EERSTE BLAD PAG. 2 MONACO. DYNASTIEKE MOEILIJKHEDEN. Er heeft zich een ernstig conflict voor gedaan in de vorstelijke familie van Mo naco. Prinses Charlotte, de cenige dochter van den logeerenden vorst Lo«.i heeft Monaco verlaten en eischi echtscheiding van haar gemaal, prins Pierre, vóór zijn huwelijk graaf de Polignac. Deze zou zich daarte gen verzetten, daar hij, indien hij het land zou verlaten, zijn titel van prins van Mo naco cn zijn erfopvolgingsrcchten zou ver liezen. 'Ion slotte werd bepaald dat een verga dering van vooraanstaande ingezetenen van Monaco zou beslissen to wiens gunste de huwelijkscrisis behoorde te worden op gelost. Het B. T. A. meldt thans dat de desbe treffende vergadering met 650 tegen twee klemmen ten nadeel© van prins Pierre Pierre heeft beslist cn.beefi besloten den burgemeester van Monaco te verzoeken zich naar prins Louis te begeven ten einde hem op de hoogte tc brenecn van de ware gevce'en* der bevolking in de moeiüjkhe •3cn, welke de dynastieke belangen des lands doormaken. Intusschen had prins Pierre, zonder de beslissing der vergadering af te wachten, reods den 2I«ten Februari net v.-rsicndom verlaten. Hij heeft zijn dochter, prinses An toinette, en zijn zoon, mins Rainier, aan Je zorgen van de hertogin van Vendóme te Cannes toevertrouwd. RUSLAND DE KERKVERVOLGING IN RUSLAND. Nieuwe protesten. De Araerikaanscbe Senator Borah heeft nuar aanlei ling van de berichten dat in Rusland verscheidene rabbijnen ter dood zijn veroordeeld, een telegram naar Moskou gezonden. De Lutherring hooft gisteren in de Win torgarten te Borlijn een betooging togen dc kerkvervolging in Rusland gel.ouden. De bijeenkomst was drux bezocht. Als gasten waren o.a. uit genood igd de ex-kroon prins, de prinsen August Wilhelm en Eitel Friedrich, dc opperkerkcraad van Berlijn, de leiding der Berlijngche afdeeling van den Stnhlhelm, de rector der ur»iver«ilcft onz. Ook de bisschop van Russische Ortho doxe kerk te Berlijn Tychon was met 40 Russische geestelijken tegenwoordig. Clyncs, do Engelsche minister van bin- nenlandsche zaken, sprekende te Meilhyr, verklaarde, dat de Labourpar.ij geen ver trouwen heeft in het sovjet regeeringa- systeem. Wat betreft de gerapporteerde aanval len op geestelijken in Rusland, beschouwde Clynes zulke aanvallen zoo nutteloos en dwaas als het aannemen van een besluit te gen de wet van de zwaartekracht. De Bulgaarsche oitbodoxe kerk heeft, volgers een beticht uit Sofia, ons:rten zich bij het protest der overige kerken teven de kerkvervolging in Rusltnd aan-te-sluiten. De patriarch der orthodoxe kerk in Joe go-Slavië van zijn kant heeft tnt de ortho doxe kerken in andere landen een protest tegen het optreden der machthebbers in Rusland tegen de kerken gericht. ARABIE Accoord in Arabië. Bij de conferentie tusschen Bin Sa'eed cn koning Feyssal is overeenstemming be reikt over een vriendschapsverdrag en ver- schillondo andere kwesties. Do monarchen zijn weer naar hun hoofdsteden terugge keerd. AMERIKA OPSTAND IN SAN DOMINGO. De preïlriont aan het hoofd der troepen. Volgens een bericht van Havus verkee ren cenigo Noorde'ijko provinciën van de republiek San Domingo in opstand. De pre sident der republiek, generaal Vasquez, is met eenigo der ministers in de citadel sa mengekomen om over den toestand te be raadslagen. De echtgenoo e van den presi dont heeft bescherming gezocht op het Amcrikannsche gezantschap. Een nader Reuter bericht meldt, dat ge neraal Vasquez het commando over de troepen van de citadel van San Domingo op zich genomen heeft mot het oog op do politeke troebelen in dc noordelijke gebie den. Prosldenl Rubio hersteld. Ortiz Rubia, de Mexicaansehe president, die op den dag van zijn ambtsaanvaarding by een aanslag op zijn leven gewond is, heeft vandaag zijn presidentieelo functie hervat. BE INENLAND EEN REDE VAN PATER F. M. STRATMANN, 0. P. Voor den R. K. Vredesbond. Gistoren heeft de R. K. Vredesbond ver gaderd tc 's Giavenhage. Des middags om 3 uur werd in hotel „Do Twee Steden" een huishoudelijke vergade ring gehouden, waarna onder deskundige leiding de Vredes en Volkenbondstentoon- stellirtg in de Grafische Zalen werd be zichtigd. Des avonds om 8 uur had een vergade ring-plaats in een der zalen van den Die rentuin waar als spreker optrad de zeer- ecrw. pater F. M. Stratmann, O. P., den schrijver van het bekende Vredeswerk „Weltkirche und Weltfriede", dat ook in het Noderlandseh is vertaald. Na een openingswoord, gesproken door hei bestuurslid den heer Henri Hermans verkieeg pater Stratmann het woord. In het eerste deel van zijn rede behan delde spreker de katholieke Vredesge- dachte cn in bet tweede deel de politieke verhoudingen. Hei Evangelische gebod der liefde moet evenals tusschen de menschen ook tusschen de staten gelden, zegt Benedictus XV. Dat heeft ook velen katholieken vreemd in de ooren geklonken, maar toch is dat onmis kenbaar de kutholieke leer. Hoe zwaar dan het gebod der liefde ook mag zijn, het is en blijft toch het eerste gebod. En ook io de politiek en in de diplomatie geldt dit liefde-gebod. Ie bij zulke opvattingen de oorlog nog mogelijk? Spr. beantwoordt deze vraag bevestigend. Behalve liefde moet or ook zijn gerechtigheid. Als er geen rechter is, zal men zich zelf recht verschaffen. Maar dat zelf recht verschaffen is niet meer ge oorloofd, wanneer er een rechter is, waar op men zich beroejieri kan. Hetzelfde geldt voor de staten. Op het oogenblik bestaat er voor do staten nog geen rechter, of schoon er toch naar gestreefd wordt. Wanneer eenmaal in het wcreldrecht vastgesteld is, dat do afzonderlijko staten geen zelfstandig recht meer hebben tot oorlogverklaring, maar een hoogere macht daarover beslist, dun is er geen plaats meer voor oorlog tusschen de staten. Dan zal een internationaal politieleger het recht moeten handhaven. De gedachten gaan reeds in de goede richting; voorheen vroeg men slechts naar de doe inatigheid of ondoelmatigheid van een oorlog, tegenwoordig stelt men de schuldvraag. Het Kellogg-pact is tot ©en wereldpoli tieke juridische overeenkomst geworden. Daarom is dat pact met zooveel feestelijk heid gesloten. In dat pact wordt de oorlog als middel tot oplossing van internationale strijd vragen verworpen, flet zal als een overtreding beschouwd worden zich buiten de internationale rechtswetenschap te stel len. Als alle staten deze overeenkomst go- teekend hebben, zullen allen vragen aan eicn internationaal gerechtshof, wat recht is. Hoe staan wy. Katholieken, daartegen over? Het Kellogg-pact is geheel in over eenstemming met dc katholieke moraal. Toch sluit het Kellogg-pact nog niet iederen oorlog uit. Tenminste de opvatting ie, dat de verdedigings-oorlog nog mogelijk is. Maar als dat hei geval is, dan is dat een gruote leemte. Want een aanvals-our- log kan zoo gemakkelijk als een verdedi gings-oorlog voorgesteld worden. Die leem te moet aangevuld worden. Duitschland heeft voorgesteld, dat degene, die zich niet op de rechtspraak beroept, wordt be schouwd als aanvaller. A s dat algemeen aangenomen wordt, dan jb de moeilijkheid opgelost en is oorlog uitgesloten. Het is natuurrecht, zich te verdedigen, maar Iret is geen natuurrecht, zich met eigen hand te verdedigen. Er kunnen door den rechter fouten gemaakt worden, inder daad, maar beoefent de oorlog dan de ge rechtigheid, waar het grootste en sterkste leger den doorslag geeft, vraagt spreker? Wanneer men zich tot don ooi log voor bereidt dan komt de oorlog ook. De oor- Igèuitrustingcn-industrie gaat nog steeds voort. liet geld verdienen is de prikkel voor die industrie en geld regeert de wereld. Daar ligt nog altijd het grootste gevaar voor den oorlog. Onz© moraal gaat verder nog dan het Kellogg-pact. Waar het Kellogg-pact nog openingen laat, daar geeft de ka-tholieke moraal de oplossing. De Pausen hebben zich steeds de groot ste vredesvorsten getoond. Alles heeft zich ie richten naar het Evangelie van Christus. Het Kollugg-pact moet worden uitge bouwd en moet algemeen aanvaard worden. De gedachte daarvan meer te doen door dringen, moot de taak van onze vredes- actie zijn. Wil men den uitcrlijken vrede bereiken, dan moet men op de eersie plaats den persoonlijken innerlijken vrede bezitten. Van Christus is gezegd: Ipse est pax nostra. Hij is onze vrede. De geest van Christus is de geest van den waren vrede, die wij moeten nastreven. Een langdurig applaus volgde op deze schitterende rede, waarvoor de beer Henri Hermans den spreker dank zegde. Spreker wees er op, dat de katholieke Vredesbond Dog niet die plaats onder de Nederland- scho katholieken inneemt, welke hij zou behooren in te nemen, om de heerlijke idealen, die Pater Stratmann ons heeft voorgehouden, uit te dragen over de groo- te massa. „Msb". BENOEMINGEN. „De Nederlander" (Chr Hist), stelt nog eens vast, dat bij benoemingon natuurlijk de meest geschikt© den voorrang mooi hebben, dat echter de knapste niet altijd de mee*! geschikt© is, en gaat dan aldus verder: „Nu zou ongetwijfeld de zuivere toepas sing van den zuiveren regel gemakkelijker wezen, als niet in het verleden zoo schro melijk gezondigd was. Toen namelijk iemand niet werd be noemd, omdat bij tot een bepaalde richting bohoorde; maar toen hij om die reden werd geweerd. Toen oen Roomscbe op allerlei gebied weinig kans had en een orthodoxe heele- maal geen kans. Immers hadden toen al leen vrijzinnigen, liberalen, sceptici,' athois- teri en diergelijken verstand; met menschon van de vrachtschuit en van een kolenbran- dersgeoof kon men moeilijk rekenen aan do bittertafel of in de regeeringsbureaux van stad en lande. Wat niet linkscb was, had toen geen hersens". VEERTIENDE R00MSCHE STUDENTENDAG. Zondag was het de eigenlijke Roomscho Studentendag. Des ochtends dan kwamen de Katholieke Studenten van Nederland bijeen in het St. Ignntiuscollege, in de kapel waar de Unie- Moderator, Prof. P. Groenen, te half tien een H. Mis opdroog en een van zijn kernach tige toespraken hield, welke recht tot het hart der studenten gaan. Nadat een gemeenschappelijk ontbijt was gebruikt kwam men te omstreeks half twaalf bijeen in de aula van het collego tot hot aanhooren van den studcnt-sprekcrHaas de Goeij uit Delft, die zijn stellingen ver dedigde over hot onderwerp: „Student en Apologie". Na de rede ontspon zich een korte dis cussie, waarna te omstreeks half twee de bijoenkoinsi 'word gesloten. Des middags te kwart over drie kwam men wederom in de aula bijeen tot bijwoning van hol laatste gedoe,te van den R. S. D De bijeenkomst, welke zoli worden opge luisterd door de tegenwoordigheid van D. II. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, genoot thans ook belangstelling van buiten de studentenbeweging staande personen als van den HoogEerw. heer Ka nunnik dr. G. C. Van Noort, den deken van Amsterdam, prof dr. Alph. Steger, prof. van Rooij, prof. Kluytje», als vertegenwoor diger van den Amsterdamschen Academi sche!! Senaat, prof. Barge en mr. C. Goso- ling, lid dor Tweede Kamer. Te kwart over drie werd Mgr. door het Unicbcstuur de zaal binnengeleid en door do vergaderden met een Io Vivat ontvan gen. 'l'er linkerzijde van den Unic-praeses nam aan de bestuurstafel plaats Z.Exc. Mr. P. lteymer, de Minister van Waterstaat, wjen do voorzitter mede hartelijk dank bracht voor zijn tegenwoordigheid. Dan gaf de praeses het woord aan Dr. A. Moller tot het houden zijner rede over: „De Godsdienstkennis van den Katholie ken Student". Do rede van dr. Moller ontlokte een geestdriftig applaus, waarna zich een korte gedachtenwisseling ontspon, welke pater Wessels S.J. o.a. de gelegenheid bood te be- fcoogen, dat het godsdienstonderricht op de R. K. scholen van voorbereidend Hooger Onderwijs alleszins voldoende is te achten en dat.de wijze, waarop het onderricht tn andere vakken wordt gegeven, op zichzelf ook reods niet weinig bijdraagt tot de gods dienstige vorming van den toekomstigen student- Slotwoord van Mgr. Aengenent. Daarna plaatste Mgr. Aengenent zich op den katheder tol het spreken van het slot woord. Mgr. verklaarde, dat hij, wanneor bij door kerkelijke plechtigheden niet naar Rotterdam was geroepen, obk do ochtend- bijeenkomst zou hebben bijgewoond, ('s Mor gens had Mgr. een fioniificale Hoogmis "i>- gedragon m de St. Elisabethsparochie tc Rotterdam ter gelegenheid van het zilveron jubileum dier parochie). Ik ben gaarne gekomen, aldus Mgr., om dat ik van Roomsche studenten houdt al lereerst en op de tweede plaats om de be langrijkheid van het onderwerp, dat in Uw vergadering is behandeld. Het is mij een vreugde om fce verkeeren onder zulk een groote groep van jongelui, dio met zulke hooge en heilige gevoelens zijn bezield en die zulke groote voornemens koesteren voor de toekomst. Gaarne ben ik m uw midden, omdat ik feitelijk uw aller moderator ben, zeker voor zoover het geldt de studenten in het Haar- lenisch diocees. Oude betrekkingen mot de studentenbe- woging ik ben eerclid van St. Augustinns en gaf lessen aan ed Delftsche studenten hebben bij mij voorts een meer dan gewone belangstelling voor u opgewekt. Verder is het onderwerp, dat gij heden hebt behandeld oorzaak, dat ik gaarne in uw midden ben. Er is er wel geen, dat mij meer uit hoi hart is gesenden en ik mag eraan herinneren, dat ik op de jongste Dio cesane Synode heb bepaald, dat het gods dienstonderricht zich zou uitstrekken tot hot zeventiende jaar. Uit de voortreffelijke rede van dr. Mol ler, waarmode ik het volkomen eens bon, wil ik nog eens extia onderstreepen. dat hot aankomt op het beleven van het geloof. In dit verband raad ik u daarom allen ten zeerste aan niet alleen te streven naar verdieping van geloofskennis, maar ook om u aan te sluiten bij de godsdienstige congre gaties, dio te uwen gerieve bestaan. Met rechtschapen hart moot het goede zaad, Gods Woord, worden opgevangen. Toont gij een rechtschapen hart te bezitten, door lid te worden eener Congregatie, opdat het uit gestrooide zaad ook in u tot ontkieming kome. Neemt gij dit besluit, dan is deze R. S. D ten volle geslaagd, dan doemen voor ons vaderland nieuwe, heerlijke perspectie ven op. Een hartelijk applaus klonk na deze bis schoppelijke woorden, waarmede de zeer wel geslaagde veertiende R. 8. D. werd ge sloten. j Koperen jubileum Sint Aloysius-College te 's-Gravenhage. Zaterdag jd. had de feestelijke herden king plaats van het 12 l/2-jarig bestaan van het Sint Aloysius College te 's-Gravenhage, welke herdenking georganiseerd was dooi de oud-leerlingen van het College. Daartoe waren de leeraren en oud-leerlingen samen gekomen in de aula van het Coilcge aan de Oostduinlaan. Van hieruit ging het gezel schap in autobussen naar hotel „De Witte Brug", waar allen zich aan een feestdivch vereenigden Aan het diner werd op de eer ste plaats het woord gevoerd dor den heer Koster, tandarts, die namens het feestcomi té de leeraren en oud-leerlingen van harte wolkom heette en voorlezing deed van eeni- ge telegrafische gelukwensc'ien, welke wa ren binnengekomen. Hierna werd het woord gevoerd door den heer C. H. M. Cooymans, die namens de oud-leerlingen een woord van dank richtte tot de leeraren voor het gono ten onderwijs en in herinnering bracht, dat I de poorten van het 8int Aloysius College nog steeds wijd open staan voor de oud- leerlingen, die erop kunnen rekenen, dal de Paters hen altijd met raad en daad wil len bijstaan. Als stoffelijk blijk van dank overhandigde spr. aan Pater mr. dr. Borret S.J., rector van het College, een euvelopp© met inhoud Van harte dankte daarop Pator Borret voor het geschenk van de oud-leerlin- 1 gen. hetwelk hij wilde bestemmen voor de oprichting van een Sint Jozef-beeld met inscriptie tor herinnering aan dit feest. Pa ter Bergé herinnerde vervolgens aan het feit, dat drie leeraren eveneens hun 12 1,2- jarig feest vierden, n.l. Pater Daniels, Pater I Gielen en de heer Vos, teekenleeraar, die I vanaf de stichting van het College hun beste krachten hadden gewijd aan de op voeding van de Haagsche jongelui. Tevens ging Pater Bergé in het kort de geschiede nis na van het College en sprak hierbij over de moeilijkheden bij de tot stand koming van het gebouwcomplex aan de Uostdui'i- laan, waarin tevens Huize Katwijk was on dergebracht. Spr. hennuerde oog even aan het oude schoolgebouw aan de Laan. Patar Daniels dankte als directeur van de H. B. 8. de beide andere jubilarissen voor hun trou we medewerking en roemde speciaal de bui tengewone medeworking van den heer V09, die steeds onmiddellijk bereid was bij ziekte van andere leeraren in te vallen Ir. Jonker gouw bracht in herinnering, dat vele oud- leerlingen uit hoofde van hun werkkring verhinderd waren bij deze reünie tegen woordig te zijn, maar dat zij ongetwijfeld in den geest dit leest van hun school rnede- l vierden. Van de leeraren spraken verder nog de heeieu Dingboom en Klooster, weiK© laatste ©en toespraak op rijm «achtte tot den heer Vos. De heer Vos sprak woorden van dank, waarna de beer 8 Leewens, semi- arts, namens dc oud-leerlingen een woord van dank richtte tot het foest-coinité voor zijn werkzaamheid. Nadat de heer Koster een slotwoord had gesproken, werd van het geze.schap een pboto gemaakt. Nog langen tijd bleef men in de stad gezellig bijeen om oude herinneringen op te halen. WATERPOLO. Wintercon-petltie H. Z. B. De uitslag van den wedstrijd L. Z. C. II Z. I. A. N. II, gisleren in afdoeling II gespeeld is 1—1. gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. L. Z. C. II 4 2 2 13—3 6 H. Z. en P. C. 3 1 1 1 9—12 3 Z. I. A. N. II 3 1 2 2—9 1 WIELRENNEN. HET WIELER-CROSS KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND. De wedstrijden gaan niet door. Op 2 Maart a.s, zou te Amsterdam het Wieier-crcss kampioenschap van Neder land worden gehouden, welke waren geor ganiseerd door een combinatie van Am- sterdamsche Wielerverenigingen genaamd „Gerulex", van de vereeniging „Germania", „U.yssesen „Excelsior Dit kampioen schap zal niet door kunnen gaan, daar de Nederlandsche Wielren Unie geen toestem ming voor dit kampioenschap heeft kun nen geven. Op het onlangs te Parijs gehouden Con gres van de Union Cycüste Internationale (begin Februari) werd besloten dat de re glementen dei wegwedstrijden van toepas sing zijn op de wieler-cross. Dit bes uit werd genomen in verband met het feit. dat de wie'ercross tot nu toe niet ge.egle- menteerd was. Na dit Congres ontving de combinatie „Gerulex" van de Ner!er!andsche Wie-ren Unie bericht, dat zij aan den te houden cross den titel van „Nederlandsch kam pioen" niet mocht verbinden. Mocht de combinatie hierin niet toestemmen, dan zou deelneming aan de cross voor licen tiehouders en hen, die voornemens zijn een licentie aan te vragen, niet toegestaan worden. Do „Gerulex" was met de organisatie van deze cross begonnen, voor een en an der gereglementeerd was. Daar de combi natie van meening is, dat zij de cross niet kan laten houden zonder den titel van kampioen van Nederland er aan te verbin den, een en ander in verband met het feit, Jat medewerking van autoriteiten en steun van geïnteressee 'en waren verkregen om dat het een cross zou zijn om het „Neder landsch kampioenschap", heeft „Geru'ex" besloten de cross niet door te laten gaan. Gabriels tegen Wiemers. Zaterdag en Zondag speelde de bekende Dokkummer biljartspe'er Jan Wiemers een wedstrijd over 1600 punten tegen den achttienjarigen Belgischen kampioen René Gabriels. Deze wedstrijd we'ke georgani seerd was door de Biljartclub „Amster dam" vond in café „de IJsbreker" plaats. De heer Gabriels, een nog jonge bil jartspeler, heeft blijk gegeven een biljart spe'er van zeer goede hoedanigheid te zijn. Hij wist in 20 beurten de 1G00 punten te behalen met een hoogste en tevens slot- serie van 245 punten. De uitslag was als volgt: Gabriels: 1600 punten in 80 beurten met een hoogste serie van 245 punten en een moyenne van 20. Wiemers: 903 punten in 79 beurten met een hoogsie serie van 42 punten en een moyenne van 11.43. Agenda LEIDEN. Dinsdag, Genootschap van den Stillen Om gang, Graanbeurs, 8.15 uur. Dinsdag, vei. tot Bev. der Belangen van Slechthoorenden, Leidsch Volks huis, 8 uur. Woensdag. „Dr. Schaepman", 2de Ontwik kelingsavond, Zi: a-gebouw, Pie- terskerkkoorsteeg. Avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken van Maandag?! F e b r. tot en met Zondag 2 Maart Apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. SCHAKEN. Het tournooi te Nice. De laatste ronde had het volgend resul taat: Colle wint van Araiza; Maroczy wint van Hanlon; Tartabower winst van Snos- ko Borowski; Kostich wint van Mavs Seitz—Duchamp, remise; Thomas—Reilly remise. De eindstand luidt: 1. Tartakower 9 pnt.; 2. Thomas 8 5 pnt.; 3. SpoBko Borowski 8 pnt; 4. Kostich 7 pnt.; 5 en 6 Colle en Maroczy 6.5 pnt.; 7. 8eitz 5.5 pnt.; 8. Aiaiza 5 pnt.; 9. Du champ 4.5 pnt.; 10. Reilly 4 pnt.; 11. Maas 2 pnt.; 12. Hanlon 1.5 pnt. STADSNIEUWS NA DE SP0RT-KERMIS... Nu onze sportkermis weer tot het ver leden behoort, kunnen wij met groote vol doening terugzien op het vele werk, dat vor- richt is. Immers dit werken is mei vruchte loos geweest; onze sport-kermis is bezocht door bijna 5000 menschenen heeft een zeer ordelijk verloop gehad, terwijl de finaa- tieele resultaten niet ongunstig zijn. Wij zijn er dan ook trotsch op, de be- stuursleJen te zijn van een propaganda- club, welks leden absoluut belangloos zoo hard gewerkt hebben om dit resultaat tc bereiken en brengen hun hiervoor dan ook openlijk onzen welgemeenden dank. Niet minder dank zijn wij verschuldigd aan de vele danies-medewerksiers, die zich zoo schitterend van hun zeer zware taak gekweten hebben, aan enkele leden der R. K. S. V. .Leiden" en de R. K. Mu- ziekvereen. „Perosi", die ook het hunne hebben bijgedragen, en aan de Philipsfu brie- leen, die door bemiddeling van de firma v. Cleef, Korcvanrstraat, 3 avonden belangloos met 5 reuzen-loudspeakers de muziok ver zorgd hebben. Een woord van dank aan de politie, welke ons zoo keurig heeft bijge staan. Ten slotte zeggen wij de redactie van do „Leidsche Courant" dank voor het uitgebreide verslag, hetgeen ook voor een groot deel aan ons succes heeft bijgodragen. Niet dikwijls hebben wij een zoo'n een drachtige samenwerking gezien en het kan ook niet anders of op deze manier zullen wij ons doel bereiken, rd. „de Roomsche Sportbeweging omhoog". Ten einde misverstand te voorkomen deelen wij hier nog meJo, dat deze kermis geheel georganiseerd en uitgevoerd is door de R. K. Spoitpropagaoda-club, terwijl de opbrengst afgedragen wordt aan de 0. K. Commissie voor Lichamelijke Opvoeding. G. P. BERGERS, TH. BERGERS, voorz. en secr. der R. K. Sportprop.cHb Zilveren jukt lea. Op Woensdag 5 Maart zal de politie agent le klasse M. Bakker zijn zilveren ju- bfeum bij de Leidsche politie vieren. De agenb rechercheur van politie, do heer B. v. d. Veen, alhier, hoopt Woens dag 5 Maart a.s.. zijn 25 jarig jubi'eura bij de Leidsche politie le herdenken. Sinds ongeveer 13 jaren is hij speciaal werkzaam bij dc afdeeling bijzondere wek ten (hoofdzakelijk Arbeidswet en Drank wet). De heer v. d. Veen is een der oprich ters van de afdeeling Leiden van den Bond van Chr. Politie ambtenaren in Ne derland. T00NEEL. Er staat geschreven Schouwtooneel. Het Voor een handig tooneelschrijver is hot onderwerp: Oorlog, een dankbaar gegeven. Het is heel gemakkelijk voor hem om le woten welk soort pacif smo den toeschouw or pakt enindien wij oordeelen naar en kele applausjcs bij open doek, dan verraadt dat soort pacifisme oen weinig verheven mentaliteit. En ©en tooneelschrijver, dio op handige wijze van dat na-oorlogs-sentimcnt gebruikt, kan dan ook rekenen op wierook walmen, die hem door het publiek zullen worden toegezwaaid. „Er staat geschrevenis een stuk van dat genre, vol pacifistische banaliteiten waarom het hevigst geapplaudisseerd wordt, o, wansmaak een stuk, waarin de gevol gen van den oorlog, aJs verminking, blind heid, het gemis van armen zoo duidelijk mo gelijk moet worden getoond. YVat liefdessmart er tusschen door, liefst ook nog wat zedelijk verval let wel, waar van do oorlog alleen heelemaal de schuld i9 en.. bet staat geschreven, het menu is klaar. Neen, het 6tuk zelf lijkt ons zoo goed ajg waardeloos en het is gelukkig, dat het goedo spel, vooral van- Thomas Henderson (Jaap van der Poll) en mevrouw Henderson (Esther de Boer van Rijk), er nog ie*s %p- presiabels van heeft gemaakt. Over het spel van Florence, Thomas' vrouw, moeten wij met heel wat minder 'of spreken. Wij geven aanstonds toe, dat bet de moeilijkste rol was van het stuk, tntar wat Jeanne van Rijn ervan maakte, was maar heel erg mager. De volle zaal heeft intusschen braaf ge applaudisseerd cn aan het einde werd me vrouw Esther de Boer-van Rijk welverdiend in de bloemen gezet, die zij „moederlijk" met Jaap van der Poll deelde.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2