KERKNIEUWS LUCHTVAART RECHTZAKEN Financiën en Economie WOENSDAG 26 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 KLOOSTERJUBILEUM. Do Kerw. Zuster Maria Pctronellia (mej. Adr. Koper uit Leiden) herdenkt 1 Maart a.s in het klooster te Venlo liaar zil veren profcssicfocst. Het feest wordt heden govierd. BENOEMINGEN. in het aarsbisdom Utrecht. De Hoogeerw. heer Vicaris Kapitulaar van het Aartsbisdom Utrecht heeft onder do bestaande paroqhic» van de H. Monica en van den H. Ludgerus te Utrecht een nieuwe parochio opgoricht onder de be scherming van den H. Nicolaas en heeft krachtens apostolischo volmacht benoemd tot pastoor aldaar don Weleorw. heer P. A. W. J. Koolman. Voorts hoeft Zijn Hoogcorvv. aan don Weleorw. hoor G. M. Vos do Wael op diens verzoek om gezondheidsredenen eer vol ontslag verleend als rector van de Cae sar-Stichting te Ugchelen en hoeft benoemd tot assivtent te Apeldoorn (H.H. Fabianus en Scbcstianus) den Welcerw. heer J. Th. G. Winmink en den pastoor dezer parochio belast met do zielzorg van do Caosar-Stich- ting te Ugchelen. Pastoor F. W. van Rooy. Gisteren was het 12 1/2 jaar geleden, dat do ZccrEerw. heer F. W. van Rooy werd benoemd tot pasioor van do St. Willibror- duskerk buiten de Veste te Amsterdam. Zondag 2 Maart zal het feest worden ge vierd. Des morgens zal do Zcereorw. jubi laris een plechtige Hoogmis opdragen, waarna er van 2 tot 4 uur receptie is. TRAGISCH VLIEGONGELUK IN DE V. S. Uit Smyrna (Georgia, V. S.) wordt ge meld: De cchtgcnootc van een vooraan staand zakenman uit Tennessee had een auto-ongeluk. Haar man begaf zich, verge zeld door zijn huisdokter, per vliegtuig naar zijn vrouw; door een onbekende oor zaak stortte de machine omlaag met het noodlottig gevolg, dat zoowel de zaken man als de dokter gedood werd. Noodlottige openingsplechtigheid van een luchthaven. Do feostvrcugde bij do plechtige opening van het vliegveld Machado, do nieuwe luchthaven van Cuba is op droevige wijzo verstoord door twee ernsfigc ongevallen, die aan twaalf personen het leven hebben gekost. Tien personen werden nl. gedood bij een botsing tusschen autocar met oen elcctrischen trein, terwijl twee vliegers van do Cubaansche luchtvaart met hun toestel zijn neergestort tijdens demonstraties bo ven het vliegveld. DE MOORD AAN DEN OOSTZEEDIJK TE ROTTERDAM. Voortzetting voor de rechtbank. Na de pauze wordt begonnen met de kwestie-Regeer, het dienstmeisje, dat op den moordavond twee mannen in de gang bij het kantoor heeft zien staan. Zij zegt bij haar verklaringen, welke zij vroeger heeft afgelegd, te blijven. Het z/T ongeveer kwart voor zeven geweest zijn, toen zij de beide mannen opmerkte. Een van hen droeg een bruine regenjas en had een gleufhoed op. Voorts had hij een acte- taach onder den arm. President: Leek hij op van O.? Getuige: Ja. De president merkte dan op, dat gc- tuigo bij de proefnemingen, die eind No vember in de gang genomen werden, niets heeft kunnen zien, waarop getuige ant woordt, dat het op den moordavond lichter was. Getuige inspecteur Hermans, die ook bij do proefnemingen aanwezig was, verklaart, dat hij weinig had gezien. Mejuffrouw Regeer houdt vol, clat zij op den moordavond twee mannon in de gang zag. Mr. van der Meer vraagt aan inspecteur Hermans of er op den moordavond mis schien een autolicht in de gang geschenen kan hebben. Deze antwoordt dat dit van geen invloed zou zijn geweest. De president betreurt het dat er met een autolicht geen proef is genomen bij de reconstructie. Dan wordt gehoord een vroegere onder wijzer van mejuffrouw Regeer, T. Hart, die meent dat de bewering van mejuffrouw Regeer onbetrouwbaar moet worden ge acht omdat zij fantastisch is aangelegd. De onderwijzer blijkt dan het meisje in vijf jaar niet gezien te hebben. Zij was twaalf jaar toen zij bij hem in do klas zat, en destijds vond hij haar onbetrouwbaar. Dr. Hulst verklaarde vervolgens dat alléén bij geprolongeerde gevallen van onbetrouw baarheid na vijf jaar hiervan nog invloed te bomerken is. Got. Wetzel heeft op den moordavond tweo menschen in de gang gehoord. Dit bleken T. E. te Korte en mejuffrouw Lans to zijn. Het was op den moordavond don kerder naar getuige meent dan tijdens de reconstructie. Mejuffrouw Regeer ver klaarde hierna dat zij het juist andersom vond. De Rechtbank en de verdediger van ver dachte van O., mr. F. A. Kokosky, zien dan verder af van het hooren van verschillende getuigen. De Officier van Justitie, mr. J. de Vis ser, neemt hierna requisitoir, waarbij hij met handhaving van al datgene, wat hij tegon don verdachte van O. had in bracht in vorigo instantie ('26 October) persisteerde bij zijn eisch van twintig jaar gevangenisstraf. Do verdediger, mr. F. A. Kokosky, heeft op donzclfden grond als daarvoor vrij spraak voor zijn cliënt gevraagd en de Rechtbank verzocht van O. voor de mal versaties een gevangenisstraf op te leggen gelijk aan den tijd, dien hij in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht. Na re- en dupliek heeft de Rechtbank de uitspraak bepaald op 11 Maart a.s. des ochtends om tien uur. KANTONGERECHT VAN ALPHEN. Ter rolle van het kantongerecht alhier stonden 102 zaken. Als kantonrechter fungeerde mr. A. N. L. Otten. Het late borreltje. Het eerst kwam in behandeling de uit gestelde zaak van J. P., verlofhouder te Nieuwveen, die ter vorigo zitting te- rocht 6tond omdat hij na bezetten tijd be zoekers in zijn verlofslokaal had aanwezig gehad. Verdachte had er zich op beroepen, dat hij do bezoekers herhaaldelijk had ver zocht heen te gaan, en toen deze weigerden zich had begeven naar den gemeen te-veld wachter Hardam die echter niet aanwezig was. Thans werd als getuige gehoord de verbalisant, de rijksveldwachter Udo. Deze verklaarde, dat hem verdachte's verweer HOLLANDSCHE ZEE MANSKUNST Door de sleepboot „Witte Zee" van L. Smit Co.'s Internationalen Sleepdienst, is Dins dag de tinbaggermo len „Plaben" op sleep touw genomen met bestemming voor Ban- ka. De sleep verlaat Hoek van Holland zeer ongeloofwaardig voorkwam. Hij getuige had zich opgesteld op een plaats welke verdachte op weg zijnde naar den gemeente-veldwachter had moeten passee- ren. Getuige had verdachte niet gezien. Verd. hield vol, dat hij zich had begeven naar den gemeente-veldwachter. De kan tonrechter meende, dat verdachte straf baar was, meerdere malen was hij gewaar schuwd op tijd te sluiten, hoewel bleek dat verdachte thans voor do eerste maal we gens to laat sluiten terecht stond. De amb tenaar van het O. M. vorderde 2 of 1 d. conform welken eisch verdachto werd ver oordeeld. Verdachte was hierover slecht te spreken en hield zijn onschuld vol. Hij verklaarde in hoogcr beroep te zullen gaan. Knoeierijen met reuzel. G. J. R., handelaar in vetten en olieën, had aan den winkelier C. V. te A 1 p h e n een kist reuzel afgeleverd, terwijl die reu zel na onderzoek door den keuringsdienst van eet-, en drinkwaren bleek te bevatten een mengsel van plantaardige vetten. Vol gens het olie en vetbesluit moet reuzel uit sluitend uit vet van varkens bestaan. Ver dachte was zelf niet verschenen, doch als zijn gemachtigde kwam op C. J. M., zijn vertegenwoordiger. Deze gaf 't ten laste gelegde toe. Dr. J. J. van Eek, directeur van den Keuringsdienst, verklaarde de in beslag genomen reuzel te hebben onder zocht. Het bleek, dat de reuzel bevatte een mengsel van bovengenoemde vetten. Ver dachte stond bij den keuringsdienst slecht aangeschreven. Herhaaldelijk kwamen klachten. De gemachtigde van verdachte was het hiermede niet eens. Slechts een maal had zijn patroon terecht gestaan en wel voor den kantonrechter te Leiden. Vrij spraak was toen het gevolg geweest. De kantonrechter merkte op, dat die vrij spraak niets zegde. Om de zaak juist te kunnen beoordeclen moest men de zaak in alle onderdeelen kennen. Nadat nog als getuigen waren gehoord de keuring- meester v. d. Broek en den winkelier V., nam do ambtenaar van het O. M. requisi toir. Deze betoogde dat knoeierijen nu eenmaal ernstige feiten zijn. Do consumen ten betalen den vollen prijs, terwijl hun minderwaardige waar in de handen werd gestopt, dit moet met do meest strengste middelen worden tegengegaan. Ook het. onderhavige geval vond spr. hoogst onbe hoorlijk. Zijn edelachtbare eischte een geldboete van 100 subs. 50 dagen. De kantonrechter onmiddellijk uitspraak doen de achtte het ten laste gelegde bewezen-en veroordeelde verdachte in aanmerking nemende dat in het algemeen het afleve ren van ondeugdelijke waren streng ge straft moet worden tot ecne geldboete van 75 subs. 25 dagen hechtenis. Bedorven vleesch. C. G. slager te Koudekerk, stond terecht omdat hij een partij vleesch ten verkoop in voorraad had gehad, welke be dorven en voor de consumptie ongeschikt was. Verdachte was zelf verschonen. Als getuige werd gehoord, de rijksveldwachter Tempelman uit Koudekerk. Deze had aan getroffen cenige stukken varkensvleesch die een vieze lucht verspreidden, 't vleesch was verkleurd en gaf een bedorven indruk. In de schuur was aanwezig een tweetal zakken waarin zich bevonden ribstukken, bedekt met een laag schimmel. Op den zol der in een hangkast trof verbalisant aan varkensreuzel en een lever eveneens be schimmeld. Als deskundige werd gehoord de veearts Kuiper te Koudekerk die het in beslag genomen vleesch had onderzocht. Ook- Frankrijk wint aan beteekenis ten op zichte van vliegtuig bouw. In de vliegha- ven Meulan-Les-Mu- reaux zijn proeven ge nomen met de groot ste tot nog to£ in Frankrijk gebouwde vliegboot. De machine heeft 3 motoren. Snelheid 190 K.M per Het bleek dat het vleesch bedorven was en alles verkeerde in ondeugdelijken toe stand, beschimmeld en wankleurig (vuil rood en vies geel). De ambtenaar van het O. M. achtte het ten laste gelegde feit zeer ernstig. Verdachte is vleeschverkooper en de gevolgen van het verkoopen van bedor: ven vleesch kunnen zeer funeste gevolgen hebben. Onlangs is dit, aldus spreker, nog gebleken bij do behandeling van een der gelijke strafzaak. Zijn edelachtbare eischte een geldboete van 80 of 40 d. met last tot openbaarmaking van het vonnis. Ver dachte had weinig aan te voeren. De kan tonrechter dadelijk uitspraak doende ver oordeelde verdachte tot een geldboete van 70 of 20 d. hechtenis met bepaling dat het vonnis zal worden openbaar gemaakt. Het is zachter hard dan zacht te rijden! M. H. te Boskoop was gedagvaard omdat hij als bestuurder van een auto te hard had gereden over de Zijde te Bos koop. AU getuige a décharge werd op zijn verzoek gehoord zijn vader H. H. Deze was slecht te spreken over 't optreden van de geraeente-politie. Getuige kwam dien dag uit een ziekenhuis te Leiden, waar hij een operatie had ondergaan. Geheel ge steund door middel van kussens bevond hij zich in de auto. De wagen was er een die bij mindere vaart dan 2530 K.M. erg stoot en schokt. Wekelijks komen er langs de Zijde wel '200 auto's die met een snelheid van 30 K.M. rijden. Per jaar wordt met getuige's wagen 35 a 40.000 K.M. gere den. Nimmer was er van een bekeuring sprake geweest, terwijl juist nu onder deze omstandigheden een proces-verbaal volg de. Dit vond getuige zeer onbillijk. Hij schreef dit echter toe aan de wellicht min dere bekendheid van den kort geleden aangestelden gemeente-veldwachter K., die ongetwijfeld met personen en omstandig heden te Boskoop niet voldoende bekend is. De ambtenaar van het O. M. wilde ook rekening houden met het hem geloofwaar dig voorkomend verweer van verdachte en vorderde schuldig-verklaring, doch zonder toepassing van straf. De kantonrechter wilde ook met een en ander rekening hou den en achtte verdachte schuldig aan het ten laste gelegde en veroordeelde hem tot de geringste boete n.l. 0.50 subs. 1 dag. Straatschenderij. Hierna volgden oenige zaken tegen de jongelui te Hoogmade. Het bleek ter zitting dat de jongelui te Hoogmade zich niet behoorlijk meer kunnen gedragen. Al thans kwamen enkele zaken voor wegens straatschenderij. Bombardeeren op deuren en ramen en het vernielen van lantaarns schijnen te behooren tot liefhebberijen van de Hoogmadensehe jeugd. De kantonrech ter verzekerde dat hieraan spoedig een einde zal worden gemaakt door het opleg gen van zware straffen. A. C. C. te Hoog made had gebonsd op de ramen van v. d. S. Een drietal getuigen werden gehoord. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen den jeugdige delinquent een geldboete van 10 subs. 5 d. De kantonrechter wilde het met verdachte nog eens probeeren en ver oordeelde hem tot een geldboete van 8 of 4 d. hem de verzekering gevende, dat indien verdachte wederom voor een derge lijk feit terecht stond, een geduchte straf zal volgen. Zijn ede'achtbare ried hem aan deze boodschap ook maar over te brengen aan zijne makkers. Eert tweede zaak we- cens straatschenderij tegen een deel van Hoogmadensehe jeugd moet worden uitge steld om den verbalisant als getuige te hooren. De kantonrechter twijfelde ernstig aan de geloofwaardigheid van enkele door den getuige W. v. L. onder eede af- ge'egde verklaringen. Dit gaf zelfs zijn edelachtbare aanleiding getuige onder ver denking van meineed onder politie-bewa- ring te stellen. Na eenige uren onder be waking der rijksnolitie te zijn gesteld, ver klaarde getuige bij zijn verklaring te blij ven volharden, waarna de zaak werd uitge steld om den gemeente-veldwachter Hoo- genboom te hooren. In de overige zaken werd verstek en aanhouding verleend. Door den kantonrechter Mr. A. N. L. Oten werden heden bij verstek veroor deeld: wegens overtreding Visscherijwet J. S. te Amsterdam 5.subs. 2 d. niet verb, verkl. gebbe: P. v. L. te Leiden 6 subs. 4 d. met verb, verkl. v. 3 wargarens, M. G. en D. G. 5 of 2 d. met verb, verkl. van hengels, J. J. H. te 's-Gravenhage 4 subs. 2 d., A. van P. te Leiden 5 subs. 2 d. met verb, verkl. vischtuig en W. W. te Den Haag 4 subs. 2 d.; Overtreding Motor- en Rijielwet: W. v. D. te Hazers- woude 5 subs. 1 week, A. L. te Amster dam 6 subs. 4 dagen, S. K. te Haarlem mermeer 5 subs. 2 d., H. J. N. te Heem stede alsvoor, J. van A. te Haarlemmer meer alsvoor, A. V. te Rotterdam alsvoor, J. R. te Ter-Aar alsvoor, R. O. te Hazers- woude alsvoor, A. A. v. d. M. te Leiden, J. v. A. te Haarlemmermeer, A. Th. S. te Nieuwveen en A. M. v. E. te Waverveen ook allen 5 subs. 2 d.; Overfcr. Leerplicht wet: J. M. te Hazerswoude 15 of 5 d., J. E. te Reeuwijk 10 subs. 5 d., G. A. A. te Hazerswoude 6 subs. 4 d., J. J. de R. te Boskoop 5 subs. 3 d., M. S. 3 subs. 2 d.; Art. 458 Wetb. v. Str.: C. B. 6 subs. 2 d.; Overtr. der verord. v. d. Stoomvaart op de binnenwateren van Z.-H.: G. A. v. W. te Woubrugge 5 subs. 2 d., H. K. te Stadskanaal alsvoor; Overtr. verord. ver keer over de brug te Woubrugge: J. J. W. en J. W. beiden te Woubrugge ieder tot 4 subs. 2 d.; Art. 453 Wetb. v. Str.: J. v. d. M. en A. B. beiden zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande res pectievelijk tot 10 subs. 6 d. en 8 subs. 4 d.; IJkwetovertreding: H. ter W. 1 subs. 1 d.; J. v. D. te Katwijk aan Zee 2 maal 1 subs. 2 maal 1 d. ,J. H. te Wou brugge 3 maal 1 of 3 maal 1 d., A. v. d. K. te Rijnsaterwoude 1 subs. 1 d., C. v. d. V. te Boskoop 1.subs. 1 d., D. O. te Boskoop 4 maal 1 of 4 maal 1 d., J. v. A. te Leiden 1.subs. 1 d., A. J. S. te On- derater 2 maal 1 of 2 maal 1 d. Allen met verbeurdverklaring van de inbeslag geno men gewichten. Rijden of fietsen zonder licht: J. L. K. 5 subs. 2 d., G. G. K., idem, N. B. van H. te Hazerswoude en S. J. B. O. te Boskoop beiden alsvoor, J. de G. te Hazerswoude alsvoor en B. F. B. te Bos koop alsvoor; Fietsen zonder reflector en zonder bel. J. K. 5 of 2 d-, C. v. d. B. 4 subs. 2 d., H. v. 't H., te Zwammerdam en G. G. P. te Bodegraven beiden 4 subs. 2 d.; Overtreding Bouwverordening der gemeente Koudekerk: J. E. M. v. B. te Koudekerk 5 maal 1 of 5 maal 1 d.; Overtr. Politieverordening der gemeente Boskoop: S. V. te Boskoop en A. de K. te Gouda, J. A. K. te Boskoop, B. de V. te Boskoop allen 5 subs. 2 d.; Idem der ge meente Alphen aan den Rijn: C. v. d. B. alsvoor; Overtr. reglement v. Politie voor de Gouwe: W. K. te 's-Gravenhage 2 maal 3 of 2 maal 2 dagen en J. J. F. te Mij drecht 4 maal 3 of 4 maal 2 dagen; Over treding art. 431 Wetb. v. Str.: J. v. d. G. te Zegwaart en J. J. v. E. te Zegwaart beiden tot 5 subs. '2 d.; Nog wegens overtreding der Motor en Rijwielwet: U. H. v. B. te Zeist, A. de H. te Utrecht en C. K.; C. H. de G. te Nieuwveen allen tot 5 subs. 2 da een hechtenis. Waar geen woonplaats staat vermeld is deze Alphen aan den Rijn. Friesch-Groningsche Hypotheekbank N.V. In de Maandagmiddag ten kantore der Friesch-Groningsche Hypotheekbank te Groningen gehoudenal geme^ne verga le ring van aandeelhouders, werd het verslag over 1929 uitgebracht, waaraan wij het vol gende ontleenen. Het afgeloopen jaar is voor de Bank zeer gunstig geweest. Pandbrieven werden verkocht tot een to taal bedrag van 6.500.'200.— (v.j. 6.668.900) en ingekocht voor 1.667.1Ó0 (v.j. 1.361.600), terwijl per 1 October werd uitgeloot een vooruitgang over het afgeloopen jaar be draagt dus 3.346.200 (v.j. 3.014.600), zoo- bedrag van 1.532.800 (v.j. 2.333.800). De dat de Bank op 31 December j.l. een bedrag van 58.729.700 aan pandbrieven had uit staan. De Rijkspostspaarbank, de Rijksver zekeringsbank en andere lichamen waien regelmatig afnemers. Er werden 545 (v.j. 610) hypotheken afge sloten tot een bedrag van 12.893.150, (v.j. 10.713.900), terwijl aan aflossingen werd ontvangen ƒ9.212.675 (v.j. 7.605.525). De vooruitgang aan uitstaande hypotheken be draagt derhalve f 3.680.475 (v.j. 3.108.375), waardoor het uitstaand bedrag is gestegen tot ƒ61.443.975. De in het afgeloopen jaar behaalde winst bedraagt 583.766.43. Na storting van 10.000 in het Pensioen fonds der Beambten, 4S.637.90 in de Re serve voor Koersverschillen en 67.000 in het Bouwfonds, kan evenals het vorig jaar 28 pet. dividend worden uitgekeerd. Als je op mijn motor wilt passen, krijg je een kwartje. Best, maar zoudr u met direct willen betalen; wij mochten elkander soms eens misloopen

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8