UIT DE OMGEVING ZATERDAG 1 MAART 1930 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 KATWIJK. M. U. L. 0. Bij het bestuur der Christ, Mulo bestaan plannon oin een nieuwe school voor Mulo te bouwen. Bedoeling is om de bestaande school aan de gemeente over te dragen dit* deze voor een ander doel zou kunnen gebruiken, b.v. als Ambachts-teeken- schooL Voor de uitvoering dezer plannen is de medewerking van den gemeenteraad noodig wiens medewerking dan ook zal wor den gevraagd. Over de plaats waar deze school gebouwd zal moeten worden is het bestuur het niet goheel met elkaar eens. N00RDW1JK. Plannen voor een nieuwe kath. kerk te Noordwijk aan Zee. Er bestaan sinds eenigen tijd plannen te Noordwijk aan Zee, ©en katholieke kerk te bouwen plannen, die voorloopig wel plannen zullen blijven. De grond, noodig voor den bouw van kerk en pastorie, is aan den Nieuwen Zee weg echter gekocht. Vermoedelijk zal er eerst oen gcdee.'te-kerk verrijzen, welke een bijkerk van de St. Jeroenskerk zal zijn. Het aantal Katholieken te Noordwijk aan Zee bedraagt 300 k 400, die thans 20 a 26 minuten van de kerk verwijderd zijn. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Het'gaat niet goed. De trekkers verliezen in hun bedrijven tamelijk veel. De prijzen zijn te laag met neiging om nog meer te zakken en de aanvoer is vooral door het mooie zonnige weer zeer goed. Vrijdag b.v. waren aan „Flora" ruim 160 veilingwagenB met bloemen. Betaald wor den de volgende prijzen per 100. William Copland ƒ5.6.80, Elisabeth f 9.2010. Bartigon ƒ7.109.10, William Pitt 6.60— 8.40, Murillo 3.406.10, Theeroós 4.30— 5.r.0, Flamigno 4.806.50, Gele Prins ƒ7.— 8.10, Couronne d'or 6.90 8.60, Cramoiaie Brillant ƒ3.104.La Reine 3.404.20, Fred. Moore 5.20—6.Mr. v. d. Hoeff Witte Valk ƒ5.10—5.60, Narcissen Ornatus ƒ0.70—!.von Sion 0.80—1.50, Golden 6.407.20, Rose Gris de lin 3.104..0, Spur 1.60—2.20, Victoria ƒ2.2.50, Hya cinthen 7.50—8.60. SASSENHEIM. Pluimveevereeniging. In de op Vrijdag 28 Februari gehouden vergadering van de Pluimveevereeniging Sassenheim en Om streken werd op voorstel van het bestuur besloten de vereeniging te ontbinden. De leden zullen in de gelegenheid wor den gesteld bun aandeel in het batig saldo op nader te bepalen tijd af te balen, terwijl de-gelden die niet afgehaald worden zul len worden aangewend ten bate van de T» B. C.-bestrijding in Sassenbeim. De nog voorradige twee wisselbekers zul len beschikbaar worden gesteld op de pluim veetentoonstelling te Lisse en kunnen worden gewonnen door een inwoner van Sassenheim alsmede de vroegere winners buiten Sassenbeim op dezelfde voorwaarden als tot nu toe geldende. Narcissen-verkooping. Deze week is door de N.V. van Waveren en Zn. te Hil- legom de halve parten Bicolor Mad. van Waveren (40 bed) voor 100.000 verkocht aan de N.V. C. J. Speelman en Zn. alhier. Geboren: Aaltje d. van H. L. Boter en G. Duthler Petrus Jeroen z. van H. Hoo^ervorst en G. Haver Vincentia Jo- sephina Maria d. van P. W. Willemse en C. H. Kloskes Maria Ida d. van A. XV. Tijssen en E. J. van der Voort, Gehuwd: Gerardus Petrus Scholten 25 j. en Wilhelmina Joanna Theodora Brouwer 24 j. Wilhelmus Johannes Roos 33 j. en Jakoba Cornelia Homan 32 j. Gevestigd: J. Matheijsen van Lei den A. J. van Dissel van Leiden Mej. I. Muller van Leiden A. Wielink van Oost- en West Souburg A. Peet van Valkenburg. Vertrokken P. W. M. de Jong en gezin naar den Haag H. van der Heiden en gezin naar Noordwijk Moj. A. van Keêteren naar Bloemendaal J. C. Ho- man en gezin naar Warmond. NGEZONDEN MEDEDEELING. WASSENAAR. Propagandavergadering Volksbond. Door den R. K. Volksbond werd Donderdag avond te 9.30 uur in het Patronaatsgebouw een propagandavergadering gehouden. Na opening met den chr. groet heette de voorz., de heer J. O. Vogels, alle aanwezi gen van harte welkom namens de besturen van Volksbond en onderafdeeling en van de St. Josephgezellen. Na het zingen van het Bondslied ver kreeg de weleeerw. heer A. de Bot uit Den Haag het woord. Het verheugt spreker, dat van den Volks bond weer een nieuwe actie is uitgegaan om nieuw leven te wekken in het roomsch organisatielerenwel was het voor hém een desillusie, dat er niet meerderen waren opgekomen, maar dat er nog al jongeren aanwezig waren, was voor hem een ver goeding, want van de jeugd hangt de toe komst af. Mgr. Aengenent, onze Bisschop, zal dan ook in zijn aanstaanden Vasten brief in hoofdzaak over jeugdorganisatie spreken. Ter inleiding schilderde spreker de ver schrikkelijke tbestanden in Rusland, waar God als het waro hpeft afgedaan. Ook de verschrikkingen van Mexico passeerden de revue. Veel goddeloosheid is er in de we reld. Daar staat echter nog zeer veel gods vrucht en opofferende liefde, bewijzen zoo veel heiligen en groote mannen der laatste halve eeuw. Niettecerstaande gebeuren er veel godslasteringen, zelfs de ether wordt daartoe gebruikt Het is tegenwoordig een wereld vol contrasten. Wij willen Christus Koning. Maar satan steekt ook driester zijn kop op. De mantachappij rust thans op de kartonnen fundamenten van zinnelust en goddeloosheid De maatschappij is rot, en wij allen zijn geroepen om dezen toestand weder te herstellen in Christus. Wij moeten dit door organisatie bereiken, want een dracht maakt macht. Wij moeten ons mooi katholiek geloof beter beleven. Wij moeten niet aan anderen overlaten om tot de op lossing van het sociale vraagstuk te komen, om zoodoende de maatschappij van haar ondergang te redden. Spreker vergeleek de verwording der maatschappij bij den soldaat, die aan Het front strijdt Hoe deze a.h.w. verdierlijkt en alleen om eigen behoud denkt. Gelukkig zijn ons zoovele groote Pausen gegeven, die als het ware de schatgravers van Gode ge nade zijn. Spr. wijst ojn. op de groote encycliek „Ro- rum Novarum" van Leo XIII, doch voor ve len heeft deze encycliek niets bereikt. Te gen lichamelijke ziekten wordt zooveel gedaan, tegen zedenbederf en geloofsafval zitten wij rustig bij de pakken neer. Spreker eindigde zijn geestdriftige rede met een ernstige vermaning aan de jeugd, hoe het hun plicht is zich te organiseeren. Denkt aan uw hoogste ideaal Christus en aan uwe onsterfelijke zielen. Gij zijt vóór of tegen Christus, een tusschenweg is er niet. Wcest niet bang voor uw geloof uit te komen, of wilt gij de wereldbrand van het Communisme? Christus ie met ons, met Hem willen wij strijden. Daarom, sluit u al- len aan bij den R. K. Volksbond en Room- sche vakorganisatie. De voorzitter bracht Z.eerw. dank voor zijn gloedvolle rede, waarna de vergadering met het lied „Aan U, o Koning der Eeuwen" gesloten werd. Aanhouding. Te Katwijk is een zekere P. uit Rijnaburg aangehouden, die, naar la ter bleek, vóór enkele dagen den heer van der M alhier beeft opgelicht voor 2 man chester werkbroeken. Auto-ongevallen. Door een achteruit rijdende auto ie gistermiddag de heer N. van hier op hel wandelpad langs den Rijks straatweg aangereden. De heer N. bekwam geen leisel, maar het rijwiel, dat hij met zich voerde, werd ernstig beschadigd. Gistermiddag is een hond van den heer P. op deu Rijksweg nabij garage Nieuw-Wassenaar overreden en gedood. LISSE. Rede A. J. Loerakker. In de St. Jo- sephsgezellen-vereeniging hield de heer A. J. Loerakker zijn tweede rede over het organisatie-leven. Nadat hij door den vico- praoses was verwelkomd behandelde hg het liberalisme met zijn funeste gevolgen, liet uitkomen dat het socialisme hei kind was van het liberalisme, doorliep in gioote tiekken de encyc^ek „Rerum Novarum", en liet de groei van het organisatie-leven zien. De gezellen luisterden vol aandacht. Kapelaan H. Agterof dankte den heer Loerakker voor de interessante voordracht bracht dank aan „St. Isidorus" die deze cursus aan de gezellen laat geven en wees tenslotte nog op don uitdrukkelijken wensch van den Bisschop dat alle Katho lieken zich organiseeren in godsdienstige en maatschappelijke vereenigingen. Dc der de voordracht zal gaan over „Bedrijfsra- den." Feestavond „Adolf Kolping". De mu ziekvereniging van de St. Josephs-gezol- len hield haar jaarlijkscben feestavond. Na het welkomstwoord van den voorzitter den heer J. v. d. Voort en een speechje van kapelaan Agterof, den Vice-Praeses, was de stemming er spoedig in. Met voor dracht, muziek en zang hebben zich allen enorm geamuseerd. Vooral de rovue van „Adolf Kolping 1 over 1929 met zijn wel en wee viel zeer in den smaak. Uitvoering Mandolineclub SL Lucia. Donderdagavond hield de mandolino-club een uitvoering. Kapelaan Agterof sprak 'o openingswoord, hij betreurde bet dat de zaal zoo slecht bezet was, maar kon dit begrijpen omdai de vastenavond ten ein de liep en de meeste families nog een pro gram van gpiijtjcs moesten afwerken vóór Asch-Woensdag. De club zou echter niet minder haar best doen. En inderdaad, zij kwam met een program uk, dat er zijn mocht. Onder de kundige leiding van deu directeur Jutjena uit Haarlem werd heer lijke muziek gegeven. Door kunstig spel sleepte men ons mee naar andere sferen, ach.er ons latend alle beslommeringen die ons zoo vastbinden aan dezo wereld. Deze avond was werkelijk een krachtige propa- ganda-avond voor de volgende uitvoering.' De voorzitter der club, de heer ltandsdorj> dankte de geestelijkheid, de Raad van Be stuur en alle aanwezigen voor hunne be langstelling en aandachtig gehoor, dankte ook „Adolf Kolping' die zoo welwillend de zaal voor deze uitvoering had afgestaan. Hierna gaf hij het woord aan deu humo rist Jack Funny en zijn kornuiten. Er werd gebruld van het lachen om de dolle dwaze dingen, die dit leuke stel wist ten uitvoer te brengen. Allen gingen voldaan naar huis. HOLLANDSCH VLAGVERTOON. - dag voor het eerst officieel De Witte de With stoomde Donder de haven van Helder binnen NOOROWIJKERHOUT. Tooneelverceniging „0. B. K." Heden bestaat de tooncelverceniigng „Oofcning Baart Kunst", onderafdeeling van den R.K. Volksbond alhier, 15 jaar. Deze bond werd opgericht den Oden April 1913 en zag in den loop der jaren uit hare gelederen ver schillende onJcrafdeelingen oprijzen, die, elk op hun gebied, nut of vei maak beoogen. Zoo ging in de verg. van den Volksbond in April 1914 een stem op tot hot oprich ten van een zang en tooneelvereeniging, in Mei d.a.v. verklaarden een 2-tal leden zien daaitoe beicid, zoodat 1 Maart van het jaar 1915 de tooneelvereeniging „O. B. K." er was De critieke toestand had wel een en ander vertaagd. In de Volksbond- verg. van 21 April 1915 werd het reglement goedgekeurd. De baanbrekers waien de heeren H. Zwaan en N. v. Gijlswijk, lief- hebers van tooncol spelen, thans nog dik wijle op de planken met groot succes, al is het niet meer in O. B. K. In de vereeni ging bestond en bestaat nog veel animo voor het goede tooneel. Vele prijzen op ver schillend terrein werden by wedstrijden door loden en regisseur behaald. Denken we maar aan Lisse en Heemstede. En wat al avonJcn zijn hier in ons dorp uitvoerin gen gegeven voor Volksbond en Vakver- eeniging I En alles wijst er op, dat de 15-ja- <ige steeds haar volle groeikracht bezit. Al zijo geen der eersten meer in de gele leren, laten we bojten, dat voorzitter Koe- ewijn als oudsie lid nog jaren lang zijn DE MOORD IN DE BOSSCTTEN BTJ BF.NNEKOM. De foto van Mej. Tini Koporberg, die het slaohtoffer van den laffen moordaanslag werd DE HARTEVELDSCHE BRUG BIJ DIEMEN ia geheel gereed verkeerswee van Amsterdam naar bet Gooi is daardoor waar m betering ijker n de belangrijke beduidende ver- V00RH0UT. Prijsbiljarten. Gisterenavond werd in liet café „de Bonte Koe" een biljart-avond zehouden. Aan het prijsbiljarten nomen 1»» personen deel. GespeclJ werden 30 caram boles. Als prijzen waren beschikbaar ge steld diverse stuks wild. Als winnaars kwa men uit den strijd de heeren A. Heerring» Jr„ le prijs; Jac. Angevaare, 2e prys; W. Koed, 3e pr. en P. Angevaare 4e prijs. Gedurende de avond werden er verschei dene goede partijen gespeeld, terwijl vooral de laatste partijen er heet aan toe gingen. Hierna w erd er nog wat nagespeeld, waarna men voldaan huiswaarts keerde. W0UBRUGGE. Kasvertterking „Groene Krult". Door de stedelijke fabrieken van gas en electri- citeit te Leiden is de opbreng»» der op alle drie de avonden gehouden verlotingen en de opbrengst der plaatsbespreking, te za- men 88.bedragende, ter beschikking gesteld van de afd. „Het Groene Kruis" alhier. Dr. L. E. Loth, de voorzitter, heeft namens de afdeeling dank gebracht voor deze spontane schenking. De prijzen voor de verloting waren door de lichtfabrieken en door het gemeentelijk clectriciteitsbedrijf Vhcbikbaar gesteld. Polderbestuur. Bij de stemming voor secretaris-penningmeester van den polder „Vierambacht" verkreeg de beer 8'olk een meerderheid van 3 «temmen boven den beer van R oenen, zoodat alzoo eerstge noemde gekozen ia. krachten mag geven en met zijn club nog vele avonden van leering en genot mag schenken aan Roomsch Noordwijkerhout en bijzonder aan leden met huisgenooten van den Volksbond. TER-AAR. GEMEENTERAAD. Donderdag kwam de Gemeenteraad in openbare zitting bijeen ten gemeentehuizc voonn. 10 uur. Voorz. Jhr. K. W. L. de Mu- ralt. Beer. J. Hogeboora. Afwozig met ken nisgeving de 2e wethouder H. Vis, de raads leden P. Hoogervorst, P. Kroon en J. v. Vliet. De Voorz. opent de vergadering met ge bed. De secretaris leest He notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukkon. Een schrijven van den heer A. v. Vliet om gedeeltelijke ont heffing van schoolgeld, daar zijn kinderen verscheideno maanden op dokters advies, niet naar school mochten. De Voorz. zegt, dat dit niet de regel is, maar zegt spr. de theorie moet meermalen zwichten voor de prartijk. De heer Hcndrikse is voor eenige resti tutie, daar dit bedrag over enkele maan den gaat. De Raad besloot om het school geld terug te geven, zoolang de kinderen /rek zijn geweest. Proces-verbaal van de kasopname bij Hen Uetpeente-Ontvanger; boeken en be scheiden waren in de juiste orde. Eenige comptabele besluiten worde» ge- Een dreigement met een motorfiets. Benoeming Hulpkeurmeester voor de Vleeschkeuring. De Voorz. deelt mede dat een gecombineerde vergadering is gehou den met de andere twee gemeenten Nieuw - veen en Nieuwkoop on dat als no. 1 op de voordracht is geplaatst F. Spaan* van Uithoorn, voor den proeftijd van 1 jaar. De Voorz. deelt mede, dat deze candi- daat de functio we! wil aanvaarden, mits do gemeente gratis oen motorrijwiel ter beschikking stelt met de vergoeding van onkosten, daar de gemeente Ter-Aar zoo uitgestrekt is. De heer A. Kammcraat zegt, dat de heer Spaans de voorwaarden toch wi*t; voordat hij solliciteerde. Waarom heeft hij dan ge solliciteerd t Spr. is niet voor de benoe ming. De Voorz. vraagt, of de benoeming niet kan geschieden op de voorwaarden, die bekend waren bij de sollicitatie, waarbij niet inbegrepen was een gratis motorrij wiel. De lieer Apeldoorn is er tegen dezen heer te benoemen. Spr. vindt, dat het van den heer Spaans een dreigement is. Er werd besloten de sollicitatie van den heer Spaans als ongedaan to beschouwen, daar deze houding afkeuringswaardig is. De hond blijft in de hoogste klas. Een schrijven ven den heer H. Mank om gedeeltelijke ontheffing van zijn honden belasting, daar zijn hond in oen mindere klee thuishoort dan hij aangeslagen ia. D«> Voorz. zegt, dat veldwachter Snij Iers ge rapporteerd heeft dat hier geen termen aanwezig zijn om het verzoek in te wjl/i gen. De Raad boschikte er afwijzend op. Rondvraag. De heer Apeldoorn vraagt, hce na bet staat met de Waterleidingplan- nen. De Voorz. zegt, dst over veertien da gen een gecombineerde vergadering zal gehouden worden van de elf gemeenten niet de raadsleden. Do plannen zijn al ver gevorderd. Do hcor Kummeraat vraagt, of de gemeente al antwoord gehad heeft op het schrijven, dat zij gericht heeft over den aankoop van een stuk grond. Do Voorz. zegt, dat er nog geen schrijven is binnen gekomen. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. de vergadering. Geitenfokvereen. „SL Pachalii". De R. K. Ueitenfokver. „SL l'achalis" hioid deze week haar vorgudering in het café van den heer C. van Dam, Kerkpad. De voorz„ de beer A. F. Uuowaal, opende de vergadeung met deu Chr. groet. L)e socr., de heer W. 'iogm, leest dc notulen van dc vorige vergadering, welke onder dank wurueo goedgekeurd. l'ut 3: Vers.ag Provinciale Bond. De beer 'iogiu gccil ccu keuiig vermag van ui wat er besproken is op do vergadering, die gehouden ia te Leiden, waarvoor de voort, tie ui dankte. MeJedee.iugeu. Daar de controleur we gens omstandigheden niet aanwezig kon zijn, las de beer 'logm voor, wat de hoog ste meikgift was, met vet en butergeha.tc. Het gem. was: 278 melkdagen in totaal 529 Liter meik, het vetgehalte 3.63 pet, en het botergehalte 19.2 K..ü„ wat onbedui dend minder was als het vorig jaar De hoogste meikgift was van éónc geit 901 li ter meik en het laagste 247 liter, in 278 dagen. Voorts werden door den voorz. 2 medail les uitgereikt voor de prijzen, die behaald zijn met du j.l. gehouden keuring. Punt 5: Verslag Geiten verzekering. Dc directeur-administrateur van de Ueitenver* zekering „De Geit", de heer L. den Haan, bracht een keurig verslag uit over het af- geloopen boekjaar. Voor de afd. Ter Aar waren de ontvangsten 55.05 en de uitga ven 52, waaruit oen batig saldo vloeit van 3.05. Er werden 3 uitkceringen ge daan. Voorts drong de directeur er op aan, dat alle geiion verzekerd zullen worden, en dat de verzekering „De Geit" moge groeien en bloeien. Inschrijving overtollige geitjes on bokjos Ingeschreven werd N. liuogcrvorst 18 ct„ C. N. v. d. I'ijl 56 ct„ en J. de Bruijn 44 et. per stuk. Zij werden gegund aan d«-n hoog- sten inschrijver C. N. v. d. Pijl. Rondvraag. De heer Jac. v. Kesscl drong er op aan, dat de goitjes zoo spoedig mo gelijk uitbetaald worden. Spr. vindt dat het bij sommige loden wel een beetje tc lakscb gebeurt. De voorz. zegt, dat ge werkt zal wo»den voor spoediger uitbeta ling. De heer H. Kiekens vraagt, of men jonge geitjes mag verkooprn aan niet- leden. Do voorz. zegt dat dit niet mag. Ook word er nog gc'egenhcid gegeven voor het koopen van lootje», uitgaande van den Bond, waarvan do trekking ztl plaats hebben op 1 Der. 1930 en waaraan verschil lende rnooie prijzen verbonden zijn. Ver der niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorz. de vergadering.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13