21ste Jaargang MAANDAG 24 FEBRUARI 1930 No. 6417 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE RIJNSTREEK 3)e Êeidóelve10ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden MedeJeelingon wordt heb dubbele het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waariu betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, kpop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen VAN HET V ATI CA AN KARDINAAL CARLO PEROSI t Zaterdagmiddag is kardinaal Carlo Pe- rosi, van wien wij meldden, dat zijn toe stand ernstig was, in zijn woning in het Paleis van het H. Officie overleden. Zijne Eminentie Kardinaal Carlo Perosi werd geboren te Tortóna op 18 Dec. 1868. Hij ontving de H. Priesterwijding op 23 jarigen leeftijd en behaalde te Rome zijn academische graden. Na eenigen tijd be last te zijn geweest met den zielzorg, werd hij benoemd tot subregent aan het klein seminarie van Naroa. en daarna tot hoog leeraar in de wijsbegeerte en de godge leerdheid. In 1902 werd hem door Paus Leo XIII den leerBtoel in de kerkelijke ge schiedenis aangeboden aan het Urbauus- college der Propaganda, doch prof. Perosi bedankte voor die benoeming en verzocht in zijn eigen diocees te mogen blijven. Pius X, die hem reeds kende toen hij de Paus nog bisschop van Mantua was, en ook wegens Perosi's bezoeken aan zijn broeder Don Lorenzo Perosi, destijds kapelmeester van de S. Marcus-kathedraal, defd den ge leerden priester naar Rome-komen en nam hem op onder de dignitarissen der Vati- caansche basiliek, hem achtereenvolgens benoemende tot consultor van de Congre gatie van het Concilie en lid van de Apo stolische Poententiarie. In Januari 1915 nam Paus Benedictus XV Mgr. Perosi op onder de consultoren van het H. Officie, waarvan hij weldra assessor werd. Na ne gen en een half jaar assessor van het H. Officie te zijn geweest, werd Mgr. Perosi tenslotte in het Consistorie van 21 Juni 1926 door Paus Pius verheven tot kardinaal in den rang der diakens met de titelkerk van Sint Eustachius. M RUSLAND BELGIE Bemeri en Menapace veroordeeld. De rechtbank te Brussel heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak van het z.g. anti fascistische complot. De Italiaan Ber- neri werd wegens hét dragen van verboden wapens en het in bezit hebben van een valsch paspoort, tot vijf maanden gevange nisstraf veroordeeld. Menapace werd bij verstek veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf. Geconstateerd werd, dat Menapace opgetreden is als agent-provoca teur, die Berneri in een valstrik lokte. DUITSCHLAND EEN EIGENAARDIGE RECHTZAAK. Tegen Krupp en Thyssen. Volgens een beriebt, dat zoowel in het blad „Tempo" als in de „Voss. Ztg." voor komt, heeft de justitie een instructie ge opend wegens landsverraderlijke beguns.i- ging en verraad in den zin van artikel 89 en 90 van het wetboek van strafrecht te gen de firma's Krupp en Thyssen. Het belastende materiaal is ontleend aan een werk van Otto Lehmann-Rusznüldi getiteld: „De bloedige bewapeningsindus trie". De zaak moet betrekking hebben op ver- koopen, door genoemde firma's naar het buitenland gedaan. Deze transacties moe ten ongeveer 10 jaar geleden hebben plaats gehad. In verband met het bericht in enkele Berlijnsche bladen, dat een instructie tegen de firma's Krupp en Thyssen wegens land en oorlogsverraad is geopend, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat het juist is, dat bij den procureur-generaal een aan klacht tegen de twee genoemde firma's is ingediend en wel door een in het buiten land wonenden Dnit6cher, op grond vsn een lezing, welke prof. Keiler te Züricb heeft gehouden. Prof. Keiler heeft bij zijn eerste ver hoor verklaard, dat hij uit eigen ervaring niets doet, doch zijn materiaal heeft ont leend aan een reeds lang ge'eden versche nen brochure van Lehmann-RusznuldL Hij heeft zijn lezing gehouden, niet ')m de firma's Krupp en Thyssen van landver raad te beschuldigen, doch om de interna tionale verbindingen van de wapen indus trie aan te toonen. De rijksjustitie moet natuurlijk van de aanklacht kennis nemen en deze onder zoeken, doch over de stappen, die gedaan zijn, kan in bet be'ang van het verdere onderzoek niets naders worden medege deeld. DE R. K. KERK VAN RUSLAND. Goulmy schrijft in de „Msb.": Naar aanleiding van de hevige vervol ging van den godsdienst in Kusiaud wordt niet zeiden gevraagd: wat heeft de R. K. Kerk in Rusland te beteekeuen 1 Het ant woord daarop kan slechts moeilijk gegeven worden. Evenwel kan reeds aanstonds voorop ge steld worden, dat de R. K. Kerk in Rus land heel weinig te beteekeuen heeft. De laatst uitgekomen godsdienstcijfers zijn die van 1897 (Almanach de Gotha 1910, page 1000). Er waren toen in Rusland op 125.640.021 zielen: 87.123.604 orthodoxen (staatsgodsdienst), 13.906.972 mohammeda nen, 11.467.994 katholieken, 5.215.805 Is raëlieten, 3.572.653 Lutheranen, 2.204.596 dis sidenten d. w. z. afgescheidenen van de orthodoxie, de staatskerk, maar orthodox geheven, 1.179.241 Armeensch-gregorianen, waaneer wij het getal van 11.467.994 Katho- ln 1918 heeft evenwel een heele veran dering plaats gegrepen, welke de H. Room- sche Kerk in Rusland niet ten goede komt. Eerstens werd Russisch-Po.en van Rus land gescheiden. De Puien nu waren voor het overgroote deel Katholiek. Io 1897 spra ken 7.931.307 zielen Poolsch. Dit getal mag dus veilig bijna geheel van het aantal Ka tholieken afgetrokken worden. Tweedens werd Litauen onafhankelijk. In 1897 waren er in Rusland 3.094.469 Litaue-s. Welnu, op 21 December 1925 waren er van do 2.286.368 zielen van de republiek Li tauen 80.47 pet. Katholiek. Finland, eveneens vrij geworden, heeft 635 Katholieken (31 December 1925). Estland, ook onafhankelijk geworden, heeft 0.2 pet. Katholieken op 1.107.100 zie len (1922). Letland, hetwelk eveneens vrij werd, heeft op 1.883.189 zielen (1928) 22.00 pet. Katholieken. Wij zullen er derhalve niet ver af zijn, wanner wij het getal van 11.467.994 Katho lieken van het oude Rus'and zeker met 10 millioen verminderen, die buiten Rusland thans wonen. Hierop wijst ook het overblijfsel van de hiërarchie m Rus'and. Er is niets meer over dan: Het aartsbisdom Miho eff, waarvan de titularis op het oogenb'ik te Warschau in Polen woont en hetwelk een apostolisch administrator heeft, alsmede een aposto lisch administrator te Leningrad. Het suffragaan-bisdom Kamieniec, het welk vaceert. Het suffragaan-bisdom Minsk met een Poolsch bisschop n.l. die van Pinsk als administrator. Het suffragaan-bisdom Tiraspol met ze tel te Saratoff, met apostolische admini strators voor de Latijnen en voor de Ar- menieërs te Tiflis. Het suffragaan-bisdom Zytomierz, vacant In Azië heeft Rusland hei bisdom Wla- diwostok en het apostolisch vicariaat van Siberië met zetel te Harbin, hetwc'k door een apostolisch administrator beheerd wordt. Het aantal kerkressorten is dan 7, van welke er 4 vacceercn. ARABIE Vrede in Arable. Koning Feyssal en de Britscbe hooge commissaris, sir Francis Humphreys zijn naar de Perzische Golf vertrokken, waar een Britsch oorlogsschip hen wacht voar een conferentie tusschen koning Feyssal en Bin Salued. Het voornaamste doel dezer conferentie is het vestigen van persoon lijke hartelijke betrekkingen tusschen de twee Arabische koningen. De voornaamste politieke kwesties zullen worden bespro ken op een conferentie tusschen gevol machtigde vertegenwoordigers der twee landen. AFGHANISTAN Arr.an Oellah terug naar Afghanistan? Ex-koning Aman Oellah, die zich thans te Constantinopel bevindt, zou, naar ge meld wordt, een telegram ontvangen heb ben van Nadir Khan, waarin deze hem ver zoekt zich zoo spoedig mogelijk per vlieg tuig naar Kaboel te begeven, om de heer schappij weer over te nemen, daar N-dir zicb slechts als bestuurder van Aman Oel lah beschouwd beeft. Nadir zou Aman Oellah hebben aanbevolen voorloopig ningin Soeraya niet mee te brengen, daar baar aanwezigheid de tot rust gekomsi orthodoxe bergstammen weer tot tegen stand zou prikkelen. nTeLr CHINA Ontvoerde missionarissen vrijgelaten. Nader wordt gemeld, dat de onderhan delingen over de in-vrijheidstelhng van drie Zwitsersche missionarissen, die eenigen tijd geleden door bandieten werden wegge voerd, volgens berichten uit Hongkong met een gelukkig resu'tafct beëindigd zijn. Na een gevangenschap van zes maanden werden de drie missionarissen vrijgelaten. Volgens berichten vit Swatau hebben de bandieten genoegen genomen met oen los geld van 600 pond sterling. DE ANNEXATIEPLANNEN. Men schrijft uit Alphen aan den Rijn aan de N. R. Crt.: Het laat zich aanzien, dat de plannen der gemeente Boskoop om haar gebied te vergrooten met grond van de gemeenten Hazer8woudc, Rpeuwfck en Alphen aan den Rijn, niet zonder sl tg of stoot dooigevoeid zulien kunnen wordea. Wij hebben hierom trent bij tot oordeelfcn bevoegde personen •nlichtingen ingewxnfcen officieus na tuurlijk, daar bij Je gcmcentebi -.uren, die door de Boskoopzche plannon niet ge- hicdsverkleining werden bedreigd, nog geen officieele stappen zijn gedaan en vernamen, dat in het bijzonder Hnzer.swoj- de de annexatie als een ramp zou be schouwen. Dezo gemeente toch zou Jaar- door verliezen een vruchtbaar gebied van •180 H.A. oppervlakte, waarin verscheidene bloeiende kweekerijen zijn gevcstud. Men bloeiende kweekeruen zijn gevestigd. Men wees ir ons op, dat de boomkweekerij reeds van ouds hier wordt uitgeoefend; na den oorlog nam le/c tak van plaatselijke nijverheid zeer in bloei toe en daardoor kon de belasting op luuu peil worden gehouden. Bij door-'oaru g van de annexatieplannen zou de gemeen'e naar andere bunnen van inkomsten moe ten omzien. De Hazerswoudsohe oooni- kweekers zijn nog geen Boskoopers omdat ze óók heesters en planten kweeken, aldus onze zegsman; zij gaan hier te kerk, doen bier hun inkoopen en sturen hier hun kin deren ter school. Dat zij hun producten te Boskoop op de veiling brengen, is geen argument voor annexatie; onze land bouwers brengen de kaas en boter wel ver der, nl. te Leiden en Bodegraven. Hazcrs- woude vormt met haar boomkweekers een gemeente op zich zelf. Men ziet hier de Boskoopsche plannen dan ook niet als een uoging om nieuwe cultuurgronden te ver werven, docb «Is een zucht naar gebieds- vergrooting. Werd dit pogen van hoger hand gesteund, dan zou men in het West- land, in de bloemborenstrcek of rondom Aalsmeer allerhande grenswijzigingen kun nen verwachten, en in tal van gemeenten zou een noodlottige onzekerheid komen te lieerschen, welke de gezonde, autonome ontwikkeling van die gemeenten remt. Van Reeuwijkschen kant hoorden wij weer andere motieven tegen de Boskoop sche plannen. Reeuw ijk zou de gedeelten Randenburg en Spoelwijk verliezen, hoofd zakelijk weilanden, ter grootte van '80 H.A. Deze gemeente heeft nijpend gebrek aan boerenlandde 200 boeren, die er wo nen, komen reeds 300 H.A. land tekort, wanneer men aanneemt, dat 15 II.A. noo- dig zijn voor een behoorlijk landbouwers- bestaan. Gevolg hiervan is. dat de land bouwerszoons de boomkweekerij of tuinde rij gaan beoefenen, hetgeen minder grond vergt. De kiemende ontwikkeling van deze kweekerij zou bij doorvoering van Bos- koop's plannen voor Reeuwijk belangrijke schade brengen, temeer daar drooglegging van de Plassen nog lang niet vast staat. Ook de gemeente Aiohen aan den Piin heeft haar bezwaren. Wel wonen de Al- nhensche boomkweekers zeer dicht onder Boskoop, docb de in het wegenplan opge nomen aanleg van een breeden verkeers weg langs de Gouwe verzekert hun een goede en sne'le verbinding me* de kom der gemeente. De aanleg van de spoorlijn GoudaBoskoop—Alpben draagt hiertoe nog bij. Intusscben wil het ons toeschijnen, dat vooral Hazerswoude over stevige argu menten beschikt Daar toch gaat het niet alleen om annexatie van cultuurgronden, doch mede van een groot contingent Ha- zerswoudsche boomkweekers. In de andere gemeenten zijn het grootendeels Boskoop sche kweekers, die het weiland omzetten in cultuurgrond. Noodgedwongen. Want dat de gemeente Boskoop, die zich gronte uitgaven getroost voor allerhande kweekers belangen, nijpend gebrek aan goede cul tuurgronden heeft, kan moeilijk on'.kend worden. Woningen voor gemeentewerklieden. Waar er voor een drietal pas aangestelde gemeente werklieden geen woning is te vinden acht het gemeentebestuur Liet vven- schelijk, over te gaan tot den bouw van enkele woningen voor arbeiders in ge meentedienst. Den Raad wordt daarom voorges:eld voor rekening van de ge meente en ten lasto van de Gasfabriek 6 arbeiderswoningen te bouwen aan do Ju- lianastraat. De hurprijs zullen bodragen 4.50 k 5.— per week. Z0ETERW0UDE. St Josoph-Gezellenvereeniging. Voor de derde maal in haar bestaan vierde de St. Joseph-Gezellenverocniging gisteren het. Patroonsfeest. Ten getale van zestig waren alle loden prompt op tijd te zes uur in de parochie kerk ter bijwoning van de H. Mis, die te hunner intentie werd opgedragen. Onder de H. Mis gingen de gezellen ter H. Tafel; hei sohoonste volbrengen van het eerste devies: Godsdienst. In de groote Patronaatszaal stonden de tafels keurig gedekt voor het gemeen schappelijk ontbijt. Na den vroegen tocht door do vinnige koude naar de kerk, liet zich de koffie goed smaken. Er hcerschto een aangename toon de cchto eensge zindheid als Ge/ellen-kenmcrk. Spoedig werd de eerw. Vice-Pracscs, kap. van Dael, door den Senior binnengeleid, en dreunde als antwoord op den groet: „God zegene het eerzame handwerk, het „Gud zegc.ie het" door do zaal. Nadat de Ge- zeüenvador zijn jongens eén voor één had begroet en oen Zalige H. Communie had gewenscht, werden do hccrlijko broodjes on r groote vroolijkheid naar de grage mn~-n verhuisd. Do leden van den Raad ian Bestuur, do heeren Van Bennokoia en Paardckooper en de heer Chr. B. A. Deckers zaten meJo aan tafel. Na afloop van het ontbijt sprak de eerw. vioe-prncaes de gezellen toe. Na de nreek in de kerk in verband mot het H. Evangelie over SL Paulus. wil z.cei nu over de Patroonheilige St. Jo seph spreken. In krachtige bewijzen werd dn bi] St. Joseph den Gezellen voor gehouden als de sterke man, die in de grootste moeilijkheden zich schikte naar den wil van God. Vervolgens sverd de gezel C. vnn Leeu wen Pz., die dezen avond verhinderd zou z"o door den eerw. vi^e-nra'-s gei-s'al- leerd. In hartelijke, bewoordingen wees zijneorw. op de groote beteekenis. die de bo' fte voor den jongen man inhoudt: hoe de waarde van dit moment later nog beter begrepen znl worden. Toen werd onder doolsche stilte door den iongen gezel do belofte uit esproken: Ik verklaar plech tig en eerliik het lidmaatschap der St. Joseph-GezeUenvereeniging vrijwillig te aanvaarden. Tevens neem ik op mij alle verplichtingen en aanvaard ik al'e reeh- ten, die het lidmaatschap met zich bren gen. Dit aanvaard ik met den hanlslag. Nu richtte de praeses zich we Ier tot de gczel'en en sprak een woord bij het af scheid van den heer Paardckooper als lid van den R. v. B. Voor den gesLadigen groei der vereeniging acht de heer Paar de' jper zijn beschikbare tijd bij ander jeugdwerk onvoldoende voor het goed ver vuil n van zijn taak, weshalve hij tot heergaan heeft besloten. Deze mot even moeten geëert>i< ligd worden, en a's dank voor hetgeen dit lid van den R. v. B. heeft gedaan, wordt hem namens de gezellen oen aandenken a lezen arbeid, een fraai sohildorij „de Madonna van Rafaël" overhandigd. De heer Paardckooper zegt na rijp overleg dit ontslag te hebben genomen, hoewel het werken voor de Gezellcnvereeniging het meest aangename voor hem was. Spr. dankt voor de aangename samen werking, inzonder met den eorw. praeses cn den heer Van Bcnnekom, en voor het mooie cadeau. Vervolgens sprak de heer O. v. d. Krogt. Senior der vereeniging, die in een gloed- vn'V rede wees op den bloei der vereeni ging cn het heerlijk gczellenleven, dan kende den ijver van den Praeses, de sa menwerking van don R. v. B. en de toe wijding van de Gezellen. Eij het afscheid van den heer Paarde- k per dankt spr. namens de Gezellen voor alles wat hij voor hen heeft gedaan. Ook de heer Van Bennekom sprak eenige waardeerende woorden tot den heer Paar- dekooper, prijst de samenwerking die zij steeds hebben gehad voor dit doel. De eerw. praeses richtte zich nu tot den lieer Ohr. B. A. Deckers, die het lid maatschap van den R. v. B. heeft aan vaard. Met een variant op de Fransehe uiti *p „De koning is dood, leve de ko- «preekt zijneerw. zijn voldoening uit, dat de heer Deckers zijn benoeming heeft wil'en aanvaarden. U hebt dit ge- d in, weloverwogen en bewust van de zaak, dien o gaat dienen. In hartelijke woorden verwelkomt de eerw. praeses den benoemde en hecht hem onder daverend VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De beteekenis der R. K. Kerk in Rusland. Kardinaal Carlo Perosi overleden. Een aanklacht tegen Krupp en Thyssen wegens landverraad. BINNENLAND. Tegen den verdachte van den moorl in het Bezuidenhout te Oen Haag is levens lange gevangenisstraf geëischL (Rechtz., 2de blad). Schilderijendiefstallen in musea te Utrecht, Den Haag en Haarlem. (Qem. Ber. 3de blad). Botsing van twee kolentreinen te Lage Zwaluwe. (Gem. Bei., 3de blad). Op den onbewaakten overweg te Alphen (N.-Br.) is een man gedood. (Gem. Ber., 3de blad). Te B.irneveld werd een auto door een trein gegrepen. (Laatste Berichten). Hil'inen (Hillogom) won gisteren het kampioenschap der derde k'asse A. V. U. C. moet degradatiewedstrijden spelen. (Sport, 2lo blad). applaus hot insigne op de borst, nierop dankte de heer Deel erg voor dit liartolijk welkom en zegt zijn beste krachten voor het r.-.erenwerk te zullen geven. Nadat nog enkele liodcren uit don bundel varen gezongen, word overgeg;nn tot het gezellig samenzijn en do generale rei etitie voor do afdoeling tconcel „8t. Gei aius". 's Avonds zeven uur was de feestelijke bij komst. Van do genoodigden waren o.a. an.nwoz.ig do hoogeerw. Deken, de zeereorw. Rector va<n het Kruisheeren- klo» -ter, de zeerrorw. Prof. F,mond, de welecrw. beer F. Lohmnn, praeses van dc St. Joscph-Gezellen te Voorschoten, de EdelAoht-bare heer Burgemeester van Zoe te- uce, wethouder Noordman, do dag. Besturen van de Sta lsorganis itie», de Patronaatsrommissie, leden van het Kerk- b' ur en de ouders der Gezellen. Do bijeenkomst werd geopend door den Senior, die daarbij de aanwezigen welkom heette. Door den commissaris secretaris werd het jaarverslag uitgebracht. Uit dit belangrijk jaarverslag zullen wij een vol gende maal me-lcdcelinyen doen. Hierop volgde de installatie van 16 nieuwe loden en do benoeming van 1 lid tot eero-lid. De hoogeerw. heer Deken kwam hiertoe op het tooneel cn sprak als volgt: Nu ik voor de eerste maal in de SL Joseph-Ge/.ellenvereeniging kom, r>ra de nieuwe leden te installceren, wil ik corst dank brongen aan de gezellen, die bij de tentoonstelling de mooie ere- dcnstnfe] hebben gemaakt, die inderdaad oen sieraad voor de kerk is Dan wil ik u van harte gelukwcnschen met den bloei van uwo vereeniging, die thans 60 leden telt. Ik hoop dat dit zoo zal voortgaan. Dan sprak Zijn Eerw. over den et-nat van deze installatie, over he; nut van het lid-" maatschap dezer sohoono vereeniging, die vormt tot nuttige loden van Mialsohappij er Kerk. Blijft flink volhouden, wordt geen halfbakken leden, wordt doordron gen van don echten geest, standvastig bi uw genomen besluit, komt trouw op de bijeenkomsten, altijd klaar uw vice-prftcscs to helpen met oen hartelijke samenwer king en streeft zoo' tot het grooto dool: de Maatschappij tot volmankhoid te bren gen. Nu kwamen de nieuwe leden oen voor een voor den eerw. Praeses. Do vice- prueaes drukte hun do Kolpingsvlag in dc hand, waarbij de belofte word uitgespro ken en besloten met den handslag. Do in signes werden door den eerw. praeses op de bor»t gespeld. Ten slotte werd aan een lij het eerelid-diploma uitgereikt. Het was oen indrukwekkende plechtig beid onder spannende aandacht verbeid; waarna oen ovatie aan de nieuwe leden werd gcbracbL Do ricepracses sprak daar na golukwensohen tot do nieuwo loden. Onder leiding van den heer Van Aal- ium bracht „8t. Genesius'' voor het voet licht „Zijn trots", tooneel «pel in 4 be drijven door G. Nielen. Over deze opvoering, die a.s. Dinsdag herhaald wordt, was ieder opgetogen. Holkennis, vertolking, décor cn annklcc- ding waren zonder gebreken. Schreven wij, dat de dames-tooncclisten den voor rang behaalden, na dit succesvol spol zijn de beide clubs op even hoog peil. Dc leiding is dan ook in goede handen, 't Was ten «lotte half twaalf, toen het einde vin het mooie patroonsfeest daar was cn de eerw. vice-praeses met een woord van da/nk voor de belangstelling en toewijding het feest besloot.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1