De Wenteltrap DINSDAG 25 FEBRUARI 193G DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 TER GELEGENHEID VAN HET 12JS-JA1UG BESTAAN van het Sint Aloysiua- College te 's-Gravenhage had een reünie plaats van de oud-leerlingen van het College, die hiertoe uit alle deden van het land met de leeraren van het College waren te zamen gekomen in hotel „De Witte Brug'' te 's-Gravenhage. Hierbij geven wij de feestgroep. Zittend v. 1. n. r.: Pater Dr. Daniels, directeur van de H.B.S.; Pater Bergé, rector van het Gymnasium; Pator Mr. Dr. Borret, rector v,an het Sint Aloysius-College: Pater Gielen; de heer Vos, tcckenleeraar aan het College; en Pater Esser, directeur van Huize Katwijk. Van hen vieren Pater Daniels, Pater Gielen en de heer Vos mede hun 12J£-jarig jubileum als leeraar aan het College Jahwe Schaphat door dr. Feodor Strotmann. In de nalatenschap van den idealisti- schen Leidschen priester, wiens tragisch einde nu een jaar gereden zooveel deelne ming wekte in wijden kring is een boek gevonden. We wisten, dat het er was, want aan Mgr. Aengenent bad hij verlof ge vraagd, om het aan Z. D. Hoogwaardigheid te mogen opdragen. Dat is ook gebeurd, maar het is den schrijver niet gegeven ge weest, om zelf den druk van het boek re verzorgen. Zelfs heeft hij er niet de laatste hand aan kunnen leggen. Hier en daar ver raadt de stijl en dc taal, dat dit wensche- lijk zoude geweest zijn. Men pleegt dat to doen, wanneer de eerste prooven ter ver betering door den drukker worden toege zonden. Maar de dood had de pen uit do ijverige hand genomen, eer er een drukker en uitgever gevonden was. De broer van den eerw. heer Strotmann wendde zich toen tot prof. Verhaar met de vraag, of die de zorg voor de uitgave op zich wilde nemen. Begrijpelijkerwijze deed de professor dat gaarne, omdat hij in het boek van zijn leerling toch ook iets van zich zelf terug vond. Hij begon met een „In memoriaal" te schrijven, dat de sympathieke figuur van den betreurden doodc doet herleven. Het levensbericht van prof. Verhaar maakt het boek voor lederen Leidenaar, die voeit voor de glorie van zijn stad, reeds tot een begeerenswaardig bezit. Maar toen de eer ste vellen verbeterd waren, kon ook deze professor het werk niet verder afmaken, omdat een tijdelijke ongesteldheid hem iederen arbeid verbood. En zoo had de ondergetcekende het voorrecht, om aan de uitgave verbonden te worden. Ik kende het boek toen natuurlijk alleen nog maar uit de lofprijzingen van mijn collega, en het was meer uit belangstelling voor de beide personen, die ei in betrok ken waren, dan om het werk zelf, dat ik gaarne de mij aangeboden taak aanvaard de. Maar toen ik de eerste hoofdstukken gelezen had, zag ik verlangend uit naar de volgende proefvellen, en ik las ze aan een stuk door, zonder te kijken naar de klok, en ik zal niet vertellen, hoe laat het dien nacht geworden is. Wel heb ik toen opge merkt de oneffenheden in taal en stijl, waarover ik sprak, maar ik kon niet be sluiten, om die te veranderen: zooals het boek daar voor mij lag, was het gevloeid uit de pen van den uitstekenden Strot mann; ging ik er in veranderen, dan had het misschien iets gewonnen aan gladheid, maar ik dorst de heerlijke spontaniteit van het geschrift er niet aan "wagen; ook die oneffenheden teekenen den man. Nu i6 het zijn boek: ik stel mij voor, dat hij het geschreven heeft in zijn stille uren, in den morgen en 's nachts, eer zijn schismatieke vrienden kwamen, en nadat zij vertrokken waren, onder den verschen indruk van zijn gesprekken met hen, of van zijn vrome me ditaties, waarin hij met God sprak over zijn Russen, eer hij met zijn Russen over God ging spreken. De inhoud van het boek is het resultaat van die gesprekken en van zijn overpeinzingen, zooals de Paus hem gezegd had: bid, mijn zoon met den Psalmist: Vias tuas Domine demonstra mihi, toon mij, o Heer, uwo wegen. Het boek is origineel in hooge mate. Vrees hier geen dorre uiteenzetting over de pun ten, die ons scheiden van de schismatieke broeders, of van de punten, waarin we eens gezind zijn. Zeker, die worden er in behan deld, maar niet als het resultaat van moei zame 6tudie in de boeken, maar als het levende resultaat van de niet minder moei zame studie in het levende boek van het leven. Wie sympathiseerde met Strotmann en met zijn werk, al was het alleen maar uit belangstelling voor zijn persoon of voor zijn familie, heeft zich zeker wel eens afge vraagd, wat hij daar in Praag uitvoerde. Dit boek geeft het antwoord. Wanneer ik den inhoud zou willen resumeeren, zou ik het boek onrecht aandoen; alleen lange citaten zouden in 6taat zijn, om er een in druk van te geven. Maar waarom die te doen, wanneer men iedereen, die er belang in stelt, kan verwijzen naar Zandvliet in de Haarlemmerstraat te Leiden, bij wien bet boek verkrijgbaar is. Voor wie het boek geschikt is? Het is uiteraard geen kinderboek maar een bnek voor_ernstige menschen, die e: van houden, om in aangenamen vorm zeer gewichtige dingen te hooren en te lezen. De lezing van dit boek za! u geen oogenbÜk vervelen. Er wordt hier gesproken over de groote dogma'8 van ons Geloof, maar op zulk een manier, dat (men zij gewaarschuwd!) ieder, die het leest, tot ernstig nadenken ge bracht wordt over zijn eigen godsdiens ig leven, en het vaste besluit maakt, om zijn aadeel bij te brengen tot de bereiking van het ideaal van de hereeniging. In zijn leven heeft Strotmann gewerkt voor de Russen, zijn geestelijke nalaten schap zal zijn landgencoten ten goede ko men, wanneer ze er mee kennis maken. Warmond, 13 Fobr. 1930. W. NOLET. LETTEREN EN KUNST AMELIE 0RELI0. t Men meldt ons het overlijden van me vrouw Orelio, te Utrecht, waar zij tijdelijk vertoefde. Mevrouw Orelio deelde niet alleen den roem van haar echtgenoot, den voortreffe- lijken en populairen operazanger, doch had ook zelf als operazangeres hier naam ge maakt. Met Orelio was zij verbonden ran de Hollandscho Opera (dir. Do Groot) en ging later ook over naar do Nederlandsche Opera van Van der Linden. En de oudere generatie onder ons, die het wel en wee dier instellingen mee beleefd hebben, zul len nog wel goede herinneringen hebben aan haar vertolkingen van Jcrumy (in Giullaume Toll), Cannes. Siebel (in Faust) en Lola (in „Cavalleria Rusticana"). Ook in voorstellingen van „Die Walkürc" heeft zij een der Walkuren-partijen vervuld. „Hbld." GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Autobus tegen rrelkkar. Op den hoek Heuvel-—Molenstraat te Oss, had Zondagmiddag ren botsing plaats tusschen don autobus, rijdende op 't traject Den Bosch Oven, en een mclkkar van de boerderij „Kinderzorg". De kar werd be stuurd door een der dochters van den land bouwer. Tengevolge van de aanrijding werd de hit. schichtig en kwam er ren melktuit te recht in de étalage van don winkel van den goudsmit K.. aan den Heuvel. De autobus hield rechts van don weg. Droevig ongeluk. Op den Oosterhoutschen weg nabij Te toiingen werd Zondagavond een inan ge vonden met het gezicht op den grond, lig gendc in eon plas bleed. De ongelukkige werd herkend als C. N. wonende aan do Dijklaan te Breda. Voor zoover nagegaan kan worden, schijnt N., die een rijwiel bereed, door een bloedspuwing overvallen te zijn. Terwijl hij op den grond lag, moet nog een auto over hem heen gegaan zijn. Er bestaan redenen om aan te nemen, dat de verongelukte loon echter reeds overleden was. N. laat een weduwe met drie kinde ren na. Vingers afgekneld. Te Klundert geraakte R. P., werkzaam in de boterzaak van J. L. aldaar, met zijn hand tusschen de kneedmachine, met het gevolgd dat drie vingers bijna geheel wer den afgeknepen. UIT DE RADIO-WERELD Programma voor Woensdag 26 Februari. Hilversum, 298 M. Na 6 nur 1071 M. Uitsluitend NC.R.V.-U it zendingen. 8.159.00 Morgenconcert 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. 11.3012.30 Orgelconcert. 12.302.00 Concert. .Sopraan, viool en piano. 2.002.45 Concert, Bariton, viool en piano. 2.453.15 Lezen. 3.15-1.00 Vervolg concert. 4.00—5.00 Kinderuurtjo. 6.006.30 Cursus Radio-techniek. 6.30—6.40 Koersen. 6.40—7.10 Tcohniseho causerie. 7.107.45 Zang-cursus. 7.45—8.10 Mededeelingcn door don N.U. R.V.-voorzitter. S.lO9.10 Concert. Orkest en violist. 9.109.30 Lezing over „De Bieoht" van M. van Kemjien. 9.3010.20 Vervolg concert. 10.20—10.30 Persberichten. 10.3011.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.15-2.00 Concert door het AYRO-Tno. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.001.00 Naaicursus. 4.001.30 Do voornaamste studieinu/.iek voor piano uitgevoerd door Ewbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 5.00- o.oo Dinermuziek door Dick Groe- neveld en zijn orkest in Café „Moderne" to Amsterdam. 6.00 Tijdsein. 6.01 Voortzetting Dinormu/.iek. 6.30—6.45 Gramofoonmuziek. 6.45—7.15 Italiaansch voor beginners. 7.157.45 Italiaansch voor govorderden. 8.01 AVRO-Radiotooneel. Studio-opvoe ring van „Nora" (een |K>p|x-nhuis), too- neclspel in 3 bedrijven door Hendrik Ibsen Na afloop Persberichten. Daarna Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Da ven try, 1551.4 M 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofnonmuzick. 12.20 Concert. 12.50 Gramofoonmuziok. 1.20 2.20 Orkestconcert. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.45 Concert. 5.05 Orgelconcert door R. Now. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwborichten en Nieuwsbe richten. 7.00 Concert door Strijkkwartet. In sen liftkoker bekneld. Gistermiddag eeraakte de 21 jarige ontre huwde nrbcider G. Korver uit Marken Bin ncn met hei hoofd bekneld lusschen lie: beveiligheidshck van den liftkoker van de lift in do Oliefabriek „De Tijd" van Wcb- sanens' Koninklijke Fabrieken te Wormer veer. In zorgwekkenden toestand is do on vclukkigo opgenomen en naar het zieken huis to Wormervccr overgebracht. Vermoed wordt, dat do halswervels orn stig beschadigd zijn; men vreest voor het leven van den getroffene. NEERLAND'S OUDSTE HUISVADER. Het jongste kind des huizes 50 jaar. He Jen viert J. Beveiborg, Landbouwer op den Beuker te Lonneker zijn 103den ver jaardag. B. is in a'lo opzichten nog heel kras en leeft rustig en tevreden te midden van zijn gezin, bestaande uit 1 dochter en 6 zoons, die al'en ongehuwd zijn en waarvan do jongt te een goede vijftiger is. 7.20 Lezingen. 8.05 I. Gray en O. Polljird (piano- duetten). 8.30 ,Lo Roi dTs", c.pora in 3 bodrijveu en 5 tafrcelen. Muziek van E. Lalo. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 „Le Roi dTs" (tweede on derde bedrijf). 1 11.10 Verrassing. 11.2512.20 Dnnsmuziok. „R a d io Pari s", 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orke5tconcort en soil. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Orkest on soli. L a n g o n b e r g, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.30 Gramofoonmuziok. 10.4011.20 Muziekuitzen<fuig voor scho len. 11.30 Gramofoonmuziok. 12.251.50 Concert. Orkest en sopraan. 4.505.50 Concert, Piano, viool on collo. 7.308.15 Operettemuziek (gramofoon- platen) met toelichting. 8.20 „Lcbon in dieser Zeitlyrisch o suiic in drie deelcn. Muziek van Edmund N ink. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 10.20—12.35 Orkcstconcort. 2.504.50 Orkettconcert on declamatie. 8.50—9.05 „Familion Hansen", blijspel van Jen Loeher. 9.059.35 Concert door Strijkorkest. 9.36—10.30 Kamermuziek. B r u s s o 1' 508.5 M. 5.20Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 ürkesteoncert. 8.35 Trio-concert. 9.00 Trio-concert. 9.35 Causerie en zang. Vocalo solisten. Z o o s o n, 1635 M. 6.159.15 Lozingen en berichten. 9.20—9.45 i ragmen ton uit „Knbnlo und Liobo", van Friedrich von Behiller. 9.55—10.05 Berichten. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.1512.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonmuziek. 2.05—3.50 Lozingen. 3.604.50 Concert uit Hamburg. 4.50—5.15 Lozing mot muzikale illustra tie. Marix Loovensohn (cello) uit Amstor dam. 5.15—7.20 Lezingen. 8.00 Orkestconcert, 8.20 Lezing. 0.00 ürkestconcort, Danrna: Berichten en tot 11-50 Dans muziek. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE HELMOND. Oncchulriigen werden het slachtoffer. Zondagnacht had te Helmond een ern stige vechtpartij plaats, waarvan een groep rustig nnar huis terugkcerondc feestgnn gers het slachtoffer werd. Te middernacht ontmoetten do familie- v. R. en v. T„ die van eon zilveren brui loftfeest kwamen drio tot nu toe onbekend gebleven mannon. Een van deze trok eon revolver, waarop de vrouw van R. uitriep: „Kijk cons, die heeft een klapj crpistoolt j« De mannon schoten toen plotseling met g<- opende messen op hen af. Do vrouw van R. kreeg een diopo messteek bovon liet oog en zakte in elkaar. Do vrouw T. kreeg een nicHhtoek in het dijbeen. De rcvolverbezit- tor schoot zijn wapen leeg zonder echter iemand te treffen. Van R. wierp zich mo< dig op don aanvaller, doch hij moest het r-nderspit delven, daar hij vole wonden op liep. Toen do politie ojxlnagdo, namen do aanranders do vlucht. Een hoed en mes van do vluchtelingen werdon later gevon den. De wonden van do families R. on T. zijn gelukkig niet levensgevaarlijk. FEUILLETON. Uit bet Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 34) 4. Wie was iu den waschkoker geslo ten? Waarschijnlijk iemand die niet ge kend was met de situatie van het buis. Er werden toen twee menschen uit het huls vermist, Rosie en Gertrude. Rosie was naar de tuinmanswoning gegaan, was net Gertrude, die daarna mank liep? Of zou het weer die geheimzinnige insluiper ge weest zijn 5. Wie had Rosie in de oprijlaan aan gesproken Misschien wel onze geregelde nachtelijke bezoeker? Of misschien iemand die onraad in de tuinmanswoning ver moedde? Werden Louise's gangen nage gaan 6. Wie was op do wenteltrap langs Louise heengeglipt Kon het Thomas ge weest zijn. Door bet feit dat hij een sleu tel van den oostelijken ingang had, was dat niet buitengesloten. Maar wat deed hij daar, als hij liet werkelijk geweest was? 7. Wie had het gat in den muur van do kofferkamer gemaakt? Als ik gewe ten had hoe ik die gapende opening moes» verklaren, zou mij heel wat angst en zorg bespaard zijn gebleven! 8. Waarom was Louise haar familie ont- loopen? Van het antwoord op deze vraag had ik niet het flauwste idee, evenmin als van dat op de volgende vragen. 9. Waarom hadden Louise zoowel als dokter Walker mij gewaarschuwd de villa te verlaten. 10. Wie was Lucien Wallace? 11. Wat was de oorzaak van de veran dering in Gertrude's houding? 13. Was Jack Bailey een medeplichtige of een slachtoffer met betrekking tot de verduisteringen aan de Handelsbank. 14. Welke machtige redenen haddon Louise doen besluiten om blijkbaar in strijd me; haar gevoelens met dokter Walker te trouwen De deskundigen van den officier van jus- tie onderzochten nog steeds de boeken- van de Handelsbank en het zou waarschijnlijk nog verscbeidone weken duren voor alles opgehelderd was. Dc accountantsfirma, die de boeken een paar maanden voordat de fraude aan het licht kwam, had onder zocht, verklaarde dat ieder aandeel, iedere obligatie die aan de Bank was toever trouwd, toentertijd aanwezig was geweest. Kort daarna was de hoofddirecteur, die zich ziek voelde naar Californië gegaan. John Bailey lag nog ziek op zijn kamers en ten opzichte van hem, zooals in vele andere dingen, was Gertrude's gedrag mij een raadsel. Zij scheen onverschillig en was eenvoudig niet te bewogen om over het gebeurde bij de bank te spreken cn z« had hem, voor zoover ik wist, geen enkele maal geschreven of opgezocht. Ik begon te geloovcn dat mijn nichtje, evenals de rest van de wereld 'den onder directeur voor schuldig hield, maar door een plotselinge gebeurtenis ontdekte ik, dat onder het masker van Gertrude's uite-. lijke kalmte een'storm van heftige emo'.nv woedde. Dinsdagmorgen stelde de detective een zorgvuldig onderzoek rondom het huis ln, in veiband met den dood van Thomas, maar hij vond niets. In den namildag ver dween hij en pas laat dien avond kwam hij weer boven water. Hij zei dal bij misschien den volgenden dag naar de stad moest en regelde voor alle zekerheid vast de bewa king van het huis met Halsey en .Vox. Lidly kwam Woensdagmorgen bij mij met haar zwart zijden schort in haar hand die zij als een tosch omhoog hield.... Hei W88 do dag dat Thomas in hel dorp be graven zou worden en Alex en ik waren in de broeikas bezig om bloemen to pluk ken voor zijn graf. Ik heb al vaak genoeg gezegd, dat zich vlak onder onzen neus een heeloboel afsj ee't, waar wij niets van weten, zei ze met een soort tragischen triomf. Ik kan niet met mijn neus zien, ant woordde hij droog, maar wat is er nu weer 1 Liddy schoof een half dozijn graniums opzij en op de plaats waar die gestaan had den deponeerde ze den inhoud van haar schort een handvol snippers papier. Alex was een paar stappen achteruit ge gaan maar ik zag dat hij nieuwsgierig toekeek. Ik zie het al, Liddy, jij hebt de pa piermand uit de bibliotheek weer nagc sntiffeld 1 Liddy legde de stukjes papier aan el kaar met de routine, die alleen een lange practijk geeft en negeerdo mijn opmer king volkomen. Heb je er wel eons over nagedacht, ging ik voort, terwijl ik mijn hand o\er «ie sni ners legde, dat als menschen hun correspondentie verscheuren, zo dat «loen mot do bedoeliir; dat dit niet door anderen zal worden gelezen Als zij zich er niet voor schaamden, zouden zij zich niet zooveel moeite geven om dio onleesbuar te maken, wan het rnko antwoord, cn bovendien nu cr iederon dag zooveel raadselachtigs gebeurt, be schouw ik het als mijn plicht om alles zorg vuldig te ondorzoeken. Als u het niet le zen wilt zal ik ze aan „dien Jnmicson" ge ven, zoo dui lden ze do detectivo altijd ge ringschattend aan, en ik wil wedden nat hij dan vandaag niet naar do stad gaat. Voor deze bedreiging zwichtte ik en ik liet Liddy voortgaan met haar snippers aan elkaar te leggen zooals kinderen do stuk ken van een legkaart sortcoren. Toen zo klaar was ging ze aan den kant, zoodat ik lezen kon wat ze ontdekt had. „Woensdagavond om negen uur. Brug", las ik hardop. Toen zag ik Alex's blik en wat ik daar in zag, stemde mo verre van gerust. Ik schoof haastig de snippers bij elkaar en ging de kas uit. En nu, zei ik togen Liddy, toen we buiion waron, -— moet je mo eens vortol- len waarom Alex hiervan op de hoogte moest worden gebrachtJe hebt 't natuurlijk ook in de keuken laten zien en inploata dat jij mij gelegenheid geeft om vanavond on gemerkt naar de brug te gaan en te zien 'wat daar gebeurt, zal ik de heelo huishou- ring in processie achter mij aan hebben. Niemand weet er van, antwoordde Liddy nederig. Ik vond het in de papier mand in de kleedkamer van juffrouw Ger trude. Kijkt u maar aan den achterkant. Ik keerde een paar van de grootste snip pers om en zag dat het bricfjo geschreven was op een b'anco kwilantieformulier van do Handelsbank. Dus Gertrude zou dien avond Jack Bailey bij den brug ontmoe ten I En ik icefdo in do hciligo ovortui ging dat hij ziek wanDat was niet be paald do manier van doen vnn oen onschul dig man dit vermijden van liet «luglicht en liet bodriegen van do familie van zijn verloofde. Het, uenige wat er op zat was om dien avond coni een kijkje te gnan ne men bij de brug. Na de lunoli stcldo Jnmieson mij voor om met hem mee te gann naar Richfield en ik nam zijn voorstel graag aan. Ik ben geneigd om waarde te hechten aan dat verhaal van dokter Stewart, zei do detective, sedert ik dat stukje pa pier in Thomas' zak gevonden heb. Warner bracht ons in de uuto naar Rich field, een aArdig klein stadjo of beier ge zegd een groot dorp aan «le rivier. Kim Street was dc eonige straat van lx», teekenis cn nummer veertien haddon we gauw gevonden. Het was een klein wit hui.:, oud, maar hcclemaal niet schilder achtig, met een laag vonsler en een poortje aan deti rand van hfet grasveld. Op het pad naar het huis stond een kinderwagen en van den kant waar oen -rhommol stond, klonken ruzie stemmetjes. Drio k!n «leren waren heftig in conflict en een slecht uitziende vrouw trachtte hen te kulmce ren. Toen zo ons zag deed zo haar boezolanr af cn liep naar do voordeur. Nadat ik haar begroet liad, zei ik: Ik kwam eens inforrncercn naar een kind dat Lucien Wallace heet. Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5