken en de mijnwerkers, die iederen dag het zwaar ste werk moeten verrichten, het slechtst betaald worden. De arbeiders, die over de sprookjesachtige comfortabele eigen hui zen, over auto, piano, dure radio enz. kun nen beschikken, behooren tot de happy-few De andere wonen in erbarmelijk som bere huizenrijen in armoedige woningen. 'n Bedroevende omstandigheid voor de meeste Amerikaansche arbeiders is dat zij noch bij ziekte, noch bij werkloosheid steun uit fondsen of verzekeringen ontvan gen. Wil een arbeider zicb niet aan dit gevaar blootstellen, dan moet hij van zijn weekloon iets trachten over te leggen. Een voorbeeld van de manier van arbei den in de Amerikaansche groot-bedrijven bieden de Ford-fabrieken. Weliswaar treft men ook in Europa in enkele automobiel fabrieken een werkverdceling aan, maar alleen een massa-productie als bij Ford laat een specialiseering in dezen vorm toe. Ieder der 125000 arbeiders bij Ford werkt 8 uur per dag en 5 dagen per week. Er wordt in drie ploegen gewerkt. Ieder man doet gedurende zijn 8 arbeidsuren gere geld hetzelfde werkaltijd een bepaal den handgreepontelbare malen ach tereenaltijd denzelfden eentonigen ar beid, dag in, dag uit.... soms jaren ach tereen. Bij deze ontzettende eentonigheid komen dan nog do buitengewoon strenge bepalingen, waarbij den arbeider verboden wordt te rooken, te sproken of te gaan zit ten. De strengste controle wordt uitge oefend over het nakomen vaü deze bepa lingen. Wie de ijzeren wet van do fabriek overtreedt, wordt met dagen- en weken lange schorsing gestraftzoodat hij dien tijd van al zijn verdiensten beroofd is. Ondanks deze weinig aanlokkelijke ar beidsvoorwaarden staan iederen morgen duizenden werkloozen voor de deuren van de Ford-fabrieken. De moeilijke toestand, waarin de Amerikaansche industrie zich momenteel bevindt is dermate verorgerd, dat men onlangs het getal werkloozen op 35 millioen schatte. Sinds October van bet vorige jaar is de werkeloosheid voort durend gesteeen en de maand Januari was met betrekking tot de werkeloosheid zóó miserabel, dat men moet teruggaan tot het jaar 1914, om een soortgelijken toestand aan te treffen. Uit den aard der zaak worden de em ploye's der industrieën, die met moeilijk heden in don afzet te kampen hebben, evenzeer getroffen door werkeloosheid als de arbeiders. Voorloopig tracht men zich met de arbeidsweek van 5 dagen iets te he'pen. Doch naar ait betrouwbare krin gen verluidt, bestaat weinig kans, dat het voorjaar 1931 verbetering in den markt- stand zal brengen. Gasparri een neef van den Koning ge worden is. Ook voor de godsdienstige vorming der jonge fascisten (Avangnardistae) en der Balilla's zijn door de autoriteiten bijzon dere maatregelen getroffen, Elke afdeeling heeft een kapelaan als aalmoezenier toegevoegd gekregen, terwijl bepaald is dat de oefeningen dezer afdee- lingen op Zon- en Feestdagen niet mogen beginnen voor 10 uur. Alles ie zoo geregeld dat de jongens al tijd hun godsdienstigo plichten kunnen vervullen. wagen maar nemen. Wilt u mijn man even wijzen, hoe een dergelijk toestel moet wor den gebruikt. DE LEIDSCHE COURANT VOOR HUIS EN HOF DE HOENDERTEELT Het broeden in de hoenderwereld heeft alweer een aanvang genomen. Voorname lijk zijn de broedmachines en kunstmoederB in werking getreden. Het natuurlijk broe den begint over een maand ongeveer pas in al zijn volheid. In dit artikel wil ik het eens hebbben over het natuurlijk broeden, d. w. z., dat de hen ze'f de eieren uitbroedt en haar kuikens grootbrengt. Wanneer men een hen als broedstor wil gebruiken, moet er van overtuigd zijn, dat zij als zoodanig als deugdelijk kan be schouwd worden. Enkele rassen zijn daar toe absoluut niet te prefereeren, o.a. de Leghorns en de Hollandsche hoenders. Deze dieren zijn zeer levendig van aard en moeilijk goed „btoedvast'' te krijgen. Eenige andere rassen zijn er echter bij uit stek voor geschikt, zooa's de Wyandottes. Brahma's, Langhan6, Cochins e.d. Zoo zijn er natuurlijk ook onder do gewone bóeren- kippen tal van goede broeJsiers Een feit is echter, dat de eigenschappen, die een goede broedhen moei hebben, individueel zijn. Het kan dus voorkomen, dat b.v. een Leghorn beter broedt dan oen Wyandotte. Dit moet de fokker echter voor zichzelf vaststellen. 16 een hen broedsch, dan is dit merk baar, doordat zij op de m oen Icgnest ge legde eieren begint te broeden, en door hei eigenaardige .kloekende" goluid, dat ze maakt, als ze van het nest afkomt en met opgezette voeren door het hek loopt. Wil men laten broeden en heeft men op dat oogenblik geen hen, die broedsch is, dan kan men trachten ei een daartoo te prikkelen, door telkens waarneer zij een ei heeft gelegd, dit om »e ruilen met een por- celeinen ei, zoolang 'otdat zij een aantal kunsteieren in haar nest heefi en daar door een prikkeling toi broeden krijgt, zoo dat ze uit eigen beweging op de eieren gaat zitten. Een ander middel bestaat hierin, dat men op een beschutte plaats een nest maakt, waarin men een aantal porceleinen eieren legt. Daarop wordt nu de hen ge plaatst, die men tot broedsch worden wil bewegen. Het geheel wordt nu met een mand overdekt, zoodst bet dier genood zaakt is op de eieren te blijven zitten. Den volgenden dag laat men de hen een half uurtje vrij om te eten en te drinken en een zandbad te nemen, waarna ze weer in het nest wordt geplaatst en met do mand bedekt. Dit herhaalt men ©enige dagen, totdat de hen ze'f naar het nest terug gaat en begint te broeden Nog even iets over don leeftijd der broed- hennen. In bet algemeen geeft men de voor keur aan overjarige dieren, daar eenjarige de kuikens nogal eens to vroeg in den steek laten en weer tot eierleggen over gaan. De keuzo der broedeioren dient wel met oenige voorzorg fe worden gedaan, wil men geen minder aangename resultaten berei ken. Hier speelt natuurlijk het doel dor fok kerij een groote rol. Wil men dieren van raszuivero kwaliteit fokken, dan dient men eieren te tjemeti van een stam, waarvan het vast staat, dal deze raszuiver en goed doorgefokt i6 en dat het nageslacht geen noemenswaardige afwijkingen vertoont. Het behoef* natuur lijk niet gezegd, dat aan de gezondheids toestand van do oudere dieren niets mag man keer en. De broedeiereu moeten ook normaal van vorm en gewicht zijn. Dat hangt geheel af van het ras, dat men fokken wil. De schaal mag absoluut niet gebarsten zijn; in zoo'n geval doet men beter het ei direct voor de consumptie te gebruiken, waar, wanneer het ei ©enigen tijd bebroed is, dit ook niet meer aan te bevelen is. Is de kneuzing echter licht, dan kan men trachten het ei te redden door over dit plekje een stukje gompapier te p.akken. Het nest wordt nu zoo mogelijk op den grond gemaakt. Wanneer dat echter niet gaat moet men op den bodem van het broedhok, waarin men de k oek wil plaat sen, zoodat zij zich niet verroeren kan, en nest van stroo wordt gemaakt. Deze din gen zijn noodzakelijk om geregeld een ze kere vochtigheidstoestand om de eieren te houden, daar men anders de kans beloopt, dat het v.ies, dat binnen tegen de schaal van het ei zit, te droog wordt en hel zich ontwikkelende jonge dier stikt. Ook is het zeer aanbevelenswaardig om tijdens den broedtijd zoo nu en dan wat lauw water over de cieien te sprenkelen, wanneer de kloek het nest heelt verlaten. Heeft men een makke hen, dan zal zij dikwijls direct op het nest blijven zitten als men er ze kalm op plaatst en hel ge heel tot den volgenden dag even donker maakt. Ie dit niet het geval, dan i1- het 't beste, er een mand overheen Ie plaat sen, zoodat zij zich iet verroeren kan, en die dan den volgenden dag weg te nemen. De omgeving van het broedhok moet nu zeer rustig worden gehouden en de stand zoo zijn, dat ze geen bezoek van andere huisdieren kan krijgen, daar ze dan wild zou worden en zoodoende le eieren kun nen breken. De kloek moet nu iederen dag een half uurtje van de eieren af komen om te eten on te drinken en zich wat te verpoozon, hetgeen haar en de eieren zeer ten goede komt. Wanneer ze dit uit zich zelf niet doet, moet men de kloek voorzichtig van het nest nemen en het broedhok afsluiten om haar te beletten vóór den tijd weer te gaan broeden. In de onmiddellijke nabijheid van het broedhok moet dus ook een gelegenheid zijn om een zandbad te nemen. Een hen, die dus geen lust vertoont om dagelijks het nest gedurende ©enigen tijd te verlaten, mag nooit in die gewoonte ge stijfd worden, door voeder en drinkwater binnen haar bereik te plaatsen, daar zij voor goede spijsvertering en bloedsomloop beslist beweging noodig heeft» De eieren hebben echter ook behoefte om dagelijks eenigen tijd aan de inwerking van de buitenlucht te worden blootgesteld. Is de kloek eenmaal buiten en gaat ze uit eigen beweging na hoogstens een half uur niet weer naar het nest terug, dan moet ze ka'm en langzaam er naar toe ge dreven worden. Het is mogelijk, dat tijdens het broeden een ei breekt en zoodoende de inhoud daar van de andere eieren bevuilt. In dit geval moeten deze gereinigd worden door ze voorzichtig met wat lauw water af te bet ten. zoodat geen van de poriën van den schaal tneer verstopt is, daar dit nadeelig werkt op het inwerken van de zuurstof uit de buitenlucht. Wanneer de kloek zelf de eieren heeft bevuild, handelt men op de- ze'fde wijze. In een volgend stukje zal ik het opkweo- ken van de kuikens beschrijven. Observator. Met Katholicisme In Amerika. Het Katholicisme in de Voreonigde Sta ten nam ieder jaar geweldig toe, mede tengevolge van het groot aantal landver huizers dat zich in Amerika kwam vesti gen. Maar nu het aantal landverhuizers dat in Amerika wordt toegelaten, sterk is ingekrompen bepaalt zich de vermeerde ring van het aantal katholieken bijna uit sluitend tot de geboorie-toename. In en kele staten zooals bijy. Nieuw Engeland, waar het ras der Yankees zienderoogon afneemt, hebben de katholieke families noc talrijke geboortes te boeken. Tegenwoor dig wordt algemeen toegegeven, zelfs door de Protestanten, dat het katholicisme thans in de Vereenigde Staten de sterkste gees telijke macht i6, die alleen in staat zal zijn om de zedenverwildering en van godsdienstige onverschilligheid in te per ken. De overgroote meerderheid der Ame rikaansche katholieken, ook de geestelijk heid, is zich niet bewust welke groote taak de katholieke kerk heden ten dage in Ame rika te vervullen heeft. We! hebben de ka tholieken recJs mooie scholen gebouwd en beschikken zij ook over modern-ingorichtc ziekenhuizen, maar dat is niet voldoende. Om met succes de massa te bereiken heeft men ook een goed verzorgde krant noodig die iederen dag bij de menschen een vriend des huizes moet zijn, die goede raad weet to geven en richting aan hei denken en doen der massa. Alleen do kleine staat Georgia heeft deze noodzakelijkheid be grepen en zij heeft met deze nieuwe me thode van apostolaat roods schitterende resultaten weten te behalen. Hot zou ook zeer wenschelijk zijn dat er afzonderlijke missiecongregaties gesticht worden, die zich uitsluitend zoudon toeleggen op de bekeering der niet-katholiekcn, vooral on der de negers. Hiorvoor zou men ook zoer goed leoken apostolen kunnen gebruiken, die naar het voorbeeld dat de Protestan ten ons gogevcn hebben, preeken en voor drachten zouden kunnen houden in do open lucht. Do grooto lout der Ameriltuanscho ka tholieken is hierin gelegen dat de groote meerderheid zich tevreden 6tolt, haar eigon godsdienstig leven stil en vreedzaam te beleven, zonder zich haar verantwoording tegenover de gemeenschap bewust te worden. In dit opzicht staat Amerika ver ten achter bij Holland en Duitschland. Het Katholicisme in Schotland. Het Catholic Directory" voor Schotland dat zoo juist verschenen is wijst over de geheele lijn een groote vooruitgang aan. Het totaal aantal katholieken in Schot- land bod raagt thans H00.000. He: aantal H. Doopsels dat werd toogc- diend bedroeg in 1929: 18 592 (in 1028: 12.210). Er werden 4131 huwelijken geslo ten (in het vorig jara 4140). Het aantal priesters is met 15 vermeerderd en be draagt thans 062: er zijn 20b missionaris sen uit Schotland in de koloniën werk zaam. Het aantal kerken on kapellen is onver anderd gebleven nl. 455. Er werden drie nieuwe scholen opge richt zoodat cr thans 227 inrichtingen zijn waar katholiek onderwijs gegeven wordt. Het aantal vormelingen bedroog 9.578 (in 1928 was dit abnormaal hoog nl. 30.230). Krekels zijn in Indo-China een zeer gezochte lekkernij. In Saigocn, de hoofdstad van Indo- China kan men op zekere tijden iederen avond hetzelfde verschijnsel zien, n.l. hoe do koelie hun dessa's verlaten en langs do wegen loopen om daar iets te zooken. An dere Annamieten staan in het licht dor booglampen als jager», die op den loer staan. Deze nachtelijke wandelaars zijn ook werkelijk jagers, maar jager» van oen heel bijzondere soort wild. Zij loer<-n ni«1 naar gevogelte, noch naar ecnig ander wild. Zij zoeken naar oen soort grooto kre- ke's, de ,Ghe-com" die daar als een kosU baro lekkernij beschouwd worden. Er wordt ijverig jacht gemaakt op de „Ghc com" om zijn lekker vleesch en om zijne groote zeld zaamheid, want hij wordt alleen maar in Saigoen aangetroffen en dan nog maar ge durende ©en kort seizoen. De Annamitische koks bereiden hem of wel op een rooster ofwel ze omgeven z» met een deeg en bakken er een soort pastei rond. Zoo toebereid vormt hij een zeer gelief koosd gerecht. In ieder geval komt dit ge recht alleen maar op de tafel der rijken, want de mooiste diertjes worden met een cent per stuk betaald. Men behoeft er zich dus niet over te verwonderen dat de koeliee er ijverig jaebt op maken. TWEEDE BLAD PAG. 5 KALENDER DER WEEK X.B. Als niet anders wordt aangege ven Gloria, geen Credo. De gewone Pre fatie. Kleur: Paars. ZONDAG 2 Maart. Zondag genaamd Quinquagesima. Mis: Esto rr.lhl. Geen Glo ria. 2de Gebed A Cuuctis (om de voor bede der Heiligen af te smeeken); 3o naar kouzc van den priester. Credo. Pre- fatio v. <L Ailerh. Drieëenheid. Op dezen laaisten Zondag vóór don groeten tijd van versterving en verloo chening bidden wij <>m heiliging naar ziel en lichaam (Stilgebed) oin de gonado stipter nog Gods heilige geboden te on derhouden (Uffo.tonmn). Daaruit juist moet blijken onze werkelijko liefdo voor God, zonder welke wij niets zijn. Doze liefdo vervult ons met vertrouwen en vreugde (Introïtus, Graduale, Tractus), spoort ons aan ook te bidden om bevrij ding van onze zonden, bescherming tegen onzo vijanden (Uebod, Posleommunio). Die liofde echter zal ook vun ons offers vragen, het gioote ofter van onzen eigen wil, ons eigen ik. Christus' goddelijke lief de voor Zijn Vader en voor ons, menschen, dio Hem liet offor deed brengen van zioli zei ven aan hot kruis, zij onzo kracht (Evangelie). MAANDAG 3 Maart. Mis van den vori- gen Zonuag: Eslo mihi. Geen Gloria. Sdo Gebed A Cunctis; 3de voor allo ovor- lodcnen (uit do eeist requiemmis); 4e naar kouze van den priester. Geen Tractus. DINSDAG 4 Maart. Mis v. d. H. Casi- rr.irus, Belijder: Os Justi. 2do gebed v. d. H. Lucius 1, Paus en Martelaar; 3de A Cunctis. Kleur: Wit. De H. Casimirus, Poolsob Koningszoon, is een toonbeeld van vei sterving en kuisch- heid. Op 26-jarigen leeftijd stierf hij (löo eeuw). WOENSDAG 6 Maart. Aschwoonsdag. Begin v. d. vecrtigdaagscho asten. Mis: Misersris. Geen Gloria. 2de gebod A Cunctis; 3de vor de lovenden en dooden (Omni po lens). Wq moeien voeten, ons versterven, om dat God barmhartig is en oen rouwmoedig en boetvaardig zondaar gaarne van haitv vergeelt (Epistel). Dooli dan moeten wij dai doen zoouls Christus het ons geleerd heeft: mot oen big hart (Evangelie). DONDERDAG 6 Maart. Mis v. d. H.H. Perpsiua en t-eiicitas, Martoiaresseu: Mo exspocdiverunt. 2de gebod en laatste Evungciie v. d. Domloraag nu Asohwoon*- dag. tvienr: Rood. Mot. neg cukeio anderen, die in de ge vangenis gedood waren, zijn de H.H. l'er potua en Folicitas onder do vorvolgmg van keizer tSevorus voor hot H. Geloot gemarteld. VRIJDAG 7 Maart. Mis v. d. H. Thomas van Aquino, Belijder en KerldoeraitrIn medio. 2do gebod en luaUlo K vangoor v. d. Vrijdag na Aschwoonsdag. Credo. Kleur: Wit. Op een allerhoerlijksto wijze voroenigi de H. Thomas in zich de deugd en d« wetenschap. iiij is de „Engelachtige Leeraar Door zij lioog-wotenBc.iappelijk' werken heeft hij de Kerk onschatbare diensten bewezen en zal bij blijven bewij zen. in zijne werken blijft de 11. Thomas do machtige bestrijder van alle dwalin gen. ZATERDAG 6 Maart. Mis v. d. H. Jo annes de Deo, Belijder. Os Justi. Se gc bed en laatste Evangelie v. d. Zuterdag na Aschwoensdag; 3de voor den Pau>. Kleur: Wit Do H. Joannes dc Deo is oen groot trooster cu vriend der zieken gefeest. Zijne meJolijdoiido lieldc voor dc lijdend» menschheid maakte hem tot stichter der Hospitaalbroodors van St. Jan. N B. DONDERDAG, VRIJDAG en ZA TERDAG mag ook go ozon worden de H. H. Mis van den dag (zie het Eigen van den Tijd na Aschwoonsdag) Geen Gloria, geen Credo. 2c gebed v. d. Heilige, r.elkc op dien dag gevierd wordt. Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Paars. VRIJDAG is wegens den eersten Vrij den gooorloofd een votiefmis v. h. H. Hart van Jezus. Mis: Cagitatione». Gloria. 2de gebed en laatste Evangelie v. d. daag, Tractus. Credo. Profatie v. h. H. EUli Kleur: Wit. IN 0E KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in boven staando kalender, behalve: ZONDAG. 9o gebed v. d. Z Agnes van Praag, 3de A Ounctis. WOEN8DAG. 2c gebcd v. d. H. Joan nes Joseph v. b. Kruis. DONDERDAG. Mis v. d. H. Coletzi Maagd: Vultum tuurn. 2de gebed v. d. H.H. Perpetua en Felicitas, 3de van den Donderdag na Aschwocnsdag. VRIJDAG. Feest van de geheimen van den Kruisweg van onzen Heer Jezus Christus. Mi-: Currainu». 2d© gebed v d. H. Thomas, 3de v. d. Vrijdag na Asch- woentdag. Credo. Prefatie v. b. H. Krui- Kleur: Rood. Amstordam. ALB. M. KOK, pr.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5